ZEEUWSCHE LANDBOUWBANK BLOOKER'S DAALDERS HM KOPJE, M. P. Pollen tl Zoon, EengrootBurgerhuis Spaarkasrente 5'/2 pCt. CACAO Brieven uit Berlijn. HB¥EBfEWTiEB. Waarschuwing. Bestek 330le perceel ondergaat wijziging. De Internationale Guano- bh Suparphosphaatwerkea met Schuur en Tuin, te ZIERIKZEE, Correspondents dar Deposito- bh Administratie-Bank te Rotterdam. Directeuren: De W. J. RENSEN. E. J. GELDERMAN. onder Bank geeft geld ter leen borgtocht of onderpand; opent Rekeningen-Courant met rentevergoeding; incasseert en fourneert Binnen- en Buitenlandsche Wissels en Chèqueskoopt en verkoopt Effecten, Coupons, vreemd Bankpapier en Muntsluit prolongatie op Effecten; verschaft reiswissels op alle landen; neemt gelden a déposito s met 3 dagen opzeggena 3 voor 1 maand vast 10 dagen opzeggen 3'/4 3 maanden y 4 weken 3'/2 i/6 p if 1 maand 37, pCt. jaar 6 weken LOUIS DOBBELMANN Ltd., Rotterdam. Fabrikanten van de alombekende Yarinas, Portorico, Maryland en Pruimtabak B Z K. DISTILLATEURS en LIKEURSTOKERS. ROTTERDAM. CACAO is gezonder dan koffie; voor hen die gebruiken, ook goedkooper. Een vierkante bus van 2 pond voor 1.50, (niet los verkrijgbaar). De helft in een vet Varken te koop, P. SLUIS' M. J. CONSTANDSE, Melkmarkt. Een net Woonhuisje, De eerw. heer putoor zag oader toe en riep zija buiegerootcn. Zij stelden ?set dat de twee jaffera dood wareD, ze waren reeds kond. Dokter Van de Walle, die inderhaast geroepen werd kon siete anders dan den dood yaststellerj. De oudste, Viotorina, telde 28 jaren; do jongste. Gabrieila, 18 jaren. Zo zijn de doobters van den heer Deokmyo, handelaar in krnidenicrewaren, van Rooselare, die vader is van 16 kinderen: 9 doohtera en 7 zonen. Madame Deokmya is ook onlangs overleden. De verstikking is veroorzaakt door den rook van een vuur, dat geheel don nacht brandt. De rook is in de kamer gedrongen door een spleet in de sohouw. Men had deze spleet niet bemerkt, daar zij verborgen was achter het behangpapier. Van onzen Correspondent). De „Hauptmann" van Koepenick, burleske in 4 bedrijven. Berlijn, 18 October '06,. «Lüsst sich ein Gefreiter mit sieben Mann In einem Dorfe von weitem spüren, Er ist die Obrigkeit drin und kann Nach Lust driu walten und kommandiereu" (Schiller's Wallenstein's Lager Her Aufbritt). In den 30-jarigen oorlog was het een dage- lijk8ch verschijnsel, dat steden en dorpen in de Duitsche landen werden geplunderd en gebrandsohat door een handjevol rondtrekkende landsknechten, onder aanvoering van een martialen wachtmeester met grooten vederhoed, sleepsabel en zware rijlaarzen. Maar dat het brandschatten van stedeD, zelfs onder de rook van de wereldstad Berlijn, ook nu, 250 jaar later, in de Duitsche landen nog even goed mogelijk is als in de dagen van Tilly en Wallenstein, heeft de geniale boef bewezen, wiens ongelooflijk bravourstnkje de heele wereld deed schateren. Voor het welslagen van zijn stout waagstuk had hij persoonlijk alles tegen. Kromme o-beenen, gebogen houding, scheeve rechter schouder daarbij het tegendeel van een militairen gang, ingevallen wangen en kromme, scheeve neus, en een gezicht, dat de betrokken personen 's avonds onmiddellijk herkenden in een portret uit de //boevengalerij", dat hun in het polizei-presidium werd voorgelegdboven dien een allesbehalve correkte uniform, in Elaats van een helm een pet, waaraan een okarde ontbrakEn toch was de intrigant en held van de gesohiedenis, welke een eenig libretto levert voor een dolle burleske of lustige operette, volmaakt zeker van zijn taak. Hij kende zoowel zijne Iandgenooten en hanne opvoeding, als de Duitsohe toestanden door en door. Dientengevolge bouwde hij zijn geniaal verzonnen, en //schneidig" uitgevoerd plan op twee hoofdpunten: n.l. blinde gehoor zaamheid van den braven grenadier, die den Hauptmann (onverschillig of hij den drager der officiers-uniform kent of niet) zonder nadenken, door dik en dun volgt, en diens bevelen, ze mogen van nog zoo verstrekkenden aard zijn, onmiddellijk uitvoert, en diepe eerbied van het onderdanige burgerdom voor de uniform, ten overstaan waarvan als van zelf sprekend alle burgerlijke rechten in het niet verzinken. En de uitkomst heeft bewezen, dat de vindingrijke bedrieger, bij wien vergeleken Hennig slechts een «Walsenknabe" was, zich in zijn berekening niet vergist heeft. Hij zette alles op één kaart, maar behaalde over de heele linie een schitterende overwinning, omdat hij in de militaire maatschappij even thuis was als in de //zelfbewuste" burgerlijke. Men kent de blamabele geschiedenis van eergisteren reeds, welke de telegraaf intueschqn wereld kundig heeft gemaakt. Plundering der stedelijke kas van Koepenick op klaarlichten dag door een tuchthuisboef met een ongunstig uiterlijk, die zioh in een kapiteins-tenu heeft gestoken, twee troepjes afgeloste wachtsoldaten requireert, het raadhuis van Koepenick met deze troepen bezet, burgemeester en ontvanger gevangen neemt, beslag legt op het kasgeld, de soldaten gelast nog een half uur op post te blijven staan in het raadhuis, om daarna naar de kazerne in te rukken, zelf doodkalm op den trein gaat zittenin Rummelsburg uitstapt, en daarna verduftel". Alles met mede werking der brave Koepenicker politie, welke ten overstaan der Hauptmanns-uniform zonder nadenken assisteert, en ten aansohouwe van duizenden onthutste en verbouwereerde Koepe- nickers. De Berlijners vatten de burleske alleen van den komischen kant op, en zien niet in, dat zij ziohselve daardoor Dog meer belachelijk maken. Want de medaille heeft een ernstige keerzijde, welke doet zien, hoe licht de Pruisische burger zich door de uniform laat intimideeren, hoe van zelf sprekend hij er in berust, dat op een kritiek oogenblik zijne burgerlijke rechten plotseling onder pari dalen, en waardeloos worden ten overstaan van de eerste de beste officiers-uniform, wanneer de drager slechte sohneidig en rücksichtslos optreedt, en zonder te onderzoeken of deze drager werkelijk een officier dan wel een handige bedrieger is. Op deze donkere - en voornaamste zijde der medaille laten de bladen der linkerzijde terecht een schel licht vallen. Maar de luchthartige Berlijners houden niet van zedepreeken, draaien de medaille liever weer om, en lachen over het jolige tafereel op deze zijde, dat hun de tranen over de wangen loopen. Van de grenzenlooze blamage ten overstaan der gansohe wereld trekken zij zich niet bijster veel aan. De Volks-Zeitung (radikail) schrijft: //Der Sieg des militairiscben kadavergehoreams Uber die gesunde Vernunft, Uber die Siaats- ordnuüg, über die Pereönlichkeit des Einzelnen, das ist es, was sich gestern in der Köpenicker Komüiie in grotesk-eutsetzlicher Art offenbart hat. En dat is het ernstige, het bittere, het beschamende bij dit onuitsprekelijk belachelijke avontuur. Een Hochstapler, een bedrieger, een I roover moest op het tapijt komen, om op zulk een wijze de wonderbaarlijkste .staatkundige organen tot handhaving der orde //ad absurdum" te voeren 1 Een dergelijke blamage is nog niet voorgekomen 1 De man echter, die dit heeft klaargespeeld, omdat hij het listige plan verzon, zich in een militaire uniform te steken, //er steht mit seinem Soharfbliok bei der Abwagung realer Maehtverhiiltnisse fast in genialen Grösse da. Uniform- en kadavergehoorzaamheid deze twee sleutels openen de massiefste brandkasten zekerder en geluidloozer dan het z/überwundene Sauerstoffgeblüse". (Dezer dagen trachtte een inbreker in een Berlijnsche oonfektie-zaak een brandkast door middel van dynamiet te openen, doch kwam daarbij zelve oin het leven). National-Zeitung. (nat.-lib.) //De meest vermetele en grimmige spotter zou over het kapriolen makende militairisme geen satire hebben kunnen schrijven, welke met deze uit de tooneelwereld in het werkelijk leven ver plaatste operette zou kunnen worden ver geleken Welk een verheffend beeld, deze gendarmen, die op het marktplein zwaar wichtig ff.de orde bewaren", terwijl in het raadhuis de gemeentekas wordt geplunderd En dan het voornaamste slachtoffer 1 Mijnheer dr. Langerhans is onschuldig als een stuk kranten-papier, dat nog bedrukt moet worden, maar wat dunkt hem plausibeler, dan dat hem (den reserve-offioier) iemand bij het Distrikts- kommando wegens een of ander uit den duim gezogen vergrijp heeft verdacht gemaakt I Misschien heeft hem op straat wel iemand met zijn mouw gestooten, zonder dat hij daarop dezen persoon heeft uitgedaagd wegens be- leediging? Hij voelt zich intusschen niet op zijn gemak, en denkt: Onze lieve Heer en het Distrikt8-kommando zullen het wel weten, zonder ten minste telefonisch daarnaar bij het kommando te informeeren. Slechts voor één persoon heeft de geniale boef ontzag n.l. voor den kommandeerenden onder-officier van de afgeloste wachtsoldaten, welke onder-officier dan ook //gnadig entlassen wird", vóór de marsch naar het station Publitzstrasse (van de Noordelijke Centuurbaan), en den tocht Spree- opwaarts een aanvang neemt. De gesohiedenis is zóó komiek, dat men vandaag met den besten wil, nog ter nauwemood in staat is, zich met de ernstige zijde bezig te houden. Nog nooit zijn Duitsche burgers voor hun loyaliteit, hun gehoorzaamheid, en hun ver trouwen in de besluiten der aardsche machten zóó bij den neus genomen als de nakomelingen van Jaczo van Koepenick". Berliner Neueste Nachrichten (vrij kons //Wat moet men van een burgemeester en zijn lui denken, die niet eens weten, dat in tijd van vrede de militaire macht in het geheel niet in hechtenis neemt, tenzij dat zij beleedigd of door de politie gerequireerd wordt. Welk een verwarring behoort er toe, om het mogelijk te achten, dat de Keizer die zooals men weet sinds dagen afwezig is den Koepernicker burgemeester kon doen ge vangennemen". nDeutsche TageszeitungZonderling, hoogst zonderÜDg1 Een man in kapiteins-uniform met pet zonder de tweede kokarde en een als een touw gedraaide sjerp, moest tooh in elk geval den soldaten, en minstens den onder-officieren verdacht voorkomen. Ieder onder-officier moet weten, dat bij de uniform van een met zulk een opdracht belasten officier de helm en niet de pet behoort. Hoe was het mogelijk, dat de burgemeester, zelve officier der reserve, zich door een zóó gekostumeerden oplichter liet dupeeren en als een misdadiger behandelen?" (Het blad heeft goed praten; in hun blinde gehoorzaamheid zouden de soldaten (zooals uit het getuigenverhoor des avonds bleek) geen oogenblik geaarzeld hebben om den burge meester op hun blanke bajonet te trakteeren, wanneer de //Hauptmann" hen daartoe het bevel had gegeven Zooals te verwachten was, heeft de Ansiohts- karten-industrie onmiddellijk partij getrokken van de heerlijke stof. Vandaag, nauwelijks 24 uur later, wordt in de Berlijnsche straten dan ook een grappige //Ansicht" met vier prentverbeeldingen, tafe- reeleu uit de Koepeniker burleske, en de volgende coupletten bij legio verkocht. Melodie //Studio auf einer Reis". Hier rückt auf das Rathaus an, Jumheidi, jumheida, «Hauptmann" und 40 Gardemann, Jumheidi, heida. Und dann wird sofort urostellt B'gtmeister. Rathaus, Geld, Jumheili, jumheida, jumheidi heida. Arraes Bürgemeisterlein, Jumheidi, enz. Wirst verhaftet, 's hilft Kein Schrei'n, Jumheidi, enz. «Hauptmann" Krumbein, dieser Held, Nimmt auch noch das ganze Geld, Jumheidi enz. Als die Abendsonne schien, Jumheidi, enz. Fuhren Dro'chken Dach Berlin, Jumheidi, enz. Bürgemeister und Rendant (ontvanger), Sassen drinnen, wie bekannt, Jumheidi, enz. «Hauptmann Krumbein' geht nun ab, Jumheidi, enz. Hat das Geld ja, nicht zu Knappl Jumheidi, enz. Ja, geklappt hat das enorm, Das macht nttr die Uniform, jumheidi, enz. Armoede en weelde in Amerika. In alle groote steden van de républiek loopen duizenden fatsoenlijke hongerlijders rond, die met den besten wil geen arbeid voor hun geest of spieren kunnen vinden. En het zegt wat, dat een zekere miss Elizabeth Magie, van Chioago, die verklaarde een goede opvoeding te hebben ontvangen, waaraan hare ouders tienduizend dollars spendeerden, zich onlangs publiek als slavin te koop aanbood, om aan een ondraaglijk bestaan als vrije" loonwerkster te ontkomen. Zij ontving natuurlijk eeu menigte aanbiedingen van een onzedelijke strekking, waarover zij in haar oprechtheid en onschuld even verontwaardigd als verbaasd was. Zij werd nit baar nood geholpen door het verzoek van de New-Yorksche Evening World, om in dat blad een serie artikelen over het leven en werken der Amerikaansche arbeidsters te schrijven. Wellicht heeft zij deze kans in haar gedachten gehad. Maar het is één kans uit duizenden. Tegenover ai die ellende staat een roeke- looze geldverspilling van rijke Yankees, die aan het hemeltergende grenst en de oorzaak van een toenemenden haat en verbittering onder de //8trugglers for life" is. Men herinnert zich het weelderige banket, dat eenigen tijd geleden een sportlievcnde Amerikaan eenigen kornuiten aanbood en waarbij de kostbaarste spijzen in den zadel werden genuttigd. Een banket voor vertroetelde honden en ezels heeft de fine fleur van Amerika ook al eens georganiseerd. De vorige week werd te New-York een banket gehouden, waaraan alleen personen konden deelnemen, die zich beroemden op een voldongen of aan staande eohtioheiding. EnJithans heeft de schat rijke sportsman Harvey Ladew zijn gril voor geldverspilling op andere wijze getoond. Hij had onlangs met een paar zijner vele paarden eerste prijzen gewonnen. Dat was hem een kostbare viering waard, waaraan de beide paarden en een veertigtal tweebeenige gasten uit de deftige sportwereld van New-York mochten deelnemen. Do ruime banketzaal van zijn paleis op het Long Island was voor de gelegenheid weelderig versierd. De tafel had den vorm van een hoefijzer. En aan het hoofd daarvan waren twee hokken voor de beide uitverkoren ponies geplaatst, met zijde en rozen versierd. De electrische lampen waren spéciaal vervaardigd in den. vorm van zilveren hoefijzers met een lichtje aan eiken nagel. De zilveren zoutbakjes waren miniatuur haver- bakken en hooirekken. In de glazen waren sporttafereelen gegraveerd. Terwijl elke gast bij zijn of haar bord een miniatuur gouden zweepje en zilveren stijgbeugel vond. Het banket werd tegelijkertijd aan de vier en tweebeenige gasten opgediend. De eersten kregen natuurlijk een afzonderlijk menu, van haver, wortelen en allerlei delicatessen, door rijknechten in kostbare livrei opgediend. De ponies ontvingen het eten uit zilveren bakken en het drinken uit houten emmers met gouden hoepels. Toen het banket in gang was, werden drie andere viervoeters de zaal rondgeleid en op lekkernijen vergast. In een wereld zonder die naamlooze ellende van duizenden menseheD, zouden dergelijke grillen hoogstens den lachlust opwekken. Maar hier? Het minste, dat wij van zoo'n roekelooze geldverkwistiDg kunnen zeggen, is, dat men zich niet behoeft te verbazen, dat Roosevelt zooveel instemming vond voor zijn meening over de noodzakelijkheid van het stellen van een grens aan groote vermogens. Door zulke geldverkwisters wordt de ontevredenheid en verbittering der armoelijders op gevaarlijke wijze aangewakkerd. Bevallen van een Dochter, M. M. TEN HAAF—van den Bout. Noordqouwe, 28 Ootober 1906. Bij deze betuigen wij onzen harte- lijken dank, voor de vele blijken van deelnemiog in ons zoo smartelijk verlies. Zuidland, 27 Ootober 1906. N. NIEUW DORP. M. C. NIEUWDORP—Yerlinde. Harte!ij ken dank aan allen, die blijken van belangstelling gaven op 19 dezer. Duijvendijke, 29 Ootober 1906. W.m DE ROK en Familie. Inlichtingen verstrekken de opziohters óór en op de aanwijzing. Het Dagelijksoh Bestuur van het Watersohap Schouwen, A. J. F. FOKKER, Voorzitter. D. v. d. VLIET, Ontv.-Griffier. te Zwijndrecht, stellen voor Dorps- voreeuigiogen gratis enkele K.G. Stik stof kalk als proefoemiog beschikbaar. Tevens eoliede weierverkoopers gevraagd. Zioh te adresseeren aan H. J. DORST te Stavenisse. Te huur of te koop gevraagd met November ol Mei: met 1 tot 3 Gem. Bouw- of Weiland. Adree lett. Z, Boekh. 8. OCBTHAN ZOON, Zierikzee. Vit de linnd te koop; groot 8 Aten, voor alle doel uitnemend geschikt, en gelegen te Oade-Tonge. Fr&noo brieven aan Dr. W. J. ARENDS aldaar. Het Kantoor is dai s dagelijks geopend 's avonds van 7—9 i van 10- uur. 3 uur an Hondt eiken Zaterdag te Brniniase zitting van 4 nar tot avonds O nar, in eene kamer ten liaize van den heer II. PBTBIE, Bergstraat. Let vooral op den naam en op het fabrieksmerk „DE GEKBOONDE MOOREN". Alle soorten van BINNEN- en BUITENLANDSCH Gedistilleerd. Puik beste Jenever en Brandewijn. Fijne Hollandsche Likeuren en Elixers. wegende 150 Kilo. Adres: Boekh. 8. OCHT-* MAN ZOON, Zierikzee. MERELVOEDER 25 ct. per pak; ZANGZAAD 13—25 ct. per zakje: ZWAAN'S HOENDER MEEL 721/,140 ct. per zakje; ZWAAN'S ZANGZAAD 13-25 ct. per pakje. Kleine Maïs, Hennepzaad, Boek weit, grove en gebroken Bijst, wit en zwart Vogelzaad, Millet en Blauw- maanzaad, enz. Afbraak van KIPPENHOKKEN en KIPPENGAAS te koop. A. WELTEVREDEN. Te boop aangeboden Drie stuks ijzeren Zwingelmachine- wielen en twee Wagenveeren. Steeda voorhanden: Kalaiet, Super- phosphaat, 33 pCts. Phosphorzuurmeel, Lijngruismeel en Koek, Aardnotcnmeel en Koek, en verwacht eene lading Katoenmeel. Ioliohting geeft C. VAN BLOOIS Jz. te Dreieohor. T o huur: in de Regenboogetra.t. W. VAN PUTTE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 2