ZIERIRZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 30 Juni 1906. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. KENNISGEVING. TIENDE-VRUCHTEN. NIEUWSTiJDrNGEN. (Z i e r i li. z c c s c h. e Courant). Vereohijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prga per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8327. Dlreotouri A. iT. DB LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FBaNKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Mauutla^ <leu %ïen «Juli o.lf., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin do volgende zaken ter tafel zullen worden gebracht, t. w.: 1 Resumtie notulen; 2. Brief van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der Gemeentebegrooting voor 1905 3. Brief van Ged. Staten, houdende goedkeuring van liet raadsbesluit tot uitgifte van gemeentegrond in erfpacht; 4. Brief van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving *an - en op posten der Gemeentebegrooting voor 1906; 5. Brief van den heer Mr. H. Polvliet, houdende bericht, dat hij zijne benoen. ing tot lid der Districts-Com missie van het fonds tot ondersteuning van den Gewapende»» Dienst in de Nederlanden aanneemt; G. Verslag der Commissie, benoemd tot onderzoek der rekening van het Burgerlyk Armbestuur over 1905; 7. Verslag der Commissie, benoemd tot onderzoek der rekening van de Bewaarschool voor minvermogeoden over 1905; 8. Rekening van het Pensioen- en Weduwenfonds der gemeente-ambtenaren over 1905; 9. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het verleenen van afschrijving van hoofdelijken omslag; 10. Voor tel van Burgem. en Weth. tot wijzigirg der Instructie voor den Gemeente-Ontvanger; 11. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het aa»igaan eener ruiling van grond met de Wed. L ten Haaff, en tot verkoop van een perceel gemeentegrond aan genoemde weduwe; 12. Voorstel van Burgem. en Weth. om den heer Dr. J. A. Vollgrafl, met ingang van den 1 September e.k., eervol te ontslaan uit zijne betrekking van leeraar in de natuur- en weiktuigkunde enz. aan de lloogere Burgerschool alhier. Enz. Zierikzee, den 28 Juni 1906. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. VEILING VAN De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de open bare Veiling der TIENDE-VRUCHTEN, aankomesde deze Gemeente, voor den jare en oogst van 1906, zal plaatshebben op Donderdag; «Ie»i 11) «Juli des voormiddags te 10 uur, op het Raadhuis dezer Gemeente. Zierikzee, den 28 Juni 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, 1.° Secretaris. Algswssw Overzicht. Onze lezers en lezeressen herinneren zioh, dat Janièi, de geniale leider der sociaal- demokratiaehe partij in Frankrijk, en de minister Clémenoeau. een niet minder talent volle persoonlijkheid, in de Kamer met elkaar geduelleerd hebben, niet met den degen of het pistool, maar met betoog tegenover betoog, argument tegenover argument te plaatsen. Hield Janros een vnrig pleidooi voor het sooialisme, dat bij in de wetgeviog wenechte te belichamen, C.'émenoeau verdedigde de op bet beginsel van den privaat-eigendom metende samenleving. Wie in dien gedenkwaardigen tweekamp de overwinning behaald heeft, wensohen wij niet te beslissen. Wy eonetateeren slechts, dat de Fransohe Kamer in deze met een overweldigende meerderheid de zijde van Clémenoeeu gekozen heeft. Zij heeft namelijk de volgende motie aangenomen; «De Kamer, «instemmende met de verklaring der regeering, «en vertrouwen stellende in het vaste beslnit som in den meest nitgebreiden demokratisohen »zin de door het land verwaohte hervormingen «door te voeren, gaat over tot de orde van «den dag". Slechts 87 leden vorklaarden zioh tegen de aanneming van deze motie, waarin de socialistische leer veroordeeld werd. De Kamer stelde zioh daarbij op bet standpunt van Sarrien, den Minister-President, die in zijn verklaring met klem betoogde, dat de regeering, hoe demokratisoh ook aangelegd, niets wil weten van de opheffing, noch van den persoonlijken eigendom, noch van die der maatschappij, dat zij eohter wel haar beste kraohten wil wijden aan de natuurlijke, ge leidelijke verbetering der maatschappij. Bij de Kamer is door één der leden een wetsontwerp ingediend, waarby bepaald wordt, dat de eerste Meidag voortaan een wettige feestdag zal zijn, genaamd «Het Arbeidsfeest". Die dag zal als werkdag betaald worden aan de beambten en werklieden van den Staat, de departementen en gemeenten. De kwestia-Dreyfus hebben wij vroeger zóó nitvoerig behandeld, dat wij haar als volkomen bekend aan onze lezers mogen beschouwen. Nadat de krijgsraad te Hennes Dreyfas op grond van valsche stukken, en valsche getuigenissen op nieuw veroordeeld had, werd de martelaar van bet Duivelseiland begenadigd. Dez3 gratie was, wat zij in ztaatsrechterlijken zin steeds moest zijn, niet het bewjjzen van een gnnst, maar het doen van reoht. In de aanneming der gratie door Dreyfns mag dan ook niemand een stille erkentenis van sohnld zien. Intuesohen zijn sedert de begenadiging nieuwe feiten aan bet licht gekomen, waaruit overtuigend bleek, hoe schandelijk party dig de krijgsraad te Rennes vonnis heeft geveld. Op grond van die nieuwe feiten kwam de e ff aire voor het Hof van Cassatie. De rechtsgeleerde rapporteur van dit Hof klaagt steen en bsen over de tegenwerkiog, die hij iu zijn streven de waarheid op te sporen van de zijde van den generalen staf ondervond. Deze weigerde namelijk de op de zaak betrekkelijke stnkken af te geven, zoodat men zioh genoopt zag zioh van de sleutels meester te maken, waarmede kasten en schrijftafels geopend werden, en waarin men stokken vond, die nog niet hekend waren. De vraag is na, zal bet Hof van Cassatie zelf in hoogste instantie reoht doen, en Dreyfus zoogenaamd jnstitiëel rebabiliteeren, of zal het Hof de zaak verwijzen naar een nieuwen krijgsraad. Geschiedt dit laatste, dan bestaat met het oog op de demoralisatie van den generalen staf, waar de verderfelijke geest van den groot-leugenaargeneraal Mercier, nog steeds coavereio is, groot gevaar, dat wederom een spel van intrige en bedrog met Dreyfas afgespeeld wordt, zoodat by op nieuw veroordeeld wordt. Niet alleen voreten on vorstinnen, maar ook priesters staan aan de misdadige aan slagen van de anarchisten bloot. Zoo werd in Italië de tachtigjarig mgr. Corei door een anarchist met messteken verradelyk vermoord. De moordenaar werd gelukkig gevat, en zal zijn gerechte straf niet ontgaan. Bij de kroning van Koning Haakon te Dronthoim had men uitgebreide voorzorgen genomen, teneinde een aanslag op zijn leven en op dat zijcer gemalin te voorkomon. Het vorstelijk rijtuig r ;ed snel naar de kerk, waar de geestelijkheid aan de hoofddour het hooge echtpaar afwachtte; een tooht door de ver sierde straten werd niet osdomomen, en geheime politie was in grooten getele overal aanwezig. Wat de broniog betreft, den Koning werd, nadat hij door den bisschop gezalfd was, door den Minister de kroon opgezet. Een andere Minister overhandigde hem den soepter, terwijl een lid van den Raad van State hem den rijksappel aanbood. Krooo, soepter en rijksappel zijn de symbolen van het KoniDgRohap In Servië zijn de verkiezingen voor de Skoeptschina in den geest van het nieuwe kabinet Paobitoh uitgevallen, dat de ver kiezingen geleid hebft, zoodat deze nitelag wel te verwachten was. Al heeft de Ryksdoema in Rusland nog geen politieke maobt, van haar gaat reeds een stijgende moreele kracht nit, waarvoor de regeering eens zal moeten zwiohten. Deze zal moeten toegeven aan de Doema, en heengaan. Met algemeene stemmen op drie na, nam de Doema na de besprekiog van den hongersnood een motie aan, waarin verklaard werd, dat alle hinderpalen, die openlijke hulpverleonirg in de streken, waar hongersnood heerecht, be lemmerd hebben, zallen big ven bestaan, zoolang 't land door een onverantwoordelijk ministerie geregeerd wordt. Alodijn zeide, dat de regeering het volk verarmt, en er na weer op loert geld los te krijgen, dat dan weer in de zakken van de ambtenaarswereld verdwijnt. Hij stelde voor een speoiale coiomieaie voor den hongersnood in te stellen, ea geen cent aan een regeering te geven, die het ver trouwen van de Doema niet bezit. Een ander lid, met name Rodiihohef, zeide, dat de regeering de Russen tot bedelaars heeft gemaakt. Rusland zal blijven hongeren, zoolang deze regeering aan het roer blijft. Officiéél is thans geconstateerd, dat de jodenmoorden en jodengrnwelen in Rusland reohtstreebs uitgaan van de regeering. Niemand minder dan de gewezen assistent van den Minister van Bionenlandsohe Zaken, prins Oeroeezof, besobuldigde haar hiervan. Hij schetste in zijn merkwaardige rede de rol, die de politie bij de jodenvervolgingen speelt, deelde mede, dat aan de afdeeliag politie een geheime drokkery verbonden is, waar de geschriften worden gedrnktwaarin de bevolking tegen de joden wordt opgeruid, en tot moord en plu» dering rgen ben wordt aangezet. Deze rede maakte op de Doemaleden een diepen indruk. Wel wist men reeds in hoofdzaak, dat de regeerjDg de jodenvervol gingen uitlokte, maar wat men nu te hooron kreeg, had men niet kannen denken. Het Rassisoh Ministerie is dan ook moreel dood. De Doema heeft een motie aangenomen, waarin wantrouwen in de regeerirg wordt uitgesproken, en haar aftreden g« soht Wordt. Bij een interpellatie, betrekking hebbende op de koz'kkon, hield de afgevaardigde Arakantzef een rede, waarin bij verklaarde, dat de kozakken evenzeer de slachtoffers van de bureaukratie zijn als de overige onderdanen. Zij worden verlaagd tot de rol van sloven der moordenaars. Maar zij beginnen zioh te sobamen over de rol, die hun is opgelegd. Als de regeering van het plan zwanger moobt gaan de Doema uiteen te j*gen, dan zal zij daarbij niet op het leger kunnen rekenen. Dit is reeds gebleken. Het garde regiment Preobrsjenski te Petersburg weigerde ter bewaking van dan Czaar naar Peterhof te maroheeren, omdat het gehoord had, dat de regeering de gewelddadige ontbinding der Doema beraamde. Eerst toen het daaromtrent een geruststellende verzekering ontving, rukte het naar Peterhof op. Het Huis van Afgevaardigden te Wash ington heeft in de wet op de landverhuizing o.a. deze wijziging gebracht, dat landverhuizers, die toelating verlangen, om zich aan gods dienstige of politieke vervolgingen te onttrekken, niet op grond van geen middel van bestaan te hebben kannen geweerd worden. Nederland. Beverwijk, 27 Jnni. Emige expediteurs van aardbeien hebben met do H. IJ. S. een oontraot aangegaan voor het vervoer van aardbeien per extra-trein naar Duiteobland. Dientengevolge zal het fruit zonder oponthoud in minimum van tijd de plaats van bestemming bereiken, wat den handel en de aflevering zeer zal ten goede komen. Gisteren ie op dan Velddag van het «Leger des Heila", gehoudan te Rooswijk onder deze gemeente, eer heilsoldate uit Zeeland plotseling dood gebleven tengevolge van een hartverlamming. 's Gravenhage, 27 Juni. De Minister van Jastitie heeft, in overleg met zijn ambt- genooten, wijziging gebracht iu de uitbetaling van de rekeningen ten laste van het Rjjk, nadat deze door de algemeene rekenkamer zijn geverifieerd. Tot dusverre werden deze rekeningen, dsolaratiën enz. door de provinciale besturen uitgereikt. Thans is bepaald, dat de uitreiking rechtstreeks zal plaats hebben door de postergen, een ministerieele bepaling die ten gevolge zal hebban, dat e8n veel spoadiger uitbetaling dan vroeger zal worden verkregen. 28 Jnni. Tweede Kamer. Ia de heden gehouden zitting warden verschillende wets ontwerpen aangenomen. Minister Fock verdedigde o. a. het door den heer Van Kol voor Ind:ë onbillijk geachte wetsontwerp om Indië voor de helft te doen bijdragen in de kosten van de handhaving der neutraliteit in Indië tijdens den Russiseh Jspacschen oorlog. Aan den heer Jansen verzekerde do Minister, dat het zijn doel is spoedig te geraken tot instelling eanor staatscommissie voor herziening van het koninklijk besluit van 1896 betrekkelijk de verdeeling der marine-uitgaven in Indië. De Minister protesteorde tsgen de bewering van den heer Van Kol als zou Indië geen belang hebben bij het beheer door het Nederl. gouvernement. Met 46 tegen 12 stemmen werd besloten nog te bebandeleu de conelasie op het adres der schutterij-offioieren om schadevergoeding wegens ophtffiog der sohutterij. Vrijdagmiddag is de eindstemming over bet arbeidscontract aan de orde. Met 32 tegen 26 stemmen werd verworpen het voorstel van don voorzitter om ook nog voor het rr^^s te behandelen het weteontwerp betreffende den spoorwegaanleg in de Haar lemmermeer. Daarna werd behandeld de herziening der wet omtrent de heffing van een invoerrecht naar de waarde. De heer Plate bepleitte schrapping van de faotnur als bewijsmiddel. I De Minister zag er geen bawysmiddel in, maar wel een onontbeerlijk hulpmiddel voor de waardebepaling. In dien geest bracht de Minister een wijziging aan. Met 1 Juli wordt de naam van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijver heid veranderd in «Ministerie van Waterstaat" alleen. Minister Kraus wordt tegen 15 Juli aan zijn departement terugverwaoht. Gisterenavond werd een handelsreiziger, die op het plankiel van het Staatspoorstation hier ter stede liep, door een stationsbeambte op heeterdaad betrapt op het ontvreemden van een pakje van een met colli's beladen handwagen, staande hij de vraohtgoederenloo^s. Het is een toeval dat juist op dat oogenblik de beambte tnssohen eenige spoorwagens nit, op het perron wipte en de vlugge handbeweging van den dador zag, anders had er geen haan naar dezen brutalen diefstal gekraaid, daar een andere stationsbeambte, belast met het toezicht op den wagen, aan de voorzijde van de kar zijn brood zat te eten, en, door de opgestapelde goederen niet kon zien, wat aan de achterzijde gebeurde. De beambte die den dief betrapte, zag dat deze met een pakje in de le khsee-waohtkamer ging en het daar op z'u gemak ging openen. Hij waarschuwde den op het perron steeds aanwezigen reoherobeur, die den handelsreiziger arresteerde en overbraoht naar het politie commissariaat aan de Nieuwe Haven. De aangehoudene deed 't aanvankelijk voorkomen, alsof bij het pakje op het perron gevonden had. Numausdorp, 28 Juni, Woensdagavond is de tram, die 4 50 van Zuid-Beierland vertrekt, onder Nuiaansdorp ontspoord. Da machine werd uit de rails geslingerd en sloeg geheel onderstboven, met de rookpijp in den grond. De postwagen kwam dwars voor de maohiue en werd gedeeltelijk versplinterd. Van deu personenwagen werd het voorbaloon gedeeltelijk verbrijzeld, Stangen van de waggons zijn als rietjes afgebroken en gebogen. Gelukkig zijn er geen persoonlijke onge lukken bij voorgevallen. De machinist en de stoker kwamen met den schrik vrij. De oonduoteur Lodewyk en de melkagent J. Vos bezeerden zioh een weinig aan de beenen3 personen, die zich in den achtersten wagen bevonden, bleven ongedeerd. Het geheel lijkt een heele ruïae. De lijn naar Zuid-Beierland is versperd. Oosterhont, 28 Juni. Woensdagavond had alhier een treurig ongeval plaats. De werkman M. Moll, in dienst der firma J. M. Versobure en Zo margarinefabrikanten, die eeDe flesoh vitriool vervoerde, had het ongeluk te vullen, waardoor de fhsoh brak en de bijtende vloeistof hem over het lichaam vloeide. Deerlijk aan hoofd, handen en een gedeelte van het liobaam gebrand, werd de ongelukkige, onder hevige pijnen naar zijue woning ver voerd, waar spoedig geneeskundige hulp aanwezig wae. De man verkeert in zorgvolle omstandigheden. Uit Stad sa Provincie. Zierikzee, 29 Juni. De oolleete, alhier gehouden ten behoeve der ruim 100 weduwen en weezen, en oude en gebrekkige vissehers te Pernis, heeft opgebraobt f 56 60. De oommiesie betuigt daarvoor, alsmede voor de milde gaven, in Noordgouwe en Zonnemaire ontvangen, haar hartelyken dank. Omtrent het in ons vorig no. Mede gedeelde Kon. besl. betreffende de vernietiging van een besluit van Burgem. en Weth. dexer gemeente, inzake de uitbreiding der gasfabriek, kunnen wij thans het volgende mededeelen: Daarbij is overwogen, dat de vergunning 1 tot oprichting van de genoemde fabriek op grond van het Kou. besluit van 31 Januari 4824 (Stbl. no. 19) is verleend aan den raad der gemeente Zierikzee bij Kon. besluit van 2 April 1856 no. 48; dat het verzoek om vergunning tot uit breiding van die inrichting alleen dan had mogen zijn ingediend door de oommissie voor de gasfabriek en de straatverlichting te Zierik- j zee, indien de gemeenteraad de hem bij Kon. besluit verleende verganning aan die commissie in dier voege had overgedragen, dat zij als rechtverkrijgende van den raad kon worden beschouwd dat dit laatste echter niet is geschied en niet kon gesohieden; dat toeh de commissie voor de gasfabriek en de straatverlichting te Zierikzee wier taak, volgens artikel 1 van de verordening regelende haren werkkring het is burgem. en wetb. in het beheer van de voor rekening der gemeente opgerichte gasfabriek en straatver lichting bij te staan reeds hierom niet als rechtverkrijgende van den gemeenteraad kan worden aangemerkt, omdat zij niets anders is dan een commissie van bijstand nit het gemeentebestuur dat de vergunning tot uitbreiding der fabriek dus had moeten zijn aangevraagd door den gemeenteraad dat uit de aanhaling in artikel 29 der Hinderwet van onderscheidene artikelen dier wet ondubbelzinnig volgt, dat ook voor in richtingen waartoe vóór die wet vergunning was verleend, het bestuur, dat thans de ver gunning tot opriohting geeft, ook geroepen is de vergunning tot uitbreiding van de inrichting te verleenen dat dus, overeenkomstig art. 27 der Hinder wet, alleen Gedeputeerde Staten van Zeeland bevoegd waren in dezen de vergunning te verleenen, en burgem. en weth. van Zierikzee door bij besluit van 5 Juni 1905, no. 253, op het verzoek van de commissie voor de gas fabriek en de straatverlichting te beschikken, hebben gehandeld in strijd met de wet. Verder is, gelet op art. 153 der Gemeente wet en art. 27 der Hinderwet; den Raad van State gehoorden gezien het nader rapport van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, tijdelijk belast met het beheer van het Dep. van Waterstaat, Handel en Nijverheid van 1 Juni 1906, besloten bovengenoemd besluit van burgem. en weth. van Zierikzee te ver nietigen wegens in strijd met de wet. De beer J. Grootenhuis, voormalig gemeente-bouwmeester te Zierikzee, is benoemd tot burgemeester der gemeente Scheemda (Gr.) Het bestnnr van den polder «Westeren ban van Schouwen" heeft het volgende adres gezonden Aan de Provinciale Staten van Zeeland. Gesft met versoholdigden eerbied te kennen het Bestuur van den polder «Westeren ban van Sohouwon Dat de vergadering van Iogelanden van dien polder, dato 31 Ootober 1905, heeft besloten, tot het bestratea met Waalkliokers van den Klooster weg, no. 21 van den ligger van da wegen en voetpaden iu de gemeente Haamstede tor lengte van 16S0 M- en een gedeelte van den Hoogeweg naar Westen- sohouwen, no. 13 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Bargh en no. 12 van genoemden ligger in de gemeente Haamstede, ter lengte van 1182 M., mits daarvoor kan worden verkregen de mede werking van de gemeenten Haamstede en Burgh en van den polder «Burgh en Weut- land" en een renteloos voorschot van de Provinoie van de helft dèr op f 14600, geraamde kosten Dat deze wegen doorgaans en vooral in den zomer door hunnen zondigen bodem zeer moeilijk zya te berijden Dat dus eene verbetering van deze wegen in eene hoogstdringende behoefte zal voorzien, dswijl daardoor de meeste ho ven in dezen polder en de uitgestrekte duingrooden ge makkelijker aan de dorpen Haamstede en Burgh zullen worden sangeslotrn, waardoor bet algemeen verkeer veel zal bevorderd worden en de nieuwe oultures in deze streek zich meer en meer znllen kannen uitbreiden Dat de Gemeenteraden van Haamstede en Burgh gunstig hebben beeohikt op onze aan vragen om bijdragen voor de verbetering dezer wegen en dat ook Ingelanden van den polder «Bargh en Westlacd" de gevraagde bijdrage voor den Hoogeweg naar Westeusohouwen hebben toegestaan, mits door den polder «Westeren Ban" nog eene kleine aanBluitipg met grind wordt aaDgelegd over het Ver- sohenrde wekken over 170 M., no. 15 van den ligger der wegen en voetpaden der gemeente Bargh te begrindenwaardoor eene geheele aansluiting wordt verkregen met den bestaanden grindweg over den Lageweg in laatstgenoemde gemeente en het gehnoht Westenschouwen. Redenen waarom adressant overeenkomstig bovengenoemd besluit Uwe Vergadering eer biedig verzoekt voor deze wegsverbetering een renteloos vooreohot te verleenen van zeveu duizend drie honderd gulden". Door C. Blom en 21 aoderen is naar aan leiding biervan het volgende adres aan de Prov. Staten gericht «Ondergeteekenden, allen leden van de Landbonwvereeniging te Bargh, verzoeken met versohuldigden eerbied, Uw Hooggeëerd College goedgunstig te besohikken op het adroB van den »W steren-Banpolder" tot ver harding van den Hoogeweg, loopende van Burgh naar Westen-Schouwen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1