ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 28 Augustus 1906. (Z ierilizeesclie Courant). Begrooting der Inkomsten en Uitgaven der Gemeente voor 1907. NIEUWSTIJDINGEN. Venehjjnt DINSDAG, DONDERDAG a» ZATERDAG. D« prjja per .1 maanden in f 1,30, franco per pont f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndiê enz. verzending mm par woak, f 10,per Jaar. 62*te JAARGANG. No. 8352. ülreoteur i a. ST. ÖB LOOatH, Uitgever-Redacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WA ALE, alleen voor bet binnen- en bnitenL nienws. Advertentièn van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Ots.kon non niterlpk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 are bezorgd worden. GrooU ietter wordt naar plaaltmimte berekend, Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. t>k Loozk, Hoek Schuitliaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKJiLOude Haven U 493, Zierikzee. Hoogere Burgerschool te Zierikzee. Het tweoile toelatiugrs-oxamon zal gehouden worden op MntiiKlag: 3 Sop- tombor, 's morgens te 9 uur. '/.ij, die alsnog wensehen toegelaten te worden, gelieven zich bij den Directeur in persoon nan te melden op Doiidonla;; 30 Augustus, des na middags tusschen 1 en 2 uur (ingang Manhuisstraat). De cursus begint Dinsdag? 1 Soptombor, 's morgens te 9 uur. De waarn. Secretaris der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, H. SLOT. De BURGEMEESTER eo WETHOUDERS van zlertk7.ee maten bekend, dat de begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1907, zooals die op heden aan den Gemeenteraad is aangeboden, van nu af, gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente ter lezing l'gt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar wordt gesteld, ingevolge de wet. Zierik7.ee, den 27 Augustus 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, II. C. MOOLENBURGH, Weth., 1.» B. JAN SNELLEN, Secretaris. De aardbeving in Chili. Thans komen meer uit roerige berichten omtrent de verwoastiugen, door de aardbeving te Valparaiso en omatreken aangerioht, be richten, die Obnig denkbeeld geven van de uitgebreidheid der ramp In het centrum der stad is ongeveer een 5e deel der buizen ingestort. Alle kerken, op één ns, liggen iu puinde hospitalen en de schouwburgen eveneens. Het aantal dooden overtreft de 2000. De eerste schok hield 4J minuut aao, de tweede slechts 2 seconden. De schade wordt op 120 mill. gld. geraamd. De wijk Almendal ia geheel Verwoest en in de nabijheid der stad is van het dorp Llai-Llai totaal niets overgebleven, de huizen zijn als 't ware in den grond verzonken of opgelost in een stof wolk, die zich uren ver in den omtrek der stad verspreidde. De bevolking van Valparaiso kampeert nog steeds op de pleinen en in het open veld buiten de stad en voortdurend vertrekken menschen. die geen woonplaats meer kunnen vinden. Men berekent, dat 80.000 menschen de geteisterde plaats zullen verlaten, met stoomschepen worden zij afgehaald. Nog is er gebrek aan levensmiddelen. De staat van beleg wordt nog steeds ge handhaafd, maar tooh keert langzamerhand het gewone leven terog. Woensdag werden er reeds hier en daar winkels horopond. De telegrafische en telefonische gemeeusohap met Santiago is hersteld en ook de verkeers middelen her fatten gaandeweg den dienst, dank zij de krachtige maatregelen, die de overheid neemt. De ministers van binnen- landeehe zaken en nijverheid werken daartoe met de plaatselijke autoriteiten samen en de regeeriog heeft voor de eerste hulp een credist van 4 millioen toegestaan. Alle kerkhoven zijn vernield en men weet geen raad om de dooden te begraven. De doodkisten staan opgestapeld ena inmiddels zoekt men ijverig naar lijken in de puin- hoopen, om hst gevaar van besmettii'g te ontkomen. De overlevenden zeggen, dat de sohokken zóó hevig waren, dat men onmogelijk kon big ven staan. De nacht van de ramp moet vreeselgk zijn geweest. De regen viel bij etroomen en alles werd door dikke duisternis omhuld. Zóó vluohtten de menschen uit hun huizen, die achter hen instortten, en zij durfden nergens beBohultiog zoeken, want slechts het open veld kon als veilig worden beschouwd. Ia het gelukkigste geval konden zij zich met dekens, zeilen en kleeden eenigszins tegen den regen beschermen, maar hun voeten zonken weg in den doorweekten groad. Ook het voortgaan in de duisternis was hoogst gevaarlijk, want op versoheidene plekken was de grond vaneen gescheurd, en hadden zich diepe kuilen gevormd, die door den regen weldra vol water stonden. Daarentegen heeft men het aan den regen te dankon, dat de branden, die gelijk met de aardbeving ont stonden, weinig voortgang hebben gehad. Te Santiago moet men 3000 hnizen afbreken, die door de aardbeving zoozeer geleden hebbon, dat zij gevaar opleverden. Nu en dan neemt men nog aardschokken waar. Het schijnt dat wij voor dit jaar nog niet aan het eind van de aardbevingsrampen zijn. De seismograph van de universiteit te Straats burg heeft een aardbeving aargew^zen op 3 300 K.M afetands in de richting van den Caucasus. De metereoloog Wrsgge te Sydney voorspelt, dat er in den loop van dit jaar I cog een aardbeving zal plaats hebben ten Zuiden van den equator en wsaracbuwt voor namelijk Nieuw-Zeeland, terwijl Zuid-West- Auetralië ongemoeid zal blij en. Te Triest zijn in het maritiem laboratorium door de adismogrsfisohe instrumonteu ge durende den loop van dit jaar reeds 105 aardbevingen aaogeteekend. Valparaiso, 24 Aug. Heden werden weer aardschokken gevoeld. Bij het handhaven der orde worden 150 personen gedood. Nog steeds worden lijken gevondener zjjn er reeds 1500 begraven. Een epidemie is te vreezon. Onder 't noodige voorbehoud geven we hier enkele nadere tijdingen uit Valparaiso. Eenige handelshuizen zijn weer geopecd. De staat van beleg is opgeheven. Het verkeer wordt des avonds om tien uur gestaakt. Alle inwoners zijn genoodzaakt zoo noodig hulp to bieden. Telegraaf en telefoon naar Santiago werken weer, dooh zijn slechts ter beschikking van de autoriteiten. De douane is den 23en weer iu werking getreden. Talrijke gezinnen verlaten de stad. Over dekte loodsen worden gebouwd ter opneming van de dokloozen. Men is voornemens, nieuw op te richten gebouwen in lichter materiaal nit te voeren. Ds nieuwe straten zullen twintig meter breed worden. Nog altijd is de stad zonder licht. Een groot aantal roovers wordt dagelijks neer geschoten. Van de veertig personen, die werkziam waren bij de telcfooncompvgnie, heeten er aoht-on-dertig gedood. Er vallen zware regens, zeer hinderlijk voer de duizenden, gekampeerd in straten, op pleinen en heuvels. China. Het schijnt nu toch ernst te worden met de Chineesohe grondwet. De Keizerin-Weduwe is, naar Reuter uit Peking seint, van plan een vergadering van hooge ambtenaren, o.a. eenige onderkoningen, bijeen te roepen om over de iuvooricg van een grondwet raad te plegen. De afgezanten, die onlangs uit Europa teruggekeerd zgo, bevelen een geleidelijken overgang tot het grondwettige stelsel aan, over een tijdsverloop van tien of vijftien jaren, waarin het volk dan behoorlijk onderwijs zou moeten ontvangen, om voor het nieuwe stelsel rijp te worden. Zuid-Afrika. De doodstraf van het Zoeloe-opperhoofd Messini, wion men den dood wijt van don blanke, wiens verminkt lijk de Engelscbe troepo» tot aansporing is geweest om de Zoeloes geen kwartier te geven, ia in levens- tango gevangenisstraf veranderd. Cuba. Generaal Jot6 Gomez is Dinsdag op zgo hoove in de provincie Santa Clara gevangen genomen. Te Havana zija in dsn loop van drie dagen 610 personen als verdaoht van deelneming san do samenspanning in hechtenis genomen. In weerwil van de ambtelijke verzekering dat de provinoie Havana van opetandelirgen gezuiverd was, is een troep van hen bij Los Guinea verschenen, waar bij verzet ontmoette. Bij Hoyo Lolerade ia bij het aanbreken van den dag een tweede gevecht tusschen op standelingen en regewrir.gstroepou geleverd, waarbij ongeveer honderd burgers de troepen eu de gendarmen te hulp kwamen, en do opstandelingen onder Bandera op de vlucht joegen. De oproerige beweging schijnt vooral tegen de uittanders op het eiland gericht to zijn, onder de bus: »Cuba voor de Cubanen". In de vorige zitting heeft het Cabaansch Congres een wet aangenomen, waarbij zoo goed als het geheele spoorwegnet op hot eiland in handen van een Engelsoh-Canadoesoh eyudi- kaat kwam. Verder kunnen vreemdelingen onder de bestaande wetten zeer gemakkelijk grondbezit op Cuba verwerven. De beste tabaks- en suikerlanden moeten al in handen van Amerikanen zijn. Men sohat dat Ameri kanen op dit oogenbbk 3 millioen acres landerijen in eigendom hebben. Vaderlands lievende Cubanen vreezen dat de onafhankelijk heid van de republiek ten gevolge van dien toenemenden vreemden invloed op den duur gevaar zal loopen, en hebben daarom nu het oude beproefde middel van opstand en pronunoiamiento beproefd, om de tegenwoordige zwakke regeering weg te krggen. Ein nader bericht uit Havana meldt Ia de provincie Pinar dsl Rio hebben de opstandelingen de stad San Luis vermeesterd, waarbij een aantal mensohen gedood en ge wond zijn. I)e otad San Luje werd door 100 gendarmes verdedigd, van wie zioh 50 over gaven. Met de inneming van San Luis hebben de opstandelingen een belangrijk steun punt voor verdere krijgsverrichtingen gekregen. Amerika. Op het hoogste punt van het eiland Manhattan, waarop New-York gebouwd is, zal eerlang de grootste protestaotsohe hoofd kerk van Amerika zioh verh<ffen. Op 27 December 1892 is de eerste steen voor het reusaohtige bouwwerk gelegd, en binnen twee jaar hoopt men de kerk in gebruik te nemen. Da hoofdkerk wordt in vroeggotbisohen stijl opgetrokken. De groote toren zal 130 M. hoog wordsn. De bouwkosten worden op 60 millioen gulden geschat. De geheele voltooiing van het gebouw zal, naar men denkt, nog wel 20 jaar duren. Da vereonigde polishouders te San- Francisoo hebben besta', en alle maatschappijen in Duitsobtand en Oostenrijk in rechten aan te spreken, die dog verzekerde sommen voor de jongste verliezen bij de aardbeving weigeren uit te betalen. Spanje. De bladen bevatten het verslag van den rechter van instructie over den aanslag op 31 Mei. De politie houdt, buiten Morall, de beschuldiging staande tegen Ferrer, bestuurder van de Moderne School te Barcelona, Nackens, direoteur van het blad Mof indie Morall hielp om zich te verbergen na den aanslag, alsook Mayoral Ibarra Martinez Martu en zijn vrouw, die Morall bielpen in zijn vlueht. De stofielijke schade, die het koninklijke huis leed door den aanslag, bedroeg 19,840 peseta's. Het aantal dooden is 25, dat der gekwetsten 109, waarvan 14 herstellenden zijn. De experts hebben in een opschrift op een boom in het park te Madrid het schrift van Morall herkend. Bedienden van een vervoer- huis van Baroelona hebben in een portret van Morall den man herkend, die de kist met bommen naar Frankrijk zond, welke voor den aanslag in de rue de Rohan zouden gediend hebben. Rusland. Warschau, 23 Aug. Sedert November van het vorige jaar zijn in Polen meer dan 600 hoogere en lagere politie beambten ver moord. Generaal Skalon heeft aangekondigd, dat ooggetuigen van moordaanslagen of dief stallen, die werkeloos toezien, zonder dat er voor hen leveuagevaar bestaat, met drie maanden gevangenisstraf gestraft zullen worden. Dezelfde straf wordt bedreigd tegen hen, die een misdaad, welke hun bekend is, niet aan geven. St.-Petersburg, 23 Aug. Gisteren is te Moskou een Frauschman uitgeschud eu van 15000 francs beroofd. Een der aanranders is gearresteerd. Bij een botsing te Moskou van arbeiders met politie werd oen werkman gedood. Een tiental gewapeoden drongen een oafé- ohantant binnen, en roofden een bedrag van 1000 roebel. De Rutch meldt, dat het verdwenen oud-lid der Doema, Sawenliew, te Moskou is terug gekeerd. Naar gemald wordt, heersohen er onder do verbannenea in Siberië cholerine en eoheur- buik, terwijl er groot gebrek aan levens middelen is. Odessa, 24 Aug. Ia het zomerkamp Maroswoka hij Odessa zijn onlusten ontstaan. Het elfde en twaalfde bataljon sappenrs sloegen aan 't muiten en belegden, onder 't zingen van de Marseillaise, een politieke meeting. Er werd besloten niet te sohieten op opstandelingen en revolutionairen. De offioieren, die op last van 't militair gezag op de vergadering verschenen, werden mishandeld. De kas van het goederenstation van de Kasan-baan te Moskou is door gewapende jongelieden geplunderd en 14 000 roebels liohtor gemaakt. De dieven ontkwamen. Bij de vervolging werden twee personen uit hot publiek gewond. Grootvorst Nikolaas Nikolsjewitsch heeft op zgo eigendommen in den Kaukasue, dicht bij Piatigorsk, voor een millioen roebels hypo theek genomen. Voor de geldschieters wel 'n gewaagd ondernemen, dunkt ons. 24 Aug. By opening van een postzak nit Eriwan, waarin 148.400 roebel bankpapier en ffteoten moest zitten, bleek, dat het papier door een stuk lood vervangen wae. Ta Simferopol is een bommenbewaar- plaats en een geheime drukkerij ontdekt. Iu den Kaukasus beroofde men iu een trein een kassier van 17 000 roebel. Ia Kinesobma beroofde men een kassier een er fabriek van 28.000 roebel, in Iwanow een fabriekskaeeier van 30 000 roebel. Gewapende roovers overvielen het stations gebouw in Otwozk nabij Warschau. Een machinist werd gedood. Voorts werd een aanval gewaagd op een transport gevangenen van 50 man, welke echter mislukte. Io de hier gevestigde afdeeling van de Boerenbaok is een tekort ontdekt van 30.000 roebel, dat verduisterd schijnt door beambten, die tot de revolutionnairen behoorden. Zes hunner zijn ingerekend. De Correspondance Russe geeft een hartroerende beschrijving van de ellende der ballingen iu Siberië- Zij hebben er te lijden van honger, scheur buik, oholerine en andere ziekten, ontstaan door onvoldoende voeding en stelselmatig gebrek lijden, waardoor velen een wissen dood te gemoet gaan. Vijftig politieke gevangenen schrijden uit het dorp Lumpakoff (gouv. Tobolsk), dat zij genoodzaakt zijn verbljjf te houden in de walgelijk vuile hutten der Oatiaks, die allen aan een afschuwelijke ziekte lijden, waarmede ook zij waarschijnlijk besmot zullen worden. Zg verzoohten, als eeo gunst, te mogen wonen in een gebouw, hetwelk voor bet onderzoek van lijken wordt gebruikt. Maar het districts hoofd weigerde, omdat men geen levenden kan laten wonen ia een voor dooden b estemd lokaal. Ia het dorp Nowoje zijn de hongerige bal lingen, die maar geen werk konden vinden, voor de poort der gevangenis samengekomen, om te smeeken daar opgesloten te worden. Maar ook dat verzoek werd geweigerd. Zoo leven daar duizenden meneohen en er komen steeds meer bij. Alleen in het gouver nement Tobolsk zija reeds 1625 politieke ballingen. Niet minder dan 250,000 Israëlieten moeten sinds de maand Juli uit Rusland zgo vertrokken. Uit Riga komen opnieuw verontrustende berichten omtrent den toestand in de Oost-zee- provinoiën. Op een riddergoed in Lijfland werd door revolutionnaire boeren de begraaf plaats van de adellijke bewoners vernield; in de dorpskerk van dezelfde plaats werd het altaarstuk aan flarden gesneden en werden de bij bel 8 verscheurd. Te Essenhof werd de hofstede van een dorpsoudste, die der regeering trouw gebleven was, in brand gestoken. De brandstichters hielden het vee, waarop ze eerst geschoten hadden, binnen de brandende stallen en vuur den op de bewoners toen zij de brandende boerderij verlieten. De hoofdredacteur van de Baltische Post kreeg van terroristen een met rood machineschrift geschreven brief, die zijn doodvonnis behelsde, wegens zijn zoogenaamde reaotionnaire houding bij een tramwegstaking. Men meldt moorden op politie-oflicieren uit verschillende deelen des lands. Te Nowocherkask is de bevelhebber der 36e sotnia Kozakken gedood, terwijl hij bij zijn man schappen was. Te Wladikawkas is kolonel Rasjmanin des avonds toen hij uit de club terugkeerde, gedood de dader kon vluohten. Frankrijk. De gevangenneming van den Italiaanschen anarohist Cirillö te Marseille, die verdaoht wordt een moordaanslag te hebben willen plegen op president Fallières tijdens diens aanstaand bezoek aldaar, heeft tot nieuwe ontdekkingen geleid. Bij een bezoek der justitie aan een oafé, waar meermalen anar chisten bijeenkomen, ontdekte men eenige teekeningen van bommen en heleohe machines. De caféhouder kon daaromtrent geen inlioh- tingen geven, of liever, wat hij zeide, wae verward, dat bij veiligheidshalve maar werd meegenomen. I Zgo vrouw verklaarde daarop dat die i teekeningen waren gemaakt door een zekeren Dongello Vinoento, een boruoht anarchist volgens onschuldige borduurpatronen die voor j haar dochter geteek6nd waren. De politic hoeft thans maatregelen genomen om ook Vinoento, die toevallig afwezig was, bij zijn terugkomst te arreoteeren. j Een groote boschbrand is onlangs op de begroeide heuvelen, die de verdedigingswerken van Toulon omringen, uitgebroken en woedt tot heden voort. De brand had een naoht geduurd, toen men dacht het vunr meester te zijn. Ongelukkig draaide de wind en werd van oost, west. De westenwind wakkerde de vlammen aan en in een ócgenblik werd alles een vuurzee. De militairen waren, zelfs kraohtig versterkt door nieuwe troepen, niet in staat den brand te stuiten. Drie militairen werden het slachtoffer van huu plioht. Vluchtende met vele anderen voor zich snel uitbreidende vlammen en het neervallen van brandend hout, werden zij door het vuur gegrepen. Hun hulpgeschrei kon door het huilen van den wind, het krakend geluid der neerstortende en brandende boomen niet gehoord worden. Later heeft men hen als vormelooze klompen teruggevonden. Behalve de drie dooden, zijn er een groot aantal ernstig gekwetsten. De bosohbrand strekt zioh nit ov3r eene lengte van zeven kilometers, bij een breedte van twee. De brand is waarschijnlijk het gevolg van onvoorzichtigheid der kolenbranders, of, nog erger, van kwaadwilligheid. BelgiS. Men schrijft uit Heyst-aan-Zee Dezer dagen kondigde Mev. Hesemann, vrouw van een koopman uit Keulen, de kostgangers van een hotel aan, dat zij ten 10 uren in zee zo'u gaan en er in zou blijven rot G uren, zonder een oogenblik op te houden met zwemmen. Zij heeft woord gehouden. Men weigerde haar de toelating om te zwemmen tot an het lichtschip van Koocke en zij heeft zich moeten bepalen bij het zwemmen rond de reddersboot, die zij vooraf van levensmiddelen had voorzien. Meermaals zag men haar daarhenen zwemmen om eenig voedsel te nemen of te drinken. Toen zij ten 3 uren 's namiddags nog altijd voortzwom, kwam het volk toegestroomd en toen zij ten zes uren de golven verliet werd zij in triomf ontvangen. Hare badkoets werd met bloemen versierd en met een Dnitsche vlag bekroond. Frau Hesemann is eene 58-jarige dame, die verleden maand gedurende 9 uren in den Rijn tegen den stroom opzwom. Dinsdagnamiddag werden een-en-dertfg werklieden uit den mijnput no. 3 des Auloiats, te Ander lues, opgehaald nit de galerij van 500 maters. Toau zij oog 200 meters van de opening waren, geraakte de bak uit de gelei dingen en doorliep zoo nog een weg van 135 meters, links en r6ohts stukken steen en hout afrukkend eu elk oogenblik dreigend om te kantelen. De werklieden poogden het bebouw te grijpsn en oen alarmteeken te geven, maar völen kwetsten zich daarbij aan de handen en bet aangezicht, on zij slaagden er niet in. Eindelijk werd da machinist gewaar, dat er iets bapsrde en, toen de bak nog 65 meters onder de oppervlakte was, stopte bg. Een der werklieden kon langs een in den muur vaetgfimakten ladder naar boven klim men en verhalen wat er gebeurd was. Een directeur, een ingenieur en een timmer man daalden lings den ladder naar beneden en, na het echormdak in orde te hebben gebracht, deden rij met de grootste voorzich tigheid den bak weder ophalen die, hadde men niet gestopt, misschien met sija heele menechelijke vracht 500 meters diep zou gevallen zijn. Verscheidene der werklieden zijn ziek van den doorgestart en angst. Nederland. Groningen, 25 Aug. Alhier is gevankelijk binnengevoerd en ter beschikking der justitie gesteld de 20-jarige dienstbode V. d. V., verdaoht te Ten Boer een poging tot vergifti ging te hebben gepleegd. Zij zou gift in het eten van de familie aldaar, gemengd hebbon, tengevolge waarvan deze en gasten door een ongesteldheid werden aangetast welke nu geweken is. Winschoten, 24 Aug. Hedenochtend 9 uur werd het huwelijk voltrokken tusschen den 56 jarigen landbouwer U., een wedawnaar, en de 19jirige T. B. Daar waa in de laatste dagen zeer vtel belangstelling voor dit huwelijk, want avond aan avbnd werd don bruidegom op zgo boerderij een serenade gebraoht met ketelmuziek. Zoo ook weer gisterenavond. Ruim driehonderd personen waren voor de landbouwerswoning, omdat men meende, dat het huwelijk toen zou worden voltrokken. Dit geschiedde eohter niet, zoodat men tegen een uur of tien afdroop. Hedenochtend even na aohten was er weder veel publiek iu het anders zoo stille Sint- Vitusholt. Toen dan ook het trouwrijtuig kwam aanrollen, waren er wederom wel een 300 personen tegenwoordig, die vele »hoera's" en »lang leve het jongepaarl" lieten hooren. Ook bg den Eogeleweg, waar eene vroegere geliefde van den bruidegom woont, en bg het stadhuis stonden tal van nieuwsgierigen. Ook

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1