Zaterdag 24 Maart 1906, Derde Blad. HIEUWSTIJDIHGEH. Eén bede verhoord. ZIERIKZEESCHE (SS ierib.zeesob.e NIEUWSBODE. Oour an t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en KATERDAG. De prga per 3 maasden ia f 1,30, franoo per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jsar. 62ste JAARGANG. No. 8287. Dlreoteuri A, ar, DEI LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buiten!, nieuws. Advertentiên i»n I3 regel» 30 Cte. meerdere regels 10 Cta.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woenedoga en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Indië. Brand te Batavia Betreffende den braad op 15 Februari in de benedenatad van Batavia kan de Java-Bode nog mededeelen, dat totaal 13 buizen in de vlammen opgingen. De brand ia uitgebroken tan huize van den Chinees Tan Hoei Liat, wiens inboedel was verzekerd voor f 6000. De totala schade wordt geraamd te bedragen f 182,000, waar tan ter waaide van f 14,000 door 88?nrantie was gedekt. Hiervan komt ten laste dor Koloniale Zee- en Braudassuraatie Mij. f 3000, terwyl bij de Bataviaeohe Zee- en Brandassurantie Mij. voor een bedrag van f 3500 was verzekerd. Het overig deel van h6t verzekerde bedrag komt dus waarsobijulgk vcor rekening ven de Commercial Union Aesurance Cy. Ltd., zegt bet blad. Men wist de Java-Bode nog mede te deeSen. dat één de? Chioeezeo, wiens bais en goed voor f 40,000 waren verzekerd, kort te voreu zijo verzskering had opgezegd wegens het verhoogen der premie. Da betrokken maatsohappy is dus te recht door het oog van een naald gekropen. Aan het Soer. Hbl. wordt uit Makassar geiohrevon Dö vorst van Gowa is nog zoek. Van dezen man wordt nn het volgende merkwaardige verhaald, waeruit blijkt, dat hij zioh in zgae geheimzinnigheid zeker voelt. Toen bij met zijn broeder Bonts Nompo en een paar acdaro kornuiten per prauw vao Barroe vertrok naar het Noorden, deed hij ook Paré Paré eao, waar hij esc familielid bezocht, in de nabij heid dus van onze bezetting aldaar. Dit familielid verschafte hem den noodigen levensvoorraad waarmede de radja zijn tocht voortzette, eerst per prauw naar Soeppa, dat sohuiu tegenover Paré Paré aan de baai ligt, en toen over land Noordwaarts. Ik telegra- pheerde u een tidntal dagen geleden, dat hij zioh heeft willen melden, maar van zijn voor nemen werd afgebraoht door de aanwezigheid van mareohauseées. Het ie dus de overtuiging van bevoegde menschen, dat hij uit zichzelf zal komen als men de pogingen staakt om hem te vangen. Zuid-Afrika. Naar Reuter uit Durban bericht, heeft een goed bezochte vergadering van boeren uit Natale Noordelijke districten te Blpedrivier besloten, dat de tijd gekomen was voor de instelling van een boerencoagres, waar over politiek gesproken kao worden en de hande lingen zullen gesohieden in de Hollandsobe t tal. Amerika President Roosevelt heeft uitdrukkelijk ver klaard, dat hij, na afloop van ziju mandaat, zioh niet weder voor eece nieuwe candidatuur beschikbaar wil stellen. De Amerikaansohe Generaal Wood zond een telegram van de Philippgnen, ontkennend, dat onder vrouwen en kinderen eene siaobticg zou zijo aangericht en de geruchten daarom trent voor kwaadwillige verzinsels verklarend. De Generaal zal een vertrouwd offioier huiswaarts zenden om de regeering in te lichten omtrent de ware toedracht der ge beurtenissen. In de mijnen van Denver, in den Amerikaansohen staat Colorado, hebben in stortingen plaats gehad, waarbij 13 personen het leven hebben verloren en die minstens 5 millioen dollars schade hebben teweeg gebracht. Sneeuwvallen veroorzaakten de ramp. 500 andere werklieden werden door de sneeuw ingesloten. Maar men hoopt hen nog te redden. Een geweldige wervelstorm heeft in het Missisippi-dal (Ver. St.) gewoed. Een dorp werd geheel en al verwoest en versoheidene meneoheu kwamen om het leven. Uit New-York komt bericht, dat een ijsberg, van een kwart mjjl lengte, en 100 voet boven do zee uitstekend, op de kust van New-Foucd!and ronddrijft, juist in de stoom- bootronte. Johann Most, de bekende Dnitsohe anarchist, is Zaterdagavond te New-York, niet te Cincinnati, overleden in den ouderdom van 60 jaren. Most was oorspronkelijk boekbinder van beroep en gedarezde zga reizen als gezel door Duitsohland, Oostenrijk, Italië en Zwitser land deed bij zijn socialistische denkbeelden op. Later werd bij journalist. Hij werkte eau verscheidene socialistische blade- en moest ook toen al menigmaal een onvoorzichtig artikel met gevacgeuiaetraf boeten. Vao 1874 tot 1877 was hij lid van den Rijksdag voor Chemnitz. Ia 1878 vertrok bij naar Londen, waar bij het opzienbarende blt-d Freiheit oprichtte. In 1881 werd Most door de Ecgelsche justitie, wegens een tot vorstenmoord opwekkend artikel, veroordoold tot 18 maanden gevange nisstraf, en na het ondergaan van dit vonnis vertrok hij naar Amerika, waar bij do uitgave van de Freiheit voortzette en iu dat blad zgne nu volslagen anarchistische denkbeelden verkondigde, welke hem ook daar menige ver- oordeeliog tot gevangenisstraf berokkenden. De treinbotsing op de lijn DenverRio Grande, Vrijdag in een tweetal Reuter- telegrammen vermeld, had onder de volgende omstandigheden plaats. De Californieche expres- trein, die bestond uit 3 slaapwagens, een rooksalon, een aantal gewone wagens en een restauratiewagen, reed met twee locomotieven op een van de andere zijde komenden trein in, die geheel bezet was. De beide locomotieven en alle wagens, behalve den zwaren restauratie wagen, werden uit de rails geslingerd. De rooksalon, waarin elk plaatsje bezet was, sloeg heelemaal om, en de personen, die er in hadden gezeten, lagen bedolven onder de stukken. De reizigers, die het leven er af hadden gebracht, stonden hulpeloos in de sneeuw massa's, op 25 K.M. afstand van het naastbij gelegen station. De toestand werd nog vreese- lijker, toen de omgeslagen wagens in brand geraakten. Er werden wanhopige pogingen in het werk gesteld om de menschen, die onder de overblijfselen van de wagens lagen, te bevrijden, maar de hitte dreef de redders steeds weder terug. De personen, die zioh in de slaapwagens hadden bevonden, waren ten deele slechts gekleed en velen zakten, bevangen door de hevige koude, ineen. Het personeel van den trein verongelukte met uitzondering van een stoker, die in een sneeuwhoop sprong, en daarbij zware ver wondingen opliep. Een reiziger had zulke zware brandwonden, dat hij, om zijn wonden eenigszins af te koelen, zioh in de sneeuw wentelde, en daar na eenige uren doodgevroren werd gevonden. Een handelsreiziger was bij de botsing in het raam geslingerd, waar hij bekneld zat tusschen het hout. Toen het vuur hem nabij kwam-, verzocht hij zijn medereizigers hem dood te sohieten. Hij stierf eerst, toen een dekbalk zoover was verbrand, dat hij naar beneden viel, en den ongelukkige te pletter sloeg. De slaapwagens werden dadelijk tot hulphospitalen ingericht. Toen de dag aanbrak, waren alle wagens, behalve de slaapwagens, verbrand. In 't geheel kwamen 40 menschen om het leven. De spoorweg, waar de botsing plaats had, had evenals de meeste lijnen van het Westen, enkel spoor. Spanje. Als hst juist mooht blijken, dat Eaa van Batten burg de erfgename zal zijn van de vroegere keizerin Eugenie, hoe groet zou dau het vermogen zijn, dat de aanstaande koningin van Spar ja van die zijde te wachten heeft? Hoe groot is, m. a. w. het vermogen van de vroegere keizerin De Action behandelt die vraag. Het blad schat dat vermogen op 150 millioen francs. Dat is inderdaad, zelfs voor een koningin, de moeite van het erven waard. Gravin Eugenie Montijo bad om zoo te zeggen geen roode duit, toen zij in 1851 met haar moeder naar Parijs kwam. Napoleon was financieel geen schitterende party toen hg trouwde. Die braoht een ^onzienlijk bedrag aan sohulden mee uit den tijd, dat hij preten dent was. Maar Napoleon III heeft zioh ruim laten betalen uit de Fracsohe schatkist. Hg heeft jaarlgks 25 millioeu in contanten ge trokken en bovendien had hij nog allerlei inkomsten. Daar kan do president van de republiek tegenwoordig niet tegen aan. Van 1853 tot 1870 heeft Napoleon Frankrijk 600 millioen francs gekost. Napoleon heeft in die jaren behoorlijk voor den ouden dag gezorgd en Eugenie ook. Toen hg stierf te Cbislehurst liet bij zoo iets van 40 millioen francs na. Dat is, na het overigden van dea jongen Napoleon, alles aan Eugenie gekomen. Zij had toen zelf ook al een ver mogen gespaard eu had bovendien levens verzekeringen bij 5 maatschappijen, voor vereoheiden miliioenen. De oude dame heeft betrekkelijk weinig uoodig, zoodat zij in de laatste jaren geweldig heeft opgepot. Het mag dan geen-volle 150 miljioen zijn, Eagenie is stellig een zeer vermogende weduwe. Of Eaa van Batteuburg ocrmaal al die mtllioenen erven zal Niemand is gelukkig te prijzen voor ziju dood, Z9ide Solon. Geon vermoedelijke erfgenaam is gelukkig te prijzen voor den dood dee erfh. irs, kau men ook zeggen. Turkije. Silonica, 20 Maart. Da Griaksobe bi»- 1 rohop is het fllaobtoffar geworden van een aanslag tengevolge van da godsdienstig-staat kundige beroeringen, die het land teisteren, j Hij werd door een revolverschot ernst'g i gekwetst. CoDBtantinopel, 20 Maart. Ruim 250 vrouwen hebben een bstoogiwg gehouden voor het paleis des sultans, naar aanleiding van hot sedert eeniga maanden niet betalen van de pensioenen. De sultan beloofde, dat de betaliig weer goregeld zou plaats hebben van 14 Maart te beginnen. Ds vrouwen drsigdeu bij niet inwilliging van baar eisch hulp te gaan zmkou bij do Fraonobe en Eogoleche g6zantsohappen. Oostenrijk. Een fortuin op een sterfbed. Een wreed spel der fortuin had onlacgs te Lemberg plaats. Daar trok een zekere heer Bojareki, raadsheer iu het provinciaal hof van Galicië, den hoofdprijs iu een loten] ten bedrage van bijna honderdduizend gulden. Maar toon de tijding van dezen buitenkans hem bereikte, Lig Bojarski op het uitorAte. Hij had nog juist den lijd en do kraokt een codicil aan zija testament toe te voegen, waarin bij be paalds. dat hij het bedrag bostsmde voor studiebeurzen, die echter niet mogen ten goede komen aan socialisten en acarohieien volgens den wil van den overledene. Rusland. Moskou, 20 Maart. Heden drorgen onge veer twintig, met revolvers g9wapende, lieden ia de bank nOuderlioge Krediet-Maatschappg", gelegen in het eentjrum der stad, nabij de beurs, eu roofden, terwijl zij do beambten met revolvers in bedwang hielden, oageveer 850.000 roebel in goud en kredietbrieven uit de kas. Het is de bende gelukt te ontkomen. Do Standard veroeemt uit Moskou De leden der Onderlinge Kredietbank moeten ieder zesduizend gulden storten om den roof goed te maken. Er ie betrekkelijk weinig goud gestolen, meost bankbiljetten. De Mos- kousehe pers valt de overheid scherp aan, omdat zij alleen om politieke redenen den staat van beleg handhaaft, en het intuasohen mogelijk blijft om op klaarliohten dag op brutale manier een bank te berooven. Uit ééa der rijks-gevangenissen zijn weer drie politieke gevangenen ontsnapt. De revoluti onairen staken ook een andere gevangenis in brandwaarin vele honderden politieke gevangenen opgesloten zitten, teneinde ze gelegenheid te geven te ontsnappen. Dat mislukte echter. De brand veroorzaakte groote sehade. Op de ziekenzaal zija vier patiënten verbrand. De angst der burgerij voor de revolutionairen neemt door deze voorvallen toe. Men beweert, dat er voortdurend groote hoeveelheden wapenen Moskou binnenkomen. Da Tribune verneemt uit PeteraburgNa de bankroof te Moskou is alle banken de schrik om 't hart geslagen. De voornaamste Petereburgschf) speurders zijn naar Moskou vertrokken. Geheime politie bewaakt alle stations van Petersburg. De Times verneemt uit Peteraburg: De duidelijk toenemende gsest van reactie bg de Russische regeeriug verergert do oniust. De kritiek van de onafhankelgke psrs op de regeeringsmaatregelen verbittert de gemoedoren steeds meer. De meeste bladen zien in de voorgestelde verhooging van belasting een erkenniog, dat alle pogingen om een leening te sluiten mislukt zgn, en de voorgestelde landhervormingen verklaren zg als een pogiog om de bankroete grond eigenaars in staat te stellen goede prgzen voor hun land te maken. België. Het Parket van Leuven heeft zioh Maandag naar Heverló begeven, om onderzoek te doen iu een echrikkelgke zaak. Zekere vrouw V. zou, geholpen door haar man, binnen een tijdsverloop van 1 jaar, vijf kinderen hebben vermoord. Reeds de eerste onderzoekingen geven ba- zware ode uitslagen voor de verdachten. Een vroedvrouw is namelyk komen verklaren, dat al dia kinderen gezond ter wereld kwamen. Zij stierven, drio maanden of minder oud zynde, in de stuipen. De procureur d6B koniaga bev&i nu de opgraving van het laatste kind en de wets- geneesbeoren vouden aan den hals sporen van verwurging. De verdaohten zyn aangehouden en in de govar-gesis van Leuven opgesloten. De gen darmes moesten hen tegen de volkswoade beschermen. Ook de lykjes der andere kinderen zija opgegraven om onderzooht te worden. Het park A to Brussel he6fi een onder zoek moeten doen ia een treurig geval van gaaverstikkicg. Een bewoner van do Water- lool&an, M. Mnam, uit medelgdon, in zgu dienst eea 12 jirigeu jongen, zoon van een arme werkvrouw, om als boodschapper te dienen. Als slaapplaats krseg bg een badkamer, waar zgn bed nauwelgks 30 centimeters van de badkuip verwijderd was. Toen het kiad Dinsdag niet boneden kwam, ging msn naar zya kamer, en men vond den jongen dood op zga bed. Een sterke gsoreuk zside genoeg, wet er gebeurd was. De jonge» had, door zich in zijn bed om te keeren, de gaskraan van het badvnur geraakt on deze daardoor geopend. Kederland. Dintoloord, 20 Maart. Heden had alhier eene algemeene vergadering pla-ta van den gemeontoraad. Afwezig het lid L Vogelaar Jz. Met algemeene stemmen werd besloten adhaesie te betuigen aan het adres van den raad der gomeento Borgen-op-Zoom, om ver- hooging dor subsidie iu de verplcgiogskosten van arme krankzinnigen, welke mot f 25 per jaar voor eiken krankzinnige zgn verhoogd. Vervolgens komt in behandeling aan adres ven eonige landbouwers in den Koningsoord- polder, om verbetering van den grintweg raar den Drogendgk met keielsg. De voorzitter zegt, dat bedoelde weg sedert den aanleg niet slechter is geworden, maar wel verbeterd. De gemeente beeft op zioh genomen het onderhoud van den grintweg; wordt evenwel een beteren weg vin kdslog gewenschi, dan zullen de omliggende polders verplicht zgn daartoe by te dragen. Burgeon en Woth. zyn van plan inlichtingen aan de Prov. Staten te vragen omtrent een renteloos voorschot tot verbetering van den weg. Nadat algemeen hiermede wordt ingestemd, wordt overgegaan tot behandeling vau den hoofdelykeu omslag voor 1906, iu besloten vergadering. Dat zou een ramp voor den Landbouw zijn. Io den circus Baeoh te Berlijn waren Dins dag 13 Februari de leden van deu Bund der Landwirte voor huu jiarlykeche algemeene vergadering byeengekom6n. De Bund is een vereonigiug, die tegenwoordig pl.m. 270 000 leden telt, allen landheeren, heereboeren en kleinere landbouwers. Onder de vele rede voeringen, die op deze algemeene vergadering goboudau warden, was er ééae van dr. Oertel, die een betoog hield over de belaatingontwerpen. Hij beval daarin o. a. aan een uitvoerrecht op Kalizouten. Wat dr. Oertel in den Bund der Landwirte oppert, is nog geen wet. en het is voor den Nederlandsobon Landbouw te hopen, dat het nooit wet wordt, maar het is tooh wel mogelyk, dat binnen eenige jaren de Kalizouten by uitvoer uit het Duiteohe ryk, belast worden en dusduurder worden. Zooals ik zeg, die mogelykheid ie niet uitgesloten. Het onmiddellyk gevolg zou zyn, dat de nu zoo goedkoope Kalizouten aanmerkelyk in prys stegen. Kaaiet, patent kali enz alles veel duurder. Dat zou inderdaad een ramp zyn. Ik spreek daar van de nu zoo goedkoope Kalizouten. Inderdaad is Kaïniet, Patentkali enz. nog nooit zoo goedkoop ge- weest als tegenwoordig. Zoo ooit, dan is het j nu, ook met het oog op slechtere tyden, het oogenblik onze gronden met Kali te bemesten. Het is van genoegzame bekendheid, dat de bodem een ongewoon groot absorpiie-vermogen heeft voor Kali. Wat we to veel van die stof in den bodem brengen, blijft er in, of komt er met den stalmest weer ia terug. Het is dus tegenwoordig aan te raden onzo Kali- bemesting op ruime schaal toe te passen. Misschien moeten we het volgend jaar reeds meer betalen, want zelfs het vooruit zicht van ten uitvoerrecht op Kali zal de prgzen reeds doen stggen. Opgepast dual Aanbestedingen, Terboopingen enz. Scherpeniaae. Ten overstaan van notaris Van Sttieuoergeu te Tbolen eu ten verzoeke van den landbouwer C. Quaak werd Maandag avond in de herberg van A. L. Groenewege, bg inzet geveild 5 perceeleu bouwland. Ie pere. werd ingezet door D. Fegtel, f400. 2e x> I. van Es, -500. 3e J. Vroegop, - 670. 4a o W.Dugnhouwer,-940. 59 I. van Es, -925. Alles per gemet of 300 roeden. Laadboaw est Veeteelt. To Rilland (Zuid-Beveland) zgn Woensdag de 75 paarden verkocht uit den Engelsohen polder. Het getal koopera en bezoekers was ver- haasïid groot. De 6drste trein uit Vlissingen braoht ruim 300 reizigers nan, terwijl uit Noord-Brabant en van elders iu den loop vau den morgen ook veel volk naar de verkoopiug kwam. De meeste bezoekers namen ook een kgkje van het overstroomde land. De prgeea der paarden liepen tuesohen f 400 en f 800. De hengst hraebt I 2000 op. ItlilEAlJIUW». Doordien de heer D. J. Lazonder, oand. te Soboonhoven, het beroep naar de Ned. üerv. G«m. te Zoutelando heeft aangenomen, zUlien alle plaatsen in den ring Vlissingen bezet zga. Zoutelando wae sedert 1869 vavant. De gemeenten Biggekerke eu Meliekerke, mede in deu ring Vlissisgon, zgu eveneens ocgeveer 30 jaren vacant geweest. Bij de Chr. Geref. Kerk te Dinteloord ia beroepen d«. Steketoe van Middelbarnia. Eikerzee, 19 Maart. De oolleote voor de zenuicg beeft ia de Ned. Herv. Kerk alhier opgebracht f 8,31. Te Nieuwerkerk wordt binnenkort een ohristvlyke school geopend. Er worde-i pogiegen aangewend om to Zaamalag een afdeeling van de vereeniging Volksonderwijs" op te richten. Ingezonden stukken. Middelburg, 21 Maart 190G. Geachte Heer Hoofdredacteur f Ia het verslag mijner lezing van Zaterdag j.l, staan eenige onjuistheden, die u zeker wel zult willen herstellen. Bij voorbaat betuig ik u mijn dank. Het gemiddeld gehalte aan melksuiker is niet s/io. maar 43/10 pCt. Wat het afkoelen der melk betreft heb ik als doelmatig aangegeven, dat koud welwater wordt gepompt in een op eenige hoogte aan- gebraohten vergaarbak, welke voorts in ver binding zoude moeten staan, door middel van een kraan en caoutchoucbuis, met een lager geplaatsten melkkoeler. Men laAt de melk dadelijk na het melken over den koeler loopen en tegelijkertijd het koude welwater in den koeler circuleeren. Op die wijze verkrijgt men een snelle en gewenschte afkoeling en uit- luohting der melk. Die aldus gekoelde melk beware men voorts zoo koud en friseh mogelijk tot op het oogenblik dat ze verzonden moet worden. Volledigheidshalve zij hier vermeld, dat de kosten ongeveer zullen zijn: Vergaarbakf 15 Perspomp, met caoutchoucbuis -15 Melkkoeler (eapaciteit 180 L. per uur) t, 40 f 70 Bij plotselinge groote verandering in het voeder verkrijgt men geen vermindering van het vetgehalte der melk, maar juist het om gekeerde neemt men soms waar. Zeer sterk treedt dat verschijnsel veelal op bij overgang van den stal naar de weide en omgekeerd. Voor het Brabantsche vee moet worden gelezen het zwartbonte Friesch-Noordhollandsche veeslag. Hoogachtend, Uw Dw. Dienaar, L. J. M. KOERT. Mijnheer de Redacteur! Wanneer u het onderstaande in de Nieuwsbode plaateen wilt, dan kan ik ook iets bijdragen tot ondersteuning van de noodlijdenden in onze provincie. Ik wensch namelijk te doen drukken twee luimige gedichtjes, getiteld: „Een besteller in de klem", en „Hoe hij aan de centen kwam", 't EeDe kost 20, en 't andere 15 centeD. Wil men iets hebben, dat bij 'n partijtje bijval vindt, dan zal men met het koopen van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 9