Watersnood in Zeeland. die opzettelijk hierroor overgekomen wee, gadegeslagen. De aanneemster van den gashouder en de fundeering, de firma Van der Knyle te 81ikkerveer, had de verzwemmiDg aanbesteed. De aannemer daarvan wae de heer Bot. Men ia vanwege de gasfabriek in de St.-Domusstraat thans drnk bezig met den aanleg van muntgasmeters. Reeds zijn 6r een 60 70 aanvragen voor een muntgasmeter ingekomen. Dagelijks komen nieuwe aanvragen. Met ingang van 1 April a.s. is de kommies 3e klasse bij 's rijks belastingen P. W. Holzenspies te Sinis bevorderd tot kommies 2e klasse. Aan den sergeant M. P. Sohrier, van het 2a bataljon 3e regiment infanterie te Middelburg, ia op zijn verzoek vervroegd ont slag verleend nit den militairen dienat. Men verneemt, dat het bestaande kust licht op den vuurtoren te Weatkapelle (Wal cheren) zal worden vervangen door een electrisohe verliohting van ettelgke millioenen kaarsenlicht, welk licht van zee nit op ver scheidene uren afstand kan worden waar genomen. Bij Kon. Besluit is mat ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot commias der direote belastingen, invoerrechten en socijozen te Maastricht, de heer D. Daane Bolier, geb. te Soherpeniase. aam. dierzelfde middelen uit de dierectie 's-Hertogenbosch. De Nationale Bond voor Vreemdelingen verkeer heeft op zijn verzoek aan de Maatsohappij tot Expl. van Staatsspoorwegen, om de vacantiekaartan met 1 Juni reeds verkrggbaar te stellen, het berioht ontvangen, dat aan het verzoek niet kan worden voldaan. Voor de dezen zomer te Slois te houden tentoonstelling van huisvlijt is zooveel belang stelling, dat de tentoonstelling beslist zal doorgaan. De Minister van Oorlog heeft het daggeld van de oppassers bij de garnizoens kleediog- en nachtleger-magazijoen vastgesteld op f 1,70 voor de oppassers te Amsterdam, en f 1 50 voor de andere plaatsen. Den milioiens der liohting 1906, die bij hnn komst onder de wapenen, en de daarop volgende keuring ongeschikt voor den dienst worden bevonden, is vergund, wanneer zij dit verlangen, onmiddellijk nadat die ongeschiktheid geconstateerd is, met verlof te vertrekken, in afwachting van hnn oproeping om te verschijnen voor Gedep. Staten, die hen voor den dienst kannen aanwijzen of afkeuren. Vroeger moesten deze miliciens, totdat zij voor Gedep. Staten verschenenin het hospitaal verblijven, dat kostbaar voor het Rijk, en soms onaangenaam voor de betrokken personen was. Zonnemaire. De voorloopig vastgestelde kiezerslijst telt 179 namen van kiezers. Daivendijke, 26 Maart. De alhier vast gestelde kiezerslijst bevat, evenals in 1905, 103 kiezers. 7 werden van de lijst afgevoerd. 3 ver trokken naar elders, terwijl ook 7 nieuwe kiezers op de lijst werden gebr&oht, Brnlniese. De visschersvloot is in deze gemeente wederom met een jaoht vermeerderd. Dit vaartuig, dat te Kampen gebouwd werd, is den naam gegeven van „Patijn" uit hoogachting voor en sympathie met onzen afgevaardigde ter Tweede Kamer. Goes. Een 18-jarig meisje A. J. 8., dezer dagen de ouderlijke woning verlaten hebbende, zoogenaamd om wilde viooltjes te verkoopen, is plotseling verdwenen. Naar men zegt, zou uit Rotterdam bericht gekomen zijn, dat ze zich daar ophoudt. De opbrengst der onderwijzers-tooneel- voorstelling was netto f 60. f 40 zijn daarvan voor het sanatorium en f 20 voor de onder steuningskas. Vlissingen, 27 Maart. Omstreeks twee wtken geleden vond de politie aanleiding om een bezoek te brengen in een woning, waar de man ziek to bed hg. De vrouw des huizes verkeerde in zoo ver vuilden toestand en deed zoo vreemd, dat de politie termen vond haar, ondanks haar heftig verweer, raar het gasthnis te vervoeren, te laten reioigen en onder geneeskundige behan deling te stellen. Toen de vronw gevisiteerd werdbleek zij aan oontant6n ongeveer f 100 te bezitten, welk bedrag aan den man werd overhandigd. Verder bezit z{j nog een paar sleuteltjes, om haar pols vastgemaakt, die bij nader onder zoek bleken te passeo op een kistje, waarin aan tffecten een bedrag van f 39.000, waaraan de ooupons nog zaten, die in geen 25 jaar verzilverd wareD. Hoe de vronw aan dat kapitaal is gekomen, is een raadselde man wist van dit bezit niets. Het berioht was reeds gezet, toen wg nit Vlissingen een telegram ontvingen, waarin het vinden der effecten gelogenstraft wordt. De Belgische zeeloods V., die voor een 8-tal dagen, bij het instappen van een roeiboot, het ongeluk had daarbij te vallen, waarbij bij zich ernstig aan het onderlijf bezeerde, is hedenoohtend aan de gevolgen daarvan over leden. De overledene laat een wednwe met 6 kinderen aohter. Het Engelsohe driemastschip »Cromar- tyehire", dat Maandag de haven te Vlissingen heeft verlaten, heeft senige, vrij belangrijke sohade aan de elnitmaren veroorzaakt. Groede. De gemeenteraad alhier heeft zijn instemming betuigd met de plannen tot op- riohting van een Zeenwache vereen'-ging ia verband met de kinderwetten, welke vereeni- ging zioh ten doel stelt verwaarloosde kinderen hulp te verleeoen, en te traohten hen van het pad des verderf* af te hooden. De raad besloot daarom der vereeniging een kleine subsidie uit de gemeentekas te verleenen. iaabMtedlaiea, Verkootlnisa Zlerik7.ee, 28 Maart. Door den notaris J. Franse werden heden alhier in het openbaar verkocht de volgende onroerende taken in de gemeente Noordgouwe, als: Een hofsteedje met G7 aren erf, boomgaard en bouwland voor f 2407 den hoop. 52.50 aren weiland voor f 300, 39.55 - 350,— 38.05 - 400,— 68.10 bouwland - 615, alles per Sohouwsch Gemet. Aan het gebouw van het prov. bestaur van Zeeland te Middelburg werd heden (Woensdag) aanbesteed: de voottzettiüg van de herstelling d;r boordvoorziening van het kanaal door Zuid-Beveland. Raming f 5000. Minsts ineohrijver was de heer P. Dronkers te Kapelle voor f 5150. Ludboiw ea Veeteelt Bruinisae. De heer M. K. Krepel, land bouwer alhier, heeft een stier, die het enorme gewicht van 1200 K G. heeft. IHOITIIAKHI. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad concladeerde tot verwerping van het hooger beroep van A. Bschippersknecht te Tbolen, die door de Zierikzeesohe recht, ark tot 1 jaar gevangenisetraf was veroordeeld wegens mein eed in een strafzaak. KERKNIEUW*. Beroepen by de Herv. Gem. ta Aardonburg, ds. W. van Roggen te Kwadgk. Ds. W. Bsx te Zaandam (vroeger te Zierikzee) heeft Zondeg 11. mogen herdenken, dat bij, vóór 45 jaren, zgn loopbaan begon als predikant der Herv. Kerk. Hoewel bg zalf dezen deg geenszins als een feestdag beschouwd wilde zien, onder vond hij tooh van verschillende zijden belang stelling. De kerkeraad bood den nog met jeugdige kracht werkzamen leeraar een gesohenk aan. Bedankt voor de toezegging van beroep naar de Geref. Gem. te Dinteloord, door ds. C. Steketee te Middelharnis. Aangenomen bet beroep naar de Evang. Gem te Kapelle bij Goes, door ds. J. Timmer man te Winschoten. O N D E B W IJ 8. Bij het te 's Hage gehouden examen nuttige handwerken slaagde Dinsdag 1.1. o. a. mpj. C. L. Kerpesteijo van Zierikzee. Gesteld ter beschikking van den Gouver neur-Generaal om te worden aangesteld als onderwijzer in Ned.-Indië. de heer A. Overbeeke, onderwijzer te Zonnemaire. Wg vernemen, dat da heer mr. F. A. Hengst te Uden, schoolopziener ia het arron dissement Eindhoven, eervol ontslag als zoodanig heeft aangevraagd. Tot directeur van do Ambachtsschool te Oud Beierland is benoemd de heer P. Brittgo, direoteor van de Ambachtsschool te Middelbands. Poa* Telegrafie. Zierikzee, 28 Maart. Ia het Postkantoor alhier is de telefooncel reeds geplaatst, zoodat men binnen veertien dageu gelegenheid zal hebbeneen interoommnnaal gesprek te kunnen voeren. De locale verbinding zal vermoedelijk nog wel een heele poos op zioh laten waohten. Door den heer Osoar Carré zal Vrijdag avond a s. eene weldadigheids-voorstelling worden gegeven ten bate der door de over- stroomingen getroffen noodlij denden. Naar men verneemt zal van regeeringe- wege zoowel direct als in de toekomst al het mogelyke gedaan worden om den nood in Zeeland te lenigen. Indien de Engelsohe Polder geen middelen heeft om den dijk te herstellen zal dit óf door de proviccie, met rgkssnbsidie geschieden, óf bet rgk zal den spoordam tot dgk maken. Voor beide alterna tieven zija plannon gereed en een ingenieur van den raad van toezicht bevindt zich r6eds in Zeeland. Zoodra militairen door de burge meesters verlangd worden, zullen die, benevens marechaussees, gezonden woiden. Het is echter bezwaarlgk ze onder dak te brengen. Het Departement vsn Landbouw zal nagaan wat, nadat de eerste eohade hersteld is, gedaan kan worden, zoodra de noodige gegevens om trent den omvang der sohade aanwezig zgn. Het s.e. »Nieuw-Ameterdam", dor Holland—Amerika-Lija, dat ten voordeele dor getrcffeoen door den watersnood, te bezichtigen was, werd bezoobt door 8176 personen. Bij het watersnood-comité te Middelburg kwamen ia van de Rotterdamsohe LIcyl f 500 en van de Eleotro Tinfabriek f 200. De colleote voor den watersnood heeft te Biggekerke opgebracht f 640; te 's-Graven polder f 505; to Oawerkerk f 312, en te Oostkspelie f 276. Te Zaamelsg, waar nog geen oollecte is gehouden, is reeds over de f 1000 bijeengebracht. Da Nijspolder, waarin de gemeente Ossenisse is gelegen, is Zondagnacht geheel ondergeloopen, doordien de sluis te Kreverkil, gemeente Ossenisse, defect is geraakt. De woningen te Ossenisse werden gedeeltelgk onder water gezet, en de bevolkirg moest vlnohten. Noordgouwe. De collecte voor den waters nood in Zeeland heeft opgebracht f 1183.725. Aan de plaatselgke commiruiss van Oud- Vossemeer, Rilland en Vlissingen is van te voren nog overgemaakt f 210, zoodit alhier voor de noodlijdenden is samengebracht f 1393,725, terwijl nog enkele giften verwacht worden. Het bovengenoemd bedrag zaI worden over gemaakt aan de Hoofdoommissie voor Zeeland te Middelburg. Dreisclior. Voor de noodlgdenden in onze provkoie ia alhier gecollectoerd f 820, welke som is gezonden aan het Prov. Waterenood- Comité te Middelburg. Zonnemaire, 27 Maart. Door de commissie alhier ia voor de geteisterden door den watersnood bgsengebraoht de som van f 644, terwgl 1.1. Zondag in de Ned. Herv. Kerk f 50,695, en in de Chr. Geref. Kerk f 27 nog voor het hetzelfde doel werd gcoollecteerd. Duivendijke, 27 Maart De Commissie, hier gevormd teneinde aan de iogezetsoec een Igst aan te bieden ten behoero der slachtoffers van den watersnood, bestaat nit de leden van den gemeenteraad, n.l. de heeren T. Ga»t, burgemeester, C. Boo»erd, L. Padmoi, wet- bouders, C. vaa Staalen, J. Viergever, W. Riogelberg cn P. Jonker. Eikerzee, 26 Maart. De gisteren in de Ned. Herv. Kerk alhier gehoaden colleote voor de getroffenen door den watersnood heeft opgebraoht f 45. ELkerzee. De plaatselijke commissie alhier, bestaande nit de heeren J. van deu Bont, M. T. v. d. Bout, W. de Vrieze, A. Giigatrse, M. P. de Looff, T. Kloet, J. M. Deurwaarder, N. van der Linde, M. Spits, W. Reup, heeft bg de ingezetenen een lijst gepresenteerd voor den watersnood in Zeeland. Deze Igat beeft opgebraoht f 213 725, welk bedrag can de Provinciale Watersnoods-oommissie te Middel burg is overgemaakt. Bargh. De in de vorige week alhier gehouden oollecte voor den watersnood heeft opgebraoht f 206.50. Brulnisse. De collecte voor den waters nood heeft f 1232.15 opgebraoht. Hierbij komt nog f 132, ingezameld door de meisjes- vereeniging „Tabitha". Van dit laatste bedrag werd f 103 besteed aan kleeren, terwijl f 29 bij de collecte gevoegd werd. In totaal werd dus hier voor de noodlijdenden f 1335.15 bij eengebracht. De commissie was dan ook uiterst voldaan over de milde wijze, waarop de burgerij hare pogingen heeft gesteund. Ook de jonge dames, leden van „Tabitha", hebben zich flink geweerd. Gedurende een paar dagen was de consistorie der Herv. Gem. in eene werkplaats herschapen. Naaimachines snorden en met vaardige band werden naald en schaar gehanteerd. Velen kwamen de gezellige bedrijvigheid eens in oogenschouw nemen. Naar het comité te Middelburg werden gezonden40 hemden, 7 onderbroeken, 8 werkmansbroeken, 16 vrouwenbroeken, 19 luiers, 22 kussensloopen, 12 lakens, 5 schorten, 1 wollen deken, 6 jurken, 7 paar kousen, 1 trui, 9 boezeroens en 5 rokjes. Tbolen, 27 Maart. De hoer Hovy, lid der Eerste Kamer, bezooht Tholen en Oud- Vossemeer. Oud-Vossemeer. Eigenaardig is het, wan neer men oeoige dagen niet in zgn eigen dorp is geweest, weder eens door de straten te varen, en alle plekjes te bezien, die men zoo door en door kent, maar die nu zoo een geheel ander voorkomen hebben, omdat zij onder water zijn; er is zoo iets geheimzinnigs in die pleohtige stilte, welke heersoht in de straten, en men meent, eon hoek omvarende, dat heel wat bizonders zal te voorschijn komen, en merkt niets dan verlaten huizen, ea stille straten. Wat treurigs zal er te zien zgo, als straks weer de woningen kunnen betrokken zijn Gelukkig dat de inspeotenrs der Volksgezondheid" reeds op bun post zgo, en de gemeente op versobillende data's bezochten, om besprekingen te houden op dit gebied; vele maatregelen, zoo werd ons verzekerd, zullen genomen worden, en de regeeriog neemt alles voor hare rekening, wat trouwens zeer geweneoht is, daar van heden af het dorp wel tot de noodlgdenden zal kunnen gerekend worden, wat gemeente- financiën betreft, daar de draagkracht der ingezetenen in de eerste jaren natuurlyk sterk zal verminderd zgn. Men deelt ons mede, dat binnen enkele dagen pontonniers met een Rijnaak ia de Eendracht znllen komen, welk rohip dan als woning zal dienen voor do gedotacheerden, eu welke de diensten zullen bewgzen in het dorp, welks voor zui vering enz. coodig znllen zgn. Ia den Kerkepolder is het water eenigszino aan het verminderen, maar niet zoo vlug als de bowoaers van Oad-Vossemsor, die elders vertoeven, wel wer.eohen, en dat het Polder bestuur daardoor op de tong rgdt, laat zioh gemakkelgk begrjjpen. Wg ontvingen cobtor mededeeling. dat spoedig tot snellen afvoer maatregelen zullen genomen worden. De suatiesluis, aan de hoeve »De Karnemelkspot", liep groot gevaar in te zakkenzoodat men het ergste vreesde, maar hot sobijot, dat de verrichte werkzaamheden ter voor- komirg van erger, voorloopig hebben geholpen. De boogaarfsen, met vletgrond, varen rog gewoon het groote gat in deu Siabbeooornpolder door, en leggen zioh tegen den afsluitdijk aan den Karnemelkspot" of zg gewoon in de haven gaan vertoeven. Daar wordt de vletgrond uitgeworpen voor het dgkje, dat één dor oorztken is van da uitgebreidheid van de ramp. Bruisend en draaiend en woelend vliegt daar het water bg ebbe en vloed nog uit en in de polders Oud-Kijkuit en Slabbecoorn, en het valt niet te ver wonderen, dat de aannemers hier tegenstand hebben met hunne werkzaamheden. Voor de eannemors zgo thans een menigte materialen gearriveerd, zoodat met grooter spoed de werkzaamheden zullen aangevat worden. St-Annaland. Roemen andore Waters nood- Comiié's in Zeeland de milddadigheid der landgenooten, ook dat te St.-Annaland heeft ruime stof tot dankbaarheid. Reeds kort na den coodloitigen watervloed kwam uit Amsterdam van het Algemeen Watersnood- Comité telegrafiaoh bericht, dat het tot ver strakken van eerste hulp gereed was en na bekomen antwoord van het comité alhier, volgde al spoedig een gift van dnizend galden. Verder werd door verscheiden wel gestelde burgers ia de gemeente rijken zija bier maar enkelen per omroeper ter vergadering geoiteerd, ieder honderd gulden per hoofd gegeven. Op de ineohrgvingslijst, die de predikant dor Herv. Kerk de ▼orige weck aan de huizen aanbood, werd eveceens flink getoekend. Verder komen van buiten flinke en eenvoudige gaven, ieder gever naar zgn kracht. Ook kleeding werd van verechillende zijden toegezondeD. Wat voor handen was, i9 op het oogenblik aan degenen dio 7.3 kwijt waren geraakt, of in deze om standigheden te kort kwamen, uitgedeeld, doch nieuwe zending is nog toegezegd. Uit Oud-Vosmeer zgn in deze gemeente ruim vijftig menschen gehuisvest. Het spreekt van zelf, dat de behoeftigen onder hen, zoolang zg hier big ren, op gelijken voet worden geholpen als de eigen siaohtoffars der ramp. De nieuwe dgk te St.-Annaland, dio het bebouwde gedeelte met zgn honderd huizm van het overige van don Suzanna- polder afsoheidt, houdt zioh tot heden uit stekend. Sedert den dag, Vrgdeg van de vorige week, dat tusschen twee getgden in, de opsciog tusschen de twee elkaar naderende einden gedicht werd, blgven alle gebouwen watervig; daardoor worden de nog goede woningen van dag tot dag beter en de go- havendea worden niet verder afgebrokkeld. Zond ar den uien wen dgk zonden alle hnizen dagelgka aohteruitgaan, want het water ia den g ïoandeerden polder is niet stiletsaod, als in do meeste van die te Oud-Vosmeer, maar viermaal per etmaal gaat er by vloed en ebbe een Btroom door. Reeds zgn do huurder* en eigenaars der woningen eiken dog bezig met riek 6n scbop het puin om te zotten, en al het door elkaar gedrevene en ingestorte nit te zoeken en op te mimen, teneinde voor den dag te halen, wat nog heel en bruikbaar is. Do nog gave woningen worden reeds sohooogemaakt, en hier en daar drooggestookt. Enkele menschón brengen weer gered huisraad terug, om het aanvan kelijk op da zolders te bergen, waot zoolang de buitendijk open ligt. kan bjj eventueelon storm den nieuw gelcgden dgk overstroomd worden of breken, eu dan zou men voor dezo woningen een herhaling krijgen van den 12deo dezer. Het is te begrijpen, dat de mensohen zeer verlangen in hun buisjes te kunnen terug koeren, wast voor het meerendool zijn de geïaundeerden veld arbeiders, en daar zij zgn opgenomen bg familie of vrienden, zgn ze met hun gezinnen mede in kleine woningen tereobt gekomen, die dus overvol zgo; b.v. in een buisje met ééa vertrekje, bewoond reeds door 8 menschen, haizen er nog 6 uit een noodlijdend gezin. Evenwel is bet uit een sanitair oogpunt ook zser bedenkelijk al te spoedig de mot zeowator, verontreinigd door allerlei rottende dierlijke en planfairdige stoffen, door en door imtte haizen te betrek ken. De geiondhtiisoommissie zal ongetwijfeld wel een oogje in 't zeil bon ion. Goes. De sooieteit „Landbouw en Handel", die jaarlijks voor haar leden een biljart-wedstrijd en tombola organiseert, besloot dit jaar de f 75 die daarvoor bestemd waren, af te staan uso de slachtoffers ven den watersnood. Tevens besloot zij een circulaire te richten aan de afdeeling der Maatschappij van Landbouw in Zeeland om kraohtigen steun voor dit doel. De heeren uit Vlissingen, die naar hier waren gekomen om eene uitvoering te geven ten voordeele van de overstroomden, hebben het slecht getroffen: er was geen publiek. Do Isreë ifttisohe Begrafanis-vereenigieg te Bergen-op-Zoom h^eft ten b?hoeve van de goteisterden door den watersnood te Oud- Vossemeer f 50 gceohonken. Dinteloord. Deze week zal alhier een colleote gehouden worden ten behoeve van hen, die door den watersnood in Zeeland zoo zwaar werden geteisterd. Vrijdag hield do Raad tea vergadering, teneinde vast te stellen de namen van hen, die tot het honden van de oollecte zonden worden nitgenoodigd. Da burgemeester meende te mogen veronderstellen dat een ieder naar zga vermogen zon willen bgdragen om eenigsiins het leed te helpen verzachten van die ongelakkigen, dia zoo zwaar door den watervloed worden getroffen. Staande do vergadering werd voor een aardig bedrag geteekend. De volgende week znllen eeoige leden der zangschool en eenige gegoede ingezetenen eene uitvoering geven ten bate der noodlgdenden io Zeeland 't Is te hopen, dat er veel publiek aanwezig zal zgn, om zoodoende 't lot van die onge lakkigen eenigezics te verzachten. Utrecht, 26 Maart. Gisterenavond vertrok van bet regiment genietroepen, onder commando van den «ergeant Verhagen, een detachement timmerlieden, ter sterkte van 10 onder officieren en minderen naar Oldenzaal cm een barak op te laden, naar Tholen te vervoeren, en aldaar op te slaan tot het onder dak brengen van noodlgdenden bg de laatste overatroomingen in Zeeland. THLI6IA1IIX. Tholen, 28 Maart. Heden komt een ziekenbarak voor twintig personen op de Markt, met een pleegzuster. Een grootere barak volgt. Er is een geval van roodvonk bg één der verpleegden. Vlissingen, 28 Maart. Naar aanleiding van bet berioht, dit tij eoa behoeftige vronw alhier een bedrag v&d f 39000 is gevonden, hebben wg heden bij den betrokken man een onderzoek ingesteld. Da man wist biervan evenwel niets, en noemde het slechte ean praatje. Ook bg de politie was er niets van bekend. 's-Gravenhage, 28 Maart. Tweede Kamer. Aan de orde is het Arbeidsoontraot. Den gehaelen dag werd gedebatteerd over het gewgsigd regeericgo- prtikel, betrekkelgk het boetestelsel voor de arbeiders beneden da f 4 dagloon, het maximum vaa de boete stellende op een dag loon per week. Deze boete mag niet komen ten voordeele vaa den werkgever. Ten aanzijn van de arbeiders, die meer verdienen, mag hiervan worden afgeweken, maar zg hebben beroep op den rechter. De commissie van rapporteurs, dit stelsel verdedigend, bestreed de amendementen tot beperking of schrapping van het boetestelsel. De meerderheid var. de oommiseie was vóór het amendement—Limburg, om allen arbeiders het reebt op beroep bij den reohter toe te kennen, een bepaling, welke de haer Lobman bestreed. De heeren Loeff en Lohman oordeelden, dat boete- bedreiging niet nitslait het instellen van een aotie door den werkgever tot eohadevergoedirg van de wegens overtreding van het reglement geledene schade. Morgen voortzetting. Benoemd tot Direotenr der Rgke kweek- eohool voor ocderwgVra te Middelburg de heer R. Broera te Haarlem, met eervol ontslag als ooderwgzer der Rgks-kweeksohool voor onderwgzers to Haarlem. Ingezonden stukken. In de Veldbodegeïllustreerd weekblad voor Land- en Tuinbouw, enz., onder hoofdredactie van A. A. ter Haar, leeraar aan de Landbouw- winterschool te Goes, van Zaterdag 24 Maart, komt een artikel voor van de band des heeren 1. G. J. Kakebeeke, Rijks-landbouwleeraar in onze provincie, dat tot opschrift draagt: De cultuur op door zeewater overstroomde polders. Het spreekt van zelf, dat het voor de land bouwers in de ondergeloopen streken een kwestie van belang is, hoe zij hun gronden, als deze eenmaal weer boven water zijn, in de eerste jaren zullen hebben te behandelen om ze weer productief te maken. Het zij mij daarom vergund uit dit interessante artikel ten bate van den landbouw den verkorten inhoud hier mee te deelen. Onze Rijks-landbouwleeraar deelt zijne erva ringen mede, die hij opgedaan heeft in de jaren 1895 en '96, toen hij als deskundige werkzaam was bij den aanleg der proefvelden in Z -Holland, in den Zuiderpolder bij Goede reede, die tengevolge van een hoogen vloed in den nacht van 23 op 24 December 1894 met meer andere polders op Goeree-Overflakkee was ondergeloopen en 14 dagen onder zeewater stond. De proeven hadden ten doel na te gaan, of het wenschelijk is door het losmaken van den ondergrond met den ondergrondsploeg het doorzakken van het zoute water te bevorderen en na te gaan welke gewassen op deze gronden het best geteeld kunnen worden. Verbouwd werden reeds in 1895 zomergerst, haver, suiker bieten, paardenboonen, aardappelen en vlas; terwijl onder de boonen karwij werd gezaaid. De perceelen met suikerbieten en boonen waren met den ondergrondsploeg behandeld. Gerst, boonen en aardappelen kwamen op tijd op, de haver laat en dun, de bieten ongelijk, het vlas zeer laat. De karwij mislukte geheel; het vlas had moeite door de harde korst heen te komen, de stand bleef dun. het bereikte slechts een lengte van 2 A 4 d.M de boonen kregen spoedig een ziekelijk voorkomen, en vooral die op het met den ondergrondsploeg bewerkte perceel bleven kort van stroo (pl.m. 30 o.M.); de aardappelen legden het spoedig af, het loof bleef klein en versohrompelde. De Haver kwam wat dun op, tengevolge van onvoldoende bedekking van het zaad, ze groeide welig op en had de gewenschte donkerblauwe kleur, ze rijpte begin Augustus. De suikerbieten hadden in het begin moeite door de harde korst heen te komen, die kort na het zaaien door regen ontstaan was, dooh toen die door meerdere regens was opgelost, ging het beter, vooral op het diepbewerkte perceelze werden 5 October gerooid. De gerst groeide in 't begin welig en had blijkbaar zeer weinig last van het zout; einde Juni zag ze er minder goed uit, door de droogte en den onnatuurlijk harden bodem; ze rijpte op laatste van Juli. De haver gaf een opbrengst van 45.5 H.L. per H.A.de gerst 32.66 H.L de bieten gaven op het onbewerkte perceel een opbrengst tegen 30119 E.G. per H.A. met 16.2 pCt. suiker, op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 2