Dinsdag 6 November 1906. Vloedplanken. (Z ieriltzeesclie C o u r a n t). Brugwachter. V0ORKOMING VAN BRAND. AFKONDIGING. LANDWEER. Inspectie van Verlofgangers. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESM1E NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8382. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek SchuithavenZierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKELOude Haven D 493, Zierikzee. Tc Zierikzee is opengevallen de betrekking van BRUGWACHTER, waaraan verbonden is ecne vaste jaarwedde van f 100 en aandeel in de opbrengst der brug gelden. Zij, die voor genoemde betrekking in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich bij den Burge meester aanmelden op Donderdag8 November e.k. tusschen des voormiddags 10 - en des middags 12 uur. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de ingezetenen aan de be paling van artikel 4 der Verordening tot voor koming en blussching van brand in deze gemeente, luidende als volgt: Het is verboden: a. zonder voorafgaande schriftelijke kennisgeving aan, overleg met- en plaatselijke opname door de brandmeesters der wijk, een aanvang le maken met het bouwen, veranderen of her stellen van schoorsteenen. De brandmeesters zijn tot het doen dezer opname en tot het in overleg treden verplicht binnen 2 maal 24 uren, na het ontvangen der schriftelijke kennis geving; b. zonder hunne toestemming, binnen acht dagen na de aanvrage te verleenen of te weigeren, te stoken in een nieuwen veranderden of herstelden schoorteen. Zierikzee, den 5 November 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij, die voor eene aanstelling tot helper bij de bediening der ge meente-vloeiplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dagelijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zijn de navolgende belooningen verbonden: bij hooge vloeden 0,50 per uur, en bij schouwing 0,25 per uur. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeentebouwmeester. Zierikzee, den 5 November 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard twee kohieren betreffende de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente over het belastingjaar 1906 7, nos. 3 en 4, die op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belas tingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 5 November 1906. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Zierikzee roepen bij deze op al de in deze gemeente zich bevindende verlofgangers van de Landweer, met uitzondering van hen, die in dit jaar overeenkomstig art. 11 der Landweerwet onder de wapenen zijn geweest, en van hen die krachtens art. 15 der Landweerwet van den wcrkelijken dienst ontheven zijn, om op Vrijdag 23 November e.k., des voormiddags te 8,30 uren, in het gemeentehuis te Zierikzee tegenwoordig te zijn, teneinde overeenkomstig art. 29 der Landweerwet 1901 door den Landweer Districts-Commandant te worden onderzocht en herinneren hen aan de volgende bepalingen der Landweerwet: 1°. de verlofganger van de landweer meldt zich binnen dertig dagen na den dag van zijn overgang naar de landweer of na dien waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den burge meester zijner woonplaats aan, teneinde deze den verlofpas, hem bij de landweer of laatste lijk bij de militie uitgereikt, voor gezien of opnieuw voor gezien teekene. De verlofganger van de landweer, die buiten het Rijk woont of verblijf houdt, of die zich bij zijn vertrek met verlof buiten het Rijk begeeft, kan, ter vervulling van de verplichting in het vorig lid omschreven, binnen den daarin vermelden termijn zijn verlofpas bij aangeteekenden brief ter af- teekening toezenden aan den burgemeester zijner laatste woonplaats binnen het Rijk. De verlofpas wordt hem door dien burgemeester bij aangeteekenden brief teruggezonden (Art. 24); 2°. de verlofganger van de landweer, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den burgemeester dier gemeente, teneinde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 25); 3°. de verlofganger mag zich, zonder toestemming van den Minister van Oorlog, niet langer dan gedurende een jaar buiten 's lands begeven (Art. 27); 4°. de verlofganger, die de artt. 24, 25 of 27 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst ge roepen en daarin gedurende ten hoogste één maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog (Art. 28); 5°. de verlofganger van de landweer verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas (Art. 31); 6°. het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op het personeel van de landweer, dat zich onder de wapenen bevindt, van toepassing, en, met opzicht tot de verschillende gevallen van desertie, op hetgeheelelandweerpersoneel. Dat personeel wordt geacht onder de wapenen te zijn a. zoolang het zich in werkelijken dienst bij eene afdeeling van de landweer of bij één der korpsen van het leger bevindt; b. gedurende den tijd, dien het in Art. 29 be doeld onderzoek duurt; c. in het algemeen, wanneer het in uniform is gekleed (Art. 21); 7°. behoudens het bepaalde bij Art. 21, kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring door den Districts- Commandant worden opgelegd aan den ver lofganger: a. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt; b. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij Art. 31 vermelde voorwerpen; c. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; d. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont (Art. 32); 8". onverminderd de straf, in Art. 32 vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den Districts-Commandant te bepalen tijd en plaats, en op de in Art. 31 voorge schreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht (Art. 34); 9°. de verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4°. van Art. 32 bedoeld, of niet overeenkomstig Art. 34 voor den Districts-Commandant verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sub 2". en 3". van Art. 32' vermeld, wordt in werkelijken dienst geroepen, en daarin ge durende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald (Art. 35); 10". de verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld (Art. 36). Zierikzee, den 2 November 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. AMERIKA. Uit New-York verneemt de Daily Express het droevig verhaal van een man, die zijn huissleutel vergeten had. De heer Clayton French, een jeugdig millionnair, kwam op zekeren avond van Philadelphia te Bryn-Maur, waar hij kamers bewoonde. Toen hij merkte, dat hij zijn sleutel niet bij zich had, wilde hij op het late uur de menschen niet wakker maken. Er stond een raam open en hij klom er in. Op het oogenblik, dat hij naar binnen wilde springen, viel er een schot en de jonge man, in het hart getroffen, viel dood neer. Een medebewoner, die gerucht had gehoord had geschoten, meenend dat het een in breker was. De spoorwegramp te Atlantic City. Vreeselijke bizonderheden worden over het spoorwegongeluk te Atlantic City ge meld. Toen de wagens ontspoorden, snelden alle passagiers in groote paniek naar de uitgangen. De vrouwen schreeuwden vree- selijk; een vrouw sloeg een man met haar vuisten om haar kind te beschermen. Toen de eerste wagons in het water vielen, brak een passagier, Diemer genaamd, een venster. Hij kon er echter niet door kruipen, daar iemand hem bij zijn linkervoet vast hield. Hij stak zijn rechtervoet naar buiten, rukte zich los, dook door het venster naar boven en zwom bijna uitgeput tot aan de brug. Thans viel de derde wagen naar beneden en verbrijzelde Diemer bijna. Hij zwom echter op dezen wagen toe, trapte de vensters stuk en redde daardoor ver scheidene menschen. Honderden mannen in roeibooten zochten naar dooden. Een duiker, Cooney genaamd, trachtte met een afgedragen duikercostuum in de wagens te komen. Daar er slechts een bierpomp als luchtpomp voorhanden was, moest hij die poging voor de tweede maal opgeven. Cooney zegt, dat de voorste wagen met het voorste gedeelte naar beneden lood recht in het water staat, en dat er minstens 25 lijken in het voorste gedeelte lagen opgehoopt. Volgens een bericht aan de Frankf. Ztg. zijn de bij deze ramp omgekomen personen hoofdzakelijk inwoners van Philadelphia. De autoriteiten van Philadelphia con stateerden, dat de rails op de draaibrug hooger lagen dan op den spoorweg. Bovendien schijnt het brugmechanisme ge brekkig te zijn. De duikers hadden vreese lijke tooneelen gezien. Een hunner vond een vrouw, die nog in den dood haar zuigeling door het portier hield. Een zekere mevrouw Mac Donald dook vier maal naar haar man, redde eiken keer een passagier en ten slotte haar echtgenoot. Volgens een later bericht zijn van de 91 reizigers, die zich in den trein bevonden, slechts 25 gered. Geheele gezinnen moeten er zijn omgekomen. ITALIË. Een hevige storm, welke op de Cöte d'Azur woedde, heeft te Nizza veel schade en ongerief veroorzaakt. Een vloedgolf sloeg over de kade en de Promenade des Anglais, waardoor ook de Rue de France en vele andere straten werden overstroomd. Een badinrichting werd geheel vernield. Gok in den omtrek, vooral te Beaulieu, te Saint Jean en te Viïlefranche, werd aanzienlijke schade aangericht. Te Saint Raphael werden de pier en de havenwerken geheel vernield. Drie koop vaardijschepen en verscheidene booten gingen verloren. Ook te Cannes is aanzienlijke schade veroorzaakt. OOSTENRIJK. Weenen, 1 Nov. Aartshertog Otto is hedenavond te 6 uur overleden. (De aartshertog was een neef van keizer Frans Jozef en een broeder van den troon opvolger Frans Ferdinand. Na dezen was hij de naaste erfgenaam voor den troon, omdat de kinderen van den troonopvolger uit zijn huwelijk met gravin Chotek, vorstin van Hohenlohe, niet gerechtigd zijn om op te volgen. Aartshertog Otto Frans Jozef Charles Louis Marie van Oostenrijk werd 21 April 1865 te Gratz geboren uit het huwelijk van aartshertog Karei Lodewijk van Oostenrijk, broeder van keizer Frans Jozef en Annunciata, prinses van Bourbon- Sicilië. Hij was sedert 1904 inspecteur- generaal der Oostenrijksche cavalerie. Wegens ziekte nam hij dezen zomer als zoodanig zijn ontslag. De overledene was in 1886 gehuwd met Maria Josepha, prinses van Saksen; uit dat huwelijk zijn twee kinderen gesproten; aartshertog Karei en Maximiliaan. RUSLAND. De anarchist Gertsjoeni is uit de Sleutel- bergervesting weten te ontkomen, waar hij sedert verscheidene jaren was opgesloten. Hij was in een ledige ton gekropen en werd zoo de gevangenis uitgerold. Reeds vroeger, toen hij naar Siberië was verbannen, wist hij te ontvluchten uit de gevangenis te Akatoejef. Gertsjoeni heeft o.a. deelgenomen aan den spoorwegaanslag bij Borki, die Czar Alexander lil met zijn heele gezin bijna het leven had gekost. Tolstoï's aansporing tot den Czar om „te vergeven en het kwade te over winnen door het goede" blijft, gelijk wel te verwachten was, „een stem des roependen in de woestijn". Met hoe groote gestrengheid de Russische Regeering blijft te werk gaan bij het „her stellen van de orde", waarvoor zij van sommige zijden zoo wordt geroemd, kan blijken uit het feit, dat op één enkelen dag Dinsdag 1.1. 35 personen (velen nog zeer jong) ter dood veroordeeld en terechtgesteld werden, en ruim 200 ver oordeeld werden tot deportatie naar Siberië. De gevangenissen zijn voorts stampvol. De leiders der revolutionaire beweging men heeft hen niet allen en er staan telkens nieuwe op zijn uit Moskou vertrokken, om hun hoofdkwartier in Fin land op te slaan, waar zij veiliger zijn. Vijf personen, die in Kroonstad een bom hebben willen werpen naar den krijgsraad, onder wie twee vrouwen en twee soldaten, zijn ter dood veroordeeld; het vonnis is voltrokken. St.-Petersburg, 1 Nov. De Czaar ver huisde heden met de keizerlijke familie van Peterhof naar Czarskoje-Selo. FRANKRIJK. Parijs, 3 Nov. Clemenceau las een ministerieele verklaring voor in den ministerraad, die geheel zijn eigen gezichts punt weergeeft. Allereerst brengt hij hulde aan Sarrien in welgekozen en zeer prijzende woorden. Wat de buitenlandsche politiek betreft, stelt het kabinet zich voor, het Fransch- Russische verbond te handhaven, en de waardevolle vriendschappelijke betrek kingen, die Frankrijk ondervindt, te blijven onderhouden. Wat de relaties met de mogendheden betreft, zal Frankrijk zijn traditioneele politiek volgen, die 't toestaat, een eerste plaats in de wereld in te nemen, die steunt op zijn defensieve kracht. De wet op de scheiding van kerk en staat zal ten uitvoer worden gelegd in een liberalen geest; zonder tot vervolgingen over te gaan, zal men met kracht optreden. Het kabinet zal het wetsontwerp op de progressieve inkomstenbelasting aanhangig maken, dat de noodige gelden zal ver schaffen voor het ontwerp op de arbeids overeenkomst en voor het ontwerp, dat inhoudt den aankoop van den wester spoorweg. De regeering bevestigt, dat zij besloten fs de vrijheden van de syndicaten uit te breiden. Zij zal de wet op de arbeiderspensioenen uitbreiden, zoodanig, dat deze verplichtend worden gesteld. De regeering spreekt zich uit voor verplichting bij de wet. Falioux kondigt aan, dat een voorstel tot opheffing der krijgsraden zal worden ingediend. Hij drukte zijn bezorgdheid voor de kleine landbouwers uit en kondigt meerdere wetsvoorstellen te hunnen voordeele aan. Ten slotte sprak Clemenceau over de politieke werkzaamheid van het kabinet en eindigde aldus: Geeft ons uw vertrouwen en wij zullen handelen. Omtrent de arbeiderspensionneering door den staat, waarvan in den ministerraad sprake is geweest, wordt gemeld, dat de staat jaarlijks een bedrag van 130 millioen in de pensioenkas storten zal. De minister van financiën hoopt, dat het hem mogelijk zal zijn 50 millioen meer aan inkomsten belasting te ontvangen en 80 millioen door een verhooging der erfenisbelasting. NEDERLAND. Sittard, 2 Nov. Gisterenmiddag kwamen in het rijwielmagazijn van mej. wed. Canton alhier twee Duitschers, ieder voorzien van een bijna nieuw rijwiel, hetwelk zij te koop boden voor 80 mark per stuk. Toevallig waren eenige koopers aanwezig, die met hen in onderhandeling traden. De inspecteur van politie, de heer Lommen, die juist in de buurt was, stapte den winkel binnen en stelde eenige vragen omtrent den prijs enz. Daar hij in civiel was, vermoedden onze gasten geen kwaad en handelden dapper verder, totdat hij hun ten laatste verzocht eéns met hem mede te gaan. Het ongunstig uiterlijk en de verdachte handelingen deden den inspecteur de grootste voorzichtigheid in acht nemen. Hun werd medegedeeld dat, bij de eerste poging tot ontvluchten, de inspecteur van zijn revolver gebruik zou maken. Een en ander bleek goed gezien, want bij fouilleering werd op den één, een met zes scherpe patronen geladen revolver en op den andér een vlijmscherpe dolk ge vonden. Verder werden in beslag genomen 3 horloges, waarvan één met gouden ketting, een parapluie en een 30-tal andere voorwerpen van verschillenden aard, verder een voorwerp waaraan schroevendraaier, beitel, hamer, tang en breekijzer bevestigd zijn; dit laatste gedeelte geheel verbogen. Aan geld waren zij niet rijk. Slechts een hoop halve centen werden gevonden. Volgens de bij hen gevonden papieren zijn zij genaamd Wilhelm Karei Brink, oud 23 jaar, geboren te Eckendorf, en Johan Wilhelm Brinkhof, oud 32 jaar, geboren te Borbek (Duitschland). Beide rijwielen zijn slechts eenige malen bereden en zijn voorzien van carbid- lantaarn en verder toebehooren, behalve de bellen. De merken zijn „Dürkopp" en „Westfalen I". Hun verklaringen zijn zeer tegenstrijdig met elkaar. Alhoewel zij niet kunnen be wijzen, waar zij de rijwielen hebben gekocht, waar zij het laatst gelogeerd hebben, waar zij vandaan komen enz., blijven zij diefstal ontkennen. Zoo verklaren zij nooit in Nederland geweest te zijn. In hun bezit werd echter gevonden een sigarenzakje, inhoudende 3 sigaren, welk zakje bedrukt is met den naam van een- winkelier te Groenlo. Ook vond men een wandelkaart met aanteekeningen van steden in Neder land, waar zij vermoedelijk vertoefd hebben. Hoogstwaarschijnlijk hebben we hier te doen met een paar verdachte individuen. Zij zijn voorloopig opgeborgen. Amsterdam, 3 Nov. Gisterenmiddag te kwart over vier sprong met een geweldigen knal één der verwarmingsbuizen bij den ingang der biljartzaal van het café Krasna- polsky alhier. De zaal was onmiddellijk vol rook en een paniek ontstond onder de talrijke bezoekers, die naar de uitgangen drongen. De directie, die onmiddellijk alle kranen deed afsluiten, wist het publiek tot kalmte te brengen. Op een terrein achter den Koninginne weg werd gisternamiddag een demonstratie gehouden van de betrouwbaarheid van het procédé van de „Fire Resisting Corporation Ltd." van Fulham bij Londen, betreffende het' onontvlambaar maken van hout. De vertegenwoordigers dier firma, de heeren Berckelbach van der Sprenkel, alhier, en de heeren Moens en Beek, te Bloemendaal, hadden daartoe twee houten huisjes doen timmeren, één van gewoon hout en één van geprepareerd hout. In tegenwoordigheid van vele belang stellenden, waaronder eenige gemeente ambtenaren, werden de om beide huisjes opgestapelde, in petroleum gedrenkte, krullen en stukken hout in vïam gezet. Na ongeveer een kwartier tijds was het huisje van gewoon hout geheel door het vuur verteerd, terwijl het andere huisje alleen een weinig geblakerd was. Het hout was dus inderdaad onontvlambaar gebleken. Als tweede proef werd een kistje van hetzelfde hout in het huisje geplaatst, waarin vervolgens een flink vuurtje werd aangelegd. Na blussching bleek, dat de in het kistje geborgen papieren geheel onbe schadigd waren gebleven. Ongetwijfeld zal dit hout wel het mate riaal der toekomst worden. In Londen en Birmingham is het sinds 1 Maart 1904 in alle nieuwe theaters verplichtend gesteld. Scheveningen, 3 Nov. Vanmorgen is een jonge man, Taal geheeten en alhier woonachtig, binnengekomen in de keuken van de villa „Elisabeth" en heeft geschoten op de dienstbode. De wond blijkt gelukkig niet levens gevaarlijk te zijn. De dader, die vroeger eene liefdes betrekking met deze dienstbode had gehad, is in hechtenis genomen. 's-Gravenhage, 2 Nov. De Minister van Marine heeft heden aan een deputatie uit minderen van het korps mariniers, die hem kwam bedanken voor zijn niet gelukte voorstellen tot lotsverbetering, waarop zij bij vernieuwing aandrongen, geantwoord, dat de Minister, wel verre van in den toestand te berusten, nieuwe voorstellen zou indienen, waarbij de financiëele positie der minderen niet minder werd dan in het vorige door de Tweede Kamer verworpen ontwerp. Het begrootingsdebat in der\ Haagschen gemeenteraad eindigde met de aanneming van de begrooting met 25 tegen 12 stemmen. Bij den hoofdelijken omslag, die onver anderd op 2 pCt. bleef, merkte de heer Ter Laan op, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins daarin niet zijn aan geslagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1