Donderdag 19 April 190$. Eerste Blad. Oproeping onder de Wapenen tot het houden van oeteningen. RECLAMES. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE ierilizeesclie NIEUWSBODE. Courant). Verwhgnt DINSDAG, DONDERDAG on ZATERDAG. De prijn per 3 meenden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord- AmerikaTranar aalIndii eni. rcnendng nu per week, f 10,per |aet. 62ste JAARGANG. No. 8297. Directeur I A, 7. DJbl IjOOZEL Uitgever-Redacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en hnitenl. nienws. Adrertentiën van 13 regels 30 Cts. meerden regels 10 Cts.kunnen niterlp' tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 3 ore besorgd worden. Groots Utter wordt naar plaattruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. District No. 3 8. (Artikel 11 der Landweerwet). De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt, ingevolge 47 der Landweerinstructie I, bekend, dat de in deze gemeente gevestigde verlofgangers van de Landweer, behoorende tot de hieronder genoemde lichtingen en wapens, bij deze, voor het tijdvak, achter elk der wapens vermeld, krachtens artikel li der Landweerwet tot het houden van oefeningen onder de wapenen worden geroepen, met aanwijzing tevens van de plaats, voor de opkomst bepaald en c. q. van het korps van het leger, waarbij de opkomst moet geschieden. LICHTING (JAAR) van de LANDWEER. WAPEN. T IJ D V A K voor de OPKOMST BEPAALD. PLAATS VAN OPKOMST, g.q. met aanduiding van het korps van het leger, "waarbij de opkomst moet geschieden. 1903, 1904, 1905. Landweer-infan- 28 Mei tot 2 Juni 1906. Bergen-op-Zoom (tentenkamp op het terrein terie. Kijk in de Pot). 1903, 1904, 1905. Landweer-vesting 18 Juni tot 23 Juni 1906. Willemstad (fort Da Ruyter). artillerie. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zy, ieder op den voor zijn lichting en wapen aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van de hun uitgereikte kleeding- en uitrustingstukken en van hun zakboekje zich op de hiervoren aangegeven plaatsen aanmelden des voormiddags vóór 12 uur. Het is wenschelijk, dat de opgeroepenen zich op deu laatsten werkdag vóór hun vertrek, des voormiddags tusschen 10 eu 12 uur, ter Gemeente-Secretarie aan- meldeo, voorzien van hun zakboekje met daarin gehechten verlofpa», tot het in ontvangst nemen van daggeld en teneinde in het bezit te worden gesteld van de noodige vervoerbewyzen en passagebiljetten, een en ander voor zoover zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, inlichtingen aangaande de reis te bekomen. Degenen, die per spoor reizen, moeten zich ten minste een half uur vóór het vertrek van den trein aan het station aanmelden. Ingeval ziekte hunne opkomst mocht verhinderen, moet de verlofganger hiervan zoodra mogelijk doen blijken door overlegging van eene op gezegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Gemeente- Secretarie. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeente-Secretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met een vorige op roeping in werkelijken dienst, door denzélfden genees kundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor nlet-onvermogenden met eene ongezegelde en niet-gelegaliseerde verklaring worden voLtaan. De verlofganger van de Landweer, die niet voldoet aan eene oproeping voor don werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. Het niet-ontvangen eener hoofdelijke oproeping ont heft den verlofganger geenszins van zyne verplichting lot opkomst in werkelijken dienst, daar deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt dat hij behoorlijk is opgeroepen. Zif.rszee, den 14 April 1906. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. 15 regels T'ö cts. Elke regel meer lö cts. De Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, Papiermagazijn, Appelmarkt, is speciaal ingericht voor klein goedkoop DrukwerkalsVisitekaartjesHuwe- lijkskaarten, Nota's, Kwitantiën, Enveloppen,' Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigaren zakjes, Banketzakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. Nederland. 's-Gravenhage, 14 April. Dr. A. Koyper heeft heden gevolg gegeven aan zijn voor nemen om zijn buitenlandsohe reie te hervatten en verliet met den trein van 2 nar 13 min. de residentie. Delft, 17 April. Maandagavond begaf zioh een schipper, die hier met zjjn vaartuig in de Sohie ligt, even aan den wal om voor zijn vrouw een boodeohap te doen. Toen hij aan boord terugkeerde was zijn vrouw verdwenen. Hij stelde in het water een onderzoek in en haalde spoedig het Jijk zijner vronw op, die, zoo wordt vermoed, door een duizeling over boord moet zijn geslagen. Rotterdam, 18 April. Tot lid van den gemeenteraad is gekozen de heer W. H. van Oordt H.W.Az. met 1170 st., terwjjl op den heer Jon. van Steen (r.-o.) 864 st. waren uitgebraoht. Tegen den uitslag dezer verkiezing ia protest aangeteekend, omdat bij de eerste stem ming één stem is uitgebraoht door een per soon, die niet op de kiezerslijst voorkomt. De gemeenteraad zal nu in deze zaak te beslissen hebben. Hedenmorgen te negen unr werd bij het vervoer van vijf olifanten uit het Indische dorp van hier naar Utrecht, nabg Kralingen, de grootste zoo wild dat de waggon ver nield werd. De trein werd door den noodrem gestopt en de olifant moest te voet de reis vervolgen. Door de eleotrieohe tram werden ge durende de Paaschdagen 155.500 passagiers vervoerd. Zondagmiddag braoht een 17-jarig; meisje, A. S. genaamd, een bezoek bij haar oom G. H. V., wonende in de Koepelstraat alhier. V. wss jaist bezig een geladen revolver eohoon te maken toen het meitje binnentrad het schot ging ongelukkigerwijze af en de kogel drong het meisje in den hals, zoodat zij naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. Men aohtte het daar eohter wenschelijk den diep iogedrongen kogel nog niet te ver wijderen. Het meisje mooht het ziekenhuis weer verlaten. Bij het vissohen naar paling in den Kralingsohenplas heeft een negenjarige jongen het zeker zeldzaam voorkomend geluk gehad tegelijk met een paling ook een gouden ring op te halen, bezet met vijf fijne pareltjes. De ring had geen initialen. Dongen, 16 April. Het gerecht uit Breda kwam hedenmiddag te Klein-Dongen wegens eon daar gisterenavond gopleegden doodslag. Bij eene vechtpartij, ontstaan 07er een bcrrel, werd zekeren P. de Geus door een persoon uit Capelle, genaamd Groeneveldt, een slagader in den arm doorgesneden. De verwonde over leed tengevolge van bloedverlies eenige oogenblikken nadat men hem had thnisgebraoht. De dader werd hedenmiddag naar Breda getransporteerd en aldaar in het huis van bewaring opgesloten. Yan andere zijde vernemen wij, dat de verslagene 25 jaar en gehuwd is; de dader is 22 jaar en ongehuwd. Uit Stad aw Prsviacii. Zierikzee, 18 April. Gelijk wij reeds in ons vorig nummer hebben aangekondigd, bestaat er groot kans, dat hier ter stede een 8toomwa86oherij en strijk-inriohting zullen worden opgeriobt, waaraan tevens een bad inrichting zal worden vorbonden. Uit achter staande advertentie blijkt, dat bij genoegzame deelneming, dat wil zeggen indien slechts op zestig wassohen wekelijks kan gerekend worden, het plan zal worden verwezenlijkt. Wij be hoeven niet te zeggen, dat een Btoomwassoherij en strijk-inriohtiog in een levendig gevoeld# behoefte znllen voorzien. Menigeen tooh, die zijn wasch- of linnengoed hier niet behoorlijk gewasschen en geste/en kan krjjgen, zendt nu zijn wasoh naar inrichtingen buiten de stad, en getroost zioh hiervoor moeite en kosten. En hoevelen zijn er niet, die zioh schoorvoetend schikken in don bestaanden toestand, maar die, indien eed flinke stoom- wasscherij in de algemeen erkende leemte zoude voorzien, gretig van haar tonden gebruik maken I Welnu, men verznime niet van de thans gebodene gelegenheid gebruik te maken, en zende, opdat door deeloeming de oprichting eener stoomwaesoherij verzekerd zij, zijn adres onder letter W bij den boekhandel 8. Ocht- man Zoon alhier io. Maandag arriveerde hier onder de tonen der muziek met eon extra-boot het Leger des Hoüb uit Goes, teneinde in de oonoertzaal des middags een samenkomst te houden. Een groote men'gte was op de Kade bij de aan komst tegenwoordig. Da samenkomst in de oonoertzaal, die door kapitein J. G. Hofimann geleid werd, was matig bezocht, en werd door het orohest en bet zangkoor, die modegekomen waren, opgeluisterd. Ia de avond-bijeenkomst, die iu de Kleine Kerk gehouden werd, werd door genoemden kapitein gesproken over »Het geheim van het welslagen van het Leger des Heils", daarbij uitgeweid over het maatschappelijk werk, od het nieuwe plan van generaal Booth, om huisgezinnen uit de groote steden van Nederland raar Canada over te brengen, uitvoerig besproken. Door Bargera. en Weth. van Zierikzee is tot concierge der Hoogere Burgerschool benoemd de heer J. Holm, die reeds laDgen tijd den na overleden oonoierge behulpzaam was. Tijdens do Paaschdagen werd te Rotterdam de algemeene vergadering ge houden van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond". Het verbond gaat voornit; het ledjntal bedraagt thans ongeveer 3000, verdeeld over 40 afdeelingen. - De ontvangsten hebben bedragen f 2811.695, de uitgaven f 2717.326er is alzoo een voordeelig saldo van f 94.37. De volgende algemeene vergadering zal te Haarlem gehouden worden. Van de afdeeliog Zierikzw was een voor stel ingekomen, luidende: Het Verbond drioge hij de regeering aan om tot een goed einde te geraken inzake den Dordtsehen zeeweg, daar alle werklieden in Zierikzee daarbij het grootst belang hebben. Dit voorstel werd aangenomen. E/eneens werd aangenomen een voorstel van dezelfde afdeeling, luidende: Het Verbond besluit bij de regeering aan te kloppen, om subsidie te geven voor plattelands zieken huizen. Do afgevaardigde van Zierikzee stelde daarbij nog in het licht, dat de bestaande toostend in zijn afdeeling zeer te wensohen overlaat. In 18 gemeenten, tellende te zamen 24 000 inwoners, heeft men slechts 12 genees- heeren. Omtrent het Zaterdagavond a.s. in de Concertzaal door Albert Vogel voor te dragen drama //Koning Svend" van Hendrik van der Wal kunnen wij het volgende mededeelen: Dit stuk, waarvan de stof ontleend is aan ééa der geschied boeken van Grammaticus en dat speelt in de Deensohe middeleeuwen, in de tragedie van den jongen Koning Svend, die spontaan en impulsief handelend, waar slechts fijn overleg en zorgzaam spinnende diplomatie gebaat zou hebben, ten onder gaat door eigen aanleg en omstandigheden. De sohrijver heeft dus in dit werk de elementen van een moderne karakter- en situatie-tragedie vereenigd. Op 't oogenblik, dat Koning Svend aan de regeering komt, is Denemarken door langdurige twisten om den troon verdeeld in partijen. Zijn mach tigste vazal, Knud, wiens vader door Svend's vader van den troon verdreven werd, werkt in het openbaar, doch meer nog heimelijk voor zijn .vermeende rechten. Bovendien heeft deze den jongen hertog Waldemar van Sleeswijk aan zioh weten te verbinden door diens ver loving met zijn zuster. Slaven en Svenden, gebruik makend van den gespannen toestand, brandschatten Denemarken's kusten op zomer- rooftochten. Svend, de aandrift van zijn natuur volgend, wil door een daad Denemarken hereenigen: den gemeenschappelijken krijgs tocht tegen die heidenen onder zijn leiding. In dit ondernemen faalt hij. Evenals hij, zal ook Knud sterven, Knud door Svend gedood en deze zelf in den avond na den slag snevend op de Gratherheide, terwijl Waldemar, wien de erfenis van Knud's langzaam opgebouwde macht ten deel valt, tot Koning uitgeroepen wordt door de in hem overwinnende tegen partij. Met Oedipus is Koning Svend een der beste stukken van Vogel's repertoire. Bij Kon. beslnit zijn herbenoemd tot burgemeester van Kloetinge W. F. J. Wagtho en van St.-Maartensdijk N. Polder man, seoretaris dier gemeente. Tegen 1 Mei ie de kommies ontvanger N. A. van DroDgelen te Batb, tijdelijk belast met de waarneming van het grenskantoor der invoerreohten te Glane. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is bepaald dat dé 8 Severing van de maneohsppen, bestemd tot korte oefening, van de lichting 1905, die ingevolge art. 99 der militiewet 1901 moeten worden opgeroepen, en van de liohting 1906, zal plaats hebben: Dinsdag 15 Mei te Middelburg, Woensdag 16 Mei te Vliesingen en Donderdag 17 Mei te Tholen. Prov. blad no. 49 bevat 't volgende besluit van Gedep. Staten omtrent dan tosstand van binnendijken, aan de besturen van polders of watersohappen in Zeeland. Do hooge waterstand bij den stormvloed van 12 Maart j 1., gepaard aan sterke golf beweging, had schier overal overslag en op veel plaatsen overloop der dijken door zee water ten gevolge, waardoor op zeer vele plaateen het binnenbeloop der dijken vernield werd. De besohadiging breidde zioh veelal zeewaarts uit en veroorzaakte daardoor ver schillende dgkbrouken met inundatie van zee polders, terwijl op versoheidene punten de eerstvolgende dijken niet bestand bleken te zijn tot keering van het binnengedrongen buitenwater, tengevolge waarvan ook ver schillende binneDpolders invloeiden. Wg vinden daarin aanleiding, er op te wijzen, dat het noodzakelijk moet geacht Wurden, de binnendijken, welke het eerst volgen op zeedijken, en de daarin gelegen kunstwerken te brengen en te honden in zoodanigen staat waaronder o. m. is te verstaan het brengen en houden van den dijk op een peil van ten minste 2,5 M. boven hoogwater dut bjj het doorbreken van een zeedijk het water kan worden gekeerd. Wij hebben gemeend, dat het nnttig kon zijn, daarop de aandacht van alle polder besturen in dez9 provincie te vestigen. Voor zoover zij belaBt zijn met het beheer en onder hond der hierboven bedoelde binnendgken, geven wg in overweging de noodige maat regelen te nem9n, teneinde aan de uitge sproken noodzakelijkheid te voldoen. Door de rijkspolitie te Sas-van-Gent is in den nacht van Donderdag op Vrijdag een gehuwd manspersoon te Zuiddorpe van het bed gelicht en gevankelijk naar Sas-van-Gent gevoerd. Hij wordt verdacht een minderjarig meisje met onetrbare bedoelingen op den openbaren wog te hebben aangerand. Noordwelle. De rederijkerskamer »Ad- vendo" alhier gaf op den 2den Paaschdag eene uitvoering, die echter niet zoo druk bezoeht was als gewoonlgk. De afwezigen hadden bepaald ongelgk, want de uitvoering van de vereohillende ten tooneele opgevoerde stokjes liet niets of althans zeer weinig te wensohen over. Opgevoerd werden»Een avond onder vroo'ijke jongens", nTwee honderd golden belooning" en nKeesje Pimpel voor het gereoht". Het bedrag der op dien avond ontvangen gelden zil, na aftrek van onvermijdelijke onkosten, worden overgemaakt aan het Prov. Watersnood-ComitéteMiddelburg. E n woord van lof komt den heer J. P. Hollestelle, onderwijzer alhier, toe voor de keurige en fijne beschildering van het achter doek, een straat voorstellende, die met de beaohilderiDg der ooulissen een fraai samen- hangeed geheel vormt. Ronesse. Voor een vrij goed gevolde zaal gaf de rederijkerskamer »De Watergeus" alhier, een welgeslaagde uitvoering op den 2en Paeschdag. Opgevoerd werden: »Er was maar één", en »Een verliefde groen". De medewerking van eenige leden van het fanfarecorps verhoogde in niet geringe mat) het genot. Na afloop van het programma bleef men nog geruimen tijd zeer gezellig Westelijk Schouwen. Het bezoek aan de laoheode bloemvelden alhier, is mat de Paasohdagen bizonder groot geweest. Dank zij het heerlijke weer, vooral op den tweeden Paasohdag. Van heinde en verre stroomden de belangstellende toeschouwers aan, te voet, per fiets of in rijtuigen gezeten, 't Was te Haamstede en Renesee, langs den Hoogenzoom overdruk. Overal zag men beweging, den ganschen dag. Voor de vele voetgangers was het een waar krnis telkens en telkens uit den weg te moeten voor de honderden fietsers, die sohel rinkelend en laid bellend hun naderende komst verrieden. Tussohen de honderden wandelaars laveerden over den Hoogenzoom van twee tot zes ure zoo ongeveer 1100 fietsen! 't Spreekt haast van zelf, dat de toeschouwers het niet bij kijken lieten. Bij het huiswaarts keeren moest ieder een sprekend bewijs leveren naar de bloemvelden te zijn geweest. Ruikers, die voor weiDig geld te koop werden aangeboden, werden in de hand gehonden of op de fists gebonden madegenomen. Een aangename herinnering aan het prettige tocht j p naar de lachende velden van Flora's sohoonen 1 Toch waren da talpen niet alle tot haar volste recht gekomen. Nog honderden bedden Btooden niet in volle pracht. Een weekje zacht, zonnig weer, en een malsoh vlaagje water zonden niet te onpas komen, om a s. Zondag, wanneer dan alle vroeg bloeiende talpen met bun sohitterende klenren op bnn schoonst zullen prijken, weer een groot bezoek te verwachten. Ofschoon van Bnrgh af de weg naar Westen-Sohonwen nog niet is verbard, kan tooh de vreemdeling van Bnrghslnis en langs den Weetbout langs een goeden grindweg de bloembollen velden aldaar bereiken. In aWeaten-Schouwens Wolvaren" kan men dan genieten van het fraaie gezieht en uitrusten van den afgelegden tocht. Bovendien is men dan in de onmiddellijke nabijheid van strand en dainen. St -Filipsland, 17 April. Alhier heeft een hond het bagatel van 14 jongen ter wereld gebracht. Na die betrekking 33 jaar lang met de meeste toewijding te hebben bekleed, is aan den heer F. C. Geense, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ópper-brandmeester bij de brandweer alhier. 18 ^pril. De lotelingen, die voor deze iiohtiug vour vorkurloo dionHlttJ'l (4 m 3BII'4vir) in aanmerking komen, moeten 17 Mei a.s. onder de wapens. Oud Vossemeer. Eene buitengewone drukte heersohte er op den eersten Paasohdag alhier. Uit alle oorden dea lands waren menschen aangekomen om zioh te overtuigen van de toestanden in het dorp en van de polders. Zelfs was er een groepje Pargeenaars ter plaatse om de roïae te beziohtigen. Den geheelen dag was het bezoek, vooral per fi*ts zeer druk. Ook braoht de beurtsohipper van Onde Tonge met zijn motor, beladen met ruim 80 pleiziergasten. een bezoek aan deze gemeente. Laat in den avosd vertrok ge noemde schipper weder naar Oude Tonge, dooh bad het ongelak ia de nabijheid van St.-Philipnland op een zandbank te voeren, waar hij den geheelen nacht moest blijven. Vele der pleiziergasten hebben zioh een anderen weg gekozen, meenende, dat het nog wel langer kon duren voordat het sohip vlot was. Oad-Vo88emeer. Maandag 1.1. werd ons dorp door honderden vreemdelingen bezocht; het sohoone weer heeft al die vreemdelingen uitgelokt nog eens een kijkje ta komen nemen en met verklaarbare nieuwsgierigheid werd nog eens bekeken wat herinnert aan de droevige ramp aan onze gemeente overkomen van allen werd aan de nu vervallen »Waoht" een klein offer gevraagd voor de arme ge troffenen, want het blijkt, dat er ol zooveel nood in de toekomst zal te lenigen zijn. De lijsten, die io den loop dezer week bg den burgemeester moeten ingeleverd worden zullen te zamen wel een verbazende som aanwijzen, want weinigen slechts zijn er met betrekkelijk weinig sohade afgekomen, en wat in den loop van 1906 niet aan dec landbouw zal goed te maken zijn. is met geen woorden good te praten. Gelukkig, dat allerzijden de liefdadigheid groot is. Wissenkerke, 15 April. Heden hield de werkmans-vereeDiging »£Iulp in Nood" hare jaarvergadering io de openbare school. Uit de gedane rekening bleek, d*t van af 1 April 1905 tot 31 MaArt 1906 was ontvangen aan contributie f 234,70 Van donateurs en begunstigers - 39 75 inleg nienwe leden. - 2, rente6,58 Totaal f 283 03 De uitgaven waren voor zieken - 182,50 voor bodeloon, drukwerk, advert., schrijfbehoeften enz- 20 30 Te zamen f 202 80 Zoodat er een goed slot was van - 80,23 31 Maart '05 was er in kas aanwezig - 279 75£ Zoodat er nu te beschikken valt over f 359.98 De rekening werd goedgekeurd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1