KINDER- -MEEL. en 8 jaren hadden veroordeeld) en deden een gratie-request zenden aan H. M. de Koningin. Dezer dagdn ontving daarop de familie to Gorincbem berioht, dat het Hare Majesteit heeft behiagd, de straf met twee-en twintig jaar te verminderen, zoodat hij over betrekkelijk korten tijd in vrijheid zal worden gesteld. Dinteloord, 12 Juüi. Naar wjj vernemen, zal de Zangvereeniging «Oefening kweekt kanat" dit jaar een pleizierreisje gaan maken naar Antwerpen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 13 Juni. Aanstaanden Vrijdag, den 15en Juni, zal het vgf-en-twintig jaar geleden zijndat de heer G. Anker Cz snelpersdrukker, mede werkzaam is op de drukkerij, die toen in eigendom aan den heer Lakooman toebehoorde, on sedert aan een Naamlooze Vennootschap is overgegaan. Wij, die de verdiensten van den heer Anker hebben leeren kennen, omdat ons blad op deze drukkerij gedrukt wordt, wij. die zijn be scheidenheid en reohteohspenhdid, zijn ijver en vakkennis hoog waardeeren, wenschen den geaohten en bij zijn chefs en mede-werklieden zeer gezienen jubilaris van harte geluk, en twijfelen niet, of hem in llen op dien dag talrijke en welgemeende blijken van belang stelling ten deel vallen. Maandagavond werd ten huize van den heer Adriaanse, op de Appelmarkt alhier, de aangekondigde vergadering gehouden van belangstellenden en belanghebbenden in de oprichting van een wasoh- en badinrichting te dezer stede. Mr. A. J. F. Fokker leidde de vergadering; in zijn openings woord het doel der samenkomst niteenzettende, waarbij bij te kennen gaf, dat het onnoodig was op de dringende behoefte van een wasch- en badinrichting te wijzen, daar hiervan een ieder in deze gemeente doordrongen was. De kosten werden op f 21000 geraamd. Door twee deskundigen, en ook door den heer K. Huson werd hst technisch gedeelte gesohstst, en met teekeningen en photo's aanschouwelijk voor gesteld. De heer A. Anker verklaarde zioh bereid kosteloos grondboringen te doen, ten einde te onderzoeken of er een voldoende hoeveelheid water voor de waschinrichtiog te vinden is. Sommigen naman onmiddellijk aandeelen, terwijl anderen het nog in beraad namen. Velen deden reeds toezegging van wasoh. Met een opwekkend woord van den voorzitter anderen nog te bewegen een aan deeltje in deze onderneming te nemen, waar door een nienwe tak van nijverheid te Zierikzee zou verrijzen, werd de vergadering gesloten. Gisterenavond was het 9-jarig zoontje van den metselaar J. Morija nabij de aanlog plaats dor stoomboot «Stad Zierikzee" te water geraakt en verkeerde reeds in zinkenden staat, toen het werd ontdekt. De hofmeesters- bediende van genoemde boot mooht er toen in slagen het kind op den wal te brengen. Wanneer men dagelijks ziet, hoevelen zioh roekeloos aan den havenkant begeven, is het te verwonderen, dat niet meerdere ongelukken voorkomen. Moge het bovenstaande opnieuw tot waar schuwing strekken! Op 12 Juni j 1. is alhier de oudste ingezetene dezer gemeente overledenn.l. Maria Elizabeth Sohuerbiersweduwe van Marioua van der Werven. De overledene was 27 December 4809 te Bergen-op-Zoom geboren en bereikte alzoo den leeftijd van ruim 96 jaren. Ter herdenking van de 300 jarige ge boortedag van Rembrandt is naast het Neder- landsoh comifé, dat zioh de uitgifte van een Rembrandalbnm ten behoeve van bet volk ten doel stelt, waarvan ook te dezor stede een afdeeling bestaat, in ons land op initiatief van den burgemeester van Amsterdam nog een uitgebreide oom missie gevormd, die door haar uitvoerend oomité: 1. het gemeentebestuur van Amsterdam in ataat gesteld heeft het huis in de Jodenbree- straat, waar Rembrandt in gewoond heeft, voor de verkoopawaarde te koopen, terwgl de meerwaardo door dit oomité aan de eigenaars wordt uitgekeerd; 2. zijn fiaantiëdlen steun geschoiiken heeft aan da uitgave van een prentenbijbol, samen gesteld uit wat Rembrandt's teekenpen, etaenaald en penseel, in omtrek en beeld uit het Boek der Boeken weergeven. De nitvoerieg van den Rembr&ndt-bjjhel zal geschioden onder leiding van Dr. Hofstede de Groot, uit te geven door de firma Scheltema Holkema. Het werk zal omstreeks 200 schildergen, etsen en teekeningen van Rembrandt reproduoeeren. De exemplaren, die het oomité voor ago steun ontvangt, zulieu geschonken worden aau volks bibliotheken en dergelijke instellingen 3. aan ons volk een oorspronkelijk Ilollandsch boek over Rembrandt zal aanbieden, dat door den Hollandschen kunstenaar Jan Veth zal geschreven worden. Dit boek zal een g( illus treerde biografie van Rembrandt worden, van beaeheiden piije, en daardoor onder iedere bereik vallen. De uitgever wordt daarvoor een subsidie van f 500 gegeven in den vorm van aankoop van exemplaren ter verspreiding. Op den herdenkingsdag zal Rembrandt zelf dus op drieledige wfjze spreken. Het verhaal van zijn leven, het opslaan der bladzijde van zijn Bijbel-illustratie, en het wijzen op zijn woning, werkplaats van zjjn geest, zullen ontzag voor zijn nagedachtenis opeisohen. Hier ter stede heeft zich een sub-commissin gevormd, die ter behoorlijke nitvoering van boven omeohreven plannen, eerstdaags alhir ciroulairea zal verspreiden en intoekenbiljetton I zal aanbieden. De sub commissie bestaat uit de volgende hoerenJhr. J. F. Schuurbtqne I Boeije, Mr. J. P. Can, Mr. H. C. Moolenburgh, D. Malder, L. Yerwer en J. v. d. Vliat Cz. Wij hopen dat de oommissie in h&ar poging tot goldelyken etenn naar wonioh moge slagen. De schildspreuk der Koningin-Moeder I Deze spreuk «Prima sub pondere creeoit" (de palmboom groeit onder den last) bovat dezelfde gedachte, die op de kerkzegels van Dordrecht eo van Zieriksee wordt weêrgegeven door de woorden, toegevoegd aan den afge- beelden boom, met een blok of plank er boven op: «Preesa valentior" (door den druk te sterker). Het een en ander zal wel in verband staan met Psalm 92 v. 13: «De reobt vaardige zal groeien als een palmboom", waarbij de Staten vertaling des Bijbels dan ook de kantteekening heeft: «Desa boom wast hooghe ende rechtop, met schoone groene tacken; of hij sohoon (d. i. ofschoon hg) met gewiohte ofte swaarte nedergebogon wordt, soo groeyt ende bloeyi hij ovenwei; daarom is bij oen toeken of figure van viotorie". Te Oud-Vossemeer doet zioh een geval van typhus voor; de lijderea ia beterende. Benoemd tot tweede-klork bij het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, mej. J. van Deinsa te Soherpenisse. Volgens berekening is dit voorjaar reeds voor f 300.000 aan herstel van dijken en waterkeeringen in Zeeland verwerkt. Uit Rilland zohrgft men: Bij onderzoek van den grond uit den Eersten Batbpolder schijnt gebleken te zijn, dat het zoutgehalte geen hinder zal ver oorzaken aan den plantengroei aldaar. Trouwens, de boomen en vele andere planten, welke daar geruimen tijd in het water hebben gestaan, vertoonen tot dusver volstrekt geen sobijn van afsterven. Om nu nog zooveel mogeljjk in dit jaar van dien bodem te trekken, heeft de nieuwe Maatschappij er den ploeg door doen gaan, en werd dezer dagen begonnnen met zaaien. Mangelworteis, suikerbieten en karwij zijn aan den grond toevertrouwd en geven alleszins hoop op goeden uitslag. Deze Eerste Batbpolder zal wel één der zeer weinige zijn, dio na de overstrooming van 12 Maart nog in hetzelfde jaar goeohikt bevonden wordt voor bebouwing. Zooala reeds gemeld is, is de oorzaak van dit geluk bij het ongeluk gelegen in het groote verschil van zoutgehalte tusschen het water der Ooster-Schelde en dat der Wester-Schelde, namelijk hier aan de grens. Te Breskens heeft, in verband met de vermoedelijke malversatiën van den voormaligen ssoretaris en gemeente-ontvanger, den heer S. H. thans in voorloopig arrest te Middel burg de Justitie bij verschillende ingezetenen een onderzoek ingesteld naar de biljetten van den hoofdelijken omslag. De uitslag is nog niet bekend. Terwgl de echtgeooote van een land bouwer onder IJzendijke de varkens voederde, werd zij op de belt aangevallen door een zeug. Gelukkig kwamen op haar hulpgeroep een paar knechts toeschieten, om haar te ontzetten. Zij kwam daardoor mat enkele lichte kwetsuren vrij. Brouwershaven, 12 Juni. De uitslag der op heden gehouden herstemming is, dat van de 166 uifgsbraohte stemmen er 4 van onwaarde waren en voorts op de oawdidaten P. Ringelberg 66 en N. van Sluis 96 stemmen waren uitgebraoht, zoodat laatstgenoemde is verkozen tot lid van den Raad dezer gemeente. Renease. Op do op 9 en 10 Juni ge houden Internationale Honden-Tentoonstelling te Tilburg is Thalatta's «Veste", een kortharige St.-Bernhard van den fokker en eigenaar dr. Th. Lango alhier, bekroond met twee eerste- en twee eereprijzen. Burgh. Op 26 Juni a.s. zal alhier de verkieziog plaats hebben voor twee leden van den gemeenteraad. Aftredende leden zga de heeren C. van Zuijon en J. Overbeeke. Tholen, 12 Juni. Bij de io vloeiing van den polder Slabbscoorn, onder Ood-Vossemeer, werd ook groote sohade toegebracht aan de moBüGlperoöPlan, die langs genoemden polder in de Eendraoht zga gelegen, eeno schade dio volgens de belanghebbenden oeuigo duizenden guldens beliep. Deze sohade is ook aan het Provinciaal comité opgegeven, ea naar wordt gemeld zsl dezer dsgon het verlies aan zaad en zaadmossels door deskundigen worden opgenomen, zoodat er kans bestaat dat de mo99elvieBob8rs, waar er onder siju wion het mosielijk valt do sohade te dragen, gedeelte lijke tegemoetkoming verkrijgen. Do sohade sohijat voornamelijk berokkend door de voort durende uitvloeiing van bet zeewater bij ebbe, waarbij een mas?a slijk en zand werd mede gevoerd dat op de genoemde visschsrij- peroeslea bezonk, en waardoor zaad en mossels zga gestikt. Volgens achterstaande annonce zal mrj. Naeltje Lokerse aanstaanden Vrijdag «over het onderzoek r.aar het vadersohap" te Tholen spreken, en wel in de bovenzaal van den heer Moelker. Boresele. De gemeenteraad besloot tot verhooging van de 35 opoenien op de hoofd som der parsoneele belasting met 15 opcenten en tot afschaffing van het sohoolgeld. f Goes. Benoemd tot lid der gezondheids commissie dr. D. J. Hissinck, directeur van het landbouwproefstation. De heeren J. J. de Jonge en P. J. de Wgs behaalden op de tentoonstelling van honden te Tilbnrg verscheidene prijzen met hunne viervoeters. De 70 jarige werkman C. Lzich nasr zga werk begevende, gevoelde zich plotseling ongesteld. Naar huis teruggekeerd, was hg in weinige oogenblikken een lijk. Een elfjarige deugniet is, na 6erat geld gestolen te hebben uit den spaarpot van zijn zusje, naar Vliteingen gegaan, vandaar hij door de maréohaueeée is teruggebracht. Dit veelbelovende knaapje is reeds meermalen 'a avonds elf uur door de politie thuisgebracht. Ierseke. In verband met de hooge loonen, die uitbetaald worden door de aannemers van de werken aan den Engelsohenpolder, ging Zaterdagavond weer een ploeg werkvolk vertrekken van het werk aan de Olzende- polder. Dit is reeds de tweede ploeg, die vertrekt, en als dat zoo voortgaat zuUen de aannemers alhier nog zonder volk geraken. Evenwel niet zoo spoedig zitten de aan nemers verlegen, want reeds arriveerde een tjalk met ijzeren kipkarren met daarbij behoorend spoor, zoodat nu de mannen zullen verrangen worden door paarden. Een putbaas, die werkzaam was op het werk aan den Olzendepolder, is sedert verleden week spoorloos vordwenen, achter latend zijne vrouw en eonige kinderen. Het wonderlijke van het geval is dat do vrouw geene redenen weet voor da verdwijning, aan gezien zij te zamen zeer goed leefden en nimmer in onmin waren. Een drinker was haar man heelemaal niet en ging bijna nooit van huis. Evenwel, de man is er nu tussohon uit met een bedrag van ruim f 100 in oontanten. Nevens de tegenwoordig in vollen gang zijode rogviseoherij, wordt in deze gemeente nog eene visscherij uitgeoefend, die ook nog al wat oplevert. Het is de visscherij van kreeften, die met kleine slagnetten worden weggehaald van tuesohen de steen en der bermen. Versoheidene vissohers hebben door die kreeften vangst nogal eens een buitenkansje, want zeer hooge prjjzen worden voor die dieren beeteed. Vlissingen. Tot commandant op de nacht mailboot «KoDicgin Wilhelmina" der Maat schappij «Zeeland", in plaats van den heer W. Philipp, ia benoemd de heer Kanaar, thans commandant op één der dagmailbooten. Vanwege het gemeentebestuur worden, in htt belang van den bloei der badplaats aan Belgische muziekkorpsen, die een bezoek aau Vlissingen brengen zilveren herinnerings- medaillee uitgeloofd. Den gezelsohappen wordt toegestaan steeds spelende door de stad naar het strand te trekkenalleen zal des Zondags bij het passeeren van een kork daarmede even moeten worden opgehouden. Zondag zal een harmocie-gezelsohap, af deeling van den algemeenen diamantbewerkers- bond te Antwerpen, hierheen komen. De Eogelsohe driemastsohoener «Patra", welke hier een lading steenkolen heeft gelost, is bevracht om hier eon lading ijzer in te nemen met bestemming naar Engeland. Terneuzen. Het protest van de ingelanden der versohillende poldors en waterschappen in Zeeuwsoh-Vlaanderen, oostelijk deel, tegen hst opriohten van één waterschap, om gezamen lijk de kosten te dragen van de oeverbesoherming aan den Othene- ea Serlippenspolder, heeft voorloopig succes gehad. Door God. Staten 7an Zeeland moet besloten zija het voorstel tot oprichting van bovenbedoeld waterschap van do agenda voor de aanstaande zomerzittiog der Provinciale Staten af te vosron, Algemeene Laudbouw-Wedstrijd, met Nationale en Internationale Ten toonstelling, van 7—16 Juli te Antwerpen. Geopend van 's morgens 9 tot 's avonds 6 ure. P R O G RA M M A: Groep A. Dierenwaaronder: honden, kippen, konijnen en bijen, alsmede hoef smederij en gareelmakerij. ii B. Internationale landbouwinstellingen zooalstuinbouwonderwij8, weten schappen huishoudkunde en genootBchappen. u C. Machinen en voortbrengselen, waar onder: melkerijen, landbouw- nij verheden. ii D. Boom- en bloementeelt, waaronder: verbetering der onbebouwde zand-, moeras-, veen- en boschgronden, tuin bouwkunsten en nijverheden. Op Zon- en Maandagen is de entréa 1 frank of f 0,50. Van 1012 uur oefeningen van huishoud kunde en melkerij; 12 ure tentoonstelling van versche afgesneden bloemen; van 3=-5 uur melkerij, kaasmakerij, ontleding van melk, boter enz. De prijzen voor paarden zijn van 25—500 fr., voor runderen van 25—200 fr., voor trek- en herdershonden worden alleen prijzen uitgereikt. De 165e—170e oategorie behelzen alle ver- eenigingen, syndikaten, maatschappijen, kan toren, kredietkassen, banken, assurantiën enz. de 172e oategorie behelst motoren, (voor den landbouw), met petroleum, benzine, gas oline, gas, warme lucht, eleotriciteit en water, alsmede windmolens; de 199e206e internationale tentoonstelling van granen, veevoeder, strooisel, olie en vet- soorten, als smeersels en ingelegde waren, alsmede doodende insecten-middelen. Naar wij vernemen, zal op 8 Juli a.s. eene passagierBboot des morgens ten 5 ure van Zierikzee naar Antwerpen vertrekken, die 's nachts ongeveer 12 ure aldaar terug hoopt te zijn. Daar op dien dag het 22ste festival wordt uitgevoerd, zal het aan muziek, zang en optochten zeker niet ontbreken. IsgszosdsH Madedeelingen. Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 15 regels f 1,elke regel meer f 0,20. Kinderen eoZieken. Aanbestedingen, Verknopingen enz. Zierikzee, 13 Juni. Door den notaris J. Franee werden heden in het openbaar verkooht het woog huis en erf ia het Maaretraatje, wijk B no. 385, voor f 326; het woonhuis en erf in de Lange St.-Jan straat, wijk C no. 255, voor f 850; vier woonhaisjes en erf in de Pieterseliestraat, wijk C nos. 527 530, voor f 540. Het bouwen van 5 woonhuizen op het terrein der afgebrande meelfabriek te Goea is aangenomen door den heer J. de Brniae aldaar, voor f 5535. Zonnemaire. Voor de leveriog van 13300 K G. Cbili-etilpeter aan de leden der Landbonw-Sooieteit «Ceres" waren 3 aan biedingen ontvangen. Aan den laagrien ie schrijver, den heer Kostecse te Kruiningen, werd de levering geguKd voor f 12,46. De beide andere inschrijvers waren de heeren Eversdgk te Goes en A. Snell man, respectievelijk voor f 12 685 en f 12,55. HIOITIIAKBX. Voor de rechtbank te Arnhem werd tegen A. van dec B.boterhandelaar te Nijmegen, wegeDs het doen vervoeren van margarine, waarbij het woord margarine niet volgens het voorschrift der Boterwet was aangebracht bij reoidive 600 gulden boete, subsidiair 4 maanden gevangenisstraf geëiaoht en publi- ceorir.g van het vonnis. KlKKRliliVS. De Evangelisoh-Luthersohe Synode ver gadert thans voor de 89e maal te Amsterdam. Zitting daarin heeft voor den ring Rotterdam de heer J. H. C. Heijse te Middelburg. Aan de Garef. Kerk en de Geref. School to Camp?rland (Noord-Beveland) is door wijlen mevr. L. M. Marouese, ioder f 1000 gelegateerd. Da. Van Minoaa schrijft in den Ger. Kerkbode van 's Gravenzande: «Op het voorgebed volgt wederom gezang. Eigenlijk eerst nog wat anders. Ten minste in onze Nederlandsche kerken. We bedoelen het algemeen gesnuit en gehoest, dat gemeenlijk losbreekt na het Amen des geboda. Waar deze even plotselinge ala algemeene schoon maak eigenlijk haar oorsprong ra heeft, eo op wat historisohe gronden dit verschijnsel berust, schuilt in een nevelig daisterwat er het eigenlijk nut van ie, valt eveneens moeie- ]gk uit to maken; maar dat het bizonder stichtelijk is, zal zaker niemand met vrijmoe digheid durven verdedigen". Zonnemaire. De oolleoie op de Pinkster dagen in de Ned. Herv. Kerk alhier voor de zsndiog heeft f 9.36 opgebraoht. «ONKWDI. Te Zierikzee is tot tijdoljjk onderwijzeres aan sohool A benoemd mej. W. Smalheer aldaar. De heer J. C. van Luijk, lo onder wijzer aan de Chr. sohool te Zierikzee, komt voor op het drietal voor hoofd der Chr. sohool te Westmaas. De gewone j-tarlijksohe algemeene vergadering van onderwijzt rs in het arrondisse ment Zierikzee, zal op Vrgdag 6 Juli e.k. te Ziarikzoo gehouden worden. De voordracht voor twsede onderwijzeres in de handwerken aan oohool K te Middel burg, vacature mej. J. A. Geijp, bestaat uit de dames A. M. Lahr en M. A. Zegers, beiden te Middelburg, en J. J. P. do Witte te O. en W. Souburg. Benoemd tot onderwijzeres aan de open bare lagere school to Oude Tonge mej. J. Pollie, thans tijdelijk te Oud-Vossemeerzjj heeft deza bsnoemiog tegen 1 Juli a.s. aangenomen. De voordracht ter benoeming van e?n hoofd aan sohool B te Middelburg bestaat uit de heerouJ. J. J. do Lange to Soherpeniese, J. Vreckon te Biggekerke en J. van Rugge to Herwijcen. Alle drie zga koofdon van de openbare sohool in hunne woonplaats. Geslaagd te Utreoht voor hot le gedeelte van het tbeoroticoh examen io de geneeskunde de heer W. H. Klos, van Ierseke. Mevrouw Hoffmann-Boudewgnse, in het b?gin van Mei to Parjjs overleden, beeft aan de stichiicg «Herstellingsoord voor Nederland- eohe Onderwijzers", te Lanteren, f 10,000 vermaakt, met bepaling, dat het geld alleen mag worden aangewend voor behoeftige onderwijzers en onderwijzeressen. De sohenking is niet vrg van rechten. Wegen3 een benoeming elders, heeft mej. Valokboff (no. 1 der voordracht voor hoofd der meisjesschool te Goes) daarvoor bedankt; no. 2 en 3 der voordraoht zjjn nu no. 1 en 2 geworden en is no. 3 geworden mej. A. Ch. Bongers te Zeist. Voor de R. H. B. 8. te Goos hebben zioh aangegeven 32 nieuwe leerlingen, n.l. 27 jongens en 5 meisjes, 31 voor de le kl. en 1 voor de 3a kl. Wissenkerke, 11 Juni. Heden werden door burgem. en weth. van de 8 sollicitanten naar de betrekking van onderwjjzer aan de openbare lagere sohool alhier op de voordraoht gesteld do heeren D. C. v. d. Werff van Goes, A. van de Graaf van Heenvliet, J, H. B. Krijger van Poortvliet en H. J. Renaink van Harderwijk. Pont ai Taleirafla. Met ingang van 1 Juli is tot brieven- en telegrambesteller te Ierseke benoemd A. A. Veenhof, brievenbesteller te Rotterdam. Brieven uit Zeeuwtch-Vlaanderen. LXIU. Amice l De stad Hulst zal beter verlicht worden, en nog wel in tweederlei opzioht. Half Juni wordt aanbesteed het bouwen van een gasfabriek, en op Hemelvaartsdag is besloten sohool no. 3 te bouwen, een katholieke sohool voor jongens, die onderwijs zullen ontvangen van geestelijke broeders. Een dito sohool voor meisjes bestaat er reeds. De gemeenteschool, de openbare, waaraan nu een hoofd met drie onderwijzers verbonden is, zal de helft van zijn leerkrachten moeten verliezen, door ze op waohtgeld te stellen, zoodra de roomsohe jongens naar de te stiehten sohool overgaan. De gemeenteschool van de siad Hulst zal dan zóó weinig seholieren behouden, dat zij het karakter krijgt van de een of andere bnurt- sohool op een klein gehucht. Hulst is bijna geheel katholiek, en alleen de protestanten zenden dan hun kinderen naar de openbare school. Het geheele personeel is katholiek, de onder wijzers zijn trouwe zonen der H. moederkerk en zelfs niet eens aangesloten bij de bonds- organieatie, en het hoofd is bovendien nauw betrokken bij den Roomsoh-Katholieken onder wijzersbond. Hulst is een welvarend stadje met ruim 3200 inwoners en een zeer klein grondgebied, waarop heel wat rijkdom zetelt, ja met meer rijke familiën, dan in in eenige andere gemeente der grensstreek. Tooh wordt het vertrek van mr. Van Deinse, die zoo'n weldoener zijner omgeving was, nog betreurd. Hulst is een aangenaam verblijf voor ieder, die aan Vlaamsehe zeden en gewoonten geen aanstoot neemt. Er heerscht een gezellige stemming en op marktdagen (des Maandags) een prettige drukte. Er is een kantonreohtbank gevestigd. Van hier rijdt een stoomtram naar Walsoorden, die per dag 300 tot 350 man vervoert. De ligging aan den spoorweg Terneuzen Mechelen werkt de bedrijvigheid natuurlijk in de hand. Iu de laatste tien jaren is tengevolge van de overdreven aotie op politiekgodsdienstig terrein, waarin Hulst de kroon spant, de aan gename verstandhouding onder de bevolking heel wat minder geworden. Nieuwe heeren, als de redacteurs van het nieuwe katholiek orgaan en een katholiek- demooratisehe notaris Van Dalsum verbitteren wel, doch verbeteren niet. Hun stout, zelfs driest optreden tegen invloedrijke mede ingezetenen om bestaande toestanden en kleine misstanden, die men elders niet aantreft dooh waar weer andere zijn bij tooverslag te willen veranderen en dringend of dwingend herziening te eisohen, heeft allerminst succes. De heer H. A. vau Dalsum heeft open brieven gerioht aan den eenvoudigen heer Fruitier, afgevaardigde van Hontenisse, en sohreef brochures met aanvallen op den werk kring van den goedigen heer Hombaoh, en de rentmeester de heer d'Escurie, riep de tussohen- komst in van Hare Majesteit, doeh ontving nul op request. Beide heeren, dijkgraaf en burgemeester, hebben sieh hoogst verdienstelijk gekweten voor de bevolking der overstroomde streek. In de hoofdplaats der grensstreek Ter Neuzen is deze maand een verkiezing als raadslid, de de derde vacature in dit jaar, aan de orde. Het vorige jaar wilde Mr. Van Deinse Jr. zijn raadszetel besohikbaar stellen ten behoeve van een katholiek inwoner. De anti-revolu tionaire partij, zoo machtig als de liberale en katholieke partij samen, weigerde haar mede werking. Nu wilde de A. R. kiesvereeniging een vaeanten zetel aan de roomschen overlaten, nadat die haar twee liberale zetels hadden helpen veroveren, doch thans zeiden de vrij zinnigen ffmeroi I" Toch houden de anti-revolutionairen veel tegen, wat Ter Neuzen ten goede zou kunnen zijn. Het vreemdelingenverkeer wordt niet aangemoedigd. Amusementen worden stelsel matig tegengewerkt. Wat zelfs te Vlissingen gepermitteerd is, n.l. op Zondag muziek maken, is in Ter Neuzen verboden, 't Bezoek der Belgen zou anders veel grooter zijn. 't Meer uitgebreid lager onderwijs, eerst een vorig jaar in 't leven geroepen, wordt bij mondjesmaat verstrekt. Toch is Neuzens be- j volking een paar duizend zielen sterker dan die te Zierikzee. I Het ambachtsonderwij8 kan gansoh niet wedijveren met dat der overige Zeeuwsohe steden, en van middelbaar onderwijs is nog geen sprake.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 2