ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 2 Juni 1906. (Z ier i Is. zeesche Couran t). Tweede Blad NIEUWSTIJpiNGENL Watersnood iR Zeeland. De Bemesting der Stikstofvermeerders. Vemobgnt DINSDAG, DONDERDAG ra ZATERDAG. De prija per 3 maanden ie f 1,30, franoo per poat f 1,60. Noord-AmerikaTrnnaraal, Iodië enz. veraending eena per veek, f 10,per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8316. Dlreoteuri A, J", DEI LOOZK Uitgever-Redacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentionvan 13 regela 30 Gte. meerdere regela 10 Cta., kannen aiterlgk tot dea Maandaga, Woenadaga en Vrijdag. middaga 2 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbéLnkkl, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. ■^■1^ Heereu geahoDneerden buiten de stad, die het uit gebreid verslag van de vergaderingen van den Gemeenteraad te Zierikzee in boekformaat wenschen te ontvangen, tegen betaling vau SO OtS. per jaar, worden verzocht hunne aanvragen daarvoor te zenden aan A. J. DE LOOZE, Directeur. Amerika. 47 dagen bewusteloos. Yeel belangstelling wekt in Amerika 't geval van zekeren "William Sehnable, een patiënt in een hospitaal te Philadelphia, die reeds 47 dagen in een bewusteloozen toestand verkeert. Zaterdag traohtten de dokters hem te wekken door hem met eleotrisehe naalden in den rug te steken, welke methode na een uur geduurd te hebben, eohter g*0 resultaat had. Evenmin hadden zij sucoes met plotselinge onderdom pelingen van den patiënt van heete in koude baden, dat twaalf maal werd herhaald. De geneesheeren zijn nu overtuigd, dat alle pogingen om Sehnable te wekken vruoh- teloos zullen blijven en zijn dood binnenkort zal volgen. Oostenrijk. Een ballonspoorweg". Een ingenieur, Balderauer genaamd, uit Salzburg, heeft uit gevonden een «ballon-spoorweg" of verkeers middel door luohtsohip, in de bergen bij die stad. Hij bestaat nit een grooten ballon, door een eterken kabel aan een stalen touw bevestigd, waaraan hij door 't luchtruim zweeft. De stalen kabel is bevestigd tusschen twee steile berghellingen. De luohtsohipper kan naar believen den berg bestijgen of afdalen. Er is plaats in den ballon voor 10 personen. De uitvinder gelooft, dat de nieuwe ballon spoedig de thans in gebruik zijnde lastige bergspoor wegen zal vervangen. Engeland. Heel Londen houdt zioh bezig met den moord op den sohildar Archibald "Walkley, wiens lijk in zija woning te Westbourne- Grove is gevonden. Het lijk vertoonde af schuwelijke wonden, die met een zwaar ijzeren voorwerp moeten zijn toegebracht. Archibald Walkley was nog geen dertig jaar oud. Hij had talent. Een zeer bekende sohilderij van hem: «De sohoone slaapster in het bosoh", hangt in de Royal Aoademie. Niets wijst op diefstal, wat hem zelf betreft. De politie veronderstelt, dat de daders door het atelier van den schilder tot de London County-bank, die daarnaast gevestigd is, wilden doordringen en, den sohiider op hun weg hebben gedood en toen ontvlucht zijn. Men mompelt ook van een liefdesdrama Walkley woonde met een vriend, eveneens schilder, samen en beiden ontvingen veel vrouwelijke modellen. In de gang, waar de moord gebeurde, heeft men indrukken van bebloede vingers ontdekt, waarvan fotografieën genomen zijn, om volgens het systeem Bertillon als bewijzen te kunnen dienen. Walkley was de zoon van een rjjk restaurant houder. Frankrijk. De Figaro heeft een heel lgatje Ten automobiei-ODgelakken. Daarbij wordt Termeid, hoe een rijk Ameriktan nit Philadelphia, William Grou geheeten, die elk jaar te Parga komt, op den weg ran Rambonillet naar Yereaillee op de plek dood bleef toen de anto tegen een boom wan gereden. Mevrouw Grou werd aan het hoofd gewond, de ohanfienr en drie Amerikanen werden ewaar gekwetst en naar een gaathnie verroerd. Het wae wat laat geworden, heet het, en de familie wilde nog op tijd aan tafel lijn, zoodat er zeer hard werd gereden. België. Ia het Belgisohe industrie- en arbeids- departement Rue de la Loi, Brussel, heeft een hevige ontploffing plaats gehad, vergezeld van een sohok, die op een aardbeving geleek. De beambten, die druk aan den arbeid waren, werden van hunne stoelen gelioht en tegen den grond of de mnren geslingerd. Een aantal hnoner werd zwaar gewond. De sohade door deze gasontploffing veroor zaakt is aanzienljjk. De vensterruiten werden verbrjjeeld. In 't benedendeel van 't gebouw werden groote steenen losgerukt en in do luoht geworpen en deuren vlogen uit hun hengsels. Een politis-agent, Steenveld genaamd, die in de onmiddellijke nabijheid der kantoren was, werd van den grond gelioht en op eenigen afstand weer neergeworpen. Een dienstbode in een naburig huis werd door een der losgeraakte steenen getroffen en ernstig gewond. Afvoerbuizon werden tegen den grond geslagen en de straat deels opgebroken. De oorzaak dezer ontploffing was zooals gewoonlijk bij dergelijke ontploffingenhet zosken naar een lek in de gasleiding met een lioht. Het Ilandelsbl. v. Antw. verneemt uit Brussel Een gebruik dat noodzakelijk diende afge schaft te worden is de verkoop van sommige reohierljjk aangeslagen voorwerpen. Men zal zioh wel de vreeeelijke misdaad herinneren, in April 1901 gepleegd, waarvan de rentenier Van der Velde en z|jn dienstmeid, op de Zennelaan de slaohtoffers waren. De dader Smellinokx werd ter dood veroordeeld en zjjn medeplichtige De Bruyker tot levenslangen dwangarbeid. Smellinokx hing zioh op in het gevang. Het beheer der domeinen verkooht eergisteren al het met bloed bovlekte linnen hemd, rok, broek, ondervest enz. van de ongelukkige slachtoffers. Dit vuil linnen waarop een vinger dik bloed hing en dat zioh reeds 5 jaar in de kelders der griffie bevond werd aan een hoogen prijs ver kooht. "Walgelijk Een ander feit van gelijken sard gaf aan leiding tot een ernstig proces, waarin zelfs een hooge ambtenaar van den toldienst betrokken was. Het gold den verkoop van ongejjkte meters, iets wat voor de handelaars verboden is, en voor het domeinenbestuur niet. ■ederland. Dordrecht. De politie alhier heeft weer een gelukkige vangst gedaan. Zaterdag werd haar medegedeeld dat een onbekend persoon, die voorgaf ziekenverpleger te zijn, zich bij versobillende geneesheeren en pleegzusters hier ter stede had aangemeld met verzoek om onderstand, teneinde zijne reis te kunnen voortzetten. Aangezien dit verdaoht voor kwam, werd terstond 's mans opsporing bevolen, met het gevolg dat hij reeds gisteren middag half 4 aan het hoofdbureau werd gebraoht. Het bleek toen, dat men met een eohten deugniet te doen had. Niet alleen toch had bij in een logement alhier verblijf gehouden onder een valschen naam, vermoede lijk omdat hij reeds eenige vonnissen aohter den rug had, o. a. 3 maanden mil. detentie, wegens het behulpzaam zija bij desertie en 5 maanden gevangenisstraf, hem verleden jaar door de rechtbank te Arnhem opgelegd ter zake van verduistering, maar ook omdat hij in het Alg. Politieblad stond gesignaleerd als verdaoht van diefstal van een rijwiel, roden waarom zijn opsporing en aanhouding werd verzocht. Zijn ware naam is R. de R., zijn leeftjjd even 25 jaar, zijne woonplaats Zutphen. Aangezien duideljjk bleek, dat hij de gezochte persoon is, werd hij hedenvoormiddag gevankelijk naar Utrecht overgebraoht, om daar ter besohikking van den commissaris van politie te worden gesteld. De firma Kalis te Sliedreoht heeft de herbedjjking van den Tweeden Batbpolder onderhands aangenomen en zal nn spoedig met dit werk beginnen. Ieder, die thans de verlaten Batbpolders bezoekt, bemerkt als spoedig het verschil in plantengroei, dat hier wordt aangetroffen. In den «Eereten Batbpolder", welke gedurende eenige weken onder water heeft gestaan, is tot op heden nog niet alle ontwikkeling aan hoornen en heesters verdwenen, en bestaat er zelfs alle hoop, dat deze in het leven zullen blijven. In don «Tweeden polder" daarentegen zijn alle boomen enz. nn reeds dood. Men sohrijft dit toe aan het verschil in zoutgehalte van het overotroomende water. De Westersohelde heeft n.l. bij Bath brak water, een mengsel van het rivierwater der Schelde en het zeewater der Noordzee, alzoo water met gering zoutgehalte. Door dit water werd de «Eerste Batbpolder" overstroomd. De «Tweede polder" werd pverstroomd door het water der Óoeteraohelde, uitsluitend zee water, dos met een hoog zoutgehalte. Tot proef zijn in den «Eersten polder" eenige aardappelen gepoot en slechts enkele daarvan zijn niet opgekomen. Er bestaat dos alle waarsobijnl(jkheid, dat :j dezen polder nog dit jaar zal gewerkt kannen worden. Eenige dames en hoeren te Sohagen hebben ten voordeele van de watersnood- lijders in Zeeland aldaar een dnbbele uit voering van «Dokter Klaus" gegeven. Het nejto-bedrag, groot f 517.60, wordt aan het Centraal-Comité te Middelburg opgezonden. Van de zuivere opbrengst van een ten bate der noodlij denden in Zeeland nitgegeven diohtbundeltje, door den heer Mets te Tessel, kon als eerste storting f 650 worden afge dragen. Vóór dien tijd werd op het eiland reeds f 713 ingezameld voor hetzelfde doel. Rilland. De Zeeuwsohe meisjes, ten getale van 9, te weten 4 Zuid-Bevelandsohe en 5 Thoolsche, collecteerden in twee dagen in de gemeente Yelzen o. a. voor de watersnood- ljjdenden een bedrag van f 666 24|. Zij ver trokken Maacdag van hnnne woonplaatsen en werden te Haarlem door 3 commissieleden voor den watersnood in Zeeland, te Yelsen opgewacht en naar laatstgenoemde plaats be geleid. Aldaar aangekomen werden zjj op het gemeentehuis door de watersnood-commissie en de dames, die hen bij het rondgaan zouden vergezellen, opgewacht en door den voorzitter, den Elelaohtb. heer Burgemeester verwelkomd en harteljjk toogeeproken. Daarna werden de verschillende wijkon van rondgaan verdeeld. Den Znid-Bevelandeohe meisjes viel IJmniden als wijk ten deel. Twee dagen hielden allen van des morgens tot des avonds eene sohaal- colleote. Dee Woensdagavonds werden alle meisjes alsmede de oommissieleden met hnnne echtgenooten geïaviteerd ten huize van den Edelachtb. Burgemeester van Yelsen te Sandpoort, alwaar zij den avond doorbrachten en de Zeeuwsohe meisjes elk een cadean ontvingen. Donderdagavond arriveerden de Bevelandsohe, de Thoolsche bleven tot Vrjjdag. De meisjes hielden verblijf en logeerden bij de verschillende oommissieleden, die voor het grootste deel Zeen wen waren. Ierseke. De toestand in den Molenpolder wordt met den dag erger en gerust kan worden gezegd, dat die toestand nu al on houdbaar is. Bg één der bewoners van dien polder staat het water weer onder den vloer en moeten iederen dag de bedsteden worden leeggeechept. En het treurige van dit geval is het feit, dat het water in den polder bljjft staan ten gevolge van 't halsstarrig weigeren van het bestuur van «De Breede Watering bewesten Ierseke" om over te gaan tot het openen van het slaisje in den oudend ijk. Men meldt nit Oad-Vossemeer: Door het oomité te Tholen en het eub- oomité alhier werd besloten te beproeven een stoomznigpomp te krijgen voor het ledigen van waterputten voor het drenken van vee bij de boerenhoeveneen 40-tal dezer putten zouden nog geledigd moeten worden, daar ze nog steeds brakwater bevatten. De meeste der patten zijn reeds eenmaal geledigd, maar daar niet gezorgd is voor behoorlijke schoon making, is het water op nieuw zout geworden. Men deelt ons thans mede, dat het oomité geslaagd ia, in het verkrijgen van zoo'n stoom znigpomp, en dat de firma Wilson in Den Haag om de getroffenen te helpen tegen zeer billjjken prijs een werktoig heeft besohikbaar gesteld, dat dezer dagen zal arriveeren. Het gebrek aan behoorlijk drinkwater voor het vee is haast nog lastiger dan voor de mensohen, omdat voor het vee znlke enorme hoeveel heden noodig zijn. Yoor de mensohen is er nu trouwens geen gebrek meer, want in de laatste acht dagen is er zooveel gevallen, dat elk voor maanden is voorzien. Of de regen bij zoo'n groote hoeveelheid kwaad kan In da niet-verdronken polders heeft men er natuur lijk last van en de ervaringen hebben maar al te goed doen zien, dat men méér sohade lijdt van veel nat, dan van veel droogte. In de verdronken polders, waar uitzaai van vruohten een nitzondering is gebleven, bljjkt men met dat nat niet zoo oncontent, omdat het zont des te vlngger zal doorloogen naar de grondlagen boneden de bonwvoor. Op de gronden, waar nog is uitgezaaid, komen de vrachten werkelijk voor den dag, maar alge meen zegt men tooh dat zij ten doode zijn opgeschreven, daar het nithondensvermogen zeer gering zal blijken; o.a. komt dit reeds nit bij de ontkiemde haver, die een gele klenr begint te krjjgen, zooals dit het geval is hij langdurige droogte, en van droogte is nn tooh zeker geen sprake. De weilanden zien er ook nog maar droevig nit, en wel eigenaardig, dat joist het gras en de planten, die de bonwman bet minst graag ziet, het weligst zioh vertoonen, het eigenlijke woidegras, dat tot voedsel moet dienen, ver toont zioh erg povertjes; van weinig dezer weiden zal waareobgnlgk dit jaar nog vee voeder te halen ago. Intuseohen kan veel regenval ten gunste werken; de cijfers, gevonden hg het steken van grondmonsters vcor zoutgehalte-onderzoek, waren niet erg bemoedigend en deden aan deskundigen zelfs vreezen, dat het zaaien in Angnstos of September nog geen bemoedigende uitkomst sou geven, maar regenval zou wel eens tot gevolg kunnen hebben, dat een sterke daling in zoutgehalte kwam. «Wat zal er toch moeten gebeuren, als er van zijuleven eens geen chilisalpeter meer is, want die lagen in Chili raken tooh eens ééns op", zoo begon weer één uit het gezelschap het nooit-eindigende vakpraatje. Nu, zoo erg zou dat niet zijn (was het antwoord), nu het goedje zoo duur wordt, zou het misschien wel een« goed wezen, als er verandering kwam. We hebben onze Kalk- stikstof nog en niet te vergeten, onze groen- bemesting. z/Ja, onze groenbemesting, daarmede wou ik wel wat beter op de hoogte zijnik geloot zeker, dat we daaraan te weinig doen. Het is zeker, dat bij de tegenwoordige prijzen van de stikstof, we heel wat zouden kunnen uit winnen". Natnurlijk kunnen we dat, en het is een groote dwaasheid, dat we niet wat meer lupine of sen-adella zaaien op het zand, en op de klei tvikken en erwten. Eigenlijk doen we alles wel eenigszins aan de stiketofvermeerdering door vlinderbloemigen, doordat we allen klaver zaaien, maar je bedoeling is natuurlijk het groen onderploegen. En dat isdan ook het ware. We zouden er dit jaar nog mede kunnen beginnen. Op de graanstoppel moet het gé- beuren. Zoodra de haver, de rogge, de tarwe of de gerst van het land is, of ook na het koolzaad, schillen we het land lioht af of ploegen het dunnetjes. Op het zand zaaien we lupine of sérradella, ongeveer 300 K G. lupine, ongeveer 50 K.G. serradella per H.A. Hoe dichter de planten staan, hoe beter. En hoe hooger de vlinderbloemigen groeien, des te meer stikstof verzamelen we. En daarom is het noodig, dat de lupine of de serradella bemest worden. We strooien daaromalvorens de graan- stoppels om te ploegen, 600 800 ICO. Kaïniet per hectare nit. Deze kalibemesting is absoluut noodig, willen we een fatsoenlijk beschot hebben en daardoor het doel der groenbemes ting bereiken, d. w. z. den grond verrijken met een groote hoeveelheid humns en stikstof. Het is zeer goed mogelijk lupine te verbouwen, vruchten op de stoppels, maar het zou dwaas heid zijn, niet alle mogelijke moeite te doen, om den oogst te vergrooten, vooral ook, omdat de kali, die we aan de lupine of de serradella geven, tooh weer de volgende vrucht ten goede komt. Het kan ook zijn nut hebben, eenig superphosphaat op de stoppels te saaien. z/Maar, zouden we ook op zwaardere gronden een stoppelvruoht kunnen verbouwen? Wel, waarom niet? Met eenig overleg zijn er altijd wel eenige blokken, die tooh tot het voorjaar braak zouden liggen. Ik zal niet zeggen, dat het soms moeilijk gaat. De peeën zijn te laat weg, het land voor het winter graan moet natuurlijk gereed liggen enz., maar het land voor aardappels is er tooh nog en het peeënland voor het volgend jaar enz. Met een beetje goeden wil, kunnen we ook op zavel- en kleigrond wel vlinderbloemigen ver bouwen om onder te ploegen. Zooals ik zei, is een mengsel van erwten en wikken voor deze gronden zeer gesohikt en de behandeling is dezelfde als die der lupine. Het is ook hierbij wensohelijk, dat een bemesting en ditmaal van phosphorzuur en kali, vooraf ga. Een paar zak super en de bovengenoemde hoeveelheid kaïniet is voldoende. Daarenboven denken we er aan, dat we voor de groenbe mesting de kalkrijkste bodems uitzoeken, want alle vlinderbloemigen houden veel van kalk. Onze veehandel enz. op België. Aan het maandelijksch overzicht in de N. R. Ct. hieromtrent, ontleenen we het volgende In April, anders gewoonljjk een goede maand voor oczen buitenlandsohen veehandel, was onze handel in rundvee met België verre van levendig. De uitvoer was, in vergeljjking met andere jaren, zeer gering en bedroeg oirca 2000 stuks minder dan in April van het vorige jaar. Dit komt, wjjl de Belgische markten overvloedig voorzien big ven van allerlei slacht vee, waardoor er weinig vraag is naar Neder- landeoh vet vee, terwijl de bewoners der zuidelijke provinciën in de laatste msanden vele magere koeien voor de vetweiderjj kochten in het Noorden van Frankrjjk in plaats van bij ons, iets wat han, met het oog op de transportkosten, voordeeliger schijnt nit te komen. Dat onze veehandel met België in de twee laatste jaren sterk is verminderd, blijkt nit het volgende lijstje van invoer over de 4 eerste maanden van de 4 laatste jaren. 1906 1905 1904 1903 19,984 16,694 23,382 21,302 waarvan nit Nederland 14 711 14,792 17,605 21,241 Ver. Staten 2845 1134 5102 nihil Frankrijk 2361 768 575 81 Hieruit blijkt, dat onze invoer in dit jaar vrijwel overeenkomt met dien van 1905, dooh dat de invoer nit de Yereenigde Staten en Frankrjjk is toegenomen. Yan veel gewicht was in de maand April onze handel met België in vereoh vlessob, tamme konijnen en gevogelte. Dnizenden kuikens en jonge duiven werden door Belgisohe poeliers, voornamelijk in de Znide.ijke provin ciën van ons land, tegèn hooge prijzen op- gekooht. Kuikens van 2 3 maanden golden f 1 f 1.25 per stuk; duiven van G weken 50 60 oant per koppel. Yette konijnen golden van 2 tot 5 francs naar zwaarte. Het laat zioh aanzien, dat in de volgende maanden onze invoer van eohapen aanmerkelijk hooger zal zijn. Argentinië heeft namelijk den uitvoer van levende schapen voorloopig ver boden; dus ie het te verwachten, dat binnen kort in ons land van Belgisohe zijde veel vraag zal zjjn naar sohspen bestemd voor de slachtbank. Yan veel belang bljjft onze handel in boter met Belg'ë ofschoon de invoer van Neder- landsche boter in da vorige maand eenigszins lsger was dan in Maart van dit jaar. Iogevoerd werdan 436 289 kilo. Ook onze kaashandel met Belg'ë neemt meer en meer in belangrijkheid toe. Kerkelijke curiositeiten. (Slot). Algemeen bekend is, dat met onze Zondags wet, dagteekenende van 1815, nog al eens de draak gestoken wordt, omdat aan afdoende handhaving daarvan niet gedaoht kan worden en het een materie blijft, die nu juist niet met een enkel woord behoorlijk verwerkt kan worden. Wij willen ten slotte nog een en ander melden ten aanzien van de vieriDg van den Zondag en de openbare godsdienstoefening. //Also men hoort, dat Lipe sijn saet gedorst hebbende Saterdachs, Sondaeghe des middaohs een maeltijt (d. i. een sohoonmaakpartij van zaad, malen van zaad), heeft gehouden en onder de predioatie sijn saet laet sooven, merokelick met ontheyligyoghe des Sabbats, sal daerover vermaent werden". De schrijver voegt daaraan toe, dat moeilijk kan beoordeeld worden in hoeverre Lipe, tijd en weder in aanmerking genomen, zich op zijne wijze gesteld heeft boven een kleingeestige en angst vallige toepassing der Israëlietisohe sabbats verordeningen en begrepen heeft, dat de Heer zelf het verriohten van iets nuttigs op den rustdag volstrekt niet heeft veroordeeld (Matth. 12 ver3 113); dan of hij, lichtzinnig en onverschillig omtrent betamelijke viering van den dag des Heeren, op dien dag hebbe ver richt hetgeen evengoed badde kunnen worden uitgesteld en durft hem dus nóoh als liberaal christen prijzen, nóch als roekeloos ontheiligen van den rustdag veroordeelen. Nuttige arbeid kan geoorloofd, zelfs plichtmatig zijn, maar kaatsen op Zondag onder de predikatie werd in Arnemuiden en Veere onstichtelijk geaoht. En wat de openbare godsdienstoefening betreft: //is goedgevonden dat men op den bid- en vastdach het volck vermaenen sal nae den (welven in de kereke te verschijnen om uyt Godt8 woort te lesen en Psalmen te singen en haer bezig te houden, tot dat men de tweede predioatie beginnen sal". Deze maatregel werd buiten twijfel genomen, opdat het volk, na gegeten te hebben, zioh niet door attroupementen op straat of in de vi8chbank, te zeer zou verstrooien van ge dachten, om de namiddag-godsdienstoefening welgestemd te kunnen bijwonen. Deze aan- teekening leidt ons verder nader in tot de kennis van het ware oogpunt, waaruit de voorlezing van een gedeelte der H. Sohrift vóór den aanvang van de godsdienstoefening te beschouwen is: zij strekt om de zich ver zamelende schare nuttig bezig te houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 4