Zaterdag 17 Maart 1900. <1 (Z ierilizeesche Cour an t). Derde Blad, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Veraahgnt DINSDAG, DONDERDAG ou ZATERDAG. De prys per 3 maanden ia f 1,30, franco per poat f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indiê ena. Te tiend ing Mil per week, f 10,per {aar. 62ste JAARGANG. No. 8284. Directeur a, DB loozei. k. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren Advertentie»van 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Ots.komaen uiterlijk tot de» Maandag»Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote tetter wordt naar ■plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuitkaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van coiTespondenten te adresseeren aan A. Frönkel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. NIEUWSTIJDIKIGEII. Rusland. De berichtgever te Petersburg van de Corr. Russe verklaard het rapport te hebben gelezen van Sauwitsj, een ambtenaar van bionenlandaohe zaken, aan wieo de minister raad een onderzoek naar de jongste joden vervolgingen te Homei heeft opgedragen. Siwitsj constateert allereerst, dat het moorden en plunderen in hoofdzaak geechiod is door een kleine bende van een vijftien man, die met revolvers en geweren gewapend was, en werd aangevoerd door een zekeren Goljoebkin, een bankbediende, wiens tegenwoordige verblijf plaats onbekend is. Deze bende werkte onder bescherming en met behulp van de kozakken en infanterie in de atad. De soldaten waren zonder officieren. Buiten dezen deden ook te hulp geroepen brandweermannen mee aan de plundering. Een op speciaal bevel van generaal Fallen- berg, bevelhebber van het militaire district WilDa, ingesteld onderzoek heeft voorts aan 't licht gebracht, dat de jodenvervolgingen georganiseerd waren door den diatricts-ontvauger Klimof, en Masjsfeki, bediende eener ver zekeringsmaatschappij, onder leiding en met financiëelen bijstand van de Vereeniging van Russische patriotten. Deze is gesticht door het hoofd der geheime politie van Homel, graaf Podgoriatsjin. De vereeniging heeft ten doel bestrijding van alle elementen der oppositie, met name de joden. Op een geheime drukkerij, die vroeger van de revolutionairen was geweest, en die ze van Podgoriastjin had gekregen, drukte de vereeniging proclamaties tegen de joden. Podgoriastjin deed dat alles onder in blazing van Trimofejsf, een hooggeplaatst ambtenaar aan het departement van politie, vroeger Trepof's rechtsgeleerde raadsman te Moskou en te Petersburg. Over de slachting te Homel hebben wij indertijd uitvoerige bizonderheden gegeven. Genoeg zij het hier te zeggen, dat Podgoriatsjin na Sawitsj' terugkeer te St.-Petersburg een hooge positie te Jalta kreeg. De organisator der moorden van Orcha, de commissaris van politie 8jipaï!o, volgde hem te Homel op! Zoo heeft dan ook, volgens eem ambtelijk rapport, de overheid in Rusland de hand in de jodengruwelen. Officieus was dit trouwens eigenlijk al bekend, zoolang er joden in Rusland zijn vervolgd. Naar aanleiding van Sawitsj' rapport vertelt men ook nog, dat er te Peters burg een gehoime drukkerij der geheime politie bestaat, waar opruiende proclamaties tegen de joden en de intelleetueelen worden gedrukt. Bestuurder dier drukkerg is de gendarmerie- officier Komisarof; zij staat onder het hooge toezioht van Ratejkofsky, onder-directeur van het departement van politie. Deze heeft den 27 Jan./9 Febr. j.l. nog 75,000 roebel ontvangen. Engeland. Ia het Briteche Lagerhuis werd Maandag door den liberalen afgevaardigde Hitson de volgende motie voorgesteld »Het Huis erkent, dat het Eogelsche volk bij de jongste verkiezingen op ondubbelzinnige wgze verklaard heeft trouw te willen vast houden aan de grondbeginselen van den vrijen handel, en neemt derhalve bet besluit zich te verzetten tegen elk voorstel tot het invoeren van een stelsel van beeohermende rechten". De oud-premier Balfour, evenals Chamber- Iain weder van zijne jongste ongesteldheid opgeknapt, en in het Huis aanwezig, ver klaarde, dat deze motie niets anders was dan een afkeuring aan het adres der oppoBitio. Deze ontegensprekelijke waarheid liet hij daarna volgen door het sophisme, dat het voorstel niet duidelijk genoeg en in dubbel zinnige bewoordingen vervat was! Hij wenschte dus wel eenige ophelderingen en toen geen der Ministers zich gereed maakte hem die te verstrekken, stelde hij verdaging van het debat voor. Dit maakte den eerlijken Premier, Sir Henry Campbell Banoerman, nu toch een woinig kriegel, en hij kenschetste de door Balfour gestelde vrsgen om opheldering als doelloos, in de war sturend en onzinnig". Hg stelde ze alleen om den voor het debat bestemden tijd te verknoeien. Ea onder luid protest der oppositie en levendige toejuichingen der meer derheid besloot de PremierVan deze hans- worsteijjen hebben wij, dunkt mij, nu genoeg gehad. Laat ons nu eindelijk eens san het werk gaan!" Balfour's vardBgiog- motie werd hierop mot 405 tegen 115 stemmen verworpen en het debat aapgevangen, waarvan te voren was bepaald, ook al onder verzet van den heer Balfonr, die zulk een onheiligen spoed in het geheel niet gewend is, dat het niet langer dan twee dagen zou mogen duren. Het debat, dat feitelijk alleen voor Engelsche lezers van belang meg booten, ia Dinsdag afgeloopen. En het eind ia geweest, dat de motie, door den liohtsohuwen Balfonr voor »dai6ter" verklaard, met hare gevolgtrekking dat de uitslag der jorgate verkiezingen een veroordeeliog van het beschermend stelsel ia geweest en eene duidelijke verklaring dor kiezers ten gunste van den vrgen handel, met de overweldigende meerderheid van 474 tegen 98 stemmen is goedgekeurd. Frankrijk. Dinsdag zijn de slaohtoffars der groote mijnramp te Conrrièrea begraven. De herkende dooden werden, na een godsdienstige plechtig heid, in hun woonplaats door hunne betrek kingen grafwaarts gebraoht. Voor de niet-herkonden werd te Mericourt- Corons eene cfficieele plechtigheid gevierd aandoenlijk door de vele tooneelen van onge kunstelde, diepe smart. Een vertegenwoordiger van President Falliè- res, do Minister Dabief, en vele andere aanzienlijke, offioieele personen woonden de plechtigheid bij. De Regeericg had een fraaien krans ge zonden. Do Aartsbisschop van Atreoht hield een toespraak, waarin hg we6a op het ontzetterda lijden, hetwelk de ongelukkige slachtoffers verduurd moeten hebben, en ten Blotte las hij het telegram van den Paus voor. De Minister van Binnenlandsche Zaken Dubief vertolkte de deelneming der Regeering in den smart der bevolking over de ontzettende mijnramp, welke zooveel meer elaohtcffars maakte dan eenige vroegere. «Eenige dagen geleden", zeide hij, «was alles te Courrières nog leven en bedrijvigheid. Tüana is de geheele streek in rouw en dood- sohe stilte, en wij gaan mede naar het kerk hof met eenige dier wakkere mannen, dia gevallen zijn op bet veld van den arbeid, hetwelk ook een veld van eer is". »Hot hart breekt ons bij het zien van zoo veel smart en ellende, cn het is met een gevoel van eerbiedige ontroering, dat ik een laatsten groet breng aan die lange reeks van slachtoffers, die nog onlangs onbekende, maar heldhaftige strijders waren bij de worsteling tegen de ruwe natuurkrachten om den rijkdom en den voorspoed des lands". Hij bracht hulde aan allen, die zoo wakker pogingen tot redding deden en verzekerde ten slotte, dat de nagelaten betrekkingen der elaohtoffers op den wel willenden steun der Regeoring kunnen rekenen. Na den Minister voerden nog versoheidene andere sprekers het woord, en vervolgens de stoet naar h6t kerkhof. Soldaten, ia rijen gesohaard, bewezen den dooden de militaire eer. Op het kerkhof werden later nog een paar heftige toespraken gehouden, wslke kreten tegen »de kapitalisten" en ïde moordenaars" deden opgean, en einde lijk ging de menigte in goede orde naar huis. Omtrent het droevig lot van koene redders bij de ontzettende mijnramp van Courrières wordt het volgende gemeld: Massa's vrijwilligers gingen steeds voort met 't reddingswerk, vol vormetelen moed. Een bunner was reeds 14 malen afgedaald en had een groot aantal dooden en gewonden naar de oppervlakte gebracht, toen zijn 15e tooht ook hem noodlottig werd. Hij stikte onder ia den pat. Men vreest trouwens dat op die wgze vele edele redders het slachtoffer zijn geworden hunner monsohlievenheid. 't Ie ten miaste herhaaldelijk voorgekomen, dat de redders half gestikt aan de oppervlakte kwamen met hun bloedigen, afgrgselgken last. Zelfs liep hst gerucht, dat 40 redders begraven zijn onder een plotselinge instorting. Ia vele gemeenten en omliggende gehuohten zija er als 't ware geen flinke mannen meer over, daar de meeaten gewond, verminkt of gedood zijn bij de ramp. Eene familie verliest den vader en zes zonen tegelijkertijd. Uit put no. 2 beeft men 32 ljjken gehaald, die niet verminkt waren en dus vermoedelijk den verstikkingsdood zijn gestorven. België» Brussel, 13 Maart. De Senaat nam bet wetsontwerp betreffende de militaire en mari tieme werken van Antwerp in zijn geheel aan met 53 stemmen tegen 31 en 11 blanoo. HedtpNni). Lemmer, 12 Maart. Zondagnacht was het noodweer op z?e. Een Z.w. storm beukte onze kust. Kapitein Deornspleet van Leeuwarden kwam omstreeks 12 uur met zgo diep met stukgoedereo geladen stoomboot de «Leeuwarden II" van Amsterdam en was reeds tot op een kwartier afataüd van onze haven genaderd, toen de boot door het hevig slingeren water Echepte en zonk. De bemanning, bestaande uit den kapitein H. Doorcspleet, den stuurman M. Heerema, den machinist J, Kroes en den matroos E. de Jong, vlnchtte in den mast, en heeft een angstigen nacht doorgebracht. Gelukkig, zoodra 't dag werd, werden de in nood verkeerenden opgemerkt, en kwam onze visaoher Steven Visser met zijn schuit »Lem- m8r 174", waario ook nog eenige andere visechera meekwamen, hun te hulp. Met veel inspanning en levensgevaar werden de schip breukelingen bereikt on bohoaden aan wal gebracht. Hoorn, 13 Maart. Gisterenmorgen bad hier een treurig ongeluk plaats. De wegwerker Zwaan, dia op de spoorlijn vlak voor het station aan den arbeid was, had het ongeluk door de gladheid te struikelen, juist toen de trein van Eokhuizen binnenreed. Do onge lukkige werd overreden en was onmiddellijk dood. Hij laat vrouw en 5 kinderen achter. 's Gravenhage, 15 Maart. (Tweede Kamer). Heden werd do behandeling van het arbeids contract voortgezet. Het artikel betrekkelijk het collectief arbeids contract, met de daarop voorgestelde amende menten, gaf aanleiding tot uitvoerig debat. De amendementen waren: 1°. dat van den hoer Aalberse om do eindiging van het lid maatschap eener oontraoteereude vereeniging niet als geldige reden voor verdere niet naleving der overeenkomst te beschouwenen 2°. dat van den heer Schaper om niet te vorderen, dat eon contruot6erende vereeniging rechts persoonlijkheid bezitte en om te bepalen, dat ieder beding, in strijd met de bepalingen van de eolleotiove arbeidsovereenkomst, deze nietig maakt, zonder dat eerst uitspraak van den kantonrechter noodig is. De heer Van Niepen bestreed deze amende menten als te ingrijpend. De heer Van Idèinga keurde ook het artikel af, dat door zijn bindend karakter inbreuk miakt op de individueel© vrijheid. De minister van justitie bestreed de amende menten en verdedigde het artikel, en verklaarde eene bepaling te zullen voorstellen, dat de vakvereeniging, zonder nadere rechterlijke toestemmiog, in een geding tusscken werkgever en werknemer kan tuesohenbeide komen. De oud-voorzitter der Tweede Kamer, mr. Gleichman, heeft dezer dagen een val gedaan en daarbg zgo been gekneuBd. Hij moet met 't oog op zijn leeftijd volstrekte rast houden, maar reden tot ernst/ge bezorgd heid geeft zija toestand niet. Door den Minister van Oorlog ia aan den heer Anth. Jurgens te Oach, voor het 2s kwartaal 1906, de levering toegewezen van margarine ten behoeve van de soldaten-menages te Utreoht, 's-Bosoh, Gorinohem, Schoonhoven en NaardeD, tegen f 0,84 per K.G. Rotterdam. De firma Gebr. Bervoets, welke reeds te Zwolle, Sceek, Apeldoorn en Kampen magazijnen bezittenhebben zioh thans ook alhier gevestigd. In de Heerenstraat tegenover de Jonker fransstraat hebben zij voor hunne inriehtiogen voor Heeren- en Jongeheerenhleeding en Mode-artikelen naar Amerikaansohen grondslag een gebouw opge trokken, een waar paleis, hetwelk een sieraad voor dit stadsgedeelte mag genoemd worden. Dinteloord. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. zijn bij den landbouwer C. van Sprundel een dertigtal kippen ontvreemd. Dader(e) onbekend. Nog werd verleden week bij de winkelierster Wed. Van Poperiog, door opschuiving van het raam, een doos caramels ontvreemd. Borgen-op-Zoom15 Maart. Nader be- rioht men vau hier, dat de DuitBohe mailtrein, welke te kwart vóór tien uur het station alhier passeert, even voorbij het station nabij waohthuis B. tegen een goederentrein ie ge- loopen, zoodanig, dat die middenin werd ge raakt. De locomotief met tender en bagage wagen benevens de Duitsobe postwagen werden omvergeworpen, de overige wagens van den snob rein bloven staan. Er zijn drie b3ambten gewond. De machinist aan hot been on twee andere lichte wonden aan het hoofdslechts óén is naar het hospi taal vervoerd om verbonden te worden. De mailzakken werden uit den chaos van- daan gehaald en in veiligheid gebracht. De 1 weg is versperd en daardoor de gemeenschap I met Zeeland verbroken. Aan De Zoom zijn nog de volgende bizonderheden ontleend De maohir.ist-leerling Van Sommeren zag den goederentrein op de spoorlijn, waarop zgo train zich voortbewoog. Uit alle macht werden de remmen overgehaald. Beide mannen bleven tot het laatste op bun post. Van Summeren lag vlak voor des vuurmond, toen de locomotief bezijden de lijn was ge vallen. Evenzoo de machinist Van Geel. De eerste, gewond aan hoofd en beide handen, liep hevig bloedend naar het station, alwaar hij werd verbonden. Van Geel had intussohen, ziende, dat zijn kameraad gewond was, zgo plicht niet ver geten het vuur werd door hem terstond ge doofd. De etoomverwarmiog was verbroken, zoodat deze niet behoefde afgesloten te worden. Ijlings vloog bij naar den stoomontsnapper boven op den ketel. Deze was echter ook stuk, zoodat de stoom vrgen uitweg naar buiten vond, waardoor het springen van den ketel was voorkomen, zoo ook het smelten van den vuurketel. De hoofdconduoieur Vos heeft, naar zijne verklaring, oenige buitelingen gemaakt, waarna bij door den kap van den bagagewagen werd geslingerd. Hij vorklaarde veel pijn te hebben ?.2£ het rechterbeen. Allea ligt dwars over den weg op en in elkaar geschoven. Er zullen dan ook wel een paar dagen heesgaan, vóór alles is opgeruimd. Boffers zgn gebroken sla glas,, een geheele waggon ie verpletterd, kortom, men moet het hebben gezien om zioh een voorstelliog er van te kunnen vormen. Ia den namiddag is men begonren met de opruiming. De poet werd onder assistentie van bet postkantoor zoo goed en zoo kwaad als het ging overgeladen en doorgevoerd naar Vliesingen. De treinen van Roosendaal rijden tot het station; die uit de riohtiog Vlissiogen stoppen aan de plaats van het ongeluk, zoodat het reizigersverkeer zoo goed en zoo kwaad als het gaat wordt onderhouden. De telegraafdraden zgn moeren deels ver broken, dooh zulloü wellicht nog heden althans gedeeltelijk hersteld zgn. De conduoteur Schrauwer is hedenmiddag reeds strompelende naar zgn standplaats weergekeerd, terwijl de overige gewonden, voor 300verre zulks mogelijk is, eveneens hnnne bestemming zullen volgen. De toestand van allen is gunstig te noemen. Hedenmorgen is trein 338, vertrokken met een vertraging van ruim een uur, even voorbij het station ontspoord. De oorzaak van het oDgeluk is te wijten aan het laten vallen van een Eogelachen sleutel tueeohen rail en wiel, waardoor de tender even voorbij een wissel ontspoorde. Daar de trein pas in eerste beweging was, werd de tender voortgesleept over een afstand van 25 metar. De rails werden verwrongen en gedeeltelijk losgerokt, doch ongelukken zijn er gelukkig niet te betreuren. Onmiddellijk werd onder toezioht van de werkmeesters en ingenieurs de tender op bet spoor gebraoht. Dezo trein reed echter niet verder, de reizigers werden toen opgenomen in den daarop volgenden sneltrein, die in plaats van oio 8 o. 2 m. van Vlissingen, eerst om 9 u. 20 m. hier aankwam. De lijo, waarop het spoorwegongeluk van Dinsdag plaats vond, is hedenmorgen om half zeven weer berijdbaar geworden. De eerste mailtrein reed er toen langzaam over. De opgaande lijn is nog versperd. De locomotief ligt daar nog geheel dwars op. Men is met het opruimen nog drnk bezig. Alle treinen hebben nog een vertraging van een half nur tot een nur. En de meeste boeren hier in den omtrek hebben al jaren de gewoonte, de haver hetzij nuchter, heizij mot een weinig stalmest te verbouwen. Hoe zal ik dit jaar doen? Hoe ge moet doen, haogt geheel af van de gesteldheid van den bodera, waarin ge de haver zaait en van wat ge verwacht van uw oogst. Haver en haver is twee. Ge zoudt zeker iets goeds willen oogstenblanke haver, zware korrel met dunnen bast, geel stroo, zonder reuk, zonder stof, zonder schimmel. Ge zoudt waarschijnlijk van zulke haver een voldoend aantal mudden van het gemet willen halen met lang, sterk en stijf stroo. Qe zoudt misschien ook wel eenige jaren zaai zaad willen gebruiken van je eigen haver en dus niet gaarne zien, dat het zaad achteruit gaat in gehalte? Welnu, als ge dat alles wilt en de haver nuchter in den grond wilt doen, dan zou ik er maar naar fluiten, want zulke haver krijgt ge niet zonder bemesting. Het is waar, haver is een gemakkelijk gewas, zij haalt met weinig moeite de voedingstoffen, o. a. ook de kali, uit den grond, en het zou dan ook wel eens kunnen gebeuren, dat ge zonder mest eens voor een keer goede haver zoudt krijgen, maar dan kunt ge er ook ver zekerd van zijn, dat je grond na den oogst uitgeput is. Het is èn voor je haver èn voor je grond beter, dat ge ook de haver bemest, anders moet je het na de haver zooveel te meer doen. Haver is in de eerste plaats een voeder middel voor paarden en moet dus de noodige eiwitstoffen, z&tmeelachtige stoflen en met het oog op de jonge paarden ook de vereischte minerale stoffen bevatten. Gij bemest uw haver dus met half stalmest en half kunstmest. Deze laatste zij 200 K.G. patent-kali, even- zooveel super en half zooveel Chili-salpeter per gemet. Dan krijgt ge de haver, die ge wenscht, geel en zwaar van korrel, lang en stijf van stroo, gevuld van pluim. Wat zullen we met de Haver doen 7 #Wat moet ik met mijn haver doen", vroeg me onlangs mijn buurman, die overal het fijne van wil weten, //zou ik ze bemesten of niet. Ik heb meer dan eens beste haver gehad op een land, waar ik nuchter had gezaaid. Frans Rosier. Zooals men weet heeft Frane Rosier nog een gevangenisstraf van 18 jaar te ondergaan, waaraan bij door zgn ont7luohting nit Medem- blik heeft trachten te ontkomen. Naar men thans mededeelt, zal do misdaad door Roeier in onze stad bedreven hem niet meer dunr komen te staan om de eenvoudige reden, dat art. 10 van het strafwetboek zegt, dat niemands straf, tenzij hij voor een misdrijf levenslang krijgt, meer mug bedragen dan de gezamenlijke tijd van 20 jiar. Wat men dus ook mag beweren, wanneer d<:Z8 inlichtingen juist zgo, d n zal Rosier voor den aanslag op de weduwe Overgauw sleohts 2 jaar krijgen. Laat ons evonwel hopen, dat er nog iets op wordt gevonden om den gevaarlijken mis dadiger nog wat langer achter slot en grendel te houden. Een zestal winkeliers uit Delft zgn ge confronteerd met Frans Rosier, die in het huis van bewaring te Rotterdam was. Op éóa na herkenden allen hem pertinent ale den persoon, die bij ben kleeding, er z. kooht. Rosier weigert sedert 8 dagen voedsel, en wordt kunstmatig gevoed met eieren en bouillon. Frans Rosier, die sedert Woensdag vóór acht dagen in het huis van bewaring aan de Bergstraat te Rotterdam is opgesloten, ver oorzaakt zijn bewakers en de justitie heel wat onaangenaamheden, zoodat het onderzoek niet gemakkelijk gemaakt wordt. Iu de eerste plaats blgfc bij een hardnekkig stilzwijgen bewareo. Toen hg Woensdag voor de instructie werd geleid om met de getuigen uit Delft enz. geconfronteerd te wordeD, bleef hij op allo vragen het antwoord schuldig, zoodat zgo verhoor niet het minste reeuiiaat opleverde. Naar wij vernemen, blijven de getuigenverklaringen evenwel nog al bezwarend voor Frans. Even hardnekkig als hg blijft stilzwijgen, weigoit by ook sedert meer dan 8 dagen alle eten en drinker. Deze vermageringskuur ver zwakt Rosier dermate, dat de direoteur van het huis van bewaring zioh verplicht heeft gezien geneeskundige hulp ia te roepen. De geneesheer van de cellulaire gevangenis, dr. K. A. E. Seipkens, beeft Frans Donderdag morgen om b&lfelf bezocht, gewapend met een voedicgspomp, literpomp, literglas en verdere instrumenten. Evenals vroeger al mat hem te Leeuwarden en vervolgens te Medemblik geecbiedde, heeft de dokter Frans Rosier het voedtel bestaande nit bouillon, geklutste eieren eo melk, kunst matig moeten toedienen, waarbij bg door de gevangenis-beambten werd vastgehouden. Wanneer hg deze rol blijft spelen, bestaat er gegrolde vrees, dat Frans Rosier naar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 9