BOEKHOUDEN. U"" Inboedel, Hofstede. AFBRAAK. Schriftelijke oplei ding- voor examens. HOFSTEDE Bouw- en Weiland, Gemengd Nieuws. Opneming Wegen en Voetpaden ADVERTENTiEN. Leerares M. 0. Rotterdam. - Robert Fruinstraat 2. Te koop: Een Merrieveulen, Twee Wei-Ossen te koop, Een vet Varken te koop, Dertien beste volbloed jonge Rammen te koop. Een KARN- of TREKHOND, TE KOOP: 150,000 harde en zachte IJselsteen, PREDIKI in onderstaande Gemeenten van i Zondag 13 De Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds res ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Kerkwerve: - 'sNam. twee ure: ds. Van der Griend',v&n Dreiïchor. Herv. Kerk te Serooskerke: Geen opgaai ontvangen. Herv. Kerk te Burgh: '9 Nam. twee ure: ds. De Jagher. Herv. Kerk te Ranesna- 'sNam. twee ure: ds. Van den Broek van Brouwers haven. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Noordwelle- Geen dienst. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure» ds. De Jagher van Burgh. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolslra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. W. Reus. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven- 's Voorm. half tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven 's Voorm half tien ure en 's nam. twee ure: de heer W. J. Guillaume te Vlissiogen. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Nam. twee ure: ds. De Leur van Zonnemaire. IEURTEN chouwen en Duiveland. i»el 10 O O. dhr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Dreischor: 'sVoorra. half tien ure: ds. Van der Griend. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. Kars. Herv. Kerk te Nienwerkerk 'sVoorra. half tien ure: ds. Van der Linden'snam. twee ure: geen dienst. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Cramer. Oud-Geref. Kerk te Nieuwarkerk; 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5,15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te üosterland 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 's nam. twee ure: ds. Van dei' Linden van Nieuwerkerk. Geref. Kerk te Oosterlano: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. C. Staal's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland' 's Nam twee ure: ds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Brutnisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Waardenburg. Geref. Kerk te Bruinisse 's Voorm. half ttien ure en 's avonds vyf ure: ds. De Jager. Oud-Gerei. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie Bruinisse 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël H: 'sVoorm. tien ure, 'snam. drie ure en 'savonds acht ure: voorganger de heer Korperaal van Rotterdam. 8 P O B T. Wielrijden. I/toga den nieuwen straatweg van Vlieringen naar West-Souburg wordt een wielerpad aangelegd. Aan de Arnh. Ct. wordt uit Huissen van 9 Mei gemeld Hedenochtend zouden twee gezusters in het huwelijk treden. Pas zaten zij met haar respec tieve bruidegoms in het rijtuig, of het paard, waarschijnlijk geschrokken door het dichtslaan van het portier, ging aan den haal en sloeg op hol. De koetsier viel, en kreeg twee wie len over zijn beide beenen. Een der zusters Bprong er uit. viel, en bekwam daarbij een ernstige beenbreok. De andere inzittenden waagden ook den sprong, dooh kwamen er gelukkig met den sohrik en wat geaoheurde kleeren af. Het huwelgk der eerste kon intusschen niet doorgaan. Gehoor en spraak teruggekregen. Te Halver (Duitsohland) viel 1£ jaar geleden een toen 13-jarige knaap met het aohterhoofd op het ijs en bekwam een hersenschudding, waardoor bij doofstom werd. Dezer dagen wekte zijn broeder hem des morgens door hem een tikje op het hoofd te geven, waarop bjj met een luiden kreet van pijn antwoordde on plotseling had hij het gehoor en de spraak teruggekregen. Door leeuwen verscheurd. Ghiro-Mo, een stad in Britsch-Centraal-Afrika, is aangevallen door een troep leeuwen, die 11 menschen ver scheurd en de verdere bevolking op de vlucht gejaagd hebben. De roofdieren naderden ten getale van 15 20 de stad en werden het eerst opgemerkt door twee inlanders, die hun heil zochten in de vlucht, dooh één hunner werd achterhaald en in stukken gescheurd. De andere wist de stad te bereiken en snelde naar het huis van den gouverneur, om hem te waar schuwen voor het gevaar, doch de wacht, uit drie soldaten bestaande, liet hem niet door en wilde ook geen geloof hechten aan hetgeen hij vertelde. De bevestiging van het verhaal van den inlander kwam weldra: de leeuwen renden reeds door de stad en 2 der waohters van het gouvernementshuis vielen hun ten prooi. De derde snelde het huis in, doch liet in zijn angst de deur open, zoodat twee der gevaarlijke dieren hem volgden en hem even eens deden omkomen. Inmiddels hadden de leeuwen zich reeds door de stad verspreid. De weinige Europeanen, die er wonen, sloten hun huizen, maar erger waren de arme negers er aan toe, wier hutten hen niet tegen de ge weldige dieren konden beschermen. Zij vlucht ten onder luid angstgehuil de stad uit. Een kind, dat in een hut was achtergebleven, werd door een leeuw gegrepen, die het in zijn muil meevoerde. De moeder^ die het zag, dacht aan niets meer op dat oogenblik maar snelde terug om haar kind aan het roofdier te ontrukken, met het onvermijdelijk gevolg, dat ook zij onder zijn klauwen viel. Het was nog een geluk voor de inlanders, dat er niet ver van de stad een vrij breede rivier is. Daar was de redding en in prauwen, of, wanneer zij die niet bereiken konden, zwemmende, staken zij de rivier over. Eenigen hunner werden eohter op weg daarheen nog door de leeuwen ingehaald en vervolgens verslonden deze alle in de stad aanwezige sohapen en geiten, om vervolgens naar de wildernis terug te keeren. De eendenkroos-koning. Naast de mijn-, spoorweg- en petroleumkoningen, heeft Amerika nu ook een eendenkroos-koning. 't Lijkt vreemd, dat eendenkroos als groente gegeten woidt, maar de Chicago-Herald verhaalt het en een belangstellende in Amerika vindt het belangrijk genoeg om op het artikel te wijten. Ongeveer vijftien jaren geleden was de man, die nu te New-York de Water cress Croesus" genoemd wordt, nog een arme werkman in West-Virginia. Op zekeren dag'kis veedrijver te Baltimore zijnde, zag hij daar in een restaurant een bord eendenkroos op tafel. Hij informeerde naar dit zonderling voedsel, vroeg den prijs, en ging van een nieuwe gedaohte bezield, naar zijn bergen terug. Hij wist een moeras waar veel eendenkroos groeide en wilde dit kroos vervoeren naar Baltimore, in de hoop zijn arbeid genoegzaam beloond te zien. Met den veehandelaar, voor wien hij naar Baltimore geweest was, besprak hij de kwestie, en nadat de eerste handel goed geslaagd was, werd het moeras gekocht met van dezen geleend geld. Binnen een half jaar had de man zijn geld terug en de eendenkroos-koning had de eerste trede van zijn troon beklommen. Spoedig had hijzelf 'n #eendenkroos-winkel" te Baltimore. Uit het moeras werden alle andere water planten verwijderd, terwijl voor /aanplanting" van krOos steeds gezorgd werd. Later werd zelfs het moeras uitgebreid met 100 acres vast land Het eendenkroos heeft geen cultiveering noodig. Men moet het oogsten, dat is alle werk. En toen nu de eendenkroos-koning zijn product ook naar Philadelphia, New-York en andere groote steden ging afzetten, was zijn fortuin voorgoed gemaakt. Hij is thans zeer rijk. ZIEBIKZEE. TUD VAN HOOGWATER EN VAN LAAGWATER. Mei. M&ans- ouderdom. 9. 10. 11. 12. 13. Z. 14. 15. D. 16. 17 18 19 20 21 22 G 7.22 v. 24 H. W. L. W. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. n. m. u. m. 3. 5 3 33 3 52 4 20 4.37 5. 5 5 23 5.47 6 9 6 30 7. 1 7 21 7 56 8.18 9. 6 9 30 8.29 8 46 914 9 34 9.59 10.25 1045 11.16 11 40 0.12 0.47 1.18 1 58 2 28 311 Tijd van H. W. te Dordreoht 3,15 uur later. L. W. 5,30 TILIfiBAIIHI. Middelburg, 11 Mei. Bij de heden alhier gehouden skte-txameBs voor het Lager Onderwijs zjju geslaagd voor het vak j M«-j. R. Scheele van Goes, en voor gymnastiek de dames Schede van Goes, J. Heuvel van Bretkens en J. Bakker van Ter neuzen. 's-Gravenhage, 11 Mei. Tweede Kamer. De heer De Ridder, interpelleerende over de toepassing der Einder- wetten, klaagde over eonige bezwarende be palingen tegenover partiouliere vereenigicgen, als b.v. den eisoh van het bezit van een eigen gestioht. Nachtelijke afzondering en uitsluiting der oo eductie. De Minister beloofde overweging, maar oordeelde, dat eerst de praktijk moest spreken. De heeren Regout en Talma oordeelden, dat de ervaring reeds voldoende heeft aan getoond, dat de toepassing der Kinderwetten wijziging behoefde. Als er niet betere samen werking met particuliere krachten gezocht wordt, dan vreesde men een fiasco der Kinderwetten. De heer Van der Zwaag interpelleerde over de gevangenneming en uitsetting van don Spanjaard Jo-é Vinas. Interpellant laakte de handelwijze ven de Utreobteche politie. De Minister vau Justitie verdedigde de uitzetting. Men had te doen mat een vreem deling, zonder middelen van best&an, die geen Spanjaard, maar een uitgeweken Fiacsobman was, dia reisde mei valsohen ps.fi onder allerlei aangenomen nsmen, en ook niet José Vioas heette. De heer Van der Zwaag betreurde het, omtrent den persoon in kwestie verkeerd te zyn ingelioht. Voorts zijn afgedaan eenige kleinere wets ontwerpen en conolnries op adressen. Ingezonden Stukken. Een zonderlinge afloop. Het adres van 35 ingezetenen om verlost te worden van den dikwijls terugkeerenden last van water, tengevolge van de afsluiting van de gracht, is door den Raad afgewezen. Daaraan is vastgeknoopt een besluit om ter bestendiging van den bestaanden toestand de afdamming bij de Z.-W. brug, die slecht wordt, te vernieuwen, maar die dan van een sohuif te voorzien om, zoo noodig, het water te kunnen aflaten. Waarop is deze afwijzing gegrond P zeker niet op het feit, dat er geen gebrek aan waterafvoer is: terwijl over het adres be raadslaagd werd, stond het water zoo hoog, dat het kleine verlaat in de afdamming over liep en dit is gedurende 8 dagen het geval geweest. Door een ongelukkig toeval is de afdamming van de havensluis (wegens reparatie afgesloten) in 't laatst der vorige week opge- bareten. Daardoor heeft de overvolle graoht wat water kunnen aflaten, doch nu is die weer ten boorde vol. Waarom dus afgewezen? Het raadsverslag geeft geen lioht omtrent den inhoud van het adres van de Commissie van Fabricage, dooh wel blijkt er uit, hoe een uitvoerig relaas van den gemeente-bouwmeester beschrijft, dat al de onderteekenaars in verhoor zijn genomen en dat ze bijna allen op hun verzoek zijn teruggekomen en verklaarden op drang ge- teekend te hebben. Als men nu weet, dat het adres, in strijd met hetgeen deswege in den Raad werd te kennen gegeven, zonder drang van buiten, maar bepaald op initiatief van enkele belanghebbenden is tot stand gekomen en geteekend, dan is men geneigd tot de vraag, hoe is het mogelijkdat al die menschen zoo rechtsomkeert maken? Natuurlijk denkt men juist dan aan drangzij het ook eeD vriendelijken drangdie daarin bestaat, dat een hoofdambtenaar eeu verhoor instelt, dat de betrokkenen, al geschiedt dit op nog zoo humanen toon, toch onwillekeurig in zijne gedachten terugvoert naar de inquisitie. Dergelijk onderzoek is het best te tituleeren metafmaking (zooals besmet vee afgemaakt wordt). De zonderlinge betoogen in den Raad, n.l. dat het afvoeren van het water eer een nadeel zou zijn; dat een boomgaard behoefte heeft om door goed gevulde slooten omringd te zijn, deze vreemdsoortige théoriën kunnen wel worden voorbijgegaan. Intusschen mag als eene verbetering worden begroet, dat men een schuif projecteert bij de vernieuwing der afdamming. Men moge hopen, dat als die schuif er eenmaal is, dat die ook gebruikt zal worden; want als men aanneemt, zooals nu wordt beweerd, dat die hooge water stand geen kwaad doet, wanneer zal men dan de schuif in werking stellen? Laat ons echter den tijd niet vooruitloopen en hopen, dat de denkbeelden daaromtrent zioh eenigszins kunnen wijzigen. Mogelijk dat men ook nog wel bij het ver nieuwen der afdamming tot het besluit komt, die zéé te maken, dat op een halve meter lager dan nu het geval is, het verlaat gaat werken I En waarom dan ook niet het verlaat over de heele breedte, dan zooals nu, met een breedte van 50 c.M.P Nevens al het klagen over den waterstand zou het niet rechtvaardig zijn, als men niet erkende, dat op sommige punten blijkt, dat er in de laatste maanden meerdere zorg voor de uitloozing is dan voorheen. Met de gevallen beslissing is nu uitgemaakt, dat wel eeuige verbetering in de toekomst is te verwachten ten opzichte van den waterstand. Maar de klaohten over den stank der gracht, hierin is niet tegemoet gekomen, ja zelfs mag men aannemen, dat deze plaag door de genomen besluiten voor een onafzienbaren tijd bestendigd wordt. Ook over dit kwaad voor onze gemeente is nog een enkel woord in den Raad gerept: De Voorzitter voerde aan, dat bij een lager waterpeil slikken zouden blootkomen, wat stank zoude bevorderen. Men honde hierbij in het oog, dat de stank der slikken een onver mijdelijk gevolg is van den bestaanden toe stand, beurtelings, het laten stijgen van het grachtwater, waarbij het vuile bezinksel ook op de kanten neerslaat, en het later daarop volgend afloopeD, waardoor die vuile kanten bloot komen. De graohtkanten, die geregeld boven water staan, stinken niet. Ten opziohte van den stank is eohter reeds meermalen er op gewezen, dat die geheel ver dwijnen zal, als men van de graoht, in plaats van een vuil-verzamelenden zinkput, er een doorloopend water, van maakt. Indien de af sluiting der gracht weggenomen was, zou juist het herhaaldelijk droogkomen en onderdompelen der boorden worden voorkomende gracht zou een vrij constant waterpeil houden en het vuil zou geregeld afgevoerd worden, evenals zulks tot vóór ruim een halve eeuw het geval was. Moge het eenmaal weer zóó komen 1 Die gevulde slooten zullen zeker nuttig ryn om de joDge vruchten-lielhebbers tegen te houden by het zich toeëigenen van des ooftteelers vruchten I liBKIBBIIOlTRI. Zierikzee, 10 Mei. Er was weioig aanvoer, en bestond hoofdzakelijk uit tarwo, en eenige partijtjes bruine boon engerst, rogga en erwten niet aangevoerd. Tarwe f 6 50 k f7; haver f 4 k f 4,50 bruine boouen f 7,50 f 9. Middelburg, 10 Mei. Ter graanmarkt van heden was weinig aan» oer. Paardeboonen 25 cent lager, kroouerwteu 25 oent fcooger. i De noteerirg is: Tarwe f 7 a f 7 10, witte boonen f 16 50 k f 16 75, ronde bruine booueu f 11 50 k f 11.75, laugo dito f 10 50 k f 10.75, paardeboonen f 8 A f 8.25 kroon- erwten f 8.75 f 9, alles per H.L. St -Maartensdijk. Bij de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 11 stuks hoornvee en 17 biggen. Da handel beteekende weinig. Van de veemarkten schijnt de geur af to zijo. Do aanvoer blijft in den laatsten tijd steeds geiing. Als oorzaak kan beschouwd worden het veelvuldig bezoek, dat de boeren van de veekoopers krijgen, en zoodoende al hun o-rrfoll'g vee op ae stollen kunnen verkoopen. C OBBE8 PONDBNTIE. Wegens plaatsgebrek moeten nog eenige advertentiëa tot ons volgend nummer blijven b'ggan. De Directie. in dn gamesite KERKWERVE, te beginnen 26 Uei aanetaande Ondertrouwd WILLEM H. DE ROUVILLE en DINA A. ADRIAAN8E. Albany (N.-Y.). Zierikzee 10 Mei 1906. Getrouwd D. BOOGERD Mz. A. C. 8TOL8 Md cimede namens wedereijdscho Familie, hun' hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij bun buweljjk onderdoedon. Sciiore, 10 Mei 1906. Getrouwd G. M. NIEVEEN en Ie. A. J. DE WILDE, die, mede namens hun wederzijdcohe Familie, hun' dank betuigen voor de hartelijke blijken van belangstelling, bij hun huwelgk onder vonden. Amsterdam, 10 Mei 1906. Heden overleed op noodlottige wijze ons eenig innig geliefd Dochtertje NEELTJE JOZINA, in den aanvalligen leeftijd van bijna 17 maanden. St.-Maartensdijk, 9 Mei 1906. D. VERMAAS. M. I YERMAA8—Haqe. Heden overleed, zacht en kalm, na een ongesteldheid van eenigo weken, os ze geliefde Vader, Behnwd-, Groot- en Overgrootvader Christiaan Gerardus Catehoek, ia den hoogeu ouderdom van ruim 91 jaar. Zierikzee, 10 Mei 1906. Kinderen, Behuwd-, Klein en Achterkleinkinderen. Heden overleed ons innig geliefd Zoontje en Broertje M A RIN U 8, in den ouderdom van 7 jaar en 3 maanden. Renesse, 11 Mei 1906. L. EVERTSE. M. EVERTSE—Houtman en Kinderen. Ondergeteekeade betuigt bij deze baar hartelijken dank voor de talryke blgken van belangstelling op 1 Mei ondervonden. M*j. L. G. A. YERHEIJEN. m LLL Het BESTUUR der HUI8YLIJT- TENTOON8TELLING maakt bekend, dat de vervaardigde voorwerpen moeten worden ingeleverd a«n de Concertzaal op Vrijdag 18- of Zaterdag 19 Mei, tusecben 9 uur 's morgens en 7 uur 's avondslater aan geboden voorwerpen kunnen niet meer worden aangenomen. Bg de inlevering moet worden opgegeven 1°. of men ter mededinging of ter opluistering wil imenden 2°. of het ingezoodene te koop is, on voor welken prijs, of voor de tombola afgestaan wordt 3°. of de nasm van den inzender vermeid meg worden. H. POLVLIET. Voorzitter, H. W. LENDERINK, Ssoretaris Het BESTUUR van het "Waterschap POORTVLIET za', op Zaterdag den 19 Mei 1906, des avonds ten 7 uur, in dn herberg van Ann. NoRTiEn te Poortvliet publiek trachten aan te besteden: Het herbedelven van Waterleidingen in drie perceelen. Inlichtingen zjja to bekomen by den waterbouwkundigen Ambtenaar W. A. VAN DE VELDE. De Deurwaarder J. VAN ELS- ACKER te Tholen zal, ten ver zoeke va» den WelEd. Heer P. F. A. VAN SETERS Notaris te St -Maartensdijk op Woensdag 23 Mei 1906, des voormiddags om 10 uur, voor diens Woonhuis aldsar, publiek verkoopen: EEN DEFTIGEN a sSalon- en andere Tafcis, Stoelen, Kleeden, Karpetten, Vloerzeilen Mstjes Gor- dijnen Spiegels, Lampen,' Kachels, Haard, Schilderijen, Servies, Pa'a- pluiestanderKeuken- en Huiselijk Gerief, Boeken. Kantoormeubelenals Groote Tafwl, Schrijftafel Boekeu- en andere Kasten, Copiaerpers en Kantoorbehoeften. Tuinmeubelen alsTafels, Stoelen, Benken on hc'geen meer zal worden geveild. N B. Koopen tot en met f 5,— k oontant. Kijkdag Dinsdag 22 Mei 1906, 's middags van 2 tot 5 uur, tegen betaliog van 10 oent. TE KOOP De ma de tram- en grintweg gelegen »LA N G E N D A M" met 10 Hectaren best en prachtigen Boomgaard, onder Sommeledijk, te aanvaarden September a. 8. Nader inlichting bij Dr. ARENDS te Oude Touge. Aan 't zelfde adres ook te koop 'n flink Woonhuis, met Schuur en Erf, midden op 'tdorp. Een 8-jarig- veulendrag-end Paard te koop, Belgieoh ras. AdresHulpkantoor Kerkwerve. bij J; A. v. d. BIJL te Sirjaneland. bij B M SUURLAND te Stovenieae. bij J. P. FLIKWEERT AzNieuwerkerk. Eerste keur f 35,tweede keur f 30, derde keur f 25,—. Te bevragen by Jhr. J. VAN VREDEN- BURCH, Buitenzorg", Tholen. TE KOOP: 2 j.ar oud, bg JOHs. DEN BOER, Kooiweg, Kerkwerve. TE KOOP: Een weinig bereden Heeren-Fiets met velgrem en nikkelen velgen. Adree: Hulpkantoor Serooekerke (8.) een parfij Dakpannen, IJzeren Binten, Raam- en Deurkozijnen, MarmerenSchoorsteenmantelsenz. AdresNtrooveer H of Banlerstraat 90, Rotterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 2