ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 15 Maart 1906. (25 ierilizeesclie Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad »n Provisoir Voreshjjnt DINSDAGDONDERDAG on ZATERDAG, De pegs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTronavaal, Indie em. remolding Mia per rreek, f 10,par Jaar. 62ste JAARGANG. No. 8283. Directeur a A, J". DE LOOZB, Redacteuren: j A' FEANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. menws. Adrertentiènran 13 regela 30 Cte. meerder» regel» 10 Cte., kunnen uiterlgfe tot de» Uaindag», Woenadaga en Vrijdag» middag» 2 ure beaorgd worden. Groot* letter wordt naar plaattruimte berekend, Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Zij, dte et'h met t April a.t. op deee Coumnt ahonneeren, ontvangen de tot dien datum rertchijnende nummert gratie. Alle Brletengaardert en Boek- kandelaart nemen abonnemen ten aan. A. J BK I.007/E IHrecteur. Plaatsing van Kinderen op de School B. ZITTING VAN COMMISSARISSEN dier School in het Schoollokaal aan het Kerkhof (Hoofd do onderwijter P. VAN DER HAVE), op Zater<la« «Ion J*1 Maart o.lr», des avonds to 7 uur, tot het ont vangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van Kinderen op die School. Om als leerlingen op de School B te worden f toegelaten, moeten de Kinderen den leeftijd van zes jaren hébben bereikt of dien vóór het einde van het kalenderjaar moeten bereiken. Nationale Militie. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op hot Koninklijk besluit van 3 Februari j.L, No. 54 en de nadere beschikkingen van den Minister van Onlog ter verdere gedeeltelijke uitvoering van dat Koninklijk besluit; Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat, behoudens do binnenkort op to roepen ovei'igo vorlofgangors, dit jtar in werkelijken dienst moeten worden opgeroepen de v*rlofgangers, behoorende tot de hierna te vermelden lichtingen en korpsen, te weten: Hospitaalsoldaten. Lichting 189 9. Ie ec 2e compagnie vau 19 Maart tot en met 31 Maart en 7 April. 3e en 4e compagnie van 2 April tot en met 14 April en 21 April. Lichting 1901. en 2e compagnie van 17 April tot. en met 5 Mei en 12 Mei. 3e en 4e compagnie van 7 Mei tot cn met 26 Mei en 2 Juni. "V oldartillorio. Lichting 190 2. Ie regiment. >/3 van hen, die van de regimenten huzaren bij de tremafleeling zijn overgeplaatst, van 19 Maart tot en met 7 April; '/3 idem van 23 April tot en met 12 Mei; '/3 idem van 14 Mei tot en met 2 Juni; 2e regiment. */3 idem van 17 April tot en met 5 Mei '/j idem van 7 Mei tot en met 26 Mei; i/3 idem van 5 Juni tot en met 23 Juni; 3 e" regiment, idem van 17 April tot en met 5 Mei; '/i idem van 7 Mei tot en met 26 Mei; idem van 5 Juni tot en met 23 Juni; '/4 idem van 25 Joni tot en met 14 Juli. Gez:en de daartoe betrekkelijke circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland van 20 Februari j.l., A No. 659/1, 3e afd., M. S. (Prov. blad No. 28). Roept bij deze op, de in dezo gemeente wonende mili ciens-verlofgangers van de lichtingen 1899, 1901 en 1902, hierboven genoemd, om overeenkomstig het bepaalde, op den tijd en de plaat", als in de aan hen uit te reiken orders is vermeil, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, dcor hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, ten einde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Voorts wordt te hunner kennis gebracht, dat zij, die in gebreke blijven op den bepaalden dag onder de wape nen te komen, bij hunne latere opkomst zooveel langer in dienst zullen worden gehouden en die niet aan de oproeping voldoen, volgens art. 433 der militiewet, als deserteur zuilen worden behandeld, tenzij zij ora andere redenen dan ziekte buiteu staat zijnde aan hunne op roeping te voldoen, overleggen een deugdelijk bewijs of deugdelijke verklaring tot staving der redenen van het achterblijven; terwijl zij, die wegens zekte niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komen, verplicht zjjn over te leggen een ongezegeld geneeskundig getuigschrift en verplicht zijn zich na hunne herstelling bij hun korps te vervoegen, ten einde daarbij in den wapenhandel geoefend te worden. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort te Zierikzee, den 10 Maart 1906. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Rusland» De politie te Riga heeft een lid van het revolutionaire comité in hechtenis genomen, in wiens huie een groote geheime drukkerij gevonden is, met duizenden gedrukte biljetten en oproepingen, die reeds verpakt waren om naar verschillende plaatsen in den omtrok te worden verzonden. Engeland, Harry Mills, een jongen in dienst van de firma Wijtnau Co., die sedert Januari van de heeren Smith Co. de boekenstalletjes op versohillende spoorwegen heeft overge nomen, is de vorige week naast de rails in de Hunsbury Hill Tunnel bij Northampton dood gevonden. Evenals in het geval van mejuffrouw Rochsïl, die in den Criok Tunnel, 50 K. M. noordwaarts san dezelfde lijn, de London and North-Western Railway, gedood werd, kwam men ook hier tot de ontdekking van 't ongeval door een openstaand portier. Mills, aan den boekeastal te Caetletborpe verbonden, vertrok van dit station Zaterdag naar Northampton. Hij reisde alleen in een coupé derdo klasse, ~u had kasboeken od geld van de. firma onder zijn berusting, dia bij naar den agent ter plaatse brengen zou. Te Northampton bemerkte de hoofdoonduotenr d it een portier openstond. De stationschef hiervan verwittigd, liet een looomotisf langs de lijn terugrijden. In den tannel, een mijl zuidwaarts, lag het lijk van den jongen naast de rails. Zijn hoofd was zwaar geknened, en hij vluchtig onderzoek bleek, dat de dood veroorzaakt was, doordat het hoofd van den knaap met den tunnelmuur in aanraking kwam. Hij was blijkbaar terzijde van den trein gevallen, want deze had hem in 't geheel niet geraakt. Over ean grooten afstand naast de rails lagon de hoeken en het gold verspreid. Er was geen eckele aauwijzing te ontdekken, waaruit zon kunnen blijken, hoe de val uit den trein veroorzaakt was, en de politie kwam tot de gevolgtrekking, dat hier alleen van een ongeluk sprake was. In het Lagerhuis oen vraag beantwoor dende betreffende de voorgestelde uitbreiding van de Duitsohe vloot en da wenrchelijkheid van een internationale vermindering dor wapeniog, heeft Bannerman gezegdIk heb openlijk mijae meoning uitgesproken ten gnnste van een algsmeene vermindering der wapening. Ik kan het Haia de verzekering geven, dat ge8n gunstige gelegenheid om dio uitkomst gemakkelijk te maken, onbenut zal worden gelaten. Herbert Gladstone kondigde versohillende wijzigingen in de uitvoering van de vreemde lingenwet p.an, met bet doel hot begaan van onrechtvaardigheden jegens de landverhuizers te ermijden en het gitaar to voorkomt», dat politieke uitgewekenen uit streken van het vasteland, waar wanorde hcerecht, worden uitgesloten. Balfour en Chamberlain, beiden hersteld van hun jongste ziekte, woonden de vergadering van het Hais bij, om deel te nemen aan de fiioale debatten, die twee dagen zuil an duren. Frankrijk. Ii de Kamer las Doumer een verklaring voor betreffende de ramp in de mijnen vau Courriè-es, in welk stuk aan de getroffen gezinnen smartelijke deelneming werd betuigd. De Kamer besloot tot het zonden van een adres van rouwbeklag, en stond vervolgens met algemeene stemmen een crediet van frs. 500.000 toe. Lens, 12 Maart. Wegens de verstikkings- j gassen zijn alle reddingswerkzaamheden ge staakt. Er zijn slechts 90 lijken boven gebracht kunnen worden. Rijssol, 13 Maart. Naar men verzekert, staat het onderste gedeelte der mijnen in brand, waardoor do pogingen tot redding voor onbepaalden tijd uitgesteld zal mosten worden. Bij het herkennen van de dooden zag men hartroerende tooneelen. Een poging, door de helpers uit Westfnlen gedaan, die naar men Z9gt van den Duitsohen Keizer werden gezonden leverde verwonderlijke resultaten op. Om 11 uur I 's avonds waren zij, met behulp van hunne I toestellen, 500 Moter in de myu doorgedrongen, ruimden de in staat van ontbinding vorkeerende I doode lichamen weg on overdekten de doode paarden met kalk. De dooden, door de Duitsohe helpers boven gebracht, verspreidden een onverdragelgke lucht. Toen het bekend was. dat er weder dooden waren bovengebracht, kwamen vele bewoners van de streek toeanellen, in de hoop hunne betrekkingen te herkennon. De directeur der mijn Billy Montigry verklaarde, dat door de hulp der manneu uit Westfalen de ruiming vau de mijngangen nu snel zal kunnen voort gaan. De schade, door de Mijnmaatechappgen geleden, ia zeer aanzienlijk. Alleen de jaar gelden, welke zij aan de nagebleven betrekkin gen der slaohtoffers zal hebben uit td koeren, vertegenwoordigen een kapitaal van 40 millioen franca. Men rekent, dat er minstens een jaar zal verloopen, eer de sobade, welke de ramp in de mijnen veroorzaakte, is hersteld. Een merkwaardige vondat is te Parijs gedaan boven op een omnibus. De conduoteur zag eon rol papier liggen en bemerkte, toen hg die openmaakte, dat er eon pak effecten ia was geborgen. Hg braoht de stukken naar het hoofdkantoor, en daar bevond men, dat de effecten aan toonder luidden en oen waarde vau 183 000 franca vertegenwoordigden. De directie liet de stukken naar het hoofdbureau j van politie brengon, eo moa wacht nu, of de reobthebbende zal opdagen, ö;9 zoo verstrooid ie geweest zulk een schat achter te laten. Buitschla.id. De Berliner Corresponden: meldt, dat, ten vervolge op het iu October van het vorige jaar door den Keizer ter sprak9 gebraohte, terugtrekken der internationale bezettings troepen uit de provincie Tsjiii in China, thans bij keizerlijk bevel van 6 dezer de terug brenging naar Duitechland van de Ooat-Aziati- sohe bczettingsbrigade is bevo'en. In het Oosten blijft slechts de beeohermingR- waoht van hot gezantsohap in Peking, es de in Tientsin gelegerde reserve, totaal 26 officieren, 6 officieren vau gezondheid, 9 ambtenaren en 700 man. Op verzoek van do Compagnie des mines ziji uit het Wesifaaleohe mjjodistrict reddings brigades van de Duitsohe mijnwerkers naar Courr è'es gegaan. Het Berliner Tagéblatt «telt voor, door vig willige bijdragen in Dn^ohland voor de ongelukkige achtergelaten betrekkingen van de Fransohe mijnwerkers, uiting te geven aan eon politiek van welwillendheid tussohen beide volken. Kederland. Maastricht, 12 Maart. Ten huiza van den heer S,, in do St.-Lambertaslaan, alhier, had een diep treurig ongeval plaats. Het dienstmeisja C. H. Br ex, oud 16 jaren en sinds 9 maanden bij dien heer in betrekking, was 'a morgens in de keuken bezig met hot smelten van was voor het vervaardigen van boensel. Onder hot bijvoegen van terpentijn sloeg eensklaps de vlam in de pande vl&mmon deelden zich aan de kleere i der dienstbode mede; zij stormde naar buiten ec weer naar binnen, onder het uitroepen van hartverscheu rende kreten. Binnengekomen liep ze weer naar buiten, steeds roepende: »Ik ben ver brand, hulp, help T' Middelerwijl was het eohipaar S., dat zioh nog te bed bevond, naar beneden gekomen, en vond de dienstbode in de keuken op den vloer liggen. De vlammen werden door den heer S, ge doofd; bij liep daarbij zelf brandwonden op aan hand en armen. Een drietal doctoren was spoedig aanwezig om geneaskundige hulp te verleenen. Vresselijk verbrand aan hals, armen, aan gezicht 60 ook aan de onderste ledematen, word de dienstbode onmiddellijk naar Cal- variëaberg overgebracht. Oogenblikkelijk werd haar vadeiT, een weduwnaar, van het gebeurde verwittigd. VreeBeiijke pijnen heeft het at me meisje moeten lijden. Het was bijaa onherkenbaar, zulke verwoestingen hadden de vlammen op haar lichaam aangericht't gehoele liohaam geleek een harde korst. Tot halftien in den avond is zij vrijwel kg kennis geweest, zoodat ze oen vrij omstandig verhaal van het voorgevallene kon doen. 'a Nachts is zij, na een zeer smartelijk lijden, te half twee overleden. Amsterdam, 12 Maart. De groote bier brouwerij »De Gekroonde Valk" is door brand totaal verwoest. De brouworjj is gelegen aan de Hoogte Kadijk. Do brand is vermoedelijk ontstaan op de derde van de vijf verdiepingen hooge mouterij, met een oppervlakte van 56 hg 60 meter en waar ste8de vuur onderhouden wordt. Een kwartier vóór de oatdehfczng der ramp had de waobt daar nog de ronde gedaan. Het gebouw, waarin 1000 last mout geborgen wae. stond, wijl er een felle wied woei, weldra iu laaie. Onmiddellijk werd getracht met eigen bSusobmiddeleii den brand tegen ie gaan, wat echter ondoenlijk bleek. De brandweer kwam toon op het terrein mat do stoombarkas »Jan van der Hegden" en aoht stoomspuiten, waarmede massa's water over het brandende gebouw werden geworpen. Te 6 uur hadden vonken, die naar de Oosterkerk waren overgewaaid, hot dak daarvan aangetast, dooh de brandweer wiet het vuur spoedig te blussoheu. De belendende perceelon, o.a. het Wilhel- minaveem, beliepen geen sohado. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De direoteur, de heer W. Hovy, was spoedig I bij de ramp tegenwoordig. De sobade wordt geraamd op f 400.000, doch wordt door verzekering op bcarspolis gedekt. '8 Gravenhage, 13 Maart. Tweede Kamer, De voorzitter, de b ^er JRösll, hield bjj den aanvang der vergadering eene rede, naar aanleiding van de mijaramp in Frankrijk. Hij hield zich overtuigd, uitdrukking te geven aan het gevoelen der geheele Kamer, door diep leedwezen uit te spreken over de groote ramp, wolke een bevriende natie heeft ge troffen. Want, zgo de beriohten juist, waaraan niet te twijfelen valt, dan zgn meer dan 1200 arbeiders, die in den sohoot der aarde een moeilijk stuk brood verdienden, omgekomen. Bij dergelijke rampen heersoht een groot gevoel van mededoogen en solidariteit. De voorzitter stelde aan de Kamer voor aan de Regeering te verzoeken aan de Fransohe Regeeriog namens de Tweede Kamer hare oprechte deelneming te betuigen bij dizi V6reohrikkelijke gebeurtenis. De Minister van Buitenlaodeohe Zaken, de heer Yan Tets van Goudriaan, verklaarde zioh namens de Regeeriog van harte aan te elaiten bij de gevoelens der Kamer, door den voorzitter zoo welsprekend vertolkt, naar aanleiding vaa de ontzettende ramp, weifee Fransohe mijnwerkers heeft getroffen. De Regeeriog zal volgaarne voldoen aan het verzoek om aan de Fransohe Regeering de gevoelens dor Kamer te vertolken. De Minister hield zioh overtuigd, dat de Regeering daardoor niet sleohts de tolk van deze Kamer, maar van de geheele natie zal zgn. De geheele Kamer hoorde deze toespraken staande aan. Daarna werd voortgezet het debat over het Arbeidsoontraot. Het amendement-Van Dedem, strekkende om te bepalen, dat partgen de bevoegdheid ontlesnea van een overeenkomst af te zien, indien bij het sluiton van de overeenkomst een hand- of godspenning is gegeven en aan genomen, dcor het laten behouden of het teruggeven van die hand- of godspennicg deze bevoegdheid vervalt, zca weken vóór don aanvang der dienstbetrekking. Het Regeeringsartikel wil geen bovo?gdheid geven om de overeenkomst op te heffen. Na door den Minister van Justitie, den heer Van Raalte, te zija bestreden, werd het amendement-Van Dedem verworpen met 55 tegen 12 stemmen. Vervolgens liohtte de he6r Limburg een amendement toe, strekkende om aan de gehuwde vrouw de bsBohikkicg te laten over het door haar verdiend loou. Naar wij vernemen zal hot lid der Tweede Kamer mr. W. van der Vlugt zich tot herstel zijner gezondheid gedurende eenige maanden naar Montreux begeven. De afge vaardigde van Leiden is genoodzaakt eenige rast te nemen. Bergen-op Zoom, 13 Maart. Hedenmid dag ia bij het station Bergec-op-Zoom de Duitsohe mailtrein (Rozendaal—Vlieeiegen) op een goederentrein geloopeo. Er zgn geen dooden. Gewond werdende oonduoteur Vos, uit Boxtel, de postconduoteur Loos, uit Viis&iogen, do oonduoteur der Duit sohe post uit Oberhamea. De passagiers bleven ongedeerd. De weg is versperd, ea de treinenloop Borgon-op Zoom—Vliesiogen is gestaakt. De materiësle sohade ia groot. De machinisten bleven tot het laatst op hun maohine, sloten den stoom af en doofden hunne vuren, en voorkwamen daardoor erger. Van één der passagiers, die zich in den trein bevond, die te Bergen-op-Zoora tegen een goederentrein is geloopen, vernamen wij, dat de schok vreeselijk was. Trouwens dit laat zich gemakkelijk begrijpen, als men weet, dat de machine van den mailtrein grootendeels is ver nield, terwijl van beide treinen eenige wagens zijn versplinterd. Een wonder mag bot wel heeten, dat bij deze botsing geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. Wel werden enkele personen gekwetst, onder wie twee ernstig. De passagiers kwamen allen met den schrik vrij. Omtrent de oorzaak van de ramp verkeert men in het onzekere, doch zooveel is zeker, dat de goederentrein op een verkeerd spoor stond. Zierikzee, 12 Maart. Vrgdagavond ver gaderde ten huize van Mej. de wed. Kanaar de vereeniging Volksonderwijs". Nadat do voorzitter, den heer Jhr. do Muralt, de vergadariog geopend had, werd door den aeoretaria, den heer P. van der Have, na lezing der notulen, het jaarverelag over 1905 uitgobruebt. De rekening van den penning meester, deu heer H. Loewer, werd door een oommiaeio, bestaande uit de heereD Ch. W. Vermeya en J. A. de Bruyae, nagezien en accoord betonden, zoodat deze goedgekeurd werd in ontvang tot eon bedrag van 1217,41 en in uitgaaf tot ean som van f 150,54, zoodat zij sloot met een batig saldo van f 66 87. De Voorzitter deelde mede, dat den 23éten Maart alhier als spreker zal optreden dr. Van der Menlen van Bergen op Zoom. Als beatnu raleden werden herkozen de heeren De Muralt, P. van der Have, H. Loewer, en als zoodanig gekozen mej. C. J. da Mooij, J. van Oa, H. W. Lecderink en P. J. Boone. Besloten werd: 1°. Nauwkeurig toe te zien op de wijze, waarop leerlingen van de openbare school worden afgetrokken2°. Te trachten te voorzien in een behoorlijk voor bereidend onderwijs (bewaarsohool). Hierop word door den Voorzitter de ver gadering gesloten. Gisterenavond vergaderde ten hnize van Mej. de weduwe Kauaar, onder presidium van mr. H. Polvliet, de afdeeling Ziariktee van den Volksbond. Nadat door den Voorzitter met een inleidend woord de vergadering ge opend was, en door den seoretaris, den heer A. Timmerman de notulen gelezen wAren, werd medegedeeld, dat voor de Huisvlijt- tentoonetellicg zioh 450 als deelnemers hadden aangemeld, en dat tot dekking van een eventueel, maar hoogst onwaarsohgnlgk tekort een voldoend waarborgfonds was bijeen- gebraobt. De afdeeling herkoos als hoofd bestuurders de heeren ds. "W. P. Ruyech, mr. T. H, G. C. Snijders van Wissenkerke en A. van de Voort Az. Herkozen werd het periodiek aftredend bestuurslid, de heer D. Ochtmao, die zioh de herbenoeming liet wel gevallen. Door den penningmeester, dsn hear D. Ochtmap, werd rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. De heeren H. Loewer en D. Mulder werden met het nazien der rekening belast, die haar ia orde bavonden, en tot goedkeuring er van advis98rden. De rekening werd hierop goed gekeurd in ontvang totees bedrag van f 138 35 en ia nitgsaf tot een som van f 132 07, zoo dat zij met een batig saldo van f 6 28 sloot. Besloten werd een afgevaardigde te zenden naar de te Deventer te houden algemeene vergadering. Als afgevaardigde werd gekozen de voorzitter, mr. H. Polvliet, en als plaats vervangend afgevaardigde de heer D. Mulder. Op een door dezen gedane vraag, of nog dit j%ar voor de afdeeling een spreker zal optieden, antwoordde de Voorzitter ontkennend, maar deed de toezfgging daartos voor het volgend jaar. Het bestnur had zelfs reeds een spreker op bet oog. Hierop werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Aanstaanden Zaterdagavond zal in de Conoertzn?! alhier de heer D. de Klerk, lid van de Tweede Kamer, spreken over Ar beidswetgeving". De heer De Khrk ie, zooals het vorig jaar gebleken is, een begaafd spreker, dien men gaarne hoort. Na hg een onder werp gekozen hoeft, dat voorzeker ean allen, die da ontwikkeling van ons politiek leven gadeslaan, belang inboezemt, hebben wij een dubbele roden te verwaohten, dat de opkomst zeer groot zal zgn. Aan den korporaal A. Leeuwe van het Idslruotie-Bataljio te Kampen is op den 12©n dezor het ondersoheidicgsteeken voor dertig- jarijen dienst toegekend. Nader kan thans omtrent het te B9rgen- op-Zoom te kou wen krankzinnigc-ngeetioht door het bestuur der Zeeuwsohe Vereeniging tot Chr. verpleging van krankzinnigen berioht wordon, dat het in drie klassBn verdeeld, volgens het paviljoenstelsel gebouwd en voor Zeeland, Westelijk Nooid-Brabant en de Znid-Holhndfiobe eilanden bestemd worden zal. Io het najaar zal met den bouw worden begonnen; terwijl het in Mei 1907 wordt ge opend, en later voor 300, maar aanvankelijk voor 200 verpleegden woidt ingerioht. Vrijdagmiddag verkeerden 4 man van de stoomboot nStolsenfels", te Hansweert voor anker liggende, in groot gevaar. Zij waren met oen sloep naar den wal geweest, en toen zij terugkeerden, waren zij niet in staat het eobip te bereiken, tengevolge van de storm en door stroom. Zg dreven de Sohelde op, ten speelbal van wind en golven. Een sleepboot werd nu uitgezonden, die er in slaagde do sloep op te pikken, en do mannen behouden aan boord te brengen. Renesse. De leden van de Redergkers- bamer »De Watergeus" alhier, werden verraiit met een vorstelijk geschenk van den bur gemeester dezer gemeente, dio. ter horinrerirg aau zija 10-jarig eere-voorzitterschap dier Kamer, deze vereerde en verblijdde met een in alle opziohtcn prachtig heraldiek vaandel. Op het smaakvolle bruinroode fluweel is aaogebraoht een medaillon, waarop eon zeilend

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1