ZIERIKZEESCIIE éH NIEUWSBODE. Zaterdag 7 Juli 190$. (25 ierikzeesche Tweede Blad Courant). Venohjjnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prfja per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndifi en*, vervendiug mu per week, f 10,per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8330. l>lreoteuri jSkU 9*. 23H LOOZH. Uitgever-RedacteurA. FRANKEL. Redacteur: J. WA ALE, alleen voor het binnen- en bnitenL nieuws. AdvertentiSnvan 13 regel* 30 Ct*. meerdere regel* 10 Cta., kannen uiterlijk tot de* Maandags, Woensdag* en Vrijdag» middag* 2 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. dk Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Oude Haven D 493, Zierikzee. Personeel Brandwacht. PERSONEN tosschen den leeftijd van ?2i"> on jftvon, die in aanmerking wen cheu te komen voor eene benoeming tot li i van de in deze gemeente ingestelde BUA.NDWACHT, welke wacht ten doel heeft de openbare orde en veiligheid van personen of goederen bij het uitbreken of woeden van brand te handhaven, kunnen zich daartoe scl»i-iftel\jW: aanmelden bij den Burtfciueestcr vtm Zl«ril«oo vóór «Ion ÏO .Tuli o.k. Bed elde Brandwacht zal bestaan uit 30 mauschappen, waarvan 5 als brftinlwuoht. Ie l«ln8So eeno beloouin^ van OO cent per uur en 95 nl< l>riin«l waeli t, 9e klasse eene belooning; van 40 ««ent per uur zullen genieten gedurende den tjjd, dat hunne diensten ver- eischt zijn. Nadere inlichtingen omtrent de verplichtingen van de leden der Brandwacht worden ter Secretarie verstrekt, alwaar de verordening voor belanghebbenden ter lezing ligt. Zierikzee, den 2 Juli 1906. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Reisindrukken. Van onzen stadgenoot P.) Zoo waren we Aïrolo voorbij gesnord, en werd onze lange sliert van wagens door 't onvergetelijke raajestueuse Ticino-dal voort getrokken. Nu eens langs uitgestrekte groene vlaktes, tot berstens toe beplant met slinge rende wijn wingerden, afgedeeld in velden, die omzoomd waren door hooge platte, op zijn kant geplaatste steenen, als 't ware een palis sadeering vormende, dan weer holden we tunnels door of bruggen over, al maar langs den ruisehenden wilden Ticino. In de verte als een grijze klomp, een oase te midden van het prachtige jonge groen, vertoont zich 't stadje Bellinznna en daarachter, aan den kurizon, slingert zich als een wit-zilveren lint het „lego maggiore", omringd door een kom van zigzaggende bergtoppen, waarop de sneeuw hier en daar de gouden stralen van een na- mUdagzonnetje opneemt en weer terugkaatst ot verblindend schitterende liohtflonkertjes. Nog een kleine twee uur verder en plotseling klinkt het: „Lugano" en voor 't „partenza" weer geroepen is, sta ik reeds buiten 't station. Het stadje zelf ligt in de laagte aan 't meer en zoo ga ik van af 't station steeds langs trappen om dan door bochtige nauwe straatjes van de eoht Italiaansohe plaats over pleintjes met uitdagende winkels van prentbriefkaarten en zijden zakdoeken, te midden der schilder achtige bevolking, eindelijk op de kaai van het meer aan te landen. Het uitzicht is hier weer verblindend schoon, rechts de hooge Monte Salvatore, die met zijn comischen mantel de lucht ala 'tware vaneen scheurt. In het midden de opening van 't blauw wazige meer, dat links overgaat in de zich verdwijnende bergen van den grooton „Monte Generosa"-keten, waarover het violetto-vloers van den Mei-avond zich reeds plooit. Juist komt ecu kleine stoomboot aandrijven eu zet zijn reizigerB aan den landingssteiger af. Te midden van die beweging zie ik een kudde vreemdelingen uit 't land van den „mighty dollar", geleid door een kolossaal lang slangenmensch van „Cook's oflioe". Vermakelijk is het te zieD, hoedeze raenschen, voor hun pleizier uit zijnde, in drie hótel- omnibussen geperst worden, waar ze dan ook van alle kanten spoedig uitpuilden. Toch hebben ze altijd bizonder veel genoten, als ze weer in hun Amerika terugkomen, al zijn ze ook als stukgoed vervoerd. Ik zelf slenterde in de kalmte van de avond-stemming langs den oever, die zich hier ombuigt en beneden langs den voet van 't gebergte slingert als een gordel van blije weelde-bloemen, waarvan de donkergroene, kastanjes en oleanders, de bloeiende bonte camelia's eu rhododendrons, de heerlijk zacht riekende viooltjes en kamfer- fouli mild en weelderig dooreen gestrengeld zijn. De blauwe wolkjes van mijn Hollandsche sigaar kringen als dartele kinderen in de koelte van den avond, en ik zelf ondervond toen pas hoe heerlijk 't„dolce far niente" van den Italiaan was. Eerst toen 't geheel en al donker was, keerde ik terug naar de stad met haar gaslichten, die van uit de verte als kleine gloeiende puntjes den avondsluier door priemden. Nog een paar dagen te midden van deze milde natuur amuseerde ik me, en vertrok dan langs Mendrisio, waar ik me voorgenomen had den hoogen top van den Monte Generoso te bestijgen, doch 't plan veranderde door de aanhoudende nevels, die zioh dioht opeen- pakten, en 't uitzioht belemmerden. Zoo rolde ik voort naar Chiasso, 't oflioioele grensstation voor Italië, hoewel de natuur reeds veel vroeger een werkelijke limiet trekt. Hier was 't een gedrang van geweld. Een klein mannetje, behept met een grooten bult, had het blijk baar te moeilijk. Hij werd niet doorgelaten, niettegenstaande zijn gloeiende, in hetBelgisch- Fransch gehouden pleidooi. De oarabiniere soheen onvermurwbaar te zijn. Een oogenblik daarna maakt een groote reus van een kerel een heidens speotakel, door langs den trein te rennen als een bezetene, terwijl 's mans mond aldoor „Guus! Guus!" uitkraait. Op dat moment ziet het kratesje de kans veil, daar de carabiniere zich op 't ge schreeuw had omgedraaid. Onze Gustaaf nu werkt zich met zijn bultje door de beenen van den grooten soldaat-polilie-agent heer, en wordt direct daarop gegrepen door den cyoloop, die dankbaar, dat hij zijn collega gevonden heefr, hem met een vervaarlijken duw in den reeds in gang zijnden trein duwt. Kort daarna gaat het raampje open, en komt het gedrochtelijke varkenshoofdje van onzen „Guus" te voorschijn. Blijkbaar kon hij niet nalaten zijn edele tong uit te steken in de richting van den grooten oarabiniere. Nauwelijks is deze trein voor Zurich ver- j dwenen, of de mijne komt voor. Binnen enkele minuten klinkt het „pronto" en Btoomen we naar Comowaar het derde moer als een groot edelgesteente opaal blauw glanzeud, zich J tot diep in de groene vlakte dringt. De stad zelve is wel de moeite waard, vooral haar witmarmeren kathedraal, die het type vertoont van den gothischen - op renais sance overgaande stijl der laat-middeleeuwen. Van uit de stad ging ik de hoogte op naar Tomo, waar ik in een vrij goede „ristorante" kennis maakte met den Ticinowijn. In den namiddag van dan volgenden dag vertrok ik naar Milaan, dwars door de vrucht bare Lomhardij8che vlakte. Meer en meer verliest zich het groote berglandschap, cn rijden we op 't laatst door het vlakke ver uitgestrekte groene tapijt. Dan doemt het gedoe van een groote handelstad op. Eerst grijs en nevelig zich afdoeselend tegen de hel blauwe lucht, vervolgens komen de groote omtrekken der hoogste monumenten spookachtig zich aflijnen te midden van dit grijsgroezelige, en ten lange laatste snorren we door de voorstad, te midden van het gegons van rollende karren en stof opzwiepende caoutohounbanden «Ier nacres. Kortom het geheelo spel van een groote stad, met al haar weelde en al haar ellende, zie je als een panorama voorbijtrekken, om even daarna aan 't einde, aan 't etazione centrale ook mij uit te laden te midden van dien chaos van dicht opeengepakt mcnschengeploeter van 't Parijsachtige Milano. Brieven uit Zeeuwfch-Vhanderen. Amice LXIV. Ten allen tijde zijn er personen, die bestaande toestanden in bescherming nemen. De heer H. van Terneuzen houdt, blijkens zijn ingezonden stuk in dit blad van Dinsdag 26 Juni, een pleidooi voor de onderwijstoestanden in do stad zijner inwoning, en dat is niet alleen natuurlijk, maar ook heel vergeeflijk. Vergun mij dien schrijver H. eenigszins uit voerig van antwoord te dienen, èn omdat het een belangrijke zaak geldt, èn omdat het punt .in kwestie wel een overweging, ook in andere gemeenten dan in Terneuzen, waardig is. Het vierde schooljaar van één der vier gemeentescholen wordt als eerste schooljaar van het meer uitgebreid lager onderwijs ge rekend, zegt H. Waaruit blijkt, dat deze hoofdplaats der grensstreek nog geen afzonderlijke inrichting voor M. U. L. O. bezit. Vóór er Hoogere Burgerscholen verrezen waren," dertig 4 veertig jaar geleden, trof men in nagenoeg alle steden dergelijke inriohtingen aanzelfs de kleine stadjes, o. a. Goes, hadden hun zoogenaamde Fransche school. Ik ben een beslist tegenstander van sohool- geldheffing, en ik beschouw het niet anders dan reactionaire praatjes, dat bij kosteloos onderwijs aalmoezen aan de gegoeden worden gegeven. Ja, zoo lang hun kiuderen tot de school bevolking behooren, profiteeren de rijken, doch dan zijn zij immers verplioht hooger bedrag gemeentebelasting te betalen, en daarmede te blijven voortgaan, ook al zijn hun telgen reeds de school ontwassen. Naarmate het schoolgeld lager en on beduidender bedrag oplevertmoeten de bezittende klassen een hooger hoofdelijken omslag opbrengen, zoowel zij, die pas gehuwd of kinderloos zijn, als zij, die op leeftijd zijn gekomen. In Terneuzen werd in raadszittingen meer malen de vraag gedaau, of het bedrag der schoolgelden niet hooger opgevoerd kon worden. 't Waren gewoonlijk de gefortuneerde raads leden, die, vragers of eigenlijk gezegd klagers, het kennelijk doel hadden een hoogere helling van hoofdelijken omslag te voorkomen of de mededinging der bizondere school trachtten te vergemakkelijken. De sohoolwet—Mackay verbiedt evenwel kosteloos onderwijs, doch niet voor de onver- mogenden. In mijn gemeente betalen maar de ouders van een vierde deel der schoolbevolking. Van 600 tot 800 gld. inkomen betalen zij 10 cent per maand, dat zijn de minvermogenden. De kinderen der vermogenden betalen 20 cent per maand. Voor 2. 3, 4 of meer kind«.en uit één gezin wordt 12'/,, '25 of 37 !/i procent aftrek toegestaan. Onze rijkste ingezetenen betalen dos een schoolgeld als bewoners van Terneuzen met 500—550 gld. jaarlijksch inkomen. Terneuzenaars met 550 gld. inkomen betalen 25 cent per maand en zoo vervolgens steeds meer, waardoor raon op zijn vingers kan na tellen hoezeer de middelstand daar door school geld gedrukt wordt, dus veel erger dan in Goes of Zierikzee. De Terneuzensche bevolking bestaat in hoofdzauk nit kleine burgerij, bootwerkers en een aanzienlijk deel veldarbriders. In de kom zijn do buishuren zeer hoog, wat niet bevorderlijk is voor een betaling van hoog schoolgeld. Schreef ik in mijn vorigen brief, dat het M. U. L. O. te Terneuzen nog maar bij mondjesmate verstrekt wordt, daar had ik het oog niet op den omvang ot het aantal vakken, maar drukte ik mijn verlangen uit naar een afzonderlijke inrichting, waarin geen gewoon lager onderwijs gegeven wordt. Bij den treurigen staat der geldmiddelen zal een ver andering tot uitbreiding wel tot de vrome wenschen gerekend kunnen worden, evenalH de wetischelijkhrid tot vermindering der school gelden. Aangenaam zal me het zijn, dat H. nu inziet, dat niet al te zeer overdreven is in zake het geschrijf over de stad zijner inwoning door ZELANDICU8. Amsterdamsch Comité van Zoenwon voor don watersnood in Zeeland. De vorige week hield het comilé in één der zalen van Parkzicht zijn laatste vergade ring ter beëindiging van zijne bemoeiingen in het belang van zijne gewestgenooten, die in Maart van dit jaar door den bekenden hoogen vloed en dnorhi-oolr v*d ran have en goed beroofd werden. Het comilé was samengesteld uit allen, die op de constitucorende vergadering van 28 Maart j.l. aanwezig waren, ten getale van 38 personen. Uit hun midden werd dien avond een bestuur gevormd, aldus samengesteld G. P. Wijnmalen, voorzitter; H. A. J. Batteke, vice-voorzitter; P. J. F. du Bois, C. de Jonge Oudraat, penningmeesters; E. Ber denis van Derlekom, A. J. van Braband, secretarissen; Jonkvr. E. C. Boddaert, A. L. J. Goethals, J. Mazure Czn., P. J. Appel. Aanwezig waren thans in Parkzioht het vol tallige bestuur en eenige belangstellenden uit de leden. De voorzitter, de heer Wijnmalen, opende de bijeenkomst. Hij herinnerde, dat, toen drie maanden geleden, op initiatief van de heeren Du Bois, De Jonge Oudraat en Van Braband, de oproep tot vorming van een oomité gedaan werd, de verwachtingen, waarmee men in zee giDg, niet groot waren, ook almee door een ongelukkig uitgedrukt of verkeerd begrepen bericht, alsof het Algemeen Watersnoods- Comifé kapitaal genoeg had om in den nood in zijn vollen omvang te voorzien, doch nu men aan het eind van het werk is, mag men zeggen, dat de uitslag meegevallen is. Er is toch ruim f 32,000 ontvangen. Die uitslag is verkregen, dank zij veler hooggewaardeerde medewerking. In de eerste plaats die vad H. M. de Koningin. II. M. heeft hare belangstelling in het liefde werk getoond en er cachet aan gegeven door hare tegenwoordigheid op de mntinée in den Stadsschouwburg. Deze steun werd door den voorzitter met dankbaarheid herdacht. Daarna bracht hij hulde aan den omvang rijken arbeid van de beide secretarissen en de beide penningmeesters. Het vele werk, dat zij verrichtten, eischte groot gedold, veel ijver en een belangrijke administratie. Een groot succes is do Htraat-oolleote ge weest. Met dankbaarheid herdacht hij de bereidwillig^ medewerking van de dames en heeren collectanten en den steun van de dames-patronessen, die aan de regeling van het werk zulk een belangrijk aandeel hadden, en ook de medewerking van verschillende lichamen, o. a. de Vereeniging „Liefdadigheid naar Vermogen". Voor de schitterend geslaagde maticée in den Stadsschouwburg bracht hij dank aan allen, die daartoe medegewerkt hebben, en aan haar, die het geheel leidde, mej, Cateau Esser, met medewerking van den heer Schwab. Een belangrijk aandeel in de totaal-opbrengst is ook te danken aan den Amsterdamschen Kegelbond, die wist gedaan te krijgen, dat op verschillende banen (in Parkzicht 2, Goldene Sonne, Sporthar en Café Neuf op den Over toom) gedurende eenige avonden kegelwed- strijden ten voordeele van de overstroomden gehouden werden. Deze medewerking bracht niet minder dan ruim f 700 op, waarbij nog kwamen opbrengsten van kegel wedstrijden in andere plaatsen van ons land, als: Nijmegen f 433. Den Helder f 37,10, Eindhoven f 364,06, Alkmaar f 173 en Middelharnis f 35,25. De inteekenlijsten, welke door vele handen aan de ingezetenen voorgehouden werden, hebben misschien niet het bedrag opgeleverd, dat men had durven hopen, toch mag men voor het geheel (ruim f 10,000) dankbaar zijn. Een woord van hartelijken dank bracht de voorzitter ook aan den gérant van Parkzicht, die steeds, zoo vaak 't noodig was, de z'tlen belangeloos ten gebruike afstond. Begonnen met de Koningin, eindigde hij met een andere koningin, aan wie dank verschul- was, aan de Pers, die altijd bereid bevonden was berichten, advertentiën en circulaires koste loos onder de aandacht der lezers te brengen. Teleurstellingen zijn niet uitgebleven. In do eerste plaats was het te betreuren, dat Jonkvrouwo Boddaert in die dagen door een langdurige ziekte getroffen werd, die haar ver- verhinderde hare medewerking te verleenen, waarvan terecht veel te verwachten was. Hij wensehte baar inmiddels geluk met haar algeheel herstel. Tot de teleurstellingen rekende hij ook het niet doorgaan van een ontworpen concert van den heer Van Bruoken Fock, van eene uit voering van den Turnbond en ecnigc andere beraamde uitvoeringen. Eone uitvoering van den heer Abas is wel doorgegaan, maar heeft, helaas, een klein tekort opgeleverd, dat het comité eohter voor zijne rekening neemt. Alles te zamen genomen mag men dankbaar zijn, dat de gedane pogingen nog zulk een goeden uitslag gehad hebben, en de voorzitter drukte den wensch uit, dat ook dit comité er toe moge bijgedragen hebben, dat Zeeland zich volledig herstclle van de ramp, welke haar getroffen heeft. Hierna bracht de heer Du Bois het finan- ciëel verslag uit. De hoofdinhoud van dit verslag volge hier: Ingeschreven op lijstenf 10770,57s Strookjes en giften 6438,98 Opbrengst matinee1947,58s Collecte gemeente Beilen 192,50 0U(*at>-ooliCUlt3'11088,60 Kegel wedstrijden1744,76 Totaal f 32783,— Overgemaakt aan Comilé te Mid delburgf 31233,58 Nog in kas148 81s f 31382,39s Onkosten, waaronder voor de malinée f916,30, f 1400,60 s. Ongerekend de kosten van de matinéa, be draagt het heele bedrag aan onkosten van het comité slechts f 484,30s, of nog geen l'/i pCt. van de ontvangsten, waarvan het overgrooto gedeelte aau druk- en advertentiekosten is besteed, zoodat gerastelijk mag getu'gd, dat getracht is een zoo groot mogelijke opbrengst ten bate van do noodlijdende gewestgenooten te verzekeren. De rekening en verantwoording was aan een te voren benoemde commissie bestaande uit do heeren L. M. Baale, dr. F. L. Abresch on H. J. Schoo ter inzage voorgelegd. Namens deze verklaarde de heer Baale, dat de commissie de rekening en verantwoording nagezien en er zich ten volle mee vereenigd had. Hij voegde er bij, dat de commissie gëfrappeerd was geworden door de juistheid, de stiptheid en de eoonomie van het gehouden beheer, waarvoor hij aan de penningmeesters en secretarissen allo hulde bracht. Hij meende te mogen verklaren, dat de Zeeuwen dank verschuldigd zijn aan den voorzitter en de andere heeren van het oomité voor hunne toe wijding aan deze zaak. De voorzitter, aau de commissie dank voor den verrichten arbeid eu haar vleiend getuige nis breDgende, deed ook voorlezing van even zeer waardeerende brieven van de beide andere leden der commissie. Vóór het sluiten van de vergadering sprak nog de heer Batteké. De voorzitter, zeide hij, had hulde gebraoht aan de werkzaamheid van het comité, maar een feit is 't, dat men voor zulk eene zaak als leider noodig heeft iemand met stuwkracht, voortvarendheid en energie, en zulk een heeft het comi'é het geluk gehad te vinden in zijn voorzitter Wijnmalen, iemand, die bij al zijne andere bezigheden nog wel deze taak op zich wilde nemen. Een bizondere hulde moet hein gebraoht worden, want een groot deel van het sucoes is aan hem te danken. Met eenige hartelijke woorden van afscheid sloot de voorzitter daarna de bijeenkomst. Van de totaal-opbrengst ad f 32,783 wordt dezer dagen in eenige Ameterdamsche bladen een gespeoiliceerde opgaaf gedaan, eindigende met de volgende verklaring: OndergeteekendeD, hunne taak thans als geëindigd beschouwende, brengen namens het comité, warme hulde, en betuigen hartelijken dank aan allen, die door persoonlijke toe wijding, geldelijken steun of in het algemeen op eenigerlei wijze tot bereiking van deze bevredigende uitkomst hebben bijgedragen. Du Bois. De Jonge Oudraat. Asch, roet, eierschalen en meer van dat mnoit. „Ook op kleinigheden dient gelet", ik geef het gaarne gewonnen. Maar, ge zult me toch moeten toegeven, dat ook in het letten op kleinigheden vreeselijk overdreven kan worden. Ik zal u daarvan eens eeu staaltje vertellen. Onlangs was ik bij een liefhebber van tuinieren. Hij had een mooien grooten tuin, waarin hij veel belang stelde, en dien hij goed onder hield „maar", zei hij „ik doe er ook veel voor; ik bewaar alles, wat tot bemesting kan dienon". Toen bracht hij mij in een schuurtje, waarin hij een bak had staan met eierschalen, een met asch, een kist met roet enz. enz. „'t Is wel lastig", zei hij, „maur dat is de ware bemesting". Ik moest er wezenlijk mee lachen. Hij was bijna boos geworden, toen hijgbemerkte, dat ik aan zijn zorgvuldige bewaring van al dien afval niet die waarde hechtte, welke ze, volgens hem, toekwam. „Hoor eens, vriend, ge moet niet boos worden", zei ik, „maar ik zal je eens ronduit zeggen, hoe ik over je methode denk. Ik meen, dat de Franschen zoo iets noemen „une économie de bonts de chandelle". Welk nut sticht al die afval. Denkt er eens even over na. waartoe ge het in den grond brengt. Natuurlijk is dat, om aan de planten de noodige voedingstoffen, van welke in al dezen afval een beetje, van 't een wat meer van 't ander wat minder, aanwezig is, koopt men tegenwoordig voor één gulden zooveel, als gij in jaren kunt bijeengaren. Daar hebt ge b. v. roet, houtasoh, ik vermoed, dat deze stoffen hunne waarde ontleenen Aan hun TTaltgehalte. Welnu koop een paar halen Patentkali en go hebt zooveel kalials ge uw heele leven niet kunt verzamelen met al uw houtasch. Het neemt geen plaats in en ge hebt er geen la»t mee. Eigenlijk moest elke tuinier, elke eigenaar van een bleek, een grasveld, een park, een moestuin, een bloemen tuin enz. in het bezit zijn van eeoige balen kunstmest, in de eerste plaats van een baal Patentkali (omdat kali op de tuingronden veelal in de minderheid is). Hij kon die kali met kleine beetjes te gelijk aan bloemen, groenten, enz. geven. Wanneer ge over het gebruik van soheikundige meststoffen cn met name van de fcah'moststoffen meer bizonders weten wilt, wend u dan per briefkaart tot den Heer Herm. Lindeman, Direotenr van het Landbouwkundig Bureau te Utrecht (Oude graoht 48bis), die u wel eeu boekje zul zenden, waarin ge iets over het gebruik der meststoffen vinden zult. En wanneer gij eenmaal aan de scheikundige meststoffen zijt. dan denk ik dat ge al die kisten en bakken weg doet". i Werkverschaffing. De Alkmaarsche CourantDagblad voor Alkmaar en Omstreken, van 10 Mei j I. sohrqft omtrent do Vereeniging voor Werkverschaffing gevestigd te Alknuar bet vo'gende: Werkeloosheid dat is geen woord, dat zelden gebruikt wordt in onzen tijd, erger het is eoo woord dat men dikwijls moet bezigen, als men over den huidigon to»«tu«<d van de maatschappij spreekt. Er is veel werkeloosheid in onzo steden. Wie in do winterm-ianden de arbeiderswijken doorkrnist, die men ge woonlijk de wijken der miuderen roemt wij noemen deze liever de wijkon dor sleoht-bedeeldeu en verder ia geweest dan den drempel der arbeiderswoningen hij weet dat daar dikwijl» een vader ia te vinden, bij wien de lust tot arbeiden voor vroaw en kind nidt or.tbreekt maar die gedoemd ia tri lediggang omd*t er geen werk ia to vin 'en. E i g «brek aaa ger*>geld«n <lHg«iijknohnn arbeid doet den wil tot werkon matr al te- dikwijls verslappen de arbeider zonder werk wordt in vele gevallen een oogelak- brenger in zijn gezin. Hij gaat zioh vervelen, zoekt vermaak bij anderen, die in eenzelfde geval verkaeren als hij, en het behoort niet tot de uitzonderingen, dat dezulken kroeg- loopere worden. De Vereeniging voor Werkrersohsffi g, te Alkmaar gevestigd, beoogt spcoiaal h«t ver- sohiffdQ vaa handenarbeid. Het doel is om het handwerk van don ambnohtaman in de eerste plaats te doen strekken tot nut en ten behoeve van den ambsohtsman zeiven. hem in staat te stellen zich op gondkoope wijze te vestigen en zijn stoff dijken welstand te ver- hoogen. Om vau da Vereeniging steun te genieten, moet men er lid vau wordenniet ieder, die werkeloos is. wordt dus geholpen. Het leden-werven geschiedt door agenten in verschillende plaatsen van Nederland gevestigd. Wil iemand agent worden, dan stelt bij zioh met de direotie van die Vereenigu.g in ver binding. Hij moet dan eerst een aantal leden geworven hebben (minimum 10, maximum onbepaald) eer de direotie zijn plaat* van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 5