Dinsdag 30 October 1900. (Z ierilizeesclie Courant). 63ste JAARGANG. No. 8379. Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. ZIEIilKZEESCHE NIEUWSBODE. Terfobgnt DINSDAG, DONDERDAG od ZATERDAG De prjj. per 3 maanden ia f 1,30, franeo per pent f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enr veraending eens per week, f 10,— per jaar. Olreoteuri A, Jf LOOZB, Uitgever-Redacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandage, Woensdags en Vrgdags middags 2 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhönkel, Oude Haven D 493, Zierikzee. Indië. De B&lische Expeditie. Aan een correspondentie van de Locomotief van 22 Sept. is het volgende ontleend over den poepoetan Dèn Pasar is gevallen. De telegrammen hebben dit bereids gemeld en daarbij gesproken van een 4 tal gesneuvelden aan onzen kant en 18 gewonden, terwijl de Baliërs 400 dooden op het terrein gelaten zouden hebban. De offioieele personen hebben eohter goed gevonden evenals een jaar geleden to Bad j owe bij den 400eo dooden Baliër met tellen op te houdeninderdaad zijn minstens 2000 Baliërs gesneuveld. Den 19an September heeft de radja van Badoeng 's avonds, toen ouzo troepen bij de poeri van Kesiman gebivakkeerd waren, ego drie voornasmate vrouwen gedood en oen 50-tal andere vrouwen doen dooden, waarna deze allen met het lijk van 'e radja's ouderen broeder, dat sinds 1903 boven de aarde stond, zijn verbrand. In den naoht van 19 op 20 September is de radja met eem'ge zijner poenggawa's tegen Kesiman opgerukt, en weer kunnen onze troepen van geluk spreken, dat geen overval van het bivak plaats had. Sleohts eens is ten 10 tal koeieo in vollen ren op den hoofdingang van hst bivak te Kesiman losgestormd, blijkbaar door de vijanden opgejaagd om verwarring in het bivak teweeg te brengendoor fakkels te zwaaien, konden de koeien eohter gemakkelgk afgesohrikt worden, en anderen overlast deed de vijand ons niet aan. Den volgenden oohtend te 8 uur rukten de troepen tegen Dèa Pasar op. Steeds door vertoonden zioh drommen Baliërs op eenige honderden meters van de troepen, dooh weken alle op Dèa Pasar terug. De rand van de dessa was met bamboe Doeri versterkt, evenals van de dessa's nabij Dèa Pasar gelegen, en bij de nadering van onze troepen werden enkele lilasohoten gelost, die ons enkele ge wonden bezorgden. In de dessa Pèi Pasar gekomen, eenige honderden meters van de poeri, ontmoetten onze troepen steeds meer Badoengers, mannen, vrouwen en kinderen met lanB en kris gewapend. Eindelijk versoheen de radja van Badoeng zelf buiten zga poeri, die hij aohter zioh in brand liet stekenhij was gezeten op een vergalden stoel en werd gedragen op de sohouders van 4 getrouwen. Op een 20-tal meters van onze troepen gekomen, stak bij zioh zga kris io de borst, terwijl enkele zijaer volgelingen nog de wanhopige poging waagden om met de lans vooruit op onze troepen in te rennen, die dan wel als 't ware uit pure zelf verdediging genoodzaakt waren, hen neer te eohieten. Een driehonderdtal bgwgven van den radja, allen gewapend, deed ook een uitval en kriste zioh voor de oogen onzer soldaten, die vaak een traan van medelijden niet konden onder drukken. De jongste zoon van den radja van Badoeng kwam het laatst uit de poeri, een bende van 200 lansdragers aanvoerende; ook hij werd door óón zijner volgelingen neergestoken, juist op het oogenblik dat hg op aanmaning van een kapitein zga wapens neerlegdehet knaapje was hoogstens 10 jaar oud. Het herkennen der lijken door den poengawa van Boelé'èog, vrijwillig volgeling van den ase.-res Sohwarz, gesohiedde voornamelijk naar de krissen, die bij hen hoorden. De prachtigste exemplaren zga daarbij buitgemaakt, met gouden boedhabeeldjes als gevest en bezet met edelgesteenten een rijke aanwiost voor het museum van het Bataviasohe Genootschap. Een oorrespondent in het Soer. HU. schrijft omtrent hetzelfde: Hoe onversaagd ook d9 vijand optrad, met welk eene zeldzame doodsverachting, met welk een weergaloozeD, aan waanzin grenzenden moed ook de aanval werd ondernomen, wat vermooht dit alles tegen de salvo's uit onze repeteergeweren Weggemaaid werden de vganden en ontzield lagen allen weldra neder, de vorst, zijne voorname poeogawa's, zijn penawing*, zga kinderen. En toen men naderbij kwam en de assistent-resident Sohwarz uit de lijken dat vau den vorst uitzooht, toen vond bij den geweldige liggen met verbrgzelden sohedel, zga Igk beschermd door eeno penawing, die, zelf zwaar gewond, nog de krecht had met een kris te steken naar ieder, die het lijk van haar meester trachtte te raderen. Met veel moeite werd zij ontwapend. Het Igk van den vorst werd medegevoerd. Een oogenblik later en dikke rookwolken, die ten hemel stegen, bewezen, dat men de poeri in den brand had gestoken. Het bivak werd iu de poeri betrokken. Bij het doorzoeken er van vond men op een bed liggend, gekleed in kostbare kains, het Igk van de zuster van den radjih, die zich daar zeil had gekrist. Talrijke krissen met praohtige grepen, ter waarde van wel duizend gulden en meer, vielen in onze handen. Allee werd gfïaventa- riseerd. Den volgenden dsg reeds keerden de menechen latgzamerhand in hunne huizen terug en thans is alles psia en vrede. Alle kampongs werden bezooht en de troepen onthaald op klappers, teboe en dergelijke. Oreral wapperen witte vlaggen en we worden tegemoet getreden als verlossers. Daags na den val van het vorstenhuis hadden twee droeve pleohtigheden plaats, nl. het begraven van onze gesneuvelden eo het verbranden van de Igken der gevallen vganden door hunne landgenooten. Op de tijger jacht. De heer L. Munaut wist, dat zioh ia Besoeki op Java eenige tijgers ophielden, en daar het terrein niet gunstig was om op de loer te gaan staan het is b^rgaohtig en zeer ruw besloot de jager een klem en een geit mee te nemen. Den eersten naoht na het stellen van de klem liet geen der tijgers zioh vereobalken evenwel was het duidelijk, dat een der roof dieren den geheelen naoht om het aae had gezworven. Den volgenden avond moediger geworden, wilde de tijger zich van de geit meester maken; de klem was eohter goed gesteld en het dier werd bij den voorpoot gegrepen. Midden in den naoht hoorde mes reeds het gebrul van het gevangen wouddier; eohter eerst tegen het aanbreken van den dag begaf de heer Munaut zioh op weg om met den tijger af te rekenen. Op de plaats waar de klem gesteld was, vond hg wel de geit, die over haar geheele lichaam beefdo en van schrik bijna dood was; de tijger en de klem waren eohter verdwenen. De j*ger volgde daarop het spoor, dat het wilde dier, zga last aohter zioh aanileepend, had achtergelaten en ongeveer 30 pas verder stuitte by op een boschje, waaruit een vervaarlijk gebrul opsteeg. Een boomstronk belette eohter 't dier onder eohot te krijgen, waarom de jager een kleine omtrekkende beweging maakte en zoodoende het wild op 15 passen vóór zioh kreeg. Op dit spinnende oogenblik richtte de tijger zioh op en rukte den voorpoot uit de klem; de jager was 6ohter op zga qai vi?e en, alvorens het dier zga sprong kon nemen, viel het, door een kogel tassohen de oogen doodelijk getroffen, ter aarde. Bij onderzoek bleek, dat de ia de klem geraakte voorpoot van het monster geheel verbrijzeld was, wat het been betreft. Bij zijn laatste krachtsinspanning had de tijger ook nog de haid en de spieren, die nog vastzaten, afgeeoheard. Amerika. President Roosevelt heeft een oommiscie bonoemd om te onderzoeken, of het waar is, dat landverhuizers door eohitterende aanbie dingen naar de zuidelijke staten gelokt worden, waar men hen dan als elaven behandelt. Sedert Augustus ontving men bij het Oostenrijk- Hongaarsohe oonsulaat klaohten van houthak kers in Alabama, die er heerendiensten moesten verriobten. Neger-opzichters zetten er de arbei ders zelfs met een zweep tot werken aan. Rusland. Aan den groot-rabbijn in Odessa is door de organisatie van den »Bond van het Rueei- sohe volk" een formeele oorlogsverklaring gezonden. Op 30 October zouden alle Joden uit de stad worden gtjugd of vermoord Ook de prefect der stad, die bg vorige gelegen heden eoherp optrad tegen de aanleggers van pogroms, ontving een dreigbrief. De namen der bestuursloden van den «Bond van het Rusaisohe volk" in Odessa zijn bekend, toch kan de politie er niet ia slagen hen te vatten. De militaire gezighebber der stad weigert geloof te slaan aan de bedreigingen en is dus niet bereid tot de gevaogennemiog van hen, die deze uitten. To St.-Petersburg is weder een aanslag Bij de Wosneeenski-brug zijc een paar bommen geworpen naar een gesloten rijtuig met gelden van de Rijks thesaurie. Twee gendarmes, een voorbijkomende vrouw en de paarden werden gewond. De bommenwerper ontvlaohtte. Frankrijk. Parijs, 25 Oot. Er is een hevige brand uitgebroken in de groote melaalfabriek van Barriguacd, »Rue Oberkamf", welke 950 arbeiders in dienst heelt en waar voornamelijk wapenen en krijgsbehoeften worden gemaakt. De naburige huisen moeeten ontruimd worden. Tot dusverre wordt nog slechts van ééa slachtoffer melding gemaakt, een vrouw die van sohrik gestorven is. De brand brak uit in een pianofabriek en sloeg over naar een fabriek van werktuigen, maar niet naar de wapenfabriek van Barri- guand. De pianofabriek en de fabriek van werktuigen zga nagenoeg geheel vernield. Een arbeider werd door den rook half verstikt. Men was den brand vannaoht half twee meester. De sohade bedraagt versobeidene millioecen. Een brandweerman werd gewond. Duitsohland. De roover-kapitein van Köpenick. Aan het Berliner Tageblatt, dat ook een port'et van den gevangene geeft, ontleenen wij de volgende bizonderheden over den merkwaardigen man, wiens geniale boeven streek door de geheele wereld werd bekerd. Wilhelm Yoigt, thans reeds 57 jaar oud, werd geboren te Tilsit als de zoon van een 8ohoenmaker. Ia het geheel heelt bg 27 jiar aohter gevangenismuren doorgebraoht. Wegens diefstal kreeg bij ia 1863 6 maanden en in 1864 weer 9 maanden gevangenisstraf. Onder valsehe namen maakte bij zioh te Maagdenburg on elders schuldig san vervalsohing van post wissels en wist daarmee groote bedragen in handen te krijgen, totdat hij in 1867 te Prenzlau werd veroordeeld tot 10 jaar taohthuisstrsf en 1500 thaler boete. Toen bij vrij kwam is bij in'zijn geboorteplaats Tilsit geweest, waar men hem nog kende als een zeer begaafd leerling van de burgerschool. In 1879 verliet hij Tilsit en men hoorde niets meer van hem. Op 13 December 1890 gaf hij een voorproef van Köpenick, maar met gering sucoes. Met den laatsteo trein kwam hij in het stadje Win- granitz in Posen en pleegde met een kameraad een brntalon inbraak in de kas van de recht bank. Beiden waren zwaar gewapend met revolvers en dolken. Yolgens alle regelen van de kuost braken zo alles open en waren reeds bezig een massa geld op te bergen, toen zij door bewakers werden overrompsld, zóó onverhoeds, dat zij aan geen tegenweer konden denken. Toen werd Yoigt in 1891 tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Ia Februari van dit jaar kwem hij weer op vrjje voeten, maar bleef onder voortdurend politie-toezicht. Het merkwaardigste ia dezon staat van dienst is zeker, dat hij nooit militair is geweest 1 Toen hij weer vrij was, ging bij naar Wismar en kwam daar in betrekking bij den »hof- eohoenmaker", die hem als een bekwaam werkman op prijs stelde, in weerwil van zijn verleden. Hjj moest eohter op laat van de politie Mecklenburg verlaten en gicg toen naar R'xdorf bij Berlijn, waar zgn getrouwde zuster, vrouw Menz, oen klein zaakje in zeep dreef. Bamsn met die zuster liet bij zioh eens photographeeren en zond dat portret uit dankbare vereering aan den hof-eohoenmaker te Wismar. Dit portret nu is zga verderf geweest, want het heeft de politie eindelijk op het goede spoor gebracht. Yoigt draagt daarop nog een vollen baard. Toen het te Berlijn aan de hoofdgetaigen werd vertoond, herkenden allen hem onmiddellijk en bg droeg hetzelfde pak, waarin hij te Potsdam zgn inkoopen had gedaan. Ia Berlijn had bij een betrekking gevonden als machinist in een pantoffel fabriek in de Breslauerstrasse en verdiende daar 30 Mark per week. Maar weer werd bij door de politie wegens zgn vroegere straffen uitgewezen. Hg nam den cohgn aan of hg naar Hambnrg ging, maar sedert het begin van September zwierf bij te Berlija rond en verstopte zioh eenigen tijd bij zgn zoster. Hij knoopte liefdes betrekkingen aan met een 40-j«rige koper werketer en drie weken geleden nam bij zgn intrek alB kostganger bij een arm gezin in de Langonstrasse te Berlijn. Daar heeft bij den overval van Küpeniok beraamd en daar is bij ook na afloop teruggekeerd. Toen de politie eenmaal zekerheid had, werden uitgebreide maatregelen genomen. De woning van de zuster werd omsingeld, daarna ook die van de geliefde. Maar beide vrouwen wisten niets of hielden zioh zoo. De zuster soheeo niet eens te weten dat Vo'gt, dien zij dikwijls vele jaren niet had gezien, too lang in de gevangenis had gezeten. Den vorigen Zondag had haar broer nog bij haar gegeten, maar sedert had zg hem niet gezien. Toen werd het huis in de Langenstrasse in den vroegen oohtend door een groote politie macht omsingeld. De geheele woonkazerne werd aan alle uitgaDgen bezet en zelfs klommen er agenten op het dak blijkbaar denkende aan den gladden Hennig. die zooveel moeite had gegeven. Op de vierde verdieping woonde Yoigt bg het gezin Karpeles, eenvoudige meneohen, die couranten bezorgen. Het was 's morgens aoht uur, toen de politie daar binnenkwam. De roover-kapitein van Köpeniok, thans in politiek, zat rustig te ontbfjten met een kopje koffie voor zioh. Hij was heel niet verbaasd of vereohrikt, maar vroeg op ge moedelijken toon of hij eerst mocht ontbgten. Dat werd hem gaarne tosgeetaan en toen hij zga broodje en zgn koffie had genuttigd, liet bij zioh meenemen. In het vertrek werden allerlei bekende zaken gevonden. Daar waren de nieuwe kleeren, die bij zioh op den hietorieohen avond had gekooht en aoo waar ook het linnen zakje, waarin bij den bnit bewaarde. Een stukje van het stads zegel van Köpenick hing er nog aan. Hg had nog maar weinig verteerd, want men vond een rolletje van 500 Mark in goud en voorts 2350 Mark goud en zilver. Ia zgn por t a- mona&ie zat bet doorgescheurde biljet ven 50 Mark. Bij zga eerste verhoor wilde de deugniet eerst niet veel zeggen, maar men zette hem oen half flascbje port voor en toen werd bij epraekzaam en vroolijk. Het bleek, dat bg alles gelezen had wat over hem werd gesohreven en hij had er de grootste schik in. Men had burgemeester Laegorhane, naar bij verzekerde, veel onrecht gedaan, want als de burgemeester zich verzet bad, zou hij zeker last gegeven hebben om van de wapenen gebruik te maken I Men vroeg hem waarom bij jaist een kapiteinsuniform had aangetrokken, want hg wist tooh wel, dat er geen kapiteins waren van ongeveer 60 jarigen leeftijd. «Jawel" zei bg tevreden laohend, «daar heb ik ook wel aan gedaoht, maar als ik me als majoor had verkleed, dan bad ik voor de overrompeliog ook nog een luitenant bij me moeten hebben en u begrijpt wel, dat ik geen officier van de garde zou hebben kunnen vinden om mee te doen". Toen men hem vroeg hoe bij eigenlijk op de gedachte was gekomen, vertelde hg op treurigen toondat bij er ten slotte toe kwam omdat bij ten einde raad was. Hg had zioh voorgesteld te Wismar eerlijk te werken, maar daar en overal werd bg telkens weer opgejaagd, het lot van alle ontslagen tucht- huisgevangenen. Ia Berlijn was het hem ook niet gelakt en toen had hij een oud plan uitgevoerd, vait overtuigd, dat er met soldaten veel was te doen. Iu een uniform en met een militaire maoht maakte hg zioh sterk nog heel wat anders te kunnen uithalen dan in Köpeniok, zelfs tegenover grootere meniohen dan een burgemeester en een ontvanger 1 Orerigens was bij vroeger nooit io Köpeniok geweest. De politie kon haar vei hazing niet op, dat een man met zulk een uiterlijk dit allee had uitgevoerd en zooveel slaohtifjhrs kon maken. De gevangene ziet er n 1. sohrikkelijk vervallen oit, met een geheel kalen sohedel en een vereohrompelde huid, die het vermoeden wekt, dat hij nooit een bad beeft genomen. In zgn nabgheid riekt het kwalgk. Men had van bem geschreven, dat hg zulke fijae arietooralische handen had. Yoigt zelf lachte daarom en bg stak zga verweerde gekloofde handen uit. Naar het uiterlgk een ridder van de droevige figuur, ziedaar de machafte kapitein van het eerste regiment der garde-izfanterie. Te Köpeniok heersohte groote vreugde bij het berioht, dat «Kapitein Krombeen" was gepakt. Men denkt er zelfs over illuminatie en ander feestbetoon. Te Koningsbergen is een vreemd geval gebeurd, dat veel vroolgkheid heeft gewekt. Aan het Paleis V6r voegde zioh een 60-jarige vrouw mot verzoek den aldaar wonenden Prins Frederik Willem van Pruisen te mogen spreken. Zij had zioh aangemeld bij de waoht van het paleis en toen zjj zich nu bekend maakte ale Prinses Charlotte van Meoklen- burg, kwam de waoht in het geweer en de trommen roffelden. Daar de Prins, haar neef, niet thuis was, zeide zij wel wat te zullen waohten en op haar verzoek braoht een onder-iffioier haar een stoel. Zoo zette de prinses zich voor het hoofdportaal neer en op het geruoht verzamelde zioh een groote menigte nieuwsgierigen om de Prinses-Tante" te zien. Vriendelijk zat de onde dame rustig op haar stoel, en zij groette minzaam de cffioieren, toen eeo afdeeling kurassiers voorbij kwam gereden. In het eind drongen de nieuwsgierigen eohter zoodanig op, dat de waoht alle moeito had om het terrein open te houden. Er werden nu nog meer soldaten gehaald en er kwam een commissaris van politie bij, die in de prinses onmiddellijk een wednwe uit de stad herkende, die aan ver standsverbijstering leed. In een rijtuig werd de arme vroaw, na deze korte oogenblikken van grootheid, naar het ziekenhuis vervoerd. Het vrouwtje was zeer eenvoudig, bgoa armoedig gekleed. Onder den invloed van het kluchtspel van Köpenick maakt ook dit voorval meer opschudding dan anders het geval ware geweest. Yoor het eerst na de eohtsoheiding, dat is 4 jaar geleden, is het der ex-prinees van Saksen, thans gravin Montigcoeo, de vorige week te Müaohen vergund haar beide oudste zoons, George en Friedrioh Christian, jongens van 14 en 13 jaar, weer te zien. De ont moeting moet hartroerend zgn geweest. Belgis. Uit het onderzoek in de moordzaak te Comines is thans gebleken dat de 70-jarige vrouw Braem, die aangehouden werd onder verdenking haar getrouwden zoon dood geschoten te hebben, onschuldig is. De schuldige sohijnt zga eigen vrouw te zijo, Marie Descamps. Deze had in den loop van het onderzoek bekend dat zg een blikken doos, geld inhoudende, verborgen had, maar hoeveel die doos inhield, en waar zg te vinden was, wilde zij niet zeggen. Daar het parket meende er meer dan geld in te zullen vinden, werd de kleine hoeve meermaals doorzooht. En dit was verleden Dinsdag weer het geval. En noch in de hoeve, nooh in den hof of in de binnenplaats iets ontdekkende, besloot men in de aangrenzende weide te zoeken. Een blauwe steen in het gras trok de aan dacht der magistraten. Men beval den steen weg te nemen en te graven en men vond it derdaad de doos, die ongeveer 700 franos inhield. Niets was er, wat de sohnld der jonge vroaw kon bewijzen. Ea tooh sobgot het parket hiervan overtuigd, want men meldt de aanstaande vrijlating der oude moeder. Donderdagmorgen is op het stadhuis te Gent een droevig ongeluk gebeurd. Een joeg paar kwam om in het huwelijk te tredenin de gang gekomenwerd de moeder der bruid, die reeds lang ziekelgk was, maar zioh sedert eenige dagen veel beter bevond, plotseling onwel. Zg zette zioh, om wat te rusten, op een bank, waar zij eensklaps den geest gaf. De droefheid van al de bruiloftsgasten, vooral van de bruid, was hartverscheurend. Het Igk der ongelukkige moeder is door de zorgen der politie naar het buis der dochter overgebracht. Het huwelijk moest natuurlijk uitgesteld worden. Ongeluk in een pastorie. Twee mei*jes verstikt. De twee gesusters, Victories en Gabriella Deckmyo, van Roeselare, waren op bezoek bij den eerw. beer pastoor van Izegem, hun oom. Dinsdagmorgen, om 6 uur, was de eerw. heer pastoor verwonderd, dat zijn nichtjes nog niet opgestaan waren. Hij ging kloppen san de deur barer kamer, maar kreeg geen antwoord. Nog meer ver wonderd deed by de deur open en deed het eleotriek lioht branden. Terzelfdertijd beving hem een stikluoht. Hg zag dat een zyoer nichten, Gabriella, nog te bed lag; de andere, Yiotorina, zat op een stoel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1