ZiERIKZEESCHE ÊkNIEUWSBODE. Donderdag 11 October 1906. (Z ierilizeesclie Courant). 63ste JAARGANG. No. 8371. BEKENDMAKING. Onveiligheid Vaarwaters. NIEUWSTIJDINGEN. Vereobgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prjja per 3 maanden f 1,30, franoo per pont f 1,60. Noord-AmerikaTraneraal, IndiS em. venonding »en« per week, f 10,per jaar. Dlreotouri A, 7, OEI LOOZB, Uitgever-Redacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar -plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek SchuitliavenZierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FrSnkee, Oude Haven D 493, Zierikzee. BERICHT aan onze geabonneerden op hel eiland Tholen. Naar aanleiding van de ontvangen talrijke klachten van .heeren geabon neerden op het eiland Tholen over de zeer late ontvangst van ons blad van Dinsdag 1.1., berichten wij, dat, na een door ons ingesteld onderzoek is gebleken, dat zulks te wijten is aan de t© late aankomst van de tram Steen bergenRoosendaal, waardoor de aan sluiting werd gemist met den trein Roosendaal—Bergen-op-Zoom. Wij hebben onze klacht dienaangaande ter plaatse waar het behoort iDgediend en hopen dat maatregelen zullen worden genomen teneinde dit in den vervolge te voorkomen. Tevens berichten wij dat door ons alle pogingen zullen worden aangewend om te verkrijgen dat onze courant weer op dezelfde uren als vóór 1 October in de dorpen op het eiland Tholen ban worden verspreid. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De Landweer-zakboekjes van de lichtiDg 1906 kunnen door de belanghebbenden ter Secretarie worden afgehaald. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierik7.ee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat tengevolge van de onlangs plaats gehad hebbende wijziging vaa artikel 69 der Algemeene Pohtie-VerordeniDg voor deze gemeente, dit artikel thans is aangevuld met de volgende bepaling Binnen de bebouwde kom der gemeente is het verboden: .Van af 15 Juni tot 1 December .tusscheu des avonds 11 uur en des .morgens 7 uur, met wagens, niet ,op veeren of riemen rustende, anders .dan stapvoets te rijden". Zierikzee, den 8 October 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Algemeene Schouwing op de Vloedplanken. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran Zierieiee; Gelet op artikel 86 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente; MAKEN BEKEND: dat op Maandag: don 125 October o.lr., aan te vangen te één uur des namiddags, eene Altfomeene Schouwlug zal worden ge houden op de Vloedplankenmet alles wat daartoe behoort, als: kistingen of kaden voor deuren, ramen, keldermonden en andere openingen, de Daar den water kant gekeerde zijden van gebouwen, de koxynen van deuren en kelderramen, de keldermonden met bijbehoo- rende zijmuren en zoodanige stoepen, waaronder kelders aanwezige zijn. Zij herinneren belanghebbenden verder aan het voor schrift der bovengenoemde Verordening, dat de vloed planken of kistingen van de bepaalde hoogte alsdan moeten zijn buitengebracht en eene voldoende hoeveelheid klei of ander tot opstopping geschikt materiaal aanwezig moet zijn. Zierikzee, den 8 October 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de volgende berichten, betreffende schietoefeningen, ter kennis van zeevarenden, die daarby belang kunnen hebben, t. w.: Ligging tonnen. Krammer. Zeegat van Brouwershaven. 5de District. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loods wezen is de ligging van de onderstaande tonnen in het Noordergat (Krammer) als volgt: Stompe ton No. 2 in 76 d.M. water, op ongeveer: 5139 32" N.b. en 0» 41' 4" W.l. Stompe ton No. 3 in 93 d.M. water, op ongeveer: 51° 39* 27" N.b. en 0« 40' 18" W.l. Stompe ton No. 5 in 10,2 M. water, op ongeveer: 51° 39" 14" N.b. en 0« 38' 29" W.l. Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op een nader tusschen 1 en 15 November 1906 vast te stellen dag eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus, waarby gevuurd zal worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) De onveilige sector wordt begrensd door de richtingen N.W., door Noord, tot Z.O. (180»), tot op 4500 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roodo vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefening tot aan het einde daarvan; bovendien zullen tegelijkertijd roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en D»rgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en dea kerktoren te Muider- berg. Sch iet oef en in gen op de Harssens. Reede van Texel. 3de District. Volgens mededeeling als voren, zal op een nader tusschen 1 en 15 November 1906 va<t te stellen dag eene schietoefening worden gehouden van het fort op de Harssens. Er zal gevuurd worden met kanoenen van licht kaliber (6 c.M.), waarhij miveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het lort ee roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefening tot aan het einde daarvan, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op dien dag groote waarschuwings borden worden geplaatst aan den ingaDg der haven en op de batterij Viscbmarkt, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij het torpedo- magazija en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteeken is der gekleurde vlaggen, als volgt: rooi en witte vlag beteekent Noord, wit en zwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. Da datum der schietoefening zal nader in enkele plaatselijke bladen aangekondigd worden. Schietoefeningen te lJmuiden. 3de District. Volgens mededeeling als voren, zal op een nader tasschei en 15 November 1906 vast te stellen dag eene schietoefening worden gehouden van het fort bij lJmuiden: Er zal gevaurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M waarbij onveilig gemaakt wordt een sector, tot op 4500 M. van het foi t en begrensd aan de Noordzijde door een lijn van af het fort in de richting N.N.W. en aan de Zuidzijde door het Noorderhoofd en een lijn in de richting Z.W. van het uiteinde daarvan. Op den dag, waai op gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefening tot aan het einde daarvan. Schietoefeningen van het fort aan den Hoek-van-Holland. 4de District. Volgens mededeelipf? als voren, zal op enn, n»<W tussciSn ca ia November ïyub vast te stellen dag eene schietoefening worden gehouden van het fort aan den Hoek-van-Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c Mwaarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag beZ. het zeegat en een roode vlag beN. het zeegat; de afstand wordt 3100 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefening tot aan het einde daarvan. Zierikzee, den 9 October 1906. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEUS. Zuid-Afrika. Ia Transvaal zija de Boeren al ijverig aan het werk voor de verkiezingen, welke in 't begin van 1907 zullen gescbiedon. Generaal Botha en Generaal Smuts hebben combo's gevestigd tot in den Rand, waar het Eng8lsoh gezinde element zoo sterk is. Amerika. Door eene ontploffing in de nieuwe tunnel- werken te Philadelphia zijn 8 arbeiders gedood en 40 ernstig gewond. De gebouwen in den omtrek werden zwaar beeohadigd. De ontploffiog ontstond door onvoorzichtig heid van een arbeider, die een pijp aanBtak vlak bij een gebroken gasbuis. Voor den tweedon keer binnen één maand heeft een wervelstorm gewoed te Nieuw-Orleans. Over een lengte van aoht kilometer en een breedte van 200 meter werden verwoestingen aangerioht. Een markt plaats, in aanbouw, en vijf nieuwe huizen werden geheel vernield, van een klooster werd het geheele dak afgerukt, twee fabrieken en de gasfabriek leden zware sohade. Bij het instorten van een huis werden een vrouw met haar kind bedolven, maar later kwamen ze ongedeerd voor den dag. Een man werd twintig meter weggeslingerd en tooh werd bij sleohts licht gekwetst. Iu New-Orleans zelf werden zeven personen gekwetst, maar er was geen enkele doode te betreuren. In de voorstad Pouhatnla daarentegen zijn een huisvader en drie der zijnen bij het invallen van het huis omgekomen. De storm werd voorafgegaan door een schrikkelijk onweer, dat een paniek deed ontstaan. Alle telegraaf- en telephoondraden werden vernield, overal werden de luiken weggeslagen en de rniten braken ra de geheele stad. Spanje. In het proces wegens den anarohistisohen aanslag op het leven van Koning Alfonso van Spanje, eischte het openbaar ministerie tegen Ferrer vijf maanden en tien dagen gevangenisstraf met ontzetting uit de burge- lijke reohten, op grond dat Ferrer aan Morales, die voor den dader word-; gehouden, geld zou bobben gegeven voor reis en om de ingrediëoten voo; zija bom se koopen. Tegen zes personen, die Morales hebben geholpen te ontvluohteo, werd negen jaar eenzame opsluiting grü'soht. Zweden. De eigeneate van hontiatjerijen in Zweden zijn voornemens zich in een trast te vereenigen. Zij zullen 22 Ootober te Stockholm bijeen komen om tot de opriohtiDg te besluiten. Rusland. Donderdag zijn 360 etaatkundige gevan genen uit St.-Petersburg naar Siberië ver trokken. Er waren twee priesters en 20 studenten bij, de overigen waren soldaten en boeren. De gouverneur Staryrjswitsob te Sim birsk, die talrijke wouden bekwam bij den aanslag op Donderdag, is aan bloedvergiftiging gestorven. Het vinden van de vergiftige bommen in Petersburg moet in verband ataan met een voorgenomen aanslag tegen den Czaar. Allen in staatsdienst staande personen of hun, die bij instellingen van den staat werkzaam zijn, is het deelnemen aan vereeni- gingen en partijen, die in oppositie zijn tegen de regeering, verboden. Te Kroocstad is onder het garnizoen een re volution nair mani fest verspreid, waarin 8lke afzonderlijke muiterij ontraden wordt en gezegd wordt, dat de troepen moeten wachten op oen algemeenen opstand om met de geheele bevolking gemeene zaak te maken. Terroristen hebben te Peters burg het gebouw van den Ruder-Yerein in verloren zijn gegaan. Te Moakou heeft de vermoording van zekeren kapitein Dziankowsky opeohudding veroorzaakt. Deze kapitein, behoorende tot een grenadiers-regiment, bad onlangs van zioh doen spreken door zijn ruw optreden onder de politieke gevangenen in de gevangenis te Bontersk. Op zijn last hadden zijn manschappen de wapenen gebruikt en verschillende gevan- geneu gedood of gewond. De moord op den kapitein lijkt een wraakneming over dit optreden. Een jonge man die onbekend is gebhven liep den kapitein in de kazerne aohterna, vuurde driemaal op hem met een revolver en de offioier viel dood neer. De moordenaar liep weg, klom over een muur en verdween. De aanslag was blijkbaar goed voorbereid. Zonder bulp in de kazerne zelf was de moord niet te volbrengen geweest. De politie te St.-Petersburg heeft weer een geheime bommen fabriek ontdekt en daar 5 personen in hechtenis genomen. Ia het Insti tuut voor Iogenieurs werden ook weder bommen in beslag genomen en 4 jongelieden gearresteerd. Het theemagazijn van Petrow werd daar door een menigte geplunderd, waarbij de bediende werd gedood. Voorts werden weder versoheidene drankwinkels geplunderd. Ook te Riga werd een geheime bommen- bergplaafs ontdekt. Vijf en twintig personen werden er weder gevangen genomen. Te Kroonstadt beeft een peloton geweigerd te schieten op 19 terdoodveroordoeldë matrozen. Uit St.-Petersburg weiden soldaten gezonden om ben te vervangen. Te Tiflis zijn Woensdag weder 4 kassiers- bediendeo op straat door gewapende mannen aangevallen m beroofd van aanzienlijke som men geld, welke zij bij zioh hadden. Sleohts éóa van de roovers werd gevat. St.-Petersburg, 7 Oot. De direoteur van de maatschappij »Franoo-Ru8se'\ Stankewifch, te Dombrowo, op de Poolnoh-RaeBi'sche grens, is door een revolversohot vermoord. De dader ontsnapte. Te Bakmoet heeft een bom een deel van het commissariaat van politie vernield. Te Moskou is bij een gearresteerden student een kist met 15 bommen ontdekt. Sebastopol, 8 Oct. Tegen den chef van het alhier liggende garnizoen, generaal-majoor Dumbadho, is een bomaanslag gepleegd toen bij in een éqnipege naar de kazerne van het Brestregiment reed. De generaal werd licht gewond en sohoot op den vluchtenden dader. Tussohen den laatsten en eenige soldaten, die zich in de nabijheid van de kazerne bevonden, ontstond een worsteling, toch gelukte het hem te ontkomen. De gebouwen, die aan de kazerne grenzen, werden omsingeld door troepen, er hadden huiszoekingen plaats, wijl man van meening we*, dat meer personen bij den aanslag be trokken zijn. De koetsier en twee den generaal begelei dende soldaten werden zwaar gewond. Engelando Een hevige storm beeft op hot Kanaal en de Westknst van Frankrgk versoheidene schepen doen vergaan. Op het eiland Jersey werd vooral door dien storm veel schade veroorzsakt. Frankrijk. Iu een afgelegen straat van de buitenwijk Belleville te Parijs woont, op de eerste ver dieping van een peroeel met vele woniegen, een bedaagde dame met een niohtje. Nu reeds maandenlang wordt zij op een verschrikkelijke manier bezocht. De Parijsche bladen hebben zich met het geval bezig gehouden, maar dat heeft allerminst geholper, misschien is het daardoor nog erger geworden. Zonder ophouden worden er aan het adres van de dame allerlei boodschappen bezorgd. Er rijdt b.v, plotseling een groote wagen voor, beladen met steenkolen. De voerman springt op den grond, gereed om de zakken binnen te dragen. Maar de portier, die aan de deur staat, snelt toe en overtuigt den steenkolen- man, dat er niets besteld is. Onaangeroerd rijdt dus de wagen weer weg onder het mopperen van don voerman. Even daarna komt een brancard om een zieke naar een gasthuis te vervoeren, maar de concierge is op zija post en verzekert, dat de dragers verkeerd zijn. Dat is nog maar een begio, want den heelen dag gaat het voort. Telkens honden er weer rijtuigen stil en deftige heeren stappan uitgeneesheeren, die zeggen bij een om eene verkooping voor te bereiden, dan weer bedienden van een firma, die zich bezig houdt met het reinigen van gebouwen. Al die meneohon worden door den portier in gelicht, dat hun diensten niet worden ver langd, dat er een vergissing moet zijn. Het houdt maar niet op: er komen wijnhandelaren, verhuiswagens, heele begrafenisstoeten. Eiken Zondagmiddag komt er een taart, telkens natuurlijk van een anderen banketbakker. Dit ongerekend allerlei andere valsche bestel lingen van lekkernijen. De dame heeft een klaoht ingediend tegen hare vervolgers, die eohter nog niet zijn opgespoord. Maandag beeft Parijs oudbakken brood gegeteD, omdat alle bakkers, op 50 na, hun bak kergen hadden gesloten iogevolge de wet op den wekelijkeohen rustdag. Die vijftig waran spel brekers, en daarom zonden de andere bakkers eenige lui uit, die in de winkels dier collega's el het voorradige brood moesten opkoopen. Daarna lieten zg dat brood op straat aan de voorbijgangers uitdeelen. Zij hebben nu ge dreigd ook de volgende week bet brood weg te laten halen uit de winkels, die open blijven, maar het dan niet te zullen betalen. Heel wat mensohen, die bun versche broodje misten, waren ontstemd. Iu de voorsteden waren het de vrouwen en meisjes, die gewoon zgn, voor zg naar fabriek of werkplaats gaan, etens voorraad in te slaan, die nu voor do gesloten winkels spektakel maakten. Op een bekende wijs zongen zij»Mon oroissant I mon petit pain I" De bakkere te St. Cloud vereenigden zich aan een »oudbakken-broodmaal". Io de kazernes moest de broodsoep gemaakt worden van munitiebrood, omdat er geen wittebrood was te krijgen. Duitsohland. Io de buurt van Essen is een Engelsche dame io het Stadtwald vermoord gevonden, op sohandelijke wijze verminkt. Mies Madelina Lake, 39 jaar oud, was de doohter van een Engelsohen offioier. Zij had reeds sedert het begin van Juli gelogeerd op de villa Giiin- weiler, ten huizo van een journalist, met name Kienast. Juist dezer dagen zou zij weder naar Eogeland teruggekeerd zgn. Met een andere Ecgelsohe dame had zg in de stad boodeohappen gedaan en hoewel die dame bij het uiteen gaan het haar nog afraadde, ging Miss Lake door een donker gedeelte van het bosoh huiswaarts, gelijk zg trouwens reeds vier dagen aohtereen had gedaan. Daar werd haar ontzield lichaam gevonden. De moordenaar had geen berooving in den zin, want e3n beurs met ongeveer 70 gulden was onaangeroerd. Aan den bals waren indrukken van vingers, maar de dood was niet door ver worging veroorzaakt doch door zware ver wondingen aan beide slapen. 1 Mies Lake was een zeer gedistingeerde dame, met een jeugdig uiterlijk. Na den dood harer oudera woonde zij met hare zuster te Richmond in Surrey, maar des zomers waren beide dames altjjd in hot buitenland. Te Essen is in het bosoh door den stads- houtvester een man gearresteerd, die voor den moordenaar wordt gehouden. Hij had bloed vlekken op zgn kloeren en bij werd herkend als een rondtrekkend muzikant, die door zgn vreemde manieren de aandaoht trekt en niet geheel normaal schijnt. In den afgeloopen zomer werden in dezelfde bnnrt drie andere vronwen aangevallen. Nederland. Groningen, 9 Oot. Hedennaoht ten 2 ure is prof. A. P. Fokker in den ouderdom van 66 jaar overleden. Prof. Fokker behoorde onder de eerste geneeskundigen des lands. Heeren veen, 8 Oot. Alhier is gearresteerd de voormalige deurwaarder F. P., beschuldigd van opliohting. Omtrent deze zaak vernemen wij het volgende P. plaatste in den laatsten tijd in versohillende couranten advertenties, waarin hij op zeer gemakkelijke voorwaarden gelden onder bypotheoair verband aanbood. Zekere 8., scheepstimmerman te Kroonshoop (Overijsel), schreef daarop; P. kwam over, om het eigendom te bezichtigen en zegde geld toe. Eerst moest 8. echter f 50 storten, dan zou P. de stukken zenden. 8. gaf hem f 50, doch de stokken kwamen niet. 8. begon nu de zaak te wantrouwen, zooht P. te Heerenven op, die beloofde de f 50 te zullen terugbetalen en^ f 12 in afbetaling gafDe veldwaohter een en ander en arresteerde P. Ten par£êfce) waar P. door den offioier van jastitie gehoord werd, deed P. een poging zich te vergiftigen, bij dronk den inbond van een fleschja uit, dat hij in don zak droeg. De offioier van jastitie stuurde dadelijk om medisohe hnlp; geen dokter was thuis. Nu werden twee apothekers gehaald, die 't best oordeelden P. braak wijn toe te dienen. Hg weigerde evenwel beslist in te nemen. Ia het fhsobje waren nog een paar druppels vooht geblevendeze werden onderzooht en bleken atropinnm te bevatten, een vergift. Eohter was het vocht al eenige jaren oud zoogenaamd oogwater en de dosis vergift niet groot genoeg om den dood tengevolge te hebben. P. zei dan ook»'t Vergif werkt niet, ik voel het wel", en ondervond geen last van zgn ianemen. Het geval verwekte natuurlijk op het paleis van jastitie heel wat sensatie en ook onder het publiek, dat beide apothekers naar 't gebouw zag snellen en niet wist, wat er aan de band was. Apeldoorn, 8 Oot. Ten dienste van H. M. de Koningin zal dezer dsgeu een afdeeling rijpaarden met mansohappen van Het Loo naar Dresden vertrekken. De rit wordt langs den kortaten weg gemaakt, dooh niet per spoor met het oog op de paarden, voor wie een lange reis met den trein nadeelig is. Venlo, 8 Oot. De politie moet alhier een uit 10 personen bestaande internationale bende van handelaars in »blaoke slavinnen'' in hechtenis hebben genomen, die sedert 5 jaren een drukken bandel dreef op Westelijk Enropa in meisjes nit Oostelijk Europa. Sittard, 8 Oot. Gisteren gebeurde een droevig ongeluk door het instorten van zand en grint in den Kollenberg. De studenten van het college der Paters Jezuïeten hadden een nitatapje gemaakt en bevonden zioh om rnim 3 uur in den Kollen berg. Van dezen heuvel wordt sedert jiren zand gegraven, zoodat er zeer steile hellingen zija ontstaan. Toen eenige der studenten zioh kort bij één der gevaarlijkste hellingen be vonden, stortte een groote hoeveelheid zand en grint in de diepte, waaronder 3 studenten bedolven werden. Een paar mersohen, die in de onmiddellijke nabijheid werkzaam waren, kwamen op het hulpgeroep der andere studenten toesnellen en begonnen in allergl te graven. Spoedig was het ongeval in de stad bekend en snelden honderden menschen naar de plaats van het ongeval. Dr. Sohoenmakers, door de studenten ver wittigd, was spoedig ter plaatse, om genees kundige hulp te verstrekken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1