Donderdag 8 November 1906. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEGSCHE (Z i e r i li. z e e s c h. e NIEUWSBODE. O o u ran -t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per weck, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8383. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Grootc letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adrcsseeren aan A. FRANKELOude Haven D 493, Zierikzee. KEURING DER verhuurd wordende Rijtuigen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 79 der Algemeene Politic-Ver ordening voor deze gemeente; Hebben góedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 10 November e.k., des namiddags te 3 ure, aan de Balie, cene Keuring zal worden gehouden van de verhuurd wordende Rij- en Voertuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voer tuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodigc keuring te onder- Paan, ter voorkoming van de bij de Algemeene 'olitie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 25 October 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen de volgende Provinciale Verordening, in werking tredende 1 Januari 1907. Reglement op de bescherming van trekhonden in Zeeland. Art. li Het is verboden cene hondenkar te gebruiken of te doen gebruiken, zonder als houder van eene hondenkar te zijn ingeschreven. Art. 2. Zij, die hondenkarren willen houden, zijn verplicht daarvan kennis te geven aan Bur gemeester en Wethouders hunner woonplaats, of geldt het houders van hondenkarren buiten de Provincie, aan Burgemeester en Wethouders eener grensgemeente, welke het naast gelegen is aan hunne woonplaats, die hen in een daarvoor aan te leggen register als houders van hondenkarren inschrijven onder eene doorloopcndc reeks van nummers en hun van die inschrijving een koste loos bewijs afgeven. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd de inschrijving en mitsdien de afgifte van het bewijs te weigeren of eene reeds gedane inschrijving door te halen, indien naar hun oordeel, kar, hond, tuig of muilband voor het gebruik ongeschikt mocht worden geacht of indien van afgekeurde karren, honden, tuigen of muilbanden nog gebruik gemaakt wordt. Het besluit tot weigering van inschrijving of doorhaling eener reeds gedane inschrijving moet met redenen omkleed zijn. De inschrijving kan door Burgemeester en Wethouders eveneens worden doorgehaald, indien de houder van de hondenkar, of een geleider van diens hondenkar, binnen een jaar tweemaal on herroepelijk is veroordeeld wegens overtreding van dit Reglement of van art. 455, ,1e en 2e alinea, van het Wetboek van Strafrecht. Van de doorhaling eener inschrijving wordt aan de Burgemeesters der aangrenzende gemeenten kennis gegeven, zoodra door het verstrijken van den termijn voor beroep de doorhaling onher roepelijk is geworden of anders in hooger beroep is bevestigd. Tegen elke voor den belanghebbende ongunstige beschikking van Burgemeester en Wethouders staat beroep open bij Gedeputeerde Staten gedu rende drie weken, te rekenen van den dag waarop de beschikking ter kennisneming van den belang hebbende aan dezen is verzonden. Art. 3. De naam der gemeente en het nommer der inschrijving moeten met witte olieverf op donkeren ondergrond in dikke letters, welke eene hoogte hebben van ten minste 4 centimeters, zoodanig op de hondenkar worden geplaatst, dat zij steeds zichtbaar zijn. Art. 4. De honden moeten door de geleiders, indien er meer dan één hond vóór denzelfden wagen gebruikt wordt, naast elkander gespannen worden. Met meer dan drie honden mag niet gereden worden. De honden mogen ook onder de kar aange spannen worden, indien de ruimte dit toelaat; behalve de bepalingen omtrent hondenkarren, voor zoover toepassing mogelijk is, moeten dan ook die van art. 6 al. 1 omtrent handwagens in acht genomen worden. Behoudens het bepaalde bij art. 3 der wet van 5 Juni 1875 (Staatsblad no. 110) moeten de ge leiders de honden voorzien van een wijden lederen muilkorf, die het bijten verhindert. Art. 5. Het is verboden 1°. eene hondenkar te geleiden, welke niet op zoodanige wijze geladen is, dat zij goed in evenwicht is en dat de berriën eene horizon tale richting hebben; 2°. als trekhonden te gebruiken of te doen ge bruiken zieke, kreupele, gewonde of drachtige honden, of honden met eene geringere schouderhoogte dan 50 c.M. tusschen de berriën of het lemoen te spannen; 3°. eene hondenkar te doen geleiden door een persoon, die den leeftijd van 14 jaren nog niet heeft bereikt; 4°. eene hondenkar te gebruiken of te doen ge bruiken, die niet voorzien is van steunsels, zoodanig aangebracht, dat het gewicht der kat op den stilstaanden of liggenden hond niet drukke; 5°. den hond te doen trekken door middel van den halsband. Art. 6. Bij het gebruik van handwagens, waarbij een tusschen de wielen loopende hond als hulp kracht wordt gebruikt, moet de houder zorg dragen, dat de wagen niet te laag zij, zoodat de hond recht op kan staan, noch te hoog, zoodat het tuig den hond niet naar boven trekt, terwijl de binnenzijkanten op zoodanige wijze moeten afge schut zijn, dat de hond niet met kop of beenen tusschen de wielen kan komen. Art. 7. Honden met eene geringere schouder hoogte dan 50 c.M. mogen niet gebruikt worden. Art. 8. Op de eerste vordering van de in art. 10 genoemde ambtenaren en beambten is de ge leider van een hondenkar verplicht de kar te doen stilhouden en het inschrijvingsbewijs te vertooncn. Art. 9. Zij die handelen in strijd met dit Regle ment, worden voor zoover daartegen niet bij de wet is voorzien, gestraft bij overtreding van: art. 1 met eene geldboete van ten hoogste f 25; artt. 3, 4 en 5, 3". met cene geldboete van ten hoogste f 3; artt. 5, 1"., 2 4°., 5"., 6, 7 en 8 met cene geld boete van ten hoogste f 15. Art. 10. Het opsporen en constateeren van de overtredingen van dit Reglement, is, behalve aan de beambten, in art. 8 van het Wetboek van Strafvordering genoemdopgedragen aan de Provinciale veeartsen, aan de ambtenaren van den Provincialen Waterstaat, aan de arbeiders in vasten dienst der Provincie op de bij haar in onderhoud zijnde wegen, aan de tolpachters en tolgaarders, aangesteld door of onder goedkeuring van het openbaar gezag en aan de dienaren van politic. Art. 11. Dit Reglement treedt in werking 1 Januari 1907, op welk tijdstip alle hondenkarren overeenkomstig dit Reglement moeten zijn inge schreven en van kenteekenen voorzien. Dit besluit is goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 1 September 1906, no. 11. Zierikzee, den 20 October 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester, JAN SNELLEN, Secretaris. AMERIKA. Japan denkt er niet aan, zoo beweerde dezer dagen de gezant van dat land te Parijs, begeerige blikken te werpen naar be'zittingen van andere rijken in Azië. En zie, nauwelijks een halve week later wordt te Manilla op de Filippijnen een Japansche spion gearresteerd! Hij had teekeningen van forten, bruggen, spoorwegen enz. ge maakt. Ingevolge de geldende tractaten staat men machteloos tegenover de Japan ners, die zoo is de Amerikaansche overheid bekend al sedert 1898 overal op de Filippijnen spioneeren! In ieder geval zal het een vredelievende oplossing van de bestaande geschillen tusschen de Unie en Japan niet in de hand werken. Toch doet de Amerikaansche regeering alles om den Japanners genoegdoening te geven ter zake van de uitsluiting van Japansche kinderen van de scholen der blanken in San Francisco. Een district- advokaat is door haar aangewezen om de belangen der Japanners in rechten voor te staan. Gelijk men weet, wil de regeering namelijk de weigering van het schoolbe stuur van San Fransisco om Japansche kinderen op te nemen, voor den rechter brengen om te zien of het schoolbestuur daartoe bevoegdheid heeft. RUSLAND. Bijna 300 menschcn zijn in de beide laatste maanden gefusileerd of opgehangen. Het aantal misdaden is nu wel verminderd, maar het doel, het verzet te fnuiken, is niet bereikt, zegt de Times. Te Kroonstad werden de vorige week 14 personen, onder wie twee meisjes, ge fusileerd, omdat men geen beul had kunnen vinden om ze op te hangen. De gevangenen weigerden dat werk te doen, zelfs tegen belofte van vrijheid en geld. De meisjes studeerden aan de universiteit te Petersburg en haar kameraden wisten de colleges te doen schorsen als teeken van rouw. De meisjes waren medeplichtig aan den aan slag om door dynamiet den krijgsraad te vermoorden, die de muiters van Kroonstad gevonnist heeft. ENGELAND Portsmouth, 5 Nov. Driehonderd man, voor 't meerendeel stokers, in dienst bij de koninklijke marinekazernes, die zich wilden wreken over het bevel van een officier om te knielen terwijl hij hen toesprak, zijn gisterenavond tot muiterij overgeslagen in de cantine, trachtten uit de kazerne te breken en gaven het voor nemen te kennen om het kwartier te vernielen, waarover de onpopulaire officier te zeggen had. Aan de wanorde werd, ia een oogenblik van angst, een einde gemaakt door de geheele macht uit de kazernes, die door een trompetsignaal werd gemobiliseerd. Nadere bizonderheden van de muiterij toonen aandat de mannen buiten oefenden, toen zij, daar er een hevige regenbui begon te vallen, zonder daartoe bevel te hebben gekregen, binnenshuis renden. Daarna werd in de gymnastiekzaal verder geoefend, toen een officier van kleine lichaamsgestalte het eerste gelid beval te knielen, opdat hij hen beter zou kunnen zien. Sommigen aarzelden, één weigerde en werd aan de marine-politie overgeleverd. Uit wraak sloegen zijn kameraden daarop aan het muiten en vernielden de cantine. 6 Nov. In de machinekamers kwamen gisterenavond vrij ernstige ongeregeldheden voor. Honderden stokers vielen daarna de officiers-kwartieren aan, waarin veel schade werd aangericht, terwijl eenige offfcieren ernstig gekwetst werden. Politie, matrozen en mariniers overmeesterden de onrust stokers, waarvan zeer velen gearresteerd zijn. In Engeland is Vrijdag overleden George Herring, een bekend menschen- vriend. Hij legde den grondslag van zijn groot fortuin als agent voor weddenschap pen op de renbanen. Daarna ging hij in den geldhandel en daarin werd hij een zeer rijk man. Aan het hospital Sunday Fund heeft hij 80,000 pc st. (f 960.000) geschonken. Aan het Leger des Heils gaf hij de tijdelijke beschikking over 100,000 pd. st. (f 1.200.000) om in Engeland kolonisatie voor de werkeloozen te beproeven. Zelf legde hij bij zijn buiten te Maidenhaid een kleine kolonie aan voor menschen uit den middenstand, die hun geld hadden verloren. FRANKRIJK. Parijs, 5 Nov. Heden kwam de Kamer bijeen, onder voorzitterschap van Brisson. De tribunes waren overvol. Minister president Clemenceau las de ministeriëele verklaring voor, die als volgt luidde Het land, onlangs te dien aanzien geraadpleegd, gaf als wensch te kennen, dat moet worden voortgegaan met het werk der hervorming. Het gouvernement is een afspiegeling van de huidige nationale vertegenwoordiging. De buitenlandsche politiek mag als bekend worden onder steld, want het land heeft evenmin wijziging gebracht in den wensch om den vrede op waardige wijze te handhaven als in het vasthouden aan een terugvordering van de republikeinsche rechten. Sedert 35jaar heeft men de republiek niet kunnen ten laste leggen, dat ze den vrede bedreigde. Wij zullen dusdanig handelen, dat onze voornemens te dien opzichte niet kunnen worden miskend. Sprekende van de ontwapening, zeide Clemenceau, dat Frankrijk niet tot ont wapening kan overgaan, dat wil zeggen, met eigen handen den besten waarborg voor zijn onafhankelijkheid vernietigen. Onze eerste plicht tegenover het vaderland is de weerkracht, van welke de bestaande internationale verbintenissen een belangrijke waarborg zijn, op geen enkel punt te laten verzwakken. Terwijl de goede ver houdingen met alle regeeringen wordeu verzorgd en verbeterd, dient de gesloten alliantie in 't belang van den vrede te worden gehandhaafd en verder ontwikkeld. Onze republikeinsche diplomatie zal zich herinneren, dat, op moeilijke tijd stippen, het zedelijk gezag van een oprechte open politiek van beslissend gewicht kan zijn bij de kenteringen van de Europeesche meeningen. Bij het binnenlandsch bestuur dient de democratie op een wijze, die blijvend zekerheid voor de toekomst geeft, tot haar recht te komen in bestuursaangelegenheden, bij het organiseeren en regelen er van. De minister van oorlog kondigde een ontwerp aan, betreffende de kaders en een ander, dat meer rechtvaardigheid bedoeld te brengen in het bevorderen van de officiereiu Het regiment behoort te zijn een voortzetting van, een vervolg op de school. De elkaar opvolgende geslachten moeten bij het verlaten van de gelederen meer geschikt zijn voor het sociale leven. Want het is tijd om den democratischen geest te doen doordringen in de militaire organisatie. Het kabinet zal zonder verwijl de opheffing van de krijgsraden voorstellen. De vrijheid zal in alle onderdeelen van het republikeinsche régime een natuurlijke ontwikkeling erlangen. De wijze van stemmen bij de wetgevende verkiezingen zal op breeder grondslag worden herzien. Het wereldlijk maken van de scholen zal binnen kort tijdsbestek worden vol eindigd. Het gouvernement zal opheffing vragen van de wet-Falloux en arbeiden om door het scheidingsstelsel de volledige gewetensvrijheid te verzekeren. Laten we op stevige wijze den weg versperren aan 'n hernieuwden aanval van den geest van heerschappij, welke zijn oorzaak vindt in vreemd gezag. Laten we de geloofsvrijheid verzekeren door zonder zwakheid alle bepalingen van de wet toe te passen en daartoe zoo noodig nieuwe besluiten nemen. De werkliedenpensioenen zullen met spoed worden verwezenlijkt. De wet op de beroepssyndicaten zal worden verbeterd. Voor de beambten zal worden voorgesteld vrijheid van vereeniging en aansluiting, maar ze zullen worden gehouden aan de vervulling van hun verplichtingen. Aankoop van het Wester-spoorwegnet zal worden voorgesteld en het staatsnet zal worden verbeterd.. Het mijnbeheer zal worden herzien in dien zin, dat staatstoezicht worde verkregen. Geldelijke moeilijkheden van voorbijgaanden aard mogen geen belemmering zijn voor de democratische hervormingen. Een ont werp van progressieve inkomstenbelasting en zoo noodig ook van vermogensbelasting, ter vervanging van de vier bestaande heffingen, zal aan de Kamer worden voorgelegd. Ten slotte werd door spreker de belofte afgelegd, dat bij het scheppen van her vormingen spoed zal worden betracht en dat de middelen, welke de wet ter beschikking stelt, zullen worden toegepast ter bestrijding van gewelddadige onder nemingen. De dagorder, waarbij de ministeriëele verklaring wordt goedgekeurd, werd aan genomen met 395 tegen 96 stemmen. 4 Nov. De winkelbedienden hebben heden ingevolge hun genomen besluit weder gemanifesteerd voor de groote magazijnen, die nog geen Zondagssluiting hebben ingevoerd. Om tien uur werd in de rue du Centre de uitstalkast van een groot modemagazijn omvergehaald en ver nield; de koopwaren werden op straat geworpen. De politie had groote moeite de betoogers te verdrijven en "nam velen hunner in arrest. St. Honoré werd met het oog op de bedreigingen der betoogers gesloten. Een étalage van een dergelijk magazijn in de rue du Temple werd ver nield. Om elf uur dreef de politie een groote menigte uiteen, die een dreigende houding aannam bij een magazijn op het kruispunt van de rue Monge. Ook in den faubourg St. Antoine dreigden betoogers een magazijn met geweld te zullen sluiten. Men seint uit Rome aan de Petit Parisien, dat Von Tschirsky, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, naar Berlijn heeft gerapporteerd de verzekering gekregen te hebben, dat Italië het bond genootschap met Oostenrijk en Duitschland, loopende tot 1912, niet zou opzeggen. In het departement Aveyron heeft het zóó gesneeuwd, dat de sneeuw er hier en daar een voet hoog ligt. DUITSCHLAND. In een papiermagazijn van de firma Salinger en Leppmann in de Lindenstrasse te Berlijn hebben inbrekers een bezoek gebracht en de brandkast geplunderd. Aan papier namen zij 15.000, aan klinkende munt 25.000 mark mee. De dieven hebben op hun gemak gewerkt, want enkele valsche muntstukken zochten zij uit en legden die weer in de brandkast. Toen zij bezig waren een tweede kast te for- ceeren, moeten zij gestoord zijn. Van de daders is niets bekend. Men is alleen overtuigd, dat zij goed den weg moeten gekend hebben. Men herinnert zich het proces te München, waarbij de directrice van een damesgesticht tot eenige jaren tuchthuis werd veroordeeld, wegens eene poging tot vergiftiging van de dienstbode Minna Wagner. In deze procedure werd een revisie verkregen, zoodat de zaak nogmaals is behandeld, onder groote belangstelling van het publiek. Er was een aantal doctoren als deskundigen opgeroepen. In tegenstelling met het eerste proces werd nu aangenomen, dat de dienstbode, die sedert was overleden, een zenuwlijderes was geweest, best in staat om zoutzuur op te drinken, indien zij daarmede iemand anders verdacht kon maken. Het openbaar ministerie zeide den eisch niet meer te kunnen handhaven. De jury beantwoordde de vragen aangaande de schuld ontkennend en het hof sprak freule Von Heusler vrij. Zij was bij het eerste proces tot 6 jaren tuchthuisstraf veroordeeld en had daarvan nu reeds de helft achter den rug. BELGIË. Te Brussel is bij het gerechtshof thans een rechtsgeding aanhangig over een orchidee. Een Belgisch bloemist had aan een Britschen liefhebber voor 30,000 francs een orchidee verkocht, waarvan vooraf een afbeelding (aquarel) was gezonden. Bij de levering was de bloemknop nog gesloten, en toen deze na eenigen tijd open ging bleken zoowel kleur als vorm van de bloem geheel anders te zijn dan de afbeelding. De kooper eischte daarop de koopsom terug met schadevergoeding. In dien geest luidde het vonnis van de rechtbank van koophandel te Brussel, die de vergoeding op 5000 franc bepaalde. De gedaagde is nu in hooger beroep gekomen. Het vermoeden, dat de ramp van de „Hermann" werd veroorzaakt door den Duitschen viermaster „Peter Rickmers" is bevestigd. De aanvaring is geschied bij het vuurschip tusschen Dover en Folkestone. De „Peter Rickmers", met het voorschip vol water, werd door een stoomvischsloep „Oostende 115" opgepikt en te Vlissingen binnengesleept. Het ligt voor drie voet dieper dan achter, zoodat de pompen voortdurend moeten werken. Het vaartuig van Rangoon naar Breinen heeft een kost bare lading rijst aan boord. Het blijkt nu, dat de Antwerpsche stoker gelukkig niet de eenige is die gered werdde eerste officier en de timmerman konden op het aanvarende schip overspringen. Voorts heeft het Engelsche stoomschip „Hydaspes" den kok, Frans Scheffer, gered en te Hamburg aangebracht. Zeven uur had hij op een stuk wrakhout in het water gelegen. NEDERLAND. Groningen, 5 Nov. Het gerechtelijk onderzoek naar de vermoedelijke oorzaak van den brand van het Academiegebouw alhier is geëindigd. Er zijn geen feiten aan het licht gekomen, welke aanleiding zouden kunnen geven om één of meer personen in staat van beschuldiging te stellen. Zwolle. Naar de Zwolscfie Courant ver neemt, heeft mr. P. J. G. van Diggelen, om gezondheidsredenen, ontslag gevraagd als vice-president der rechtbank alhier. Apeldoorn, 6 Nov. Het Koninklijk Echt paar is van morgen 7,35 met den Koninkl. trein op Het Loo aangekomen, ontvangen door den burgemeester dezer gemeente en den opperstalmeester Baron Bentinck. Na de begroeting begaven de Koningin en de Prins zich te voet naar het Paleis. Arnhem, 5 Nov. Een schipper aldus meldt de Oosterb. Ct. die met zijn vaartuig lag bij de suikerfabriek „Klingel- beek" nabij deze stad, kwam met zijne roeiboot te dicht bij eene baggermachine, welke op den Rijn in werking was. Het bootje werd door de zuiging naar de machine getrokken en geheel versplinterd; de schipper geraakte onder de bagger machine, en zij, die het ongeval aan schouwden, verwachtten niets anders dan dat de ongelukkige zijne onvoorzichtigheid met den dood zou moeten bekoopen. Gelukkig echter kwam hij aan de tegen-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1