Dinsdag 15 Mei 1906. NIEUWSTIJDING Eli. Uit Stad m Prawns»». ZIERIKZEESUHE (22 i e r i Is. z e e s c li e NIEUWSBODE. Courant). Venehgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 6Zste JAARGANG. No. 8308. Dlreoteuri A. DH LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan I3 regel» 30 Cta. meerdere regel» 10 Cta., knoaon uiterly- tot de. Maandag», Woensdag» en Vrijdag» middaga 2 nre bezorgd worden. Groote Utter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. gngggHftfc» Tot Qaeren Correspondenten der Predikbeurten richten wij h6t be leefd maar dringend verzoek nauwkeurig ia hua opgaven te zija zoowel wat betreft naam van den predikant, ais wat de plaats en het uur der Godsdienstoefening aangaat. Dé Redactie. Amerika. Woorsdagavond on Donderdag werd in de Oostelijke Staten van Noord-Amerika een plotselinge en sterke daling van temperatuur j waargenomen. Er viel sneeuw te Aridondaoh en in het gebergte van Maiyland. Op ver- schillende plaatson van den staat New-York heeft het in den naoht van Woensdag op Donderdag gevroren. Italië. Rome, 10 Mei. In den afgeloopen naoht heeft de Arbeidskamer de algemeene werk staking in Rome geproclameerdde arbeiders zullen in den namiddag het werk neerleggen. Te Milaan is eveneens een algemeene werk staking geproclameerd, die het versobijnen der dagbladen verhinderde. De staking wordt zoowel door de sooiaal-democraten als door de republikeinen afgekeurd. Rusland. Opening der Doema. Bij heerlgk lenteweder vertoonde de Ras- sisohe hoofdstad gisterenmorgen een vroolijk schouwspel; van do huizen wapperden vlaggen; scholen, banken en offioieele gebouwen waren gesloten, de straten waren opgevuld met wandelaars, en uit de kerken klonken de tonen van de feestgodsdienstoefoningen. De Czaar kwam van Peterhof op zija jaoht naar de hoofdstad om het parlement voor de eerste maal te openen; de bruggen over de rivier eu de Newakade waren natuurlijk afgezet en het booteuverkeer stond tijdelijk stil. De doema werd niet in het gebouw, waarin zij voortaan zal vergaderen, doch in het winter paleis geopend. Na het uitspreken van een gebed las de Czaar met heldere stem de begroetingsrede voor. »De mij door de Godde lijke Voorzienigheid opgedragen taak, aldus het voornaamste deel der rede, te waken voor het welzijo van het vaderland, heeft mij bewogen de door het volk verkozenen tot modewerking aan den wetgevenden arbeid op te roepen. Met een vurig geloof aan een gelakkige toekomst voor Rusland begroet ik in u de beste mannen, welke te verkiezen ik mijn geliefden onderdanen heb bevolen. Ik ben overtuigd dat liefde tot het vaderland en vurige v jrlangens u bezieleo, en vereenigen zullen bij den zwaren arbeid. Ik eohter zal de door mij gewaarborgde instellingen onver anderlijk handhaven met de vaste overtuigiog, dat gij alle kraohten zult aanwenden ten bate van het vaderland, ter onderzoek van de nooden van den mij zoo ter harte gaanden boerenstand, ter bevordering van de ont wikkeling van het volk en van zijn welvaart, overtuigd dat voor de grootheid en het wel zijn van den staat niet slechte vrijheid maar ook orde op den grondslag van het recht noodig ia. Mogen mijn vurige wensohen zioh vervallen dut ik mijn volk gelukkig mag zien en mijn zoon een kraohtigen, goedgeordenden ont wikkelden staat kan nalaten. Moge deze dag de verjonging van het Russisohe land in zedelijk opzicht en de wedergeboorte van zija beste kraohten beteekenen". Da woorden van den Czaar werden met langdurige toejuichingen begroet. Daarna werd in het Taurieoho paleis de doema geconstitueerd. Rostof aan de Don, 9 Mei. Bij ego aan komst alhier is een man gearresteerd, die twintig gevulde bommen bij zioh had. St-Petersburg, 10 Mei. Do eerste zitting van de doema werd door den staatsseoretaris Frisch met eon rede geopend, waarin hij er op wees, dat de verkozen volksvertegen woordigers, die bij de eer had te begroeten, door de fondamenteele wet over de iostelling van de doema de volle mogelijkheid verkrijgen tot verzekering van wettelijkheid en wettelijke orde. De afgevaardigden waren in de geluk kige gelegenheid, in volkomen openbaarheid en vrijheid van sproken te kunnen arbeiden. Elk vee uwe woorden zal io het land worden verbreid, door de pers, die de werkzaamheid der afgevaardigden opmerkzaam zal volgen. Met den wenseh, dat de arbeid van de dosma gelukkig moge zijo, verklaarde de staats secretaris de doema geopend. Daarop vorzooht bij het Huis, de eedsformule die werd voorgelezen, te onderteekenen en tot de verkiezing van een president over te gaan. Op voorstel van den heer Frisohkoos de doema zooder hoofdelgke stemming den hoogleeraar Moronozel van Moskou tot voor zitter. Deze hield daarop een rede. Engeland. Londen, 9 Mei. De pakketboot »Dufferin" heeft te Southampton aangebraoht offioieren en mansohappen, die men gekozen heeft uit verschillende Indieobe regimestenen die bestemd zijn om een lgfgarde des Eoninga te vormen. Geen hunner is minder dan twee meter lang. Zij worden op het kasteel te Windsor ondergebracht. Frankrijk. De bommen in het Bois de Vincennes. Er begint wat licht in deze duistere zaak te komen. Het doel, waarmee de aanslag werd voorgenomen, sohijnt nu opgehelderd. De bom was bestemd voor de Russische groot vorsten, die in grooten getale te Pargs wonen. Deze zijn uit Roeland gevlucht en achten zich veilig in Pargs, waar ze zoo der vrees zioh overal in het openbaar vertoonen, hetgeen de anarchisten de overtuiging heeft gegeven, dat de keizerlijke prinsen in Pargs zeer gemakkelijk te treffen zijn. In de eerste plaats hadden de anarchisten grootvorst Alexis op het oog, den broeder van czaar Alexander III. Dan woont ook diens broeder grootvorst Paul in Parijs. Voorts de leden der familie van grootvorst Wladimir grootvorstin Maria Pawlowna en haar zoons, Boris, Cyrill on anderen. In geruimen tijd heeft te Pargs niet zulk een ontzaglijke brand gewoed als in den naoht van Vrgdag op Zaterdag in den groote lederhandel, bij de rue de Santeuil. Het complex gehouwen dateert uit den tijd van Lodewijk XIV en word in de buurt beeohouwd als ware relieken van den »indus- triëaleri" stijl van dien tijd. Elf handelaren in huiden en leder hadden hun bureaux en magazgnen op die kolossale oppervlakte, een hectare groot. Daar was ook opgeslagen hun voorraad huiden, gelooid leder, tonnen mot pare fine, vet, oliën. De brand brak uit io de magazgnen van de heeren André Martin en Goldsohmid en binnen enkele oogenblikken had bij, gevoed door delioht-ontvlambareatoffen, een geweldigen omvang aangenomen. De gansohe Zuidwestelijke horizont van de hoofdstad was hei-rood gekleurd. In den omtrek van de brandende huizen- massa liepen de bewoners van de oude, vervallen huisjes, rondom delederha!, jammerend rond. Zij hadden hun woningen moeten verlaten, daar de gevels door de hitte krulden als kaartenpapier, en het vuur in een ommezien was overgeslagen. Honderden mannen en vrouwen loopen in hun naohtgewaad radeloos rond, kinderen aan de band houdend. Op een gegeven oogenblik komt de bewaker van het anatomisoh laboratorium, juist tegen over de lederbal gelegen, aan den dienstdoenden commissaris van politie vertellen, dat ongeveer 300 individuen de muren van dat gebouw zijn overgeklommen, eu zioh hebben meester gemaakt van de koperen buizen en kranen, dienende om water aan te voeren boven de geprepareerde lijken De brandweermannen doen het onmogelijke om het vuur te stuiten. Ieder oogenblik storten muren in. Een moment vreesde men, dat er vonken zouden overwaaien naar de op 50 meter afstand gelegen centrale hospitaalbakkerg en dan ware de ramp niet te overzien geweest de gansohe wijk ware een prooi der vlammen geworden. Eiadelijk, na verbazende inspanning, gelokte het d6n brand te overmeesteren. Nog steeds houdt de brandweer de rookende puinhoopen onder water. Duitschland. Het Rgksgerechtshof te Leipzig heeft uit spraak gedaan in oen proces wegens landverraad tegen den gewezen regeerings-secrotaris Otto Senfftlebon, uit Steglitz, den monteur Konrad en den handelsreiziger Lucke, uit Berlijn, die besohnldigd waren modellen en teekeningen van onderzeesohe mijnen der Dnitsohe marine voor geld aan vreemdelingen (Russen, Ameri kanen en Fransohon) te hebben vertoond en verkocht. Senfftleben werd tot 4 jaren en Konrad tot 3 jaren tuobthuiestraf veioordeeid. Lncke werd vrijgesproken. Iu den omtrek van LetzlingeD en op de Letzlioger Heide (dietr. Maegdeburg) is men algemeen op de meikeverjicht. De bosohwaohters betalen 20 pf. voor een litervol van de inseoten en er mag daarvoor een bedrag van 100,000 Mark worden uit gegeven. De schoolkinderen hebben drie weken »mei- kevervacantie" om mee te kunnen doen, en er zijn gezicnen die met deze jacht 25 Mark (f 15) per dag verdienen. In een goederenwagen van den smal spoor weg Marbuch—Heilbronn heeft een paar roodborstjes een nestje gebouwd, waar nu het wijfje op de eieren zit te broeden. Die wagen rijdt dagelgba heen en weer naar Beiletein met groote blikken melkkannen. Die maken natuurlijk veel geweld bij het in- en uitladenmaar het broedende vogeltje laat zioh daardoor niet storen. Het mannetje vliegt uit en in om voedsel te brengen aan zijn wijfje en bij heeft nog nooit den trein gemist. België. Uit het overstroomde gebied van Hamme aan de Schelde wordt gemeld, dat daar de velden eindelijk verlost zijn van dien ongeluk- kigen bezoeker, die 8 volle weken de onge- noodigde gast is geweest van de Hammenaren. Enkel hier en daar staat er nog een hof onder, maar eenmaal de giertgen voorbij, zal alles van het water verlost zijn. In de buizen treft een alleitreurigst schouw spel de oogen. Een laag sigh van 30 tot 40 centimeters bedekt den vloer. Terwijl een vrouw te Aarlen de waeoh spoelde, speelden haar twee doohtertjes aan den oever van het water. Eensklaps miste zij de twee ki®deren. Zij zag echter een armpje boven het water uitsteken. Zij riep om hnlp, maar niemand kwam, en haar beide kinderen verdronken. Nederland. Groningen, 11 Mei. Het tweede bedrijf van een tragi-comisch stak, waarin de gefail leerde etaoadoor G. op het Sohoolholm, alhier de hoofdrol vervult, is Woensdagavond af gespeeld. Dit tweede bedrgf is begonnen met zijne weigering om den oarator de verlangde in lichtingen te geven. Er volgde een bevel van den offioier van justitie om den man te arresteeren. Twee veldwachters togen nit, om het bevel ten uitvoer te brengen. Ook nu weer moest de deur geforceerd worden. Ook nu weer lag de man te bed. De veldwachters verzochten hem zioh te kleeden. Hij weigerde. Dan maar ongekleed mee 1 En in een gewaad, dat zelfs voor een warmen dag als Woensdag te luohtig moet worden genoemd, en barrevoets is de man door de veldwachters naar het politiebureau gebracht, vergezeld door de straatjeugd. Van het politiebureau is hij naar het huis van bewaring overgebracht, om daar te blijven, totdat hij de gewensobte ioliohtingen zal hebben verstrekt. Op verzoek van burgemeester en wet houders gaan de wedrennen Zondag a.s. niet door. Een nieuw geval van pokken is gecon stateerd bij een zesjarig jongentje aan den Badamerweg. Zijn ouders behooron ook tot de seoto der Mormonen. Er zijn thans 4 gevallen. Enschedé, 11 Mei. H. M. de Koningin- Moeder maakte Maandag met de vorstelijke familie to Bnrgeteiofart een auto-tocht. De auto kwam aldaar in aanraking met een slsgerskar, waardoor H. M. en de vorst van Bentheim nit de anto werden geslingerd. Zij kwamen gelukkig met den sohrik vrij en het toobtje naar Bentheim werd voortgezet. Amersfoort, 12 Mei. Een eenvoudig vrouwtje alhier kwam dezer dagen, hetzij door erfenis, hetzij uit loterij, in het zeer onver wacht bezit van een tiendaizend galden. Ze werd hoe langer hoe royaler en wiet in een paar uren tjjds voor een te constateeren bodrag van tweeduizend gulden allerlei te koopen horloges, een heele kaas, sigaren, massa's snoepgoed, eoz. Haar vreemd gedrag maakte het noodig, dat de politie haar in bescherming nam tegen de straatjeugd. Thans is ze naar het krankzinnigengesticht te Utrecht overgebracht. Utrecht, 12 Mei. Een treurig geval van maag vergiftiging heeft zich bier ter stede voor gedaan. De echtgenoote van den heer Van Eijk, commissionair in effecten, aan de Nienwegraoht, is binnen den tgd van nog geen 2 maal 24 nur na het eten van visch bezweken. Dinsdag zette zij zioh nog goad en wel aan tafel en liet zioh een portie tarbot goed smaken. Haar vader, de heer Nieuw Cassteel, die eveneens aanwezig was, deed hetzelfde. Na eenige uren echter werden beiden onwel. Den geheelen Woensdag zija daarop de doctoren bezig geweest met vader en dochter. Uitpompingen en meer dingen van dien aard werden toegepast. Niettegenstaande dit alles is mevr. Van Eijk gisteren morgen reeds te 5 ure bezweken onder de hevigste pijnen. De toestand van den heer Nieuw Casstsel schijnt niet van zoo ernstigen aard te zijn. Levenegevaar bestaat er voor hem althans niet meer. Het is alsnog een onuitgemaakte zaak of de vergiftiging in de pan of in de viech ge- schnild heeft. Op last van de justitie is alhier eene I zekere mevrouw M. aangehouden, die geeohei- den van haren echtgenoot leefde. Zij moet zioh aan oplichterijen van versohillenden aard hebben cchnldig gemaakt. Zelfs verzekert meD, dat zij gedurende de laatste weken geheel van opliohtiog leefde. Onlangs is door den commissaris van politie nog een waar- sobnwiog tegen haar geplaatst, nadat zg er pas een kamerverhuurder had doen invliegen. Door haar gepaste manieren wist zij het vertrouwen te winnen en vereohillende personen tot haar slaohtoffara te maken. Thans is aan haar praktijken gelukkig eeu einde gemaakt. Gouda, 12 Mei. Gieterenavond 11 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de lakwarenfabriek der Gebr. Yan. Hofwegen aan de Turfmarkt alhier. De brand liet zich ernstig aanzieneen dikke vonkenregen maakte het aanvankelgk moeielgk van de zijde der Gouwe het pand te naderen, dooh de brandweer, met veel materieel aanwezig, wist binnen een uur tgds het vuur te bedwingen. De fabriek is geheel nitgebrandde belen dingen, de drukkerij van het Dagblad van Gouda en de bakkerij van den heer Beszelzen, bekwamen veel waterschade. Verzekering dekt de sohade. Een jnffonw nit Bloemendal bij Gonda bad haar gouden horloge verloren. Een ijverige postbode voed het uurwerk en als eerlgk mensoh bracht bij het terug bij de juffrouw, die den trouwen postbode dankbaar was en den man vijf oenten in de hand duwde. De man daukte voor deze gave, waarop de vronw zeiïDat ze dacht, dat het royaal was, want dat ze wel eens in de oourant had gelezen, dat 'n man, die 400 galden had gevonden, maar 'n sigaar had gekregen als fooi. Nou zou ze er echter nog 'n dubbeltje bij doen". Ook biervoor bedankte de postbode. 's-Gravenhage, 12 Mei. Alhier is over leden de sohont-bij naoht C. J. de Yricse, inspecteur-generaal van het loodswezen enz., tot welke betrekking hg in 1904 werd benoemd, na te voren inspeotenr te Rotterdam te zijn geweest. De overledene, die den leeftijd van 57 jaar bereikte, was ridder in de Militaire Willems orde en offioier in de O/arje-Nassau-orde. Te rekenen van 1 Juli 1906 wordt voor het zout, gebezigd tot het zouten van groenten en noten, die bij hoeveelheden van ten minste 500 kilogram naar het buitenland worden gezonden, op den voet van de vol gende bepalingen vrijdom van aooijos verleend. De vrgdom wordt verleend zoowel voor ruw alsvoor geraffineerd zont. De vrgdom wordt niet verleend ten behoeve van zoatergen, die gedreven worden ia een pand, dat bshoort tot, gemeensohap geeft met of grenst aan eene zoutziederij, eene vieoh- zoutorij of een pand waarin, voor een anderen tak van nij verheid, zout met vrgdom van den accijns kan worden ingeslagen. In bizondere gevallen kan de Minister van Financiën onder de noodige voorzieoingen afwijking van deze bepaling toelaten. In geval van misbruik van den vrgdom of bij overtreden van of bij nalatigheid in hetgt^n by dit besluit aan den zouter is voorgesohrevfa, kan de Minister van Financiën hem het verdere genot van den vrgdom ontzeggen. De uitslag van den wedstrijd voor een ontworp voor den bouw van een Vredespaleis alhier m6t bibliotheek ie, dat de eerste prgs, f 12000, is toegekend aan L. M. Cordonnier te Pargs. Deze man, oud 40 jaar, is de zoon van een timmerman-aannemer nit Rgeel en was oorspronkelijk bestemd tot offioier van de genie, dooh toen zijn vader zag dat hij zeer veel liefhebberij had in de arobitaotunr, gaf deze hem een arohiteotonisohe opHdirg. Doordat hg in Noord-Frankrgk woonde, was bij in staat een groote stadie te maken van Fracsohe kasteelen en tevens bij zgn ontwerpen de Ylaamsohe en Hollaodsche kunst in toe passing te brengen. O. a. is het raadhnis te Dainkerken door hem gebouwd. Hij was ook de eerste prgs winner van de 10 beste ontwerpen bij de prijsvraag in 1885 voor de Beurs te Amsterdam, welk ontwerp eohter nimmer is uitgevoerd. Het bekroond ontwerp Vredespaleis is uitgevoerd in den stgl der kasteelen in het Noorden van Frankrgk en in haksteen en bergsteen opgetrokken met 3 k 4 torens, waarvan twee na'« den voorgevel, waartussoben den middenbouw verrijst. Het geheel is scbitterer d geteekend. Rotterdam, 12 Mei. Door oen inspector van politie is hedenmorgen alhier uit ten Haag aangebracht Mr. De Saint Lziob noemende Comte de Breteuil, die door de roohtbank te 's-Gravenbage ter zake van heling veroordeeld was tot 3 j%ar gevangenisstraf Daar de graaf ook in Frankrgk nog 1 jtar gevangenisstraf moet ondergaan, is hg van bier per ss. »Amiral l'Hermite" naar Duin kerken ingesoheept. OndenboBch, 12 Mei. Gisteren is in het inetitnut »St Louis" alhior, een 13 jarig leerling gestorven, tengevolge van slaapziekte. Tien dagen had de knaap aan één stuk slapende doorgebracht. Zierikzee, 14 Mei. Ten gevolge van een misverstand was in ons blad het bericht geplaatst, dat de politieke rede, die door mr. R. J. H. Patijo te Brouwershaven zou worden gehouden, alleen voor de liberale kiezers toegankelijk was. Wij meenden, dat met h6t oog op de beperkte roimto van de zaal, waarin de af gevaardigde van dit district zon optreden, deze limite gesteld was. Toen wij tot ons genoegen vernamen, dat de grens ruimer was genomen, dan wg dachten, zoodat daarbinnen ook zg vielen, die tot de vrgzinnigdemocratische fractie behooron, was het, om nog de gewenechte uitwerking te kunnen hebben, te laat dit in one blad te vermelden. Wg hebben ons evenwel gehaast onder scheidene vrjjzinnig-democraten mondeiiog op de hoogte van het misverstand te brengen, hen beleefd verzoekend dit zooveel mogelgk ia den kring van buo partijgenooten bekend te maken, en zorgden er tevens voor, dat onze geachte oollega van de JSieuwe Zierik- zeesche Courant er vau in kennis werd gesteld. Van »aollen" was dus ge sprake. Wel ontveinzen wij ons iet dat wij tot een aanvankelgke, alleszins verklaarbare ont stemming bij onze geestverwanten onwillekeurig hebben medegewerkt, en dit doet ons leed, omdat wg op een bestendiging van een goede verstandhouding met hen, die het vorig jaar onze bondgenooten waren, den hoogeten prgs stellen. Ongaarne zouden wij die harmonie zelfs het minst in gevaar zien gebracht. Integendeel. Niets zon ons liever zgn, dan dat wat van nature bg elkaar behoort, niet langer gesoheiden van elkaar leeft. Tussohen liberaal en vryzinnig-democraat bestaat tooh wg herhalen dit voor den zooveelsten keer wel gradueel, maar prinoipiëel geen vereehil. Kan de hereeniging tot één vrijzinnige partg, om wat reden dan ook, niet tot stand komen, een nauwere samenwerking is op den grondslag van het conoentratie-program van 21 Januari 1905 zeer wal mogelgk. Naar wg vernemen zal de heer H. C. van der En de, lid van der Gemeenteraad, onze gemeente veriaten, en zioh metterwoon te Arnhem veetigen. Voorzeker is voor onze gem leute, waar hg van ve'3 vereeci ingen of het Uidend element óf een gverig mede bestuurder )e, een verlies. Door dec aged® oog-te wijze, waarop bij de vergaderingen presideerde,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1