ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 8 Mei 190$. (Z i e r i Is. z e e s c h. e Eerste Blad. iligheid Vaarwaters. politieke rede, Courant). VerMhgnt DINSDAG, DONDERDAG ea ZATERDAG. De prjj. per 3 maanden ia f 1,30, franco per peat f 1,60. Noord-AmerikaTranaraalIndii ena. renend :ng none per waadt, f 10,per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8305 Dlreotem'i ar. DB LOOZB. Uitgever-Redacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WA ALEalleen voor het bmoen- en bnitenl. nieuwe. AdrertentiSn van 13 regel» 30 Cta. meerdere regel» 10 Ola., kunnen aiterlpk tot dea Maandag», Woonadaga en Yrjjdaga middaga 2 ure beaorgd worden. Groote letter wordt naar plaattruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. du Loozk, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frënkel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit Da BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de volgende berichten betrelïende schietoefeningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w Tonnen syn weder gelegd. Amstcldiep. Zuiderzee. 3de district. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loods wezen zijn de beide stompe tonnen, liggende in het Amsteldiep ten behoeve van vaartuigen, die aan den steiger bij bet kruitmagazyn te Wieringen liggen, wedrr gelegd. L'gging ongeveer: 52° 53' 35" N.b. en 0® 1' 30 'O.l. Vlot is verankerd. Texelstroom. Zeegat van Texel. 3de district. Volgens mededeeling als voren is den 23 April j.l. in den Texelstroom een vlot verat kerd ten dienste der schietoefeivngen met snelvuurgescbut, op de navolgende merken: to en van Hoorn (Texel) in de W.-bakens van de gemeten mijl en lichttoren Kijkduin in den Z.-toren van het Meteorologisch Observatorium. Bij gunstig weder zal 's nachts het vlot worden aangeduid door een vast licht, verdeeld in 4 sectoren van 90° elk, beurtelings rood ei wit. Ligging ongeveer: 52° 59' 34" N.b. en 0® 4' 13W.l. Betonning gewijzigd. Friesche Zeegat. 1 ste district. Volgens mededeeling als voren heeft in het Friesche Zeegat de volgende wijziging in de betonning plaats gehal: In het Plaatgat zyu de verkenningston, de spitse ton nen Nov. 1 en 2, en de stompe tonnen Nos. 1 en 2 meer om de West verlegdtusschen de stompe tonnen Nos. 2 en 3 is een stompe ton bijgeplaatst; de spitse ton No. 3 is voorzien van een bol, van de spitse ton No. 5 is de bol afgenomen. De Zoutkainperlaag is verzand en de betonning daarin opgenomen. De zwarte kogelton No. 5 met afgeknotten kegel en de rood en zwart horizontaal gestreepte kogelton No. 4 met liggend kruis, ZO. van den Eilanderbuit, zijn ver vangen door stompe tonnen. Da stompe tonnen van buiten af zya vernummerd in No. 1 tot en met No. 18 (Ballastpltat). Nadere aankondiging volgt. Diepte Plaatgat. Friesche Zeegat. 4ste district. Volgens mededeeling als voren is thans de minste diepte op den drempel van het Plaatgat 29 d.M. Schietoefeningen van het fort lJmuiden. 3de district. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 14, en zoo noodig ook op 12 Mei as. een scbiet- oefen'ng worden gehouden van het fort IJmuiden, waarbij gevuurd zal wordeu met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) De onveilige sector wordt begrensd aan de Noordzijde door een lijn van af het fort in de richting NNW. en aan de Zuidzijde door het Noorderhoofd en eene lijn in de richting ZW. van het uiteinde daarvan; de af tand zal zijn 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het foit een ro de Gag waaien van minstens één uur vóór deu aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de district. Volgens mededeeling als voren zal op 23, 25, 29 en zoo noodig ook op 24, 26 en 30 Mei a s. eene schiet oefening worden gehouden van het fort Pampus, waatbij gevuurd zal worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) De onveilige sector wordt begrensd door de richtingen NW. door Noord tot ZO. (180°) tot op 4500 Mvan het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal vaa het fort Pampus een roode vlag waaien van minstens ééa uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan; bovendien zullen tegelijkertijd roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Wysiging betonning. Balg. Zuiderzee. 3de district. Volgens mededeel iDg van den Inspecteur van bet Loods wezen zijn de onderstaande wijzigingen aangebracht in de vaarwaters, leidende naar de Balg 1. De stompe ton No. 4 Malzwin is pi. m. 850 M. ver legd om de ZO. naar ongeveer: 52° 59' 40' N.b. en 0® 1' 8" 01. 2. De stompe ton No. 5 Malzwin is opgenomen. 3. De rood en zwart horizontaal gestreepte lichtboei Malzwin is in de lijn der dryfbakens Nos. 3 en 4 van den oversteek Balg—Texelstroom pl. m. 500 M. verlegd in een richting N. 346® O. naar ongeveer: 52® 59' 43" N.b. en 0® 1' 66" 0.1. 4. Het drijf baken No. 4 van den sub 3 genoemden oversteek is 300 M. om de NW. verlegd naar on geveer: 53® 0' 4' N.b. en 0® 1' 18'' O.l. 5. NNO. van het verlegde baken No. 4 is aan de N.- zijde van het vaarwater een dryfbakeu rnet afge knotten kegel gelegd op ongeveer: 58® 0.' 14" N.b. en 0® 1' 26" 01. 6. Het drijfbaken No. 8 van meergenoernden oversteek is pl. m. 200 M. verlegd in de richting N. 158® O. on het topteeken gewijzigd in een bol met afge knotten kegel. Ligging ongeveer: 58® 0 21" N.b. eti 0® 0' 50" O.L 7. Een dryf baken met afgeknotten kegel is gelegd NO. van de verlegde lichtboei op ongeveer: 58® 0' 1" N.b. en 0® 2' 14" 01. 8. Een drijfbaken als sub 7 gelegd N. 107® O. van de verlegde lichtboei op ongeveer: 62° 59' 41" N.b. en 0® 2' 58" OL 9. Een dryf baken als sub 7 gelegd N. 90® O. van drijfbaken No. 1 Amsteldiep op ongeveer: 62® 59' 6" N.b. en 0® 8' 28 O.l. Het drijfbaken snb 6 doet dienst voor het vaarwater over de Bollen als een S.B.'s baken en voor de Balg als een B.B.'s baken. Gebruikte var10. 15® West. Verandering betonning. Stortemelk. Zeegat van Terschelling. 2de District. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loods wezen hebben de volgende wijzigingen in de betonning van het Stortemelk plaats gehad: De spitse ton No. 1 met bol is verlegd in 58 d.M. water op ODgeveer: 53® 19' 53" Nb. en 0® 7' 47" 01. De spitse ton No. 1a is vernummerd in No. '2 en verlegd in 5i d.M. water op ongeveer: 53® 19' 41" N.b. en 0® 8' 25" O.l. De spitse ton No. 2 met staand kruis is »ernurr merd in No. 3 met slaand kruis en verlegd in 58 d.M. water op ongeveer: 53® 19' 19" N.b. en 0® 9 27" 0.1. De spitse ton No. 3 is vernummerd in No. 4 en verlegd in 58 d.M. water op ongeveer: 53® 18' 55"' N.b. en 0® 10' 35" O.l. Een roode lichtboei No. 5, toonende wit vast licht met verduisteringen zichtbaar elke 10 sec. gedurende 7 sec., is gelegd in 72 d.M. water op ongeveer: 53® 18' 59" N.b. en 0® 11' 13' 01. (5° 4' 17" O.l. volgens Greenwich). De spitte ton No. 4 is vernummerd in No. G. De spitse ton No. 5 is vernummerd in No. 7. De roode lichtboei No, 6 is vernummerd in No. 8 en verlegd in 62 d M. water op ongeveer: 53® 18' 56" N.b. en 0® 14' 10" O I. (5® 7' 14O.l. volgens Greenwich). De tpitse ton No. 7 met bol is vernummerd in No. 9 en verlegd in 72 d.M. water op ongeveer. 53® 18' 52" N.b. en 0® 15' 2 O.l. De spitse ton No. 8 is vernummerd in No. 10 en ver legd in 98 d.M. water op ongeveer: 53® 18 33" N.b. en 0® 15' 30 O.l. De stompe ton No. 4 is verlegd in 72 d.M. water op ongeveer: 53® 19' 20" N.b. en 0® 10' 41" O.l. De stompe ton No. 5 met liggend kruis, die gelegd is in plaats van de zwarte lichtboei No. 5, is verlrgd in 90 dM. water op ongeveer: 53® 19' 10" N.b. en 0® 11' 44" O.l. De stompe ton No. 6 is verlegd 72 d.M. water op on geveer: 53® 19' 6" N.b. en 0® 12' 35" O.l De rood en zwart horizontaal gestreepte kogelton No. 7 met kegel is verlegd in 54 d M. water op ongeveer: 63® 19' 6" N.b. en 0® 13 26" O I. Schietoefeningen van het fort aan den Hoek van Rolland. 4de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 9 en 10 en zoo noodig ook op 11 Mei 1906 een schiet oefening worden gehouden van het fort aan den Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag beZ. het zeegat en een roode vlag beN. het zeegat; de afstand wordt 3100 M. van het lort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang d?r schietoefening tot aan het einde daarvan. Schietoefeningen op de Harssens. Beede van Texel. 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op 16 en 17 en zoo noodig ook op 18 Mei 1906 een schietoefening worden gehouden van het fort op de Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M waarby onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefening tot aan het einde daarvan, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richtingen waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waarschuwings borden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij het torpedo- magazijn en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteeken is der gek'eurde vlaggen, als volgt rood en witte vlag beteekent Noord, wit en zwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. De data der schietoefeningen zullen nader in enkele plaatselijke bladen aangekondigd worden. Zierikzee, den 5 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERME1JS. VERSLAG VAN DE GEHOUDEN DOOR Mr. R. J. H. PATIJN, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Brouwershaven. Vrijdagavond trad voor een flink bezette 'zaal ia het »Höt;l Kloet" ale epreker voor de afdeeliog Brouwershaven, Zonnemaire en Duivendgke der Liberale Kiesvereeniging op mr. R. J. B. Patgn, afgevaardigde van ons district ter Tweede Kamer. Bij zijn binnen treden met levendig applaus begroet, werd hem door den voorzitter, den beer D. Hooke, namens de vergadering een hartelijk welkom toegeroepen, die hierop den grond uiteenzette, waarom mr. Patijn in het vorig jaar der verkiezing niet te Brouwershaven een staat kundige rede gehouden had. De leiders van de liberale party waren namelgk van oordeel geweest, dat met het oog op de veie gemeenten, die het oandidaat-kamerlid Patijn moeftt bezoeken, niet te veel van zgn kraohten gevergd mooht worden, dat het raadzaam was mr. Patijn alleen op de bedreigde ponten te laten op treden en dat Brouwershaveneen vaste burcht der liberalen, niet behoefde door hem veroverd te worden. Het toenmalig vertrouwen in Brouwershaven gesteld is blijkens het stemmencijfer, dat de twee oandidaten bij de stembus behaalden, niet beschasmd geworden. Verwierf Pompe van Meerdervoort slechts 48 stemmen, mr. Patgn bracht het tot 205. Deze had dus der stemmen. En nu ontvangt Brouwershaven voor hetgeen het 't vorig jaar heeft moeten derven, zijn belooning in den vorm van deze onderscheiding, dat het van SchouwenDuiveland de eerste gemeente is, waarin mr. Patgn, na zgn deelneming aan de werkzaamheden der Kamer, ais spreker op treedt. Dit is voorzeker een onderscheiding te achten. Want hoe groot is niet het suoces geweest, dat Patgn met zgn maidenspeeoh behaald heeft I Door tal van Kamerleden werd hij na hst uitspreken van zgn schitterende redo omringd, die hem de hand drukten cn gelukwen8cbten. Van den vorigon afgevaardigde van dit dietriot heeft bij nooit zoo iets gelezen. Het is dan ook een eer voov Zierikzee door een man als Patgn vertegenwoordigd te worden. Hij gaf hierop het woord aan mr. Patijn, die, voor den vuist sprekend, gedurende twee uren het auditorium boeide. Hij begon zgu rede met er op te wyzeo, dat toen het vorig jaar alom in don lande de verkiezingsstrijd in vollen gang was, ook hier werd gestreden over de vraag, of dit district door een vrij zinnige of eou anti-revolutionair zoude ver tegenwoordigd worden. Overal in dit district is by toen opgetreden. Dit was zgn plioht. De kiezers hadden er reoht op te weten, welke zija beginselen waren. Ook in deze gemeente had by toen gaarne het woord gevoerd. M&ar men zeide tot hem in verband met de omstandigheid, dat ia verkiezingsdagen zooveel van den candidaat geëieebt wordt, spaar uw kraohten voor die gemeenten, waar uw tegenpartij haar macht ontwikkelt, op Brouwershaven kunt gij rekenen, Toen bij op zgn tooht door het district bespeurde, hoe kraohtig de coalitie georganiseerd was, toen heeft by zioh zei ven wel eens de vraag gesteld, wat vermeet gij u te hopen, maar in die oogeublikkeo kwam Brouwershaven, waar de vrijzinnige beginselen diep geworteld waren, hem voor den geest, on uit het verwijderd Brouwershaven putte hg dan een deel der energie, noodig voor de campagne. Ei nauw was dtze campagne geëindigd, en mot de overwinning bekroond, of bij hem rijpte het voornemen om met de kiezers van deze gemeente keunis te maken. Aan dat voor nemen geeft hij thans uitvoering. Over den uitslag der verkiezingen van het vorig jaar zal bg niet uitweiden. Allen tooh zullen zioh dit nog wel herinneren, hoe wij opkwamen voor den vrijen handel, die door da tarief wet van Harte bedreigd was, hoe het verzet vooral ging tegen dr. Kuyper, die, misbruik makend van den godsdienst, als leuzo de antithese stelde. Vernietigend was de uitspraak van het Nederlandsche volk oyer de antithese. Opmerkelijk was het, dat na de verkiezingen de autithese op den achtergrond geraakte. Bij de behandeling van de Staate- begrootiog moffelde da rcchterzyde de anti these van de tafel, terwijl dr. Kuyper, toen hg aan het bewind was, altijd zeide, dat de antithese het geheel e volksleven beheereoht. Vermoedelijk was de reden hierin te zoeken, dat de antithese in de praktijk niet het geweusohte gevolg gehad had. Door den uitslag der verkieziogen heeft de antithese haar groote beteekenis verloren. In het veslbesproken stuk vau de. Liman, voorkomend in een Zeeuwsch kerkelijk blad, werden de mislukking van de aardappeloogst en de watervloed in verband gebracht met de paganistieche sympatbiëa van de kiezers. Een ander predikant merkte, naar aanleiding van dat stuk, in de Nieuwe Rotterd Ct. op, dat de ansjovis van de kust was weggetrokken, sedert in Enkhuizen de liberale kerkeraad in een orthodoxen was omgezet. Spreker wyet er op, dat, terwijl Sohouwen- Duiveland voor de ramp van den stormvloed gespaard bleef, de polders van Fruytier en De Savornin Lohman, de afgevaardigden der kerkelijke ooalitie, zijn ondergeloopen. Gesteld eens, dat céo onzer naar aanleiding van de omstandigheid, dat uitsluitend de Zeeuwsohe districten der kerkelijke ooalitie door deu watervloed geteisterd zijn geworden, zou gezegd hebben, »zie, dit is een duidelijk bewijs, aan wieus zijde het goed reoht is", hoe zou men dan niet van de tegenovergestelde zijde zyo te keer gegaan. En als óóo onzer zóó gesproken had, dan zou hij ten minste de juistheid der aangevoerde feiten op zija zijde gehad hebben. Het is treurig, dat zelfs mannen van de ontwikkeling van ds. Laman er toe kunnen komen om dergelijke ongerijmde stellingen op te werpen. Hij hoopt, dat dit stuk de laatste uiting van de antithese geweest is, en dat, als men over staatszaken spreekt, men in hst vervolg argumenten bezigt, en niet doet, alsof men zit in den Raad van den Allerhoogste. Na over de partijgroepeering in de Kamer gesproken te hebben, en in het lioht te hebben gesteld, dat ouder de 52 tegenstanders van de kerkelgke ooalitie zeven eooiaal-demokraten zijn, die altgd verklaard hebben, dat zij even vijandig staan tegenover de linker- i als tegenover de rechterzijde, werd door epreker uitgeweid over de oplossing van de crisis. Van de rechterzijde werd beweerd, dat die onjuist was. Ééa ding stond vast, dat het toenmalig bewind moest aftreden De reohter zyde had zoovele zetels ingeboet, zoovele stemmen verloren, dat het goen zedelijke kracht meer bezat de leiding der zaken verder voort te zetten. Het Ministerie begreep dit, en diende daarom zijn ontslag in. Twee wegen stoDden nu open: óf het vormen van een cabinet d'affaires, een Ministerie, dat de zaken efdeed, zonder rekening te houden met de donkbeelden der verschillend? partijen, óf opdraoht aan den leider van de sterkste staatkundige partij tot het samenstellen van een Ministerie, maar dan moest men zioh houden aan het concentratie-program vóór de verkiezingen gemaakt. Spreker toont aan, dat een cabinet d'affaires in de praktijk had moeten falen. Bg het indienen van wetsontwerpen had men dadelijk tegen de partijen aaogeloopen, en de mantel der onpartijdigheid ware al gauw vao de schouders gegleden. Zoo had men, daar dr. Kuyper geen middelen tot uit voering van de Oaderwgsnovelle had aange wezen, terstond moeten traohten geld te maken. Hadde men dan getraoht die middelen te vinden door verhooging der invoerrechten, dan ware men niet kleurloos geweest, en voer men in het schuitje vau de rechterzgdehadde man, nemend tot grondslag het beginsel «belasting naar draagkracht", een verhooging van de directe belastingen voorgesteld, dan had de rechter zijde gezegd, gij verlaat het standpunt der onpartijdigheid, gij behoort in het vrjjzinnige kamp. Een cabinet d's ff Aires had geen dag zgn standpunt kunnen volhouden. Derhalve zocht men de oplossing der orisis in een opdraoht aan den leider der sterkste staatkundige partij op de basis van het oon- oentratie-program. De Koningin droog de samenstelling van een kabinet op aan Goeman Borgesius, eo deze nam tereoht die opdraoht aan. Een staatsman tooh moet traohten zgn denkbeelden in daden om te zetten. Een man, die steeds onder de voormannen van de liberale partg gestaan heeft, die er veel toe heeft bij gedragen om te coalitie te overwinnen, die ééi der vaders is geweest van het oonoentratie- program, zulk een man mooht niet weigeren. Weigering ware geweest verraad aan eigen beginsel. Osmiddellgk na de aanneming der opdraoht vereoheen in verschillende organon van de reohterzyde een reeks van artikelen, waarin verklaard werd, dat nu het oogenblik voor Borgesius gekomen was om nis Minister op treden. Het was van de reohterzyde een merkwaardig geroep om Borgesius. Deze had van de reohterzyde die overdrevene waar deering niet verdiend. Maar de toeleg was duidelyk. Men wist, dat Borgesius aan den verkicziogsstryd zelf een yverig aandeel genomen had, en dat by ook met zyu eigen geestverwanten wel eens ia bet krijt was getreden, zoodat hij, aan het bewind gekomen, met groote moeilijkheden zou te worstelen gehad hebben. Hid nu op dien grond Borgesius zioh aan de opdracht onttrokken, dan bad de reohterzyde gezegd: welnu, dan blyven wij aan het roer. En nu kan men wel op zyn vingers ragaan, dat indien dr. Knyper het bewind bad voort gezet, er een soherp conflict met de Tweede Kamer ware uitgebroken, en daar deze er niet de man naar is een strgl op te geven, ware de Tweede Kamer ontbonden, zoodat wij enkele maanden na de eerste verkiezingen wederom voor een felle verkiezingskamp zouden gestaan hebben, hetgeen een ramp voor het land ware geweest.' Ia enkele distrioten had dit wslliobt tot een burger oorlog geleid. Borgesius heeft aan zyo vader land een grooten dienst bewezen, dat by niet het Ministerschap aanvaard heeft. Over de daden van het Ministerie valt nog weinig te zeggen. Maar wat spreker noopt vertrouwen te stellen in hetgeen het tot stand zal brengen, dat is de voorgestelde verhooging der opeenten op de vermogensbelasting en do bedryfabdladting, waaraan ten grondslag ligt het beginsel: «belasting naar draagkracht". Hierdoor wordt het rechtvaardigheidsbeginsel op den voorgrond gesteld. Spreker behandelde nu het werkprogram der Regeericg. Zij heeft maatregelen aange kondigd op sociaal gebied. Zy weneoht de Ongevallenwet tot de visschers en landbouwers I uit te breiden. Reeds onder L9ly bestond het plan om, als de Ongevallenwet eenige jaren had gewerkt, daarin ook op te nemen de landbouwers en de visaohers. Het heeft hem bevreemddat men dit onder het vorig Ministerie aohterwege heeft gelaten. De vorige Regeerirg had het verwyt kunnen ontgaan, dat zij op sociaal gebied niets tot stand heeft gebraoht. Maar men ziet er opnieuw uit, hoe sterk het overwicht van de oonservatieve party in de vorige Rpgeering geweest is. Aangekondigd is ook een wetsontwerp op de Ziekter-'irzekerijg, dat af zal wijken van dat van Minister Kuyper, hetwelk te veel centraliseerde, en dat meer zal zgn in de riobting van mr. J. P. Cau, president van de arron- dissemoors-rechtbank te Zierikzee. Ia uitzicht is ook gesteld Oudordomspensioneering, als de middelen daarvoor besohikbaar zgn. De laatste uitdrukking gaf de rechterzgde aan leiding te veronderstellen, dat bet aan de Regeering met haar ouderdomspensioneering niet meeneos was. Dit is volkomen onjaist. Deze Regeering wil anders handelen dan de vorige, die de inwerkingtreding van de Onderwgsnovelle op 1 Jan. bepaalde, maAr verzuimde de bron aan te wijzen, waaruit de twee millioeren zal vloeien, die de toepassing van dia wet kost. Deze Rcgeering wil, dat de ouderdomspensioneericg eeret zal worden ingevoerd, wanneer de middelen daarvoor door de Staten-Generaal zgn aangewezen. Spreker koestert de verwechting, dat aan het einde van de vierjtrige loopbaan der Kamer de arbeiders niet met ledige handen zullen staan. Besprekend deu landbouw, die in de laatste 15 jaar aanmerkelijk is vooruitgegaan, dank zij ook de medewerking van deu staat, wijst spreker op het verschijnsel, dat de eigen gtërfde boerenstand afneemt. Ook de groote landtouwbedry ven verminderenterwijl het kleia bedrijf toeneemt Maar de paohten stijgen. Zgn geen wettelyke maatregelen te nemen om dat afstaan van de eigengi erfde gronden te beletten Zyo niet wetten te maken, die het kleine landbezit in de hand werken? De Regearieg verklaarde zich bereid de hand eau den ploeg te slaan. Zij beloo le een ondersoek te zollen instellen nar e den i..estand van den landbouw. Spreker ziet die toezegging met Sroots tympatbie tegemoet, want wij zullen aardoor verkrijgen een nieuwe agrarische wetgeving. Ook op landbouwgebied wil men bet beginsel van sooiale rechtvaardigheid zooveel mogelijk tct zyo recht doen komen. Ten aanzien van het militaire vraagstuk merkt mr. Patijn op, dat de vryzinnig- doinokraten en enkele unie liberalen zich verklaard lubben tegen de Begrootiog van Oorlog. Men verweet den Minister, dat by zioh niet had gehouden aan bet conoentratie- progrem. Die grief is onjuist, onbillijk. Het eonoentratie-program bevatte: 1". bezuiniging op militaire uitgaven2". hervorming van het defensiewezen in de riohticg van het volks leger. Bezuiniging wilde de Minister ook. Hg wilde voorstellen doen tot afschaffing van het blijvend gedeelte. Een volksleger wilde de Minster wel in de topkomst, maar niet nu, omdat one volk daarvoor thans nog niet rijp is. De Minister wil eerst vooroefeningen van de jeugd om zoodoende tot een volksleger te komen. De teleurstelling van velen, dat de Minister niet heeft voorgesteld verkorting van den eersten oefeningstyd, die nu 8.J maand duurt, had zioh ook van spreker meester gemaakt. Hy ia een voorstander van algemeenen dienstplicht. Wy hebben nu den persoonlgken dienstplicht, waarby het onrechtvaardig stelsel der loting geldt. Wy moeten waar maken, wat in de Grondwet staat, dat ieder, die gesohikt.is, het land moet dienen. Da eischen der keuring ten opziohte van liobaam en geest moeten verscherpt worden. Door de invoering van algemeenen dienstplicht kan men ook het gehalte van het leger doen stygen. Ten slotte hetkiesreohtvraagetuk behandelend, zegt spreker, dat dit als een wolk boven onze hoofden blyft hargen. In alle beschaafde landen heeft het zyu oplossing gevonden, in Nederland niet. Men wil »>u in de Grondwet zetton, ter vervanging van het bekende art. 80, dat de gewone wetgever het kiesreoht zal regelen. Het kiesreoht is zgos inziens een reoht, dat door den Staat 'gegeven wordt ia het staatsbelang. En al is men nu voorstander van algemeen kiesreoht, gelyk spreker, dan is men nog geen aanhanger van allemans- kiearecht. Wanbetalers van belasting, mis- dadigers. krankzinnigen kunnen in het belang van den Staat worden uitgesloten. Door invoering van algemeen kiesreoht zal r.yns inziens de zedelyke kracht van de wet stggen. Wij hebban ten allen tyde getoond, dat wy zgn eon vrg en ordelievend volk, geheoht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1