ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 5 Mei 1906. Tweede Blad (SS ierik.zeesche Courant). Venohgnt DINSDAG, DONDKRDAG en ZATERDAG. De prjjs per 3 maanden ia f 1,30, franoo per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,— per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8304. DlreoteuTi A, 7, DH LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertenties van 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cta.knsnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrgdaga middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter uierdt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek SchuitJiaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Heeren geabonneerden buiten de stad, die het uit gebreid verslag van de vergaderingen van den Gemeenteraad te Zierikzee in boekformaat wenscbi n te ontvangen, tegen betaling van SO OtS. per jaar, worden verzocht hunne aanvragen daarvoor te zenden aan A. J. DE LOOZE, Directeur. iEUWSTIJPmCEil. Australië. De inwoners van Bairnsdale (Victoria) zijn in den tijd van veertien dagen door een eigenaardige plaag overvallen, die levendig aan ééi der tien Egyptische plagen herinnert. In Exodus 8 vers 3 staat geschreven«De rivier zal van kikvorsohen wemelen, zij zullen in uw huis komen, io uw kamer, op uw zetel, op uw bedook in de huizen uwer knechten, onder uw dienstkneohten, in uw oven en in uw deeg. De kikvorsohen zullen op n en op uw kneohten komen". En uit de Australische stad Bairnsdale wordt gemeld Honderdduizenden kikvorsohen versohenen plotseling voor de stad. Zij bedekten alle straatwegen en wandelpaden. Zij drongen de woonhuizen en de winkels binnen en spotten met alle pogingen om hen meester te worden. In de hamers klommen zij tegen de venster en bedgordijnen op en kropen in de bedden. Het was onmogelijk binnen- of buitenshuis een voet te verzetten zonder eeoige dezer talrijke dieren te dooden en op de straatwegen werden duizenden kikvorsohen door de hoeven der paarden en de wielen der verschillende voortuigen verpletterd. Na 24 uren verdwenen da dieren, afachnw en afgrijzen bg de menechen aohterlatend. Noorwegen. Stockholm, 2 Mei. Vanmorgen hebben in de dyoamietfabriek, behoorende aan de Nitro- Glyoerine-Maatschappij, nabij Vinterviken, drie ontploffingen plaats gehad. De knallen werden door de geheele hoofdstad gehoord. Alle ge bouwen der fabriek zijn vernield en vier werklieden zija gedood. De oorzaak van het onheil is onbekend. Rusland. De geruchten omtrent Graaf Witte's aan staand af tred on nemen nu een vasteren vorm aan. Volgens een Reutertelegram uit St.-Petere- burg heeft Graaf Witte in den Ministerraad medegedeeld, dat hij voornemenB if, om ge zondheidsredenen, ontslag te vragen. Volgens de bladen zou zija aftreden niet aan gezondheidsredenen toe te sohrijven zijn, maar aan versohil van meening met den Czar over het grondwetsontwerp. De advocaat Margolioe, te Berlijn, de reohtsgeleerde raadsman van den Russiechen oud-priester en volkeleider Gapon, is over tuigd, dat Gapon werkelijk vermoord is niet door revolutionnairen, maar door geheime agenten der Russische politie. Gapon had onder een anderen naam een som van f 10.000, gelden van het arbeiders- fonds, in het «Crédit Lyonnais" te Öt.-Peters- burg gedeponeerd en de arbeiders weten nn niet, hoe zij aan het geld zullen komen. Uit Wladiwostock wordt bericht, dat sinds eenigen tijd weder evenals vóór den oorlog, onder de Japanners spionnen worden opgemerkt. Ia den laatsten tijd zijn herhaaldelijk bij de vestingwerken Japanners gevat, die schetsen en aanteekeningen maakten. Een ongewapend soldaat, die bij de vesting zulk een verdaohten teekenaar gevangen wilde nemen, werd door dezen met een revolver bedreigd en voor bg hulp kon halen, was de Japanner gevlucht. Te Tiflis zijn weder 24 personen ge vangen genomen in verband met het ontdekken van een geheime dynamietbergplaats. Odessa, 2 Mei. Er heersoht groote opwin ding in de stad, daar de bevolking verlangt, dat de officier Tarrassow, die in de gevangenis twee soldaten zonder vonnis heeft laten dood schieten, voor het gerecht zal worden gebracht. St.-Peter8bnrg, 2 Mei. Onder medewerking van den vroegeren minister van landbouw, Kuttler, hebben hier interessante zittingen plaats om tot oploeeing van het agrarische vraagstuk te komen, welk vraagstuk het eerst in de Rgksdoema zal worden behandeld. Vele deskundigen op landbouwgebied en tot leden van de Doema gekozen boeren nemen aan dezen voorarbeid deel. Engeland» Een ernstig ongeluk is gebeurd in een steenkolenmijn bij Dowlais, in Wales. Nadat de werktijd om was wachtten de mijnwerkers op de lift, die hen naar boven zou brengen, toen een twintigtal wagentjes, met steenkolen beladen, kwamen aanrollen, met ontzettende snelheid, naar de plaats waar zij zich bevon den. Deze wagentjes waren losgeraakt door het breken van een koppelstang. Drie arbeiders werden dadelijk gedood. Onmiddellijk daalden geneesheeren af, die de gewonden verbonden en vervoerden naar het ziekenhuis te Gardif. Zeven man zijn zóó ernstig gewond dat er geen hoop bestaat hen in het leven te kunnen houden. Eenigen zullen een arm of been moeten missen. Totaal werden twintig arbeiden minder ernstig gewond. Een menschenredder. De 20 jarige baanwaohter Ellis Evans nit Wales heeft een moedige daad verricht. Hij zag Maandag avond om 11 nur op een eenzaam gedeelte der lijn van Manchester naar Llangollen in Wales tweu mannen bezig met het leggen van balken over de rails, doch toen hg naderbij kwam, werd hij door hen aangevallen en bewusteloos achtergelaten. Toen hg tot be zinning kwam, daoht bg aan den naderenden pleiziertrein uit Manchester en liep naar een signaalpost en verzette het sein. Hij bedacht echter dat dit sleohts het signaal «langzaam rijden" was en toen bij hoorde, dat de trein reeds aankwam, greep bij een roode lantaarn en snelde, hoewel uitgeput van de ondergane mishandeling, den trein tegemoet. Hij bereikte de versperde plaats en wist, den trein tegemoet- loopend, deze ongeveer 100 meter voor het noodlottige punt te doen stoppen en zakte toen uitgeput in elkaar. Hij werd in den treia nedergelegd en ligt thacs in het zieken huis. Zonder zijn heldendaad ware de over volle trein waarschijnlijk ontspoord en daarna in het rivierijs Dee gestort. Frankrijk. Het aantal arrestaties, uitgevoerd op 1 Mei, bedraagt 3000665 personen zullen voor den rechter versobijnen. Aangehouden vreemdelingen zullen uit het land worden gezet. Er zijn 250 burgers gewond en 13 politie agenten, alsmede een inspecteur en drie repnblikeinsche gardes. Behalve de inspeotenr, die tengevolge van een slag mdt een stuk jjzer waarschijnlijk een oog zal moeten missen, is niemand ernstig gewond. Reeds zijn Woensdag een 60 tal per sonen voor den rechter verschenen, die hen veroordeelde tot straffen, afwisselend van 48 uren tot 6 maanden. De directeur van het stedelijk labora torium verklaart, in tegenspraak met het gernoht, dat eerst liep, dat de bij de brng van Austerlitz gevonden bom wel degelijk groote sohade had kunnen aanrichten. Io het blikken omhulsel zaten 27 patronen; alleen de Bleohte kwaliteit van de lont heeft de ontploffing verhinderd. BelgiS. Brussel, 2 Mei. In de Kamer begonnen heden de interpellaties over de algemeene politiek der regeering, welke steeds de ver kiezingen vooraf plegen te gaan. De conser vatief-liberaal Hijmane wees er der clerioale meerderheid op, dat onder haar regeering meer dan 100.000 schoolplichtige kinderen in het kleine België zonder onder wijs big ven en dat de regeering door verijdeling van de invoering van persoonlijken dienstplicht de weerbaarheid des lands verminderde. Ten opzichte van het kiesreoht verklaarde Hijmane, dat de groote meerderheid der libsrale partgen vóór invoering van eenvoudig kies reoht was. Hijmans meende, dat de meerder heid des lands het met de meening der linkerzijde eens was en dat de olericalen dat met de verkiezingen zouden bemerken. Het vergaan van liet Belgische school- schip. Dinsdag is in de Belgische Kamer I de droevige historie opnieuw ter sprake gebraoht I en wel door minister Franootte, die begon met voorlezing te doen van het offioiejle rapport van luitenant Wenmaokers. Daaruit bleek al dadelijk een zeer belangrijk feit, n.l. dat, toen men Vrijdag 13 April Vlissingen verlaten had, het schip reeds water over kreeg, zelfs aan de zjjde onder den wind. Da tweemaal per dag verriohte peilingen gaven eohter geen abnormale waarnemingen. «Den 18 April 1906, zoo leest men dan verder in het rapport, liepen we met een gemiddelde snelheid van 10 knoopen; het schip, dat een sterke stroom had aan bak boord, kreeg veel water over, van den boeg tot het vierde luik. Peilingen ia het ruim werden gedaan te zee unr 's ochtends en gaven 3 4 duim water. Dezelfde waar neming werd gedaan in de reservoirs. Tegen 8 uor 's avonds gaven nisuwe peilingen 9 daim in raim no. 4 en 5 duim in ruim no. 1. Wat de reservoirs van 2 en 3 betreft, het was onmogelijk die te bereiken door de golven («poquets de mer"). die over het dek stroom den. De pomp werd in werking gesteld zonder resultaat. Tegen tien nur werd de ketel aangestoken om de stoompomp in gang te S9tten, maar de pompkamer was reeds onder watar, zoodat de stoom, die de voedingspomp van den ketel moest laten werken, geoondeneoerd werd. Wij hebban te vergeefs tot 2 uur 's morgens van den 19den geprobeerd, die kamer te ledigen, welke voortdurend opnieuw door het water werd overstroomd. Op dat oogenblik waarechuwde de derde offioier Célis den kapitein, dat het reservoir voor ballastwater in het aohterschip volgeloopen was en dat de paneeleo waren gebarsten. Kort daarna bezweken de paneelen van luik 2, en toen gaf de kapitein bevende bemanning te wekken". Daarop wordt verteld hoe de last werd uitgevoerd de booten nit te zotten, waarvan de bizonderheden bekend zijn. Er bljjkt echter ook uit hoeveel moeite dat werk gekost heeft, daar men de booten vóór niet meer kon be reiken en de andere booten door de golven tegen het schip werden geslagea. De voorlezing van dit rapport liet de minister volgen door de msdedeeliog, dat er een diep gaand onderzoek zou worden ingesteld, en om een eind te maken aan allerlei loopende geruohten, deelde hij meteen de samenstelling der commissie mee. Nog versohillende mededeelicgen werden daarna door den minister gedaan naar aan leiding van beschuldigingen, in de laatste dsgen uitgesproken. Hij herinnerde er aan, dat het sohip bij zija terugkeer uit Valparaiso in het droge dok gezet werd. De zeevaartcommiesie heeft het toen onderzocht en het een getuigschrift van zeewaardigheid gegeven. Een proces had plaats iogevolge averij in de lading, die het eohip van Chili had meegebracht, en de recht bank sprak een vonnis uit, zeggende dat het schip in volmaakten staat was. De noodige veranderingen werden aangebraoht en Lloyd's Register gaf aan bet schip een getuigschrift van zeewaardigheid. Een ander feitHet schip was voor zijn eerste reis verzekerd bij drie maatschappijen, voor een gemiddelde premie van 5788 pCt. Bij de tweede reis was de premie sleohts 5217 pCt., dit wil zeggen dat zij verminderd werd. Men heeft veel gesproken van een verslag van commandant Fouroault, zeggende aan de regeering, dat het sohip niet beantwoordde aan zijne bestemming. Noch de regeering, nooh de maatschappij heeft ooit een dergelgk rapport ontvangen. Wat waar is, is, dat bij de tweede reis de gezagvoerder aan de com missie de opgave zijner desiderata voor een reis heeft gezonden. Er ia op volkomen wgze gevolg gegeven aan al zijn wenschen. Omtrent de reddingsbooton deelde de minister nog mee, dat het comité van toezioht en ook de kapitein reeds beiden hadden gerapporteerd dat het stolsel van de boot-houders sleoht werkte, maar dat ia teen veranderd tot vol doening van den kapitein. Natuurlijk volgde er een debat, waarin van liberalen kant werd aangedrongen op het overleggen van alle stukken. De minister weigerde eohter beslist ook bestuursstnkken over te leggen, al wilde hg ze wel voorlezen. Dat gaf weer aanleiding tot lieftallige op merkingen. ■adsrland. Ede, 2 Mei. Bij de aankomst der troepen uit Utreoht en Bergen-op-Zoom in het nieuwe garnizoen alhier deed gisteren de stafmuziek het oude «Wilhelmus" hooren, waarna de mansohappen zich naar het achter de kazernes gelegen heideveld begaven. Daar werd oarré gevormd. De officieren stolden zioh voor de troepen op, waarna het woord werd gevoerd door den regimentscommandant, kolonel Hoog kamer. Als ohef van het korps riep hg hun een woord van welkom toe. Ten slotte felioiteerde spreker den garnizoens commandant, overste Donner, met zija com mando en sprak de hoop nit dat hij als oommandant nog jaren nuttig mocht werk zaam zija. Met hoerageroep der troepen en het spelen van het oude «Wilhelmus" werd deze toe spraak beantwoord. Daarna werd door de troepen gedefileerd voor generaal Koolemans Beg oen. De man schappen rukten daarop in naar de kazerne, waar een ontbijt hen waohtte. Io de kazerne werden de officieren nog toegesproken door den generaal. Nijmegen, 3 Mei. Ia een kist met oade boeken, alhier voor f10 gekooht op de ver- kooping van den inboedel van wijlen mrj. Warren heeft de nieuwe eigenaar een oertifi- oaat N. W. 8. groot f 1000 gevonden. Aangezien de kist werd verkooht «met hetgeen er in is," is het geldswaardige stuk thans eigendom van den kooper. Zoo laidde ook het ingewonnen rechtskundig advies. Amsterdam, 2 Mei. Jl. Zondag, des avonds omstreeks 10 nur, werd een heer op den Groeneburgwal alhier, door drie mannen mishandeld en beroofd van zijn gouden cylin- dcr-horloge en dito vestketting, bestaande uit gladde ringetjes met bewerkte tussobenriggen, waarvan eohter een gedeelte in het bezit van den eigenaar bleef, benevens een zwart lederen portemonnaie met overslag en stalen sluiting, inhoudende 5 6 guldenstakkeu en eenig klein geld, alsmede 10 postzegels van 1 cent. Tweo der verdRohten zijn aangehouden. Htt Koninklijk Echtpaar is bier heden weer, geheel volgeDs het vastgestelde program, aangekomen voor tut traditioneele voorjaare- bezoek. In de stad heereohte al vroeg meer dan gewone levendigheid door vlaggen van alle openbare en vele particuliere gebouwen, vooral ia de omgeving v»n het koninklijk paleis en de drukke verkeerswegen, alsmede die, waar langs rijtoeren zullen gemaakt worden. Voorts door het bespelen van het carillon in den toren van het paleis, en door de vele officieren van leger en vloot, uit alle garnizoenen alhier samengestroomd, voor zoover de dienst toeliet, en welke militaire autoriteiten reeds heden tot de audiëntie zullen worden toegelaten. Precies te twaalf uur reed de koninklijke trein, onder de gebruikelijke 51 saluuteohoten, het perron van het Centraal-station binnen, waar h6t Vorstelijk Eohtpaar door den Burgemeesterin ambtsgewaadbenevens door enkels militaire en civiele autoriteiten welkom werd geheeten. De Koniogio was gekleed in een grisperle costuum, met brnin bont, en de Prins in admiraals-uniform. Na een bloemruiker van mej. Regout te hebben aanvaaid, en zioh eenige oogeoblikken in de koninklijke waohtkamer met de daar aanwezige hof officianten te hebbsn opgehouden, namen de hooge bezoekers plaats in het onder de remiee staand, met tweo paarden bespannen, bofrijtuig. De van Het Loo mede- gekomen hofhouding nam plaats in rijtuigen; en zoo ging de stoet in gematigden draf naar het stationsplein, waar «Klein maar Dapper", hit jongelinga weerbaarheidscorps «Prins Hendrik Garde" en oen viertal Oranje verenigingen met de stafmuziek en eene groote menigte geschaard stonden, langs het Damrak naar het paleis. Hier werd het Koninkljjk Eohtpaar ver welkomd met het «Wilhelmns" door de otafmnziek der Kon. Marine, van welk wapen 100 man, onder luit. ter zee le kl. Castelgn, commandant van de «Piet Hein", de eere- waoht had betrokken. Onmiddellijk na eene korte begroeting van ten paleize aanwezige leden der hof bonding, den Commissaris der Koningin in Noord- Holland, de commandanten van stad en marine, dames du palais, enz., verschenen H. M. en Prins Hendrik op het balcon, om de juiohende menigte door die versobgning te bevredigen. De aankomst werd door goed weder be gunstigd. Des namiddags werd audiëntie verleend aan militairen tuesohen 1 en 3, en te 4 nur aan het eerste gedeelte van civiele autoriteiten. Aan het diner ten hove nemen heden, behalve een deel der hofhouding, met den Burgemeester van Amsterdam, de Commissaris der Koniogin in NoorcI Holland, de comman danten der stad en marine, en de wethouders met den secretaris van Amsterdam deel. 3 Mei. Hedenoohtend en middag ver leende H. M. de Koningin, in tegenwoordig heid van Prins Hendrik, aan oiviele autoriteiten en commissiëa audiëntie. De voorzitter van da Kamer van Koophandel, de heer 8. P. van E°ghen, daarop de leden der Kamer aan de Koningin voorstellende, gaf een kort overzicht van den toestand van Amsterdam's handel, scheepvaart en nijverheid, die sedert het laatste bezoek vooruitgingen. Ook de stoomvaartmaatschappijen bloeien, alsmede de kleinhandelinzonderheid de diamant-industrie. De Koningin zoide in den voorspoed van Amsterdam zioh te verheugen; ook daarin dat do scheepvaart, na jaren strijd, thans vooruitgaat. Dit gaf den heer Van Eeghen nog aan leiding te herinneren aan den steun, door het Koninklijk Huis aan enkele stoomvaartmaat- sohappijen verleend. Het bestuur van de «Yereeniging voor Yrouwenkiesreoht" bood hedenmiddag H. M. een proeve van wet aan, tot regeliDg van het yrouwenkiesreoht. Deze werd welwillend aanvaard. Na afloop der audiëntie werd een rijtoer gemaakt. Te 5 nur keerde het Vorstelijk Echtpaar naar het paleis terug, waar h edenavond Ged. Staten van Noord-Holland n at den griffier aan het diner deelnemen. Tengevolge van het overigden van Prins Hendrik VII van Reuse, echtgenoot van Prinses Marie vad Saksec-Weimar, zal bg gelegenheid der soirée ten Paleize, Vrijdag 4 dezer, niet gedanst worden. (Prinses Marie van Saksen-Weimar, oudste dochter vau wijlen den Groothertog Karei Alexander van Saksen-Weimar, is de volle nioht van de Koningin). 's-Gravenhage, 3 Mei. Tweede Kamer). Heden werd het debat voortgezet over het I arbeidscontract en wel over het artikel betrekkelijk sarctie van verbod van gedwongen winkelnering. Volgens dit artikel is do rechter bevoegd naar omstandigheden aan den arbeider sohade toe te kennen tot een minimum (werkelijk geleden schade) en tot een maximum (bedrag I dat voor winkelwaren is besteed). De heer Van den Bergh (Helder) trok zijn amendement in. I De heer Troelstra liohtte de zijne toe om I de minimumgrens te laten vervallen en den i arbeiders ook bevoegdheid te geven tot het j instellen van een vordering tegenover derden I (de winkeliers). Na verwerping van de amendementen is het regeeringsartikel 1647 9bis aangenomen met 59 tegen 5 stemmen. Wegens de bpgrafenis van den heer Gleich- man houdt de Kamer Vrij dag voor middag geen zitting. Gorinchem, 3 Mei. Eenige weken geleden stierf alhier een ongehuwd man van ongeveer 40 jaar, die zeer verslaafd was aan den drank. Hij was afkomstig uit Duitsohlaod, had zijn intrek genomen in eene der volks logementen alhier en ontving tweemaal per maand geld uit Duitsohland. Hij is op kosten van de gemeente begraven. Thans is gebleken dat lig was van zeer goede familia, bezitter van ruim 70,000 mark en dat bij stond onder corateele. Sinds eem'ge dagen bevindt zioh alhier dr. E een broeder vao den overledene, die het lijk naar eene betere plaats op het kerkhof liet over brengen, het graf met bloemen tooide en maatregelen treft ter plaatsing van een grafeteen. Rotterdam, 3 Mei. Naar men verneemt heeft de afgetreden burgemeester besloten het bedrag, dat hem door de burgerij ter beeohik- king is gesteld, aan te wenden tot verwezen lijking van een denkbeeld, dat bg reeds vele jaren heeft gehad. Uitgaande van do zeker niet ongerechtvaardigde meeniog, dat de bloei waarin Rotterdam zich verheugen mag, in hoofdzaak is te danken aan zija voortreffe- Ijjken waterweg, zou bij aan den ontwerper van di8n vaarweg, den ingenieur P. Caland, de eer willen goven van een gedenkteeken, dat Rotterdam nog steeds mist. De oommissie uit do burgerij die over het plan zal worden gehoord, zal zioh daarmede ongetwijfeld ver eenigen. Het gedeokteeken zou dan verrijzen op het Prin sou hoofd, dus komen te staan te midden van de drukke soheepvaartbeweging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 5