Zaterdag 30 Juni 1900. Tweede Blad HERIJK. ZIEIUKZËESUHE (Z ierikzeesche NIEUWSBODE. Courant). Verschijnt DINSDAGDONDERDAG ea ZATERDAG. De prjjs j>er 3 maanden is f 1,30, franco per port f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. remanding o**« per week, f 10,per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8327. XAlreoteur A!, 3". UH looser Uitgever-Redacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenL nieuws. AdvartentiSnvan i3 regel» 30 Ct». meerdere regel» 10 Ct..kannen aiterlgk tot de» Maandag», Woensdag» en Vrijdag» middag» 3 ore benorgd worden. Groote letter wordt naar plaattruimte berekend, Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Franke!,, Oude Haven D 493, Zierikzee. Bekendmaking. De BURGEMEE8TKR en WETHOUDERS van Zierikzee mikon bekend, dat het Kantoor van dan Ontvanger dezer Gemeente met ingang van den 2 Jali e k. verplaatst wordt van den Dam, wijk B no. 84, naar de Poststraat, wijk B no. 41. Zierikzee, den 20 Juni 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, l.o-Secretaris. Tijdvak I906-I9Q7. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat de Heryk der maten en gewichten gedurende het herijk-tijdvak 1906-1907 voor deze gemeente zal plaats hebben te Zierikzee, in het gewone IJklokaal op het Raadhuis, en wel: den 18 Juli e.k. van 9—12 uur en van 14 uur, voor de verkoopers van nieuws maten en gewichten, en voor de apothekers, goudsmeden, enz. (fijnere weging); den 19 en 20 Juli vau 9—12 en van 1—4 uur, voor de ijkplichtigen, wonende in wijk A; den 21 Juli van 8—12 en van 1—2 uur, en den 23 Juli van 1 4 uur, voor de ijkplichtigen, wonende in wijk B; den 24, 25 en 26 Juli van 9—12 en van 1—4 uur, voor de ijkplichtigen, wonende in wijk C; den 27 Juli van 912 en van 1—4 uur, en den 28 Juli vau 8 12 en van 12 uur, voor de ijkplich tigen, wonende in wijk D. Zij verwittigen voorts de ijkplichtigen: 1°. dat de voorwerpen schoon en «.lroogf ter herijk moeten worden aangeboden, en zich in zoo- danigen toestand moeten bevinden, dat eene verifi catie en stempeling mogelijk is; 2°. dat lengtematen, voorzien van merkteekecen of aanwijzingen van_on_wettifle maten, moetan worden afgekeurd en ten allen tijde in beslag genomen kunnen worden; 3°. dat de onderdeelen van het Gram (JMilligfrani- gewiehteu), uit hoofde der daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het IJkkantoor te Middelburg kuDnen worden geverifieerd, (Ministe riële beschikking van den 16 April 1873, No. 193); 4°. dat belanghebbenden zich bij de terug-ontvangst van hunne voorwerpen moeten overtuigen, dat deze duidelijk het wettige goedkeuringsmerk <j dragen, daar een beroep op verzuimen, die bij den herijk mochten zijn begaan, later niet zal ontslaan van rechtsvervolging; 5°. dat na het einde van den termijn van den herijk (1 September 1907), het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van het goedkeuringsmerk vertooclen en straf baar is, en 6°. dat het la&tstgeplaatste goedkeuringsmerk gedurende minstons twee jaren ongeschonden moet blij ren bewaard en dat voorwerpen, waarvan dat merk onduidelijk wordt, andermaal tot den herijk moeten worden aangeboden. Zierikzee, den 29 Juni 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, l.°-Secretaris. HiEUtifSTMBIMGEN. Amerika. De overheid te Philadelphia heeft bevel gegeven tot sluiting van 57 op de 171 stede lijke elaohthuizen, daar deze in een zoodanige» toestand van vervuiling verkoerden, dat ze groot gevaar voor de volkegezondheid opleverdende viezigheden te Chioago moeten er slechts kinderwerk bij zijn. Te New-York is een opzienbarende misdaad gepleegd. De vermaarde arebiteot "White is daar op een schitterend feest in de «hangende taiaen" van Madison Square" doodgeaohotea door den Pittsburgeoheu millionair Thaw. Men voerde een operette op, en het koor zong juist iets wat betrekking had op een duel, toen er twee schoten knalden en de heer White dood op den grond viel. De feestvreugde maakte plaats voor grooto ontsteltenis. Vele dames vielen fliuwanderen slaakten angstkreten; kortom, het was een onbeschrijfelijke verwarring. De heer Thaw gaf zijn.revolver af en liet zich zonder tegenstand in heohtenis nem6c. Naar men zegt, had mevrouw Thaw vóór haar huwelijk in betrekkiog gestaan met den heer White en de heer Thaw, die dit pas vernomen had, wreekte aldus baar eer op haren verleider. Mevrouw Thaw is ook in heohtenis genomen. De reis van president Roosevelt naar de landeogte van Panama zal drie maanden duren. Zij gesohiedt om zioh op de hoogte te stellen van de sanitaire toestanden der arbeiders en voor het invoeren van de noodige ver betering hunner huisvesting en verzorging. De president maakt de reis op een oorlogs schip, dat door draadlooze telegrefie met Washington in verbinding blpft. I Een millionctirsvrouw voor de rechtbank. j Over een paar maanden zal meu te Sioux Pulls, Dakota, het ongewone schonwepol zien. dat een millionaire vrouw wegens moord zal terechtstaan. Woensdagmiddag is mevrouw Emma Kaoff- raann, de cohtgenoote van één der rijkste brouwers iu 't westen der Veroeoigde Staton, verhoord io zake oen door haar gepleegden moord op Agnes Poires, ééa harer dienstboden. Het meisje was slechts 16 jaar oud, ea stierf in het hospitaal ten gevolge van bekomen slaag en andore verwondingen, die mevrouw Kauffmann baar moet hebben toegebraoht. I Zij werd na den dood van het meisje gearres- toerd. De geschiedenis heeft, zooals te begrijpen is, algemeen,e verontwaardiging gewekt. Na het verhoor, waarbij movrouw Kauffmann flauw viel, werd zij, begeleid door haar diep bedroefde» echtgenoot, naar de gevangenis geleid. In een openbare vergadering, deze week in de stad gebonden, verklaarden eenige sprekers, dat als mevr. KauffmRnn niet werd gevangergenomen, en met 't oog op hare geschokte gezondheid voorloopig naar huis zou worden gertuard, zij haar huis iu de lucht zouden laten vliegen. Op weg naAr en van het reohtsgebonw werd mevr. Kauffmann ui'g; floten en werden kreten van: Lynch haar! Hang haar op!" onder de woedende menigte gehoord. New-York, 26 Juni. Ia Toledo (Ohio) zijn 5 ijsbandeiaren, die een kartell tot het hooghouden der prijzen gesloten hadden, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 5000 dollar boete. Spanje. Volgens een telegram nit Madrid is te Tarragona een medeplichtige van Morra), den bedrijver van den aanslag op den koning en de koningin, gearresteerd. Hij was uit Madrid vertrokken op den dag van den aanslag en reisdo te voet naar de grens. Hij beet Ruiz Montes Chamorro. Ia Ubeda moet de anarobiet Avins gearres teerd zijo, dien men nu weer als deu dader van den aanslag te Pat ijs beaohouwt. De anarchist Farraa wordt overal in Galicië gezocht. Italië. De streek van Napels is Zondag getroffen door oen vtrachrikkelijk onweer, dat ver scheidene uren duurde. Verschillende dorpen aan den voet van den Vesuvius zijo door modderstroomen geteisterd. Te Salerno is de bliksem, ovenals Vrijdag hier in het kamp te Zeist, in een troep militairen geslagen. Twee soldaten zijn gedood; een aaatal rffioieren en minderen gewond en tijdelijk verlamd. Weer een aanslsg op een priester: Te Palermo werden op den priester Sebastiani Loggia twee geweerschoten gelost, terwijl bij de kerk binnentrad. Hij werd getroffen en viel dood op den kerkdrempel neer. Rusland. St.-Petersburg, 26 Juni. De doema hield zioh heden langen tijd bez:g met de inter pellatie over de onderdrukking der pers, waarbij nieuwe aanvallen op de regeeriog niet achterwege bleven. Gainartelli uit den Kaukaeus sprak zijn voldoening uit over de beweging in het leger. Feodorowsky vindt daarentegen, dat men het leger buiten de politiek houden moet, wil Rusland niet een heele rij revoluties doormaken. Het Huis ver klaart dringend de interpellaties over ver- soheidene gevallen van brandstichting, die in het dietriot Tsohernigow gepleegd zijn op bevel van den chef der gendarmerie, generaal Rudow. Het bericht daarover wekt groote beweging. Langen tijd wordt ook gesproken over een interpellatie over het gebruiken van Kozakken door het geheele land als politie macht. Arakantseni verwijt der rrgeeiing, dat zij eik meneohelijk gevoel bij do Kozakken heeft vernietigd en haat tegen de Russen onder hen gewekt heeft. Men moet de Kozakken beklagen. Afgevaardigden uit het Dengebied ontzeggen der doema het recht over het ontslag der Kozakken to beraadslagen. Dat recht komt' alleen den vorst toe. De president roept hen tot de orde, omdat hij de behande ling van dat onderwerp al heeft toegestaan. Deze afgevaardigden betoogen dan verder, dat da Kozakken het geduld verliezen en zioh tegen de revolationnairen zullen keet en. Andere afgevaardigden der Kozakken verklaren daarentegen, dat de Kozakken in vrede met het Russische volk wensohun te leven. Er worden brieven van Kozakken voorgelezen, waaruit blijkt, dat het b mzelf tegenstaat politiediensten to moeten verrichten. Sedelnikow zegt, dat de Kozakken diensten zijn van den Czaer, maar de Czaar zelf is de eerste dienaar des vaderlands, dat vertegenwoordigd wordt door de doema. De Kozakken hebben dus niet het recht tegen den wil van het parit ment te handelen. Roditeohew protesteert tegen het misbruik van den naam des Czaron; bet uit voerend bewind is de sohuld van de beersohende misbruiken, die in naam den Czaren worden begaan. Nadat Aladyn nog gesproken heeft, wordt de dringendheid der interpellatie over de Kozakken aangenomen. Ook die over een interpellatie naar aanleiding van de arrestatie van den redacteur van het blad Pttersburgsche Koerierwaarbij een inspeo^eur van politie verklaarde, dat hij een Jodenvervolging in elkaar zou zetten, waarbij die in Bielostok verbleeken zou. 27 Juni. Ongeveer 500 bestellers van het Nioolaasstation, die den arbeid hebben neergelegd, trokken eergisteren langs de Kharkcfftkayietraat, en dwongen alle peritonea die zij tegen kwamen, hen te vclgeD. Een troep kozakken, waaronder die van de garde, onder bevel van kapitein Ylaesoff, zette de straat af, maar de betoogers woigerden door te ioopoa. Er werd met steenen gegooid, en kapitein Ylaesoff werd getroffen. Daarop deden de kozakken, met de sabel ia da vuist, en voorafgegaan door huu kapitein, een charge op da menigte. Kapitein Ylaseoff velde zelf een diergenen, welke met steenen hadden geworpen, nn zijn mannen volgden zijn voorbeeld. Verschillende porsonon rtjü'wnatïg gewond. Frankrijk. Ia de badplaats Palavas (Fraascb depar tement Hó ault) is Woensdag groote schrik verwekt door een troep van 88 stieren, die naar de arena's van Béziers werden gebracht en opeens razend geworden, door het plaatfje renden. Do baders aan hot stiand en de wandelaars ia de straten vluchtten in grooten angst, waar zij maar konden: in winkels en koffiehuizen, in echniten enz. Daar klommon er zelfs ver soheidenen in lantarenpalen. Alles liep eohter zonder ernstige ongelukken af. De stieren werden, na een langdurige jaoht, eindelijk alle weder gevangen en verder uaar Béiiers gebracht. Parijs, 28 Juni. Op de heden gehouden zitting ter revisie van de Droyfus-zaak zegt do procureur generaal dat de onschuld van Dr^yfas even klaar bewezen ia als de sohnld van Eiierhazy aaugetoord. Duituchlcnd. In de slaapkamer van een huis in de ElbiDger Strasse te Berlijn is de 58-jarige koopman Robert Köiing, met een kogelwond in 't hoofd, dood gevonden. Zijn huishoudster Martha Lopp, geb. Berndt, die Bedert een paar maanden bij hem in dienst was, is in verband met dezen moord in heohtenis ge nomen. Het geval wekt veel opzien. De weduwe Lopp stond zeer ongunstig bekend; de zsdenpolitie oefende toezioht op haar uit. Maar zij is 34 jaar, een vrij knappe vrouw, en wiet Koning in haar macht te krijgen, zoodat deze zich niet alleen met zijn huishoudster verloofde, maar haar ook een volmacht vertchafte, en haar sedert 1 April wel 35 000 mark schonk. Bovendien wist zij hem een paar dagen geleden te bewegen tot verandering van zijn testament, zoodat zij tot universeele erfgename benoemd werd. De al te slimme weduwe is bovendien bij haar inhechtenisneming in 't bezit gevonden van een zakje met een paar honderd mark, dat de vermoorde onder zijn hoofdkussen had gelegd. België. Ia de Pelekaanstraat te Antwerpen is Maandagavond een jongen van een jaar of negen bij het oversteken dor straat omver gereden door een eleotrisohe tram, die bij door een huurrijtuig blijkbaar niet gezien bad. Niettegenstaandu alle moeite, die de be stuurder deed, om te stoppen, werd het kind door den ohasse-pierre een vijftiental meters verre meegesleurd. Toen men de tram had opgelioht en het slachtoffer er onder uithaalde, was het vreeBelijk om. aan te zien. Het had bijna geen kleeren meer aan het liohaam verder werd door een geroepen geneesheer vastgesteld dat zijn schedel was gekloven, verseheidene ribben gebroken en een arm letterlijk afgesneden. Ia weerwil van al die kwetsuren wss het kind nog levend en in een erbarmelijke» toestand werd het naar het Stuivenberggast- hnie gevoerd. Het kind is 's nachts te 2 ure gestorven. Men weet nog niet wie de kleine is, dooh aan de versoheerde kleeren to zien, zon men denken dat 't aan landverhuizers behoort. Engelando De voor het vrouwenstemreoht in Engeland ij verende vrouwtjes makon het toch wel een beetje al te bont. Wetende, dat minister Asquith een krachtig tegenstander van haar ideaal is, belegerden zij al eenige degen formeel diens woning. Dinsdag heeft men een viertal stemreoht-Kenau's achter de ijzeren deuren moeten brengen, want het werd te lastig. Londen, 26 Juni. De Daily ü/aiZ-corres- pondsnt seint uit Johannesburg, dat hij goede redenen heeft om aan te nemen, dat de toestand in Natal ernstiger is dan officieel erkend wordt. Er zijn nieuwe onlusten uitgebroken, die worden toegeschreven aan het buitmaken van vee van loyalisten voor de regeering. Men verwacht dat een betooging van Engelsche (imperial) troepen een goeden indruk zou maken. Naar men oit Londen meldt is Woens dagavond eene Rotterdamsche stoomboot, in de beriohten de American" genoemd, van Antwerpen naar Philadelphia, bij de Goodwin- zandbanken in aanvaring geweest met een Deeneohen schoener «Bertha", van Rio Grande do Sul uaar Hamburg, welke terstond zonk, zoodat aebt ©nv«r«nden de kapitein, vijf z»;e- lieden en twee passagiers (eeu man eo eene vrouw) verdronken. Alleen de zoon des gezag voerders, Peter Norholm, een jongeling van achttien jaar, werd gered. Hij sprong in zee en werd in een boot van de American" opgenomen, die bem te Dover aan wal zette. Hij zegt dat allen sliepen, toen de botsing plaats had. De «American" is onbeschadigd verder gereisd. Naar men bericht aan de Daily Telegraph uit Tokio versohoof Rusland de oiderbande- liogen over Manbjoerije tot den herfst. De betrekkingen met China zija lang niet hartelijk. Esnige dagbladen bevatten het volgend telegram uit St.-PetersburgGeneraal Renuen- kampf verklaarde op een banket, dat het uur der wrake van Rusland in het Verre Oosten nabij waa en dat a) de voorbereidselen spoedig voortgezet worden. Nederland. Utrecht, 28 Juni. 't Was gisteren den geheelen dag vol te dezer stede, overal warrelden vreemdeling en Utrechtenaar door elkaar. Een heerlijk zonnetje bescheen de versieringen in de straten die alom waren aangebracht, ofschoon natuurlijk bier ea daar wel een minder vurige beijveraar zijo woning onversierd had gelaten, zoodat daar een leelijk hiaat kwam. Eigenaardig was ook de tal van woonwagens met de bewoners, waarvan de jongeren door hardloopen en kopjes buitelen menig oentje wieten te veraohalken. Het was Woensdag de dag van den optocht, de dag van drukte en beweging. Om half één stelden de deelnemers aan den optooht zioh op en vertrokken daarop een uur later van het gebouw der studectensooieteit. Er kwam bijna geen eind aan de processie van 410 mannen (en enkele vrouwen) die dan intocht van den zegevierenden Germanicus moest voorstellen en die, diobt door eene ontzaglijke menigte omstuwd, plechtig door de straten schreed, van tijd tot tijd begroet door luiden bijval en vivat-gosohreeuw, en bij eiken triumfboog en elk ataateietapijt de wensohen en begroetingen der burgerij vindt: »Ave Germanioe! Salve triumphatoral wordt zij soms herinnerd aan de tijdelijkheid van dit Romeinen- en Imparatorendom door de andere, welgemeende inschriftenVivat Academia, Vivat Alma Mater I De stoet maakte een mooien indruk met zijn eerbiedwaardige priesters, die voorafgingen, met de kranige soldaton en mugietraatpersoneu, met de krijgsgevangen Germanen, die in zich zelf gekeerd meetrokken. Koorknapen, een nar, tooneelspelers, alles volgde dan in een bonte mengeling van kleuren en lijnen en eindelijk de kern van den stoet, Germanitus; rechtop staande in den triumfwagen, die wordt voort getrokken door vier schimmels, rijk bekleed met purper-en-gouden kleeden en versierd met rozen, vertoont deze Germanieus metr het type van het verwijfde Rome, dan dat van den krijgsbaftigen veldheer van Gallië en Germanië. die tal van ontberingsvolle veld tochten heeft gemaakt. Hg staat gehold in de pnrperen toga piota, met gouden figuren bestikt en met robijaen omstikt, opgehouden met een diamant tegen da witte tunica. waar van een deel te zien blijftdeze tunica palmata is van witte zijde met gouden viotoriepalmen. Op bet hoofd draagt de trinmpbator de gouden, met diamanten versierde kroon, in de rechter hand den groenen palmtak, ia de linkerhnnd den langen ivoren impnratorenstsf met den gouden adelaar. Ook de kinderen. Nero, Draaas, Ca jus, Agrippiua en Drusilia om hem heen gezeten, maken den triumftoebt mede. En altijd maar door kwamen nienwe groepen het oog verblinden, te veel om op te roemen. De stoet werd gesloten door de ruiterij. De eigenlijke Roineicecbe ruiters werden vooraf gegaan door de vexill*rii of vaandeldragers van onderofficiersrang met de verschillend versierde en gelg ido vroolgke vaantjes. De magister quitum het hoofd der ruiterafdeeling met zwaar dof-koperen pantser en achter hem de zwaargewapende, en de lichtgewapende ruiterij. Eindelijk de Gallische ruiters met wollen botetkleed en groote metalen schouder- lappen en zwaard en lans en de Sarmatiscbe ruiters, boogschutters te paard, in een langen maliënkolder met leeren helm. En als de ontzagwekkende stoet voorbij is gegaan, gutst de menigte, die rustig ter zijde gehouden is, sohter de ruiters aan, of beweegt zioh naar een ander punt van de stad, om de processie weer en nogmaals weer voorbij to »i«n trekk©n. Het was reeds 10 uur geworden, aleer de stoet Tivoli bereikte. Inmiddels hadden in de straten der stad twee offervuren gebrand, onderhouden door twee priesters ia costuum. Op het Oadberkhof brandden in de boogte aoht groote varen in de koperen bekkens eo gaven aan die straat eea tegelijk aantrekkelijk eu spookachtig aanzien. Ook op sommige andere plaatsen in do stad werden offervuren gebrand. Natuurlijk beersoKte op deu avond eeo ovorweldigende drukte, het praohtig weder begunstigd* bovendien nog de illuminatie der straten. Behalve de vele straten en gr«ohteo, welke verlicht waren, baadden tal van gebouwen zioh in een zee van iioht. Het station der staatsspoor, het gebouw der maatschappij Utrecht, het stadhuis en tal van andere ge houwen boden eeo eenig gezioht. Reisindrukken. (Van onzen stadgenoot P.) Van liUcern naar Italië met de St.-Gothard baan. 't Was ongeveer zeven uur in den morgen toen ik haastig de nauwe straatjes van 't oude Lucern doorjaagde, om eenige minuten daarna weer vrij de frissche morgenlucht in te ademen op de Schweizerhofquai. Er was reeds veel geloop, en vooral in de riohting der booten. Overal cafó's en restaurants, die de vreemde lingen in allerlei talen toeschreeuwen om te ontbijten. Daar ook ik aan deze bezigheid, n.l. het ontbijten, verslaafd ben, vloog ik één dier gelegenheden binnen. Na laDg wachten kreeg ik eindelijk 't een eD ander, en moest ik toen beenen maken om de boot op tijd te bereiken. Deze zou me naar Fluclen breogen, en vandaar per spoor verder naar Italië, 't Zal ongeveer negen uur geweest zijn, toen we van wal staken. Heerlijk scheen de zon nu op de stad, die weldra weer io 't verleden voor me lag. Hoe klein en nietig waren die kaartenhuisjes en kerktorens, vergeleken bij den grooten reus, den „Pilatusberg". Nog een oogenblik is alles beneden aan zijn voet bont en kleurig door elkaar gezaaid, met allerlei glimlichtjes, koortsachtig wirmelend en dansend als fijo geschakeerde mnziektonen; dan komt 't lang gerekte deoressendo, om eindelijk op 't allerlaatst één te worden met 't blauw wazig verschiet van 't oneindige. Lang stond ik te kijken Daar dien rijkdom van natuur, telkens en telkens afwisselend, nu links kijkend, dan rechts den oever nastarend. De booten geven den tourist dan ook zooveel als ze maar kuonen, om 't ve- blijf aangenaam te maken, zoodat men overal rood kau loopen, en aan alle kaDten een vrij uit- i zicht heeft. Na ongeveer een half uur komen we in het eigenlijke Vierwaldstüttermeer. De bergen vóór ons worden hooger en hooger, terwijl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 5