ZIERIKZISESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag October 1000. Tweede Blad BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. (Z iorilszeescb.© Courant). Veraohgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prije per 3 maanden ia f 1,30, franoo per poat 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië em. refunding eam per week, f 10,— per jaar. 63ste JAARGANG. No. 8369. Directeur i A, J, DH L005KB. Uitgever-Redacteur: A. FRANEEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cte. meerdere regeli 10 Cte., knnnen niterlgk lot dee Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 nre bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithavèn, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Froneei., Oude Haven D 493, Zierikzee. liet BUREAU van dit blad (hoek Schuithavèn te Zierikzee) is eiken werkdag geopend van des voormiddags 9 - tot des avonds 9 ure, tot liet aannemen van adver tentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adver- teerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën by abonnement van 250, 500, 1000 of 3000 regels, binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervan is aan het Bureau ver krijgbaar, en wordt ook op verzoek aan huiten de stad wonenden gezonden. Dc Directeur, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER van Zierik/.eb; Gezien de circulaires van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie van den 24 Mei 1890 en 20 November 1891, waaruit blijkt dat het herhaaldelijk is voorgekomen dat Nederlandsche werklieden, door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duit'schland ten behoeve van industrieele ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kuDnen worden Maakt de ingezetenen opmerkzaam dat het geraden is, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, of zelf of door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonp'aats zich te wenden tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Gedaan te Ziérikzee, den 2den October 1906. Da Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Engeland^. Te Londen ia een eohtpa'at^eruggeksierd van een merkwaardige huwelijksrei». De schatrijke Amerikaan Mex Fleisohman had een eigen schip uitgerust eu daarop ia bij met zija jonge yroaw na vier maanden ge leden gaan varen naar het hooge Noorden. Wel hebben zij de Noordpool niet bereikt, maar ze hebben gezwalkt te midden van ijsbergen, en een gebeele maand waren ze verdwaald. Toen landden zg gelukkig op Spitsbergen, leden schipbreuk en kwamen na veel ontbering op de kast van Groenland tereoht. Kortom, de wittebroodsweken waren vol avonturen. Nu keeren zij met kostelijke souvenirs terug. Daarbij zijn een dertigtal berenvellen, veel rendier- en zeehondenhuiden en twee allerliefste, levende ijsbeertjss. Dit huwelijbsreieje heeft niet meer gekost dan 140 000 gulden. Frankrijk. De Parijsohe Matin maakt melding van de arrestatie van een bende oplichters, welke werkte onder aanvoering van een zekeren Huohet, genaamd »Le Vieox Curé". Deze bende heeft o. m. op haar geweten den diefstal te Middelburg van twoe schilderijen van Largilliore, die door Quohet werden ver kocht voor f 2000. Duitschland. Er is thans volkomen klaarheid gekomen in den diefstal van 130.000 mark uit de munt te Müichen. Donderdagmorgen is bijna het geheele bedrag gevonden in een tain, dioht bij de veeartsenijschool. Daar lag het aan de opper vlakte begraven, toegedekt met hout en rijs. Aan het misdrijf zijn sohuldig de soldaat Konig, een zeer kundig fijoemid en de arbeider aan de munt Ruf. In hun vrijen tijd waren zij rijwielherstellers. Io de protesianteohe kerk in het Pommersohe dorpje Daberkow, is een nood lottige vergissing voorgekomen. Tijdens de godsdienstoefening, waarin eenige nieuwe lid maten bevestigd zouden worden, verzoeht de dominee aan één van de aansemelingen nit de sakristij een kruik wijn voor den naoht- maalskelk. Bij vergissing bracht de jongeman een kruik met verdund zoutzuur mee, dat gebruikt wordt om de koperen kroonluohters te poetsen. De dominee vulde den beker en liet drie vrouwen van het bijtende vocht drinken. Onder verschrikkelijke pijnen zakten zij in elkaar. Twee vrouwen zijn nu beterende, maar do derde zal er wel niet van opkomen. BelgiS. Er bestaat vermoeden, dat de Biusaelsohe kantoor-bediende Da Cort, die bekend heeft 170,000 fre. van zijn bank to hebben verduisterd, niet de eenige sobuldige is. Donderdag heeft men in een bus van een trein een depeche gevonden, luidende als volgt »Georges De Cort, Govangenis St.-Gillee Brussel. Wees gerust. Alles verborgen door haar die u mint". De depeehe was niet geteekend. Huiszoekingen zijn gedaan in de verschillende woningen, die De Cort in de laatste maanden betrok. Hoewel hij slechts 250 fro. per maand ver diende, leefde De Cort zeer royaal. Hij reed bij r. steeds in dos dos met een livreikneoht naar de wedrennen. De tooneelspeelster, die hem in deze wereld meesleepte, zeide, toen zij zjjn aanhouding vernam: »Tot nu toe heeft bij wit brood ge geten nu krijgt bij zwart brood te proeven". De laatste slachtoffers van de put- instorting te Uoole zijn gevonden. Men zal zich herinneren, dat bij het ongeluk, dat in Juli plaats had, 4 werklieden in den put warendat ééa daarvan kort na de instorting nog levend werd teruggevonden, maar zóó ernstig gewond, dat bij eenige dagen later is overleden; dat toen men het reddingswerk al had opgegeven en den put opruimde, een lijk teruggevonden is. Vrijdagmorgen om 6 uur nu vond men de 2 andere lijken. Zij lsgen op een diepte van 27 15 meter en verkeerden in zóó verge zorderden staat van ontbinding, dat zij niet meer ie herkennen waren. Trouwens, het vroeger gevonden lijk was ook alleen te herkennen aan de omstandigheid, dat het sandalen droeg, zooals sleohts door één arbeider op het werk werden gebruikt. Deze lijken waren zóó vergaan, dat men ze sleohts met de grootste moeite kon uitgraven en ze, met do aard die ze bedekte, in de doodkisten moest leggen, welke in den put werden neergelaten, een en ander om besmetting te voorkomen. De begrafenis had terstond plaats. Sedert oenigen tijd had de zoon van een welbekende familie van Bergen intrek genomen in de Blancs-Mouohonstraat in gezeleohap van een herbergmeid. Woensdagmorgen was het paar naar Brussel geweest en had zioh bij zijo terugkeer in zijn appartementen opgesloten. Donderdagmorgen heeft men hen bebloed in hun béd gevonden. Naast den jongeling lag een jachtgeweer; zijn hoofd was slechts één wond; het meisje was door twee revolverkogels in het hoofd getroffen. Nederland. IJ mui den, 1 Oot. Zondagavond is alhier een droevig drama afgespeeld: Twee polderjongens, werkzaam aan de nieuwe haven voor baggermateriaal, kregen eensklaps hivige ruzie; 't was een uitbarsting vau nijd, die zij reeds den geheelen dsg tegen elkaar gevoed hadden over het onnoozele verschil van 10 cent. De twist liep zoo hoog, dat een van de mannen het mes trok en den ander er mede in de zijde stak met het treurig gevolg, dat het slaohtofFer onmiddellijk ineenzakte. De zwaargewonde werd bij dr. Romeling in huis gebracht. De dader is voortvluchtig. Venlo, 4 Oot. De toestand der 2 meisjes, die in den tobogan alhier kwamen te vallen, is ernstiger dan eerst gemeend werd. Behalve arm- en beenbreuk werden ook inwendige kneuzingen geconstateerd. Utrecht, 1 Oot. Bij de gewone Zaterdagsohe koeien markt heeft Zaterdagmorgen om 10 uur een dolle stier wederom heel wat opschudding eu ontsteltenis veroorzaakt. Op den Leideohen weg nam het spelletje een aanvang. In blinde vaart kwam het dier den tunnel doorrennen en ging reohts den Catharijoesingcl op. Onder een algemeen »sauve qui peut" stoof de menigte uit elkaar. Een groot aantal nieuwsgierigen volgde den stier, die daardoor steeds wilder werd en niets of niemand meer ontzag. Een sportkar, die door een jongetje voortgesohoven werd, werd een paar meter op zij geslingerd. Eenige werklieden, die zioh met het heretellen van de tramrails bezighielden, wilden hem met schoppen en houweelen tegemoet gaan en tot stilstaan dwingen. Maar ei'aoie, indien zij niet spoedig op zij gesprongen waren, zonden er zeker een paar op de horens genomen zijn en de anderen met ds hoeven kennis gemaakt hebben. Politieagenten en mannen van het vak" trachten met touwen den vluchteling te vangen, maar het was alles tevergeefs. Het was niet mogelijk hem te naderen. De Bilteohe lasso- werper Coole had bij deze gelegenheid misschien wel goede diensten kunnen bewijzen. Niettegenstaande de verordening, rende stieroom pardoes door het park Nieuweroord en bracht bier een panisohen schrik onder de dienstmeisjes en de aan laar zorg toever trouwde kinderen teweeg. Twee kleintjes werden tegelijkertijd opzij gesmeten. Daarna weer ééa en nog ééa. De toestand begon kritiek te worden. Yóór de H. B. S. met 5 jarigen cursus kreeg een oude man, die n et spoedig genoeg opzij kon strompelen, een flinken opstopper. Nabij de Schroeder varf der KolkBtraat maakte bij bet nog bontor door een kind op de horens te nemen en twee meter hoog op te werpen. Met een bloedend hoofd en verschillende kneuzingen bleef het liggen. Langs hat ziekenboin ging het dier de Westerkade op en zette aldaar de kroon op het werk, door zeker wel tien mensohen tegelijk onder den voet te loopen. Het dolle dier rende overal doorheen en koelde nabij den overweg zjjn woede zelfs aan een onsohuldig houten bek. Daarop draaide bet de Yaartsehe straat in, gevolgd door een steids aangroeiende hoop nieuwsgierigen. Opnieuw kwam het op den Catharijaesingel aan. Het einde van den dollen rit was eobter nabij. Nabij de Sohroeder van der Kolkstraat had een met een geladen revolver gewapande brigadier zioh aohter een boom opgesteld en toen de stier hieraohter vandaan kwam en juist met een geweldigen sprorg op zijn bdlagor wilde toeschieten, klonk een sohot en viel de vluohteling midden in het voorhoofd getroffen ter aarde. Eenige slagers deden bet verdere werk en eenige oogenblikken later werd het dier op een vraohtwagen naar bet abattoir vervoerd. Ziedaar het tragische einde van een tragische gesohiedenis. 'g-Qravenhnge, 1 Oot. Zaterdagavond heeft de recherche alweder een inval in een speelhuis gedaan. Die invallen worden in Den Haag en Amsterdam epidemisch. In Den Haag is 't nu de derde. Na den succesvollen inval van Vrijdagavond in de Hofwijckstraat was tegen Zaterdagavond een inval beraamd in een volksspeelhol. Het contrast met den vorigen was groot. In plaats van een modern gemeubelde woning, werd nu overrompeld een krot op den hoek van het Spui en de Ammunitiehaven, een soort kroeg zonder vergunning of verlof. Bizonder beleidvol moest hier de politie optreden, omdat zij blijkbaar te doen had met lui, die op hun hoede waren en geregeld posten uitzetten om de eventuëele komst der politie te signaleeren. Maar de posten zijn verschalkt door één der inspeoteurs, die deel uitmaakte van de brigade, welke weder gevormd werd door den heer Aaltsz, chef der recherche, de inspecteurs Vogelzang, Misset en Txüger, die ditmaal echter, met het oog op de vermoedelijk aan te treffen klanten van het huisvergezeld waren van een achttiental rechercheurs en agenten, de laatsten in uniform. De moeilijkheid was om binnen te komen, omdat met reden verwacht werd, dat niet iedereen zoo makkelijk kon binnen komen en dat, als de politie zich in kwaliteit aanmeldde, er gelegenheid zou gegeven worden aan de vermoedelijke spelers om dobbelsteenen of kaarten weg te moffelen. Daarom had inspecteur Misset zich zoodanig als werkman vermomd met blauwe boezeroen en pet, dat zijn eigen chef en collega S. hem ternauwernood herkenden. De ambtenaar nu wachtte, gezeten op eeu bankje in de nabijheid van het perceel, tot hij in groepjes de brigade zag naderen, toen ging hij bedaard aankloppen, waarop na eenig wachten de deur op een kiertje geopend werd en later iets wijder. Omdat men een werkman voor zich zag en dus niets kwaads vermoedde, gaf de heer Misset een flinken duw tegen de deur, zoodat de vrouw, die haar opende, tegen den muur gedrukt werd. Voor er verder iets kon gebeuren stormde de geheele brigade met geweld de trap op naar de bovenverdieping. Inspecteur Misset sprong, nauwelijks het vertrekje binnen, plotseling te midden van een groep verbaasde en ontstelde opgeschoten jongens, kooplui, werklieden en dergelijke en ging boven op het geldstuk zitten, dat hij zag liggen op een met vuil groen laken bekleede fatel, rustende op schragen. Hij zag wel meer geld liggen, maar plotseling scheen men even zijn bezinning terug te hebben gekregen, want toen daarop het geheele detachement binnenkwam, lag er niets meer en zag men nóch kaarten, nóch dobbelsteeneD. Het eerste werk was nu zoowel beneden als boven alle toegangen af te zetten, geen man of muis kon er meer in of uit. Op het uiterst kleine bovenkamertje heerschte een onbeschrijfelijke atmosfeer door sigarendamp en het bijeenzijn van een veertiental personen, vermeerderd met het detachement. De heer Aaltsz vroeg wat de aanwezigen hier deden. Hij kon er niet meer uit krijgen aanvankelijk, dan dat zij vergadering hielden, een soort gezellige bijeenkomst. Toen nam de heer Aaltsz een radioalen maatregel. Hij gelastte den politie-dienaren den aanwezigen één voor één te fouilleeren. Uit niemands zakken kwamen dobbelsteenen, wel drie kaarten, maar bij het hierop gevolgde nauwkeurig onderzoek van het kamertje werden op een kozijn achter de gordijnen drie dobbelsteenen gevonden. Een verhoor te dezer plaatse bleek onmogelijk, de een voor den ander verzon blijkbaar een praatje. Toen volgde als eenig middel de arrestatie van het geheele gezelschap. Elk kreeg een rechercheur mee of een agent en allen werden overgebracht naar het Solitie-commissariaat aan de Nieuwe Haven, la een onderzoek door de inspecteurs van de gelagkamer beneden, waaruit ook nog eenige personen, tot het huis behoorende, werden medegenomen, vertrok de politie. Een ontzaggelijke menigte, die van den inval gehoord had, was inmiddels in deze buurt voor het «café" samengestroomd en uit do gesprekken bleek wel, dat men al lang wiet dat het daarbinnen nooit pluis was gewest. Op het politie-bureel nu word de fouilleering nauwkeuriger herhaald eu daarna begonnen het verhoor en de confrontatie, die verscheidene uren in beslag namen, daar elke gearresteerde afionderlijk werd verhoord. Bij dat onderzoek zijn de tongen, die zieh op het bovenkamertje niet roerden, geweldig losgekomen en zijn verseheidenen tot de erkentenis gebracht óf dat zij zelf hadden medegespeeld, óf dat er geregeld gespeeld werd op werkdagen en vooral op Zondagen dat het spel bestond in het gewone dobbelspel bekend onder den naam van //twee gelijken boven tien", dat met drie dobbelsteenen wordt uitgeoefend. Als één inzet voor een zeker bodrag, b.v. een kwartje, dan kunnen de anderen bijzetten, maar zóódanig, dat steeds een gelijk bedrag of veelvoud van het oorspronkelijk ingezette bedrag op de speeltafel komt. Werpt de speler twee gelijke oogen boven de tien, dan strijkt hij alies op. Blijft hij er onder, dan verliest hij. Kortom een heel banaal dobbelen, dat avond aan avond jonge menschen uit den werkmansstand veel verliezen berokkende. Het is gebleken, dat degeen die //naar boven", dat is naar het speelhol, ging, 5 oent entree moest betalen, dat geïad werd nu eens door een man, die de bovenkamer gehuurd had, dan weder door een vrouwspersoon. Allen waren 't er over eens, dat de toegang niet verleend werd, althans niet tot de speelkamer, dan na voldoening van de 5 cent. Dat rijksdaalders en guldens op het groene kleed verschenen was geen zeldzaamheid al kon men zijn inzet beginnen met 'n half centje. De heer Aaltsz was onverbiddellijk in zijn verhoor. Wie blijkbaar om de waarheid draaide werd tot nadenken gebracht door terugvoering naar het arreBtantenlokaal. Wie zichtbaar eerlijk opbiechtte, mocht huiswaarts j keeren. De slotsom is, dat de politie de overtuiging heeft met een geheel georganiseerd speelhol te doen te hebben, welks bestaan in deze buurt de speelzucht onder de volksklasse geweldig deed ontkiemen, j Ook voor het politie-bureau verzamelde het volk zich tijdens het verhoor in groepjes, om dezen Zaterdagnacht-inval te bespreken. Lamdbouw es Veeteelt. Het plan voor de door het rijk gesubsi dieerde proefvelden in de provinoie Zeeland in 1906/7, omvat 2 proefvelden in de afdeeling Waloheren, 2 in Zierikzee, 3 in Tbolen, 4 in Kruisingen, 2 in Heiokenezand, 1 in Noord-Beveland, 4 in Ooatburg, 2 in Hulst en 1 ih Axel, benevens 8 proef veldjes voor do landbouw-winteroursuscen. De proefnemingen betreffen besmetinge- proeven, varieteits proeven met aardappelen, wintergerst en bruine boonen, deu invloed na te gaan van een grondbewerking op ver schillende diepte, na te gaan of een kalk- b«meeting op door zeewater overstroomden grond succes heeft en hoeveel ohiüsalpeter het best rendeert. De vlekziekte der varkens en hare bestrijding. Vanwege de dircotie van den landbouw is onder dit opsohrift, een oiroulaire verspreid met 'bet doel de veehouders en sommige veeartsen andermaal opmerkzaam te maken a. op de Rgksseruminriobting, die serum in overvloed in voorraad heeft en die dit voortdurend gratis ter beeobikking stelt om de ziekte te bestrijden; b. op het feit, dat de aangetaste dieren bg den aanvraag der ziekte en dikwijls bg herhaling met het serum moeten behandeld worden c. op de noodzakelijkheid, dat thans in zeer verdachte plaatsen de serumbehandeliog aan de voorbehoedende enting met oultuur behoort vooraf te gaan. Dat de vlekziekte door de inenting met veel suooes kan bestreden worden, blijkt duidelijk uit het feit, dat in 1905 van 82 313 gezonde varkens, die iogcëat werden, slechts 92 dieren overleden. Wanneer men nu weet, dat volgens de statistiek van 1904 in geheel Nederland ruim tienmaal meer varkens aanwezig zijn, namelijk 861 840 stuks, dan zouden naar boven genoemde maatstaf, wanneer alle gezonde varkens werden ingeënt, jaarlijks sleohts ongeveer 960 dieren in Nederland aan vlek ziekte moeten sterven. Inderdaad zou echter dit getal nog geringer zijn, aangezien de bovenbedoelde 82 313 stuks ingeënt werden ia strekenwaar de vlekziekte gewoonlijk veel slaobtoffers maakt. In die streken toch werden nl. in genoemd jaar ruim 11.000 zieke of verdachte dieren aan de behandeling met serum onderworpen. Onze veehandel op België is in Augustus tamelijk goed geweest. De veeprijzen waren in België bizonder hoog, vandaar dat er ook veel gesmokkeld is. Het meest gezocht waren de zware Neder landsche ossen. Ook naar kalveren was veel vraag. Wegens de buitengewoon hooge prijzen, die in de vorige maand op de Belgische markten voor varkens betaald werden, begon de smokkelhandel in varkens in onze grens plaatsen te herleven. Honderden vette varkens en karrevrachten biggen werden wekelijks frauduleus ingevoerd zonder dat er een enkele aanhouding plaats had. Daardoor werden ook in onze grensplaatsen de varkens zeer hoog in prijs. Belgen betaalden fr. l,0.r> tot fr. 1,10 per kilo levend. De uitvoer van schapen en lammeren naar België nam ook weer sterk toe. Daar de aardappeloogst bizonder gelukt mag heeten in België, is er daar te lande weinig vraag naar Nederlandsche. Goed nieuws voor den middenstand. Onder dit opsohrift eohrijft de Middenstands bond. De jaarlijksohe begrooting voor den Staat der Nederlanden heeft voor 1907 een groote verrassing gebraoht voor onzen handeldrij ven den en industrieelen Middenstand. 't Staat er met zoo weinige woorden. Bij hoofdstuk X stelt ZEx». de minister ven Landtouw, Nijverheid en Handel een post voor ten bedrage van f 5000, teneinde, bij wijze van proef, een Oaderzoekingsstafion op te riohten waar de middenstanders, zoowel de klein-indastrieelen als de winkeliers, hun waren kunnen laten onderzoeken en zij tevens daarop betrekking hebbende teohnieohe adviezen kunnen bekomeD. Wat het voornaamste hierin is en wij vestigen daarop vooral de aandacht do minister stelt voor deze onderzoekingen enz. kosteloos te doen plaats vinden. Een eerste stap op den goeden weg. Reeds op het eerste Nederlandsche Internationale Congres te Amsterdam in 1902 gehouden, werd naar aanleidiog van verschillende rap porten eo besprekingen een oonolusie van den heer Fiedeldy Dop aangenomen, waarin de wenechelijkheid werd uitgesproken, dat van Regeeringswege (rijk en gemeente) zouden worden opgericht laboratoria wAar den midden stand kosteloos gelegenheid gegeven zou worden, koopwaren enz. te laten onderzoeken. De Rnyter's 300ste Geboortedag. Zaterdag vergaderde te 'c-Gravenhsge de oommissie voor de vieriog van De Rnyter's 300oten geboortedag, op initiatief van de vereeniging »Het Nederlandsohe Zeeweien"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 5