Zaterdag 16 Juni 1606. Courant). Eerste Blad. B ERICH T. KEURING der verhuurd wordende Rijtuigen. Atgsmssa Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad 6R Provincie. i ZIERIKZEESCHE (25 ierilizeesclie NIEUWSBODE. Venohgnt DINSDAG, DONDEBDAG en ZATERDAG. De prija per 3 meenden ia f 1,30, Irenoo per poat f 1,60. Noord-AmerikaTranar eel, Indie ena. vereendin. eena per week, f 10,— per jeer. 62#te JAARGANG. No. 8321. Dlreoteuri A, W, Z3E1 LOOZK. Uitgever-Redacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuwe. Advertentiën ren 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cta., kunnen uiterlijk tot des MaandagsWoensdags en Vrijdags middags 2 ore besorgd worden. Groote letter wordt naar plaatiruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünxel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 21;die etch met t Juli a t. op deee courant abonneeren ontvangen de tot dien datum vertchlfnende nummert gratti. Alle 'irlevengaardert en boekhandelaart nemen abonnementen aan. I>e Itirecteur, A. 3. UK DOOZJ0. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zifjukzek, Gelet op art. 79 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag: den 1<» .Tmii e.k. des namiddags te 3 uur, aan de Balie een KEURING zal worden gehouden van de verhuurd wordende Rij en Voertuigen. Alle Rijtuigver huurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne votrtuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te oudergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Ver ordening bedreigde boete. Zierikzee, den 6 Juni 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, 1.0-Secretaris. Ia d« Ooatenrlj&scne hoofdstad, in Weenoa, waren da Hongaarsche minister8, waaronder de bekende Kossuth, druk am het beraadslagen 07er een vergelijk met Oostenrijk betrekkelijk de fiaantiëjle verhouding tusschen beide lauden, toen een volksmenigte, waarvan het aantal op drie duizend gw-.oaat werd, onder do dreigende kreten j> weg m3t KoBsutb weg met Hongarije" aanrukte, de vensters van het paleis verbrijzelde, w&ario de Hon- gaarsohe delegatie haar vergadering hield, en aanstalten maakte de intijds gesloten poort er van open te breken. Gelukkig, dat een sterke politiemacht kwam aangesueld om do volksmenigte uiteen te drijven. Hoe kwam deze er toe om de vertegenwoordigers der Hocgaarsche regeeriog, de onsohendbare afge zanten van het volk, dat deel uitmaakte van het staatsverbond, aldus te 'osleedigen Lueger, de befaamde burgemeester van Weeaen, bekend onder anderen ook om zijn inge- kankerden haat tegen de Hongaren, had op het stadhuis een groote volksvergadering belegd, teneinde te proteste6ren tegen de staatkundige zelfstandigheid der Hongaarsche actie. Op die volksvergadering, die door tiendnizend per sonen werd bijgewoond, was op voorstel van den oprnienden, een flox de bonohe bezittenden bnrgemeester een motie tegen Hongarije met grooto luidruchtigheid aangenomen. Toen de vergadering, dis grootendeels uit aanhangers van de Christelijk sooiale party bestond, uiteenging, riep een gewezen slager, ver moedelijk door den burgemeester geïaspireerd, dat men naar het paleis moest trekken, waarin de Hongaren vergaderdon. Drie duizend manifestanten gaven aan dio opwekking gehoor, maar moesten na eenigo baldadig heden te hebben uitgehaald, voor de politie wijken, die de straat sohoonveegde. Alhoewel de Oostenrijksohe premier aan de Hongaarsohe delegatie zijo leedwezen over het gebeurde uitdeukte, zal deze beleediging aan het Hon gaarsche volk aangedaan, te Budapest de gemoedereu hevig verbitteren, ea do verwijde ring, die reeds tussohen beide volken bestaat, nog grooter doen worden. Kossuth, die naar j Budapest teruggekeerd is, word daar met j geestdrift en aan Oostenrijk vijandige kreten ontvangen. De toestand in Rusland is nog altoos even treurig. De regeeriog laat do Rijkedoema maar praten, dooh bekreunt zioh niet in het minst om de door baar geuite wensohen en genomen besluitoo. En alhoewel de Doema zich nadrukkelijk tegen hot aanblijven van het Ministerie verzet heeft, houdt dit de teugels van het bewind rustig vast. Al heftiger worden de tegen het Ministerie geriohte redevoeringen. Daarbij komt, dat de tiende verjaardag van de troonsbestijging van den Czar Nicolaaa II is voorbggegaan, zonder dat de gevraagde amnestie verleend werd. De reactionaire party, die aan het Hof den grootsten invloed heeft, sobijot die amnestie tegen te houden, en het volk door haar uittartende houding tot opstand te willen provooeeren, om zoodoende eeu voorwendsel to hebben op het volk het leger of juister de woeste kozakken te kunnen loslaten. Beweerd wordt, dat in de i boezem van het Ministerie oseenigheid is uitgebroken, dat één deel er van paoifioatie met de Rijksdoema wensoht, zoodst het bereid is af te treden, terwijl een ander deel. steunend op het leger, de Ryksdoema en het Russische volk, dat aan haar zijde staat, wil trotseeren. Intueeehen gaat men voort met arresteeren, fusiioeren en deporteerec. Ia bet leger zijn muiterijon uitgebroken, die voor&l te Paltawa en Koersk een ernstig karakter droegen. In laatstgenoemde plaats spande een goheel regiment samen. Eén der mansohappen kreeg de opdracht de wousohen van het regiment betreffende voeding en kleeding aau den kolonel kenbaar te makon. Toen de soldaat, die met deze taak belast was, zioh daar7au wilde kwijten, ont ving hij van den kolonel een oorvijg. Dit had tengevolge, dat de gehoorzaamheid ge weigerd werd, en dat, toen aan de artillerie en de kozakken bevolen werd tegen de muiters op te treden, deze weigerden, en wijzende op de gevangenis uitriepen: »allen die daar z;tten, zija onze broeders. Wij moetea vechten voor hen, ea tegen onzen gemeensohappelijken vijand. Toen de bevel hebber bespeurde, uit welken hoek do wind waaide, gaf hij, bevreesd voor erger, aan de eisohen der manpohappen toe. De ex-Keizerin van Mexico, de krankzinnige Charlotte, die een geboren Belgische prinses is, en die, sedert haar gemaal, Mtximiliaao, die Keizer van Mexico was, op last van Juarez gefusileerd werd, in baar geestver mogens gekrenkt is, is 66 jaar ond geworden. Het kasteel, waarin zij woont, wan geheel met bloemen versierd. l)o leden van nes Belgieohe Koninklyke Huis bezochten haar op dien dag, en troffen het gelukkig, want zij had jai;t één van haar heldere oogen- blikken. Da Bheinische Westfalisclie Zeilung heeft de vermetelheid gehad het bezoek van den Duitsohen Keizer aan den getrouwen Oosten- rijksohen bondgenoot in een hoofdartikel te kritiseeren, dat tot opsohrift voerde ïHet opgelapte Drievoudig Verbond". Tegen den stouten redacteur wordt nu deswege een straf vervolging ingesteld. De man verdiende ten minste één jaar te brommen. Men moest maar alle redaoteuren, dis zioh vermeten de daden van potentaten en potentaatjes te kritiseeren, ic de kast stoppen. Dat zou er de sohrik iu brougeo. De Amerikaansche vleeachtruets klagen steen en boen over de enorme schade, die zij lijden tengevolge van de gedane onthullingen, betreffende hun bedrijf, waardoor aan het lioht is gekomen, dat het in blikjes vorpakte zoogenaamde geconserveerde vlsetch zoo vies en vuil behandeld is geworden, dat men er van walgt. Alles, tot zelfs afval toe, krijgt men in die blikjes, zoodat sedert niet het miost door toedoen van Rooseveld dit rucht baar is geworden, de mensohen terecht weigeren die blikjes te koopen. Ook met de fabricatie van de worsten, die bij millioenen verkocht worden, en waarin men in den regel stopte wat men kwijt wilde wezen, werd tot nadeel der volksgezondheid geknoeid. Een behoorlijke oootröle van staatswege op alle vleesohwaren zou niet alleen iu Amerika, maar in alle landen voorzien in een door de saniteit voorgeeohrevene behoefte. Hederland. IJmuiden, 13 Juni. Vermeldden we voor eonigen tijd boe dikwijls roekeloos met men- Bobonlevens wordt gespeeld bij het zoogenaamd »tuncoa" van sobepen, bij het cocourroeren tussohen slcepbooten om een binnenkomend stoomeobip te assisteeren gaat 't evenzoo vaak op 't kantje af. Deze oonourre&tie was middellyk oorzaak van een droevig drama op zee gisterenmiddag afgespeeld. Nauwelijks was alhier berioht ontvangen dat het van Rangoon komende s.s. »Clar«mont" in zioht van den semaphore was, of in allerijl koos de sleepboot Assistent", kapt. J. de Graaf, zee, onmiddellijk gevolgd door de sleep boot nYisohploeg",kapt. J. Kaptein. Men was getuige van een wilde jaoht op zee, totdat de sloepbooten het groote stoomeohip naderden. Achter da »Vi8chploog" bevond zioh een vlet. Nabij het stoom&ohip gicgeu drie van de bemanning daarin, aan wie het gelukte de groote stoomboot te haken. Ge woonte is dan aan boord met een gezagvoerder oontract te maken voor sleeploon en assistentie binnen de pieren naar de sluizen. De Assistent" had geen vlet achter zioh en moest das alles beroepen, waarom zoo dicht mogelijk genaderd moest worden. Het vreeselijk gevolg bleef nir.t vit. De Assistent" stoomde de bemande vlet in, drong door den spiegel heen en de drie izzittende vietterlieden stortten in zee. Aan één, F. de Vries, gelukte 't het anker van de Assistent" te grjjpen, waardoor bij behouden bleef. De vletter man P. v. d. Wielen Hzn.gehuwd en vader, geraakte in de schroef van de Assistent" en is vermoedelijk vermor zeld. Geen spoor word Tan hem terugzien. De derde vlettermao P. Visser, een geoefend zwemmer, kwam ook nat ij de schroef on ontving zoodanige slagen op sohouder, ribben en been, dat, ofsohoou men hem binnenboord kreeg, men voor zijn leven vreest. Nader deelt men nog mede, dat gezag voerder en stuurman van het s.s. ïCJeremont" aan de politie verklaard hebben, dat hier moedwil gevolg van oonourrentie is gepleegd. Zij spraken schande over zoo on- moneohelyke daad on roekeloos wagen. De ontsteltenis hier is groot en de gemoederen zyn verbitterd. Nieuwediep, 14 Jam'. Het pantsersohip »Pist Hein" is hedennacht te 12 uur 3 mijl benoorden het vaursch*p op do Haaks in aanvaring gekomen met bet Belgische stoom schip »Measö", met stukgoed van Bsyonne na&r Hamborg. Ter hoogte van do brug in- geloopen, zoek de »Menae" 3 minuten ca de aanvaring. De commandant van de »Piet Hein" Dam terstond maatregelen tot redding der rqiip&ge. 6 man werden gered, waaronder de kapitein, die eohter later stierf. 11 man oiin. met inhw»rin van da;i kanitain. omara- komen. De »Piet Hoin" bleef onbesoh&digd. De aanvaring ontstond door het niet op volgen van de voorsohriften door de »Meuee". Alkmaar, 14 Juni. Gisteren zouden de zoon en de kneoht van den hoer G. Bossert Rz., fabrikant alhior, met eer, wagen eenige bnseeu van de fabriek naar hdt station brengen. Het paard was to kort ingespannen dit be lemmerde het dier zéé in het gaan, dat bet weerspannig werd. Dit gicg zoover, dat de kneoht Jansen van den bok werd geworpen en zich zéé hovig bezeerde, dat bij genoodzaakt was naar zyn woning te gaan. De heer G. Bossert, die bij het ongeval aanwezig was, stapte nu op den wagen en nam de teugels. Het paard bleef zioh echter verzetten. Op het Soharloo sloeg het dier op hol en sprong in 09Q koepel even verder door de ruitsn. De beer Bcesert werd van den wagen geslingerd evenals zijn zoon. Terwjjl deze met den sobrik vrij kwam, kon de heer Bossert zich niot meer opriohlsn. Met een rijtuig werd hij naar huis vervoerd, waar bij onderzoek door een genees heer bleek, dat het ééue been op twee plaatsen inwendig gekneusd was. Het paard bloedde sterk on werd naar den veearts gebraobt. 's-Gravenhage, 13 Juni. De heeren Gpeman Borgesius, Drucker, Heemskerk, Kolkmau, De Savornin Lobman, Troelstra en Tydeman hebben nauwelijks bun motie om trent da koloniale begroetingen en de Staats begroting en het adres van antwoord op de Troonredo door de Tweede Kamer aangenomen gezien, of zij komen weer met een nieuw voorstel, dat op de werkwijze der Kamer betrekking heeft Thans geldt het eon wijziging van het reglement van orde der Tweede Kamer, in dezen zir, dat voortaan door iedor Kamerlid, ook zonder speciaal verlof der Kamer, aan ééa of meer ministers korte vragen zullen kunnen worden gedaan, waarbij eigenlijke discussie buitengesloten is. Blijkens de toeliehting zien de vooretellers in de invoering van dezo aan buitenlandeohe parlementen ontleende nieuwigheid het voor deel van een eenvoudiger bohandeling dan bij interpellaties het geval is en van een bekorting der beraadslagingen over de begrooting. 14 Juni. Tweede Kamer). In de heden gehouden zitting werd de behandeling van het Arbeidscontract voortgezet. Na verwerping van amendementen van de heeren Troelstrn, Limburg en De Klerk, respectievelijk tot verbod van wederkeerigheid 1 en beperking van het staaDgeldinstitnut, is J aangenomen, met 63 stemmen tegen 3, het regeetiogeartikel dat de werkgever van den arbeider ataungeld mag bedingen tot een i maximum-bedrag van 12 dagen loon. Op voorstel van den heer Pierson is beslo- ten véór het zomerreis niet meer te behandelen het ontwerp regelende de reohtspositie van inlandeche Christenen. Een voorstel van denzelfden heer om wel de wijzigingen in de pereoucele belasting nog te behandelen, werd verworpen met 39 tegen 32 stemmen. Ondanks bestrijding door den Minister en de heeren Pierson en Druokor is op voorstel van den heer Bolsius met 35 tegen 30 stem men besloten, dat in grensgemeenten bot loon in vreemde munt m^g worden betaald, ook al is er geen schriftelijk contraot, tenzij de arbeider uitbetaling in Nederlandsche munt wensoht. Rotterdam, 13 Juni. Bij de plaats gehad hebbende stemming voor een lid van den gemeenteraad in district Y waren uit gebracht 2936 stemmen, waarvan 29 van onwaarde, volstrekte meerderheid 1454 st. Uitgebracht waren op: dr. F. D. A. C. van Moll (lib 1204, P. van der Pols (a.-r.) 985 en W. H. vau Oordt H.W.Az. 718 etemmen, zoodat tus&ohen beide eerstgenoemden her stemming moet plaats hebben. Dordrecht, 12 Jani. Hoe gevaarlijk soms onsohaldig schijnende voorwerpen kunnen rija, ondervoed heden de heer S. alhier. Terwijl bij mot zyn zoontjo een boodeohap ging doe^, kooht hij den knaap onderweg een lucht ballonnetje. Op een oogenblik vloog dit tegen zyn brucdende sigaar, die hij in den mood had, met het gevolg, dat het ontplofte en de vlam hem niot alleen een deel van den baard verschroeide, maar ook in den mond sloeg, waardoor by een bloedende wond in de keel kreeg. Tetstond moert by zioh onder genees kundige behandeling stellen. Met ingang van 13 dezer is tot burge meester dezer gemeente benoemd de heer Winschoten, uit welke WreKTng'liem^eervol ontslag is verleend. In het district Dordrecht komen iogevo'ge Kon. bosluit, in plsats van het school-arron- dissement Sommclsdyk, twee arrondissementen, n.l. Brielle en Middelharois. Dinteloord. Dinsdagavond gora&kte hot kind van den heer A. R. al spelocde in do dorpskreek. Gelukkig kwam 6r epoedig hulp opdagen, die het kind van een anders wissen dood redde. Bergen-op-Zoom. By de veldartillerie te dezer stede is eon belangrijke diefstal van paardendekens gepleegd. Zierikzee, 15 Juni. Heden herdaoht de snelpersdrukker ter drukkerij, waarop ons blad gedrukt wordt, de heer G. Anker Cz., den dag, waarop bij vóór vijf-en-twintig jaar bij den heer Lakenman in dienstbetrekking kwam. Dat die dag niet onopgemerkt zou voorbygaan, was te voorzien. De geachte jabilaris toch ontving tal van hartelijke gelnk- wensohen, en van de Nieuwsbode, de drukkerij en het personeel passende geschenken, ga- toig cdc van een warme waardeering en ©8n kameraadschappelijke gezindheid. Het benedenlokaal der drukkerij, benevens de snelpers waarop de jubilaris werkt, waren smaakvol versierd. Bij het binnenkomen werd hij verwelkomd door een welkomstlied der gramophone van den heer J. J. van de Ven, waarna hij met hartelyke woorden word toe gesproken door zijc vroegeren patroon, den heer H. L<»kettmao, den heer L. Ochtman, commissaris der Vennootschap, waaraan thans de drukkerij behoort, den heer Joh. A. Oohtman, directeur der Yenrootsobap en dsn meester knecht der drukkerij, don heer G. J. Lunenberg Sr. Zichtbaar bewogen dankte de heer Anker voor de bem toegebrachte huldo en voor de stoffelijke blijken van waardeering op dezen dag ontvangen. Wij, die mede namens de Direotie hem persoonlijk onze goede wensohen aanboden, hopon, dat hij nog tal van jaren zgu krachten aan de drukkerij zal kannen geven. De bewoners van Sohonwen-Dniveland wordon in de gslegenheid gesteld op een goedkoope wijze te profiteeren van de aan staande groote internationale tentoonstelling yan landbouw, veot3elt, machinerieën, boom- en fruitteelt, moesgroenten, bloemen enzen tevens bet 22ste muziekfeest te Antwerpen. Het stoomjacht »Stad Zierikzeo" zal. gelgk uit achterstaande advertentie blijkt, op Zondag den 8aten Juli a s,, 's morgens ten vijf ure naar Antwerpen varen. Het uur van de terugreis zal Zondag wordon vastgesteld, dat men 'z nachts ten twaalf are in Zierikzee geretonrneerd is. De reiskosten, die voor de lste klasse retour f 1,50, en voor de tweede klasse retour f 1 bedragen, zullen voorzeker voor tal van liefhebbers en liefhebsters een maohtige prikkel zijn de zoo belangwekkende expositie bij onze Zuidelijke buren eens te bezoeken. Wij vestigen er de eandsoht op, dat plaats- kaarten tot en met 5 Juli te bekomen zijn aan het kantoor der Rotterdaimohd boot, by A. van Graafeiland en in het Café-Adriaanse, Appelmarkt. Naar wij vernemen, zyn onze stad genoten, de heeren J. B. Geluk en L. van Damme, wederom bekroond bij den Provin cialen Etalage-wedstrijduitgeschreven door de Sunlight-Zeep-Maatschappij, respectievelijk met den lsten en den 2den prijs. Op het eiland Tholon gaan allengs de laatste zichtbare overblijfselen van de vree9elijke overstrooming in Maart j.l. verdwijnen. Men is thans begonnen de laatste Ryksbarak af te breken, welke na de overetroomiDg door de genie werd geplaatst tot opneming van zieken uit Oad-Vosmeer. Deze barak, welke moest blijven staan ingeval er zieken zouden komen tenge volge van het gean wonen in de ondergeloopen wo&iugen, heeft gelabkig els zoodanig geen dieüst behoeven te doon, wijl de gezondheids toestand der bevolking in Oud-Vosmeer tot dusver uitstekend is. Zondagmorgen is de Sint-Annalandsohe polder aan esn groot gevaar ontkomen door de opmerkzaamheid van een schipper. Ten gevolge van de vernieuwing van de zeesluis heeft men in den vingerling, die ter afdam ming van het uitgegraven werkterrein gelegd is, een duiker met soboft aangebraoht, teneinde gedurende den gang van het work toch het polderw&ter te kunnen loozen. Dat schoft moet vóór de komst van eiken vloed neergelaten worden. ziuuusgmorgen naa au omsireeKs nair vyi moeten gsbourec. dooh de man, die er mede belast is, had het ongeluk zyn tijd te verslapen. Toen een beurtschipper omstreeks half zes zioh gereed smakte om met zijo motorboot naar Rotterdam te vertrekken, ontdekte hij, dat het zeewater met groote kracht door den nog geopenden duiker in den polder stroomde. Aanstonds word de betrokken opzichter gewaarschuwd, doch het schoft was door een geweldigen druk van het buitenwater niet meer gehsel omlaag te krijgen. De opening werd du mst groote moeite met zakken zand 6dz. clichtgesiopt. Gelukkig maar, dat deze ecbipper vroeg bij de hand was en het gevaar zag, anders hadden op dezen stillen Zondagmorgen ernstige die gen kunnen gebeuren. Nu kwam Sint-Annaland met den sohrik vrij. Te St-Annaland is op by na 91-jarigen leeftijd overleden de heer A. J. Bierens Sr., ond-burgemeecter dier gemeente. Mat ingang van 1 Juli s.e. is door den CommissariH de? Koniogin benoemd tot ge meente- veld w&ohter te Ellewontsdyk J. van Doorn, gemeentewerker en jachtopziener aldaar. Serooskerke. De twee ledea van den gemeenteraad, de heeren H. Goemans en N. Moelker, zyn dit jaar aan de beurt van aftreden. Renesse. De heeren P. Hoogenboom en M. Jonker zijn als gemeenteraadsleden dit jaar aan de beurt van aftreden. Sint-Filipsl&nd, 14 Juni. Dioadag 26 Juni zal hier een verkiezing plaats hebben voor 2 gemeenteraadsleden, wegens de perio dieke aftreding der hoeren J. Mol en W. C. van Nieuwenhuizen. Poortvliet. Door het overlijden van den beer P. Laban, in leven seoretaris van Tholeu en Poortvliet, kannen wij nu in de gelegen heid gesteld worden om een eigen gemeente secretaris to kiygen en de ingezetene dan in do gelegenheid te stellen om dagelijks den seoreL&ria te kunnen spreken in plaats van voorheen, wat slechts eenmaal per week kon gebeuren. Naar men uit goede bron verneemt, hebben zioh vrijwillig vier soliioitanten voor die be- betrekking aangemeld. Toen indertijd de heer P. Laban werd benoemd, was het ge meentebestuur daartoe gedwongen, docr gebrek aan huisvesting. Door het overlijden van Ds. Simons en het vertrekken naar elders van ditjes erfgenamen, ia dit nu het geval niet, daar die woniog zeer gasohikt ie voor een seoretaris. Oad-Vosaemeer. Zooals door ons indertijd werd berioht hebben eenige mossel percoelen, welke gelegen zyn langs den zeedijk van den polder Stabbecooroe, groote schade geleden door de breuken in den dijk van genoemden polder. Tot taxateurs der geleden sobale

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1