Zaterdag 28 April 1906. (Z ierikzeesche Cour an t). Tweede Blad ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Venohflnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prga per 3 maanden ia f 1,30, franeo per poat f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. reraending eena per week, f 10,— per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8301. Dtreoteuri A. ar. DEI LOOZEl. Uitgever-Redacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Ad verten tiénvan 13 regela 30 Cta. meerdere regels 10 Cta., kannen niter lijk tot des MaandagsWoensdags en Vrjjdags middags 2 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fb&nkel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. •Sm N1ËÜW8TÏJDINGERI. Amerika. De burgemeester yan San-Franoisco heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: Weest niet bang voor hongersnood, Spoedig zal er vosdael in overvloed zijn. Gebruikt het water alleen om te drinken en voor de keuken. Leg geen vuur a au in kaohels in de huizen, welke gespaard bleven. Maakt onder geen voorwendsel gebruik van de waterolosets. Graaft gaten, en bedekt deze later, als het mogelijk is, met kalk of andere deeiofecteerende middelen. Laat geen lijk in uw huis achter, maar begraaft het dadelijk. Een epidemie kan alleen voorkomen worden, wanneer gij deze voorschriften stipt opvolgt". Treedt geen huis binnen, dat niet het uwe is. Gij zoudt bij vergissing gehouden kunnen worden voor plunderaar, en dus dood- g' eohoten worden door de soldaten, die bevel hebben gekregen dadelijk zóó kras op te treden". Deze voorsohriften van den burgemeester hebben eohter niet kunnen verhinderen, dat er betreurenswaardige dingen gebeurd zijn. Mensohen, die hun buis niet meer konden terugvinden en zoekend rondgingen in een vreemde woning, zonder eenige kwade be doeling, werden doodgeeoboten. Overal is men druk bezig de dooden te begraven. Do lijken worden geborgen ia graven, overal in de strateo in de haast gemaakt. Op sommige plaatsen twintig tegelijk in ééa gat. Tijd om de slachtoffers te brengen naar de kerkhoven is er niet. Op die manier alleen kan het uitbreken van een epidemie voorkomen .worden. En daar dit werk haast heeft, gaat men eoms over tot het begraven, vóór de indentiteit is vastgesteld. De ramp te San-Francisco. Ean Duitsoher geeft de volgende beschrij ving van deze ramp: Het was Dinsdag een heerlijke voorjaarsdag geweest, heerlijk had de zon gesohenen uit de onbewolkte lucht en een fcisoh windje bad uit zee een weldadige koelte aangewaaid. Rustig was de zon ondergegaan en het avond rood had stad en baai en omliggende berg toppen gehuld in gulden gload. Nauw was het kuostlioht aangestoken, of honderden rij tuigen en antomobieleo rolden naar het opera-gebouw, waar men Caruzo in »Carmen" wilde toejaichen. De groote sohouwburg was tot den nok toe gevuld, heel het rijke Westen was er vertegenwoordigd. Na afloop van de voorstelling vormden zich in de hotels en restaurants vroolijke gezelschappenwier vreugdekreten nog niet verstomd waren, toen de eerste wanhoopssohreeuw door de luoht sneed. En met ééa slag werd die vrengde, die weelde, dat levensgenot, weggevaagd, de praohtgebonwen stortten in puin, de vlammen grepen om zioh heen. Ik stond voor het Colnmbisohe gebouw in de Marketstreet, toen de grond begon te sidderen, zoodat ik op de straat viel. Een oorverdoovend gekraak deed mij opkijken en daar stortte reeds het dak van dat gebouw in, terwijl er een regen van losgerukte steenen om mij neerviel en ik mag nog van geluk spreken, dat geen daarvan mij trof, want niet ver van mij af lagen eenige mensohen te kermen, die door de vallende steenen gewond waren, en wier bloed over de straat vloeide. Toen zakte de grond in, zoodat de fnndeeringen der huizen ziobtbaar werden en daarop volgde de groote paniek van de vlaohtende mensohen. Verblind van angst sprong men uit de vensters, men drong, men schreeuwde, men liep elkaar onder den voet. Ik werd in een mensohenstroom weg gevoerd, zelf niet wetend waarheen, totdat ik het telegraafkantoor bereikte, dat nog ongedeerd was, en waar ik een sohnilplaats vond. Van daar aansohouwde ik het uitbreken van den brand, die zioh voorloopig nog in tegenovergestelde richting van het telegraaf- gebouw voortbawoog. De toestand der mensohen, die in de dicht bevolkte Marketstreet in groote huurhuizen waren opgehoopt, is niet te beschrijven. Honderden groote huizen zjjn met den grond geljjk geworden en tnssohen de puinhoopen liggen talrjjke slachtoffers, dood of met den dood worstelend. De openbare bibliotheek is een vormlooze steenklomp geworden, van den praohtigen stadhnistoren staat nog aleohts het ijzeren geraamte, dat verwrongen en grillig verbogen is. De ramp in California. Blijkens berioht uit Washington is de Nederlandsohe consul te San-Francisco ongedeerd gebleven, doch het consulaat met den inboedel is geheel vernield. Zoo spoedig mogeljjk zullen inlichtingen omtrent laodgenooten volgen. De oonsul hondt thans verblijf te Oakland. Azië. Een vreemde geschiedenis, getuigend van Hindoeech fanatisme, wordt uit Bombay verhaald. Een fakir, die zioh voor God uitgaf, groef in den grond een groot en diep gat, waarin hij op den bodem hout legde, dat hij in brand stak. Hij vertelde daarop aan ver- aohillende geloovigen, dat zij, indien zij met hem in het gat afdaalden, een visioen van den hemel zoaden hebben. Negen van de getrouwen, waaronder vijf vrouwen, volgden den fakir tot op den bodem van het gat, maar nauwelijks hadden zij dien bereikt, of een gegil en gehuil steeg op. Er w6?den hun tonwen toegegooid, maar die braken, en de arme dwepeïs kwamen in de vlammen om. Zwitserland. Te Töieng, in Tyrol, zgn 14 arbeiders in het gebergte door een lawine overvallen. Elf van hen werden door de sneeuwmassa mede- gesleept maar er werden toch cog tien gered. Rusland. Dezen morgen, schreef een coir, nit Moskou eenige dogen geleden, zag ik in de gevangenis de doohter van generaal Izmaïio- visoh, die wegens aanslag op den gouverneur vau Minsk ter dood veroordeeld is. Aan handen en voeten zwaar geketend sleepte zij zioh meer dan zij liep langs mij heen, toen zij naar een andere cel werd overgebracht. Haar broeder en zuster bevinden zioh ook in de gevangenis, als verdacht van deel genootschap; ook zjj zgn geketend en ook op hen is het strenge oellolaire systeem van toepassing. Ook zag ik op mijn onderzoekings tocht nog verscheidene andere jonge meisjes, alle geketend. Generaal Averianoff wordt in den bernohten toren der Moskousohe gevan genis bewaakt. (Averianoff, de voormalige burgemeester van Moskou, werd, naar men zich herinneren zal, gevangen genomen wijl hij, naar het inzioht der regeeriog, al te toegevend tegen de oproeren in Deoamber 1.1. optrad). Onder de bewoners dezer gevangenis ontwaarde ik ook vele grijsaards en kinderen, alle wegens oproer eenige maanden geleden gevangen gezet. Onder hen bevindt zioh een jongelje van nanwelgks 12 jaar, geketend als zijnde een »zwaar politiek verdaoht sujet". Engeland. In Ierland is een boer, George Fletcher, te Killarney, overleden in den ouderdom van 116 jaren. Koning Edward sobonk hem eenigen tijd geleden een gonden tabaksdoos in zgn hoedanigheid van oudsten bewoner der Britsche eilanden. Frankrijk. Volgens de Matin is het juist gebleken, dat er te Montélimar tegen Emile Loubet, den ex president van de Fransohe Republiek, een poging tot moord is gepleegd. Deze poging, waarvan de dader nog on bekend ie, greep plaats op 2 Maart 11. en het stilzwijgen, sinds dien datum in acht genomen, had sleohts ten doel, den sohuldige gemakke lijker te ontdekken. Lonbet bevond zioh op dien dag te Monfé- limar, waar bij na zgn vertrek nit het Ely; és was heengegaan. De bom, waarmede de aanslag zou worden gepleegd, werd gevonden in de vensterbank van Lonbets werkkamer, behoorende tot het huis, hetwelk bij in de Rae des Qaatre- Allianoes bewoonde. Zjj bevatte ongeveer 300 gram ijzer fragmenten eo 700 gram kruit om mijoen te doen springen. Gelukkig dengde de lont vad het overigens hoogst gevaarlijke werktuig niet. Het onderzoek, onmiddellijk begonnen, heeft tot dusverre nog geen resultaat opgeleverd. België. Te Opwnok, gelegen niet ver van Dender- monde, had veertien dagen geleden een boeren knecht, Piet de Geest, een twist gehad met den metselaar Frans van Goethem, z'ó hevig, dat zij aan het veohten raakten en Van Goe them een rammeling kreeg. Deze haalde igo drie broere, Louis, Piet en Jan over tot wraakneming, en de vier broers riepen overal, dat zij De Geett zonden vermoorden. En zij hebben, blijkens een bericht in het Hand. van Antwerpen, woord gehonden. De Geest, die deze wraakplannen kende, durfde niet uitgaan. Toch waagde bij het Zondagavond een bezoek te brengen in de herberg van Saerens, in de Doodstraat. De broeders Van Goethem, die dit boorden, kwamen met messen in de hand, de herberg binnengestormd, en overvielen De Geest, die den tijd niet had, om in den kelder te vluohten. Niet lang dnnrde het, of hsel het herberg- lokaal was met bloed bespat. Het liohaam van den ongelukkige was met een dertigtal steken doorkorven, waarvan vijftien doodelijk. Toen het leven nit het liohaam verdwenen was, wierpen de broers het in de beek, en doorliepen daarna het dorp, hun messen zwaaiend, en andere personen aanvallend, met wie zij ook getwist hadden. Zoo werd zekere Van Roaeum eveneens door steken getroffen. Een rustig voorbijganger, die hen op straat ontmoette, kreeg ook een steek in het gelaat. De wonden van Van Rossom zgn doodelijk. De vier broeders en twee anderen, die hen vergezelden, zgn aangehouden door de gen darmes. VIS9CHEBIJ-BEB1CHTEN. Een ernstige vraag aan oester- handelaren. Men sohrjjft aan de Midd. Crt In het wekelgksch overzioht van The Fish Trades Gazette over den oesterhsndel te Billingsgate, de grootste visohmarkt in Londen, lezen wij onder meer: »De Hollandeche oesters blijven goad ge vraagd en hebben verschillende soorten ver drongen, die gedarende dit seizoen het meest verhandeld worden". En verder: »Orer het algemeen ia er weinig verandering in de prijzen voor zoover betreft de markt- oesters, maar worden plantoesters belangrijk duurder betaald. Talmouth heeft, met het oog op de zeer groote vraag uit Frankrijk geda rende de laatste twee maanden, de pi ijzen verhoogd met 30, 40, tot zelfs met 50 pCt., en oesterbroed van de openbare banken in Kent en Essex is met 30 k 40 pCt. in prijs vooruitgegaan. Amarikaansohe oesters zgn daar en sohaarsoh, Portugeesohe zgn eveneens vaster, en alles wijst er op, dat de prijzen van marktoestera het volgende seizoen hooger zullen zgn". Hierdoor vinden wjj weder bevestigd een vroeger berioht, dat de voorraad oesters in Fraokrijk dermate verminderd is, dat men zioh in Engeland van plantoesters gaat voor zien, het omgekeerde van vroeger. Zullen de kweekers hier te lande met deze berichten hun voordeel doen? Ea is van eene verbetering in de prijzen der plantoesters in den leatsten lijd hier iets te merken geweest Het eerste is te weneohen, maar naar wij vernamen valt het laatste te betwgfelen. Zijn er geen ernstige mannen van initiatief onder de oesterkweekera te vinder, die nog eons een ernstige poging willen doen, om vóór het begin van het volgend seizoen eene aan eensluiting van belanghebbenden tot stand te brengen, en tevens door gepaste maatregelen hun industrie tot den vorigen bloei terug te brengen, ni6t het minst in hun eigen belang? A A R D B EH NGE N. Bij velen, die de laatste maanden geregeld de mededeelingen volgden omtrent de natuur rampen, die de wereld teisterden, is de vraag gerezenbestaat er misschien verband tussehen al deze verschijnselen? Hangen de aardbeving op Formosa, de uit barsting van den Vesuvius, de ramp vau San Francisco, de zeevloed die Zeeland teisterde, enz., misschien niet samen? Woelt en werkt er niet ieti in de inge wanden der aarde, dat zich over groote uit gestrektheden voortzet en spreekt het feitelijk niet vanzelf, dat hetgeen men nu in Oost-Azië, straks in Zuid-Earopa, later in West-Amerika zag gebeuren, uit elkaar voortvloeide? Die vragen kwamen het Hul. belangrijk genoeg voor om ze te gaan voorleggen aan den ou<J-direoteur van het Metereologisoh Instituut, dr. Maurits Snellen, die van aard bevingen steeds reel studie maakte. De geleerde, die thans te Apeldoorn woont, moest lot zijn spijt verklaren, dat hij het antwoord op alle bovenstaande vragen sohuldig moest blijven. »De wetenschap", dus zeide hij, «weet van al deze zaken Dog zoo bitter weinig, 't Is zeer wel mogelijk, dat er in de ingewanden der aarde iets woelt en werkt, dat zich voortplant over groote uitgestrektheden en dat er tussehen al die natuurverschijnselen, die u noemde, inderdaad verband bestaat. Maar 't kan even goed zijn, dat wij te doen hebben met plaat selijke verschijnselen, die zich toevallig kort na elkander voordoen. Noch het een, noch het ander is met zekerheid te zeggen. Aard bevingen behoeven niet altijd het gevolg te zijn van vuleanisohe uitbarstingen; zij kunnen evengoed het gevolg zijn van plotselinge inzinkingen van den bodem. En hoewel men verschillende «haarden" van aardbevingen in bergstreken kan aanwijzen, zoaden m. i. in zinkingen van den bodem bijv. in ons land ook, niet tot de onmogelijkheden behooren. Maar met zekerheid ik herhaal het kan de wetenschap omtrent het verband tussehen deze dingen niets zeggen. Dat de aardbevingen zioh vaak op enorme afstanden doen gevoelen is vaak bewezen door de afwijkingen vsn de seïsmographische instru menten. Zooals men weet heeft men aan het Metereologisoh Instituut te De Bilt eenigen tijd zulk een instrument op proef gehad en daarop heeft men zelfs afwijkingen kunnen zien door aardbevingen in verwijderde deelen der wereld, veroorzaakt. Dat instrument is er thans niet meer en tot dusverre was de re geering niet bereid de gelden voor een eigen inrichting van dien aard toe te staan. 't Is mogelijk, dat men na een jaar of langer door waarnemingen gedurende de laatste maanden gedaan, omtrent het verband tussehen al deze natuurverschijnselen iets meer zal kunnen constateeren, maar voor het oogenblik is er niets van te zeggen". Gemengd Nieuws. In de Indisohe bladen komt een berioht voor van Louis Bouwmeester, waarin bij mededeelt, dat hij in Augustus ten tournéa door Java zal maken, en daarna naar Neder land terugkeert, om in Jan. a s. met een nieuw gezelschap een tweede kunstreis door Indië te maken. Te Oo terhout (N.-B.) heeft een vrouw 'a nachts in een vlaag van waanzin haar zoontje van 5 maanden nit de wieg genomen en in eon mestput geworpen, waarin de kleine is gestikt. Da justitie nit Breda heeft reeds een onderzoek ingesteld. Te Etten is in een boterfabriek inge broken; 500 K.G. boter zijn ontvreemd. Een zonderling duel heeft in de groote wereld te Warschau groot opzien gewekt. Een der aanzienlijkste inwoners dier stad, Graaf Feodorowo, gaf in zgn hois een schitte rende partij, en de heldin van bet feest was de echoone en geestige doohter das huizes. Twee jonge Poolsohe edellieden, de hoeren Nidetzki en Komorovsfai, maakten haar het hof en de beide mede-minnaars, die t&d jongs- afaan vrienden waren, kregen dien avond een zoo hoogloopendeo twist om de aangebeden sohoone, dat zij besloten tot een zeer bizonder, zoogenaamd Amerikaansoh, duel. Zij spraken af, dat zjj samen een partg »ócartó" zoaden spelen, en dat degeen die de partg verloor, zich zou doodschieten. De beide jongelieden namen schijnbaar vreolijk deel aan het bal en na het souper gingen zij samen naar het epeelsalon. De partij véoarté" duurde slechts kort. Komoroveki verloor. Hij stond bsdaard op, haalde een revolver uit den zak en soboot zioh een kogel door het hart. De dansers, die op den knal van het sohot kwamen toesnellen, vonden den jonkman dood op den vloer liggen. Nidetzki begaf zioh onmiddellijk naar het spoorwegstation, vanwaar bij vertrok naar Berljjo. En de sohoone doohter van Graaf Fuodorowo was den volgenden dag verloofd met een Rusaischen Prins. Een vaderlijke vermaning De gehuwde onderofficieren t9 Blankenburg, in Brmswijk, hebben een vadorlijke vermaning gekregen. Zij moeten zorgea dat hnnne vrouwen niet te veel aan opsohik uitgeven. In geen geval mogen zg dnlden, dat er op het eten beknibbeld wordt ter wille van mooie kleeren en andere weelde-artikelen. Alleen voldoende en kraohtige voeding kan de onderoffioieren geaohikt maken voor de uitoefening van hun ingespannen dienst. Als minister Podbielaki nu tegelijk eens zorgde, dat het vleesoh goedkooper werd. Een zonderlinge moordgeschiedenis. Te Weikersdorf nabij Weenen, vond men de vronw van een stoelen matter in baar woning vermoord op haar bed liggen. Naast het lijk, waarvan de hals was afgesneden, lag een mes, dat haar man toebehoorde. Brandende kaarsen had de moordenaar om het lijk heen gezet, een kruis en een palmtak legen op haar borst en op de tafel hg oen brief, onderteekend door den eohtgenoot, die bekende, zgn vrouw vermoord te hebben. Men vond den man, na eenig zoeken, ten huize van zgn brosder, die 3J uur verder woont en waar hij niets van het gebeurde had verteld. Wat hem tot zgn treurige daad aanleiding heeft g«geven, kon men Diet nit hem krijgen, en men vermoedt, dat hg in een vlaag van waanzin heeft gehandeld. Een Engehob geestelijke uit Toronto, in Canada, de eerwaarde Sunderland, die van 66D reis door Britsoh-Indië Is teruggekeerd, heeft een schrikkelijk zondenregieter open gedaan ten laste van het bewind der Eogelsohen in Znid-Azië. Hij houdt staande, dat zoo er van 1860 tot 1900 meer dan tienmaal hongers nood is geweest, waarbij 15 millioen inlanders ah slachtoffers zgn omgekomen, die rampen niet moeten worden toegeeohreven aan over bevolking, niet aan mielnkkiog van den oogst, nooh aan de droogte of de geringe vracht baarheid van den bodem, maar alleen en uitsluitend aan de buitengewoon zware en drukkende belastingen, waardoor de bevolking zelfs in tijden van overvloed niet in staat is zioh behoorlijk te voeden. Sunderland geeft statistieken om aan tq toonen, dat er minstens 40 millioen meosobon zoodanig verarmd zgn, dat zij zioh nooit hun genoegen kunnen eten. Het zout is enorm ver boven de waarde belast en evenzoo is elke indnstrie totaal onmrgclijk gemaakt. Voor de ambtenaren zij a schatten noodig, welke, evenals al het andere geld, uit het land en naar Engelard gaan. Hierom noemt hij Groot- Brittannië een echte parasiet, die zgn reus- aohtige koloniën in A zië uitmergelt. Ingezonden Stukken. Een onzichtbaar gevaar en zijne bestrijding De wasoH. Maandelijks en jaarlijks geven tal van cou ranten opgaven over het aantal sterfgevallen in ons land, en worden daarbij vaak ook de oorzaken en de aard der ziekten opgegeven. De besmettelijke z'ekten eischen voor zioh een enorm deel van deze sterfgevallen en bedroegen in 1901 b.v. voor de provincie Groningen nog 20 pCt., dus op 5 sterfgevallen één slachtoffer in den strijd tegen de baote- rieën, die microscopisch kleine organismen, die onvermoeid een kamp voeren tegen al wat leeft. Lands- en Gemeentebesturen zijn er steeds op uit het dreigend gevaar voor epidemieën te bestrijden, en overal zooveel mogelijk ver beteringen aan te brengen, teneinde aan de voortwoekerende bacterieën zooveel mogelijk elke ontwikkeling onmogelijk te maken. Graohten en slooten worden gedempt, riolen overal aangelegd, waterleidin en worden ge maakt, de vele slaohtplaat* n in grootere gemeenten worden vervangen ïoor een abattoir, krotten worden afgebroken en zindelijke ruime woningen daarvoor in de plaats gebouwd, besmettelijke zieken worden afgezonderd in barakken enz. enz. Stratenreiniging en vernietiging van stads- afval zijn onderwerpen, die in het openbaar veel behandeld worden, en op welk terrein enkele gemeenten reeds belangrijke maat regelen genomen hebben, zooals b.v. in ons land de stad Groningen, die een voorbeeld is geworden wat hygiënisebe toestanden aangaat. Deze stad, weleer de ongezondste van ons land, neemt nu hygiënisch een allereerste plaats in. Alle deze maatregelen hebben tengevolge, dat aan de mioroscopisoh kleine bacterieën veel geschikt terrein tot voortplan ting ontnomen wordt, want in onreinheid en vuilheid tieren die verraderlijke bacterieën voort en doen hunne aanvallen op de maag, de longen en wat vooral ook niet vergeten moet worden, ook op de huid. Reinheid en zuiverheid overal, voor ons eigen liohaam en voor alles waarmede het in- en uitwendig in aanraking komt, is een eerste vereisehte om ziekten te bestrijden en te voorkomen. Dat door enting in de huid (inoculatie) smetstoffen opgenomen kunnen worden is een algemeen bekend feit en dat door besmette kleéren niet alleen enkele ziektegevallen spo radisch overgebraoht kunnen worden, maar zelfs ernstige epidemieën ontstaan zijn, mag ook wel als volkomen bekend en erkend heeten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 5