Donderdag 14 Jnni 1906. ZIERIkZEESCHE (Z ier iltze e s che NIEUWSBODE. Courant). Tenohgnt DINSDAG, DONDERDAG ZATERDAG. De prga per 3 maanden ie f 1,30, franco per port f 1,60. Noord-AmerikaTranevaal, Indië ene. Tenending ease per week, f 10,per Jaar. 62ite JAARGANG. No. 8320. Utreoteur A, J. DEI LOOZB Uitgever-Redacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J, WAALE, alleen voor het binnen- en buiten!, nieuws. Advertentiënvan 13 regela 30 Cte. meerdere regela 10 dia., kannen aiteriyk tot des Maandags, Woenadaga en Yrjdaga middags 2 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend, Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. B ERICH T. Zij, die etch met f Juli a.t. »p deee courant abonneer en, ontvangen de tot dien datum verechljnende nummert gratie. Mie brievengaardere en boekhandelaare nemen abonnementen aan. tte nirecteur, A. J. HE EOOZE. Als gevonden zijn aan het Politie- Bureau gedeponeerd: Eeu gouden Brocheeen zilveren Dito; gouden Oorknoppen; een zilveren Ring met gouden plaatje. En nog van vroeger voorhanden: Verschillende Portemonnaies, waar onder ook met geld. Rechthebbenden kunnen deze voor werpen op genoemd Bureau terug bekomen. KEN NISGEVING. Opening Jacht op Waterwild. De COMMISSARIS der KONINGIN ia ZEELAND gezien het beslait van Gedeputeerde Staten van 1 dezer, no. 158; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); maakt bekend, dat in bet jaar 1906 de jacht op waterwild wordt geopend op 2 Juli. Middelburg. 1 Juni 1906 De Commissaris der Koningin voornoemd, DIJCKMEESTER. KEURING der verhuurd wordende Rijtuigen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 79 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag deu ÏO Juni e.lc., des namiddags te 3 uur, aan de Balie eeu KEURING zal worden gehouden van de verhuurd wordende Bij en Voertuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengeD, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 6 Juni 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. P. D. DE VOS, l.°-Secretaris. NIEUWSTIJDINGEN. Amerika* Een moeilijke redding. Dinedagmorgeu om 2 aar, bg helder maanlieht, zagen enkele negers in de Niegarorivier, eeu man baden, die door de sterke strooming tot op vjjftien voet afstand van den rand vaa den waterval was meegevoerd. Eindelijk klampte bij zioh aau een rots vast. Men daeht aanstonds met een krankzinnige te doan te hebben. Daarom was reeds spoedig de brandweer ter plaatse met ladders. De brandgasten legden een veertig voet lange ladder over de onstuimige rivier. Terwgl twintig man op het einde van de ladder zaten, dat op het land rustte, met gevaar om allen in den waterval te storten, kropen oen brandgast en een politie-agent naar 't andere einde van de ladder en be reikten op deze wijze den man, die, zioh willende zelfmoorden, tröohtte zijn redding te verhinderen. Na een vroeselijken strijd met den krank zinnige, slaagden de redders er eindelijk io, hem op 't land te trekken. Tien studenten van de universiteit te "Woroester zijn vergiftigd door gebruik van buflsenvleeflch uit Chicago. De bedorven rommel zal wel meer alaohtofiore hebben gemaakt, waarvan men nimmer hooren zal. Spanje. Naar gemeld wordt, heeft Moral, de be drijver van den aanslag op den koning in den zomer van verleden jaar, kort na don bommenaanslag in de Rue Royale te Parjjs, zioh onder deu naam Gimeco laten aanwerven voor het vreemdenlegioen, maar op het eiude van 1905 is hg gedeserteerd. Esn Engelsch officier, die bij den aanslag tegenwoordig is geweest, zegt, dat Moral na het werpen van de bom nog getraoht heeft door de menigte heen te dringen, ge wapend met een revolver, om zijn ten $eele mislukten aanslag t9 voltooien. Er was echter soo'o opstopping, dat het hem niet gelakte, en in de verwarring wist bij te ontkomen. ItaliS. Uit Rome wordt gemeld, dat de politie aldaar de hand heeft gelegd op drie Franeohen, onder wie een vrouw, die verdacht worden een aanslag te hebben beraamd op den paus. De aanslag zou 1.1. Zondag of den volgenden Zondag in de St.-Pieterskerk worden uitgevoerd. Oostenrijk. Spoorwegongeluk. Een curieus spoorweg ongeluk had Dinsdag bij Altpaka in Bohemen plaats. De looomotief van een .mailtrein derailleerde, waardoor ook de overige wagens van de rails geraakten. De postrijtuigen werden geheel en al vernield en de mails, waaronder een groot aantal brieven met geld, werden op een veld verspreid. Een hevige wind joeg ze over mjjlen afstand voort, zoodat de meeste brieven niet zijn terug te vinden. Een postambtenaar werd gedood en 25 passa giers en vereobeidene andere employé's ernstig gewond. Twee berg-drama's, Met de Pink sterdagen hebben bonderden toeristen den Raxilp bij Weenen bestegen. Verscheidene personen eohter verongelukten. Een jonge man, Lutz genaamd, beklom {den berg met zijne verloofde, toen hg uitgleed en 600 voet naar beneden viel. Hij was onmiddellijk dood. Het meisje werd krankzinnig van smart. Vijf andere personen werden ernstig gewond door bergetortiogen. In het Zugsplitz-diatiict is de vrouw van den koopman Dinkeeher uit Augsburg bij de Wiener Neustasdler-hut in een afgrond van 700 voet gevallen en onder de oogen van haar echtgenoot gedood. Weenen, 10 Juni. Bij de ontvangst van de deputatie door den keizer, hidld Z. M. een redevoering, waarin bij op de vriend schappelijke betrekkingen wees, die tusschen de monarohie en alle buitenlandsohe mogend heden bestaan. Met verontwaardiging sprak do keizer over den aanslag te Madrid. Het verbond met Duitsohland werd bevestigd en is, dank zij het defensief en conservatief karakter, sen uitnemende waarborg voor den vrede. Bij het jongste bezoek zgn de intieme betrekkingen met den Daiisohen keizer opnieuw Ook de betrekkingen met den anderen bondgenoot, Italië, zgn weder bevestigd; met dien staat zgn wij volkomen eenstemmig over alle qnaeaties die voor ons van gemeen schappelijk belang zgn. De vriendschappelijke overeenkomst met Rusland betreffende don Balkan blijft van kracht. De toestand io die streek is on getwijfeld verbeterd, en ernstige complicaties werden vermeden. De keizer acht zich gelukkig over het tot stand komen van een eervollou vredo tusschen Rusland en Japan, dank voornamelijk do interventie van president Roosevelt. De Marokkaansche quaestie dreigde aan leiding te zullen ge?en tot ernstige ver wikkelingen maar voor alle betrokken mogendheden werd een bevredigende oplossing gevondenwij hebben daartoe bijgedragen door op te treden ten gunste vau bemiddeling, waardoor niet weinig werd bijgedragen tot het vorkrijgen van eenstemmigheid en het behoud van den vrede voor Europa en voornamelijk voor do monarohie: dat zal ook in de toekomst het reohtstreekeche doel van onzo politiek zgn. De redevoering van den keizer wjjst verder op de noodzakelijkheid de militaire en maritieme bewapening voort te zetten. Rusland. Ia de doemazittirg van Zaterdag pakte Anikia nog eens tegen het ministerie uit. De ministers, zeido bij, hebben geenjsohaamtegevoel, geen geweten. Geen boer zou in deze^ om standigheden hier blijven, maar de ministers doen dat wel. De president wilde den spreker tot de orde roepen, maar een stroom van toejuichingen begroette deze woorden. Als een reactionnaire boerenafgevaardigde voorstelt den czaar den dank des volks over te brengen voor de bewezen genade, ontstaat een oor verdovend gesis. De doema nam 32 interpellaties aan over onrechtmatige arrestaties en folteringen in Riga. Te Warschau breidt zioh de revolu- tionnaire beweging hoe. langer hoe meer uit. Io twintig verschillende aboholneringea hebben bonden oproerlingen ingebroken. De bedienden werden door revolvers bedreigd en de mnit6rs maakten zioh meester van het geld. Patrouilles infanterie hebben schoten gelost op de oproer lingen, waarvan er twee zgn gedood. Velen zgn gewond. Een gewapende bende heeft Zaterdagavond het detaohement infanterie, dat het station Skarzirska bewaakte, aangevallen De bende vluohtte, nadat één hunner gedood en een ander zwaar gewond was. In de vesting is dien morgen een werkman, die een agent van politie had aangevallen, tor dood gebracht. Io Odessa breidt de werkstaking zioh voortdurend uit. Er moet een geheel bataljon met 12 offioieren aan het muiten zgn geslagen. Andere troepen werden ontboden, waarop het tot een harduekkig geveoht kwam, waarbij 3 muiters werden neergesohoten en 67 ge vangen genomen. Frankrijk. DE DREVFUSZAAE. Den 15en Juni a.s. zal de Dreyfusiaak opnieuw voorkomen voor het Hof van Cassatie te Parjjs, dat te beslissen zal hebben of het vonnis, in vcrigen aanleg geveld, vernietigd dient te worden, dan wel of de zaak weder verwezen zal moeten worden naar een krijgs raad. Dreyfas zelf wenecht het laatste, ten einde volledig eerherstel te kunnen erlangen. Ter herinnering aan de toedraoht der zaak van 1894 af, diene het volgende: Alfred Dreyfus, kapitein, werkzaam aan den generalen staf, werd op 15 October 1894 gevangen genomen, onder beeohnldigiog met een vreemde mogendheid in verstand houding te staan. De zaak wekte zeer veel opzien, werd met gesloten deuren behandeld en leidde tot een arrest van den krijgsraad te Parijs, waarbij Dreyfus den 22en Deo. 1894 veroordeeld werd tot deportatie in een versterkte plaats (Duivelseiland). Het aantal twijfelaars over de juistheid der debatten en de beslissing was gering, doch dezen waren des te hardnekkiger. Drie jaar later, in October 1897, deed do vice- voorzitter van den Senaat, Schtiurer-Keetner, bij een interpellatie in dat liobaam voor 't eerst mededeeling in het openbaar van de gronden, waarop hij Dreyfus als ossohuldig beschouwde. In minder dan geen tijd was die vraag geworden tot zulk een brandende quaestie, dat niet alleen geheel Frankrijk in twee scherp gescheiden kampen verdeeld werd, maar dat de geheele wereld aan dien strijd deelnam. Het miuisteiie-Móline was toen aan het bewind, en meende met eenige krachtmaatregelen de zaak te kannen onder drukken. De broeder van Dreyfus beschuldigde den majoor Esterhazy de sohrijver te zgn van het stuk, waarop zgn broeder was ver oordeeld, doch Esterhazy werd in Januari 1895 vrijgesproken. Toen verhief Zoln zgn machtige stem en slingerde zijn «J'acouse" den rechts ervalsohers ia het gezicht. Hem werd een proces aangedaan en hij werd veroordeeld. Einde September 1898 bekende Henry eon stuk te hebben vervalecht en pleegde zelf moord. Toen werd tot revisie van het proces besloten. Op 3 Juni 1899 werd het over Dreyfas uitgesproken vonnis vernietigd. Het langdurig proces voor den krijgsraad te Rennes eindigde op 9 September 1899 met een nieuwe veroordeeling. De regeerirg evenwel schonk Dreyfus do vrijheid. Ia 1903 braoht, in de maand April, Jaures de zaak opnieuw in de Kamer ter sprake en Alfred Dreyfus diende zelf in November een verzoek om revisie in, hetgeen in Maart door het Hof van Cassatie ontvankelijk werd verklaard. Deze gelastte een aanvullend onderzoek, dat door de Kamer van Strafzaken zelf zon worden geleid. Aan het Hof zullen nu een zaatal «nieuwe feiten" worden overgelegd, waarop de aan vrage tot revisie zal steunen. Deze nieuwe feiten omvattenlo. het telegram, door den Italiaanscheu militairen attaché aan dien van Duitoohland gezonden, hetwelk niet, gelgk in het proces werd aangenomen, in 1894, dooh in 1895 verzonden werd, op het tijdstip dus dat Dreyfua op het Duivelseiland zat. 2o. Voor den ktjjgsra&d van Rennes werd aan Dreyfua de verduistering van een minute uit de cahiers der artillerieformatie ten laste gelegd en hetwelk door hem aan Duitsohland werd gezegd te zijn verkocht. Het bewuste stuk is op hét bureau teruggevonden, waaruit het heette gestolen te zgn. 3o Op een telegram, geadresseerd san één der buitenlandsohe militaire attaché's, werd met een D iemand aangewezen. Deze D zou de beginletter van den naam Dreyfas zgn. Eohter is thans bewezen, dat deze D oorspronkelijk een andere letter was, dooh door verminking in een D veranderd werd. 4o. Sedert 1899 zgn verscheidene over- tuigiogeetukken omtrent Dreyfus' onschuld aan het lioht gekomen, die niet bg het prooes te Rennes zgn voorgebracht. 5o. Sedert 1899 is een document ontdekt, waaruit blijkt, dat Dreyfua nimmer schuld bekend heeft. 6o. Bewijzen van valeohe getuigenis bij de debatten in het proces van Rennes. Op deze 6 groepen zal mr. Mornard zgn aanvrage tot revisie steunen. Gelgk gemeld, komt de zaak 15 Juni voor en zal zij 9 zittingen in beslag nemen, waarvan 2 gewijd aan het onderzoek met gesloten deuren van het «gehoim dossier", 2 aan het rapport van den raadsheer Moras, 4 aan het requisitoir van den prooureur- generaal Baudouin, en 1 ten slotte aan het pleidooi van mr. Mornard. België. Het Handelsbl. van Antwerpen vernam Zaterdag uit Charleroi: Te Jumet hebben zioh dezen morgen feiten van zeer ernetigen aard voorgedaan. Omtrent 500 werklieden der mijn Centre de Jnmet waren naar de bureelen gegaan, om, aangaande de dagloonou, zekere klaohten te doen. Eons- kleps werd er, men weet niet om welke redenen, roet steenen in de bnreelen geworpen en weldra moeeten de ingenieur Pilmont, de porions en de bewaker der mijn de vluoht nomen door de vensters. Zij zochten schuil in een dok, waar zij tot aan de borat in het water moeeten blijven tot de komst der gendarmen, die in alle haast geroepen waren. Da woeimakers zijn daarop uiteengegaan. Een onderzoek is geopend. Nederland. Deventer, 11 Juni. Op het kermisterrMo alhier ontstond Zondagavond tegen half twaalf braad in de beignetekraam der weduwe Koppen, zeer waarschijnlijk door het aohteloos wegwerpen van een brandende lucifer in wat kunstbloemen. De lioht brandbare tent dsed groot gevaar ontstaan, dooh het personeel trad terstond zoo kraohtdadig op, dat de vlammen sleohts een gedeelte van het linnen dek konden verteren. De topt was geheel met bezoekers gevuld, onder wie een hevige paniek ontstond. Ook op de andere kermis- inriohtingen, die aan elkaar grensden, heersohte groote schrik. Toen de vlammen eohter ge- blufcht waren en de muziek zich weer deed hooren, was al spoedig de kermisvreugd weer in vollen gang. Amsterdam, 11 Juni. De bootwerkers staking alhier behoort reeds weder tot het verleden. Zaterdagmiddag werd een oonferentie ge houden tusschen het bestaur dor Yereeoiging van Werkgevers op Scheepvaarfgebied en het hoofdbestuur van den Nederl. Scheep- en Bootwerkersbond, teneinde pogingen in bet werk te stellen ojn tot een oplossing inzske de staking te komen. Na l&ngdarige besprekingen werd men het eens over een voorstel, dat Zondeg in een huishoudelijke zeer druk bezochte vergadering vau de leden van de bootwerkersfederatie «Raoht en Plioht" werd aangenomen. De staking werd daardoor opgeheven. Hadenoohtend werd het werk overal hervat. 's-Gravenhage, 12 Juni. Tweede Kamer). Heden werd de behandeling van het Arbeids contract voortgezet, en wel over het artikel betrekkelijk verschuldigde schadeloosstelling bij contractbreuk. De Minister van Justitie wijzigde zgn voorstel in dien zin, dat bg werkstaking de patroon, bg uitsluiting de arbeider aas spraak kan doen gelden op schadevergoeding, ook al vinden zij in de staking of de uitsluiting geen reden om hun dienstbetrekking te verbreken. De Minister bestreed het amendement der socialisten, dat bg staking of uitsluiting geen (ohadevergoeding zal zijn verschuldigd, en het amendement-Limburg om den reohter bevoegd te verklaren tot geheele of gedeeltelgke kwijtschelding van schadevergoeding bij werk staking of uitsluiting. Met een beroep op het buitenland ver dedigde de Minister het regeeringsvoorstel, ontkennend dat het stakingsrecht daardoor verkort wordt. De heer De Klerk, intrekkende zgn sub amendement, diende een nieuw amendement in om de bepalingen van het artikel niet toepasselijk te verklaren, indien een dringende reden voor de beëindiging van de dienst- overeenkomst een onmiddellijk gevolg is van eene werkstaking of uitsluiting gevolg van eene loonregeling of arbeidsverhoudingen. De heer Troelatra verdedigde nader zijn amendement op juridieohe en ethieohe gronden. De heer Yan Idsinga verklaarde zioh tegen de amendementen, omdat deze een gunstig gevolg willen vastknoopen aan eene daad (werkstaking of uitalaitiog zonder inacht neming van een opzegtermijn), welke nooit is goed te praten. De heer Limbnrg wijzigde zgn amendement in dien zin, dat de reohter niet sleohts bij werkstaking maar steeds bevoegd zal zgn tot geheele of gedeeltelgke kwijtschelding der sohadevergoeding. Vrijdag te 11 uur komt in behandeling het wetsontwerp betrekkelijk de bedijking van den Batbpolder. Als een treurige bizonderheid kan worden medegedeeld, dat zioh Zondag in het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats alhier een viertal lijken bevonden, n.l. van een man, in een worst gestikt; een dienstbode, die zich bad verdronken; een dame, die zich had vergiftigd en een van een kind, dat door een zandtrein was doodgereden. Jhr. F. De V. van S., te De W., ontving deze week zgn benoeming tot agent van politie te 's-Gravenhage. Rotterdam, 11 Juni. Hedennamiddag, omstreeks 2 uur, werd een Rijnschip rivier opwaarts gesleept dcor een sleepboot. De koopman D. Huit de Jonkmanssteeg, had zgn roeiboot aan het Rgasohip bevestigd, om zich tot den mond van de Lenvehaven te laten meeslepen. In de roeiboot bevond zich ook de 14 jarige zoon van den opkooper. Ter hoogte van boei 6, tegenover de Willemskade, kwam de eleepboot «Kolonel" met eonige zandbakken op sleeptouw de rivier dwars oversteken, aohter het Rgasohip langs. De kapitein van de «Kolonel" zag niet tijdig genoeg de achteraanhargende roeiboot, waardoor één der zandbakken in aanvaring kwam met de roeiboot, die omsloeg. Vader en zoon verdronken, zonder dat man tijdig te hulp kon komen door de vaart, die beide sleepen hadden. Naar de lijken ie men teretond begonnen te dreggen. Op een terrein in de Duystetraat alhier waren Zondag eenige jongens aan het spelen. Een hunner, de 12 jarige J. G., was in het bezit vau esn flobertpistool en noodigde den 12-jarigen L. K. nit, zijn hoed, bij wijze van schijf, op ie houden om daarop te eohieten. Hij soboot on trof. Even later schoot hij op den hoed, terwijl de jongen hem weder had opgezetthans met het gevolg dat hij L. K. ia het achterhoofd trof. De hulp van een geneeBhosr moest worden ingeroepen. De schutter maakte zich zoo spoedig mogelijk uit do voeten. Een kippenkoopman uit Zutphen braoht Zondag een bezoek aan zgn gewezen meisje in de Gouvernestraat alhier, van wie bg nog geld te vorderen bad. Het meisje deed hem zolf open en er ontstond een twist, met het gevolg dat het meisje haren gewezen vrjjer met een mes over het gelaat sneed. Dordrecht, 11 Juni. Bijna drie jaren geleden meldden de bladen, dat een ontslagen Oost-Iridinoh militair, 25 jaar oud, naar Nederland was overgebraoht om te Leeuwarden 26 jaren gevangenisstraf te ondergaan. Het treurig boiioht trok de sandaoht van een gepeneiooneerd Oost-Indisch sergeant, vooral toen hij toevallig vernam, dat in de plaats zijner inwoning de veroordeelde altijd had bekend gestaan als «half gaar". Hg sprak er over met den heer mr. J. van Drooge, advocaat alhierzij zochten de familie van den ongelukkige op, braohten gezamenlijk allerlei gegevens bijeen, waaruit duidelijk bleek, dat hij eigenlijk niet toe rekenbaar was te aohten. (Hetzelfde bleek trouwens ook uit de vonnissen der krijgs raden, die hem achtereenvolgens tot 8, 10

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1