Zaterdag 14 Juli 1906. Courant). Eerste Blad. AIsbmmh Qvrzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad sa Provincie. ZIERIKZEESCIIE (25 ierilizeesclie NIEUWSBODE. Vertohjjnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prija per 3 maanden ia f 1,30, franoo per poet f 1,60. Noord-AmerikaTranaraal, Indiö ena. verzending eena per week, f 10,— per jaar. 62*te JAARGANG. No. 8333. Directeur i a, 3", DB looze. Uitgever-Redacteur: A. FRANKEL. RedacteurJ. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiênvan 13 regels 30 Cta. meerdere regela 10 Cta., kunnen uiterlijk tot dea Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuilhaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbënkel, Oude Haven 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Oeneraal Mercier, de bij onze lezers en lezeressen welbekende groot leugenaar, heeft aan den procureur-generaal bij het Hof van Cassatie te Parijs eon in de Libre Parole gepublioeerden brief geschreven, waarin hij o. a. herinnert aan het onderhond, dat de voormalige President der Republiek, Caeimir Périer, zou gehad hebben met dan Duitsohen gezant, Graaf Von Müoster. In dat beweerde onderhoud nu zou de Duitsohe gezant niets meer, en ook niets minder dan met een oorlog gedreigd hebben, indien de Fransohe regeericg er niet voor waakte, dat èi de Dnitsohe rogeering, èi de Dnitsche ambassade buiten 't Drtyfnoproces werden gehouden. Deze bedreiging zou den vaderlandslievenden generaal Mercier genoopt hebben voor den krijgsraad te Rennes, zaliger nagedaohtenie, mondje toe te houden, zoodat hij niet in staat was de bewijzen voor het vorraad van Dreyfus to leveren. Maar Casimir Perier heeft indertijd verklaard, dat van een en ander geen woord waar was, en dat «de fantasie van den generaal hem leelyke parten gespeeld heeft". Dit beteekent in parlemontaire taal: »>gij zyt oen leugenaar". Gelijk te verwaohten was, heeft het Hof van Cassatie, dat nit 75 leden bestaat, het eohandelijke vonnis van den krijgsraad van Rennes vernietigd, zonder Dreyfus op nieuw naar oen krijgs raad te ver wij zen. Naar aanleiding van dit arrest is De Pressentvoornemens in de Kamer aan de regeering te vragen, welke maatregelen zij na denkt te nemen. Deze afgevaardigde is namelijk van oordeel, dat de amnestie van Waldeck-Rouseeau niet toelaat, dat de offioieren eo hun medepliohtigen, die zioh aan vervalschingen hebben sohnldig ge maakt, strafrechterlek vervolgd worden, maar toch ook niet beltt die offioieren nit het leger te verwijderen, en hun het Legioen van Esr te ontnemen Twee merkwaardige personen, die in het Dreyfueproces een groote rol ge speeld hebbengeneraal Gonse en kolonel Pkquait, hebben naar aanleiding van de brieven, die zij tot den voorzitter van het Hof van Cassatie gerioht hebben, Maandag middag met elkaar geduelleerd. Generaal Gonse had het eerste sohot. Hij mikte, schoot zijn pistool af, maar raakte Pieqaart, die met opgeheven hoofde roerloos bleef staan, niet. Hierop was de beurt aan Picquart om te sobieten. Maar deze draaide zich om zonder één woord te spreken, en schoot zijn pistool niet af. De Kamer heeft mat groote meerderheid het voorstel verworpen om de amnestie ook tot de uitgestotene postbeambten nit te strekken. Over dat door de regeericg ingediend amnestie- ontwerp is veel in de Kamer te doen geweeBt. Onder anderen voerde daarover ook de nationa list Beury het woord, die de regeering verweet, dat zij bij gelegenheid van het beweerde monarohistieohe komplot »lettres de oachet" gebruikt had. «Gij vraagt" beat hij de regeering too «amnestie voor uw slachtoffers, zij zij o er niet van gediend. Het ware beter, dat de regeering voor zioh zelve amnestie vroeg". Esn afgevaardigde, met name Pion, meende, dat men eerst de behandeling van de reohtbank over het zoogenaamde reaoti- onnaire komplot mosst afwaohten. Niet op beklaagden tooh, die oneohuldig kannen blijken, maar op schuldigen is een amnestie wet van toepassing. Do besohnldigden, die naar zjjn meening onsohuldig zijn, hebben het recht verkregen, zioh op de besohnldiging van Clémenoeau een komplot tegen de republiek gesmeed te hebben, te verdedigen. En toen de minister Clémenoeau spreker in de rede viel, zeggend, dat hjj die beeohuldiging staande hield, voegde deze hem toe: bewijs haar dan, anders zyt gij een lasteraar". De minister repliceert: «lasteraars zijn zij, die hnn eigen daden ontkennen". Pion eisoht, dat Clémenoeau het Hooggerechtshof over het beweerde komplot zou laten reohten. Bij de behandeling van het ontwerp eischten de socialisten, bij monde van Constans, dat de amnestie tot de brievenbestellers, die bij de jongste staking ontslagen waren, zou worden uitgestrekt. Namens de regeeriog verklaarde minister Barthon, dat aan de ambtenaren niet het recht tot staken kon gegeven worden, daar het anders met de veiligheid zon gedaan zijn. Wel zou de regeeriog zioh met een motie vereenigen, waarby zy verzocht werd de 41 postbeambten, die tengevolge van de werkstaking nog broodeloos waren, weer aan t-3 stellen. De eisoh der socialisten werd door do Kamer niet ingewilligd. Hun amendement namelijk werd verworpsn. Te Bordeaux is het standbeeld van Gam- hetta onthuld. Bij die gelegenheid hield de Minister van Oorlog. Bertennx, een rede, waarin hij o. a. zeide: «Het io noodig, dat onze houding loyaal en eerbiedwekkend zij. dat Frankrijk haar veroveringen behoudt, on dat haar macht door een getrouw leger worde verzekerd. Waar op zeker oogenblik (tijdens de Marokkaansohe quaestie) de toestand dreigend is geweest, is bet mijn eer de noodige maatregelen te hebben genomen om het lacd doeltreffend te verdedigen. Het leger is ons bloed. Wij moeten het onze liefde en ons vertrouwen geven. Het zal ons dit honderd voudig teruggeven". De Dnitsche Keizer, die om het majes tueus natuurschoon gaarne in Noorwegen toeft, is thans de gaet van den nieuwen, pas ge- kroonden koning Haakon. Hot ontbreekt natuurlijk niet aan festiviteiten, diners en toasten. In Bergen werd een Fransch Kamerlid, die er toevallig met zijn jaoht zich bevond, door den Keizer tot een diner op het Keizer- lijke schip uitgenoodigd. Te Londen zal een interparlementaire bijeenkomst gehouden worden. Ook de Rijks- doema is tot bijwoning daarvan uitgenoodigd, maar schijnt, omdat cok de Rijksraad geïn viteerd is, blijkens de Ruseieohe bliden weinig geneigdheid te bezitten aan die uitnoodigirg gevolg te geven. Met het oog hierop heeft het Ergelsohe parlementslid Cremer nit naam van 300 parlementsleden het volgend telegram aan de Ryksdoema te Petersburg gezonden. «De leden van het oudste parlement in de wereld begroeten het nieuwete parlement in «de wereld, en drukken de hoop uit een afvaardiging nit zijn midden op de inter parlementaire bijeenkomst te Weetminstor to ontmoeten". Aan de voornaamste Russische bladen werd een berioht toegezonden, dat het onmogelijk is de vereohillende parlementen in het bnitenland te splitsen. Zoo behoort do Russische afvaardiging leden van den Rijksraad, van de Ryksdoema en van de Fiosohe volks vertegenwoordiging te omvatten. Men is in Rusland's liberale kringen ontstemd over het geen de Engelsohe Minister Grey in het Lagerhuis ter verdediging van het bezoek der Engelsohe vloot aan Russische havens heeft aangevoerd. De Minister had namelijk de Russische regeering vrijgesproken van medeplichtigheid aan den Jodenmoord te Bjelostok, terwijl het oonscientiens onderzoek der Doema-commisBie juist het tegendeel heeft aangetoond. Men wil in de Doema een motie voorsteilen, waarin tegen de voorstelling, die de Eogeleoho Minister van de zaak geeft, geprotesteerd wordt. Prias Oeroessef, de voormalige assistent van den Minister van Binnenlandeche Zaken, heeft glashelder de eohnld der regeering aan die moorden bewezen, aangetoond, dat zij die opzettelijk heeft uitgelokt. Eu nu moge Trepof zeggen, dat Prins Oeroessefs beweringen strijdig met de waarheid zyn, deze maakt bekend, dat bij op 17 Juli a s. de documenten zal publioaereu, waaruit de voorbereiding der regeering van de gruweldaden te Bjelostok duidelijk zal blijken. Iatuseohen is in den binnenlandsohen tosstand van Rusland nog niet de minste verbetering gekomen. Op nieuw dreigt een Jodenmoord op groote schaal op handen to zijn, en wel in Polen. Duizende Joden vlnohten, en in Warsohan, de hoofdstad van het voormalig Koniokryk, zyo alle Joodsohe winkels gesloten. Tusschen de gewapende maoht en de ontevreden bevolking wordt in tal van plaatsen gevoohten. Ia Petersburg, waar de politie Zoodag een officier wilde gevangen nemen, die tot het volk een zoogenaamd oproerige toespraak hield, kwam het volk in verzot, waarop de kozakken met de nagaika's, en de blanke sabel er op los ranselden, en toen het verzet niettemin aanhield, zagen de kozakken zich genoodzaakt van hun vuurwapenen gebruik te maken. Ook in het leger en op de vloot neemt de geest van verzet tegen de bestaande regeeriog aanmerkelijk toe. Vele soldaten, zelfs kozakken, weigeren op het volk te sobieten, en in Sewastopol heeft een matroos den admiraal Tsjoekni, die zoo gestreng tegen de matrozen was opgetreden, gedood. Ook do onlusten op het platteland breiden zioh nit. Het heele volk verkeert in een staat van revolutionaire opwindiog. Dat onder deze omstandigheden de reactionaire regeeriog op eigeobehond bedaoht, er aan denkt het heftig bewogen staatsschip van koers te doen ver anderen, is begrijpelijk. Een vertegenwoordiger van Reuter's bureau had een intorvieuw met generaal Trepof, den Rnsekohen Alba, waar uit duidelijk te bespeuren ie, dat de dagen van het huidig Ministerie Goremykin geteld zyn. Als Trepof, die op d<^ Czar een alver- mogenden invloed oefent, de aftreding van het tegenwoordig Kabinet raadzaam acht, dan gebeurt het. Trepof eobijnt den ernst van den toestand te begrijpen, en is daarom geneigd aan het Rassisohe volk, dat ter verkrijging van zijn reohten een heldhaftigen en merk- waardigen strijd voert, een regeering te geven, die, nit de Docma voortgesproten, in overeen stemming met deze voor de waarachtige belangen der natie zal optreden. ■edarland. Groningen, 11 Juli. Onlangs werd alhier een zesjaris jongetje van een sohipper, uit sohool komende, twee vingertjes van de rechterhand tueschen een brugleuning afge knepen. De gemeente Groningen moet nu de opvoeding van dsn voor velen arbeid ongesohikten knaap voor haar rekening hebben genomen. Verlaat het kind eerstdaags het Kinderziekenhuis, dan wordt het in een huis gezin uitbesteed, om geregeld de sohool te kunnen bezoeken. En later zal de gemeente voor hour petekind zeker wel een of andere betrekking hebben, opdat het tooh nog een eerlijk stuk brood kan verdienen. Boxum, 10 Juli. Den 13sn Januari 1586 das in do benarde eerste helft van dan taob tig jarigen oorlog, tiok de Spaan sche bevel hebber Taxie van nit de vesting Steenwijk met 600 ruiters en 2500 man voetvolk onder dertig vliegende vaandelen het zuiden der provincie Friesland binnen, om onder begun stiging van oen strengd vorst, die aiie wateren met een dikke ijskorst had bedekt, naar Leeuwarden op te trekken, teneinde die stad te bemachtigen en zioh voor goed in onze provincie te nestelen. Grnwzaam plunderden zij overal, die Spaansche benden roof, moord, brand en verwoesting rondom zioh verspreidende zooals de kroniekschrijvers dier dagen dit in afgrijselijke bizonderheden mededeelen. De toenmalige Friesohe stadhouder, Willem Lode wijk, was in die dagen voor staateannge- -legenheden in Holland en het was de Deenscbe edelman Stein Malthes die in alle ha&Bt van uit Leeuwarden met 1000 man en een kornet paarden optrok om, zoo mogelijk, de geweldige overmacht tegen te honden. Op 17 Januari kwam het bij Boxum tot een treffenmet leeuwenmoed vechtende, hielden de onzen hier drie uren standtoen vlnohtten de erg gedunde gelederen in de kerk, waar een verschrikkelijk bloedbad door de Spanjolen werd aangericht. Gepaeseerden Zondag bezochten twee adel lijke dames, Franleiu Hilda Sehested en Sbyra Sehested, twee zusters uit Kopenhagen en afstammelingen van den Deensohen edelman Stein Malthes, ons dorp, om de gewijde plek in oogenechouw te nemen, waar hun edele voorzaat voor het behoud van Leeuwarden zyn leven had gewaagd en de goade zaak der vrije Friezen zoo heerlijk had gediend. Katwijk-aan-Zee, 11 Juli. Maandag avond werd nog laat de hulp der politie alhier ingeroepen ter opsporing vau een paar kinderen, die in de duinen verdwaald waren geraakt. Twee mannen gingen te paard in verschillende riohting de duinen in. Tegen middernaoht had men het geluk ze op het strand aan te treffan. Ze hadden zich in de duinen te slapen gelegd en waren in het donker ont waakt en konden toen den weg niet meer vinden. 's-Gravenhage12 Juli. De Minister van Waterstaat, de heer Kranz, is hedenavond ten 9 ure in de residentie teruggekeerd. Rotterdam, 11 Juli. De stekende matrozen en tremmers der Lloyd hebben genoegen ge nomen met de loonregeling door de directie vastgesteld. De directie heeft zioh bereid verklaard voorstellen te ontvangen voor een regeling van den arbeid, en véór 30 September daar omtrent antwoord te geven. Het ootfliot is daarmee geëindigd. De heer C. Holleman, klerk ter gemeente secretarie te Nieuwe-Tonge, is benoemd tot klerk op het kantoor bij het kadaster te dezer stede. Middelharnin. By den aanleg der tram haven en de bijkomende werken aan de buitenhaven onder deze gemeente zyn de heeren L. W. Capel en J. N. Verwonde, beiden studenten aan de Teohnisohe Hooge- sehool te Delft, werkzaam als buitengewoon opzichter. Zierikzee, 13 Joli. De Sociëteit «Tot Nut en Genoegen" gaf gisteren in het lokaal Parklust met omliggend terrein haar jaarlykeoh feest. Liet het weer zioh aanvankelijk on gunstig aanzien, hoe later het op den dag werd, hoe beter het werd. Met een extra-boot kwam de etafmuziek van het 3e Regiment Infanterie van Bergen-op-Zoom, die des namiddags en 's avonds een uitvoering zon geven, bier aan. Ontvangen door een deputatie uit het Bestuur van «Nut en Genoegen", trok zij spelende, en door een regenbuitje verfriecht, een deel van ons stadje door. 's Namiddags om twee uur ving de matin és mueioale aan, die niet zoo drnk bezet was als andere jaren, hetgeen wij toeschrijven aan de ometandigheid, dat men beducht was voor regen. Het programma, waarvan wij slechts een deel konden genieten, werd, naar de getuigenis van bevoegde muziek- beoordeelaars, keurig uitgevoerd, zooals men van Barbe's kapel verwachten kan. De soiréa was uitstekend bezet. De tuin, la giorno en met kleurige vetpotjes verlicht, bood, als men httf feestterrein betrad, een praohtigen en schitterenden aanblik aan. De nummers van het programma werden onder applaus van het talrijk publiek sohitterend afgespeeld. Na afloop van het concert werd een groote bioscope-voorstelling gegeven, die uitnemend slaagde, en waarvan zoowel de bezoekers van het feestterrein als de groote menigte volks, die op en langs den Graohtwcg naar de muziek luisterde, dankbaar profiteerden. De voorstelling begon met eenLeve do Sociëteit «Tot Nut en Genoegen", en holde aan zyn voorzitter, den heer H. C. van den Ende, wiens welgelijkend portret een levendig gejuich uitlokte. Wij zullen al de nummers van het programma niet opsommen, wij kunnen met de verm Idiog, dat zy voldeden en grooten by val hadden, volstaan. Aan het Bestuur van de Sooieteit »Tot Nut en Genoegen" zij een woord van dank gebraoht, in het bizonder voor den heerlijken en genoegelijken avond, dien het aan de bevolking van Zierikzee en aan de bewoners van dit eiland verschaft heeft. Bij besohibking van den Minister van Waterstaat is de heer J. Baetmeyer te Kampen aangesteld als tijdelijk opziohter bij de zee weringen te Texel. Voor de nagelaten betrekkingen der twee verongelukte visschers van Breskens, op 29 Juni j.l., ie op het dezer dagen gehouden zomerfeest te Groede f 76 55 geeolleoteerd. By een eolleote op het haventerrein te Breskens, op Zondag j.l., werd f 51 ingezameld. In bijna alle gemeenten van Westelijk Zeenwsch-Vlaanderen wordt met lijs en rond gegaan voor giften en wordt drnk geteekend. Stavenisse. In de 1.1. Woensdag alhier gehouden gemeenteraadszitting werd op verzoek tegen 10 Augustus a s. een eervol ontslag als onderwijzsres verleend aau mej C. A. Hartog, wegens hare benoeming te Soherpenisse. Verder werd voorloopig vast gesteld een wijziging van den ligger der voetpaden en wegen in deze gemeente, met het oog op den aanleg van verschillende grintwegen. St.-Filipsland, 10 Juli. Gisterenavond omstreeks 11 unr stond ééu der kinderen van J. K. even op om te drioken en bemerkte toen, terwijl de overige huisgenooten io diepe rust lagen, dat 't huisje vol rook stond, ver oorzaakt door een begin van brand in den schoorsteen. Spoedig waren allen cp en met behulp van een paar baren en wat emmers water, kou 't vuur geblusoht, en daardoor grooter onheil voorkomen worden. Waarschijn lijk was roetaanlading oorzaak van dit brandje. Tholen. Alhier heeft zioh een comité gevormd, bestaande uit de heeren Jhr. Van Vredenburg, Noeke en Hekkert, om den ver jaardag onzer Koningin op 31 Augustus te vieren bij wijze van een volksfeest. Per oiroulaire zijn de inwoners onzer gemeente hiermede heden in kennis gesteld, en eer lang zullen, tot bereiking van dat doel, de burgers worden uitgenoodigd naar vermogen hunne vrij willige gaven te geven. Reeds is het programma bekend. 9 nar. Muziek op de versierde kiosk, te geven door het fanfare- gezelscbap «Concordia". 10 uur. Optooht van de leerlingen der Openbare Lagere Sohool door de gemeente, daarna gratis tombola. 11 unr. Wedstrijden voor kindersn op het versierde marktplein, zoo- als springen, hardloopen, enz. daarna pryeuitdeeliog. 12—1 uur. Matinée, te geven door het fasfaregezelechap «Concordia" op het Marktplein, afgewisseld met eenige zangnummers. 2 uur. Groote optocht, waaraan ver schillende oorporatiëu zullen deelnemen. Concordia «Olympia", versierde rijwielen, versierde wagens en sport karren enz. 4.30 nur. Verschillende wielerwedstryden, zooals: ringsteken, laDgzaam- rijden, Bierrijden, enz., afge wisseld met eenige nummers gymnastiek, te geven door de gymnastiek-vereeniging «Olympia". 8 uur. Avondfeest op het Marktpein, te goven door de Vereenigingen «Concordia" en «Olympia". 10 nar. Sohitterend vuurwerk, aange boden door den heer Jhr. J. van Vredenburoh. Aanbestedingen, Verkoopingen ens. St.-Maartensdijk, 12 Juli. Ten overstaan van notaris Meulenberg werden hedenavond ten verzoeke van de erfgenamen van de wed. Johs. de Graaf in tweede veiliog publiek verkookt a. Een woon- en winkelhuis met erf, staande in de Kaaistraat alhier, voor f 2600. b. Een landbouwsohuur, staande aan de Vest, voor f 1350. Goes. Het herstellen en verzwaren der zeedijken van den eersten Bath-polder (door braak 12 Maart j 1.) in 2 peroeelen, onder toezicht vau den heer Wijckhuise, hoofd opziener der domeinen in Zseland. lete perceel (Zuidelijk deel) 4 inschrijvers: de heeren C. de Jonge te Hardirxveld, f 93500A. P. Volker te Sliedreoht en C. Zone te AmmerBtol, f 93700; J. Huisman te Ammerstol en H. J. ten Siepe te Winterswijk, f 107000. 2de perceel (Noordelijk deel) 2 inschrijvers: de heeren J. B. Kooh te Hansweert, f 184000 (met Lessinischen steen); J. Wiegering te Groenloo en J. P. Broekhoven te Hengeloo. f 197300 (met Lessinisohen steen) en f 229000 (met bazalt.) De insobrijveis moeten hunne insohryviogen gedurende 5 dagen gestand doen. Landboaw en Veeteelt. Men sohryft Met het aanhoudende koude en ongunstige weer liet het zioh in 't begin van Jani aanzien dat de vlasoogst geheel of ten deele zou mislukken. Zelfs waren landbouwers, die voor eigen rekening gezaaid hadden, reeds overgegaan tot omploegen van het land om daarop bieten te zaaien. Het St-Jans beraad kon dit jaar niet worden toegepast en alzoo kwam het dat de overeenkomst een 'week en nog later plaats had. Maar in de laatste twee weken heeft de natunr by het vlas wonderen gedaan, zoodat het meerendeel cog tot zyn volle recht kwam. In de laatste dagen en zelfs nog Dinsdag ter Goeeohe markt werd nog verkocht tot f 180 per Blooisoh gemet, ruim 19 aren. Hontenisse, 11 Juli. Nu de warme zomerdagen aangebroken zyn, blijkt het in de overetoomd geweest zijnde landen meer en meer, d(it de landbouwleeraars gelijk hadden, toen zy beweerden, dat er dit jaar van den oogst niet veel tereoht zou komen. De fruit hoornen, die zioh in 't eerst zoo gunstig lieten aanzien en die alle vol bloei gestaan hebben, beginnen te treuren, vele zyn reeds gestorven. De boonen zyn bijna alle dood. De meeste koolsoorten staan zonder kroon. De zomervruchten doen wat ze kannen, doch er ie ook niet veel van te verwaohten. In het gunstigste geval zal de opbrengst nog niet ééu vierde van den gewonen oogst be dragen. Io den Krnispolder, waar het water slechte eenige dagen gestaan heeft, staan de vruohten over het algemeen gunstig. De suikerbieten beloven zelfs veel. Ia den Wilhelmnspolder daarentegen, die pas water vrij is, zal men in de eerste jaren nog op geen oogst moeten rekenen. Deze polder zal voor een groot gedeelte in weiland gelegd worden. Feat «i Telecrafls. De heer I. Van Waarde, te Goedereede, is benoemd tot brievengaarder te Breskens.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1