Donderdag 10 Mei 1906. Nationale Militie. (525 ierikzeesche Oproeping onder de Wapenen tot het houden van oefeningen. Inspectie van Verlofgangers, OPNEIMING NIEUWSTIJDINGEN. Hennig, de Duiische „Haarlemsche Frans", ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Courant). Venohynt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prija per 3 maanden ia f 1,30, franeo per poat f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië ent. verunding eena per week, f 10,— per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8306. Dlreoteuri A, Z, DEf LOOZBL Uitgever-Redacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE, aUeen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regelt 30 Cta. meerdere regelt 10 Cta., kunnen niterlgk tot det Maandaga, Woensdaga en Vrijdags middaga 2 ure betorgd worden. Groote letter wordt naar ■ptaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEt, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. District No. 3 8. (Artikel 11 der Landweerwet). De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt, ingevolge 47 der Land wee rinstr uetie I, bekend, dat de in deze gemeente gevestigde verlofgangers van de Landweer, behoorende tot de hieronder genoemde lichtingen en wapens, bij deze, voor het tijdvak, achter elk der wapens vermeld, krachtens artikel 11 der Landweerwet tot het houden van oefeningen onder de wapenen worden geroepeD, met aanwijzing tevens van de plaats, voor de opkomst bepaald en c. q. van het korps van het leger, waarbij de opkomst moet geschieden. LICHTING (IAAR) van de LANDWEER. WAPEN. TIJDVAK voor de OPKOMST BEPAALD. PLAATS VAN OPKOMST, c q mkt aanduiding van 1iet korps van het leger, waarb'j de opkomst moet geschieden. 1903, 1004, 1905. Landweer-infan- terie. 28 Mei tot 2 Juni 1906. Bergen-op Zoom (tentenkamp op het terrein Kijk in de Pot). 1908, 1904, 1905. Landweer-vesting artillerie. 18 Juni tot 23 Juni 1906. Willemstad (fort De Ruyter). 1903, 1904, 1905. Landweer-genie. 18 Juni tot 23 Juni 1906. Utrecht (Genie-Kazerne). 1903, 1904, 1905. Landweer-ponton niers. 18 Juni tot 23 Juni 1906. Dordrecht (Potonniers-Kazerne) De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zg, ieder op don voor zgn lichting en wapen aan gegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van de hun uitgereikte kleeding- en uitrustingstukken en van hun zakboekje zich op de hiervoren aangegeven plaatsen aanmelden des voormiddags vóór 12 uur. Het is wenschelyk, dat de opgeroepenen zich op den laatsten werkdag vóór hun vertrek, des voormiddags tusschea 10 en 12 uur, ter Gemeente Secretarie aan melden, voorzien van hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas, tot het in ODtvangst nemen van daggeld en teneinde in het bezit te worden gesteld van de noodige vervoerbewijzen en passagebiljetteo, een en ander voor zoover zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, ioh'chtiDgen aangaande de reis te bskomen. Degenen, die per spoor reizen, moeten zich ten minste een half uur vóór het vertrek van den trein aan het station aanmelden. Ingeval ziekte hunne opkomst mocht vei hinderen, moet de verlofganger biervan zoodra mogelijk doen blijken door overlegging van eere op gezegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Gemeente secretarie. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aau wien behoort, ter Gemeente-Secretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met eene vorige op roeping in werkelijken dienst, door denzelfden genees kundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met eene ongezegelde en niet-gelegali eerde ve klaring worden volstaan. De verlofganger van de Landweer, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. Het niet-ont vangen eener hoofdelijke oproeping ont heft den verlofganger gemszins van zgne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk ia opgeroepen. Zierikzee, den 7 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VER ME IJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Zierikzee roepen bij deze op al de in deze gemeente zich bevindende verlofgangers der militie te land, met uitzondering van de hieronder genoemden, om op Vi*y<lagf den Juni e. lc., des voormiddags 9'/, uren vóór het gemeentehuis te Zierikzee tegen woordig te zyn, ten einde overeenkomstig art. 125 der Militiewet 1901 door den Militie-Commissaris te worden onderzocht maken bekend, dat aan de inspectie uiet wordt deelgenomen door hen die: 1°. dit jaar otn andere redenen dan voor straf onder de wapens zija geweest; 2°. dit jaar voor herhalingsoefeningen moeten opkomen 3°. van den werkelijken dienst ontheven of in het genot zyn van uitstel van eerste oefening; 4°. van de lichting van 1898 in dit jaar naar de Landweer overgaan 5°. een verbintenis hebben aangegaan als adspirant militie-officier ol bij de spoorwegafdeeling van de genietroepen G". met tijdelijk verlof gezonden zijn zonder zakboekje en dus niet in de registers van verlofgangers zijn ingeschreven en herinneren hen aan de volgende bepalingen der Militiewet 1°. de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, teneinde deze ziju verlofpas voor gezien teekene (Art. 120); 2°. de verlofganger, die zich in een andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burge meester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 121); 30. de verlofgaDgrr mag zich, zinder toestemming van den Minister van Oorlog, niet langer dan gedurende «Irie maanden buiten 's lands begeven (Art. 123) 4®. de verlofganger, die de artt. 120, 121 «n 123 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste twee maanden ge houden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog (Art. 124) 5°. de verlofganger, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den Militie-Commissaris te worden ondeizocht, verscbynt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlof pas (Artt. 125, 126 en 127); 6°. de verlofganger is aan de militaire rechtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tyd, welken het onderzoek voor den Militie- Commissaris duurt, eD, in het algemeen, wanneer hy in uniform gekleed is (Art. 117); 7°. behoudens het bepaalde by art. 117, kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan ia de naastbij gelegen provoost of het naastby zijnde huis van bewaring door den Militie-Comraissans worden op gelegd aan den verlofganger a. die zonder geldige reden niet by het onderzoek verschij it b. die, daarbij verschenen zynde, zonder geldige reden niet voorzien is van de by art. 127 ver melde voorwerpen; c. wiens kleeding- en uitrustingstukken by het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden d. die kleediDg- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont (Art. 128); 8°. onverminderd de straf, in art. 128 vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den Militie-Commissaris te bepalen tyd en plaats, en op de in art. 127 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht (Art. 130); 9°. de veilofganger, die zich by herhaling schuldig maakt aau het feit, sub 4°. van art. 128 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 130 voor den Militie- Commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde in het geval verkeert sub 2°. en 3°. van art. 128 vermeld, wordt iu werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ken hoogste drie maanden ge houden. De duur vau dezen dienst woidt door den Minister vau Ooi log bepaald (Art. 131); 10®. de verlofganger, die niet vo.'doet aan eere oproeping voor den werkelijken dienst wordt als deserteur behandeld (Art. 133); 11®. elk, die voor de militie is ingeschreven, en ieder, d:e daarby is ingelyfd, kare overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, tot eene vrywillige verbintenis worden boegelaten bij de zeemacht, de marine-reserve em het korps mariniers hieronder begrepeD, bij het legor hier te lande, of bij de koloniale troepen (Art. 9); 12°. aan de by de militie te land ingelijfden, die ver langen na volbrachte eerste-oefening voor dsn door den Minister van Oorlog te bepalen tyd onder de wapercn te blijven of te komen, zonder zich als vrywilliger ta verbinden, woi.-dt dit vergund (Art. 112). Zierikzee, den 7 Mei 1906. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester JAN SNEL'LEN, Secretaris. VAN jDE Wegen en "Voetpaden. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in de aanstaande week van wege de gemeente eene Algemeen© Opneming zal worden gehouden van de WEGEN en VOETPADEN met de KUNSTWERKEN. Zierikzee, den 7 Mei 4906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Amerika. Te Chicago ie een groote diefstal gepleegd ia het kantoor van den financier Joseph Leiter. Inbrekers hebben d.ar een brand] rast laten springen en er raim 250,000 nit geetolen. Spanje. Een rereobrikkelijke moord beeft- in do Jesnïetenkerk Santo Domingo to Mm oia in Spanje pleatn gehad. Joiat toen Donderdi >g de Jezuïst Pedro Morales de mis gelezen had, snelde de kapelaan Foribio Matinee op hem toe en loste twee revolverschoten op hem. Beide kogels drongen Morales in het hoofd, zoodat hij dood aan de treden van het altaar neerstortte. De aanwezige geloovigen drongen ontsteld op den moordenaar aan, doch deze had zijn revolver reeds opnieuw geladen en joeg zich zelf een kogel door de borst Tot dusver weet mdu nog niet wat de aan leiding tot deze daad ie geweest. Ziehier het programma van de huwelijks feesten, die de Spaansohe regeering den koniog zal aaubieden bij zijn terugkeer uit Engeland 29 Mei, aankomst der vreemde vorsten, theatervoorstelling van intiem karakter in het paleis van Pardo. 30 Mei, bruidspleohtigheid in het paleis van Pardo. 31 Mei, huwelijksplechtigheid in de kerk van San-Geronimo. Kardinaal Sanche, aarts bisschop van Toledo, zal den huwelijkszegen geven. 1 Juni, offioiëel diner ter eere van de vreemde vorsten in het koninklijk paleis te Madrid. 2 Juni, bloemengevecht in het park van Rttiro, 's avonds gala-voorstelling in den koninklijken schouwburg. 3 Juni, oponbare godsdienstplechtigheid in de paleiskapel's avonds groot bal in het paleis. 4 Juni, stierengevechten. 5 Juni, excursie naar Aranjaez; 's avonds fakkeloptooht. Op dien dag verlaten de vreemde voreten Madrid. De reoeptiee in het paleis duren dan nog drie dagen. Waarscbij olijk zal er geen troepenrevue worden gehouden. Het stadsbestuur vleoht in dat program de volksfeesten: illuminatie, vuurwerk eu andere vermaken. Italië. De vulkaan Stromboli is weder aan het werken. Onder hevige ontploffingen werpt hij steenen en lava nit. Vrijdag stroomde de lava over eon oppervlak van 200 M. Zwitserland. Volgens een statistiek van de Zwitsersche Alpen dub zijn er het vorige jaar bjj het bergbeklimmen in Zwitserland 170 menschen omgekomen. Het aantal moneohen, dat bergen beklom, wordt geraamd op 150 000. De meeste ongelukken met doodelijken afloop kwamen voor niet op de hoogste toppen, maar op steile hellingen. Op groote hoogte zjjo de mensohen, die aan de bergsport doen, door de band voorziohtig -genoeg, maar op punten, welke niet als gevaarlijk bekend staan, blijkt vaak van groote onvoorzichtigheid. De meeste verongelukten waren Zwitsers. Oostenrijk. Weenen, 8 Mei. Een bezoek van keizer Wilhelm aan keizer Frans Jozef is vastgesteld op 's morgens 6 Jaoi a.s. Den volgenden dag vertrekt de keizer weer. Een groote revue zal plaats hebben. De bladen hechten veel beteekenis aan dit bezoek. Rusland. Te Riga is de algemeene staking afgekondigd, maar slechts 81 f «brieken doen daaraan mede, terwijl er nog op 244 andere wordt gewerkt. Door de politie en de troepen zijn maatregelen genomen om geheelen stilstand van zaken te voorkomen. Men koestert gegronde boop, dat de staking niet lang zal duren. Moskou, 6 Mei. Toen de Gouverneur- Generaal Dubaeiow hedenmiddag om 1 uur uit de Uspenky kerk terugkeerde, is een bommenaanslsg op zijn leven geple gd. De aanslag op Gouverneur Dubassow werd gepleegd toen hg in eon open xgluig voor den ingang van zijn paleis aankwam. Dubassow werd aan den voet gewond. Zijn adjudant en een sohildwaoht werden gedood. De pleger van den aanslag, die ook om het leven gekomen moet zijn, droeg officiers uniform. De wond van admiraal Doubassow, gouverneur van Moekau, is volgens nadere beriohten volstrekt niet ernstig. De pleger van den moordaanslag, een zeecffioier met het kruis van St.- George op de borst, droeg de bom welke bij wierp verborgen in een ruiker viooltjes. De gouverneur vloog door den sohok uit het rijtuig en het is een wonder, dat hij niet erger werd gewond. De gedoode adjudant heette graaf Konvonitza. Den naam van den moordenaar, die zelf om het leven kwam, heeft men nog niet ontdekt. St-Petersburg, 5 Mei. Volgens een berioht van het Petereburgsohe Telegraaf-agentsohap wordt een nieuw prooes tegen Maxim Gorki begonnen. Hij wordt besohuldigd in het buitenland de revolutionaire bewegiog tegen Rusland aangestookt te hebben. Frankrijk. Parijs, 7 Mei. Alle gearresteerden, be sohuldigd van deelneming aan de stakings- onlusten, zija voorloopig vrijgelaten. Eugéiie, ex-Keizerin van Frankrijk, voleindigde op 5 Mei haar 80ste levensjaar. Zij ie van geboorte Gravin de Mootyo en Theba. Dat zij eenmaal Keizerin zou zijn, is haar, nog jong meisje zijnde, door een Zigeu nervrouw voorspeld. Op de feesten door Napoleon, als president, in het Elysee gegeven, trok zij door hare sohoonheid en aanminnigheid aller aandaoht. Zg ging dra bij allen door voor het mooiste meisje van haar tijd. Toen dan ook Napoleon, na den Staatsgreep, tot Keizer Napoleon III geworden, bjj vele prinsessen van Europeesohe Vorstenhuizen een blauwtje had geloopon, vroeg hij hare hand. De Gravin aarzelde niet die aan te nemen. Den 29sten Januari 1853 werd iu de Taile- rkëa het burgerlijk huwelgk tussohea haar en Napoleon III voltrokken. De kerkelijke inzegening had plaats in de kerk Nötre Dame. De voorspelling der Zigeu nervrouw giog in vervulling: de jonge Gravin Eugéaie werd Keizerin van Frankrijk. »De dagen van het Keizerrgk" zijn niet zonder haar invloed voorbijgegaan. Gelaten heeft tg het leed gedragen van al wat kort vóó? en na Sédan plaats greep. Over ééae ramp, over ééne smart, heeft zij zich nooit kunnen heenzetteu, namelijk over den dood van haren zoon, Prins Loeloe, door de speren der Kaffers in Afrika. Sinds 30 jaar leeft ex-Keizerin Eugenie in atille afzondering, nu op het slot Arenenberg in Zwitserland, dan in de Riviera, of in Ecgeland. Ondanks haar hoogea leeftijd heeft zg zich tot heden buitengewoon goed gehouden naar geest en liohaam. Ala eene bizondere karaktertrek van haar noemt men hare spaarzaamheid, hoe groot haar vermogen ook zij, dat men op 200 millioen francs schat. Toen Gravin Eugésie in 1851 met hare moeder te Parjje kwam, om daar fortuin te maken, bezat zij feitelijk niets. Napoleon was even arm als zg; bij kon bij zgee verheffing tot Keizer zelfs de sohuldeD, welke hij als President gemaakt had, niet betalen. Maar Frankrijk is rjjk en heeft den Keizer niet in ongelegenheid gelaten. Toen Napoleon III stierf, liet bjj 36 millioen francs na aan grondbezit, rente, staatspapieren enz. Keizerin Eugéoie heeft deze som meer dan vjjf maal weten te verdubbelen, door ge lukkige speculaties eu opeengaring vau rente. Duitsohland. Het schijnt dat er mogeljjkheid bestaat op een verzoening tussohen Prinses Louise van Coburg en baar gescheiden man, Prins Philip van Coburg. De Prinses heeft in het geheim een ontmoeting gehad met Prinses Clementine, de m>eder van haar gewezen eohtgenoot. Te zamen zjjn de dames toen naar Sofia gegaan, waar rij ontvangen werden door Prins Ferdinand van Bulgarjje. Alles teekenen van verzoening. De Prinses zal nu waar- Kobgnljjk ook eene ontmoeting hebben met hare doohter, Prinses Dorethea, die drie jaar geleden getrouwd is met Hertog Guather van Sleeswijk Holsteiu, schoonbroeder van den Duitschen Keizer. die ook op listig brutale wijxe de politie was ontvluoht en eveneens zeer lang naar zich heeft laten zoeken, alvorens weer gevat te worden, heeft de vorige week tereoht gestaan wegens moord en berooving, gepleegd op den kellner Giernoth. Zijn vrijmoedige, gevat-brutale antwoorden, waarmee hij als het ware met den president van de rechtbank duelleerde, verwekten telkens gelach onder de toehoorders, 't Had er veel van, alsof Hennig het er op toelei, tot het laatst toe van zich te doen spreken, om, als het doodvonnis aan hem mooht worden vol trokken, voort te leven onder het volk als een //beroemd misdadiger". Onder de toehoorders zag men dan ook de erfprinses Von Wied en vele dames uit de hooge kringen, en ook een gansohe „bruiden galerij" van meisjes, die Hennig met huwelijks- zwendelarij had opgelicht. Ea toch zag hij, met ziju kleine flguur en reeds kalenden schedel, er niet uit als een hartenbreker. Toen hij had plaats genomen op de bank, werden hem de boeien afgenomen, maar de voorzitter wees hem er op, dat hij scherp werd bewaakt en er bij de minste poging tot ontvluchting geweld tegen hem zou worden gebruikt, terwijl hij dan verder het recht tot verdediging zou verliezen. Uit de stukken bleek, dat deze 31-jarige jongeman sinds zijn 16e jaar reeds 11 jaar en 7 maanden in de gevangenis had doorgebracht. Hennig hield maar stijf vol, dat verschil lende feiten niet door hem, maar door een zekeren Frans zouden zijn gepleegd. Voor».: Daar ben je pas later mee aange komen. Hennig: 'tls mijn schuld toch niet, dat de politie mij niet eerder wist te pakken. (Gelaoh). Voorz.Dat is zoo. Hennig: Welnu, zegt u dan ook niet tot de jury, dat ik er pas later mee ben aangekomen Daarover moeten we 't nu eerst zien eens te worden. (Gelach). Voor*.: Zeker, we moeten elkaar goed be grijpen; want het gaat niet om een kleinigheid, het gaat om je hoofd. Hennig: Zie zoo, dat begrijpt u goed. Voorz.Ge hebt in de couranten allerlei bizonderheden over den moord gelezen. Hennig: Ja, die waren vrij nauwkeurig; natuurlijk een beetje overdreven, zooals cou ranten dat kunnen doen. Voorz.: En ge hebt zelf den Lokalanz. be riohten over den moord aangeboden. Hennig: Ja, om correepondentiegeld te verdieneD. Dat wil niet zeggen, dat ik er werkelijk iets van wist. Met de moraal heb ik het nooit zoo preoies genomen. Voorz.: Maar die Frans, dien je telkens noemt, die bestaat niet, dat is gewoon een fantasie van je. Hennig: Ja, zoo kunt u ook wel beweren, dat de maan een pannekoeh 3. Op deze gemoedelijke wi/.ö werd heel het verhoor door geschermutseld. Aan het einde, toen het O. M. en de ver dediger het hunne hadden gezegd, voerde Hennig nog een half uur lang het woord, waarin hij zelfs latijn te pas bracht, n.l. „in dubio pro reo" (de rechtsregel, dat twijfel ten voordeele van den beklaagde moet komen). Verder zeide hij Verzachtende omstandigheden pleiten, durf ik zelf niet, maar wij leven in een christelijke eeuw, en daar behoorde men een mensoh niet de mogelijkheid af te snijden nog eenmaal in het leven terug te keeren. Daarom verzoek ik, de hoofdschuldvraag ont kennend te beantwoorder». Maar de jnry beantwoordde alle schuldvragen bevestigend en daarop sprak de rechtbank als vonnis uit: 1e veroordeeling ter dood 2e vijf jaar tuchthuisstraf; 3e plaatsing onder politietoezicht. De Duitsche wetten eischen nu eenmaal zulk een zonderlinge strafbepaling, maar wat een ter dood gebrachte nog te doen heeft met vijf jaar tuchthuisstraf en daarna politie toezicht, kan men zioh al moeilijk indenken. Toen Hennig dit vonnis aanhoorde, bleef hij volkomen onaandoenlijk; niet de minste verbleeking, niet de geringste zenuwtrilling, verried, wat er omging in dit zonderling gemoed BelgiS. In de groote kerk te Antwerpsn is een pleohtige uitvaart gebonden voor de zielsrust van de sohipbrenkelingen van het opleidings schip. De kerk waa versierd met rouw- draperieëo. Op het hoogkoor waren plaatsen ingenomen door de verwan ten der omgekomenen. De plechtigheid werd bggewoond door ver tegen woordigers van den koning en prins Albert, door de ministers Franootte en Leeba8rt, een menigte hooge cffioieren geestelgken, ambtenaren en alle vreemde oonsnls, waarbij de Nederlaodsohe. Ook de geredde officieren van het sohip woonden de plechtigheid bij. Nederland. Groningen, 8 Mei. De nieuwe poklgder alhier, waarvan men reeds mededeeling deed, is de 22-jarige Mormonen-zendeling Gould aan het Damsterdiep. Hg was een dergeoen, die zgn collega, reeds overleden, en nde heilige der laatste dagen" genosmd, door bidden I trachtte te genezen. De overbrenging van Gonld naar de pokken- barak ging mot eeoig prot jst van zgn vrienden gepaard. Ook hem wilde men biddende genezen. Amsterdam, 7 Mei. H. M. de Koningin heeft heden zonder gevolg, zonder politie en i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1