IsgezosdsR MsdedeeliRgen KINDER- -MEEL Uit Stad es Provincie. Uit het verslag over den Land bouw in Nederland over 1905. Raadszitting van 20 Aug. 1,1. te Wissekerke. ■ectarlsnd. Amsterdam, 21 Aug. Eenigen tijd geleden bevatte een der bladen een correspondentie uit deze stad, waarin de directeur ?an het telegraafkantoor alhier beschuldigd werd op al te vertrouwelijken voet te staan met één of meer der vrouwelijke klerken. Vanwege het bestuur der posterijen werd daarop een grondig onderzoek ingesteld, maar geen enkele aanleiding voor de beschuldiging werd gevonden. Wel eohter kwam men te weten, wie het lasterlijke stukje aan de krant had ingezonden. 't Bleek een oommies der telegrafie te zijn, die ten slotte erkend moet hebben, het leugen* aohtige verhaal te hebben verzonnen om den direoteur te treffen. Vanochtend is hem in tegenwoordigheid van het personeel, op het telegraafkantoor alhier werkzaam, medegedeeld, dat hij bij Kon. besluit als commies 2a kl. bij de telegrafie ia ontslagen en dat bij met den rang van telegrafiit op een ander kantoor zal geplaatst worden. Uit een Amaterdamsche correspondentie in de Prov. Gron. Ct.: Dat vrijende paartjes somtijds in ons Vondelpark niet rustig kunDoc zitten weet men nu, doch dat zij ook iu de badplaats Wijk-aan-Zee ziok niet ongestoord aan vrijage kunnen overgeven, is mij Zondag dnidalgk geworden, toen ik over de duinen van Wijk- aan-Zee naar IJmuiden kuierde. Daar soharrelde een leger van jongens tasschen 1216 jaar, onder leiding vBn een paar Ameterdamsohe individuen, heen en weer, duin op, duin af, overal loerend en spiedend naar plekjes waar zich minnende paartjes hadden neergevlijd. De jongens kropen soms op handen en voeten door het lange helm, en gingen dan dioht bij de plek, waar een jonk man en een jongedochter zich ophielden, op bon bnik op den grond liggen. Op een signaal van hun patroon, kwamen zij in eens allen te voorschijn en verrasten het minnend paar, dat verschrikt en verbluft naar alle kanten rondkeek. Dan zagen zij de jongere, die om een aalmoes vroegen, en betaalden maar gauw, zoo spoedig mogelijk vol schaamte een goed heenkomen zoekend aan het strand. Betaalden zij niet, en joegen zij de jongens weg, dan kwam de »patroon" op barschen, dreigenden toon, cn ried hun in hnn eigen belang aan een kleinigheid te offaren. Ik heb deze sobandalige manier van afeetten tweemaal met goed gevolg ia prectijk zien brengen op klaarlichten dag tussohen 2 en 4 nur. De jongens sohenen mij toe uit het dorp afkomstig to zijn, dooh de groote kerels, onder wier leiding zij* werken", waren bekende Ameter damsohe tronies. 's-Gravenhage, 21 Aug. Ia den nacht van Zaterdag op Zondag is door de Soheveningeobe politie een inval gedaan io de Deli-Clnb, gelegen aan den liarstechoekweg te Sohevo- ningen. Men had vernomen, dat daar, evenals in de villa Regina aan den Badhuisweg, een speelhol was gevestigd. Een inval in laatst genoemde inrichting mislukte, daar de nadering van de politie bemerkt werd, en de bezoekers vluchtten. Maar in de Deli-Club kwamen een iospeoteur en twee rechercheurs binnen zonder dat men bun qualitoit vermoedde, en zjj konden constatoeren, dat de inrichting een publieke vermakelijkheid was, waar zonder vergunning sterke drank werd geschonken. De clubhouder en zijn trawantea verzetten zich heftig tegen het onderzoek; er werd geroepen: »Gooi ze er uit 1" »Trap ze de deur nitl" en zoo voort, en men dreigde een oogenblik handgemeen te worden, wat eohter werd voorkomen, toen een buiten het gebouw opgesteld boofd-agent met eenige agenten in noiform de inriohticg binnendrongen, ondanks de heftige protesten van de bezoekers. Van een menigte bezoekers werden de namen opgesohreven. Het gelukte de politie evenwel niet, de heeren op eenig hazardspol te betrappen, maar vermoedelijk zal het bij dit ééoe coiflict wel niet big ven. Maandagmiddag ongeveer 5 nur pas seerde langs het »Hö!el de Hommel" een automobiel op weg vou Soheveniogen naar Keulen. Terwijl de auto oen vaart bad van wel 75 K.M. per uur, wilde éóa der inzittende heeren iets aan de lantaarns verhelpen en ging daartoe op de treeplank etaan. Eén der dames, bevreesd dat de bewuste jonge man met een langs den weg staanden lantaarnpaal iu aanraking zou komen, begon plotseling te gillen. De chauffeur keek als gevolg daarvan om en verloor zijn stuur, zoodat de auto in volle vaart tegen den lantaarnpaal aanreed, óóa dor voorwielen verloor, en nog ver schillende andere beschadigingen opliep. Twee der inzittenden werden ernstig gekwetst ia het hotel binnengedragen, alwaar een juist aanwezige geneesheer de eerste hulp ver leende. De gewonden hebben de reis niet kannen voortzetten, en in het hotel overnacht. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft naar aanleiding van een verzoek vanwege de sobipperg, om in een lagere klasse bij de Ongevallenwet 1901 te worden gerangeohikt, medegedeeld, dat nog geen voldoende ervaring ie verkregen, om te kunnen beoordeelon of het sobippersbedryf inderdaad in een te booge klasse bij de Ongevallenwet is gerangschikt. Eeret na het opmaken der wetenschappelijke balans zal kunnen worden overwogen of dit bedrijf in een lagere klasse behoort te worden gerang^ schikt. Dordrecht, 21 Aug. De vorige weck werd door een winkelier alhier bg de politie aan gifte gedaan, dat bij vermoedelijk door een 16- 17-jarig persoon was bedrogen, 'a Avonds na 9 was dezo in zijn winkel gekomen om een koataum te koopen, en nadat de winkelier er hem eenige had voorgelegd en de jongeling daaruit zija keuzo had gedaan, vroeg deze het even te mogen roeocemen om het aan zijn onders te laten zien. Hij gaf daarbij op K. te heet an en op den Jacobahof te wonen. Toen de jongen na enkele uren niet terug kwam, begon da winkelier te begrijpen dat hij was opgelioht en toog hij op onderzoek uit, waarbij hem bleek, dat aan het opgegeven adres niemand van dien naam woonde en ook niets van een kostuum bekend was. Do politie, vau het gebeurde io kennis gesteld, elaagde er den volgenden dag in, het pak kleeren in een huis van verkoop met recht van wederinkoop op te sporen en in beslag te nemen en genoeg inlichtingen te verkrijgen om een paar dagen later den vermoedelijkeo dader, den 15-jarigen J. C. van A., aan te houden. Dit veelbelovend joogmenech, die reeds herhaaldelijk ter zake van verschillende misdrijven met de politie in aanraking is geweest, heeft na lang aarzelen het misdrijf bekend en is, nadat prooes-var baal tegen hem was opgemaakt, huiswaarts gezonden. 's Hertogenboach, 21 Aug. Dezer dagen heeft onder de gedetineerden in de gevangenis alhier een soort werkstaking plaats gehad; men wenechte minder werkuren en hooger loon per dag, welke wensoben langs ordelijken weg aan het gevangenisbeetuur schriftelijk werden voorgedragen. Hoe deze zaak is afge- loopen, en of >g wellicht nog hangende is, bleef onbekend, maar naar wordt beweerd, zou de verplichting om te werken wel op de veroordeelden drukken, wier straftijd is inge gaan, maar niet op de voorloopig gehechte gevangenen. Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels f 1,—elke regel meer 0,20. Kinderen\nZièken Zierikzee, 22 Ang. Heden herdenktr do heer Johan E Strugk, letterzettor op de drakkerg der Naamlooze Vennootrchap Stoom drukkerij voorheen Lakenman Ochtman, den dag, waarop hij het vierde van een eeuw aan genoemde drukkerij zija krachten heeft gegeven. Zgn mede-werklieden hadden de trap, die hij dagelijks ter vervulling van zgn werkzaamheid meermalen beklimt, met groen smaakvol versierd, en ook zgn plaats in een keurigen hof van planten en bloemen hor- sohapen. Toen de heer Strugk door den meesterknecht, den heer Lunecberg, heden voormiddag op de werkplaats werd binnen geleid, werd bij met muziek van de gramophone feestelijk begroet, en vervolgens door zgn vroegeren patroon, den heer H. Lakenman, hartelijk toegesproken en geluk gewensoht. Namens de commissarissen der Vennootschap werd hierop door dsn heer L. Ochtman, mede uit naam van den afwezigen directeur, een warm woord van waardeericg tot hem gerioht. De redactie van dit blad vertolkte de gevoelens der Nieuwsbode, terwgl de heer Lnnenberg als meesterkoeoht namens de werklieden den jabilaris toesprak. Deze dankte voor de verschillende blijken van waardeericg en genegenheid, en betuigde zija erken tel ijkheid voor de geschenken, die bij van zgn princi palen, de Zierikzeesche Nieuwsbode en zgn mede-werklieden heeft mogen ontvangen. Naar wij vernemen zullen de stakende werklieden van de sigarenfabrikanten Koevoet* <Sc Zonen aanstaanden Maandag het werk her vatten. Al hnn eicohen zgn ingewilligd. Allen, die in deze dagen bg dit eohoone zomerweer eens een hesrlgk watertochtje willen maken, en tevens van de Noordzee wenschen te genieten, raden wij aan Zondag as. gebrnik te maken van de Zeeuwsohe Spoorboot, die des morgens om 6 15 van hier naar Middelburg vaart. Deze boot corres pondeert met de stoomtram, die om 9 23 naar de eohoon gelegene badplaats Domburg vertrekt. De schrijver van de artikelen: »Onder de meneohen" geeft aan bet slot van zgn eerste stak over het Zeeuwsohe vlassersdorp Dreieohor, voorkomende in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van Zondag 19 Augeerste blad A, zgn indrukken van de tramreis weer, die wij èa om den eigenaardigen vorm ca om onze instemming met den hoofdinhoud letterlijk overntmen. Na een ioleidiog zegt hg het vo'gende Eerst hoe je er komen moet. En dat is nog lang niet zoo eenvoudig, want de reis is een soort beproeving van wat je aan den lijve kunt verdragen. Op een warmen ochtend ging 'k er heen, en een drukkend lauwen avond kwam 'k terug, zeer ingenomen met m'n eigen stabiliteit, die 't uitgehouden had tegen de ver raderlijke slingerproeven van de stoomtram. Die rukt en zwaait, en schokt en zwiept langs een kurkentrekker van tramweg. Of, was de vorm maar zoo regelmatig, veel meer volgt die ijzeren baan de lijn, die een smoordronken man besohrijft, met de meest onverwachte kronkelingen en scherpe bochten, buitelingen, dat 't is of ie met geweld, en telkens listig weer, do onnoozele passagiers uit de wagens, en de wagens uit de rails wil laten vliegen. Vooral de streek van Zijpe naar Zierikzee, wanneer je daar niet met alle kracht van armen en je beenen vastgesjord zit aaD je bank, dan smak je er om de zooveel tellen af. Je zit ineengekrompen de telkens heviger aan slagen op je evenwicht 't hoofd te bieden, en je bent heel dankbaar als dat hoofd dan ook geen enkelen keer door de ruiten heen-gekwakt wordt bij die schrikkelijke schokken. Toch kom je na een poos wel tot berusting, want de fijne puntjes suffen er al gauw wat af. Wanneer je, blij met je luchtige plaatsje op een open baloon, behagelijk nit gaat zitten kijken, bekruipt je dra een duizelige doezelig heid, begin van wagenziekte, die sneller opkomt als je door de rnit 't rijtuig vóór je in 't oog krijgt, dat maar eindeloos tegen 't schommelen van je eigen wagen indeint. Ja, ik mat een wiegelende lijn, die over tien besohotpaneelen al maar heen en weer terug kwam zwaaien, 'n wonder hoe zoo'n kast nog telkens uit dien val verrees om dan in eens weer over den anderen kant een duik te nemen. Geen zeiler, die z'n schuit zoo stout zou durven te laveeren; geen maag, die 't daarin uit zou houden. Maar zelfs je beetje frissohe lucht wordt je misgundde locomotief braakt onophoudelijk den walmigen rook over z'n staart van wagens uit, dat je als een inktvisch in een zwarte wolk gehuld wordt. Dan gooi je eindelijk baloorig alle deuren en vensters dicht. Maar 't mocht wat helpen 1 Die vette smook is zoo intens, dat hij door kieren en naden toch naar binnendringt, en dan zit je opgesloten in een soort aspbyxiatie-oven, waar overdag de zon op brandt, in brandt, door de onbedekte vensters van 't balcon, en waar 's avonds schemerige olielampjes droefgeestig nog 't hunne bij gaan walmen. En om de menschen in die bedorven atmosfeer vooral toch warm te broeien ze zitten allemaal te kuohen en te hoesten van den stank, de stumpers zijn de banken belegd met zachte fluweelen kussens in de eerste klas, ter viering van den lieven zomer dienst. Als je dat dan nu maar eerst, met veel slachtoffers opeen gepakt, van Rotterdam tot Numansdorp geduldiglijk twee uren lang hebt doorgeleden dan wordt je op de tramboot waarlijk onvolprezen liefderijk gelucht en uit gewaaid. Want die booten zijn uitnemend ingericht, en 't is een kostelijke watertocht zelfs zijn de toiletkamers er op berekend om je van den zwarten aanslag en van 't stof der vuile wagens oppervlakkig te ontdoen, tenzij dan dames zich zoover mochten hebben ver geten dat zij in lichte zomertoiletjes deze tram- reis gingen ondernemen. WaDt een inrichting om japonnen uit te stoomen is er helaas nog niet op deze booten. Maar met deze frissohe onderbreking houdt je dan de verdere trambeproeving net tot Zierikzee nog uit. Als je uitstapt, dank je 't lieve eiland Schouwen, dat 't zich zoo vast en zonder schokken, zoo gansch vertrouwd beloopen laat. Eu den koelen wind nit zee, die 't op de boomen-looze wegen voor den wandelaar toch dragelijk maakt. Zoo ga je dan, nog een eindweegs door het lommerrijke Zeeuweche lustoord Sohuddebeurs met al die zeer voorname buitens, op 't vlassersdorp Dreischor aan. De tantoonstelling voor iodustrie en huisvlijt ta Sluis werd resds door me3r dm 2100 personen bezocht. Vrijdag as. wordt zij gesloten. Dr sluiting zal opgeluisterd worden door bet muziek gezelschap van de Chestmrs eoleireors te Brugge, tellende 45 leden. Bij da firma Faber Co. te Bueeum zgn voor de jengd twee bosken in het licht versohenen. Het éóie voert tot titel »Een jolig weekje", het andero draagt tot opschrift »De Lampeklazen". Beide, gerohreven door Aogeniti Klooster, zija pakkende Zeeuweohe dorps verhaal ij es, en zeer geschikt aan kinderen op verjaardag of St.-Nicolaasdag ten gerehenke te geven. Oad-Vosaemoer. Alhier zal op het laatst dezer week op de grens van de polders Kerke en Vogelsmg een steen worden gelegd, waarop vermeld staAt: 20 Maart 1906; deze stc3n moet dienen als herinnering aan het b3zoek van H.M. onze Koningin en Z. K. H. Piins Hendrik bg den watervlosd, die de gemc3nte Oud-Voscemcar zoo hevig teisterde en wordt op bovengencsmde plaats pange- braoht, omdat H. H. M. M. aldaar efs'ipten, nadat van den zoogenaamden Thoolsohen dijk aan de »Waoht" door het dorp was gevaren, naar den polder Vogeleang om dear één der ernstige dijkbreuken in oogeneohonw te nemen. Ongetwijfeld blijft dit belangstellend t;zoek in het hart van Voseemeer's ingezetenen vooitleven en zal ook het nageslacht, mede door dezen steen, herinneren de bslangflt3)lirg die H. H. M. M. st?lden in het droevige lot van hunne landskinderen. Winsenkerke, 20 Aug. Heden vergaderden de besturen van Volksweerbaarheid en het Muziek- en Zanggezeltohap in de opnbare school alhier, en werd besloten om den jaar dag van H. M. de Koningin feestelijk te vieren. Landbouw en Veeteelt. Mezi schrijft van de Belgische grenzen aan de N. Rolt. Ct.: Op de Belgische markten worden de varkens tegenwoordig voor een zeer hoogen pigs verkocht. Men besteedt zelfs tot fr. 1 30 par kilo levend, terwgl het varkensvleetoh tot fr. 1.80 per kilo betaald wordt. Daardoor is de vraag naar Nederlandioh slachtvee, dat niet zoo dnnr is, sterk toegenomen. Neder- landeohe ossen en stieren van goede kwaliteit zija zeer gezooht en worden vooral te Brussel en te Luik gretig opgekocht. Antwerpen vraagt in den laatsten tijd veel vette kalveren. Vandaar dat onze groote veemarkten in de laatste dagen weer trouw door VUamsohe kooplieden bezocht worden, die li nke inkoopon doen. In de eerste helft van deze maand werden in de slachthuizen van Brussel, Antwerpen, Gent, Luik en Brugge geslacht 1355 Nedcrrandsche runderen, terwijl in de eerste helft der vorige maand dit aantel slechts 752 bedroeg. Van die 1355 runderen, bestemd voor de slachtbank, waren 324 ossen, 265 stieren, 76 koeien, 275 vaarzen en 415 kalveren. Zooals mijn lezers bekend is, verschijnen er tegenwoordig van wege het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel jaarlijks //Verslagen en Mededeelingen van de Directie van den Landbouw". In no. 4 der Verslagen, verschenen in 1906, handelende over den Land bouw in Nederland gedurende 1905, las ik in het hoofdstuk Coiiperatie enkele nadere bizonder- heden over het kaligebruik in Nederland, die waard zijn in ruimer kring verspreid te worden. Een enkel woord vooraf. De kalisouten, die hier te lande gebruikt worden, zijn afkomstig uit de kalimijnen van Stassfurt, in Duitsohland. Zij worden, zoo niet geheel, dan toch voor verreweg het grootste deel, gebruikt voor bemesting van het bouw land en het grasland, onder deze laatste zoo wel te verstaan het hooiland, als de weiden. Het gebruik van kalizouten als kunstmest is betrekkelijk nog nieuw, doch het heeft in korten tijd een belangrijken omvaDg verkregen. Dit komt gedeeltelijk door de bemoeiingen van het Kali Syndicaat, gedeeltelijk door die der landbouwleeraren, welke spoedig het groote gewicht der kalizouten voor den land bouw inzagen, maar het is in de eerste en voornaamste plaats de eigen ervaring der land bouwers, die het gebruik der kalizouten den grooten stoot gegeven heeft. Toen men het groote nut der kalibemesting, zoowel op weiden als op bouwgrond, bij verschillende gewassen bemerkte, werd het gebruik weldra algemeen. De kalizouten, die in den landbouw gebruikt worden, zijn ruwe en gezuiverde zouten. Van de ruwe zouten wordt in Nederland voor namelijk, ik zou haast zeggen uitsluitend, gebruikt het kaïniet. Van de gezuiverde zouten is het in de eerste plaats de patentkalidie in den Nederlandschen landbouw aangewend wordt. En dat deze hoeveelheden zeer belangrijk zijn, blijkt uit bovengenoemde verslagen. Er zijn toch in 1905 niet minder dan 106 millioen K.G. ruwe kalizouten en 15 millioen K.G. gezuiverde kalizouten meer in- dan uitgevoerd, dus verbruikt. Deze cijfers kloppen vrij wel met een Duitsche statistiek van dr. Paul Krische te Göttingen, die hiervoor respectievelijk aangeeft 104 millioen en 14.7 millioen K.G. Volgens deze laatste statistiek is het verbruik van kali (Ka O) in 1904 zijn geweest 11.451.900 K.G. en in 1905 ongeveer anderhalf maal zooveel, namelijk 17.329.200 K.G. Inderdaad deze cijfers zijn vol beteekenie. In het jaar 4905 anderhalf maal zooveel kali gebruikt als in 1904, dus de helft meer!" Een stijging, die nergens anders aan toe te schrijven is dan aan de algemeen veldwinnende overtuiging, dat de Nederlandsche gras- en bouwgronden kali behoeven. Een volgende maal wil ik in een kort overzicht geven van wat het verslag zegt, omtrent het kaliverbruik in de verschillende provincies. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Kamperland, 21 Aug. Door het bestuur van den Soelekerkepoldcr werd beden bij ded heer Goudswaard aanbesteedde djjksver- beteriog van genoemden polder, zulks in twee perceelen. Hiervoor was ingeschreven als volgt: Voor peroeel I door: A. Verborg, Kolyoeplaatf 3500,— J. J. Goluk, Tholeu - 3700,— J. Wolfert, Hoek- 3100, Voor peroeel II door: L. v. d. Velde, Bruiaiese f 10225, C. Bolier Cs., x> - 10900, Joh. de Jonge, Middelburg - 10880,— A. Foudreine, Gops - 10460, H. J. Keulemane, Middelburg - 10500,— Raming van perc. I was f 3230, II - 8570,— De gunning is aangebonden. KERKNIEUW». Door den bisaohop van Haarlem is tot pastoor bg de R. K. Kerk te^liddelborg benoemd de zsereerw. heer J. B. iijemacD, dia sedert 1903 pastoor was te De Cooksdorp op Texsl. Maandag heeft te Heinkenezand de plechtige uitvaart plaats gehad van den over leden ond-pastoor P. Aenstoots. Door den deken, den heer J. M. J. Baede, werd een lijkrede nitgc sproken naar aan leiding van 1 Macc. IX: 20. Hij bracht hulde aan de nagedachtenis van den overledene, die nog lang te Heinkenszand, waar hij zooveel goeds tot stand bracht, in dankbare herinnering sal blijven voortleven. TI8SCHEBIJ-BEBICHTEN. Bruiniese, 22 Aug. Gisteren werden de zsadbanken geopend. Een zeer groot aantal vaartuigen begaven zioh er heer, dooh de opbrengst viel zeer tegen. Het meerendeel van het mosselzaad was door de vijfhoeken vernietigd. Allen aanwezig behalve de heer Schippers. Zijn ingekomen van Ged. Staten eenige goedkeuringen van genomen raadsbesluiten, benevens oen schrijven dat de rente van de gesloten leening ad f 6500 moet gevonden worden uit de gewone middelen. Van de gemeente Cortgene is ontvangen de begrooting voor 1907 van het post- en telegraaf kantoor aldaar ad f 640.70. Van het Burgerlijk Armbestuur alhier de rekening over 1905, waaruit blijkt, dat de ontvangsten bedroegen f 1149.06'/,, de uit gaven f 935,67, zoodat cr een goed slot is van f 213.89'/jvan laatstgenoemd ooilege de begrooting voor 1907 in ontvang en uitgaaf bedragende f 1078.39'/,» waaronder een Bubsidie van de gemeente ad f 825. Bij monde van de heer A. van Damme wordt daarna medegedeeld, dat de gemeente-rekening door de raadsleden werd onderzocht en in orde bevonden, waarna die voorloopig werd vastgesteld in ontvang op f 23855 19'/,, en in uitgaaf op f 21554.83'/,, aldus met een goed slot van f 2300.36. Hierna wordt overgelegd de gemeente- begrooting over 1907, die als naar gewoonte den leden ter inzage zal worden toegezonden. Vervolgens wordt de openbare zitting geschorst. Bij heropening deelt de Voorzitter mede dat de hoofdelijke omslag van L. v. d. Moere en P. v. d. Moere, ten bedrage van respectievelijk f 0,49'/a en f 0,99 niet invorderbaar is omdat bovengenoemden hebben verklaard dat heel hun bezit van hun vader was en de vader van P. v. d. Moere heeft gezegd niet te kunnen of te willen betalen. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat door het bestuur der Ned. Herv. Kerk is verzocht om gedurende eenigen tijd voor de godsdienstoefeningen te Kamperland gebruik te mogen maken van de openbare school, wijl de hulpkerk moet worden geschilderddit wordt toegestaan. Bij de omvraag zegt de heer Meulenberg dat aan den Achterweg een mestput is waaraan een bordje met verbod om daarin vuil te werpenwat nogtans geschiedt en daar men o.a. daar wel eens behangselpapier inwerpt en er door kinderen soms mei lucifers wordt gespeeld, dit gevaar oplevert voor brand. De Voorzitter zegt, dat dit natuurlijk niet mag, en moch't de politie, die daar natuurlijk altijd niet kan surveilleeren, er niet zijn wanneer men die overtreding begaat, doch wel 2 meerderjarige personen, bij aangifte er een vervolging hiertegen zal worden ingesteld. De heer De Looff spreekt over den stinkput bij v. Holst. De Voorzitter zegt dat er een beschoeiing zal worden gemaakt wanneer de grond wat ingezakt is en dat er dan nog 10 bij 4 M. water blijft. De heer Van Damme zou het noodzakelijk achten, dat er een welput geplaatst werd en dan de boel heelemaal dempen. De heer v. d. Maas zou van hetzelfde gevoelen zijn, want het water, wat nu over blijft, deugt toch niet om te spuiten, 't is nu een stinkput en 't zou beter zijn heelemaal te dempen, wat volgens den Voorzitter niet kan. De heer Nieuwdorp zegt, een zinkput zou goed zijn en dan dempen. De Voorzitter zegt, dat het besloten is eertijds, zooals het nu wordt uitgevoerd, als 't klaar is dan kan er verder gezien worden. De heer Van Damme zegt dat men privaten ledigt iu de Vate bij de Fransche pad en dat de politie hier wel eens naar mocht zien. De Voorzitter verklaart, dat dit niet mag, en bovendien men kan tooh op elk punt geen veldwachter plaatsen. De heer Van Damme zegt, dat er toch naar dient gekeken te worden. De heer Meulenberg zegt, dat hij wel tele grammen uitbrengt en dat tooh niet mag. De heer Nieuwdorp zegt, dat de weduwe van wijlen den heer F. Molhoek van sommige polders jaarlijks iets wordt toegekendkan de gemeente voor haar ook niet een kleinigheid jaarlijks uittrekken? De Voorzitter zegt, dat de heer Nieuwdorp de begrooting maar eens moet afwachten. De heer Nieuwdorp wijst op de putten in het straatje dat naar de begraafplaats loopt -, 't was reeds lang beloofd dat hierin verbetering zou worden gebracht, doch het blijft steeds zoo. De Voorzitter zegt, dat hier toch naar gezien is en het nu zoo erg niet zal zijnin de naaste omgeving van dorpen is 't ook zoo erg goed niet. De heer Nieuwdorp zegt, dat de kosten toch zoo groot niet zouden zijn. De Voorzitter zegt, dat die gaten zoo groot niet zijn en de heer v. d. Maas beweert, dat er een gedeelte van gemaakt is. De heer Nieuwdorp zegt, dat bet bij Stokman geheel is ingezakt. De Voorzitter antwoordt, dat het daar zoo pas gemaakt is. Nog vraagt de heer Nieuwdorp het woord om te zeggen, dat de grint te Kamperland over geheel de kaai ligt verspreid. De Voorzitter zegt, dat in de eerste plaats de gemeente gebruik kan maken van de kaai. 't Kan wel eens zijn dat er een steentje van den hoop wordt afgegooid, waarop de heer Nieuwdorp antwoordt, dat de lossers het doen en de grint maar neerstorten. Ten slotte zegt de heer Nieuwdorp, dat er zooveel kinderen zijn, die sohool dienden te gaan en tooh als koewaohters dienst doen, waarop de Voorzitter antwoordt dat, de Com missie tot wering van schoolverzuim hierop dient te letten, en niet bij. De heer Marcuese zegt vervolgens dat het goed zou zijn om, wanneer het klinkerpad aan den Veer weg te Kamperland klaar is, te doen verbieden, dat fietsrijders d|arvan gebruik maken. De Voorzitter zou daartegen eohter zooveel bezwaar niet hebben, wel met het rijden met kruiwagens, 't Pad is 1.80 M. breed. De heer Maronsse zegt, dat er nu soms mensohen op den Veerweg, die zooveel breeder is, worden aangereden en dat over het pad al de kinderen voor twee scholen moeten pas- seeren. Wanneer een en ander klaar is, zegt de Voorzitter, kan hierover altijd nog worden gesproken. De heer Maris vraagt wanneer het voetpad aan den weg van Hoveijn toch eens in orde zou worden gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 2