Zaterdag 21 Juli 1900. AANBESTEDING (Z i e r i li zeesche Eerste Blad. Uit Stad sw Provincie. ZIGRIKZEESCHE NIEUWSBODE. Cour an t). Verwihjjnt DINSDAG, DONDERDAG es ZATERDAG. De prga per 3 meenden ie f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië ene. vereending eens per week, f 10,per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8336. Dlrcotouri A, J. JDJEI LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Ad verten ti 6 ntan 13 regels 30 Cta., meerdere regels 10 Cta.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit van de levering der benoodigde STEEN KOLEN ten behoeve van enkele gemeente-iurichtingen, voor het Winter seizoen van 1906/1907, op Maandag den 23 Juli e.k., 'smiddags 12 uur, ten Raadhuize. ])e Voorwaarden liggen ter lesing op de Secretarie der gemeente. AlgemessOverzicht. Wij geraken zoo zoetjes aan in den komkommertijd, den elimstoQ tijd voor de journalisten, die dan allen lijden aen nieows- arraocde, een leelijke ziekte, waartegen geen middel gewaesen is. Dio ziokte keert jaarlijks terug, en beeft tot eigenaardig kenmerk, dat de patiënten met de handen in hei haar j zitten, wanneer zij er althans niet doorheen gegroeid zijn. De parlementen zijn of staan op het punt van gesloten te worde*, de afge vaardigden gaan naar de baden of bestjjgen de bergen, en bet politieke leven doet trjjti zomerslaap. En al is nn ook het nieuws in zulk een periode hoogst sohraal, het zon er tooh al heel treurig uitzien, indien niets te vermelden of te hespreken viel. Tot dien be- denkelijken graad stijgt de ziekte nooit. Zoo hebben wij, om te beginnen, nog een en ander to vermelden, dat een gevolg ie van de rehabilitate van Dreyfus. De Franach© Senaat hoeft na»* leiding 'an het arrest van het Hof van Cassatie, waarbij het vonnis gewezen door den krijgsraad te Resnes werd vernietigd, fcerioten de borst beelden van Trarteox en Scheurer-Keatner, die bet eerst voor de onsehnld van Dreyfus in het krijt traden, te plaatsen in de g»lery van de zittingszaal. De Kimer van Afgevaardigden heeft met de verpletterende meerderheid van 473 tegen 42 besloten tot de wederopneming van Dreyfus in h6t leger, en met die van 479 tfgan 22 den 1 ai tenant-kolonel Pic quart opnieuw in zijn militairen werkkring te plaatsen. Kapitein Dreyfus wordt te Yinoennes in den ver hoogden rang van majoor geplaatst, en Picquart is tot brigade-generaal te Parijs bevorderd. Voor het front der troepen zal aan Dreyfus da degen, die indertijd zoo smadelijk Toor zyo oogen verbroken werd, hergeven worden. De PreBseneé deed in de Kamer het voorstel om de leugenaars en vervalsohers, waartoe in de allereerste plaats gerekeud mogen worden de generaals Mercier, Boiedeffre en Gonse, nit het leger te verwijderen, en hun de ridder orde van het Legioen van Eer te ontnemen, nis zijnde zij onwaardig die langer te dragen. Met dat voorstel kon zich de regeering eren- wel niet vereonigen. Het ging haar te ver. Wel verklaarde zij zioh vóór de motie, waarby de bedryrers van de vervalsohingen veroordeeld worden, ea het vertrouwen werd uitgesproken, dat de regoering de noodige maatregelen zal nemen. Deze motie werd aangenomen, evenals het voorstel Zola'a lyk naar het Panthéon te doen overbrengen. Toen de Preesentó by de verdediging van zijn voorstel de vraag deed, of Frankrijk'* eer on waardigheid gedoogden: dat een bende boosdoeners in bet leger gehandhaafd bieren, stoof de nationalist Conti van zijn zetel op, oo riep nit, dat oen regeeriog, die aldus het leger liet besohimpen, een regeering van ellendeliogen is. Neen, mijaheer Conti, dat troepje generaals vormt b?t Ffftnsohe leger niet. Dat troepje deed het uit zelfbehoud wel oltoos zoo voorkomen, en als zyo verachtelijk dryven in het licht gesteld werd, dan heette het, dat 't legor beloedigd was. Maar de tijd is voorbij, dat die opvatting nog opgeld doet. Sarrant, de onder-aecretaria vau Bionen- landsehe Zaken, in worde outntoken over die hoon aan do regeering aangedaan, geeft Conti een gedachten oorvijg. Kamerleden on kamer- b adieu dop. snelden toe, teneinde da vechtende* te scheiden. De voorzitter Brisson zet als teeken, dat de vergadering is opgeheven, zijn boed op. Die oorvijg heeft natuurlijk een duel tussohen Sarrant eu Conti ten gevolge. In dat duel werd Sarrant, die de Ministers Clémeneeau en Thomson tot getuigen had, gewond. Opmerkelijk is het, dat mannen, die in de allereerste plaats geroepen zyn het voorbeeld te geven van eerbied voor en gehoorzaamheid aan de wet, geen oogenblik aarzelen de wet, die het duel verbiedt en strafbaar «telt, te sohertden. Het sobijnt, dat tnseohen Keizer Wilhelm van Daitschland en Koning Eduard van Engeland een verzoening op banden is, die door een bezoek van den Engelschen vorst aan«den Duiteohen Keizer openlijk zal bezegeld worden. De verkoeling, die bestond, bad, zegt men, haar oorzaak in de omstandig heid, dat Dnitechlatd aan Rasland zyo hulp zon hebben aangeboden, toen Engeland wegens het in don grond boren van Brituche vissobers- vaartnigen bij Doggersbank door de Ruesieohe vloot een dreigende bonding jegens Rusland had aar genomen. Engeland zou ten gevo'ge van Duiteebland's aanbod, waardoor het kwam te staan tegenover drie mogend heden, te weten, Rnsland, Daitschland en Frankrijk, hebben toegestemd in het onder werpen van het geecbil aan een scheidsrechterlijk onderzoek. De mioisteriëele crisis in Rusland is nog steeds niet opgelost, verkeert nog altijd in 't stadium van weifeling eu onzekerheid, die de geheele Russische bicnenlaudeohe politiek be- heerschen. Men heeft wel reads Moeromteef, den voorzitter van de Rijksdoema als Kabinets formateur gedoodverfd, maar tot heden toe is niet gebleken, dat hem een opdraoht tot vorming van een Ministerie gegeven is. De Czar is nu eens geneigd een Kabinet camcn te stellen, dat overeenkomstig de wenschen der Rijksdoema gevormd, het vertrouwen der natie heeft, dan weer leent hij het oor aan de reac tionaire kliek, waarvan Trepofdeziel is. Zoolang deze de macht in handen heeft, zal in Rusland geen geordende op vrijheid en gereohtigheid steunende toestand in het leven kannen ge roepen worden. Het is dan ook niet te ver wonderen. dat; wijl tiü ral# «kt vrH»illi®p heengaat, men hem poogt nit den weg te mimen. Zoo heeft zioh een geheim genootschap gevormd, teneinde hem en nog a&deren, aan wio de mmpen geweten worden, die Raaland teisteren, onschadelijk te maken. Reeds is door een lid van dat genoodeehap «en aanslag beproefd, maar deze viel verkeerd nit, want niet Trepof, maar generaal Kosnoff werd getroffen. Blijkbaar h&d men zioh in den persoon vergiet. Meenend Trepof voor zioh te hebben, doodde men Kaentff De Ryksraad heeft het wetiozitwerp aan genomen, waarbij de Minister van Finantiën gemachtigd wordt 15 millioen roebel nit de sohatkiat ten behoeve der noodlijdende bevolking te nemen. De Czar heeft deze wet bekreohtigd, die de eerste wet is, die in Roeland langs constitntioneelen weg ia tot stand gekomen. De Ryksdoema beeft in eerste lezing besloten een manifest nit te vaardigen, waarin inzake de oplossing der agrarische kwestie een beroep op het volk zal gedaan worden. Dit manifest is tegen de regeering gericht, en zal er zeker niet toe bijdragen om het corflct met de regeering tot een goed einde te brengen. Het plan van het Eugelsoh eskader om do RnsBÏsohe Ooatzeehavens ean te doen, gaat niet door. Vermoedelijk heeft de Engelsohe regeering met het oog op de ontstemming, die het aangekondigde bezoek verwekt heeft èo in het Lagerhuis èi bij do Ryksdoema, aan de Rnesieohe een werk gegeven tot haar het verzoek te richten het voorgenomen be zoek tot het volgend jaar nit te stellen. Eo het Rassiech gouvernement, vermoedelijk zelf bevreesd voor binnenlandsche beroeringen, wanneer de Engelsohe matrozen hun vrije levensopvattingen mededcclen aan de Russisohe bevolking, heeft zioh gehaast aan dien wenk gevolg te geven. bij: neen 't werk valt mij niets znnr, alleen ben ik 's avonds wel eeoseen beetje moede in de beenenl aAmersfoort, 19 Juli. Wijlen mevrouw do wednwe O. ScheltnsFA<cema, die ver loden week albior overleed, he6ft aan bet St.-Pieters- en Bloklandsgssthais een tóó groot bedrag vermaskt, dat tot algeneele restauratie van dat geatioht zal kneuen overgegaan worden. Aan de Anna-Panlowua-bewaarsohool, van welke inrichting mevrouw S. beschermvrouw was, vermaakte zij vier ihnizen en een Bom gelds. Scheveningen19 Jüli. De logger »8CH. 76", reedcr H. don Duik, welke ca ruim drie weken reis, zolder gevischt te hebben, wegers weigering der bemanning, op grond van beweerde lekksge, zonder vangst de vorige week in de Soheveniogsohe haven terugkeerde, ia door .drie experts aldaar goed gekeurd, en zal nn, in tegenwoordigheid van den Rijks-inepectenr van Scheepsbouw, door vier experts uit VlaardiDgen, óói nit Maas sluis, en J. van den Eode, te Soheveningon, nogmaals gekeurd worden. 's-Gravenhage, 18 Juli. Het moet in de bedoeliog liggen het Paleis Buitenrust aan den Onden Sohevecingaohenweg voorloopig niet af to breken, doch dit gebouw tijdaas den bouw van het Vredesp&ieis tot directie- gebouw te bestemmen. Ook de Russische kapel zon voorloopig blijven staan, totdat het Vredespaleis voltooid is. Men rekent, dat de aanbesteding voor den bonw wel niet zal kannen plaats hebben vóór het begin van het volgend jaar, en dat de uitvoering wol twee-en-een-half jaar zal in beslag nemon, zoodat het Vredespaleis op zyo vroegst in den zomer van 1909 gereed zou kunnen zh'n. Uit een ingezonden stuk van dr. A. Koyper in de N. Ct blijkt, dat van het benobt, dat hem f 60,000 zou zyo aangeboden voor een reisverhaal, niets waar is. Botterdam, 18 Juli. De bekende Frans Rosier is ontoerekenbaar verklaard, en heden morgen naar het rijks-krankzinnigengesticht te MedembJik getransporteerd. Tot het laatste oogenblik heeft hij zijn weigering om voedsel te nemen op de gewone maoier volgehouden. Nog van morgen moest zijn mond worden opengebroken, eu voedsel in de maag gebracht op kunstmatige wyze. Door de geneeskundigen is geoo&stateerd, dat hij een beklagenswaardig persoon ia, die steeds iedereen verdenkt, dat hij hem vergif tigen zal met kopergroen. Te Medembük zal hij worden opgesloten in de versterkto afdeeling, teneinde eeo nieuwe ontvluobting te voorkomen, daar bij tooh als zeer gevaarlyk geacht wordt. 19 Juli. Hudeumorgen om 6 nar had een noodlottig ongeval plaats. De 23 jarige bootwerker Arie Buis, in dienst bij den stuwadoor C. Swartlouw, was werkzaam op het stoomschip »S*rmatia", liggende aan paal 9 in de Rijnhaven. Ntxest het stoomschip lag het Ryoschip Voorzorg II" mot hoogeo deklast uit rollen papierhout bestaande. Buis daobt gemakkelijk van het stoomschip op dien deklast te kunnen stappen, maar had zich misrekend. Hij viel tnseohen de beide schepen te water, en ver dween onmiddellijk in de diepte. Do booten- baas M de Jong had den drenkeling binnen drie minuten met een dreg opgehaald, maar de pogingen om de levensgeesten op te wekken faalden en de waarnemende politie-geneeeheer, dr. Bryan, kon slechts den dood conetateeren. HEUWST1JPIHGEH. Nederland. Nieuwediep, 18 Juli. De onderzeeeoho torpadoboot »Luetor et Emorgo" het ft bij de lanceerproeven, die gisteren ter reede van Texel en bnitengaats plaats hadden, volkomen aan de door de commissie van proefneming gestelde eisohen voldaan. Er werd een torpedo gelanceerd over een afstand van 350 meter. Mijdrecht, 18 Jnli. Ook dit jaar is onze dorpsgenoot Antonie de Wit, geboren 21 Maart 1817, dus bijna 89| jaar oud, weder aan het grasmaaien geweest en by heeft ongeveer 2 bander gemaaid. Toen men dezer dagen aan De Wit, die zijn geheele leven bard heeft gewerkt, vroeg, of het werk hem niet vermoeide, antwoordde Zierikzee, 20 Juli. Programma van het Tweede Zomer-Concert, te geven door het Muziekgezelschap nKunst en Eer", directeur de heer 8. Klimmerboom, op Zondag 22 Jnli а.s., 's avonds 8 uur, in den tuin van de Sooieteit »Ons Genoegen" by den heer Verwer 1. Jubileum marsohS. Klimmerboom. 2. tiUcile, ouverture A. Richel. 3. The Linnet, polka poor piooloF. Brockeit. 4. Fantaisie sur Obóron C. M. v. Weber. 5. Onvertnre Triomphale ChrBach. Fantaisie De Hugenoten, G. Meyerbeer. 7, Am MeerevBtrande, valse, M. Fischer. 8. La Concorde, fantaisie J. Martin. De heer J. de Vrieze heeft zijn ont slag genomen als lid van den Raad dezer gemeente. Gisteren had de 63 jtrige werkman C. K. het oogelak van eeoe stelling aen eore te verbouwen eohau? van mcj. do wed. Ten Haaf aan den Grachtweg alhier te vallen en daarbij eene rib te breken. Het zon van belang zija vast te stellen hoeveel geld aan werkloon en aancobsffiogs- koaten in de laatste 30 jaren door gebruik van een doelmatig bederfwerend middel voor het hout gespaard is Hat grootste succes op dit gubied heeft zioh eene in gebruik zeer eenvoudige en goedkoope impregneerolie ver worven, die onder den naam Avenarins Carbolicenm alom bekeud is. Het Avenarins Carbolinenm besohermt het daarmede behan delde hout tegen verrotting en zwam. Geen ander preparaat kan op zulke rosnltaten bogen als hot Avenarins Carbolicenm, waarvan de vole attesten van vaklui bet beste bewijs zij i. Daar ouder den naam Carbolinenm ook mindorwaardige producten worden aangeboden, zoo lette men bij deu inkoop op den vollen naam Avenarins Carbolioeum en adresseere bestellingen of aanvragen, aan de vertegen woordigers van het Avenarins Carbolinenm, Gebrs. De Vov, Zierikzee. Naar wy met genoegen vernemen, is de levering en bet stellen van een nieuw toren uurwerk te Nieuworkerk opgedragen aan den heer I. ter Poorten, (voorheen F. Capelle), horloger alhier. Het uurwerk z»l zjjn van nieuwe constrnoti9 en oocstanto kracht. Genoemde hoer leverde ook aan de gemsente Oawerkerk een nienw torenuurwerk. Wielrijden. Door Burgem. en Weth. van Ternenzen is aan den gemeenteraad een wffóJr'Bp siw het gebruik 7 an motorry tuigen en rij wielen. Volgens deze verordening zullen motor- wieüijders de voeten op da trappers moeten hebben, en ter.miste ééi hand aan de stuar- krnk. Verder wordt bepaald, dat een ééopereoona- motorrijtuig of rijwiel, niet voor het vervoer van meer dan éóa persoon mag gebruikt worden. Op den openbaron weg in de bebouwde kom zal niet sneller gereden mogen worden dan ongeveer 12 K.M. ia bet uur, of zooveel minder als do openbare veiligheid vordert. Do Koningin eohosk den veldarbeider W. H te Sluiskil veertig gulden voor het aaiipoh&ffea van een breimaohine. Ganoemda persoon is door langdurige ziekte ongesohikt geworden om met veldarbeid zijn brood te verdienen. Renesse. Oude juffrouw kermis begint tegenwoordig zoo hier en daar erg te lijden aan verval van krachten; nog een poosje zal zij haar treurig bestaan zuchtend voortslepen om eindelijk moe en afgeleefd, gebukt onder den last der jaren, haar eigen dood te sterven. Scherpe concurrentie, toenemieg van verkeers middelen, het gemakkelijk en goedkoop kunnen genieten van allerlei vermakelijkheden, ten toonstellingen, goedkoope reisgelegenheden enz., ziedaar de vele oorzaken van den gestadigen achteruitgang en het diepe verval der eens zoo gevierde kermis, vooral op het platteland. Hier wordt zij afgeschaft uit een godsdienstig en zedelijk oogpunt, daar worden pogingen aangewend om voor haar, die niet meer geeft, wat men van haar verlangt in de plaats te stellen: volksfeesten, meer veredelend, meer beschavend, dan de verouderde kermis elders weer wordt de oude dame kunstmatig in het leven gehouden, totdat kunst- en vlieg werk niet meer in staat zijn de levensgeesten der zoozeer verzwakte, afgeleefde oude op te wekken. De antieke kermis past niet meer in den tegenwoordigen verlichten tijd, beweert men, en toohIs er iets anders, iets beters voor in de plaats te stellen? Met hoeveel verlangen ziet de jeugd niet nit naar de week, waarin kramen en tenten worden opgeslagen, de carrousel, het ideaal der kleinen, wordt op gebouwd. Ziet, hoe ze planken en balken met vereende kracht aandragen en ijverig mee werken ter voltooiing der tabernakelen. En dit jaar hebben ze er wil van I Vijf koek- en twee galanteriekramen, de Eldorado's der jengd, worden dit jaar in onze gemeente opgeslagen; een schommel zal er de liefhebbers opvoeren tot daar waar het gespannen zeil zegt: „tot hiertoe en niet hooger". Een somnabule zal den sluier der toekomst even neen heelemaal oplichten en u verkondigen, dat ge de gezegendste onder de gezegenden zult worden en in het gelukkige bezit zult geraken van een zeer talrijk kroost, om het zeerst gezond en goede eters I Een Panorama zal u in gedaohten over land en zee voeren, over hooge bergen en door diepe dalen om van de heerlijke vergezichten en het meest beziens waardige der wereld met volle lengen te genieten. Hondt de handen op de zakken, want een gooohel-théater „Walhalla" is er met groot personeel artisten le klasse en voor de eerste maal in Nederland, die gooohel- toeren, waarvan men de weerga Dog nooit heeft gezien of wel ooit zal zien 1 Ook is in ons dorpje de noodige muziek er bij, en in de beide herbergen klinken de hooge en de doffe tonen van viool en contrabas. Wij mogen het wèl die glundere deernen voor den fidel een boerencarré of Sehotsche drie dansend. Ho, ho, die dansjes zijo tegenwoordig te ordinair, uit de mode. Het zijn ook al antiekjes! Een Wassingthonwals, een sierlijke kruispolka, een Pas de Pattineur, enz., ze worden op het platteland, evenals in de steden, al is het niet in balcostuum, dol-deinend op de maat der muziek ten uitvoer gebracht. Ook in dat opzicht gaan de menschen met den tijd mee. En dat is maar goed ook; het beteekent zooveel als vooruitgang, veredeling, beschaving! Zoo'n kermis, ach, het is eigenlijk verbasterd tot één groote algemeene visite, en voor een waardige ontvangst der honderden bezoekers bereidt men zich voor. Alles krijgt een goede extra beurt. De verfkwast bewijst uitstekende diensten, zij maakt van oud, nieuw; schuren worden geteerd, tuinen opgewied en geharkt heggen geschoren. Ook van gemeentewege wordt gezorgd, dat het dorp er op zijn Zon daags uitziet. Jan hanteert met vnrigen ijver den bezem, en met zwierigen zwaai werpt hij het vuil in den bak met ongerechtigheden. Ontdekt zijn Argnsblik hier of daar in hoek of kant nog iets, dat de bygièae in den weg ligt, zijn .ijverige dienaar, de schop, is daar om weg te nemen, wat tot de zedelijke ver betering van den weg noodig en nuttig is. Kees, een meester in het lijnrecht afsteken van paden en padjes, een meester ook in het sierlijk afronden der gazons, zorgt, dat het plein om de kerk er met kermis goed uitziet. iefAlij^—ziiii best het ruime, zien te geven. Renesse is één van de mooist en aangenaamst gelegen dorpen van Schouwen. De wereld in een doosje! Land- en zeegezichten, duin, bosch, akker en weide, ziedaar alles in een betrek kelijk klein bestek. Elk wat wils. Een rij- toertje a.s. Dinsdag naar dit heerlijk gewest loont de moeite wel. Men zal zich niet be klagen. De kermis te Renesse trekt jaarlijks honderden bezoekers van heinde en verre. Zij valt dan ook in een goeden tijdhet hooien is afge- loopen en de oogst nog niet begonnen. Velen kuonen daarom van de gelegenheid gebrnik maken tegelijk de kermis te bezoeken. Ge zult er alles op zijn Zondags vinden. Ieder, die eens de kermis te Renesse heeft meegevierd, zal moeten erkennen, dat gepaste vroolijkheid en broederlijke eensgezindheid de hoofdtonen waren, die het genoegen der feestvierenden verhoogden. Het schijnt, dat juffrouw kermis, al is zij ond van jaren, in de heerlijke gezonde streek van Renesse nog altijd baat eo levenskracht vindt in de zuivere, frissche zeeluoht, die haar over de duinen tegenwaait Oosterland, 20 Jnli. Woensdag ver gaderde het bestaar van den polder Ooster- en Sirjansland, bij welke gelegenheid »Oo»ter- land's Faofare" 's avonds een concert in de tent gaf. In een flinke toespraak, welke door den beer F. v. d. Hulle, waarnemend direc teur, beantwoord werd, betuigden toen de heeren Van der Vliet en Sohnarbfqne Boeye van Zierikscebeiden donateurs van het gezelsohap, hunnen dank voor de gebraohte ovatie. St-Filipsland, 18 Jnli. De stokers A. Heyboer en Bazelier, werkzaam bij de Rotterd. Tramweg-Maatsohappy op 't tr*jeot Anna-JacobaSteenbergen, zija benoemd tot machinistde eerste bij do Stoomtram Haar lemAlkmaar, de laatste bij die te Naaldwijk. St.-Maartensdijk, 19 Juli Ter voornieniog in twee vacaturen in bet college van setters wegels peviodieke aftreding, is door den gemeenteraad de volgende voordracht opge maakt: J. Stoufjeadijk (aftr E. Elenbaas (aftr.), Chr. Hoek Ma., P. Charpentier. Tevens werd in deze vergadering overgelegd de teekening met de omschrijving van het bouwen van een maar tegen de zeewerende bavenkade. Dit plan. opgemaakt door den waterbouwkundige Van Oost, werd met algemeene stemmen goedgekeurd en besloten zoo spoedig mogelijk tot de aanbesteding van dit werk over te gaan, bebonleus goedkeuring vao heeren Gedep. Staten. Scherpeniase, 19 Jnli. Met de verhoogiog van een gedeelte van de zeewering is men alhier begonnen. De zoogenaamde spnidam,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1