Zaterdag 2 Jnni 1906. (SS ierikzeesche Courant). Eerste Blad. BERICHT. bekendmaking! AlgsmesN Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad as ProviRCie. ZIEfURZEESCHE NIEUWSBODE. Vereohgnt DINSDAG, DONDERDAG m ZATERDAG. De prjja per 3 maanden ia f 1,30, franco per poat f 1,60. Noord-AmerikaTransraal, Indii ona. renend ing eena per week, f 10,per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8316. Directeur7. DEI Uitgever-Redacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. AdrertentiSnvan 13 regels 30 Cta. meerdere regela 10 Ote.kunnen uiterlijk tot dea Maandags, Woensdags en Vrgdaga middaga 3 ure beaorgd worden. Groet* letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Dit nummer best&at uit drie bladen. Wegens liet Pinksterfeest zal lie Nieuw abode op as. Ilaandogavond niet worden uitgegeven. De Directeur, A J. DE I, O O SE 12. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzbe maken bekend, dat in de op heden^jehouden Vergadering van den Gemeenteraad, tot Commissaris voor de Visch- aarkt is benoemd de heer Mr. H. POLVLIET. Zierikzee, den 30 Mei 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Waait in sohier geheel Europa de parle mentaire wind uit den vrijzinnigen hoek, toonen zioh bijkans alle volken in ons werelddeel, dat zij afkeerig zijn van conservatisme en reaciie, ook in het naburig Belgie hebben de jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer het bewijs geleverd, dat de partij van vooiuit gang, hoewel het haar niet gelukt ia de Kamer die slechts gedeeltelijk mo9at hernieuwd wor den, om te zottan, veel tsrrein gewonnen heeft, daar zij èa op de oonsorvatieve partij eenige zetels veroverd heeft èa aanzienlijk in stemmen- cijfer is vooruitgegaan. Het huidige reactionair Ministerie blijft natuurlijk aan het bewind, daar het over een meerderheid van twaalf stemmen io de Kamer beschikt. Maar dit neemt niet weg, dat door zelfs neutrale bladen als de Soir in het resultaat der stemming gezien wordt een besliete uitspraak ten gunste van bet algemeen kiesrooht,den persoonlijken dienstplicht en 't verplicht onderwijs, beginselen, die door de vrijzinnige coalitie op den voorgrond zijn ge steld. De Kamer bestaat nu uit 89 conserva tieven, en 77 vrijzinnigen. De regeeriog, hoe wel verzwakt, benobikt dos nog altijd over een voldoende meerderheid. Daar zij echter in de laatste jaren bij elke parlieele kamer verkiezing terrein verloren heeft, is het voor- zoker geen gewaagde voorspelling, dat zij haar laugsten tijd geleefd heeft. Ia den Duitschen Rijksdag heeft de regeering een nederlaag geleden. Waren de afgevaardigden al niet tevreden over de wijze, waarop in Zuidwest- Afrika werd huisgehouden, de maat werd vol, toen bij de bespreking der regeeringsvoorstollea betrekkelijk do inriohting van het ministerie van koloniën, het door trekken van den spoorweg, en het schadeloos stellen van Duitsche plantere, els regeeringe- commisearis kolonel Deiling optrad, die de verklaring deed, dat zoolang hij de eer had het opperbe?el te voeren, bij het Zniden der kolonie niet zou prijsgeven, tenzij de Keizer het hem bevelen mochtdie over deze dingen alleen te beslissen heeft. Hij gaf das als het ware te kennen, dat hij maling aan den Rijks dag had. Het gevolg van dit brutaal optreden was, dat de Rijksdag de regeeringsvoorstellen verwierp. De onlangs door den Rijksdag op voorstel van de regeering aangenomen belasting op spoorkaartjes zal reeds met 1 Augustus in werking treden. Elk kaartje, waarvan de prijs meer dan 30 cent bedraagt, zal voortaan belast worden. De regeering wil blijkbaar bet personenverkeer bevorderen De Rijkskanselier Yon Bülow, die anders elk jaar gewoon is naar Italië te gaan, zal dit jaar den zomer op het Noordzee-eilandje Norderniy doorbrengen. In Parijs heeft de gebruikelijke jaarlijkeche betooging tot verheerlijking der slachtoffers van de Commune plaats gehad. Meer dan vier duizend personen namen aan de betoogiog deel. Onder de manifestanten merkte men ook eenige sooialistisohe kamerleden op. Men riepvieve de Commune", zong de Internationale, legde kransen n€êr op de graven der gevallenen, en ging toen rustig en ordelijk naar buis. De Koning van Servië heeft eindelijk aan den eisoh van Engeland toegegeven. Hij heeft namelijk de officieren, die deelgenomen hebben aan den moord op Koning Alexander en de Koningin Draga op peneioen gesteld. Vermoedelijk zullen Eogeland en Nederland de diplomatieke betrekkingen, die sedert 1903 waren afgebroken, thans wel weer aankooopen. Koning Peter is bij een groot deel van het Servische volk, en wel bij dat deel, dat den Koningsmoord heeft afgekeurd, niet bemind. Men heeft hst steeds in hem scherp gegispt, dat hg de Koningsmoordenaars in hun ambten gehandhaafd en met eerbewijzen overladen heeft, in stede van hen streng te straffen. Gelijk men weet, leeft rog oen half broer van den vermoorden Koning Alexan der in Hongarije. Hij is een natuurlijke zoon van wijlen Koning Milan van Servië, en werd door dezen als zoon erkend. Da appel valt hier niet ver van den boom. De zoon namelijk, hoewel pas vijftien jaar oud, heeft om een liefdesgeschiedenis met een anderen knaap ge duelleerd, en bekwam bij die gelegenheid eenige nietgevaarlijke kwetsuren. Zijn mams, die in Konstantisopel woont, beeft zoonlief naar Konstantinopel ontboden. Ia Oostenrijk is op dit oogenblik een ministerieele crisis uitgebroken. Het Kabinet- Hohenlohe, dat slechts zeer kort aan het roer was, heeft zijn demissie genomen, omdat de Keizer in een geschil van het Oostenrgksoh Ministerie Hoheulohe met het Hongaarsche Ministerie Weckerlé de zijde der Hongaren koos. Hongarije stelde als eisoh, dat het met Oostenrijk te slniten tariefsverdrag zon be schouwd worden als een Hongaarsoh verdrag, aangegaan met een buitenlandsche mogendheid. De Keizer verklaarde zich zelfs vóór hot grondbegiosel, dat voortaan tnssoben Hongarije en Oostenrijk geen tol- en handelsverbond, maar afzonderlijke handelsverdragen zouden gesloten worden. Dat de Hongaren over deze beslissing, die hen nader tot de autonomie brengt, juiohen, is begrijpelijk. Toon dan ook de Minister-President, Dr. Weckerlé, in de Hongaarsche Kamer van Afgevaardigden een rede hield, waarin bij onder anderen verklaarde, dat met Oostenrijk onderhandelingen znllen worden aangeknoopt om te komen tot een vervanging van een handels'unie door een handelstractaat, weerklonk de vergaderzaal van de geestdriftvolle toejaichingen. Ia Oosten rijk eohter betreurt men ten zeerste de overwinning der Hongaren. Koning Karei I van Rnmenië heeft het feit herdacht, waarop hij een veertig jaar geleden den troon van Ramenië beklom. Veel valt van zijn regeering niet te zeggen. Alleen, dit, dat hij constitutioneel geregeerd heeft, dat onder zijn regeering de middelen van verkeer door het aanleggen van sporen en wegen aan merkelijk verbeterd zijn, en dat de handel dientengevolge een groote uitbreiding verkregen heeft. Zija huwelijk met prinses Elisabeth von Wied, die sohrijvend onder den naam Carmen Sylva, zioh als geesteekoningin een greoten naam verworven heeft, bleef kinderloos. Ia Rusland is tassohen de Rijksdoama en de reactionaire regeering een corfliot van zóó ernstigen aard geiezen, dat verzoening niet mogeiijk is, en één van beide noodzakelijk moet wgken. De President van den Rusaischen Ministerraad, Goremykim, las in de Zaterdag gehouden vergadering van de Rgksdoema als antwoord op haar adres aan den Czaar een verklaring voor, WAaria geen enkele hervorming werd toegestaan, en de aloude toestand be stendigd werd. Do Doema luisterde onder een ijskoude stilte, naar die verklaring. Het was een hietorisoh moment. Het somber stilzwijgen van do Doema is een eoherpe les voor den vorst en zijn dienaren. Nauw was de minister gezeten of de afgevaardigde Nobakof stond op om in waardige, wegslepende taal het verlangen van de RusHRohe natie te kenuen te geven. Na hem voerden nog zes sprekers onder donderende toejaiobingen het woord, in vurige bewoor dingen en in bezielende taal afkeurende de reactionaire ministerie ale verklaring. Ten slotte werd een resolutie aangenomen, waarbij ont slag van bet ministerie gcëischt werd. Iogekomen ie bij de Rgksdoema een petitie van 3000 Russische vrouwen, waarin de geljjk- heid van politieke rechten gevraagd wordt. Nederland. Zwolle, 30 Mei. Aan den Buitenkant alhier woonden io een bierhuisje zekere Van der Graaf en zija vrouw, die voortdurend ia onmin leefden. Maandagavond kreeg Yan der Graaf nog zoo'n pak slaag, dat hij naar 't politiebureau vluohtte en er dien nacht verbleef. Gieterenmiddag heeft de vrouw zioh vergiftigd met con glas extract van azijn. Des avonds om half negen is ze onder hevige pijnen in het ziekenhuis overleden. Amsterdam» 31 Mei. Jhr. De Geer, ex-directeur van de Holiandsohe Hypotheek bank, is in het huis van bewaring ernstig ziek. Hij is lijdende aan longs'* -doening. De Beurs krijgt een hoe langer hoe artistieker aanzien Thans is men van ge- meent 3 wege bezig de fraaie geklenrde ruiten in het raam van de Kamer van Koophandel bov^n den hoofdingang weg ie nemen en er houten luiken voor in de plaats te tNlenl 's-Gravenhage, 30 Mei. De reden waarom een deel der Chineesohe missie het verblijf in ons land voor eenige dagen moet onder breken om naar Brussel te gaan is deze, dat de hoofden der missie van den Keizer van China bevel hebben gekregen een aadiëatie aan te vragen bij koning Leopold, een last waaraan zij onmiddellijk voldeden. Zooals reeds gezegd, gaat eohter morgen het bezoek aan Leidea en Haarlem door. Te Leiden, waarheen een gedeelte der missie zioh morgenmiddag 1.44 begeeft per Holl. spoor, worden de Cbineeeche heoren ontvangen door professor De Groot, boog- leeraar in de Cbineeeche taal aan de rijks universiteit aldaar. Een bezoek wordt gebraoht aan die boogesohool, waar de ontvangst zal gesohieden door den eenaat, met den rector- msgnifious en den secretaris aan het hoofd. Bezocht zullen worden de botanische tnin en het observatorium. Ook zal esn zeer kort bezoek worden gebraoht aan de studenten-sooieteit Minerva, daar de missie weder te 3.58 vertrekt, om te 4.14 in do residentie terug te keeren. Het gedeelte der missio dat zich naar Haarlem begeeft, zal te 8 57 morgenochtend daarheen gaan, om te 9.42 aan te komen. Daar ter stede hoeft de ontvangst plaats door de direoleuren van de M Atvohappij van Nijverheid, die de heeren znllen laten bezioh- tigen de mnsea dier maatsohappjj, n.l. het koloniaal museum en het museum voor kunst- eg verheid. Vervolgeno wordt een bezoek gebraoht aan Teyler's museum en de bibliotheek. Daarna bezoek aan de werf Conrad en aan het stoomgemaal Crncqius. Ook heeft een reoeptie plaats door de Hollandeohe Maatschappij van wetenschappen. Bij haar bezoek aan Haarlem zal de missie vergezeld zgo van mr. J. C. A. Everwijn, hoofdoommies aan de afdeeliog nijverheid en handel van hst departement van landbouw en secretaris van de commissie voor de handelspolitiek. Om 5.17 keert de missie naar Den Haag torug. Diasdog geeft de Chineesohe gezant bij ons hof een luisterrijke soiréa io de zalen van het höiel Den Ouden Doelen, ter eere van de buitengewone Cbineeeche missie. Yan de gelegenheid tot het plaatsen van handteekeaicgen in een reosptieboek, neder- gelegd in het hotel, wordt druk gebruik gemaakt. Na het bezoek aan het Huis ten Bosch hedenmiddag stond ook een bezoek aan de Tièvetzaal en de Grafelijke zalen op het programma. Hedenmiddag heeft de minister van buiten- landsohe zaken in het hotel Den Ouden Doelen een tegen-bozoek gebraoht aan de hoofden vau de Chineesohe missie. 31 Mei. Tweede Kamer). In de heden gehouden zitting werd de behandeling van het arbeids-eontraot vervolgd. Het debat over de afdeelisg betrekkelijk den opzeggingstermijn, het staangeld enz. werd voortgezet. De heer Van den Bergh (Helder) wees erop dat zioh bij een arbeidsoontraot de eigenaardige omstandigheid voordoet dat de werkgever een grooten eenzgdigen invloed op het werk-contraot kan uitoefenen. Hij betooogde de noodzakelijkheid om een grens aan te nemen tusscben reohtmatige en onrechtmatige stakingen. Do Minister van Justitie zette niteen, met het oog op werkstaking, in welke gevallen verbreking der dienstbetrekking rechtmatig is. Een werkstaking is niet altijd de beëindiging der dienstbetrekking, maar kan voor den patroon een dwingende reden zijn om de stakende werklieden te ontslaan en men heeft in dat geval recht op schadevergoeding. De Minister ontkende dat door opneming van den opzeggingstermijn de werkstaking en vakbeweging worden belemmerd. In een uitvoerige repliek verdedigde de heer Troelstra de houding zijner partij tegen over het braaf heidsvertoog der burgerlijke partgen, welke bij besohuldigde van ver- valsching van de bedoelingen der sociaal democraten. Spreker verweet den heer Drneker een misleidende voorstelling van feiten te hebben gegeven, toen hij zioh ter verdediging vau het ontwerp beriep op Frankrijk en Duitschland. Rotterdam, 30 Mei. Heden maakte de stoomboot «Thor VH" met het hoofdbestuur der Zuid-Holl. Maatschappij tot Redding van Schipbreukeling een inepeotiereis langs hare stations in Zeeland. Aan de werf der firma J. en K. Smit te Krimpen a/d. Lek ligt thans ter afvaart gereed, de goederenboot »8tad Brussel", welke in Februari voor den Moerdijk zonk. De boot, die zeer geleden had, heeft een groote verandering ondergaan, en ziet er thans prachtig uit. De geheele inriohting laat niets te wenschen over, daar alles zoo modern mogelijk is. In 't laatst dezer week zal de boot haar geregelden goederendienst van Rotterdam op Brussel hervatten. Numansdorp, 31 Mei. De heer D. Kluif- hoofi, burgemeester van Namansdorp en Klaaswaal, heeft aan den waarn. Minister van Waterstaat persoonlijk, met de noodige toelichting, aangeboden den volgenden brief: «Namansdorp, 28 Mei 1906. Uwe Excellentie veroorlove mij eerbiedig de vrijheid de aandaoht te vestigen op den ellendigen toestand, waarin elk j»ar de kunst wegen, zoo rijks-, provinciale-, gemeente-, als polderwegen, gedurende enkele maanden wor den gebraoht door het bieten vervoer. Kostbare kunstwegen worden hersohapen in smerige kleiwegen, die met ontzaglijk groote kosten en dan nog gebrekkig, weder in orde moeten gemaakt worden. Hierin is naar mijn beschei den mcening gemakkelijk te voorzien, door te bepalendat de voertuigen, dieoen^e tot vervoer van mangelwortolen, suikerbieten, aardappelen of dergelijke veldvrnohten en mest, niet anders op de kunstwegen mogen worden gebmikt dan met van klei gezuiverde wielen. Binnen de gemeente Barendreoht ia kort geledon door polderbesturen deze mafttregel vastgesteld en door de Gedeputeerde Staten goedgekeurd". Zierikzee, 31 Mei. Woensdagavond t»ad in da Conoartzaal voor da Liberale Kies- vereenigicg alhier mej. Neelfja Lokeree op. In de Goeeohe kleederdraoht, die baar bizonder goed etaat, behandelde zij, na door Mr. Pol- vliet te zijn ingeleid, het reeds op zooveel planteen door haar behandelde onderwerp «het onderzoek near het vadersohap". Daar ons blad in handen van ond en jong komt, en door beide geslachten gelezen wordt, achten wij het raadzaam van haar lezing geen verslag te geven. Alleen zij ons de opmerking geoor loofd. dat zij van eenzijdigheid niet vrij te pleiten is, waar zij bij verleiding den man evenzoo zwart afsohildert als zij haar sekse traoht schoon te wasschen. Dat de gevolgen van een misstap alleen door de zondares ge dragen wordt, dat de schande er van alleen op haar gedurende haar garsohe leven drukt, terwijl de verleider van zijn afkeurenswaardige daad Diet de minste sohade onvervindt, ja, dat is een misstand, dien wij gaarne erkennen, waar wij van het denkbeeld uitgaan, dat er een gelijke zedewöt voor vrouw en man bestaat, en dat, wat in de vrouw scherp pelaakt wordt, niet mindor slecht en verfoeilijk in den man is. Het niet talrijk opgekomen publiek luisterde met groote aandaoht «aar haar toegejuichte rede. Mr. Polvliet dankte de spreekster, al was men bet ook in allen deele niet met haar eens, voor de door haar gehouden red8. 1 Juai. Gisterenavond werd in don tuin der sociëteit «Concordia" albiet- door het Harmonio-Gezelsohap «Kunst en Eer", onder direotie van den heer S. Klimmerboom, het eerste Zomer-Conoert gegeven. Lokt de smaakvol aangelegde met een keur ven .bloemen en planten prijkende tnin reeds tot een zitje uit, hoeveel te moer is dit niet het geval, als men daarbij tevens genieten kan van de heerlijke muziek van ons Harmonie-Gezelsohap «Kunst en Eer". Nummer één van het programma was de Pilsner-Urquell-Marscheen welverdiende hulde aan het beroemde bier van den beken den importeur voor Nederland en Koloniëa, den heer Fiseelthaler. Wij zeggen pwelver diend", want wie dit bier geproefd beeft, kan niet anders dan de eigenschappen er van loven Het publiek amuseerde zich blijkens het levendig applaus, dat na de uitvoering van ver schillende nummers vernomen werd, kostelijk. Bij Kon. Beal. is opgedragen met iDgang van 1 Juni 1906: de betrekking van inspecteur-generaal van het loodswezen, de betonning, bebakeuing en verliohtiDg en tevens die van Nederlaodsoh permanent commissaris voor het gemeenschappe lijk toezioht over de batonDing, bebakeuing en het loodswezen op de Schelde, aan den kapitein ter zee J. W. A. F. van Maren Beotz van den Bsrg, thans inspecteur van het loodswezen enz. in het 6e district te Ylissingen en Nederl. permanent oommiesaris voor gemeld gemeen schappelijk toezicht; aan den kapitein-luitenant ter zee C. A. Dominions, de betrekking van inspecteur van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 6a distriot te Ylissingen en is deze tevens benoemd tot Nederl. permanent commissaris voor meergt mald gemeenschappe lijk toezioht. Esn vroegere gasfitter van de fabriek te Hellevoetaluis, tbars te Gorinohem, de heer H. van der Wonde, ie met 1 Juni a.s. benoemd tot chef-gasmeester van de steen- kolengasfabriek te Hulst, die binnenkort zal gebouwd worden. Bij Kon. beslait is de geageerde sergeant van het korps maréohaueeóo bij het leger in Nedorlandsoh-Iadië K. R. 8-uar (gediend hebbende onder algemeen stamboek no. 45303) alsnog benoemd tot ridder 4a klasse der Militaire Willemeorde ter zake van zgo gedrag gedurende de exoursie naar de Paseistreek van 22 April tot en met 29 Juni 1903. Haamstede. Naar we vernemen zal op Maandag 4 Juni den 2den Pinksterdag albier een kampdag gehouden worden door het Leger des Heiig. Kapitein Hoffman zal bespreken«Het Leger en de sociale kwestie". Ongeveer 100 Heilsoldaten met zang en muziek znllen de bijeenkomst opluisteren. Nieuwerkerk. Door de goede zorgen van het bestuurslid, den EdelAohtbaren heer J. Boaman te Nieuwerkerk, zgo 36 nieuwe leden toegetreden tot de vereenigiog «Het Ziekenhuis voor Schouwen en Duiveland" te Noordgouwe. Alleen in deze gemeente heeft de verecniging thans reeds 136 leden, wel een bewijs, dat ook zij, die van een matig inkomen moeten leven, het belang van 't ziekenhuis bestffan en daar jaarlijks hnnne bijdrage aan wenschen te geven tot instand houding vau de inrichting. Stavenisae. Volgens den alhier vanwege het Koe. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt bij Utreoht geplaatsten regenmeter viel er in Mei 1.1. 88 1 m.M. regen (in 14 aftappir gon) tegen 44 6 ia 1905; 71,9 ia 1904 en 40,7 in 1903. De hoogste barometerstand in de laatste maand alhier was 770, de laagste 750 m.M. Goes. De afdeelicg hier ter stede van het «Groene Kruis" neemt voortdurend in bloei toehet ledental vermeerderde in 't afgeloopen jaar met 60 en bedraagt na 273, terwij! particulieren niet in gebreke big ven om de hulpmiddelen der vereenigiug door schenkingen te verrijken en uit te breiden. Voor 1906 rekent men op een ootrargat van f 1136,20, tegen eene uitgaaf van f 917,34. Het aftredend bestuurslid, de heer A. F. Lasondei, arts, werd herkozen. Vliesingen. In de bouwvakk n zal veel werk komen. Io do eerste plaats zullen in het nieuwe villapark san de Badhuisstraat vier of vijf villa's worden geboawd en aan de Clijver- en Kasteelstraten zullen niet minder dan eon 15-tal nieuwe huiz w worden gez9t. Het nieuwe stadsgedeelte breidt zioh dan ook meer en moer uit en nn door demping groote terreinen ziju vrijgekomen heeft de gemeente voorloopig weer grond ganoeg om geruimen tijd aan alle aanvragen te kannen voldoen. Het Engelsohe stoomschip »Orarjeprinoe" is van Manzanilla met een lading melasse naar Vlifsingen vertrokken, alwaar het stoom schip half Juni wordt verwacht. MKKKRIWD W Noordgouwe. Beroepen tot predikant bij de Ned Herv. Gem. alhier ds. J. A. Sohonten te St.-Philipsland. Ds. J. C. Benit, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Purmerend (vroeger te Zierikzee), zal op 11 Juni a s. den dag zijner 30 jarige ambtsbediening herdenken Sedert 5 Juni is ds. Benit voor de tweede maal predikant aldaar. Op het zestal van pred. bij de Herv. Gem. te 's-Gravenhage komen voor Dr. H. Th. Obbink te Middelburg en Ds. A. J. Roose- mejjer J.H.Lz. te Sluis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1