Donderdag 19 April 190$, Tweede Blad HEUWSTIJOIHGEII. ZIERIKZEESCHE (Z i e r i li z e e s c li e NIEUWSBODE. Courant). Versohgot DINSDAG, DONDERDAG cc ZATERDAG. De prgg per 3 m&andeit ia f 1,30, fr*noo per poet f 1,00. Noord-AmerikaTraneraal, Indie est. veriendinp een» per week, f 10,— per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8297. Dlreoteuri A. J. Da LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buiten!, nieuws. Advertontiëovan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vvijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FhéLnkel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Afrika, Ia Marokko heerecht een voortdarende hongersnood. Ouder de Joodsohe bevolking van Aiemour komen dikwijls tterfgevallen voor teegevolgo van honger. Hoaderden bedelaars leven van wortel* en kruiden. De grootste nood is in Marrckesob, een gevolg van de groote droogte der laatste drie j*ren. Ook uit Casa blanca komen vaak treurige berichten; de prizen voor loven»-middelen zijn daar ongehoord eu bovendien hcerechen er typhus eu pokken. Amerika. De New-Yorkflche bladen bonden zioh op het oogecbiik bcz'g mat een ernstige zedelijk- heid «kwestie. Voor eer.igen tgd liet mad Posters, wonende Dounonystaat, Brussel, aan den h' cr Roemaet, consul voor België te New-York weteo, dat haar doohter Maria, een kind Tan nauwelijks 18 j»ar, opg9Ücht was door een zekeren Nicolaas Mortens en door hem meegenomen naar Amerika, waar zij ia een huis van ontucht werd geplaatst. De heer Roem set stelde zioh in betrekking met de Amerikaansche politie on ontdekte spoedig den schuldige. Mertena werd ean- gehouden en zal voor de reohtbank komen. Marie Peeters wordt naar haar moeder terug gezonden. De aonhoudicg van Mortens leidde tot da ontdekking van eene bende ellendelingen, die sedert langen tijd dozen schandelijken handel dreven. Verscheidene hunner, mannen en vrouwen, zjja reeds aangehoudenanderen, waaronder ook eenige Bolgon, zul lea spoedig in handen van de politie zijn. Uit het ozdarzoek ia gebleken dat deze kerels alle twee jaren eene reis naar Brussel deden, om jonge meisjes aan to wervsn, onder voorwendsel, haar in Amerika een eervolle en voordeelige positie te bezorgen. Italië. De uitbarsting van den Vesuvius. Vrijdag is de asohregeu te Napels geëindigd. De hemel werd overal helder, en de zon straalde. De aschwolken, die nog altijd den Vesuvius voor het oog verborgen hielden, verdeelden zioh ook, zoodat men de lijnen van den vul kaan kon zien. De straten hadden hun gewoon uiterlijk hernomen, eu de gemoederen waren weer gekalmeerd. In een van Vrijdag gedateerd bericht uit Rome wordt het volgende meegedeeld over hetgeen de krater heeft uitgebraakt. De hoeveelheid stoffen die de Vesuvius heeft uitgeworpen, bereikt fantastische verhoudingen. De aschregen heeft de grootste rampen ver oorzaakt. Op sommige plaatsen heeft die regen lagen gevormd van verscheidene meters hoogte, de huizen geheel bedelvend. Op alle wegen naar Napels ligt veertig tot vyftig centimeters asoh. Bij tusschenpoozen heeft de Vesuvius even eens steenen uitgebraakt, zoo groot als sinaas appels en in ontzaglijke hoeveelheid. De geheele hoeveelheid uitgeworpen stollen wordt op 40 millioen ton geschat. Er is ook slijk, roode aarde, zwart water en zwavel uitgeworpen, en een zeer zonderling verschijnsel was het uit werpen van fijn zout, waardoor geheele vlakten wit bestrooid werden. Een merkwaardigheid van de laatste dagen was ook de verandering in de kleur vau de asch. Ze was eerst zwart, daarna lichtgeel, en werd Vrijdag mooi rood. zoodat de geheele landstreek als door een rood kleed bedekt was. Nu de top van den berg is ingestort, moet het welbekende uiterlijk geheel veranderd zijn. De Monta Somma is thans het hoogste punt geworden. Professor Matteucci seinde van het obser vatorium, dat de berg binnen twee of drie dagen wel weer tot rust zou zijn gekomen. De koning bracht opnieuw een bezoek aan de geteisterde plaatsen. Per automobiel is hij Vrijdag naar Torre del Annuoziata gereden. Allerwege wordt zijn moed geprezen. Er zijn er trouwens meer die een woord van lof voor hun onverschrokkenheid verdienen. Behalve professor Matteucci is op het obser vatorium ook gebleven de daar gestationeerde luitenant der karabiniers met eenige man- schappen. En de koning wees zelf op het moedige gedrag van de soldaten bij de reddings werken. De prooéssies in Napels zjjn op last van den kardinaal gestaakt. Ze droegen er sleohts toe bij de panitk te verergeren. Een correspondent van de Eclair schreef van een bezoek aan Torre del Greco: lk bevond mij daar op het oogenblik dat de bevolking in een verschrikkelijke paniek weg- vluohtte. Die menschen waren als waanzinnig en trokken weg met leege handen, niets mee nemend, hun huizen achterlatend zooals ze waren. Wanneer men er aan denkt dat Pompei ook door a6ch en steenen werd bedolven, dan be grijpt men die verdwazing. Bij mijn terugkeer werd mijn trein gevat door een waren wervelwind, in een duisternis die donkerder was dan de somberste nacht. Wij bleven daar drie uur, waariu onze coupé's overweldigd werden door een menigte die dol van angst was. Toen de werkelijke nacht kwam, werd ons meegedeeld dat de lijn naar Napels was afge sneden en dat men eerst den volgenden dag zou vertrekken. Op hetzelfde oogenblik brulde de berg ver schrikkelijk, met sterke ontploffingen en weerlicht. Daar ik niet den nacht wilde doorbrengen in een trein die zoo hulpeloos was, ben ik te voet vertrokken met een Italiaansoh officier uit Torne del Annuoziata en kwam daar ten koste van de grootste moeilijkheden, aan. Thans is de spoorwegverbinding hersteld, daar soldaten der genie voortdurend den weg schoonhouden. Rusland. St.•Petersburg, 16 April. Hot Prfasoh- f eat is in geheel Rusland vreedzaam verlooper. Engeland. Donderdagavond weri een treis, vol met reizigers, ergens io Wales tot staan gabraoht doordat een baanwachter met een roode lantaarn zwaaide. Hij vertolde. dat twee mannan oen eind verder dwarsliggers en palen over de sporen badden .gelegd om den treio te do8n verongelukken. Tosn bij hou stoorde haddon zij hem tegen den grond geslagen. Tosn hij □it afjtt bewusteloosheid ontwaakte waa hij den trein tegfmoet geloopen. Bij had nog wonden aan sija hals en viel weer flauw. Algemeene dankbaarheid voor zijn beldbaftig gedrag, dat een groot orgeluk had voorkomen. Bij onderzoek schijnt echter gebleken, dat de man het verhaal verzonnen had en zelf het spoor on7eilig had gemaakt. Hij had den laatstee tijd veel gelezen in een bo&k over heldhaftige daden en dat schijnt hem van streek ta hobben gebracht. Hij werd uit zijn dienst ontslagen en heeft zioh doodgeschoten. Hij was 20 jaar oud. Frankrijk. Parijs, 14 April. Na aanneming der begroeting zijn Earner en Senaat tot 1 Juni uiteengegaan. Cocadorus. Op het Amstelveld te Amsterdam heeft Cocadorus eeu collecte gehouden voor de noodlijdenden in Zeeland. Eerst heeft bij zijn handkar tegen het hoek- boompje bij de Reguliersbrug stevig gezet, toen heeft hij zijn koopwaren uitgepakt en op de tafel, waarover hij rood doek heeft gespreid, uitgestald. Daarna is hij langs de wielas op zijn kar geklauterd, en, na zijn artikelen nog 'ns gemonsterd te hebben, heeft hij zijn rood-en groene pet vastgezet. Toen heeft hij het bordje en den klopper ter hand genomen en, als een dorpsomroeper, om de aandacht van het Amstelveld geslagen. Maar omdat daarvóór al een dichte hoop luisteraars in groote, steeds wijder kringende spiralen om zijn boompje, met de kar daarvoor, gedrongen stond, is hij dadelijk daarop aangevangen, en heeft naar Jan Feith in het Hbld. mede deelt ongeveer het volgende gezegd: Burgers van Amsterdam! Burgers van Nederland!... Burgers van de Wereld!... Blijf jullie nou allemaal hier eve staan, over haast jullie je niet, en luister nou vijf sekonde j van je kostbare tijd naar jullie vriend Coca dorus, die 't zoo goed met jullie meent 8ta eve stil en hou' eve jullie mond, want we kenne niet allemaal tegelijk spreke, en wat ik jullie te vertelle heb, dat doe ik liever alleen Allonizooals de Fransche meneer zoit; zoo wil ik jullie vandaag dan over die beroerde geschiedenis vertelle Stakkers benne 'i! enfin, dat zijn we allemaal, zult u zegge, omdat we hier onder de bloote hemel op 't Amstelveld moete staan maar driedubbele stakkers zijn 't En wete jullie met je pintere koppe nou wel waarom? Dat geef ik jullie te raje in één! en twee! en drie! Niemand, die 't raait! Had ik wel ge- daehtZijn 't ook maar geen fijne raadsels, j die Cocadorus jullie te raje geeft, wat? Nou, ik zal 't je zegge Omdat zullie te veel hebbe van wat wij Amsterdamsche stak kers te weinig hebbe Een halve dag kun je bij mij thuis in de Rue des Balaviés, vier hoog achter, met je hoofd onder de pomp staan en je scheiding blijft er toch droog van dat is te weinig, is 't niet? Maar nu moete jullie je voorstelle hoe je daarvan ook te véél kunt krijge Nat hou we? zeit u daar, koopman Maar u zult gestraft worde met. zooveel natheid as ze daar in Zeeland hebbe present gekrege. Daarom, geëerd publiek, heeft de Watersnood- Commissie een brief gesohreve aan ar. Coca dorus in Amsterdam, of die ook niet een handje zou wille helpe voor 't goeie doel //Wel zeker I" heb ik gezeid. z/En nou sta ik hier op mijn ouwe hoekje met mijn ouwe vriende vau 't Amstelveld om me heen, en nou gaan we same die Zeeuwe een goede dag bezorge Wacht wat! Ik zal jullie wel direct vertelle van hoe en wat Maar eerst zal ik jullie wat vertoone wat je nog nooit gehoord, gezien en gerooke hebt Allo daar, jonge I wil je wel is niet staan te spuge op de grond 1 Dat is nou een artikel, dat 'n mirakel is 't is een eet- maohine Weet je wat dat is? dat noemt de Engel8ohman "een lepel, omdat ie niet met z'n lange vingers blieft te ete Deze lepel, die ik het geaohte publiek zal late zien, heeft mij een Koninklijke onderscheiding bezorgd stilte I en niet laohe daar aohteraanl ik zeg ondersoheiding, en met eere, want Coca dorus komt er voor uit, dat als je 'm open snijdt alles van binne oranje is Voor de Koningin, voor de Prins m'n petje af! Dat moet je hoore, hoe zo me Hofleverancier gemaakt hebbe't Vorig jaar, toen het Hof hier was zoue ze 'n diner geve Ze hadde 72 gaste ten ete gevraagd, maar wat wil nou 't geval: 108 neme de invitatie aan! Dat was me 'n geschiedenis! Ze hadde daar niet op gerekend en geen lepels genoeg uit Den Haag meegebracht, en met hun hande kon je de visite toch niet laten graje Daar tikt me iemand bove aan de deur //Binne!'' roep ik zoo En wie denk je, dat 't is? De prins in eigen persoonHou je mond daar, d'r is geen woord geloge dn 1 Nou, jullie begrijp, dat ik me baast 'n be roerte schrik Maar zóó was ik niet, dst 'k 'm op 't overloopie liet staan f/Komt u binne", zeg ik, en de Prins komt binne »Wat is er van uw verlange?" stotter ik zoo //Dat zal ik je zegge", zeit toen de Prins, //je moet wete, Cocadoras, dat we vandaag diner hebbe en nou komme me daar 36 menschen te veel Kan jij me niet gauw eve aan drie dozijn lepels helpe?" Nou, jullie snapt wel, óf ik 'm bediende! De drie dozijn heeft-ie gehad en een dub beltje korting op elk dozijn voor de contante betaling. Stil daar toch, met je gelach! ik kan me zelf haast niet verstaan! En nou heb ik hier dezelfde lepels, geslepe, fijn, prachtig, kijk ze 's glimme, d'r zit een ge karteld randje an geoiseleerd, alles voor dezelfde prijs 't is zware waar, want als /.e je nit je vingers in de.snert glije kun je 'm ten minste terug-vinde En zoolang as iemand nog eet met zoo'n lepel, die Cocadorus ze verkoopt, dan garandeer ik je d'r bij, dat je niet dood gaat Allo, allo! wie biedt er watl 't Dozijn voor f 6 bij Miele in de Kalverstraatbij mij voor f 4.50 Niemand? Nou dan, omdat 't vandaag alles weg mot: niet voor f 4.50 niet voor één guide voor geen drie kwartjes hou je cente klaar, burgers, voor vijftig cente ben je geholpeNiemand j nog? Wat 'n troep slampampers bij me- kaar!... En al die jongelui die wille trouwe! Jullie wete toob, dat de burgemeester op 't Stadhuis jullie niet meer trouwt zonder zoo'n half dozijn lepels van Cooadorus in 't huis- houwe?... Verleje week Donderdag kon je zo allemaal op de Achterburgwal zien staan, elke bruigom met lepels in zijn ééne arm, in de andere z'n bruid. Allo, allo, niemand? dan voor acht stuivers, voor zeve, voor zes?... En voor vijf-en-twintig centjes heb jj 't do- zijnl... Niet allemaal tegelijk!... Zoo, u éénen die is tweeen daar nog een is drieen die is vierik heb er genoeg bij me allo, allohou je geld klaar en niet wegloope zonder betale. Ziezoo nou heb ik nog 'n ander artikel. Heiwie wou daar weg-piepe? nee, man netje, nou staan blijve, en waohte tot ik m'n aria heb uitgezonge, net als in de opera! Want ik heb hier bovendien iets wat nou iedereen kan gebruike. 'n Fransch artikel, k doebel usaasje, zeit de Franschman en dat klopt ook precies, want eerstens kun je er je pante peetje mee opbinde, wat erg gezond is voor de spijsvertering, en dan kun je er later je schoonmoeder aan ophange zoo'n prima kwaliteit verkoop ik jullieWie smoest daar wat? Wat zeit u? Strafbaar? Neem me niet kwalijk, maar Cooadorus zal niks zegge in 't publiek wat in strijd met schrift of gebod is... Staat er soms niet gesohreve: //Eert uw vader en uw moeder!" A la boneur! maar waar staat er geschreve dat jij je schoonmoeder moet eereP O, zoo! .Wie wil nu zoo'n bretelze moete wegen niet voor vijftig, en veertig, of dertg cent!.... nee, is 't 'n wonder.... voor twintig cent draag je ze nu naar huis en neemt er de proef meeIs er dan iemand, die nog over een kwartje geld te disponecre heeft P.. Wie danDat is één Ien daar gaat twee!... en hoepla, daar gaat drie L.Wie nog meer?... En vijfl en zesl... Hou je geld klaar, en let op die meneer met z'n kamgare snor... En zeven!... en acht! ennege!... Loop nog niet weg, burgers van Amster dam, want nou vertoon ik jullie 'n artikel, zooals Cocadorus jullie nog nooit op 't Amstel veld heeft verkoobtDat is alweer een i wonder, want 't groeit uit jullie duime zelf.I Wie raait er wat?... goocheme jongens Wel ja, 't zijn duimstokke, afgedankte spuite van de sohutterij en te goed voor de nieuwe L. W.Wat dat beteekent? L. is lui, en W. is wammes, tel nou zelf maar op... Nee, dat haalt nooit meer bij onze Amsterdamsche sohutterij, die de taohtigjarige oorlog nog heeft meegevochte wat blieft uP heeft die daarom zoo lang geduurd? Allo, allo, allo!... wie zoo'n duimstok, om z'n effecte te mete? De prijs?... daar, ik zeg 't jullie in-eens tien cent! 'tisgestole, geetole, gestoled'r zit voor een guide hout au... Maar 't moet weg vandaag, en in 'tjaar van zijn 25jarig lubijé wil Cocadorus niemand in z'n nek zien.anders kan 't me minder schele Voor tien cente geld Daar en daar!... en daarl... en daar!... Flink zoo!draag je dubbeltje maar an ik heb er nog pakken vol van bij meIedereen voorzien Dat is een vlot artikel geweest en... ha! ha! hal... most jullie nou wete, dat ik ze jullie voor vijf oente óók had wille verkoope, met m'n winst er nog bij IZoo handelt nou een jood... ik ben een jood en een waaraohtige bijna alle andere zijn maar namaak tegenwoordig.D'r is ook geen aar digheid meer an... Vroeger zeie ze: «Pas op voor de jood, hij vernaggelt je!" Maar tegen woordig vernaggele de christene mekaar al eve knapl Hier heb ik nou nog een mes van nikkel ingelegd met sukade.het mes is van je zui verste staal.Is d'r soms bier iemand, die d'r verstand van heeft.Laat ie bij me kome, en 't me liege heete en hij krijgt 't mes cadeau I dwars door z'n boddie 1 't Is een prachtmes.nummer eenhet stalen mes... nummer twee: een peutermesje voor lui die met hun tijd geen raad wete. nummer drie: een slampagne-haak, of als jullie dat niet drinkt, ook patent voor 'n fleseie met ouwe limonaje.nummer vier: eeu sigaren- knijpertje. en nammer vijf: een diamante ruitesnijer.Met zoo'n mes wor je rijk, heb je een toekomst IJe loopt maar door de strate, laDgs 'n juwelier.'t diamantje op de ruit, één tik, en binne ben je.voor vijf jaar, as ik ten minste het tarief nog ken.Wat 't je kost? ik bedoel 't mes bij Bastet in de Kalverstraat betaal je d'r vijftien guide voor ik doe 't goedkooper daar! voor f 44,50 kun je 't krijge.Ho, waoht nog wat, hou nog eve je geld in je zakke, burgers van Amster dam. Ik zei f 44,50?nou dan voor twee dubbeltjes kun je 't van me koope.Maar dan: vooruit ook! Wie roept daar! Allo, allo! Vooruit.Ieder op z'n beurt. Alsjeblieft.., daar! daar! daar! Heeft iedereen betaald?Ze zijn eerlijk als goud, m'n klante, maar ik mot ze in de gate houwe!... En nou vriende! voor dat je naar moeder de vrouw loopt met je koopjes, wacht nou nog één minuuije voor mijn plezier.We moete mekaar helpe, nietIk sta hier voor jullie plezier me al vijf-en-twintig jaar eohor te schreeuwe om m'n drie honderd guide per dag... pardon, ik wil zegge centeI te ver- dieneNou jullie voor mij, of liever gezegd voor de noodlijdende landgenoote in Zeeland Ik zon jullie wel is wille zien, als je net zoo'n last had van te veel vocht, en je nergens 'n stap kon zette, of je loopt 'n paar natte voete op... 't Is om te huilel... En wie doet er nou mee?... Jullie heb naar mijn ohein staan luistere.zooveel te beter, een koopman ook wat!Maar nou laat ik m'n bordje rondgaan voor de lui in Zeeland.En wie doet er nou Cocadorus er is 'n plezier? Ik heb ze in Zee land beloofd om te helpe.Help jullie mij nou? Allo! allo! allo dan! En hou je cente klaar, want Cocadorus gaat zelf rond I En hij ging niet voor niks. De collecte bracht f 10,46 op, welk bedrag werd ter hand gesteld aan den heer Wijn malen, voorzitter van het Amsterdamsch comité. Cooadorus zou Maandag op het Amstelveld te Amsterdam weer een inzameling houden voor de noodlijdenden in Zeeland. Hij ontving voor zijn eolleote reeds f 40, de volgende diohtregelen waren er bij gevoegd: Over U, Cocadorus! too bekende en leuke klant! Las ik kort geleden in onze voornaamste courant Een schets, waarin heel aardig woidt verteld Hoe U des Maandags hier op het Am-tel veld Het publiek we»t t« amuseeren met uw geintjes Bij het aan den man brengen van uw tulantijntjes, Waarvan ik ev«nee»<s met gerustheid duif beweren, Dat ie "ok mij vermaakten verscheidene ke»ren. En wijl h*t ne nu zoo prettig heelt aangedaan, Dat U voor de a men in Zeeland zijt rondgegaan, Wil ik hierbij vriendelijk uw bemiddeling vragen. Ioliggend tientje aan de commissie af te d agen Voor bet fonds tot leniging van den grooten nood Der zoo vele tlachti fiers van den watersnood. Cocadorus heeft met zijn collecten op de markt en zijn bezoeken san koffiehuizen te Amsterdam al f 220 aan het oomilé kuanen afdragen. Dan had hij nog zeven kilo aan halve stuivers en centen opgehaald maar die had bij nog niet allemaal uitgeteld. En hiermede is hij nóg niet uitgecollecteerd, er sijn nog verschillende café's aan de beurt. Op den Bodem der Zee. Nu de overetroomingsberichten uit de ge teisterde streken der provincie Zeeland aan het vervloeien zijn, en de belangstelling van het gansche land zioh uit in onbekrompen liefdadigheid voor de noodlijdenden, gelooven wij den lezers geen ondienst te doen met eenige oogenblikken hunne aandacht te vragen voor een even belangrijk als interessant onder werp ait de verdediging van den op de zee veroverden bodem, een onderwerp, dat een antwoord geeft op de vraag, hoe rampen, als die van 42 Maart, zooveel mogelijk kunnen voorkomen worden. Al wordt ons geheele vaderland gerekend tot //de lage landen aan de zee", en zingt de diohter «Uit zee hebt gij uw grond gewrocht, O, Nederlanden wat onze oogen In uw landouw' bewond'ren mogen, Uw rijkdom hebt g' in zee gezocht, En uit haar diepe wilde golven, De reinste perels opgedolven", hij kan daarmee slechts het Westelijk deel en in het bizonder Zeeland op het oog hebben gehad. Zeeland, als liggende voor verreweg het grootste gedeelte zijner oppervlakte gelijk met of beneden den zeespiegel, wordt slechts door zijn zeeweringen besohermd tegen den nimmer rustenden vijand, de zee. Als verweermiddelen dienen in de eerste plaats het in goeden staat onderhouden van zeewerende en inlaagdijken, en verder de onderzeesohe oeververdediging door middel van steenbestortingen en zinkstukken, vooraf gegaan door peilingen, welke de veranderingen op den zeebodem doen kennen. Dat onderzoek van den zeebodem door peilingen wordt gewoonlijk gedaan met behulp van een schietlood, waarmede de verschillende diepten worden gepeild. Maar het zegt den onderzoeker niets aangaande de gesteldheid en de samenstelling van den onderzeeschen bodem, terwijl deze juist van groot gewioht zijn ter beantwoording van de vraag, door welke middelen een bepaalde plaats moet worden verdedigd. Het komt toch soms voor, dat de toestand van een zeewerenden dijk wijst op een drin gende voorziening tegen een eventueele door braak. Terloops zij opgemerkt, dat op 42 Maart sleohts een paar dijken doorbraken; bij de meeste brokkelde de bovenberm af, en daardoor werden dfe daarachter liggende pol ders geïnundeerd. De zoo even genoemde toestand wordt niet gekend door de gewone peilingendaartoe moet een persoonlijk onderzoek plaats hebbenen daarvan wilde ik iets mededeelen. Vooraf echter eenige opmerkingen ter ver duidelijking. Van den bodem der onderzeesohe oevers bestaan kaarten, waarop de waterbouwkundige even gemakkelijk en zeker den weg vindt als de geograaf op de landkaarten. Aan de zeeweringen zijn op bepaalde plaatsen vaste punten aangebracht, welke denkbeeldig in zee worden verlengd, en deze worden recht hoekig gemeten door een lijn, welke men zioh tusechen twee of meer punten langs de zee wering getrokken kan denken. Op deze wijze is de plaatsbepaling op het water zoo een voudig mogelijk, en kan men met nauwkeurig heid elke plaats aangeven, welke onderzooht moet worden. De plaatsen tusschen de denk beeldige lijnen op zee gelegen, worden raaien geheeten, terwijl de lijn, Welke men zich langs de zeewering getrokken kan denken, hoofdraai wordt genoemd. Indien nu bijv. een vol, d.i. een aanzienlijke verplaatsing van grond boven de laagwaterlijn is geconstoteerd, dan bepaalt men die plaats door te zeggen, dat de af- sohuiving heeft plaats gehad tusechen peil- raaien x en ij, op t meters afstand van de hoofdraai. Door peilingen op gezette tijden, en zoo noodig ook tusschentijds, wordt door water- staatsambtenaren een onderzoek ingesteld naar de veranderingen, welke op den onderzeeschen oever hebben plaats gehad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 5