ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 6 Maart 1900. (Z ieril5.zeescb.e 62ste JAARGANG. No. 8279. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad bh Provincie. Courant). Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franoo per poet f 1,60. Noord-AmerikaTranavaal, Indië em. renen ding een» per week, f 10,— per jaar. Dlreoteuri A. J. UH LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buiten!, nieuws. Advertentignran 13 regel» 30 Cta. meerdere regel» 10 Cta., kunnen uiterlijk tot de» Maandag», Woensdag» en Vrijdag» middag» 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatiruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek SchuitliavenZierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Amerika. Te Now-York ia het de vorige week zoo koud geweest, dat veraoheidene personen van leeftijd er onder besweken. Noorwegen. Christiania, 3 Maart. De Aftenposten ontvangt bericht uit Drontheim, dat aldaar gevreesd wordt, dat van ongeveer twaalfhon derd ter visohvanget bij de GiaeBlingerne eilandengroep uitgezeilde viseehers velen zijn omgekomen. Er zijn versoheidene stoomschepen op onder zoek uitgezonden. Een van deze braoht oen aantal geredden terug, maar tevens de tgding, dat op zee talrijke booten met de kiel naar boven drijven. Zwitserland. Zwitserland heeft geweigerd san Turkge 16 personen nit te leveren, die besobuldigd worden van medeplichtigheid aan den aanslag tegen den Sultan op 21 Juni 1.1. Rusland. De Peteraburg8ohe correspondent van de Tribune deelt mede, dat de Raeeisohe pers dag op dag onthullingen bevat over de mishandelingen, aan welke politieke gevangenen blootstaan. Te Charkof worden mannen, vrouwen en zelfs kinderen geregeld op do politie-bureaux gefolterd. Uit Tamboft en Minsk vooral worden gruwelgke gevallen van mishandeling gemeld. Het is voorgekomen, dat men de meisjes de haren één voor één nit het hoofd trok, en dat ze op haar bloote lichaam met brandende sigaretten werden gefolterd. St -Petersburg, 2 Maart. Het Petersbnrg- sohe Telegraafagentschap meldt De als wetboek opgemaakte verordening op de Doema zal binnenkort verschijnen. Deze verordening zal niet aan den rijksraad wordeu onderworpen. De nieuwe verordening zegt, dat geen enkele wet van kracht zal kunnen zijn, zonder bekraohtiging van den rijksraad en der Doema. De rijksraad zal in gelijken getale gevormd worden door leden, gekozen en benoemd uit de geestelijkheid, de orthodoxen, den adel, de Zamstwo's, de academie van wetenschappen, de universiteiten, den handel en do nijverheid. De rgksraad en de Doema worden ieder jaar bijeengeroepen bij keizerlgke oekase. Ieder yan de beide instelliogen bezit het recht van voorstel in zake wijziging en op heffing van bestaande wetten, en het recht om nienwe wetten voor te stellen, uitgezonderd grondwetten. De rgksraad en de Doema krijgen het recht, interpellaties tot de ministers te riohten aangaande daden, die in tegenspraak met de wetten schijnen. De zittingen van den rgksraad en van de Doema zijn meestentijds openbaar. 3 Maart. Het Petersburgsch Telegraaf agentsohap meldt De krijgsraad in Otsohakow veroordeelde luitenant Schmidt tot den dood door den strop, drie matrozen tot den dood door don kogel, en verscheidene anderen tot dwangarbeid. Tien beschuldigden werden vrijgesproken. Engeland. Een telegram nit Victoria aan het Central Newsberichtdat een stoomboot van de «Canadian Pacific Railway", de «Empress of India", het bericht medebracht, dat een Duitsche transportstoomer, die Rassisohe troepen naar huis zou vervoeren, even buiten de haven van WladiwoBtock op eene drijvende mijn stootte. Een groot gat werd in de zijde van het sohip geslagen en binnen een paar minuten zonk het. Meer dan honderd man verdronken. Frankrijk. Het proces tegen den oplichter Galley is Maandag j.l. begonneB. Tot zijne verdediging zal de beklaagde, volgens zijn eigen verklaring, een beeld van de Parijsohe demi-mondo ophangen. Onder de 100 bevoorrechten, die toegang tot de terechtzitting hadden gekregen, bevonden zich talrijke actrices en voormalige mede werksters aan het damestijdschrift La Fronde, die mile. Merelli als actrice en als journaliste gekend hebben. De nog altijd mooie vrouw, die gedurende de preventieve hechtenis zeer goed werd behandeld, werd door den advocaat Hesse verdedigd, mile Merelli hield naar zij verklaarde Galley voor een eohten baron. Zij ontkent, aan de talrijke incasseeringen, die hij door middel van vreemde personen liet doen, een aandeel te hebben genomen en verklaart, dat zij voor zulke opdraobten niet geschikt zou zijn, daar de door hem vervaleohte crediotbrieven bijna zonder uitzondering Rus- i sisohe of Duitsobe namen droegen, terwijl ruen in haar. op bet eerste gezicht da echte Parisienne herkent. Galley bekende alles met betrekkiog tot zijn eigen verduisteringen. j De voorlezing der akte van besohnldigiog wekte voortdurend den laohlust op. Toen bij de beschrijving van Galley's galante avonturen, op de intelligentie van Merelli gewezen werd, 1 giog er 9en goedkeurend gemompel door de zaal. Het slot van de terechtzitting was, dat Galley tot 7 jaar dwangarbeid werd ver oordeeld en Merelli werd vrggesproken. België. Voor de reizigers uit België naar Hol land langs Roosendaal heeft het Belgisch epoorwegbestuur laten weten, dat zij allen in dit station voor de donaD8n-visitatie bun handbagage in de zaal moeten aanbidden, zoo deze voorwerpen bevat, aan rechten onder worpen. De anderen, namelijk zij, die zonder reis goed reizen of met pakkenwelke niets bevatten, dat aan rechten onderworpen is, mogen in de rijtnigen big ren zitten. ■•darland. Leeuwarden, 2 Maart. Naar men meldt, gaat het met Akke Kobus, het meitje, waarop onlange alhier een laaghartige moordaanslag is gepleegd, niet beet. Zij moet kunstmatig j ademhalen, kan nog steeds niet spreken en de hoop op herstel wordt zeer gering. Het waarborgfonds voor de in dezen zomer alhier te houden Tentoonstelling van Nijverheid, groot f 30.000, is meer dan voitcekend. 'a-Gravonhage, 3 Maart. Internationale Vereeniging Vrede-Tentoonstelling. Naar wij vernemen, waren Donderdag j.l. een 25-tal personen in het «Hotel De Twee Steden" bijeengekomen, om een afdeeling Den Haag der Vereeniging op te riobten. De direotie van het hotel had de beleefdheid gehad, een salon ten behoeve der vergadering ter beschikking te stellen. De heer mr. J. H. Bargsma, oud-Minister van Koloniën, leidde de bijeenkomst. De seoretaris-generaal der Vereeniging, de heer A. ten Bosoh N.Jzn., zette het doel der Vereeniging uiteeD. Hij memoreerde bij de bespreking de middelen, waarop getraoht zal worden het doel te bereikendat uit de grondregelen blijkt, dat de Vereeniging geen tegenstandster is van een gewapende verdediging van het vaderland. Hij betoogde, dat zoolang de gewenschte rechtstoestand tusschen de volkeren nog niet is verkregen, ook voor ons geldt het woord van Cromwell, en den Duitechen Keizer: «hond uw kruit droog, en uw zwaard soherp". Hij wees er echter op, welk een sohoone gelegenheid aan Nederland is gesohonken, om een kraohtigen stoot te geven aan de ont wikkeling van het denkbeeld, dat er een internationale rechtstoestand moet komen evenals tegenwoordig de inwoners van de besohaafde landen san een nationaal reoht zijn onderworpen. 'Over den juisten aard, omvang en plaats van de te houden tentoonstelling, kon spreker geen inlichtingen versohaffen, daar bij bet in hooge mate ongepast zou vinden vooruit te loopen op de beslissingen van het Algemeen Bestuur. Nadat nog verschillende mededeeiiogen over de wijze van propageeren en de inrichting der plaatselijke afdeelingen waren veretrekt, en enkele vragen waren beantwoord, werd den heer mr. H. J. Bargsma verzocht, het voorzitterschap der öfdeeling 's Gravenhage te aanvaarden, terwgl de heer W. baron Snoeokaert van Schauburg tot seoretaris der afdeelmg werd benoemd. Beide heeren namen de benoeming aan. Hun werd verzooht de samenstelling van een volledig bestuur der afdeeling voor te bereiden, hetwelk dan in een spoedig te honden vergadering der leden zal worden geïnstalleerd. De leden der Tweede Kamer zijn, ter behandeling van de aan de orde gestelde wetsontwerpen, bijeengeroepen op Woensdag 7 dezer, 's voormiddags 11 ure. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat dit jaar geen groote manoeuvres zullen worden gehouden. In de waohtkamer le kl. van het Hollandsohe Spoorstation alhier, verzamelde zich hedenochtend een talrijke menigte dames en heeren, om den Minister Kraus en diens echtgenoote bij hun vertrek naar Chili een voorspoedige reis toe te wer/aohen. De heer en mevrouw Kraus werden na hunne aankomst in het uohtlokaal, als het ware bestormd met handdr r :keo en afscheids groeten. Het was een allerhartelijkst uitgeleide, hun gebraoht door een breede schare, waarin werden opgemerktal de Ministers, ambt- gen ooten van den heer Kraus. sommigen vergezeld van hunne dames, één van wie aan mevrouw Kraus een reisbouquet aanbood voorts de reotor-magnifions prof. Hoogwerff, en de maeHte hoogleeraren der Technische Hoogeschool te Delft; de heer Leemans, hoofdinepeoteur-generaal met eenige inspecteurs van 'u-Rgks-Waterstaat; een bestuurs-deputatie van het Koninklijk Iastituuc van Ingenieurs, bestaande uit de heeren Cluyssenaer, president, en R. A. van Sandick, seoretaris; de burgemeester van 's-Gravenhagede heer De Bosch Kemper, secretaris-generaal, en baron Yan Itrorsum, ohef van het Kabinet bij het Departement van Waterstaat, en vele anderen. Bij het wegrijden van den trein werd mat banden en hoeden gewuifd, en beide reizigers een tot weersziena toegeroepen. Rotterdam, 2 Maart. Gisterenavond kwart vóór negenen was plotseling de lnoht boven Fegenoord rood gekleurd, en snelden vele nieuwsgierigen de Maasbrug over. Het bleek, dat brand was uitgebroken op het soheepa- timmer werfje «De Hoop", van M. J. van logen, aan de Naesauhaven O.-Z. no. 3, vlak naast de fabriek van brandspuiten en redding materiaal der firma A. Bikkers Zoon. Een groote houten loods, dienende tot bergiog van stapels planken en droogdok materiaal, stond in brand, en veroorzaakte een geweldige vuurzee. Ia grooten getale rukte ut brandweer naar Fegenoord en wel met zeven sectiespuiteu en negen stoombrandspuiten. Yan de fabriek der firma Bikkers werd het eerst water gegeven, nog vóór de aankomst der brandweer. Met behulp van vier spuiten en één stoomspuit was de brand om half elf geblueoht en beperkt tot de houten loods op de scheepswerf. Belangrijke waterschade werd aangerioht in de bankwerkerij en draaierij der firma Bikkers, doordat de brandweer over het dak klom, en de groote ruiten braken, waardoor het blnschwater naar binnen stroomde. Daar zal het werk vermoedelijk moeten stilstaan. De heer Van logen, voorheen firma Boogsars Co.. was verzekerd voor f 7500 bij de Maatschappij De Jong Co. Pernis, 3 Maart. Bjj de afrekening van de sloep Eersteling", van hier, met de bemanning, werd hun als aandeel in de winst, gedurende drie reizen gemaakt, uitbetaald f 214 De sloop vertrekt Maandag weer naar zee. Den Bommel. Door den raad dezer gemeente, is met 4 tegen 2 stemmen besloten, de kermis af te schaffen. Middelharnis. Bij de verkiezing van eeu lid van den gemeenteraad alhier zijn als candidaten opgegeven de heeren L. Gouds- waart (a.-r.) en J. v. d. Koogh (lib.). Stad aan 't Haringvliet, 2 Maart. Een treurige pleohtigheid had alhier plaats. Man en vrouw M. Braber en eohtgenoote werden aohter elkander grafwaarts gGdrag6B. De vrouw overleefde haar man slechts 2 Zierikzee, 3 Maart. Onze wensch, dat de gieterenavond gegevon uitvoering ten voor deel© van «Sohoolkindervoedircg" druk bezooht mocht worden, is vervuld de Conoertzaal was zeer goed bezet. En het was voor do aan wezigen een avond vol afwisseling; immers de gemengde zangvereeniging «Polyhymnia", onder directie van den heer J. H. Letzer, de rederijkersvereeniging «Concordia", en het Zierikzeeeche Strijk-Orohest, onder leiding van den heer Hottirga, lieten zioh hooren. Zij allen kweten zioh verdienstelijk van hunne taak, en inzonderheid het Strijk-Orohest ver dient hulde voor zijne sohoone vertolking der moeilyke nummers. Do beer J. A. de Brnyne, voorzitter van «Kindervoeding", was dan ook de tolk van alle aanwezigen, toen bij allen medewerkenden een welverdienden dank braoht. Wij vernemen, dat het vermoedelijk batig slot f 40 zal bedragen. Wij herinneren het kunstminnend publiek aan het kunstgenot, dat ons morgen, Dinsdag avond, wacht. In de Conoertzaal namelijk alhier zal met medewerking van mej. Anna van Otterbeek Bastiaans, zangeres, den heer F. W. Gaillardsolo-violoncelliot van het Conoertgebouw te Amsterdam, en mej. H. Klimmerboom, pianiste, een concert gegeven worden. De gunstige recensies over mej. Anna van Otterbeek Bastiaans, voorkomende in tal van bladen, waarvan wij er, zooals men zioh her inneren zal, enkele hebben medegedeeld, schenken ons het vertrouwen, dat wij een hoogst begaafde zangeres zullen te hooren krijgen. Over het spel van den heer Gaillard behoeven wij niet uit te weiden. Hij is ons bekend als een waar kunstenaar, meester op zijn instru ment. Ook mij. Klimmerboom hee't als pianiste haar sporen hier verdiend. En wat den coBcertgever zeiven, den heer S. Klimmer- boom betreft, bij heeft bewezen niet alleen een uitstekend dirigent en een goed docent te wezen, maar ook als artist beeft bij meer dan eens welverdiende lauweren behaald. We leven in den tijd van reclame I De firma Wed. A. Anker Zonen, in rijwielen alhier, heeft dit ook begrepen, en een zeer practisohe wand-versiering (met brieventaeob) verspreidwaarop een onder wijzer aan zgn leerlingen een en ander mededeelt, natuurlijk ter aanbeveling van genoemde firma. Deze reclame is niet alleen voor koffia- hnizen en hotels een mooie versiering, maar verfraait ook elke huiskamer. Io de Vrijdag te St.-Annalaod gehouden vergadering van ingelanden der polders »Oudoland"> «Aonavosdijk", «Breeden vliet", «Maria en Pluimpot" werd in behandeling genomen een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarbij goedkeuring was onthouden aan het beslnit d.d. 23 Januari j.l. tot het aangaan eener goldleening van f 18.000 voor de gedeeltelijke vernieuwing der Zeesluis, omdat men per jaar slechts f 250 wilde aflossen. Thans werd door ingelanden bepaald, dat jaarlijks f 500 zal worden afgelost, in de hoop, dat Gedep. Staten nu wel de vereisohte goedkeuring zullen verleenen. Kerkwerve, 5 Maart. Zes personen hebben zioh in deze gemeente aangemeld om voor het jaar 1906 op de kiezerslijst te worden geplaatst. Door den gemeenteraad alhier is inzake de woningwet als deskundig adviseur benoemd de heer Swartbol, gemeente-bouwmeester te Zierikzee. Renesse. Door de vele bemoeiingen in zake de feestviering ter gelegenheid van het 25- jarig jubileum des heeren L. H. Dormaar was onze oorrespondent niet in de gelegenheid in de oonrant van Zaterdag 1.1. een uitgebreid verslag te geven. Ter voldoening aan den wensch van velen, diene nu het volgende: 'b Voormiddags ongeveer 9 ure werd de jubilaris door het joDgste raadslid en den Seoretaris van zgn woning afgehaald, en naar het gemeontehuis geleid, waar hem bij monde van den heer Burgemeester van den Raad, den Seoretaris en den Gemeente-Ontvanger een cadeau werd overhandigd, bestaande uit een tiental etsen naar schilderijen van den grooten meester Jozef Ieraëls. Na afloop dezer plechtigheid werd de jubilaris onder geleide van twee der ondste jougeneleerliogen naar de sohool gebraoht, die onder leiding van den heer M. N. Leeuwe, door de leerlingen was hereohepen in een lusthof van frisch groen en prachtige bloemen. Twee elegant in het wit gekleede zeven jarige mei?jes met sierlijk bekranste hoofdjes leidden den jubilaris onder het strooien van kleurige oonfetti naar bet tooneel, dat door de leden van de Rederijkerskamer in de sohool was opgeslagen. De heer Leeuwe betrad het podium, en hield een kernachtige toespraak. Daarna boden bg monde van de oudste der meisjes de leerlingen hun feestvierenden onder wijzer een geschenk aan, bestaande uit twee prachtige bloemenstandaards met sierlijke potten. Vervolgens overhandigde één der meisjes van de herhalingsschool nit naam harer mede-leerlingen den jubilaris twee potten met bloemen. Blijkbaar maakten de versierde sohool, de aangeboden cadeaux en het bg het aanbieden der geschenken voor die gelegenheid speciaal gemaakte lied, gezongen door alle leerÜDgen, een diepen indruk op den jubilaris. 't IJs was gebroken, de pret begon. Er werden overvloedig koekjes gegeten, ohocola gedronkentoepasselijke liedjes gezongen, sinaasappelen en taartjes gedeeld, gedanst en gesprongen. Het was een gejuioh en gejubel, dat hooren en zien verging. Na afloop van het schoolfeest braohten de leden van den Raad een bezoek ten huize van den jubilaris. Evenals vóór het schoolgebouw was ook daar een eerepoort aangebraoht. De cadeau x werden beziohtigdvan eenige ingezetenen een prachtige pendule met oande- labres in nienw Delftsob; van een paar vrienden een glasplaat in sierlgke lijst; van de Ge mengde Zangvereeniging een in alle opziohten uitstekend uitgevoerde photographie, waarop de 48 leden der vereenigingde onderwijzeres in de nattige handwerken vereerde hem met een gestyleerde tegel versiering. Uit het overgroote aantal telegrammen, brieven en briefkaarten en kaartjes bleek, dat de belangstelling groot was. 's Namiddags ten 6 ure vereenigden de ambtsbroeders uit Westelijk Schouwen zioh ten huize van den jubilaris. Bij monde van den heer J. de Keizer van Duivendijke werd den feeatvierenden collega, ook namens den heer Arrondissements-Sohoolopziener, aange boden ees fraaie gestyleerde stoel exi een prachtige a :it*el. Ziohtbaar ingedaan en gevoelig voor de waardeejende hem toegesproken woorden, hon de jubilaris nauwelijks een woord vai dank uitbrengen voor de hulde, de vriendschap en de liefde, die hem van de zijde zijner ambts broeders gewerd. Onder het aangeboden diner ging het er vroolgk naar toe. 's Avonds ten half acht nre vergaderden een groot aantal genoodigden in het schoolgebouw, waarheen de jubilaris door een commissie werd geleid. Onder het spelen van fanfares trad de gastheer en zijne eebtgeroote binnen. Een blijspel«Een uurtje in de Dorpssohool" werd opgevoerd. Spel èn zang èa uitvoering lieten niets te ;;e?sohen over. Na afloop daarvan werd nog een s Tende toespraak gebonden door den heer M. jog ff, Gemeen te-Secretaris. De Zangvereeniging braoht nog eenige liederen ten gehoore, en het feest begon, dat, door de vroolgke tonen der muziek al spoedig een opgewekt en levendig karakter verkreeg. Toosten, voordraohten en zang wisselden elkander onverpoosd af. 't Was, zooals de hider van het feeot had gezegd en gewensoht: «Het onweer was niet van deluohi". Tot in den morgen bleef men zeer gezellig bijeen. Deze feestdag zal zeker èn bg jubilaris èn bij zeer vele ingezetenen in dankbare herinnering blijven. Goes. De vertegenwoordigers van 77 polders en watersohappen uit alle deelen van Zeeland, behalve Walcheren, waren Vrijdag in «De Prion van Oranje" bijeengekomen om te gezaken tot groote besparing van de hooge posten, welke deze ooileges thaos moeten betalen als premie aan de Rijhsver- zekeriogbank ^tengevolge der Ongevalenwet, en wel door zioh aan te sluiten bij de Centrale werkgevers Risico-Bank te Amsterdam. Voorzitter was de heer C. van Esbroeck te Stoppeldgk. Het doel en de inriohting van de risico- vereeniging voor polders en waterschappen werden uiteengezet door dsn heer mr. De Krnyff, directeur der Risico-Bank te Amsterdam. Deze bank werkt goedkorper, omdat zij geen aandeelhouders of w st-aitkeeringen heeft; de onkosten voor uittveeLing worden onderling gedragen. Bij haar rijn aangesloten 3200 werkgevers met 63 millioen jaargelden zij beeft 23 zelfstandige afdeelingen voor alle mogelijke bedrijven. Niet de hooge sohattingen van de Ongevallenwet, maar de werkelijk gevorderde uitgaven vormen den grondslag voor de te betalen premies. In 1903 werd f 225.000 en in 1904 f 229.000 minder aan premfën ean de Bank betaald, dan aan de Rgksverzekeringbank zou moeten betaald zgn. Voor polders en waterschappen zgn de premiëo bij de Rgksverzekeringbank vrij boog het riaioo is minstens 3 pCt. te hoog gesteld, terwgl bg de Risico-Bank alleen de werkelijke uitgaven in aanmerking komen, waardoor men minstens 60 pCt. op de uitgaven zal kannen besparen. De Ongevallenwet beschouwt klassen X en XI als hoogst gevaarlijk en eisohen hooge premiee. Bij de Risico-Bank is dit niet het geval. Als een paar honderd pc Mere met een bedrag aan premies van oirc* f 90ü0 toe traden, da - was een afdeeling d r Risio-Sank tot stand tt hengen. Da heer J Kruyff hoopte, dat ook polders en watersGii&ppsn zouden komen tot het opriohten van eene onderlinge Risioo-Bank. De voorzitter van het watersohap bewesten Ierseke wenschte te weten, hoe de polders van hun verband tot de Rgksverzekeringbank zouden kunnen worden ontslagenof de reeds betaalde premies zouden worden terngbetaald en hoe bij aansluiting de omslag bepaald werd. Nog een paar sprekers verlangden inlieh-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1