ZIEUIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 3 November 1906. Eerste Blad. (Z ierilizeesc h. e Courant). Algemeen Overzicht. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8381. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. ,t 4 meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek SchuithavenZierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Gelijk te verwachten viel, is de 30 October, de gedenkdag, waarop het vorig jaar de Czar zijn bekend manifest uit vaardigde, waarin de grondslagen der burgerlijke vrijheid werden vastgesteld, en de verkiezingen voor een Volksver tegenwoordiging (Rijks-Doema) uitge schreven, zeer kalm verloopen. De regeering had trouwens krachtige voor zorgsmaatregelen - ter voorkoming van onlusten genomen. In Petersburg, War schau en Moskou was de militaire macht aanzienlijk versterkt. Daarbij houde men in het oog, dat omstreeks 300,000 menschcn achter slot en grendel zitten, en deze, die mcerendeels tot de voorhoede der revolu tionairen behooren, kunnen in hun ge vangen staat aan de voorbereiding van een revolutionaire beweging niet deelnemen. De treurige toestand, waarin het Russische volk zich oogenblikkelijk bevindt, zoude anders een dergelijke beweging begrijpelijk maken. Zwaar toch drukt het juk van het despotisme op de natie. Uit het zooeven genoemde cijfer van hen, die achter kerkermuren zuchten, en die niet tot de slechtste elementen van Rusland's bevolking mogen gerekend worden, blijkt voldoende, hoe droevig het in Rusland geschapen is. En gaat men na, wat er zooal in het jaar geschied is, dat sedert de verschijning van het bekende October- manifest van den Czar is verstreken, dan verkrijgt men, in weerwil dat de Russische fondsen (wat wij voor de houders van deze zeer aangenaam vinden) de hoogte in gaan, den indruk, dat het in het rijk van den Czar allesbehalve rooskleurig is. Toen de Czar, door Witte en Grootvorst Nicolaas overgehaald, het vorig jaar een Volks vertegenwoordiging toestond, koesterde men hooge verwachtingen van den nieuwen koers, waarin het staatsschip zou gestuurd wor den. Maar er kwam felle tegenwind. De reactionaire hofkliek zat niet stil, en alhoewel zij niet heeft kunnen verhinderen, dat de stuurman den constitutioneelen koers insloeg, zij verhief zich met verdub belde kracht, en bewerkte daardoor, dat van lieverlede in het oude zog van het absolutisme gevaren werd. Witte moest aftreden, en werd vervangen door Gere- myken, die de Doema ontbond. Na de ontbinding hadden de reactionairen vrij spel, waarvan zij een geducht gebruik maakten, vooral sedert Geremykin door Stolypin was opgevolgd. De witte terreur stak het hoofd op, en verspreidde overal angst en schrik, dood en verderf. Wie tegen de bestaande orde van zaken zich verklaarde, werd op de een of andere wijze onschadelijk gemaakt. Of de regeering doet dit zelve, of zoo het werkje haar te vuil is, laat zij dit verrichten door de zooge naamde Zwarte Bende, die gehuurd en betaald, voor een moord op groote schaal niet terugdeinst. En nu moge het schijn baar beschouwd in Rusland volkomen rustig zijn, in werkelijkheid kookt het in de gemoederen van honderddui zenden, die de gekromde ruggen eens zullen opheffen en opstaan tegen de dwinge landij. De Minister van Buitenlandsche Zaken moge naar Parijs en Berlijn reizen, en wijzend op het herstel der orde de groote financiers tot het sluiten van een nieuwe Russische leening trachten te be wegen, velen zullen zich door den schijn niet op nieuw in het net laten vangen. De Pruisische regeering heeft in haar blinden ijver de Polen te germaniseeren zich groote moeilijkheden op den hals ge haald. Haar gebod, dat bij het godsdienst onderricht op de school de onderwijzers verplicht zijn zich van de Duitsche taal te bedienen, heeft bij de Poolsche jeugd een ernstig verzet uitgelokt. De leerlingen weigeren eenvoudig op de tot hen door de onderwijzers in het Duitsch gedane vragen te antwoorden, of, zoo zij al een antwoord geven, doen zij dat in het Poolsch. De. meisjes neuriën met gesloten mond tijdens het onderricht Poolsche liederen, zoodat het onmogelijk voor den onder wijzer is met het onderwijs voort te gaan. Een 45000 Poolsche kinderen nemen aan deze eigenaardige obstructie deel. Natuurlijk worden zij daartoe door hun ouders opgezet, die uit nationaliteitsgevoel opkomen voor de belangen van de Poolsche taal. Het is aan de Berlijnsche politie mogen gelukken den Köpenickschen rooverkapitein te vangen. Hij heet Wilhelm Voigt, is schoenmaker van beroep, en kent door zijn vijf-en-twintigjarig verblijf in ver schillende gevangenissen, uitnemend het gevangenisleven. Op het politic-bureau wilde hij aanvankelijk niet spreken, maar werd, tengevolge van een half fleschje port, ten slotte zóó spraakzaam, dat hij een volkomen betrouwbaar relaas van het gebeurde gaf. Hij ontkent echter beslist zich aan diefstal te hebben schuldig ge maakt. Hij heeft tegen afgifte van een regu de gemeentekas, die hem ter hand werd gesteld, in ontvangst genomen. En dit is, gelijk hij beweert, geen diefstal. Werden de vorige week de Leden van het Lagerhuis in Engeland van hun werk zaamheden afgeleid door de demonstratie van een aantal dames voor het vrouwen kiesrecht, deze week werd hun aandacht getrokken door een man in Oostersche kleederdracht, die op de openbare tribune riep, dat hij een zending van God te vervullen had. In het Hoogerhuis werd op het door de regeering ingediend wetsontwerp op het Lager Onderwijs een amendement ingediend, waarbij aan de plaatselijke schoolbesturen de verplichting werd opgelegd, om op alle Staatsscholen gedeelten der schooluren te bestemmen voor het godsdienstonderwijs. De in Frankrijk pas tot Minister be noemde generaal Picquart, die uit ervaring weet, welke misbruiken den Krijgsraad aankleven, wanneer deze geroepen wordt recht te spreken, heeft in den Ministerraad medegedeeld, dat hij een wetsontwerp zal indienen, waarbij zijn samenstelling, be voegdheid, en wijze van werken beter zal geregeld wordendan tot heden het geval was. De Fransche regeering heeft besloten, om op de geestelijken, die weigeren aan de wet op de scheiding van Kerk en Staat te gehoorzamen, toe te passen de wets bepaling, dat zij, die in openbare dienst betrekking van een buitenlandsche regeering ondanks het uitdrukkelijk bevel van de Fransche regccring weigeren binnen een bepaalden tijd hun betrekking neêrte leggen, hun rechten als staatsburgers verliezen. Zierikzee. Naar het Hbl. meldt, zal binnen een veertien dagen de uitkeering plaats hebben van de gelden, welke door het Provinciaal Watersnoodscomité in Zee land zijn ontvangen voor de getroffenen. Zooals bekend, brak bij de jongste overstrooming de dijk door tusschen den Wilhelmus- en den Maria-polder, Zeeuwsch- Vlaanderen O. D., nadat de zeedijk van eerstgenoemde bezweken was. De doorbraak viel, zoo schrijft men, nabij de hoeve van Stallaert en het met kracht binnenstroomende water groef een diepen wiel en wierp veel zand op den Maria-polder, platen hier en daar zelfs een paar decimeters dik. Om het aldus benadeelde land zijne vroegere vruchtbaarheid terug te geven, wordt dit zand verwijderd. De rails zijn reeds hiervoor gelegd en met kipkarren wordt het naar den grooten diepen wiel en kleinere kuilen vervoerd om tevens het landverlies, dat door de overstrooming geleden is, terug te winnen. Een en ander is nog een heel werkje. De le luitenant J. Van Gastel, van 't le reg. vesting-artillerie, is voor een jaar gedetacheerd bij het Deensche leger te Kopenhagen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie te Zevenbergen L. Ruijssenaers, thans te Oostburg; tot dijkgraaf van den Jacobpolder W. G. van Nieuwenhuijzen te 's Heer Arendskerke. Brouwershaven. Bij de indiensttreding van het nieuw benoemde hoofd der bizondere school alhier werden de leerlingen onthaald en ontving elk van hen een klein geschenk. Noordgouwe. In October j.l. is in 9 regendagen 72 m.M. regtn gevallen, tegen 158,3 m.M. in 22 regendagen in October van het vorige jaar. De grootste hoeveelheid, 23 m.M., viel op 2 October j.l., op geen enkelen dag van dit jaar viel er zooveel. In 1905 was de grootste hoeveelheid 43 m.M. en wel op 29 Augustus. Stavenisse. Volgens den alhier van wege het K. N. M. Instituut te De Bilt (bij Utrecht) geplaatsten regenmeter, viel er in October 1.1. alhier 70 m.M. regen (in 13 aftappingen) tegen 164,3 in 1905 en 51,6 m.M. in 1904. De hoogste barometerstand in die maand was 773, de laagste 754 m.M. St.-Annaland, 1 Nov. Door ingelanden van den calamiteusen Suzanna-Polder is tot hun vertegenwoordiger in den dijkraad van dien polder herbenoemd de heer J. Polderman Cz. Kolijnsplaat. Aan den heer A. Verhaagen, havenmeester alhier, en sedert 1 Sept. jl. gepensioneerd matroos le klas, is verleend de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst, met een gratificatie van f 50. Goes, 31 Oct. Dinsdagavond vergaderden andermaal de winkeliers hier ter stede ter bespreking der wcnschelijkheid der af schaffing van het geven van nieuwjaars koek en dergelijke door de winkeliers aan hunne klanten. De vergadering was over 't geheel van meening, dat, om" voor 1907 reeds hierin te beslissen, de tijd te kort iswegens de vele winkeliers op de dorpen, die nog niet gehoord zijn. Zelfs weigerden eenige grossiers hun mede werking. Staande de vergadering werd een motie ontworpen van den volgenden inhoud, welke motie door 24 personen geteekend WPrd en ïtldtic luidt „Vorcchillondo grossiers en winkeliers uit Goes en om liggende dorpen, heden 30 Oct. '06 in „De Prins van Oranje" vergaderd, spreken in beginsel uit, dat het geven van nieuw jaarskoek of andere cadeaux dient te worden afgeschaft, en wenschen beslist er naar te streven door onderlinge be sprekingen zoo mogelijk het volgend jaar Jan. 1908 dezen maatregel toe te passen". Bij de loting der nationale militie, die heden plaats vond, bleek, dat is ver zuimd Jan van der Vliet, varensgezel, en geboren te Ierseke, op de lijst te brengen, niettegenstaande zijn oom en voogd Van der Linde, alhier woonachtig, hem op 5 Jan j.l. had aangegeven. Naar men ver neemt zal er tegen de loting geprotesteerd worden. De betrokken persoon was zelf bij de loting aanwezig en vroeg, nadat de loting was afgeloopen, waarom hij niet mocht loten; toch is hij wegens broederdienst vrij. Onder de gemeente Kattendijke wordt een oppervlakte van 16 H.A. totaal waardelooze grond, grootendeels moerassig, en behoorende tot de bezittingen van den Ambachtsheer, baron Huyssen van Katten dijke, in vruchtbaar weiland veranderd. Dezen zomer zijn reeds een groot aantal schapen op dien grond vetgemest en geschikt gemaakt voor de slachtbank. De kwestie omtrent het voetpad onder Borsele is gelukkig van de baan: zoowel Roomschen als Protestanten mogen er weer gebruik van maken om langs een korteren weg hun kerk te bereiken. Gelukkig! Middelburg. De tentoonstelling van pluimvee enz., welke van 7 tot 9 November alhier wordt gehouden, zal Woensdag a.s. door den Commissaris der Koningin, den heer Mr. H. J. Dijckmeester, worden geopend. Te Middelburg worden pogingen in het werk gesteld om het muziekkorps der d.d. schutterij, na opheffing der schutterij, te behouden. Daartoe worden giften of jaarlijksche bijdragen van de ingezetenen gevraagd. De met dat doel gevormde commissie bestaat uit het bestuur van het tegen woordig muziekkorps, de hecren Herman Snijders, E. M. Alberts en W. C. Noske en verder uit de heeren H. P. den Bouw meester, wethouder, en W. Hioolen, notaris. De commissaris van politie te Mid delburg deelt mede, dat bij hem klachten zijn ingekomen tegen E. A. Hubregtse, koopman in zuivelartikelen, wonende aan de Eigenhaardstraat aldaar, ter zake van het verkoopen van een middel om zoo genaamd „zoet te karnen", voor welk middel door hem vrij groote sommen worden gevraagd (b.v. f 10 per doos). Uit een door een deskundige ingesteld onderzoek is gebleken, dat dit middel niets bleek te zijn als keukenzout, ter waarde van ongeveer 15 ct. inclusief doos. Men schrijft ons uit Vlissingen: Het Engelsche stoomschip „Clio", dat met averij op de haven is gekomen, ten gevolge van een aanvaring, wordt hier voorloopig gerepareerd, welk werk is op gedragen aan de Kon. Mij. „De Schelde". Daarna zal de hier geloste lading weder worden ingenomen en vertrekt de „Clio" naar Gloucester om daar de schade geheel te herstellen. De dagmailboot „Engeland" vertrekt heden (Donderdag) van Vlissingen naar Rotterdam om daar in het dok schoon gemaakt en geschilderd te worden. Met ingang van 1 December is tot administrateur van Het Vaderland benoemd de heer Jac. Zahn te Vlissingen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Door het Dag. Bestuur van het Water schap Schouwen is op 1 Nov. aanbesteed in drie perceelen: Het maken van een dijksverhooging met dijksglooiing en grindbergplaatsen van ge wapend beton. Aannemers zijn geworden lste perceel (dijkmuur op den Langen- dijk, ter lengte van 500 M.) de heer L. A. Vink te Brouwershaven, voor f 9293; 2de perceel (het maken van een berg plaats voor grind0 aan den Westhavendijk) de lieer M; van 3iileu ie ZicriUccc, v*>o. f 1015, en 3de perceel (het maken van twee berg plaatsen voor grind aan het district Scharen- dijke) de heer P. Vink, te Noordgouwe, voor f 1360. Voor de inwendige verbouwing der kerk te Hoedekenskerke, het vernieuwen der kerkmeubels en andere daarmede in verband staande werken, waren 21 in schrijvers, allen uit Goes en omliggende dorpen. Laagste inschrijver de heer A. Kuiper te Heinkenszand voor f 2225. Architect is de heer J. v. d. Weerd te Goes. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Assen heeft zich het geval voorgedaan, dat in een strafzaak wegens meineed een valsche. verklaring onder eede werd afgelegd. Den 24 Sept. was in hechtenis genomen de getuige Meeuwes T., uit Uffelte, die de zaak van Berend L. ontkende aan de politie te hebben verklaard, dat hij dezen den persoon van P. P. Bos, uit Willemsoord, in den avond van 5 Augustus met een mes heeft- zien snijden. Maandag stond T. wegens meineed terecht. De eerste getuige Jan van den B., verklaarde thans eveneens, dat hij de mishandeling niet heeft gezien, en dat hij de verklaring bij de politie indertijd uit benauwdheid heeft afgelegd. Op requisitoir van het Openb. Min. werd Van den B. in hechtenis genomen en rechtsingang tegen hem verleend, terwijl de zaak van T. geschorst werd. De rechtbank te Middelburg deed heden (Vrijdag) uitspraak In de zaken van C. J. B. 29 jaar en J. C. B., 24 jaar, rijwielherstellers, wonende te Kruiningen, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van den 15 Septem ber, toen zij op strooperij in een jachtveld waren, en door twee onbezoldigde rijks veldwachters werden betrapt, de eerste beklaagde met scherp op genoemde veld wachters te hebben geschoten, waarbij de tweede behulpzaam was. De beklaagden werden, overeenkomstig de vorderingen van het O. M. veroordeeld tot vijf en twee jaren gevangenisstraf, beiden met inminderingbrenging der door gebrachte hechtenis, de eerste wegens poging tot zware mishandeling en de tweede wegens medeplichtigheid aan zware mishandeling. Door de rechtbank te Amsterdam is in staat van faillissement verklaard J. J. L. van Hengel, promotor en remisier, wonende te Hilversum en kantoor houdende te Am sterdam. Deze heer Van Hengel is degenen die ook optreedt als getuige in de straf zaak Le Fèvre de Montigny en jhr. De Geer. De aanvrage tot faillietverklaring is ge schied door Mr. H. A. van Nierop, namens eene Oostenrijksche maatschappij. KERKNIEUWS. St.-Annaland. De oogst-collecte in de Ned. Herv. Kerk alhier heeft opgebracht eene som van f 455, t. w. voor de armen f 365,15 en voor de kerk f 89,85. Vorig jaar waren deze cijfers respectievelijk f 390,30 en f 102,25, samen f 492,55. St.-Filipsland, 2 Nov. Na des morgens door zijn ambtsvoorganger ds. J. A. Schouten van Noordgouwe in zijn ambt bevestigd te zijn, zal ds. Bal, op Zondag 25 November des namiddags zijn intreerede houden. Beroepen bij de Herv. Gem. te Kamperland, gem. Wissenkerke, (toez. als hulpprediker) de heer S. IJbema, cand. te Workum (Fr.). Beroepen bij de Eerv. gemeente te Kortgene ds. Joh. Laurense te Linschoten. De jaarwedde van ds. Fontein, pred. bij de Herv. Gem.'te RillandBath, is met f 100 persoonlijke toelage verhoogd. Om die verhooging te verkrijgen moet iedere zitplaats 30 cent meer huur opbrengen. Door de kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk te Scherpenisse is benoemd tot organist de heer C. van der Graaff aldaar. O N D E R W IJ S. Bij het te Rotterdam gehouden examen in de vrije- en orde-oefeningen slaagde o. a. mej. ivi. l. iv\i/oiico>- wan mej. J. E. M. Rademaker van Brouwers haven en mej. A. W. Schulling van Zie rikzee. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Ouwerkerk, met ingang van 1 November 1906, de heer W. H. Padmos, thans tijdelijk onder wijzer aan die school. St.-Filipsland, 2 Nov. Benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolver zuim, met ingang van 1 November, de heer C. v. Bendegom, in de plaats van den heer F. H. Odink, die, wegens vertrek, eervol ontslagen is. Anna-Jacoba-polder, 2 Nov. Alhier zal dezen winter een cursus in landbouw kunde voor volwassenen gehouden worden. Stavenisse. Woensdagavond 1.1. ver gaderden te St.-Annaland de leden van de afdeeling Tholen van den Bond van Ned. Onderwijzers. Behalve een tal van huiselijke zaken, werd met algemeene stemmen (13) goedgevonden, zoo noodig, steun uit de weerstandskas te geven aan den ontslagen onderwijzer v. d. Sluijs. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering in Den Haag werd voorloopig aangewezen één der collega's Hubregtse van Poortvlietof Wiskerke van Oud- Vossemeer. Voor de vacante betrekkingen aan de openbare school te Bruinisse, hebben zich vier sollicitanten aangemeld, allen onderwijzeressen. Gedep. Staten van Zeeland hebben aan de gemeente St.-Annaland voor den tijd van vijf jaren vrijstelling verleend voor het geven van onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek, op grond dat die gemeente geen geschikt terrein heeft, waarop die oefeningen kunnen wor den gehouden. Post en Telegrafie. Aan het postkantoor te Zierikzee en de, daaronder ressorteerende, hulppostkantoren werd gedurende de maand October 1906 ingelegd f 11398,695, terugbetaald f 9770,86. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 5637. Aan het postkantoor te Frederiksoord is een briefkaart aangekomen, die in 1875 uit Amsterdam is verzonden en dus 31 jaar onderweg is geweest Jammer, dat de geadresseerde reeds lang overleden is en de briefkaart dus niet kon besteld worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1