Dinsdag 24 April 1900. (Z ierilizeesch.e Courant). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad in PriviNOit. ZIEIilRZEËSËHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maaiden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië eni. verzending eeni per week, f 10,— per jaer. 62ste JAARGANG. No. 8299. Dlreoteuri A. J. DH LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRANEEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiëevan 13 regela 30 Cta. meerdere regeln 10 Cta., knnnen uiterlijk tot de> Maandags Woensdags en Vrjjdags middags 2 ure bezorgd worden. Groot?, letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FhSnkel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Amerika San-Franciaco, 20 April. De politie liet alle bier ea sterke draaken wegloopen door de goten. De burgemeester leidde zelf het werk der brandbestrijding. In het voornaamste deel" der stad is thans in den waternood voorzien door herstel van da hoofdleiding. De voornaamste kwestie is nu do moed voorraad. Er komen treinen vol levensmid delen BHD. Alles gaat met militaire stiptheid in zya werk. Water wordt nu in over vloedige rantsoenen uitgedeeld, deu geheelen dag. De vluchtelingen staan in lange rijen, zwijgend hun beurt af te wachten om voedsel te ontvangen. In hei Golden Gate-Park, waar 15,000 vluohteiiogon zyo, h°eft man groote stations ingerioht voor het oitdeelcn van mondvoorraad. Duizenden meuschcn zijn verspreid over de open plekken en de kuden langs den zeekant. Er ziji sinds de ramp 5 kinderen in het kamp geboren. Er gaan vluchtelingen naar alle plaatsen in den omtrek der stud; de meesten gaan naar Oakland. Zondag is er geen kerk. De gemeenten nemen deel aan het hulp- en reddingswerk. De pogingen om den braud ia de Van Ness-Avenue te staiten, ziji over 't algemeen geslaagd. De vlammen sloegen slechts op een paar plaatsen naar het westen over. Er is alle grond te gelooven, dat men deze op ziohzeif staande branden cu meester is; dat wil zeggen, dot het stadsgedeelte ten westen van Franklin-street en de wijk ten noorden van Presidio gered zijn. Aan den waterkant ie men den brand nog niet meester. Er waait een hevige noord westen wind. Het veerhuis, w?-ar het eenige telegraaf kantoor is gevestigd, wordt bedreigd. Ook het Armengasthuis aan den waterkant ver keert in gevaar; men maakt daar aanstalten tot wegvoeren van de zieken. Ia de vernielde stadsgedeelten is het vol slagen duister; behalve waar de vlammen nog woeden. De overheid beschouwt den toestand als zóó ernstig, dat zij besloot, 1000 buitengewone politie-agenten met geweren gewapend, in dienst te stellen. Bij het zoeken in de puiohoopen blijkt, dat er vele dooden zijn. Vijf-en-zeventig werden nit het puin van oen huurkazerne bij de Minnastreet gehaald, dat er evenveel zullen liggen onder twee andere gebouwen, waar men nu aan het zoeken is 21 April. Het vuur is nu tot staan gebracht en beperkt tot een kleine strook aan den zeekant, een halve mijl ten noorden van de stoompont. Het westelijke stadskwartier is behouden, zoo ook het gebouw van het veer en de aangrenzende klokketoren. De Southern Pacific Spoorwegmaatschappij slaagde er gis terenavond in dea eersten trein in San- Franoisco binnen te laten rijden langs het kustspoor van Loa Acgolos en San José. Sedert de aardbeving gaan cu de treinen voor het eerst weer betrekkelyk regelmatig. Onder wyl zijn sterke ploegen van wegwerkers zonder onderbreking bezig met het herstel van de andere lijnen, die na wel spoedig voor het verkeer gereed zullen zijn. Cleveland (Ohio), 21. Gisterenmiddag ii hier in verscheidene doelen der stad een lichte aardbeving gevoeld. De landverhuizing naar Amerika bemoei lijkt. De immigratie naar N -Amerika zal naar alle waarschijnlijkheid in de toekomst niet zoo gemakkelijk gaan als tot nu. Door een oommissie van den Bondesenaat is nader een nieuw wetsontwerp gemaakt, waarbij de hoofdelijke belasting voor immigranten van twee op vijf dollar gebraoht wordt. Bovendien zullen stoomvaartmaatschappijen, welke land verhuizers vervoeren, die niet tosgelaten mogen worden, voor elk geval een boete van 400 dollar moeten betalen, terwijl de tegenwoor dige wet deze boete alleen voor het vervoeren van mensohen mat walgingwekkende of be smettelijke ziekten vaststelt. Verboden zal thans worden de toegang voor alle geestelijk en lichamelyk niet normale personen, mensohen onder de 48 jaren zonder geleide van ouders. De hoofdelijke belasting wordt ook gevraagd van tourieten en reizigers voor zaken. Algemeen had men ook verwacht, dat in de buiteulandsche havens artsen zouden worden aangewezen om de immigranten te keuren vóór zij deu overtcoht ocdernemen. Thans wurdt om gezondheidsredenen één procent geweigerd. Voor deze ODgelukkigen zou het een weldaad zijn, wanneer ban do kosten van heen- en terugreis bespaard bleef. Het ontwerp bevat,zulk een bepaling eohter niet. West-lndië. Des naohts is in het woonhuis van plantage j «Zorg en Hoop", nabij de Niokerio in Suri- j name, terwijl de bewoners sliepen, een tijger de galerij binnengedrongen, om een bond te pakken. Een vervolging ontstond in de galerij, door het geraas waarvan de bewoners gewekt werden. Eer men beneden kou komen vluchtte de tijger de trap af, met den janken den hood in zija muil. Iacaiddels was ook de «waohter" wakker geworden, die zoo kordaat was, den tijger ia 't voorbijgaan een flioken stokslag te govjn, zoodat het roofdidr zijn prooi in den steek liet en io het naburige veld verdween. Rusland. Bakoe, 24 April. Onder het patronen- magazijn van het garnizoen is toevallig een 200 meter lange onderaardsehe gang ontdekt, die in een naburig huis uitkwam en waarin een eleotrisohe waarschuwer was. Do eigenaar van het huis en andere personen zijn ge arresteerd. België. Op de Internationale Huishoudingstentoon- stelling, die thans te Antwerpen worit ge houden, brak Vrijdagavond brand nit in het paviljoen der voedingsmiddelen, dat vau hout gebouwd is en een oppervlakte van 40 aren beslaat. De deuren waren op het gowoue uur gesloten, toen men om kwart vóór zevenen rook nit het dak zag komon. Weldra stond het geheele gebouw in brand en werd met de in zondingen een prooi dor vlammen. De eohade wordt op f 50,000 geschat. De brand wordt toegesohreven aan kortsluiting. Alweer wordt er gemeld dat het onder zoek inzake den wreeden meisjesmoord in de Zwaluwestraat te Brussel met vernieuwden ijver is hervat, omdat man 6en spoor zou hebben gevonden. Dit is eohter reeds zoo vaak gezegd, dat er nu weinig vertrouwen gewekt wordt door de voorspelling van een spoedige arrestatie. Zondagnacht kwam zekere Commeyae te Dadiztele laat thuis. Hjj moest aankloppen. Zijn vader, geen antwoord bekomend op zijn vraag: «Wie is daar?" ducht met kwaad willigen te doen te hebben en loste een schot van uit de gang. De kogel doorboorde de deur on trof don zoon, die op den grond viel. Eindelyk kon hij met groote moeite opstaan en naar de woning van zijn tante gaan, welke op 400 meters afstand van daar woont. Hij heeft zioh te bed moeten leggen en zij a toestand Bobijnt nogal erg te zijo. Nederland. Apeldoorn, 20 April. De Koningin bood den Prins op zijn geboortedag ten geschenke aan een span prechtige sohimmels. Het stal-personeel schonk een fraaie omlijste photo met het geheele personeel ia galatenue de departementen van het Paleis boden vele bloemgesohenken aan. Ten paleize arriveerde de secretaris van den Prins, Von Bülow. Koningin en Prins met de Koniagin-Moeder en een broeder van den Prins maakten gisteren een rijtoer naar Hoog-Soeren. Arnhem, 24 April. In een huis aan het Eusebiusplein alhier is door een gasoctploffiog groote eohade ontstaan. Men had de gaskraan van den geyser in de badkamer open laten staan en daardoor had zioh een groote hoeveelheid gas tuesehen de plafonds verzameld. Toen men nn met lioht bovenkwam, ontstond een hevige ont ploffing, waarbij de plafonds vernield werden, de kap van het dak ontzet werd, de ruiten sprongen en een muur soheurde. De vrouw deB huizes bekwam brandwonden in het gelaat. Er ontstond geen brand. 's-Gravenhage, 21 April. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Genera&l zijn thans tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 4 Mei, des namiddags ten 2 ure. Naar men verneemt, moet de voorzitter der Tweede Kamer voornemens zijn, dan aan de oentrale oommissie voor te stellea den volgenden dag (Woensdag 2 Mei) een aanvang te maken met het onderzoek ia de afdeelingen van de reoda door hem ia de vergadering van 6 dezer voor ecotie-onderzoek genoemde wetsontwerpen, benevens van de ontwerpen van wet, betrekke lyk: wijziging der Hinderwet; vorhoogiog van de waterstaatsbegrooting voor 1906 (brug over de Gouwe), en onteigeniog ten behoeve van een spoorweg van Neede naar Hellendoorn. De Koningin-Moeder heett het volgendo reisplan gemaakt: H. M. vertrekt 23 April naar Engeland, keert vandaar 4 Mei recht streeks naar Amsterdam terug, vanwaar H. M. 5 Mei 's nam. 5 uur, naar Burgsteinfurt ver trekt ter bijwoning van da zilveren bruiloft van den Vorst en de Voretin van Bentheim. Daarna wordt de reis vervolgd naar Honnef tot het brengen van een bezoek aan de Koningin van Zweden: vandaar een bezoek aan den Erfprins en Erfprioses van Erbach, in Odenwald. Ten slotte zal H. M. langdurig verblyf houden in het Sohwarzw&ld om in de tweede helft van Juni haar zomerverblijf te Soestdyk te betrekken. Minister Krans is behouden in Chili aangekomen. Botterdam, 21 April. Ongeveer kwart over tienen gisterenavond brak brand uit bij den stalhouder Van de Kljrk aaa de Sohuiten- straat. 8 paarden kwamen in de vlammen om, sleohts enkele werden gered. Versohillende rijtuigen wsrden beschadigd. De stalhouder werd bewusteloos wegge dragen van schrik. De brandweer blueohte het vuur met vier spuiten in 1 uur tijd. Op den Oostzeedijk reed een aanrukkende stoomspuit in een sljjterij der firma Helle brekers, waar aanzienlijke schede werd aan gericht. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Gisterennamiddag om 6 unr liep in de Weeteretra&t een man achter een handwagen met puin. De man waggeldo zoodanig dat het de aandaoht trok, zoodat een paar agenten hem naar het bureau aan de Veer kade brachten, waar hjj bewusteloos werd en niettegenstaande alle pogingen niet bij te brengen was. Toen hij per brancard naar het Ziekenhuis werd gereden bleek bij bij aankomst overleden. Direct is het lijk daarop naar het drenkelingenhnis te Crooswyk ge bracht, waar het herkend is te zyn dat van den 52 jarigen opperman W. B.in dienst van den metselaar V. aan de Nieuwehaven. De oorzaak van den dood iz onbekend, dooh vermoedelijk heeft een hartverlamming aan het leven van den man een eiude gemaakt. Hedenmiddag 3 u. 50 heeft een dynamiet- ontploffiog plaats gehad in de Fyroteobnizohe fabriek van den heer A. Gall aan den Hillegers- bergechen plas aohter Plaats Lommerrijk" vau den heer Stal. Brand werd niet veroor zaakt. De heer A. Gall werd geheel vermorzeld. De kneoht is in de luoht gevlogen en kwam tdreoht in den plas. Men heeft hem nog niet gevonden. Zierikzee, 23 April. De Concertzaal was Vrijdagavond ter gelegenheid van de Lief dadigheidsvoorstelling ten voordeele der geteisterden door den Watersnood in Zeeland uitstekend bezet. Opgevoerd werd «Neo of da Martelaars der Catacomben", een uit het Franeoh vertaald drama, dat ons naar het oude, heideueohe Rome verplaatst, naar den tijd, toen keizer Valerianae regeerde, en de Christenen wegens hun geloof nog aan wreede vervolgingen waren blootgesteld. Ammon, de afgodsdienstpriester in Rome, ia de (ype van eon onverzoenlijken geestdrijver, die meent, dat zij, die voor de goden van het Romeinsohe volk niet hun knie ootmoedig willen buigen, daartoe, als het middel der overreding mocht falen, door folteringen moeten gebraoht worden, en zoo zij trotseerend de felle smarten der pijnigingen in hun weigering standvastig mochten volharden, dat tij dan den vreeselijksten marteldood dienen te ondergaan. Als de schrijver van het drama ten doel had het afschuwwekkende van een dergelijke geest drijverij op het tooneel aanechouweljjk voor to stellen, dan ii hij hierin naar weneoh geslaagd. Heeft het stuk eenerzyds een niet genoeg te waardeeren moreele strekking, anderzijds doet het ons zien en bewonderen, tot welke opofferingen een rotsvaste overtuiging aan het geloGf den meosoh kan brengen. Het stuk werd zeor goed gespeeld. Allen waren rolvast: niet één haperde een oogenblik. Ook de mise en scèae liot niets te wensohen over. Vooral de aanblik der oat&comben maakte den gewensehten ernstigen, somberen indruk. De processie der zusters in de oata- oomben miste haar uitwerking niet. Het was een goed geordend geheel. Ia één woord, het was een mooi stuk, dat voortreffelijk gespeeld, uitmuntend van stapel liep. Het Zieribzeesoh Strykorohest bad, gelijk wij reeds hadden aangekondigd, zijn gewaar deerde medewerking toegezegd. Ea bet ver leende die op een wijze, die boven onzen lof verheven is. De diepe stilte, die gedurende de uitvooring heereohte, was een treffend bewijs, dat het anditorium. dat anders Lij opvoeriogea de muziek als bijzaak beschouwt, nu vol gehoor was, en volop genoot. Na de pauze kregen wij eonige tableaux- vivaots te aansohouwen; het eerste stelde voor: De Christenen voor de leeuwen in de arena; het tweede de verheerlijking der martelaren, en tot slot Oud-Vossemeer in het water, ge- sohilderd door deu heer A. Gudde, en bezoek van H. M. de Koningin aan Oud-Vossemeer. Ook de tableaux voldeden zeer goed. Op het tooneel was een nieuwigheid waar te nemen. Men merkte er namelijk eleotrisoh lioht op, waarvan de heer Korsten de leverancier was. Nadat het laatste tableau vertoond was, betrad mr. H. Pol vliet, de voorzitter van 't comité dat tot de liefdadigheids-voorstelling het initiatief had genomen, het tooneel, en sprak zijn dank uit in de allereerste plaats aan het publiek, het welk in zoo grooten getale was opgekomen, waardoor het doel der uitvoering de nood lijdenden door den watersnood frantiësl te helpeu steunen, bereikt was; in de tweede plaat a aan de heeren executanten, die hun tyd en gaven voor het goede doel ten beste hadden gegeven (levendig applaus), en in de derde plaats aan den heer A. Gudde, deu onver- moeiden regisseur, die zooveel heeft gedaan om dezen heerlijken avood te doen slagen. Namens het comité biedt bjj hem als blijk van waardeering zijner verdiensten een krans aan. (Fanfares en donderend applaus). De heer Gudde, getroffen door dit blijk van waardeerirg, dankte veelmalen voor de hem bewezene eer. De opbrengst der opvoering bedroeg na aftrek van alle onkosten f 200,80. Mr. D. van der Vliet hoeft aan den gemeenteraad zyn ontslag als wethouder ingediend. Naar wij vernemeD, is hot Leger des Heils in onderhandeling met mej. Weltevreden, om het huis met rnime zaal in de Large Nobelstraat alhier van hanr te koopen tot het honden van oefeningen van dat Leger. In de vergadering van den Vierbannen- polder is heden besloten tot versterking en verboogiog van de zeedijken aan de Noord en Zuidzijde van den polder, waarvoor bet benoodigde bedrag op de begrooting is gebraoht. De Zeeuweohe Spoorboot no. 2 (dienst Middelburg—Zierikzee) is tijdelijk buiten dienst gesteld, en naar de werf der Kon. Maafschappij »De Schelde" te Vliesiagen overgebracht tot het ondergaan van de noodige voorzieningen. Ia versohillende plaatsen van Zeeland eironleeren adressen aan de regeering om eene wijziging in de vacoinewet te verkrijgen. Benoemd tot tijdelijk onderbaae aan het Hoogheemraadschap Delfland" de heer J. J. Sohikber te Colynsplaat. Benoemd tot betaalmeester te Tiel de heer R. Reepiug Brouwer, thans te Terneuzen te Terneuzen jhr. W. de Marees van Switideren, surnumerair bij den dienst der Rykssohatkist. De spoorweg-maatsohappy Mechelen Terneuzen zal over 4905 een dividend uit- keeren van 42 iranci per aandeel van 500 fr., alzoo 8,4 pCt. Bij het verriohten van graafwerk is te Hulst een gave kruik gevonden met het op- sohrift «Baldem-Menniken" en het jaartal 4579. Ook werden verschillende meneohelijke geraamten gevonden, waaronder zeer gave. Men vermoedt, dat op die plaats eertgds een klooster heeft gestaan. Een slager te Graauw had vóór e«n paar weken het ongeluk, met zyn fists een val te doen. Hoewel behoorlijk medisch ver bonden thuis gekomen, moet hg zioh tooh inwondig bezeerd hebben, waaruit de zoo genaamde klem oniBiond. One inkt dt genees kundigs hulp is by d^zer dogen o* rieden, nalatende eene weduwe met 3 kleine kinderen. Een goede kruiderij is van groot belang voor de voeding. Dit wordt hoe langer hoe meer erkend. Een deugdelijk middel om te kruiden verhoogt niet alleen den smaak der spijzen, maar wekt ook den eetlust op en bevordert de spijsvertering, dus maakt dat de spijzen ons meer nut doeD. Daarom wordt ook hoe langer hoe meer zulk een kruidingsmiddel gewaardeerd en op prijs gesteld. Sinds lang nu werd bewezen, dat Maggi's Aroma zulk een middel is. Ze is onovertroffen voor het verbeteren van soepen, bouillon, sausen, gestoofde schoteltjes; ook de gestampte pot wordt er veel smakelijker door. Een paar druppels bij het opdienen volgens voorschrift of recept er aan toegevoegd, zijn voldoende. Naar eisch gebruikt, geeft Maggi's Aroma aan iedere huisvrouw gelegenheid tot werkelijke bespariDg van allerlei onkosteD, daar ze minder vleesch noodig heeft om een goede soep of een lekker sohoteltje te bereiden. Dreischor. Voor de betrekking vee Ontv.- Griffier vaa den polder Dreischor hebben zioh aangemeld z-a sollicitanten, waaruit door h t bestuur, in alphabetisoha volgorde, is ge maakt de volgende aanbeveling: de hutten jhr. J. C. F. Hoeufft, J. J. Klompe en A. P. der Weduwen, allen alhier. Tholen. Zaterdagnamiddag is alhier, na een kortedooh hevige ongesteldheidop 58 jarigen leeftijd overleden de heer P. Laban, gemeente-secretaris en ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Behalve bovengenoemde batrekkiogen be- kla^dda hij die nog vanseor< taris van Poortvliet, van het Weezen- en Algemeen Armbestuur to Tholen, voorzitter van de afd. Ned. Prot Bo-d, commissaris der Natsapiar- bank voorzitter van het Begraf ipfoade, vervo'gens besiunrelid van andere V^rceni- giogen. Een zeer verdienstelijk, bemind en werkzaam man heeft Tholen aan hem verloren. Goes. De werklieden-vereeniging «Eigen Hulp" ontvicg in het eerste kwartaal 4906 aan contribute ën van leden en voorstanders f 523.27, dooh gaf daarentegen ten behoeve van zieke leden uit f 770.73®, waardoor de kas verminderde met f 247.46®. Deze bedraagt nu cog f 3116 58"'. De vereeniging telt 287 leden. Een belangrijk onderwerp zal besproken worden op de aanstaande bijeenkomst van burgemeesters en seoretarisBou op de beide Bevelenden, n.l. da wensoh lijbheid om in het reglement op de voetpaden en wegen in Zeeland bepalingen op te nemen omtrent de breedte der vellingen van de wielen der voertuigen, die deze wegen berijden. Met het oog op het vervoer der suiker bieten in bat najaar is deze bepaling natuurlijk van veel bolarg. De bestuursleden, jhr. Lewe van Nyanstein en J. J. van Goreelreap, burgemeesters van 's-Heer-Areodskerke en Rilland-Bath, zyn aan de benrt van aftreding. Wat ynen al niet steeltVan een wagen, die eenigen tijd onbeheerd stond, stal men een tinner- lamp; 't gestolen voorwerp en den dader heeft de politie onti kt. J. S.bode van het muzie*geselschip te 'a-Heer-Arendskerkeheeft vera oedelyk «vergeten" af te dragen de gelden, beboorende aan dit gezelschap. Hg is deswege naar Middelburg vervoerd om zioh daar te ver antwoorden. Middelburg Ter aanvulling van bet telegrafisch bericht in ons vorig nummer, doelen wij thans mede den nitslag der verkiezingen voor leden der Prov. Staten in de distrioten Middelburg en Vliseingen: Middelburg. Uitgebraoht 3743 geldige stemmen. Gekozen de heer H. P. den Bouw meester (lib.) met 4880 stemmen, de heer C. Verhage (anti-rev.) verkreeg '4833 stemmen. V1 i s s i d g e n. Uitgebracht 3038 geldige stemmen. Gekozen de heer G. v. d. Patte (anti-rev.) met 4636 stemmen, terwjjl op den heer A. J. van Ookenburg Sr. (I.) 4402 stemmen waren uitgebraoht. De Staten van Zeeland bestaan dus thans nit 46 liberalen, 49 anti-revolutionairen en 7 katholiek.-n. De liberalen h bben zetel gewonnen. 23 Aptil. De Vrydag gehouden stemming voor een lid van de Pro*. Skaten beeft bewezen, dat d« vrijzinnigen op het platteland van Walcheren goed vooruitgaan, en w») ten koste van de antirevolutionairen. Vrijdag verkreeg de liberale oandidaat te Veere 85

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1