KINDERBAL, BERICHT. ADVERTENTIE—. SOEPKOKERIJ OPENBARE VERGADERING Vrijz.-Dsm. Kiesvereeniging Spreekster: Mejuffr. NI. JIINGIUS „het Nationaal Comité v. Vrouwenarbeid". Overstroaming te St.-Annaland. vóór I April a s. Sociëteit „Tot Not en Genoegen". U. VAN DEM BERG, 17100 KG. Chili-Salpeter of meer. Aanbesteding Graanschuur kan voorloopig niet plaats hebben. Aanbesteding Stoomgemaal. Heden (Donderdagavond zullen de winkeliers die door de ramp schade hebben geleden, vergaderen en dit punt zal zeker wel druk besproken worden. Het is te hopen dat de bevoegde autoriteiten hieromtrent gewenschte opheldering zullen geven. Ia vele gemeenten in Zealand zijn of worden comité s gevormd tot het inzamelen van gelden tot leenigiog van den nood door den watervloed van 12 Maart. Eokelo bladen in Zeeland hebben een insobrijving geope/d voor de noodlijdenden in die provicoie. De directie der Nieuwe Zeeuwsche Courant gaf f 500; de Middelb. Courant f 100. Bergen-op-Zoom. De kazerne stond 1 '/j meter onder water. De gemeenschap werd met roeibooten onderhouden. Wijl de spoorweg aan den Scheldedam on berijdbaar was, kwamen geen treinen uit Zeeland, zoodat de vetbinding met Holland, tot groot ongerief, is gestaakt. Met brandspuiten worden de woningen en kelders leeggepompt. Do vlood van 1883 was te Bergen op- Zoom voor dit geslacht dn hoogst bekende. Het water ia M^andsg j 1. 70 c.M. hooger geweest dan in eerstgenoemd jaar. Stellendam. Met het stormweer van Maandag steeg het water hier verbazend snel en tot een zeer groote hoogte. De polders hebben het dan ook weer moeten ontgelden. Ingevloeid zijnde Kroningspolder, de Bospolder, de Scharrezeepolder, de Woutrinapolder en een Eaar kleine poldertjes tusschen Stellendam en et Goeree8che hoofd. In den dijk van den Woutrinapolder zijn 3 gaten geslagen. Dinsdag stond het water gelijk met de raamkozijnen der beide woniDgen in den polder, n.l. van L. Lodder en van A. Blokland. Vee en huis raad waren in veiligheid gebracht, terwijl den bewoners onderkomen werd verschaft door vrienden en kennissen. De schade is voorzeker groot. De gewone weg van het dorp naar de Molenkade was niet te begaan vanwege het water. Daar werden nu met behulp van een platte boot personen van en naar de visschers- vaartuigen gebracht die trossen aan wal brachten om hun schuitjes nog seonurder vast te leggen en te voorkomen, dat ze in drift geraakten. Het gevaar dreigde trouwens aan alle kanten. Dlnteloord. Tengevolge dijkbreuk zijn Maandagavond de Karolina- en het noordelijk gedeelte van den Drievriendenpolder volgevloeid. Behalve de bewoners aan het Dintelsas en de ingelanden van den kleinen Karolinapolder ondervindt de landbouwer Koetsenruijter groote materieele schade. De paarden, runderen en verder vee zijn bijtijds gered, en in veiliger buurt gebracht. In beide dijken zijn gaten geslageD, sommige over een lengte van pl. m. 6570 M. Honderden menichen togen naar de plaatsen der overstroomiDg om de ontzaglijke water vlakte te aanschouwen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Voorts kan nog het volgende gemeld worden uit het buitenland: Omtrent den toestand aan de Sohelde oevers op Belgisch grondgebied, bevat het Iland. van Antw. kolommen vol treurig nieuws. Van Crujbeke tot Calloo zijn alle aan de oevers gelegen polders onder geloopen. Bij Lille werd de dijk over een lengte van 30 tot 35 meter vernield, zoodat de geheele polder is ingevloeid. Bij Boom bezweek de dijk ook, en moesten verscheidene fabrieken in den steek gelaten worden. Aan het Vlaamsche hoofd, tegenover de stad, bij het gehucht 8te-Anna, stroomde het water een voet hoog over den dijk, en in korten tijd waren de kelders der huizen vol water. Buitengewoon krachtig was de stroom van het water; al wat het op zijn weg ontmoette, en wat niet zeer vast stond, werd omver geworpen en meegesleurd. De steenweg, vlak vóór de aanlegplaats van de overzetboot, is geheel uitgespoeld, en alle verkeer er op is onderbroken. In de straten hebben verschillende inzakkingen plaats gehad. De overzetboot, waarop zioh een twee honderd tal personen bevonden, moest in den namiddag tegen de kaai blijven liggeD, en niemand kon het schip verlaten. Men vreest, dat talrijke kleine bootjes gezonken zijn, want stukken wrakken stroomen tegen den kaaimuur. Langs de Dijle is tot aan Mechelen het water ongekend hoog gestegen, en ook tot in Dendermonde werd de nawerking van den vloed gevoeld. Treurige persoonlijke ongevallen worden gemeld uit den polder van Melsele, die ook inliep. Daar werd men, zooals overal elders, door het water verrast. Een vrouw probeerde haar gebrekkige moeder van 81 jaar, nog op een kruiwagen te redden, maar deze werd door den stroom opgerukt, 'en de vrouw werd meegesleept. De vrouw probeerde daarna met haar 14-jarig zoontje zichzelf te redden, maar stapte mis, en verdween in het water. Hog werden van andere boerderijen vermist een echtpaar en vier kinderen (twee andere kinderen waren op school) en nog een vijftal personen die op het land aan het werken waren. Zeer ernstig was ook het gevaar dat Antwerpen zonder drinkwater zou zitten. Te Waelhem is de dijk gebroken, en heel de streek onder geloopen. Het water bereikte den steenweg van Antwerpen naar Mechelen, en overstroomde de instellingen der water leiding, de vuren der ketels uitdoovend. Dientengevolge heeft de stad, ondanks den overvloed van water, Maandagavond een tijd lang zonder drinkwater gezeten. Doch daok aan de reserve van den Luythaegen heeft men een paar uren de abonnés van water kunnen voorzienen was er daar genoeg om tot 11 uren Dinsdag morgen water te verschaffen. Men hoopte intussohen de stellingen van Waelhem leeg te pompen, en voort te kunne* werken. Uit Engeland komen veel berichten van zware schade aan de kustplaatsen, aan het Zuiden der Noordzee geleden, door de over stroomingen. Er heersohte daar Dinsdag, vooral in de lage landen langs de Theems, groote bezorgheid. Maar het water rees toen gelukkig niet zoo hoog. Het water komt echter van twee zijden, want de Eogelsohe rivieren zijn voor een groot deel buiten haar oevers getreden. En nu wordt weer uit Wales gemeld, dat er daar zware sneeuwbuien zijn neergevallen. Maandagavond is tijdens een hevigen storm de Wilson-stoomboot „Dynamo" ter hoogte van Paul, bij Huil, gestrand. De vloed is voorts merkbaar geweest langs de geheele kust van het vasteland, van de kust van Zuid-België af tot dien van Noorwegen. Ook in Denemarken is veel schade aan gericht. In Hamburg zijn tal van kelders volgeloopen, en werd de scheepvaart ernstig belemmerd. In Noord- en West-Duitsohland heeft men zware sneeuwstormen gehad, zoodat het tele- phonisch en telegraphisch verkeer op ver scheidene plaatsen verbroken was. Te Greetziel, nabij Bremen, zijn twee zandschepen gestrand, waarbij twee personen gered, maar de andere opvarenden blijkbaar verdronken zijn. Oemengd Nieuws. Naar aanleiding van hei bericht in de bladen, dat prof. mr. W. van der Ylogt zich tot herstel van gezondheid eenigeo tijd naar Montreux in Zwitserland zou begeven, hebben wij een onderhoud met onzen afgevaardigde verzocht, dat ons welwillend werd toegestaan. De hoogleeraar bevestigde de mededeeling en zeide, dat bij op advies van zjjo medicus op reis ging. De toestand is volstrekt niet ernstig, maar na des iuspaoneuden parlementairen arbeid in den laataten tijd hoeft de heer Yan der Vlugt weder last van slapeloosheid, tengevolge waarvan bij vooral in de voormiddaguren zioh onprettig en gejaagd gevoelt. Bij voort- durenden arbeid vreesde de huisarts eer verergering dan beterechep; vandaar dat bij op ruatnemön aandrong. Bij een vroegere gelegenheid vond de hoogleraar van een sleohts kort verblijf in Zwitserland veel heil, zoodat men vertrouwt, dat ook ditmaal beter schap zal volgea. Mr. Van der Vlugt vertrekt eerstdaags, maar de thuiskomst hangt van de omstandigheden af. Wie den steeds werkzamen hoogleeraar kent, eu weet, boe bij alle zaken steeds met grooten ernst behandelt cn behalve lid der Kamer ook lid van den Leidecben gemeente raad ia, en bovendien nog geregeld college geeft, kan de overspanning na jarenlange inspanning verklaren, en wensoht o:>k van harte m:t ons, dat de eminente man geheel hersteld ia de stad zijner inwoning moge terugkeeren. N Rott Ct. Generaal Botha h«' ft een dringenden oproep gerioht tot de vTracsvaalscbe Ver broedering" te Antwerpen, waarin bij wijst op het groote gevaar, dat de taal en den volksaard bedreigt door de verplichting de kinderen naar de kostelooze regesiingascbolen te zenden, waar zij een volkomen Engelscho opvoedirg krijgen. De uenige remedie daar tegen is bet opriobten van nationale scholen. Maar de malaise ia Transvaal maakt het onmogelijk de noodige gelden daarvoor bijeen te krijgen, waarom de generaal een beroep doet op de broederlijke gevoelens van de Vlaamsche en Nederlandsohe bevolking on op de sympathie der Boeren vrienden in Earopa. Hennig, de beruchte Daiisohe iobreker ea moordenaar, raar wien al weken door de politie gezooht werd, is to Stettin in hechtenis genomen. De politie arresteerde hem op heeterdaad bij bet stelen vao een rijwiel. Volgers een telegram uit Stettin aan de Kölnische Zeitung het ft de gearresteerde be kend de laDggezoohte te zijo, en de bij hem gevonden papieren bewijzen bet. Da agent, die hem aanhield, sloeg hem mot zijn stok neder, zoodat hij béwusteloo* werd, maar eerst nadut Hennig op hem een revolveisohot gelost had. Voor het aanwijzen vun den mao, die den moo'ditwl'g op den Kamerheer Von Zitzewitz pleegde, ia den treia van Breslau naar Berlijo, ie eu ook eene belooning van 1000 Mark uitgeloofd. E- zija thane in het geheel pas 223 dooden bovengebracht uit de mijnen van Courrères. Het aantal vermisten, weet men, bedraagt 1220. De mijnarbeiders zijn vooral zeer verbitterd tegen de ingenieurs, wien zij de schuld geven van de ramp. De Westfaalsohe mijnwerkers, die te Cour- rières bij het ontruimingswerk zulke uitnemende diensten bewezen, gebruiken bij hun werk een ballon, gevuld met zuurstof. Deze wordt door een buis in een helm ge bracht, die neus, mond en ooren van den drager beschermt, zoodat hij te midden der bedorven lucht voortdurend voldoende zuurstof inademt. Tot de verdere reddingsuitruating behooren nog met riemen op den rug gedragen planken, die als draagbaren kunnen dienst doen. Men had eigenlijk alleen reddingstoestellen ter leen gevraagd en dat de kloeke Westfalers zeiven medekwamen om hulp te verleenen, en zulks niet op last des Keizers, maar uit eigen, vrije beweging, heeft in het geheele land een uitmuntenden indruk gemaakt, als een voorbeeld van internationale solidariteit, dat weldadig aandoet bij het Fransch-Duitsohe geharrewar over Marokko. Drie menschen verbrand. Een vreeselijk ODgeluk heeft plaats gehad in de fabriek van Gebr. Bright te Rochdale bij Manchester. Een der directeuren, Leonard Bright, een vriend van dezen, wien hij de fabriek liet zien en een werkman zijn levend verbrand door de ontploffing eener buis van een turbine-machine. Verscheidene arbeiders zijn zwaar gewond. Men zag de drie ongelukkige» verbranden, zonder dat men hun hulp verleenen kon. Er bestaat hoop de gewonden nog in liet leven te houden, maar veDn hunner zullen invalide zijn. Vreeselijk noodweer heerschte ook, 24 uren achtereen, in liet Duitsche Noord- en Oostzee gebied. Verwoestend woedden de stormen over Schleeswijk-Holstein en zijn wateren. Men vreest, dat aan land cn op zee zeer veel waarde is ver loren gegaan. Reeds zijn verscheidene scheeps rampen gemeld. Terwijl het water aan de Oost zeekust een zoo lagen stand bereikte, dat de landingsbruggen droog logen, was op de Noord zeekust hoog water ingetreden. De vloed steeg Maandagmorgen bij Kiel tot aan den voet van den dijk en gedurende den vorderen dag rees het water nog onrustbarend. Het lage land is, zoover het oog reikt, overstroomd. De schade is nog niet te bepalen, maar moet aanzienlijk zijn. Te Hamburg is bij den stormvloed van Maan dagavond een stoomboot met 150 arbeiders en arbeidersvrouwen tegen een brug gedreven. Een vrouw werd tusschen de brug én de kajuit dood gedrukt, een andere levensgevaarlijk, en 2 arbei ders licht gewond. Op Helgoland heeft Maandag en in den (laaropvolgenden nacht een hevige Noordwesten storm gewoed met hoogen vloed. De duinen hebben veel geleden, vooral aan de oostkust. TILIfiBAIIBI. 's-Gravenhage, 16 Maart. Tweede Kamer). Behandeling van het Arbeidsoontraot. Den gehcelen dag werd het debat voortgezet over het regeeringe- artikel betrekkelijk het colleotief arbeids contract en da daarop voo'gcetelde amende menten. Van Idöirga stelle een amendement voor om alleen in de wet de erkenning der rechtsgeldigheid van het colKctief contract ncêf te leggen, cn das geen definitie. Dit en andere amendementen werden bestreden door Van Nispeo, Tydeman, Van Karnebeek, on den Minister, die het regeeriogsartikel verdedigden. Ten slotte werden de amendementen met groote meerderheid verworpen, en het regee riogsartikel aangenomen. Middelbars, 16 Maart. Naar aanleiding van de watersnood, hebben in een gisterenavond gehoudene vergadering, de winkeliers te Vliseingen besloten, aan het gemeentebestuur hulp te verzoeken door het sluiten van een leening van f 80.000, en hiervan aan neringdoenden en andere getroffenen rentelooze voorsohotten te verleenen. De vereeniging „Handelsbelang" te Middel burg. zal trachten een kapitaal bijeen te breDgen uit rentelooze aandeelen. Van dat kapitaal kunnen neringdoenden, die getroffen zijn door de ramp, leenen tegen 2 pCt., en tegen aflossing binnen vijf jaren. De treinenloop op de Zeeuwsche lijn, die in naam geregeld heet, is werkelijk nog zeer ongeregeld. Ingezonden stukken. Dreischor, 16 Manrt 1906. Daar een verkeerde voorstelling van zaken maar al te dikwijls aanleiding geeft tot ver keerde gevolgtrekkingen, kan het, met 't oog op een schrijven van eenige winkelmcnschen uit Dreischor, zeker geen kwaad, daar nog even op in te gaan. Dat juist de bezittende klasse in verhouding 't minste bijdraagt tot de geheven belastingen, was en is helaas een nog maar al te veel voor komend verschijnsel; ik stem dat volgaarne toe. Manr onwaar acht ik 't, dat. de winkel- menschen hier op Dr. door prijs en kwaliteit van hunne waren concurrentie vnn elders overbodig maken. Hiervan zou menigeen alhier bewijzen genoeg kunnen aanvoeren. Ongepast is tevens de beschuldiging aan ons Plaatselijk Armbestuur, want men vergete niet, dat deze personen in de eerste plaats wettelijk en zedelijk verplicht zijn het aan hun op gedragen beheer over de zaken der armlastigen zoo zuinig en voordeelig mogelijk te bthartigen. K. lilKTBBIIOlTII. Zierikzee, 15 Maart. Aanvoer was tamelijk, prijzen onveranderd. Puike bruine boonen voor de zaai boven noteering. Tarwe f 6 k f 7chevaliergerst f 5.50 k f 5 75wintergerst f 4 50 k f 4 75zomer- gerat f 4,40 k f 4 60rogge f 4 80 k f 5 20 haver f 3 50 k f 4 25erwten (kleine) f 7 50 a f 9; kroonerwten f8 f9; bruine boonen f 7 50 A f 9.50. Middelburg, 15 Maart. Ter grfca»maikt vau heden was weder weinig aanvoer, roet gerii gen handel. De noteeriog bleef onver anderd. Tarwe f 6 75 a f 6 90; rogga f 5 50 A f 5 75; zomergerst f5 A f 5 10; witte boonen f 16 50 A f 16 75; roede brnho boonen f 10 75 A f 11; lange dito f 9.75 A f 10; paarde boonen f 7 90 A f8; platte of tain- boo-: n f 7 A f 7.25; kroonerwten f 9,25 A f 9 75 alles per H L Schiedam, 15 Maart. Noteeriog distilla teurs 8}. CORRESPONDENTIE. Ondertrouwd: "WILLEM RUIJTBRMAN Pz en JACOMINA OVERDULVE Ad Botterdam, u ui|>lt 19()6 te ZIERIKZEE. Viane bij Oawerkerk, Ondertrouwd JOHANNE8 BERMAN en JOHANNA B. ROTTE. Nieuwerkerk, 15 Maart 1906. oosterland Heden overleed otze geliefde Moeder. Behuwd- en Grootmoeder MARIA TIMMERMAN, Wed. van Joh Wandel, in den oaderdom van 71 jaar en bijna 4 maanden. Nieiaverkerk, 15 Maart 1906. Namens de Kinderen, Behawd- en Kleinkinderen. Strekkende deze tot algemeene kennis geving. Heden behaagde het den Heere van leven en dood van mijne zijde weg te nemen, mijne innig geliefdo Echtgenoote Thona Kloot in den jeugdigen leeftijd van 29 jaar en bijna 5 maanden. St.-Maartensdijk. 15 Maart 1906. M. C. 80NKE. Nog treurende over het verlies van onze Doohtar, Zuster en Behnwdzaster en Eohtgenoote Helena A driaantje Kloet, trof ons heden wê?r een gevoelige slag door het afsterven van onze Doohter, Zuster en Behuwdzuster Thona Kloet in den jeugdigen leeftijd van 29 jaar en bijna 5 maanden. St.-Maartensdijk 15 Maart 1906. Uit aller naam, Wed. ADR. KLOETStoutjesdijk. Heden ontvingen wij het treurig bericht, dat onze geliefde Moeder en Behnwd- moeder de Wed. Marinns Dijkgraaf, geb. Knape, 30 Januari 1906 in den onderdom van 86 j<a? en bijna 7 maanden te Buroh is overleden. Grand-Rapids (Mich Noord-Amerika. JOB BEIJE. PIETERNELLA DIJKGRAAF. van de op Woensdag den 21 Maart e.k., 's avonds ten 8 ure, in de CONCERTZAAL. van 's.-Gravenhage, Entrée voor niet-leden 0,10. In de zaal mag niet gerookt worden, De Seoretaris, LOEWER. Barmhartige Landgenooten I Door do groote ramp, die St.-Annalacd Maandag 12 Maart heeft getroffan, zija onge veer 50 gezinnen dakloos en op weinigen na ook broodeloos. De kleine woningen van zooveel veldarbeiders zijn door het water meegesleept of tot instorten elk oogenblik gereedin één our hebben brave, vlijtige menschen hun have en goed zien verloren gaan of bederven. Veel geld is er noodig om deze arme lieden aan levensonderhoud en woning te helpen. Van versobillende zijden zullen geldelijke offora van U, die kest voorreoht had voor het woeden van de elementen bewaard te blijven, worden gevraagd, doch blijft ook voor de bade uit St.-Aonalacd niet doof. Wij kunnen het zonder Uw hnlp niet stellen. Zalig zijn de Barmhartigen Giften worden gaarne ontvangen bij een der ondergeteekender. A. J. BIERENS Jr Burgemeester. F. GELUK. V. te O. In onderzoek. De Redactie. D. QUAKKELAAR Arts, J. POLDERMAN, Gemeente 8eoretaris. J. DE VOOGD, Hervormd Predikant. O. HAGE, Kerkmeester der Oud Geref. Gem. J W. SLAGER. Hoofd der O. L. School. C. v. d GRAAFF, Onderwijzer. Zij, die iets te vorderen hebben van de Directie van bovengenoemde instelling, worden verzooht hunne nota's in te dienen b{j den Penningmeester Mr. H. POLVLIET, St.-Domasstraat D 344. ALGEMEENE VERGADERING voor de Leden van bovengenoemde Sociëteit, op Donderdag 22 Haart 1906, dei avond» ten S nor, ton hoiie ran Mejuffrouw Weduwe kknaar. Zierikzee, 1G Maart 1906. De Seoretaria, J. VAN DER VLIET Cz gevolgd door GROOT BAL, op Zaterdag 24 Haart, dea avouda 7 nur, io de Concerteaal. Uitsluitend toegankelijk voor Leerliogeu, Oud-Leerlingen eu G.ïotro- doceerdon. Do Danelee op Donderdag 22 Haart ia alleen voor Leerlingen en Oud- Leerlingen. JOH. F. A. THEEMIS. De Assurantie-M.' ,,De Rijn" te Arnhem verzekert goederen tegen billijke premiën. DE HOOFD AGENT. H. YERHAGE, Zierikzee. Levensverzekering-Maatschappij „VESTA" te AMSTERDAM Ondergéteekende geeft te kennen, dat bjj door de Directie van bovengenoemde Maat schappij is aangesteld als Hoofd-Agent voor het eiland Tholon. Op alle plaatsan wordt een Agent gevraagd. Zich te adresseeren aan in Granen ena. te Stnveniaaa. DE LVNDBOUW-VEREENIGING SCHAREND IJ K E" zal trachten aan te besteden de levering van: Voorwaarden en ioliohtingen verstrekt de Seoretaris S. J. GAST, Duivendijke. Aanbesteding KAAIMUUR te St.-Annaland. De Aanbesteding van de vernieuwing van den Kaaimuur te St.-Annaland ii uitgesteld. Ft Annaland, 13 Maart 1906 Burgemeester en Wethouders, A. J. BIERENS, Bargemeeeter. J. POLDERMAN, Seoretaris. Wethouders. te Dinteloord Dinteloord, 15 Maart. Opzichter MORTIERS. Het BESTUUR van bet Watersohap .,DE VRIJE POLDERS ONDER THOLEN" ia voor nemens, op Maandag 2 April 1906. 's namiddags 12| uur, ia »Het Hof van Holland" to Thofen, AAN TE BESTEDEN i Het maken van het Gebouw en de Machinistwoning voor de Stoombemaling. Het bestek met 2 teekenicgen liggen ter inzage in «Het Hof van Holland" en in het logement «Zeeland" te Tholen, en zjjo A f 2 verkrijgbaar ten kantore van den Ontvanger- Griffhr van het Waterschap. Aanwijtirg Zaterdag 24 Maart 1906, te één uur. Inliohtingen zija te verkrijgen tg den Iogenienr H. PAUL te Lriden. Namans het Bestuur voornoemd, M. G; VAN STAPELE, Dnkgraaf. D. VAN DE VELDE, Ontv.-Griffier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 3