ZIERIkZEESClIE NIEUWSBODE. Zaterdag 3 November 1906. Derde Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (Z i e r i It z e e s c h e Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8381. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regèls 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKELOude Haven D 493, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbekende brieven enz. over de tweede helft der maand October J. Blok. Deswart, Vis, Mej. F. v. d. M". V. Yves, Brieven: Amsterdam. 's-Gravenhage. Haamstede. Bos, Hilversum. V Briefkaarten: Mej. F. v. d. Leden, 's-Gravenhage. M". M. v. d. Berg, Rotterdam. Buitenland. Brieven. L. Somers, Antwerpen. W. de Wispebaere, New-York. A. v. d. Sandvoort, Ruhrort. Briefkaarten. Victor Deet, Paris. CELEBES. De correspondent van de Tel. te Batavia seint: Baroepoe is eindelijk gevallen. Poeang Tikoe met 900 volgelingen en veel buit in onze handen. De sterkte was ondermijnd en zal geslecht worden. Bij dit bericht teekent het blad aan: Baroepoe is een verzameling sterke rotsstellingen in de Toradjalanden (Celebes) met als centrum een alleenstaande ongeveer 50 meter hooge rots (Bonto-Batoe), waar het vijandige Toradjahoofd Poeang Tikoe met zijn aanhang (Sidengrengers en To- radja's) een schuilplaats had gezocht en nu reeds maandenlang belegerd werd. De rotsbenting stormenderhand te nemen, was blijkbaar onmogelijk, zonder groote verliezen onzerzijds, en is dan ook niet beproefd. Langdurige beschietingen, het afsluiten van de toegangswegen en vooral het be letten van watertoevoer hebben eindelijk Poeang Tikoe genoopt zich met zijne volgelingen over te geven. Wij vertrouwen, dat het in de Toradja landen nu rustig zal blijven, omdat met den val van Poeang Tikoe elk georganiseerd verzet in die streken is gebrokeit. JAPAN. Naar het algemeen oordeel te Tokio is de bedenkelijke periode van de quaestie met de Vereenigde Staten nu voorbij, en men ziet er met vertrouwen de uitkomst der zending van den Heer Metcalf naar San Francisco tegemoet. AFRIKA. Bij de opening der luiken van de „Lutin" in de haven van Biserta werd het lijk van luitenant Fepoux in het voorgedeelte ge vonden, vier man der bemanning lagen in dezelfde afdeeling. In het achtergedeelte lagen vijf lijken. De vijf laatsten moeten geheel voor in de boot liggen. De dood der slachtoffers schijnt terstond te zijn ingetreden. De eerste onderzoeking van de boot leidde tot de gevolgtrekking, dat door het openlaten van de klep tot het inlaten van ballastwater, water in de boot gedrongen is en dat door te grooten druk van het water verschillende schotten zijn vernield. De geneesheer die de lijken onderzocht, geeft als doodsoorzaak op: verstikking. AMERIKA. Te New-York zijn elf anarchisten onder wie ook Emma Goldmann op een vergadering in hechtenis genomen, wegens verheerlijken van den moord op President Mac Kinley. De gevangenneming geschiedde eerst na een kort doch hevig gevecht tusschen anarchisten en politie. Over Buenos-Ayres heeft Zondag een geweldige wervelstorm gewoed. Verschei dene gebouwen zijn ingestort, daken werden afgerukt; de muur van het krankzinnigen gesticht is omgevallen en heeft verscheidene slachtoffers gemaakt. De telegrafische ver binding is verbroken. De Regeering der Vereenigde Staten, die in 1904 een volksvertegenwoordiging beloofde aan de Philippijnen, als de orde daar twee jaren lang bleef bewaard, zal die gelofte gestand doen. Den 27sten Maart a.s. zullen er op de Philippijnen verkiezingen gehouden worden voor de eerste volksvertegenwoordiging, die belast zal zijn met de wetgevende macht, welke tot dusverre door de Ameri- kaansche Commissie op de eilanden werd uitgeoefend. ZWITSERLAND. Op den Simpfonspoorweg, bij Aigle op Zwitsersch gebied en vlak bij een brug over de Rhone, heeft men een bom ont dekt, weinige minuten vóór de groote nachtsneltrein moest passeeren. De groote koperen bom, die op de rails was gelegd, bevatte 13 patronen, die door middel van twee lonten aan elkaar waren verbonden. Met groote voorzichtigheid werd de helsche machine naar Villeneuve vervoerd. Men denkt dat de daders het oog hadden op deze of gene politieke persoonlijkheid, die in den trein moest zitten. Hieromtrent bestaat echter geen zekerheid. RUSLAND. Bij de behandeling van het proces wegens den opstand van verleden jaar te Moskau, zijn eenige medeplichtigen, die nog op vrije voeten waren, ingebroken in de griffie, waar zij het geheele dossier van het proces stalen. Zij reden er mee heen in de gevangen wagen en strooiden van daar uit de snippers der verscheurde stukken in den wind. Leo Tolstoi, de beroemde Russische schrijver, heeft een brief geschreven aan den Czar, waarin hij hem smeekt, niet voort te gaan met de vele terechtstellingen, maar te vergeven, en kwaad met goed te ver gelden. „Als gij dat doet", schrijft Tolstoi, „zullen de boosdoeners bij tien-, bij hon derdtallen overloopen, niet naar uwe of onze zijde dat doet er weinig toe maar van den Duivel naar God. De harten van duizenden bij duizenden zullen trillen van vreugde en ontroering". „Roep die mannen tot U, Sire, geef hun geld, zend hen naar Amerika of ergens anders heen en schrijf een manifest dat begint met de woorden„„Voorwaar ik zeg u, hebt uwe vijanden lief"" „Ik weet niet, wat anderen zouden doen, maar ik, die weinig beteeken, zou uw hond, uw slaaf zijn, ik zou schreien van ontroering, zooals ik nu telkens moet schreien als ik uw naam hoor noemen. „Maar wat zeg ik, dat ik niet weet wat de anderen zouden doen? lk weet dat die woorden met groote kracht liefde en geluk zouden verspreiden door geheel Rusland". FRANKRIJK. Dr. Henri de Rothschild heeft 100.000 francs gezonden aan een Commissie, die zich ten doel stelt een instituut op te richten, speciaal met het doel om te trachten middelen te vinden tot genezing van kanker. BELGIE. Een ware schrik heerscht over heel de provincie, zegt een blad van Brussel, door de talrijke benden Pruisische landloopers, die hier de dorpen verontrusten. Eenigen tijd geleden werd het kasteel van dokter Duysters te Zelck-Halen door vier bandieten overvallen. Zij vielen mevr. Duysters te lijve, maar haar zoon verjoeg hen met zijn jachtgeweer. Onder het vluchten wierpen zij nog al de ruiten in stukken. Twee hunner werden later gevat, op het oogenblik, dat zij een priester in 't water wilden werpen. Verleden week stal men te Schoonaarde, bij mevr. Van Oostveld, 4000 fr. en een menigte zilverwerk, en in denzelfden nacht bij de weduwe Van Roey te Molenstede, 3000 frank. Te Kermpt en te Heerlen, Hollandsch Limburg, pleegden zij allerlei misdaden, o. a. een dubbelen moord. De bevolking, zoo op Belgisch als op Hollandsch grondgebied, vraagt strenge maatregelen tegen deze gevaarlijke ban dieten. NEDERLAND. Amsterdam. In het Noordzeekanaal, 500 M. beoosten de Petroleumhaven onder den Noordwal, is eergisteravond omstreeks half zes de baggermolen „Sliedrecht", behooren- de aan de firma Van Hattum, gezonken buiten het grootscheepsvaarwater, zoodat het verkeer èr gelukkig niet door gehinderd wordt. Het ongeval is ontstaan, doordat tijdens het baggeren een gioot stuk hout onder den molen naar boven schoot en een gat in den bodem maakte. De baggermolen ligt geheel onder water. Naar aanleiding van het bericht der Tel., dat de „Club de Bienfaisance" te Amsterdam aan de Gereformeerde Kerk, op den hoek der le Schinkelstraat aldaar een gift van f 2500 zou hebben aangeboden, die echter door den kerkeraad is geweigerd, als zijnde de acceptatie daarvan in strijd niet het Christelijk beginsel, deelt de heer A. Vroom, chef de bureau dier Club, mede, dat noch door, noch namens de Club een gift, zelfs de kleinste niet, aan bedoelde Gereformeerde Kerk is aangeboden. Naar De Echo verneemt, wordt jhr. De Geer dag en nacht voortdurend be waakt, omdat men vreest voor zelfmoord. Gouda, 1 Nov. De onafgehaalde prijzen in de verloting vanwege de afdeeling Gouda der Hollandsche Maatschappij van Land bouw zullen morgen worden verkocht, waaronder ook behoort de eerste prijs, een Utrechtsch wagentje met paard. Gisteren kwamen echter drie personen, een kantoorbediende, een metselaar en een paardenslachter (vreemde combinatie) uit Rotterdam nog den eersten prijs opeischen, die gevallen was op een lot, dat ze met hun drieën hadden gekocht. Ze hadden echter de trekkingslijst niet nagezien, tot de vrouw van een hunner op het denk beeld kwam, de lijst toch eens te raad plegen, waardoor ze tot de voor hen heuglijke ontdekking kwamen. Vóór ze hun gewonnen gareel van de hand deden, werd eerst eens met het „eigen spul" rondgetoerd. Misschien voor 't eerst en voor 't laatst in hun leven. Daar ze er alhier niet genoeg naar hun zin voor konden krijgen, werd tegen den avond de reis naar Rotterdam ondernomen. 's-Gravenhage. Ingetrokken is door de regeering het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de Indische begrooting voor 1907 ten behoeve van den terugkoop van particuliere landerijen op Java. Dordrecht, 31 Oct. Alhier is in de Nieuwe Haven binnengeloopen het tjalk schip „Welzoo", schipper H. v. d. Zee, geladen met haver, komende van Rotter dam, bestemd voor Antwerpen. Dit schip had in het Hellegat op een zandbank gestooten, was lek geworden, zoodat de schipper het veiliger achtte de reis niet te vervolgen. Met pompen wordt het vaartuig drijvende gehouden. Dordrecht, I Nov. Bij de gisteren alhier plaats gehad hebbende loting, weigerden twee lotelingen, R. en V. ge naamd, zelf een nummer te trekken. Onver schillig traden ze, toen ze aan de beurt waren, naar voren en verklaarden, dat „hun handen te rein waren, om ze in een bloed bad te steken". Hierop lootten de burge meester en de waarnemende burgemeester voor hen. Middelharnis. Met ingang van 1 Decem ber a.s. is benoemd tot directeur aan de gasfabriek voor de gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk, de heer J. Kuijn, te Culemborg. Eindhoven, 30 Oct. Heden had een ernstige gasontploffing plaats in den manu facturenwinkel van Meijer van Leeuwen. De Wed. Boom, eigenaresse van het perceel, en ernaast wonende, was door sterke gaslucht opmerkzaam gemaakt op een lek, ging met een lucifer zoeken en werd zoodoende oorzaak van de uitbarsting. Er volgde een ontzettende knal; alle ruiten waren gesprongen; zoo krachtig was de uitbarsting, dat de ruiten der huizen aan den overkant stuk sloegen. De winkelier is gekwetst en aan het hoofd gebrand. De weduwe Boom is ernstig getroffen en naar liet gasthuis vervoerd. Behalve een persoon, die zich in de gelukkig overige bijkans ledige straat bevond, en licht gewond werd door stukken glas, werd buiten niemand gekwetst. PREDIKBEURTEN. in onderstaande gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 4 November 190 6. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds half zes ure: ds. Laman. Cat. Zondag 8. Woensdag 7 Nov. (Dankdag), 's Voorin, tien ure en 'savonds half zeven ure: Idem. SPREEKBEURT in de CONCERTZAAL, op Zondag 4 November, aanvang des avonds ten half zeven ure: spreker de heer J. J. van Beuge, evangelist te Zierikzee. Herv. Kerk te Kerkwerve: 'sNam. twee ure: ds. Reus van Eikerzee. Herv. Kerk te Serooskerke: 'sNam. twee ure: ds. De Leur van Zonnemaire. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorin, half tien ure: ds. Dejagher. (Doops- bediening). Herv. Kerk te Renesse: Geen dienst. Herv. Kerk te Noordwelle: 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten van Noordgouwe. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorin, half tien ure: ds. Japchen. Geref. Kerk. te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Boone van St.-Filipsland. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. Reus. (Doops- bediening); 'savonds zeven ure: Idem. (Her denking van de Hervorming). Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Woensdag 7 Nov. (Dankdag), 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk. te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Woensdag 7 Nov. (Dankdag), 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Horjus. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: dsJ. de Leur. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half ure en 's nam. twee ure: ds. G. de Jonge. Herv. Kerk te Noordgouwe: 'sNam. twee ure: ds. Schouten. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Wisse. Woensdag 7 Nov. 's Voorm. tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Idem. (Dankdag voor den oogst). Herv. Kerk te Dreischor: Geen opgaaf ontvangen. Herv. Kerk te Ouwerkerk: Geen opgaaf ontvangen. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. P. van der Linden. (Voorbereiding H. Avondmaal); 's nam. twee ure: Idem. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds zes ure: Leeskerk. Woensdag 7 Nov. (Dankdag), 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. H. J. Binnema van Tilburg. Oud-Geref. te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 'savonds 5,15 ure: Leeskerk. Woensdag 7 Nov. (Dankdag), 's Voorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 'savonds 5,15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 's nam. twee ure: ds. Ruysch van Dugteren. Geref. Kerk. te Oosterland: 's Voorm. half ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk'. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure:ds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. De Jager. Woensdag 7 Nov. (Dankdag), 's Voorm. half tien ure en 'savonds vijf ure: Idem. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. Woensdag 7 Nov. (Dankdag), 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure: ds. Geers van Schevingen. Evangelisatie te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël II: 's Voorm. tipn ure en 's avonds half acht ure: Gewone dienst. Oestercultuur. Uit Bergen-op-Zoom wordt gemeld: In de laatst gehouden raadsvergadering kwam ter sprake de vergiftiging van oesters te dezer stede. Bij monde van het lid Hartog werd het dagelijksch bestuur geïnterpelleerd omtrent deze zaak. Hij stelde aan den voorzitter drie vragen: Is er u officieel óf officfeus iets bekend, waaraan de besmetting der oesters is te wijten Worden er van regeeringswege maat regelen genomen ter voorkoming van verdere besmetting? Tracht het dagelijksch bestuur niet alle mogelijke stappen te doen om een gunstige oplossing in dezen te krijgen, zoodat aan den onhoudbaren toestand een einde kome? Deze vragen werden door den voorzitter beantwoord als volgt: Officieel is hem niets bekend, wel officieus, als officieel persoon kan hij in eene openbare vergadering niet alles zeggen. Als leek zou hij niet gaarne zeggen waaraan de vergiftiging der oesters is toe te schrijven. Wat van regeeringswege wordt gedaan, is hem onbekend, doch spreker kan den leden verzekeren, dat die niet stil zit, evenmin als de centrale gezondheidsraad en het visscherijbestuur. Allen doen zooveel mogelijk onderzoekingen, die, naar gehoopt wordt, tot een goed resultaat zullen leiden. Wat het dagelijksch bestuur betreft, dat zit niet stil. Het stelt alles in het werk om zooveel mogelijk op de hoogte van den toestand te komen en te trachten het geschokte vertrouwen te herwinnen. Dit is zeker, dat van hieruit geen enkele oester meer wordt verzonden, daar bereids de oesterhandelaren hunne ver zending zullen doen van uit Yerseke, zoodat eenige werkkrachten van hier naar die plaats zijn overgebracht. Gelukkig voor de vrouwen is er echter zooveel brood hier aanwezig, dat zij geregeld zullen kunnen arbeiden. De besmetting rust alleen op de putten te dezer stede en niet op de visscherijen zelf, zoodat, om maar iemand te noemen, de firma De Meulemeestervan uit Yerseke, ook certificaten voor haar oesters bekomt. Tot zoover het officieele der zaak, thans mengde zich in het debat de heer Van Nunen, secretaris van den Bond van Suikerfabrieken, die blijkbaar een tevoren besproken vraag stelde van geheel andere strekking of liever een conclusie trok, die later door den voorzitter beantwoord werd. De heer Van Nunen wenschte uitdrukkelijk te constateeren, dat niemand hier in den raad is opgekomen voor het feit, als zou door het gemeentebestuur iets niet zijn gedaan of nagelaten, waardoor op eenigen grond geconstateerd zou kunnen worden, waaraan kan toegeschreven worden de vergiftiging der oesters, zoodat men veilig het rapport kan afwachten. De voorzitter antwoordde den heer Van Nunen, dat hij met behulp van den gemeentesecretaris alle besluiten en ver gunningen door het gemeentebestuur afgegeven, heeft nagegaan, doch dat z. i. alle bepalingen prompt zijn opgevolgd. Al trekt de voorzitter zich niets aan van courantengeschrijf, ik zou mij wel wachten eene dergelijke verklaring af te geven in het openbaar, vooral waar hij tevoren zich als officieel man niet op de vragen van den heer Hartog wenschte uit te laten. Landbouw en Veeteelt. Sluiting Belgische grens voor Fransch vee. Naar men verneemt moet de Belgische Minister er ernstig aan denken, met het oog op het veelvuldig voorkomen van mond- en klauwzeer in de noordelijke provinciën van België, de grens te sluiten voor den invoer van Fransch fok- en slachtvee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 9