Zaterdag 14 April 1906. (Z ierikzeesche Courant). 62tte JAARGANG. No. 8296. Derde Blad. NIEUWSTIJDINGEN». Watersnood in Zeeland. Z1EMKZEESCHE NIEUWSBODE. Venchgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prija por 3'maanden ia f 1,30, franeo per poet f 1,60. Noord-AmerikaTnuuvul, IndiS eni. verzending eena per week, f 10,per jaar. Directeur, A, ar, OEI LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regela 30 Cta. meerdere regela 10 Cta., kannen niterlgk tot doa Haandaga, Woensdags en Yrgdaga middag, 2 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FBaNKEL, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Italië. Omtrent den uitbarsting van den Vesuvius en tie verwoesting van het plaatsje Boacotro- oase lezen we: Zondagavond stond de lava ongeveer 100 M. voor het dorp plotseling stil, en de be ar gstigde bevolking, die reeds gereed stond ooi te vluchten, zag nu van dat voornemen af. Maav omstreeks midderoaoht hoorde men een hevige ontploffing, eu een vuurkolom steeg op nit den krater. Toen was weder alles stil. Dit ééae oogenblik had eohter over het lot van het stadje beslist. De beide lavaatroomen hadden nieuw voedsel gekregen en knetterend en krakend met onweerstaanbare kracht be wogen de massa's zich voort. De bewoners gingen op de vluoht. De lava kwam aanrollen, de achteraan komenden schreeuwden als krankzinnigen, het leek wel een he). De stedelijke secretaris Óaarius en eenigen zijser vrienden hadden da leiding, zoover van leiding sprake kon zijn. Plotseling kwam een jongen op hen toeloopen en op eenige hutten wijzend zeide deze: »Daar liggen nog eenige oude en zioke menschen". De secretaris eu zijo vrienden bedachten zich geen oogenblik, snelden naar de hotten toe en haalden de zieken uit hunne bedden. Of er tooh nog niet enkelen zija overgebleven, weet God alleen. Op de straat naar Torr8- Annunziata wemelde hei van karren en wagens, die zwaar beladen met vluchtelingen, zich sleohts langzaam voortbewogen. Daar klonk op eena de kreet: »De lava snijdt ons den weg af', eu in paniechen echrik begonnen de menachea weder te vluohten. Overal weerklonk geschreeuw, gehuil, weeklagen en bidden. De lava bedreigde de massa's karren en vluchtelingen op den weg. Het leek of er een groote ramp zou plaats hebben. Maar de vluchtelingen slaagden er in een schuilplaats te vinden. Nauwelijks eobter waren ze veilig, of de heete golven overstroomden de straten en Bosootrecase bestond niet meer. Rome, 10 April. Do Tribuna verneemt nit Napels te 7 uur des avonds: Tueschen Ottsjona en San Giusieppe zija er 500 doodeo. De Vesuvius begint opoieuw te werken. Iu den krater gaat de inetortiog voort. Te Olivete zijo twaalf dooden, 26 ornatig en 100 lioht gekwetsten. De correspondent van de Times te Napels seint: De asohlaag brengt dezelfde uitwerking teweeg als een dikke laag sneeuw. Ze belemmert het verkeer en verstikt de ge luiden, zelfs de stemmen der voorbijgangers. Dat alles maakt cea heel vreemden indruk, vooral omdat Napels anders een der rumoe rigste steden vsn de wereld is.* De straten verkeeren in een ellendigen toestand, maar de wegen naar Ottajano en Torre-del-Greco zijn er nog veel erger aan toe, eu nagenoeg onbfga&nbaar. De asoh ligt daar 30 centimeters dik, en door deze stoflaag moeten de zware wagens gesleept worden van de ongelukkige bevolking, die op de vluoht ie. De Ejgelecbe vice-consul, die sedert 60 jaar te Napels woont, zegt, dat bij nog nooit een erger uit barsting gezien heeft, en ook geen vernielender. Do Ve&uvius heeft, behalve ongelooflijke massa's asob, zooveel steecen uitgebraakt, vaak van de grootte van sinaasappels, dat m8n de stoffen, door den valkaan opgeworpen, op 40 millioeii ton schat. Vooits is er veel slijk, noode aarde", scout water en zwavel losgekomen. De laatste eruptie was de vreemdste: een uitbarsting van zout. Eon dunne laag zout bedekto de sombere asoh- en slijklaag, zoodat het heele landschap met een wit kleed bedekt soheen, nadat het eerst grijp, dan zwart, dan weer rossig of geel geweest was. Yeel mensohen moeten tengevolge van de fijne aeoh ernstige oogziekte gekregen hebben. Zwitserland. Bg Blilaingen, in bat Zwitieraohe kanton Wallieerlaiid, lijn tien werklieden, die met het wegruimen van een lawine beaig waren, door een nieuwe lawine overvallen en gedood. Rusland. De constitutionaele democraten beschikken thans over 106 zetels in de komende Doema. De regeering gaat door ten plattelande ver kiezingen van vooruitstrevenden, als zij er maar even kans toe ziet, ongeldig te verklaren, on dan regeeringsgezinde oandidaten op den voorgrond te sohuiven. Op andere plaatsen worden de gekozen oppoaitiemaunen eenvoudig in heohtesia genomen. Frankrijk. Te Parijs is een hertogin veroordeeld wegens oplichting tot zes maanden gevangenisstraf. Deze groote dame, thacs \oor de tweedo maal gehuwd met hertog, Mandas de Villanda, had een testament vertoond, waariu haar eerste man haar 150,000 francs vermaakte. Daarop had zij een groote som geld geleend. Nu was het testament wel eoht, maar ca een prooes met de fimilio van den overledene was het geld haar niet toegewezen. Haar tegenwoordige man met den mooien, operette- achtigen naam, heet in Fransche bladen een onechte zoon van Napoleon III. Ook Berton, do mijnwerker, die 25 dagen in de mijn van Courrières doorbracht, heeft als troost de gouden medalje gekregen. Donderdag zijn nog eenige lijken boven gebracht, zes daarvan konden herkend worden. Men denkt er over, wegens de warmte, het rondgaan van het volk langs de lijken die bovengebraoht worden, te verbieden, omdat men voor den gezondheidstoestand vreest, maar men durft den maatregel nog niet toe passen omdat men bang is voor den wrok der b)volking. De stakende mijnwerkers in Frankrijk hebben nabij de sohaoht Saint-Leonard aan de Belgisch-Franscbe grens den treia, die in den vroegen echtend v&a Peruwelz naar Yieux-Condé vertrekt en Belgische mijnwerkers vervoert, door steenen op do rails te leggen en zelf op de spoorbaan te gaan liggen, doen stoppen. Toen de trein stilstond, hebben zij de Belgische mijnwerkers aangevallen en ernstig mishandeld. De trein moest terug- keeren. Ook bij Monlin Farot hebben de Fransohe stakers een trein, die Bslgisohe mijnwerkers kwam halen, aangevallen. De Belgen kondon eohter vluohten, zoodat het hier niet tot mis handeling gekomen is. De Fransohe gendarmes waren niet bij machte de Belgisohe arbeiders te besohermen. Parijs, 12 April. De oredieten voor Algeciras zijn door de Kamer met algemaene stemman ingewilligd. Naar aanleiding van de staking der post- beatellerB heeft Sembat een interpellatie tot de regeering gericht, waarbjj bij voor die beambten het recht eieoht vakverenigingen te vormen. Barthou, deze motie beantwoor dende, zoide, dat bij de bestaande vakvereni ging niet erkende, dat hij morgen de stakers zou vervangen en af zou treden als de Kamer het voorstel van Sembat aannam. Met 405 tegen 82 ctemmen heeft de Kamer geweigerd voorrang te verleenen aan het voorstel van Sembat. Deville diende een motie in, door Barthou aanvaard, waarbij tea 1°. verklaring van de regeering werd goedgekenrd en ten 2°. ver klaard werd, dat men rekende op welwillend heid jegens de betergezinde beambten. Het eerste gedeelte dezer motie werd met 442 tegen 74 stemmen, het tweede gedeelte met 466 tegen 86 stemmen, en de geheele motie zonder stemming aangenomen. Yolgens een correspondent van de Tcigliche Rundschau doen gruwelijke geruchten te Courrières de ronde. Het zou zoo goed als zeker zijo, dat tal van mijnwerkers de ontploffing hebben over leefd. Men heeft in de ransels van do lijken geen enk°3en vuursteen met tondeldoos ge vonden. Birthou zal toeh niet alleen allo tondel opgegeten hebben. Zijn zwerftochten hebben zich bovendien Bleohts over oen klein gebied uitgestrekt en in dat gebied lagen niet veel lijken. Er ie nog een andere omstandigheid, die er op wijst, dat de ontploffing bij velen niet aanstonds den dood tengevolge had. De meeete lijken, die m6n vindt, zija aangekleed. Nu plegen de mijnwerkers te arbeiden met naakt bovenlijf. Zij hebben dus tijd gehad rioh aan te kle8den eu naar een uitgang ta zoeken. Er stierven eenige arbeiders bij de ontploffing, maar da anderen zijn langzaam verhongerd of gestikt. Nog gruwelijker verhaal gaat er rond. Meer dan 600 mijnwerkers zouden ten slotte, wanhopende aan de verlossing, elkaar met bjjlslagen van het leven hebben beroofd. Dit zou de reden zijo, dat de directie die lijken niet boven durft brengen. Naar aanleiding vau de oredieiaanvpagen voor de conferentie te Algeciras, heeft Bour geois io de Kamer verklaringen voorgelezen, waarin hij te kennen gaf, dat hij de politiek van zija voorganger zal velgen. Het gunstige onthaal, dat de regeoringoverklarisg van den 16 Deoember hij de Kamer mooht vinden, heeft in hooge mate bjjgnd ragen tot den gun- j stigen afloop der beraadslagingen door den zedeljjben steun daardoor aan de regoering verleend. Bourgeois bracht verder in horinneriog de j van te voren gewisselde stukken en voegde er I bij de vermeldiog van Almodovar's voorstel aan too, dat de conferentie bij de boraadsla- gingen als richtsnoer had geuomen: de sou- j vereiniteit van den Sultan, de integriteit van I het rijk en de vrijheid van den handel. Een voor het verkeer zeer hinderlijke j staking ie te Parijs uitgebroken, namelijk onder de bestellers bij de posterijen. De staking omvat do loopers voor druk werken, voor brieven, de buslichters, de station-loopers en nog e inige onder-afdeelingen van den besteldienst. De eisoh is hcoger loon en de organisatie onder de stakers staat onder aauvoeriDg van den socialistischen afgevaar digde Sembat. Een der leiders deelde mode, dat de enkele die nog niet mee doen, zeker zullen volgen, zoodat de stakers de maoht in handen hebben en den eiach kannen doorzetten. Een deputatie uit de etakers is reeds bij Minister Barthou geweest om do grieven der postbeambten uiteen te zettentevens zal een interpellatie in de Kamer gehouden worden. Nauweijks was de staking der Parijeche poat-beatellers onder hua collega's te Marseille bekend of het bsstuur schreef een vergadering uit. Het doel is, hoewel niet onmiddellijk mede tot staking over te gaan, toch zoodacige maatregelen to beramen, ei* uit daze omstan digheden ten gunete der verbetering in de positie der Marseilliaansohe postbaetellere zou kunnen voortvloeien. Mooht het postbestunr weinig geneigdheid daartoe betoenen, dan zal waarsohjjolgk ook te Marseille een staking bij de post uitbreken. De onsmakelijke reclamezuoht van de Matin met het ta kijk loopen der geredde mijnarbeiders Nény en Pruvost is thans geëindigd met een voor beido waarschijnlijk niet onwelkome apotheose. Hun is namelijk onder hun beiden te verdoelen, een bedreg van 10,000 fis. door de Matin uitbetaald vale honorarium voor gegeven inlichtingen ten behoeve van een omstandig verbaal der catastrophe van 10 Maart 1.1." Duiisohtand. Te Berlijn heeft een sohavuii de justitie langen tijd bij den neos gehad. Deze man, Tuniack geheeten, noemde zich paarden handelaar, maar in werkelijkheid bedreef bij oplichtergen in allerlei vorm. Ten slotte kwam hij voor het gerecht, en kreeg 18 maanden gevangenisstraf. Dat beviel hem iu 't geheel niet, eo bij vond een middel om op vrije voeten te blijven. Toen bg bevel kreeg zgn straf uit (e zitten, wist hij met geld en goede woorden een doodzieken teringlijder over te halen om onder zgn naam naar eon dokter te gaan. Deze gsf eene verklaring f f, en zoo wist Tuniack uitstel te krijgen, zoodat bij zgn onbehoorlijk leven kon voortzetten. Zoodra het nititel was verstreken, herhaalde bij het foefje, en zoo slaagde bij er in, twee jaar lang uit de gevangenis te big ven. Hij was zeer troteoh op zgn slimmigheid, en liep er mee te koop. Dit zou zgn ongeluk worden. Hij had zelf een liedje gemaakt van i> Tuniack en zgn heldendaden", waarin beschreven werd, boe bij de jastitie misleidde I Toen nu een etille diender dat liedje in een boevenkroeg hoerde voordragen, kwam bij den bedrieger op het spoor. Kort to voren had Taniack weer uitstel gekregen cp grond van een medische verklaring, waarin hij beschreven werd als zeer gebrekkig, tering- lijdend en zwak, mst een gewicht van 98 pond. In werkelijkheid was Taniack eohter een kerel als een boom, blakend van gezond heid, en van een zeer aanzienlijk gewicht. Had hij zija atreken maar niet bezongen, dan had hg het spelletje nog lang kunnen voort zetten, nu werd bij gepakt en opgeborgen. België. Bij wijze van amendement aan de begroo ting van landbouw vraagt de Belgisohe regee- ring aan de Kamers een krediet van 500,000 francs, ten voordeele der gemeenten, die door de overatrooming beproefd werden. Nederland. Kampen, 11 April. Alhier werd eenige dagen geleden in zjjee woning gevonden het lijk vau deu blikslager eu zaakwaarnemer H. WeiiRma. Het bleek, dat W. door één of meer revolverschoten gedood wao. Sedert dien tijd word door de politie een nauwkeurig onderzoek ingesteld, en werden vele personen in verboor genomen. Het leven der haisgenooten onderling was don laatsten lijd verre van vredelievend. In verband na met dit voorval is thans de bij hem ia wonende 31-jirigezoon gevankelijk naer Zwolle overgebracht. Utrecht, 12 April. Naar wij vernemen, is de premie, uitgeloofd voor de aanwijzing van Frans Rosier, verdeeld als volgtde heer Corver, de barbier bij wien Rosier zich liet scheren f 100; de heer Lamme f 350 en de barbierebediende Zorn f 50. 's-Gr&venh&ge, 12 April. Naar uit goede brou vernomen wordt, moet de gezondheids toestand van mej. Kuyper, dochter 7an den ex-minister cfr. Kuyper, niet van dien Rard zgn, dat een dadelijke operatie wensoheiijk geacht wordt. Indien hiertoe echter later mooht worden overgegaan, zal dit gesobieden in het Gereformeerd Ziekenhuis vDokia" te Rotter dam, waarheen zij zioh ter verpleging zal begeven. De ex-premier zal binnenkort zgn onder broken studiereis hervatten en naar Algiers tsrugkeeran. Begin Juli wordt dr. Kuyper dan dtfioitief alhier terug verwacht. H. M, de Koningin-Moeder vertrekt Donderdag 19 dezor 's ochtends om half acht naar Het Loo om er, zooals gemeld, den verjaardrg van den Prins mede te vieren. H. M. de Koniagin-Moeder is voornemens den 23aten April naar Engeland te gaaa, om een bezoek te brengen aan de hertogin weduwe van Albany, Hr. Ms. zuster. Sliedrecht, 12 April. Hedenmorgen ten ongeveer half zes deed een vreeselijke knal de bewoners van deze gemeente uit hun slaap opschrikken. Spoedig bleek, dat van de sleepboot r/Dieu- doncé no. 7" (eigenaar P. W.. Hulsman te Rotterdam, kapitein W. Gijsbers), welke juist de spoorbrug bij Baanhoek stroomafwaarts was doorgevaren, achter zich sleepende twee gedeeltelijk met stukgoederen beladen sleep- kanen, de stoomketel gesprongen was. Beide oevers der Merwede waren bedekt met aan splin ters geslagen hout, terwijl op een afstand van wel 30 meter in het laüd aan den linkeroever een stuk ijzer, vermoedelijk van den stoomketel, ter zwaarte van ongeveer 150 K.G., terecht kwam. De sleepboot kwam in schuinen stand te liggen, met de boeg in de hoogte, wat ten gevolge had, dat de zich in de voorkajuit bevindende personen, zijnde de vrouw van den kapitein en de oudste stoker, zoomede de 2e machinist, die bovenop liep, zich vrij gemak kelijk konden begeven op de sleepkaan, die zich dadelijk achter de sleepboot bevond, doch die, door het onmiddellijk laten vallen van hare ankers, niet op de sleepboot liep, maar op zeer korten afstand van deze laatste bleef liggen. Een dekknecht, die zich tijdens het ongeluk op het achterdek bevond, werd door hevige luchtverplaatsing naar voren gesmeten, en koD, wonderlijk genoeg, ongedeerd ook op de sleepkaan worden overgebracht. D^e vier personen zijn gered, terwijl de kapitein, twee stokers en een stuurman, die zich in de machinekamer bevonden, zijn gedood. Hunne lijken zijn nog niet gevonden. Van 2 metselaars, die zich op het oogenblik, dat het ongeluk gebeurde, in een roeiboot naar hun werk aan den zuidelijken oever der rivier begaven en op ODgeveer 10 meters van de plaats des onbeils bevonden, werd er één, Pieter Tjong, ter hoogte van het linkeroog door een stuk ijzer zoodanig getrofleo, dat een gapende wonde ontstond, en hij, na voorloopig op de werf van den heer L. Volker te zijn verbonden, naar huis werd gebracht, waar dr. Meyer hem verder in behandeling nam. De beide sleepkanen werden door de in middels gezonden sleepboot „Carl Schroers no. 6" op sleeptouw genomen in de riohting van Dordrecht. De «Dieudonné'' is gezonken. De oorzaak van het ODgeluk is vooralsnog onbekend. Dordrecht, 12 April. Hedermorgeu even over elven, brftk er door een onbekende oorzaak brand nit in een drogisterij in de Voorstraat. Io enkele minuten stond niet alleen dit geheele gebouw, maar stonden ook twee aangrenzende peroeelen, en spoedig daarna ook een daaroyerliggend perceel in liohtelaaie. Woest grepen de vlammen om zioh heen, een gemakkelijken prooi vindend ia het droge hout der oude perceelen, waarvan de daklijsten als olie vuur vatten. Alle besohikbare blnssohingsmateriaal, zelfs dat der pontonniers, was spoedig ter plaatse, doch na twee uren waren reeds zeven perceolen volkomen uitgebrand. Te één uur was men hut vuur meester. De sobade is zeer aanzienlijk, want al de voorraad dezer zeven winkels is mede vernield. Zij wordt echter door verzekering gedekt. Gelukkig dat de wind niet woei in de riohting van het pakhuis dezer droogerij, dat dan ook gespaard is gebleven. De ramp ware anders oneindig veel grooter geweest. Dinteloord. De oollecte tot leniging van hen, die door den watersnood van den 12 Maart j 1. zoo zwaar werden geteisterd, braoht alhier de som op van bijna 900 gulden. Het personeel van het Belgische loodswezen te Vliesingeo, heeft f 1000 bijeengebracht voor de getoi&terden door den watersnood in België. De collecte, Dinsdag en Woensdag te Rotterdam gehouden, heeft opgebracht f2878.65. Onder de Leidsohe studenten is ongeveer f 700 ingezameld. Hulp aan Zeeland! Te Apeldoorn is voor de slachtoffers der overatroomingen in Zeeland f 4000 bijeengekomen (waaronder f 500 van ean liefdadigheidsvoorstelling); te Sneek f 808; te Yelp (zanguitvoeringen) f 325; te Zevenbergen f 210; te Stolwijk f144; te Tiel f855; te Bergambaoht f275; te Hoorn f 1175. Te Terneuzen ia voor de noodlijdenden door den watersnood in hat geheel f 2100 bgee^gubrrioht, ie Hulst f 45.15. Ia Friesland heeft zich nit personen, vroeger in Zeeland wonende, een oommiesie gevormd om geldea in te zamelen ten bate van don Zeeuwsohen watersnood. Oud-Vossemeer. Er is in den loop van deze week reeds wat opgeruimdde ponton niers hebben wat putten en kelders leegge pompt totdat ze sedert Dinsdagnamiddag daarin zgn bijgestaan door een stoombrand- spuit nit Rotterdam, welke door beambten nit Rotterdam bediend wordt. Behalve regen waterbakken enz. stelt men zioh ook voor de putten, welke dienen tot het drenken van vee, mede van hd brakwater te verlossen. Woensdag werd gelegenheid ter secretarie gegeven om aan eeu lijst te komen, welke moet dienen ter invulling voor aangifte van schade deze lijeten waren verkrijgbaar in tweeërlei vorm; ééi voor landbouwsohade (rundvee, landbouwproducten, enz.,) de andere voor sobade aan hoizen, meubelen, enz. Deze lijsten moeten ingevuld Donderdag 19 April weder ingeleverd worden. Zij, die door omstandig heden verhinderd waren zoo'n lijst in oqtvanget ta nemen, kunnen deze Zaterdag 14 April nog verkrijgen. Vrijdag voormiddag treedt voor de landbou wers op de Rijkslandbouw-leeraar Kakebeeke, die e&n rede zal houden over »Wat te doen met de verdronken landen?' en de.a zal ongetwijfeld veel belangstelling hebben. Met het diohten vau de gaten in Slabbeooorn is meu diuk in do weer; volgens het opge maakte plan gonobi' dt dit door, het zinken van zinkeiukkeo, die met steen en grond, telkens met eene laag rohorgrosd worden bezwaard, in de opening tusaohen de dgkpalen 67 en 6 gelaten, en dan wordt die grond weder met een zinkstok afgedekt tot mm oiroa 30 c.M. t N. A. P. zal begpikt hebben, vanwaar de aangebrachte echorgrond tegen de overatroomirg van het vloedwater met rije- beslag en vlechttuicen zal worden beeohermd, totdat met een dam van scborgrord tot boven hoog water kan worden afgesloten. De opening is laug 150 M.. terwijl de grootste diepte ongeveer IJ M. L.W. bedraagt. De gezondheidstoestand is tot bodeu in de gemeento zeer bevredigend; van zieken, ten gevolge van den terugkeer naar de gemeente, hebben wij tot heden niets vernomen, dat het dan ook zoo big vel De landbouwers beginnen zco stillefjea aan hun vee weer naar huis te haloovelen zija ook reeds druk aan het verkoopen, omdat ze alle paarden niet noodig hebben gedurende dezen zomer, en omdat voor het rundvee geen voedsel aanwezig zal zgn. Overigens ie men céa lof over de bereidwilligheid, waarmede de koeren nit de andere gemeenten ca die welke in drooggebleven polders woonachtig zgn, het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 9