ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 7 Juli 1906. Vierde Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (25 ieriJizeesclie Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDEBDAG en ZATERDAG. De prija per 3 maanden ia f 1,30, franco per poal f 1,60. Noord-AmerikaTranavaai, Indië enz. renending aai per week, f 10,pe; Jaar. 62ste JAARGANG. No. 8330. utreoteuri joh, sr. üb loozei. Uitgever-RedacteurA. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenL nieuws. AdïsrtentiënTan 13 regels 30 Ota. meerdere regels 10 0t«.kannen aiterlpk tot és» Maandags, Woensdags on Vrijdag» middags 0 are besorgd worden Groota letter wordt naar plaatsruimte berekend, Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fonkel Oude Haven D 493, Zierikzee. Amerika. Tijdens een hevig onweer, vergezeld van een zwaren storm, woei in Anrora (Illinois) de reasaohtige tent om van den Ringlin Brothers Circus. Onder de 5000 toeschouwers, die de voorstelling bijwoonden, ontstond een verschrikkelijke paniek. Twee personen werden dadeijjk gedood, en velen werden door do ia angst vluchtende menigte vertrapt. Met groote moeite konden de menecben wegkomen onder den zwaren last van de zeildoskentent. De storm, die de kraoht had van een tor nado, heeft veel sohade aangericht in Aurora en omstreken. De dezer dagen ia New-York heerschende hitte eisolit vele offers, vooral in de arme wijken. In het begin dezer week bestormde eon tot wanhoop gebrachte menschen menig te twee publieke badplaatsen, omdat het wachten fa lang duurde. Duizenden drongen tegeljjk binnen. Het gelukte de politie met zeer veel moeite de orde te herstellen. De theatermoord te New-York. De moord te New-York wekt nog steeds groote opschudding, ook omdat de Amerika*nsche bladen met nieuwe onthullingen komen, waar bij zeer bekende personen in New-York betrokken zijn, evenals de vermoorde architect. Het is gebleken, dat deze een plaats had genomen op dezelfde boot, waarmede het eohtpaar Thaw, daags na den moord, naar Engeland zou vertrekken. Harry Thaw wordt als geheel toerekenbaar beschouwd en hij wil ook niet anders. De eenige zoon van den vermooido heeft verklaard, dat hij den moordenaar zal achter volgen tot bij gebraoht is op den eleotrisohen stoel, wat in het moderne Amerika hetzelfde beteekent als in den ouden stijl de galg. Italië. Onaangename voorspellingenIn Italië wekt bij angstige zielen groot opzien de publioeeriug van de voorspellingen, die voor komen in eeu oud Latijosch book in 1778 te Venetië gedrukt, getiteld »Liber de Prae- diotionibus" van Appiano Bunafide, uit Toscane, wiens voorspellingen tot nu toe met opvallende juistheid zijn uitgekomen. Hij voorspelde het succes der Italiaansohe wapenen in 't buiten land van 'tjaar 1855 en de aandbeving in Zuid-Italië (Calabrië) van het vorige jaar. In 1906, zegt bij in zgo boek, zal een heerlijk landsohap vernield worden door vulkanisohe uitbarstingen, (de jongste Vesuvius-uitbarsticg) die zioh in het daarop volgende jaar zullen herhalen. In 19Q6, zegt het boek verder, zal Italië groote hulde ontvangen van de machtigste mogendheden. (Dit is geschied door de tentoonstelling te Milaan). Voor 1907 voorspelt het werk een groote revolutie in Midden-Europa. Iu Rusland zijo ze al druk bezig! Eu eindelijk in 1912 eon vreese- lijken oorlog, die heel Europa zal verwoesten en de hongersnood en ellende zullen ver schrikkelijk zijo. Volgens deze voorspellingen staat Europa dus in de naaste toekomst niet veel goeds te wachten! Drama op den huwelijksdag. Een vreeseffjk drama vergalde vorige week Woensdag het huwelijk van eene jonge en schoone weduwe bij Messioa, Sicilië De bruidsstoet was juist uit de kerk teruggekeerd en de bruid had de kamer verlaten om 67eu naar haar kinderen uit haar vorig huwelijk te gaan zien, toen men een luiden kreet hoorde. De bruidegom snelde naar boven en vond zijo vrouw bewusteloos on de beide kinderen met afgesneden hals. Een vroeger meisje vaa den bruidegom werd gearresteerd en bekende uit jaloezie de twee kleiueu vermoord te hebben. Rusland. Aan de' Standard wordt uit Moskou gemeld De Roessky Wjedomosti zegt uit zekere bron te weten, dat drie weken geladen een besluit was genomen tot ontbinding van de Doema en gevangenneming der 14 werklieden-af gevaardigden, die den oproep aan de natie hadden onderteekend. Dat besluit heeft men echter laten varen na een audiëntie, die de Eogeleche gezant bij den ozaar gehad heeft. In de buurt vao Kitzlowska beroofden onbekende roovers in den trein den kassier van de Bereatow-bergmaatschappij, die 25000 roebel bij zich had. Do kassier sproog de roovers, die zich uit den trein verwijderden, nabij werd later vermoord op de rails teruggevonden. Te Warsohau hebben een twintigtal arbeiders vergaderingen plaats gehnd, waar een parig de volgende te nemen maatregelen werden aangenomen, ingeval te Warechau of in den omtrek Jodenvervolgingen dreigen: 1°. op het oogenblik, waarop de toestand gevaarlijk wordt, zullen allo arbeiders hun woningea en werkplaatsen verlaten en op straat gaan; 2°. alle pogingen tot uitlokking zullen dadeljjk worden onderdrukt; 3°. de aagents-provoeateure" der regeering worden oogenblikkelgk doodgeschoten en 4°. iogeval de Jodenvervolgingen niettegenstaande alles mochten uitbreken, zullen deze met vereende kraohtcn worden onderdrukt. St.-Peteraburg, 4 Juli. Het rapport der Doemaleden over de Jodenmoorden te Bielostook komt na opsomming van de bekende feiten tot de conolueie, dat de moord sydematisoh was uitgevoerd. De dag is nauwkeurig van te voren aan gewezen; de gouverneur vun Grodno wist van den Jodenmoord af en liet hem den vrijen loop, of wel hij stond machteloos tegenover de gebeurtenissen. De politie liet na maatregelen tot onder drukking te nemen, en ontketende door middol van hare mindere beambten de laagste harts tochten zij voerden de vagebonden aan, toen deze aan het plunderen sloegen en de Joden vermoordden. Engelands Londen, 5 Juli. In 't Lagerhuis deed minister Grey gedurende de disoussiën over het budget van Buiton'andache Zaken oeni&e belangrijke mededeelingen aangaande de tereobtstelliog van Egyptenaren voor moord op den Britschen officier en omtrent den a)ge- meenen toestand in Egypte. Hij verzooht het Huis te gelooven, dat de vonnissen waren geveld op een wijze, die ongevoeligheid cf lichtvaardigheid uitsloot. Gedurende dit jaar is het fanatisme io Egypte aangegroeid en heeft het zich uitgebreid over Noord-Afrika. Daarom was ook vóór korten tijd het garnizoen van Egypte versterkt. De aanval op Britsche offioieren zou niet hebben plaats gehad, zonder die fanatieke strooming. Grey vervolgde: Indien het Huis de uit spraak van het gerecht, samengesteld ait de hoogste Ergelsch-Egyptische rechters, bovit, is dit een handeling, die verzwakkend zal werken op het gezag van het Egyptisch bestuur. Eo ik z3g met volle overtuiging, dat, wanneer het Huis die autoriteit van 't Egyptisoh gouvernement verzwakt, het te zijner tijd zich genoodzaakt zal zien van de wet afwijkende maatregelen te nemen, die wij gedwongen zijn sleohts in geval van bepaalde noodzakelijkheid te nemen, en die door niemand meer dsn door 't Britsche gouvernement en het Huis zouden worden betreurd. De mededeeling van Grey maakte grooten indruk eu werd iu volkomen stilte aangeboord. Frankryk. Gezaghebbende kriogen zijo van meeniog, dat, wanneer het vonnis van den krijgsraad van Rennes vernietigd wordt zonder verwijzing naar een nieuwen krijgsraadDreyfus onschuldig verklaard en in zjjn graad met alle rechten en voordeelen, daaraan verbonden, zal worden hersteld. Enkele parlementsleden willen zija benoeming tot esoadross-overste aanvragen, terwijl de regeering voornemens moet zijn kolonel Picquart te bevorderen tot brigade-generaal. Eindelijk heet De Pressencé voornemens den minister van oorlog in de Kamer te vragen, wat gedaan zal worden tegen de officieren, die voor het Hof van Cassatie openlijk beschuldigd zija van het afleggen van vslsohe verklaringen. De regeering heeft het Russisohe gouvernement gewezen op de nadeelige terug werking, welke de binnenlandeohe toestand in het ozarenrijk op het buitenland hebben kan. Daarom heeft minister Bourgeois afgeraden in de kamer daarover te spreken. Yoor het geval echter, dat de stappen der regeering vruchteloos mochten big ven, hebben tweo radicalen een vooratd ingediend om de Russische doema te bogroeten en de over tuiging uit te spreken,, dat zjj alleen een einde aan de treurige toestanden maken kao. BuitscfalandL Hamburg. Bij den brand van de Sint- Michielskerk ia de torenwachter op een ver schrikkelijke wijze orr„ het leven gekomen. Van de 16a verdieping seinde hij nog dat do kerk in brand stond, eu later is bij nog voor het raam van de 13a verdieping gezien. Men weet niet of er nog meer personen bij dien brand zijn omgekomen. De Snaat heeft reeds besloten om de kerk weer op te bouwen. De geheele kerk is mot vele daarin aauwezige kunstschatten verloren gegaan. Een nader bericht meldt, dat bij den bovengenoemden brand buiten den osgeluk- kigen torenwachter niemand is omgekomen maar 30 brandweermannen werden gewond bg het reddingswerk. De brand heet ont staan door het vuurvatten van een balklaag toen soldeerwerk werd verricht. De torea- waohter wilde dit blussohen, maar iu een oogwenk breidde het vuur zich zoodanig uit, dat bg het niet meer moester kon worden. De arbeiders wisten zioh te redden, hijzelf verbrandde. De meeste zilveren kostbaarheden van do kerk en bijna alle draagbare havo uit da binnenruimte werden gored met uitzondering alleen van het groot aantal oude vaandels en krggetrophecëi, die bg het altaar opgesteld waren. Do oude docamenten, die in den torenbal geborgen waren, zija gered, doordat de bal ongeschonden op straat viel, en eerst daar uit elkander barstte. In de omgeving der kerk zija 12 huizon geheel en al en 20 gedeeltelijk afgebrand. De kork was niet verzekerdalleen het altaar en het orgel waren voor 200.000 mark geassureerd. Aangezien alle oude bouw plannen nog aanwezig zjjn, zal men de kork volkomen nauwkeurig i». den vroegeron vorm kunnen opbouwen. Potsdam, 4 Juli. De kroonprinses is hedenmorgen 9 uur 15 min. moeder geworden van een prins. Augusts Rozenberg, een Amerikaansch anarchist, ging op 1 Juni naar Hamburg. Tegelijkertijd word da Duiteohe regeering ge waarschuwd uit Seattle (Ver. Staton), dat een aanslag tegen Wilhelm II was beraamd. Do Duitsohe consul op die plaats meakte er werk van. En nu is het huis, eertijds door bedoelden Rozenberg bewoond, onderzocht en gebleken een bommenfabriek te zijn. BelgiS. Te Brueaol is een schrikkelijke moord gepleegd. Het lijk eener btjaarde weduwe ia gevonden in eeu keldergat in de straat de l'Etuve. Zij was de eigenares van dat peroeel, maar zg had dat sedert kort verhuurd aan een kroeghouder eu was elders gaan wonen. De huurder bleef den eersten keer reeds in gebreke met zija huurpenningen. De weduwe was hem daarom gaan opzoeken, maar zij keerde niet huiswaarts. Hare dochter, onge rust geworden, ging haar zoeken. Zij vond de bewoners van het café niet thuis, en liep naar de politie. Het bleek al spoedig, dat men Dinsdagmiddag revolverschoten had ge hoord, en bp onderzoek werd het lijk der' ongelukkige vrouw gevonden. De caféhouder en zga vrouw werden gearresteerd en de man bekende volledig, zeggende, dat hg de vrouw gedood had, omdat zg hem wilde bestelen. Hg had gehoopt nog te kunnen ontvluohten. Van da vrouw is bekend, dat zg altijd geldswaardig papier en effecten in haar zak droeg Nu eohter werd niets van dien aard meer bg haar gevonden, zoodat de berooviog wel in omgekeerden zin zal hebben plaats gehad. Toen de moordenaar werd opgebracht, liep hg groot gevaar door de verontwaardigde menigte te worden mishandeld. Alleen met groote moeite kon de politie hem beschermen. Te Dendermonde is in de gevangeris o vei leden de beruchte smokkelaar en strooper A. de Brouwer, broeder van den op 19 Juni 1.1. te Stekene doodgesohoten Adolf de Brouwer. Zooala men zioh zal herinneren, hadden beiden sioh zoo ernstig tegen de politie verzet, dat zg van de vuurwapens moest gebruik maken. Adolf werd gedood en Alphons gevangen genomen. Nederland, Haarlem, 5 Jali. De rgkaveldwaobter Rgnders nit Halfweg, per rgwiel zioh naar huis begeven do, zag in do Duikereloot een kind, dat zich in reeds zinkenden toestand bevond. De man begaf zioh direot te water en haalde het daaruit. Het bleek hem, dat bij zijn eigen 4 jarig dochtertje had gered! Bgna uur had men noodig om het kind weder tot bewustzijn to brengen. 's-Gravenhage, 4 Juli. Tweede Kamer.) Afschaffing der Tienden. Blgkens het voor- loopig verslag omtrent het hiertoe strekkende wetsontwerp werd van alle zgden met de algemeene strekking instemming beiuigd en sloot men zich algemeen aan bg de buide, in de memorie van toslichting gebracht aan het Nederlandeche Landbouwcomité dat door het benoemen van de oommieaie Tiendrecht" den etoot gaf tot deze voor den landbouw zoo belangrgke zaak. Eenige leden meenden dat het algemeen verlangen naar afschaffing der tienden nit het landbouwbelang alleen niet voldoende kan worden verklaard. De reden van deze alge- moene veroordeeliog eohtten zij veeleer te zoeken in de omstandigheid dat het heffen van tienden in botsing komt met de nieuwere begrippen omtrent sociale rechtvaardigheid en billgkheid. Deze Iedon hadden tegen het ontwerp de principieele bedenking, dat daarbg te veel eerbied ie batoond voor het tiendrecht en te angstvallig is rekening gehouden met de reohten van den tiendheffer. Enkele dezer betreurden het dat de regeering niet eenvoudig heeft voorgesteld dat na een zeker aantal jaren, b.v. 15 of 16, geen tienden meer worden geheven. Dit zou niet slechts veel omslag voorkomen, maar tevens een zeer aanzienlgke besparing voor het rgk opleveren. Bg zeer vele leden ontmoetten deze denk beelden kraohtige tegenspraak. Vast moest meende men staan, dat schadeloos stelling moet worden toegekend en dat die ton caaatenbg moet overeenkomen mrt do inkomsten, welke de htffers door afschaffing der tieaden zailen derven. Het vertrouwen werd uitgesproken dat de regeering hetzelfde denkbeeld, dat aan dit ontwerp ten grondslag ligt, ook in toepassing zal brengen ten aanzien van andere agrarisohe verhoudingen zoowel ton aanzien van schade lijke versnippering of verdeeling van grond eigendom als van sommige in de praotgk nadeeiig werkende tgdelgke gebruiksrechten op den bodem. Enkele dezer leden hadden verwacht dat de regeering roede thans, tegelgk met de afeohsffiog der tienden, de afsohsffiag der heerlgke jaohireohten zou hebben voor gesteld. Hiertegenover werd aangevoerd, dat een voorstel hiertoe moeilgk kon worden verwaoht, zoolang de regeering niet heeft ontvangen het verslag van de door het vorig Kabinet ingestelde staatscommissie voor de jacht. 5 Juli. Naar van vertrouwbare zgde verzekerd wordt, wijst het eind-ogfer der oorlogsbegrooting voor het jt&r 1907, ingediend bij het Ministerie van Finanoiëo, bgna een millioen golden minder aan dan de begrootiog van het jaar 1906. Ia den laten namiddeg van Dinsdag heeft H. J. 8. op den heer Van W. in diens woning aan de Statenlaan alhier, twee revolver schoten gelost. De dader werd door de SoheveningsohG politie gearresteerd. De betrokkenen zgo of waren althaea compagnon» in een zaak. De vennooteohap is of zou worden ontbonden, terwijl de afwikkeling der geldelgke aangelegenheden berustte bg den heer Van W. Over een on ander kwam 8. den heer Van W. in diens woning spreken. Het gesprek ontaardde al spoedig in ruzie, welke zóó hoog liep, dat 8., die in eenigszins opgewonden toestand verkeerde, een revolver trok en daaruit twee schoten loste op den heer Van W. 8. heeft bg de politie een bekentenis afgelegd; bij verklaarde eohter niet het doel te hebben gehad den heer Van W. te dooden. Hg had nog 3 patronen bij zich. Rotterdam, 5 Juli. Een deurwaarder alhier kwam gisteren aan de Coolsiogd 50 bg een bewoner om beslag te leggen op diens inboedel, tot delging van eene schuld van f 130. De bewonfr waarschuwde hem in beleefde be woordingen, dat bg jaist van plan was in zgo huis schietoefeningen te gaan houden, en dat de bezoeker het dus aau zichzelf zou te wgien hebben, wanneer bg binnenkwam en bg ongeluk geraakt werdl De deurwaarder riep nu de hulp der politie in, on toen deze met de noodige sterkte opdaagde, koos de bewoner eieren voor zgo geld en betaalde op de stoep de f 130 uit, zoodat j het beslag kon worden opgeheven. Eindhoven, 4 Juli. In een beestenspel op de kermie alhier bad een groot ongeluk plaats kunnen hebben. Zekere J. G. die er vermaak iu vond ééa der leeuwen te plagen en zoo doende dioht bg de tralies kwam, werd onverwacht door den leauw bij don reohter- arm gegrepen, ec toen G. met zgo linkerarm den rechterwilde bevrgdec, greep de leeuw den man met beide pootjes vast. Door een der oppassers werd bg bevrgd en toen bleek dat hg eenige bloedige verwondingen had opgeloopeD, terwijl ook zgne kleeren deerlgk gehavend waren. Ouders, waakt over uw dochters! De secretaresse van den Vrouwenbond, afd. Den Haag, verhaalt het volgende nit de ervaringen, door dames van het stationswerk in de residentie opgedaan: le geval: Op een middag stapte een boeren meisje uit een coupé 3e klasse, gevolgd door een net gekleed heer. Zij keek verbaasd en zeide: //Maar meneer, het is hier niet Delft maar Den Haag!" De stationsdame er op af. ,/Waar moet u heen, juffrouw? vroeg zij. //Dat gaat je niets aan", antwoordde de heer brutaal. //Ga heen, anders kan je kennis maken met mijn stok 1" De dame, voor geen klein geruchtje vervaard, nam eenvoudig het meisje bij de hand, zeggend: //Ik zal haar wel terecht brengen". Het bleék te zijn een souteneur, die,- het meisje in den trein aantreffend, had beloofd haar te waarschuwen, als men Delft had bereikt. Zij was op een klein station ingestapt en door haar vader gebracht, die den vriende lijken heer" zeer dankbaar was voor die hulp. Zij moest naar Delft, alwaar zij haar zieke grootmoeder zou bezoeken. Het kind was erg dankbaar. 2e geval. Zij de stationsdame zag een meisje met veel bagage op het perron. Zij informeerde naar de P. gracht, alwaar haar, door middel van een advertentie, een betrek king met hoog loon was aangeboden. Met de tram kwamen zij en de dame aan het opgegeven adres, waar het bleek, dat het een berucht huis was. Zij werd nu veilig onder dak gebracht en was ten hoogste dankbaar, dat ze was gered. Een rechercheur merkte op, dat de bordeel houdster aan de twee volgende treinen te vergeefs naar haar prooi stond uit te zien. 3e geval. Op een morgen zag de dame een erg opzichtig gekleed heer, die alle vrouwen scherp aankeek. Toen hij haar blauwe strik en insigne zag, liep hij ijlings weg. Vier dagen daarna waa hij er weer; de dame fixeerde hem sterk en volgde hem. Hij was de eigenaar van een bordeel I Dat niet alleen het handelend optreden, maar ook de adviseerende stem van ons dik wijls van veel waarde is, bewijzen de talrijke aanvragen om hulp en steun van ouders of voogden. Zoo .kwam het mij voor, dat een moeder een boerin met een meisje op 't perron stond, en niet eens wist wat de Daam en het adres was van het verhuurkantoor waar haar doohter mee in correspondentie was. Ik bracht ze naar een vertrouwd kantoor, toen we een troepje soldaten ontmoetten, die ons toelachten. //Kiek es, wat vriendelijke minsohen!" riep de vrouw, en knikte terug. Wel een bewijs, hoe ondoordacht en onge wapend lieden van het platteland, ondanks alle waarschuwingen, hun kinderen soms mid den in het strijdgewoel zenden. Geen wonder dat er zooveel offers vallen! Burgerlijke Stand Tan Noordgouwe. 2e kwartaal 1906. geboren: 26 April. Dirk, z. van J. van IJsseldijk en N. Jonker. 22 Mei. Janna Elizabeth, d. van P. Stoel eu W. van der Have. 29 Kriena, d. van J. Fierens en M. Fokker. 30 Geertruida, d. van J. Viergever en M. Hoekman. oehuwd 25 April. F. de Roo, 32 j en Joh. van der Cingel, 32 j. 5 Mei. A. Jonker, 26 j. en L. van IJsseldijk, 23 j. 5 N. den Dekker, 33 j. en H. Brouw, 32 j. 16 A. Landman, 30 j. en 0. van de Zande, 24 j. overleden: 24 Mei Jakob van Gastel, 47 j., man van Maatje Boogerd. 8 Juni. Jakoba Soetens, 9 m., d. van C. Soetens en A. v. d. Rhee. Burgerlijke Stand van Zonnemaire. 2e kwartaal 1906. geboren: i Juni. L-ïendert, zoon van L. I. Fondse en P. J. Braber. oehu wd: Gren. overleden: Geen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 11