ZIERIKZEESCHEéÜ nieuwsbode. Donderdag 23 Augustas 1906. NIEUWSTIJDINGEN. (Z i o r i li. z e e s c h. e Courant). Versohjjnt DINSDAG, DONDERDAG ea ZATERDAG. De prge por 3 maanden 'af 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië ena. Tenen din, nu per vaak, f 10,pas fans. 62ste JAARGANG. No. 8350. UlreoteuTi A, 7. DEI LOOZEL Uitgever-Redacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het hiunen- en buitenl. nieuws. Adrerteatiënvan 13 regels 30 Ots. meerdere regels 10 Ots., kannen niterlpk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdag, middags 2 are besorgd worden. Groet* letter wordt naar plaateruimte berekend, Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaincEL, Oude Haven I) 493, Zierikzee. RECLAMES. 15 regels 75 cl*. Elke regel meer 15 ets. R. W. J. OCHTMAN, Papiermagazijo. BV Handel in Fotogr. Artikelen De MANDATEN, ten be hoeve van de deelgerechtigden in het jaarlijksch legaat der Stichting van wijlen Vrouwe CLARA JANS- DOCHTÉR VAN SPARWOUDE, kunnen ter Gemeente-Secretarie worden afge haald. De aardbeving in Chili. Santiago, 18 Aug. Alle gemeenschap ia afgesneden. Ia veertig uren is uit Valparaiso geen telegram ontvangen. Een groot deel van de stad staat in brand, er is gebrek aan water. De epoorweggemeensohap is door land verschuivingen afgesneden. Men meldt, dat te Valparaiso 5000 dooien zyn.(?) Te Santiago ego alle groote gebouwen ■waar beeohadigd. Het telegraafkantoor is niet meer te gebruiken. De ptniek duurt nog voort. Er zijn brandweermannen uit Santiago naar Valparaiso onderweg. liet meerendeel van de huizen te Valparaiso is ingestort of beschadigd. De verliezen zijn ontzaglijk groot en zullen vermoedelijk wel G00 millioen gulden beloopen. Vina del mar, Quilpae, Salto en Quillota, allemaal dorpen in den omtrek, zijn verwoest. Verreweg de grootste schade ie door branden veroorzaakt, die, dadelijk na de eerete sohokken, zijn uitgebroken. De bevolking heeft de wijk op de hoogten, in de parken en op straat genomen. Er is groote schaarsohte aan levensmiddelen. Melk doet 2 pesos den liter. Vleesch is ook zeer sohaareoh en naar verhouding even duur. De spoorwegen zijn alle vernield. De bevolking lijdt erg, want de nachten zijn zeer koel en er waait een harde wind. Van der Heyden, de Belgische gezant te Santiago, meldt, dat de Belgische ingezetenen aldaar ongedeerd zijn. Alle verbinding met andere steden is verbroken. Wanhoop en verschrikking hebben zioh meester gemaakt van de bevolking der stad. Deze laatste, gedeeltelijk vernield door de aardbeving, wordt nu in asoh gelegd door het vuur, terwijl de aardsohokken aanhouden. De grootste verwarring heersoht allerwege, en de beangste bevolking is naar buiten ge vlucht, zoodat bet niet mogelijk is, bij be nadering het aantal slachtoffers te kennen. Over de stad hangt, als een lijkwade, de zwarte rook, die boven de brandende gebouwen opetggt. De waterleiding is verwoestsedert Donder dagavond is er geen enkele trein meer aan gekomen, en versohe eetwaren beginnen op te raken. Geen enkele poging tot reddiDg van of tot hulp aan de ongelukkigen kan in het werk worden gesteld, voor de sohokken ophouden. Niets is tot heden gedaan, en men heeft zelfs de puinhoopen niet opgegraven om de lijken weg te voeren. Honderden mensohen liggen, dood of levend, onder die puinhoopen, maar daar de grond nog voort durend davert, heeft niemand den moed zich onder die puinhoopen te wagen om hulp te brengen; de ijselijkheden na de aardbeving van San Francisoo herbalen zich hier. Verscheidene kleine schokken waren hier sedert een maand waargenomen, en men ver wachtte wel ergere. Donderdagavond was de stad vol volk, op weg naar schouwburgen en conoertzaleu, toen, zonder eenige voorbereiding, de hevige sobok kwam, vergezeld met onder- aardsoh gerommel. Weinig sohade was aangerioht door dien eersten schok, toen een tweede, geweldige, de sterkste gebouwen op hunne grondvesten deed waggelen. De aardkorst /.oheen zioh te bewegen als de golven der zee, en beele rijen huizen stortten als kaartenhuizen in. Had de eerste sohok de kracht van den tweeden gehad, het aantal dooden ware ontelbaar geweest; nu waren als uit instinct de mensohen na den eersten sohok de straten ingevlucht, hoewel nog velen begraven werden onder de puinhoopen der by den tweeden schok instortende woningen. De aardbeving was pas voorbij, toen een roode gloed in de richting der haven aantoonde, dat er brand was uitgebroken iu de bandels- wgk. Toen woonde men vreselijke dingen bij. Da brandalaroitoestellen waren onbruikbaar, de telefoondraden doorgesneden, waterleiding en eleetrisohe leidingen vernield, en toeu de brandweermannen met hunne spuiten uitreden, voeden zij de straten door puinhoopen versperd. Wat meer is, het volk, den waanzin nabij, vordrong zich ook in de Btraten; mensohen j zaten te bidden op de knieën, terwijl anderen als zinneloos van schrik, in het wilde rond liepen. Ia den nacht van Donderdag op Vrijdag was het een waar pandemonium, een beeld van verschrikking. De paniek, de brand, het voortdurend beven der aarde, en het onderaardeohe gerommel maakten menechen met gzersterke zenuwen bijna waanzinnig. De dageraad bracht geen heil, want de sohokken duurden voort, en de luoht was gevuld met heete dampen en met den rook van ettelijke brandenmen kon geen adem scheppen, en de bevolking vluchtte de heuvelen op, de stad overlatende aan haar lot; alleen brandweerlui en politie blevon op hun post. Daar de toegang tot de verwoeste stads wijken door ingeetorte huizen versperd is, is het onmogelijk zioh een juist denkbeeld te vormen van de nitgebreidheid der sohade. Men weet niet wat er gebeurd is ia de echilderaohtige wijken der voorstad, zooals Bellavista, waar de rijke bevolking woont; maar de vuurgloed, die den heelen nacht langs dien kant opsteeg, kat helaas ook geen twijfel over, betreffende het gebeurde aldaar. In een telegram uit Valparaiso aan de New York Ilerald wordt gemeld: »De stad is in duisternis gedompeld. Het eenige licht is hst schijnsel van de vlammen, welke opslaan uit de puinhoopen. »Het ia onmogelijk te zeggen, welk een omvang de brand zal nemen. x>De grootste schrik werd Vrijdag veroor zaakt door nieuwe zeer hevige sohokken. Er heereohte een verbijsterende paniek. De toestand der vluchtelingen is ontzettend. De schokken kwamen ióó plotseling, dat er niets gered kon worden Allee wat bij de aardbeving gespaard bleef", zoo wordt in een later, te Buenos Ayres ontvangen beriobt uit Valparaiso gezegd, wordt een prooi der vlammen. De brand vernielt de sted, wijk voor wijk. Alle bluech- pogingen der brandweer zijn machteloos tegen over dien vuurgloed. Al de inwoners vluchtten en lieten de stad aan de vlammen". De laatste berichten gewagen ook van een geweldigen storm, die in de haven nieuwe vernielingen aanricht, en van onderaardsoh gerommel, dat zioh voortzet tot Taona. Men kan wel zeggen, dat ia geheel Chili de aard beving woedt of gewoed heeft, en in een deel van de Argentijnsohe Republiek. Ia den nacht van den 18 Jen Augustus heeft de vulkaan van Toupoungato, gelegen op de grens van Chili en Argentinië, geweldig oaderaardsoh gerommel doen hooren. De bewoners, geslagen door angst en schrik, zija gevluoht, of ter kerke gesneld, waar zij vurig bidden om verlossing in den nood. Te San Juan, in de Andels, is een geweldig gedreven wind aan de onderaardfiche sohokken voorafgegaan. Te Andes-City, in 't bizonder, is de aardbeving ontzettend geweest. In de steden van Rosario, Aranas, Rioja, Sanlius en Toucoumen, is tengevolge van onderaardeohe sohokken groote sohade ver oorzaakt. De kolonie van Transvaalsohe Boeren in het Zuiden van Chili heeft waarschijnlijk door de aardbeving niet geleden. Profesuor Mateuooi, de direoteur van het observatorium op den Vesuvius, na de ont vangst der eerste telegrammen over de ramp te Valparaiso, gevraagd naar inlichting, heeft Zaterdag 18 Augustus, 'a avonds te kwart voor zeven uur, telegraphisoh geantwoord, dat het zeer bizonder is, dat op verschillende plaatsen de instrumenten ter waarneming van versohijnselen van aardechokken (appareils sismiques) het verecbgnsel hebben aangeduid, terwijl de seismograpbisohe toestellen op den Vesuvius onberoerd zijn gebleven. Volgens de laatste beriohten, is de brand tot staan gekomen. Men is niet beduoht voor hongersnood, aangezien er aan boord van de sohepen in de haven en in de pakhuizen aan den wil vele duizenden tonnen meel, rijst en tarwe aanwezig zijn. De tunnels van den spoorweg hebben ook geleden. Een ervan is eohter al hersteld en men hoopte, dat Maandag weer treinen zouden kunnen rijden, al zonden de reizigers ook een paar keer moeten overstappen. Vele gowooden zija aan boonvan sohepen in de haven gebracht. Uit Goettingen komt berioht, dat het door de seismograaf aldaar aangegeven seismogram over de groote Cbileeneche aardbeving aan scherpte en zwaarte van druk de aanteeke- ningen van de aardbeving van San Franoieco buitengewoon overtreft. De sterkste kromme lijn is meermalen onderbroken. Tien bizonder sterke stooten werden nog aangeteekend, nadat reeds een schijnbare rust der toestellen was ingetreden. De registratie van deze aardbeving is tot dusver de eeherpste, die door do seis mograaf te Goettingen is opgenomen. Het Cbileeneche ge/anteohap te Berlijn heeft van zijne rege8ring het volgende telegram ontvangen: »Op den avond van 16 Augustus is er eea groole aardbeving geweest, die zioh van de provinoio Valparaiso tot aan de provincie Talea uitstrekte. De sohade, die te Valparaiso aan eigendommen is toegebraoht, is zeer groot, terwijl zij te Santiago niet groot is. Het aantal dooden is gering. De orde in de republiek is niet verstoord. De overheid en partiouliere personen ondersteunen alien die hulp behoeven. In het Noorden heeft men de aardbeving niet waargenomen". Griekenland. De bladen beschouwen het feit, dat de Mogendheden ten slotte toch aan den koning van Griekenland het reoht hebben toegekend om een gouverneur voor Kreta te benoemen, als een overwioniog voor de Grieksohe diplomatie. Zij achten het oen grooten stap naar de vereeniging van het eiland met Griekenland. Het heeft s gemoederen te Athene wat tot bedaren gebracht, hoewel de beriohten uit Balgarije verontrustend blijven voor Grieksohe ooren. Men zegt, dat de Koning het oog zou hebben op den oud minister Zaimis voor den post van gouverneur, maar dat deze geen zia heeft. Turkije. Er heeft een geveoht, dat zes uur aanhield, plaats gehad in het dietriot Kotejapa (wilsjet Uskoub) tus8ohen de garnizoenen van drie Turksohe blokhuizen en Bulgaarsche grens troepen. De Bulgaren hadden 3 dooden. Het aantal gewonden is onbekend. De vermoedelijke troonopvolger Resjad- effendi is ten paleize ontboden, zegt een telegram van Zaterdsg uit Konstantinopel. Hij poogde den Sultan moed in te spreken en zei, dat hij niet verlangde de teugels van het bewind in handen te nemen. Alle ministers big ven in het paleis. Resjad-effecdi is een gunsteling dor EcgelsehenJoeeoef Izeddin verheugt zich in den steun der Russen. De troonopvolgingskwestie wordt in alle ambte naarskringen met groote belangstelling gevolgd. Ziedaar de inbond van het zeer tendentieus lijkende telegram. Wat beteekenen die ont bieding van Reijad-tffendi ten paleize en diens moedinsprekerg 7 't Lijkt wel of de Sultan op het uiterste ligt. Toch bestaat er geen enkele reden dat te gelooven, integendeel de laatste beriohten luidden steeds goed. Wanneer dit bericht verleden week gekomen ware zou men er zekere beteekenis aan hebben moeten heohten tot bet formeel was tegengesproken. Nu eohter zien wij daartoe geen reden. Oosfenrijk-Hongarije. Te Gileohwitz bij Troppau heeft een door 900 personen bezochte Tsjeohisohe betoogings- bijeenkomst plaats gehad. Na afloop poogden groepen Tsjoohen tegen de gegeven beloften in binnen te dringen in Troppau. Eon menigte van eenige duizenden Duitschers liep te hoop om de Tsjechen hun pogingen te beletten. De versterk/a gendarmerie, Bamen met een oompagnie infanterie, zetten onmiddellijk de straten af om botsingen te verhinderen en het Tsjeohisehe olnbgebouw te besohermen. De menigte trok toen naar het Keizer Jozefs gedenkteeken, waar verschillende redenaars tevergeefs poogden haar tot bedaren te brengen. Daarna ging het naar het regeeringsgebouw en de woning van den Landdag-afgevaardigde Stratil, waar men de ruiten inwierp. Eerst toen was men uitgeraasd't was middelerwijl middernaoht geworden. Rusland. Tegenover de telkens weer door de bladen verspreide geruchten over de mogelijkheid van de iostelliog eener militaire dictatuur in Rusland, verklaart het Telegraaf-agentsohap gemachtigd te zgo die geruohten zoo beslist mogelijk voor ongegrond te verklaren. De krijgsraad veroordeelde tien deel nemers aau den gewapenden opstand ter dood, en 122 tot dwangarbeid. Vijftien aangeklaag den werden vrijgesproken. Ia den loop van dit jaar zgo ruim 250,000 Israëlieten uit Rusland gevluoht. Ruim 2100 politieke gevangenen zijn gedurende de maand Juli naar Siberië ge zonden; de meesten zonder vorm van proces. In de Temps wordt een sohildering gegeven door Prins Beboetof van de schande lijke willekeur, die tegenwoordig in Rusland wordt bedreven. Ais voorbeeld haalt hg aan hoe voorverleden Vrijdag een jonge vrouw, Anna Smirnof, uit het volk enkel omdat zij had durven zeggen»Wat zgo die gnrde- huzaren vroolijk. Men zou zeggen, dat ze Port-Arthur heroverd hadden", op de meest laaghartige wijze werd mishandeld. Na die woorden spottenderwijs geuit te hebben tegen ééa der omstanders, die met haar het voorbijtrekken van de zingende soldaten gadesloeg, ging zij haar weegs. Zij was nauwelijks eenige passen verder, toen ze paardengetrappel aohter zioh hoorde; Z38 ruiters met een offloier aan het hoofd, waren haar op de hielen. Versohrikt vluoht ze het eerste het beste buis in, en verbergt zioh aohter een onderdeur. Maar twee miters zija afgestegen; ze ontdekken haar, pakken haar beet, en brengen haar bg den offloier. De arme vrouw traoht weerstand te bieden, roept om hulp, schreeuwt om politie. Met geweld wordt ze iu een rgtoig getild, waarin ook een soldaat plaats neemt, en op bevel wordt ze naar de sociëteit van de offioieren van het regiment gebracht. Ia optooht ging het daarheen; éóo der huzaren reed rechts van het rijtuig, bet paard van zijn kameraad, die in het rijtuig bij de gevangene zat, bij den teugel houdendeen derde reed ter linkerzijde, de drie anderen achter het rijtuig; de officier volgde. Een aantal straatjongens sloten den stoet. Vóór de eooieteit steeg de offloier af, en deed zgo rapport. Een tiental officieren kwamen toen op straat, en ééa hunner, een hoog geplaatste, barstte ia woede uit. Als die vrouw nog maar gemeene sol laten had besohimpt. Maar neen, ze moest offioieren beleedigen. Men braoht de ongelukkige naar de binnenplaats van de kazerne. Anna Smirnof verzette zioh, ze wilde de kazerne niet ir, ze wilde aan de politie worden overgeleverd. Men sleepte haar met geweld mede Doodt me maar, gij zijt immers gewapend, en ik kan me niet ver dedigen", riep ze den soldaten toe. En daar ze bleef doorschreeuwen, werd last gegeven haar naar de stallen te brengen. Daar aangekomen viel zg op de knieëa voor den officier, die haar gevangen had genomen, ze smeekte hem om vergiffenis, zwerende, dat ze het nooit weer zou doen en verzocht vrijgelaten te worden. De offloier soheen medelijden te krijgen, en beloofde, dat haar geen leed zou geschieden. Maar op dat oogenblik versoheen weder de hoogere offloier, de man, die de beleediging had afgemeten naar den graad. Hij gaf den aanwezigen soldaten verlof met de vrouw te handelen naar welgevallen, maar geen hunner wensohte haar eenig leed te doen. Toen gelastte de offloier, dat het meisje 25 gee9elsl?gen zou ontvangen. Vijf soldaten, gewapend met lederen riemen, moesten haar tachtigen. Twee anderen grepen haar bij de schouders, en hieldeu haar tegen een paal. Bij de drie eerste slagen sohreeu^de zg het uit van de pijn, maar toen was ze bijna bewusteloos geworden, en gaf ze geen geluid meer. Over haar toestand den dag na de tuohtiging en den daarop volgenden verklaren genees- heeren, dat Z3 op den rug, op ééa der armen, op de dijen groote bloeduitstortingen had, sommige zoo groot als een handpalm, andere als een bord", dat het liobaam op versohillendo plaatsen ontveld was, dat het zenuwgestel I ernstig gesohokt was, en dat ze hevige pijnen in het hoofd en san de linkerzgde van bet lichaam ter hoogte van de ribben had. Volgens een later medisch attest is het arme meiej* tevens aan het ééae oor doof geworden. Bij de medische attesten zijn twee photo- graphische afbeeldingen gevoegd. Deze geeohiedenis, waarvan de juistheid tot in de kleinste bizonderheden is bevestigd, heeft te Petersburg groote verontwaardiging gewekt. Daar alle liberale bladen door Minister Stolypin geschorst zgn, had Prins Beboetof, president van de olub der constitutioneel-demooraten in overleg met één der meest geziene leden van de gewezen Doema, het plan opgevat de feiten ter kennis van de buitenlandsohe pers te brengen. Omtrent den aanslag te Warschau op den gouverneur wordt nader gemeld, dat Zaterdag, op het oogenblik, lat het rgtoig van den Gouverneur-Generaal voorbijreed in een straat, drie bommen geworpen werden van uit de derde verdieping van een huis. Twee der bommen ontploften aohter het rgtoig, zonder ander gevolg, dan dat al de ruiten der naburige huizen in stukken vlogen. De gendarmen drongen het huis binnen, dooh de plegers van den aanslag waren reeds gevlaoht. Het onderzoek heeft vastgesteld, dat eenige jongelieden in het huis waren binnengedrongen en de inwoners met revolvers hadden verjaagd. Onmiddellijk daarna daagde het rijtuig van den gouverneur op; de politie vond nog een geladen bom op het balkon der vierde verdieping. Ten gevolge van den aai slag is de gouver neur door volslagen neerslachtigheid en doof heid langs het linkeroor aangetastde artillerie versterkt in de straten de patrouilles voetvolk en men verwaoht de uitroeping van den staat van beleg. De aanslag gebeurde te 4 uren in de Natolinskastraat. Het middel, dat de revolutionairen hadden aangewend om generaal Skalon buiten te lokken, was dit: Voor eenige dagen zocht een persoon, ge kleed als offloier bij het voetvolk, ruzie met den Duitschen onderconsul en gaf hem een oorveeg, aldus den gouvernenr-generaal dwin gend in persoon verontschuldiging te gaan aanbieden aau den consul. De revolutionairen huurden daarop een huis in ie buurt van het consulaat en men kent het gevolg. De politie, ver omen hebbende, dat een blondharig jongmeirje de bommen geworpen had, hield al de blonde meisjes in de nabij heid aan, dooh vond niemendal. Engeland. Er komen opnieuw klachten over al te strenge toepassing van de vreemdelingenwet. Er schijnen weer Russische Joden wegens onvoldoende middelen afgewezen te zija, ofsohoon zij als politieke vluchtelingen aanspraak hebben toegelaten te worden. Ook om andere redenen steekt ia de liberale pers het verzet tegen de wet het hoofd op. Wat zouden Engelse h»n zeggen, vraagt de Daily Chronicle indien zij, in Frankrijk voet aan wal zetten, zoo lastig werden gevallen, als nn Franeohen. althans 3e klas reizigers, in Engeland 7 Of waaneer zij, mot een pleizierboot naar een Fransohe haven willende oversteken, eerst verlof van de Fransohe regeering moesten vragen, gelijk nu een Franeobe boot aan de Engelschen moet doen, wanneer zij niet een der in de wet genoemde landverhuizershavens binnenvalt? Maar het ergste is het afwijzen van die Russisohe uitgewekenen. Als dat niet ophoudt, zegt de Westminster Gazetteis 't maar 't beet, de wet in te trekken. Koning Edward zal zgn terogreis over Frankrijk nemen. Hij gaat dan te Cherbourg scheep. Duitschland. Berlijn, 20 Aug. Volgens de Norddeutsche Allgemeïne Zeitung heeft de Keizer, overeen komstig het voorstel van prins Bülow, mede gedeeld, dat het hem op grond van den brief van den minister van landbouw, gedagteekend 13 deztr, thans niet mogelijk ie ten aanzien van het verzoek van Podbielski om ontslag uit den staatsdienst, een eindbeslissing te nemen. 21 Aug. De bedreiging met gereohte- Igken dwang tot getuigenis tegen volks vertegenwoordigers houdt aan. Het vrijzinnige Rijksdaglid dr. Ablass te Hirsohberg, is door den reohter van inatruotie bedreigd met getuigend wang en inbeslagneming zijner Rijksdagpopieren, ais bij weigert zgo zegs lieden en zgn materiaal te verraden, op groad waarvan hij in den Rgksdag zekere uitlatingen deed over de koloniale schandalen met Von Puttkamer, enz. Ablass is als advocaat ook de rechtsgeleerde verdediger van een van schending van het ambtsgeheim verdaoht ambtenaar. Ook in 'verband daarmee is hij ia verhoor genomen, maar bij weigerde elke ioliohting op grond van ago parlementaire onschendbaarheid en zgo vrijstelling als reohtsgeleerd verdediger van het afleggen van getuigenis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1