Ingezonden Mededeelingen. Hoe ver is het hier vandaan? de vorige gmeente-bouwmeester in de raming reeds de verhoogde loosen bad opgenomen, worden de dieonssiëa gesloten. De heer Schuurbrque Boeije vraagt nog inliohtiogen over den werkkring van den visohmarktoommiBsaris. De voorzitter zal hem die in de eerstkomende raadsvergadering ver strekken. Hierop wordt de zitting gesloten. In het jongste nummer van dit blad hebben wij reeds gewezen op de uitvoering, die de onderwijzers zangvereeniging •Poly hymnia" aanstaanden Woensdag in de Concert zaal alhier zal geveB. Wij hopen en vertrouwen, dat onze etadgenooten tot bij woning van deze uitvoering zioh in grooten getale naar de Concertzaal zullen begoven, waar zij niet alleen een genotvollen avond zullen doorbrengen, maar tevens door hun aanwezigheid steunen hst Herstellingsoord voor Nederl. Onderwijzers van allerlei richting te Lunteren, zoodat zij een goed doel helpen bevorderen. Tot kapitein op de sohroefetoomboot •Schelde" is benoemd de heer P. Regoort, stuurman s.s. »Sfcad Zierikzee". De firma J. A. van der Schoyt te Rot terdam heeft daarmede een goede keuze gedaan, daar Regoort bekend staat als een zaer kundig varensman. Brouwerehaven, 26 Febr. Met genoegen vermelden wij, dat onze vroegere stadgenoot, de heer A. A. Knaap, die nu als geneesheer te Weesp fungeert, bij de aldaar gehoudene herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen is, met 476 stemmen tegen 277 stemmen, die op den sooiaal-demokraat waren nitgebracht. Bij de eorste stemming waren vier oandidaten. De anti-revolutionair verwierf 194 stemmen, da liberale oandidaat, de heer Knaap, 310, de sociaal-democraat 235, en de christen-demokraat 31, zoodat er een her stemming moest plaats hebben tusschen den liberaal en den sociaal-demooraat, waarbij de heer Knaap met groote meerderheid gekozen werd. Westenschouwen, 24 Febr. Hedenmorgen bij het optrekken van dei nevel, werd op de kustwacht alhier een tweemast stoomschip ontdekt, dat op den Hinder aan den grond zat. Een aantal blazersohuiten lagen langs zij, terwijl vijf eleepbooten naar da strandirg- plaats koers zetten. Stavenisse. Door den dijkraad der water- keering van den oalamiteusen O.-K.-H.- polder alhier is vastgesteld voor den dienst 1906/7 de heffiog van het djjkgeschot, in totaal op f 13442 535 Verder de bijdragen van de aangrenzende polders Moggershil, Anna-Vosdijk, Breede- Vliet en van het aangrenzende watersohap Stavenisse in totaal op f 1617,995 De begrooting voor 1906/7 werd vastgesteld in ontvangst op f 16352,53 en in uitgaaf op f 17762,105. St-Filipsland, 25 Febr. »De afwezigeo hadden ongelijk", want waren ze Vrijdagavond ook opgegaan naar 't schoolgebouw, dan hadden ze ook kunnen profiteeren, van het goed verzorgde en uitstekend uitgevoerde pro gramma der muziekvereeuiging sConcirdia". We weten niet, wat meer te prijzen is, óf d8 uitvoering der versohillende muziekstukken óf de opvoering der tooneelatukjas en voor drachten. Wat de muziek aangaat, gaven voorr' no. 3•Maas en Waal" van Kenels, en no. 7 »Rose des Alpes" van Eroke, door slaande blijken van ernstige studie, en de ledeu bewezen, dat ze hun partij goed meester waren, en al heel wat kunnen prestoeren. Een woord van lof daarom aan den direoteur, den beer Steenbergen, maar ook aan de leden van »Concordia", voor 't geen wo te genieten kregen. Maar ook een compliment aan hen, die met een paar tooneelstukjes en eenige voordraobten het programma aanvulden. Vooral •Cobus de Belleman" en »Hij is göred" vielan in aller smaak; de versohillende rollen daarin werden goed vervuld, en de spelers oogstten dan ook veel bijval. Allen hadden eer van hun werk. 't Was dan ook niet te verwonderen, dat ieder instemde met de woorden ven den voorzitter, na afloop der uitvoaring uitge sproken »Lang leve »Concordia". De inlijving voor de lichting 1906 der Nationale Militie heeft voor onze gemeente plaats op 13 Maart. Hun aantal is 6. De beide andere dienstplichtigen, die voor ver korten diensttijd in aanmerking komen, worden eerst in Mei opgeroepen. Goes. Met ingang van 1 April is tijdelijk verplaatst als zoodanig naar Middelburg de heer H. J. H. Hornix, landmeter bij het kadaster alhier. De klerk der 3e klasse op het hypotheek- kantoor alhier, de heer J. van Weele, is bevorderd tot klerk der 2e klasse en tegelijk overgeplaatst naar 's-Gravenhage. Het zijn harde noten, die de Goesehe brandweer in versohillende bladen te kraken krijgt. En in zooverre heeft de brand van j.l. Dinsdag zijn goede zijde, omdat de brand weer toen verplicht was handelend op te treden, waarbij hare gebreken en tekortkomingen duidelijk aan het lioht zijn gekomen. Mogelijk zal de Raad nu besluiten tot het aanbrengen van die verbeteringen, die baar in staat zal stellen om in meer ernstige gevallen met meer succes te kunnen optreden. Zeer zeker is Goes niet de eenige kleine plaats, wier brandweer, bg ernstig optreden, zal blijken gebreken ean te kleven. Er zijn veel zieke mecsohen; dit bljjkt o. m. uit de uitkeeriDgen door werklieden verenigingen aan zieke leden. Zoo keerde de afd. Goes van den Chr. Werkmansbond over het laatste kwartaal f 160 uit aan leden, die door ziekte verhinderd waren hunne werk zaamheden te verriohten. Er is veel drukte op tooneelgebied. Deze week twee voorstellingen plus een groote repetitie door de leden der Vincentiusvereeni- ging; Woensdagavond een voorstelling door Amatol's tooneelgesohap van Recht op Liefde". Tegen 17 Maart wordt geannonceerd een opvoering van »Broeders Vrijmetselaars" door de Rotterdamsche Onderwijzers-Tooneelver- eeniging, een gezelschap, dat voor enkele jaren door de vertooniog van »Eemoreit" en »Lanceloet" zulk een uitnemenden indruk heeft achtergelaten. Middelburg. Bargem. en wetb. stellen deu gemeenteraad voor e3n ontwerpver ordening op het verleenen van verlof aan onderwijzers en onderwijzeressen in en buiten het geval van ziekte en aan gehuwde onder wijzeressen in geval van zwangerschap. In deze ontwerp verordening wordt o. a. bepaald, dat aan onderwijzers en onder wijzeressen, aan wie overeenkomstig het advies van hun geneesheer een verlof wegens ziekte wordt toegestaan, dit verlof met behoud dar jaarwedde niet langer wordt verleend dan gedurende zes achtereenvolgende maanden. Na dien tijd kan op advies van een genees heer opnieuw verlof worden verleend, dooh dan wordt van de jaarwedde ingehouden het geen ten behoeve van plaatsvervanging als salaris door de gemeente moet worden uit betaald. Wordt buiten het geval van z-ekte een verlof verleend voor langer dan 14 dagen, dan geldt dezelfde bepaling, tl. inhouding van hetgeen voor plaatsvervanging moet betaald worden. Aan de gehuwde onderwijzeres, die hare bevalling tegemoet ziet, wordt een verlof ver leend, ingaande drie maanden vóór hst tijd stip, waarop de bevalling kan worden verwacht, en eindigende één maand na hare bevallirg. Ook hier wordt dezelfde regeling voorgesteld ten opziohie van de sftlariercgeliog. Is de onderwijzeres één maand na hare bevalling volgens het oordeel van den geneesheer nog niet in staat hare werkzaamheden aan de eohool te hervatten, dan treden do gewone regelen van verlof bij ziekte in. De gemeenteraad besloot in de zitting van 25 November 1904 in beginsel tot bet aanstellen van een accountant aan de gemeente- gasfabriek over te gaan. Burgem. en weth. hebben zioh hiervoor in verbinding gesteld met het Amaterdamsche accountantskantoor, direoteur mr. E. J. Korthals Altes. Als gevolg vau de met hun gehouden bespreking heeft zich bij burgem. en weth. de moening gevestigd, dat zij datgene, wat zij zoohteu bg een accountant niet zullen vinden. De noodige controle, die de gemeenteraad wenschte, kan een accountant niet leveren, en daarvoor achten burgem. en wetb. het aanstellen van zulk een ambtenaar overbodig, eu stellen zij mitsdien aan den raad voor, het bovenbedoeld besluit ia te trekken. Burgem. en weth. stellen zich voor, zooveel mogelijk voortaan zelf die controle te voeren, en zij hopen op die wijze den toestand te scheppen, gelijk zij zioh dien hebben gedacht. Do commisie voor de fioanciëa kan zich met dit voorstel wel vsreenigen, doch zou wensohen, dat gasfabriek en duinwaterleiding werden beheerd en geëxploiteerd onder toe zicht van burgem. en wetb., ter zijde gestaan, behalve door den direoteur, door een adminis trateur. Deze laatste zou het geheeld fiaan- oieel eu administratief beheer moeten voeren, tengevolge waarvan de gemeente-ontvRDger voor een groot deel zou worden ontlast. Door do Sohermyereeniging »Koningin Wilhelmina" alhier zal het 10-jarig bestaan dier Vereenigiog worden gevierd met een op de belde Pinksterdagen to houden nationaal en internationaal eohermoonoours op verschil lende wapens, io de groote zaal van het Schuttershof te Middelburg. Aan dit oosoours zal worden toegevoegd een tentoonstelling van banieren en vaandels enz. voor Zeeland en voor de uitgenoodigdo Scherm vereen jgiogen uit binnen- en buitenland. Aan dezen wedstrijd zal door versohillende corporation uit versohil lende landen, o. a Nederland, België en Frankrijk worden deelgenomen. Voor den Middelburgsehen Bestuurders- bond alhier is iu de Nieuwstraat alhier een huis aangekocht door de ccöperafie »De Vooruit". Dit gebouw zal tot bondclokaal van don Bestuurdersbond worden ingericht. Viissingen, 24 Febr. Iu den afgeloopea nacht, te ongeveer half ééa, werden de irgezetenen door klokgelui en hoornsigr.aal uit bun eersten slaap gewekt. Ecu winkelhuis in do St.-Jacobstraat stoud in laaie en brandde geheel uit. Da bewoners konden zioh gelukkig aan de achterzijde van het huis over het dak vau een naastgelegen bewoner redden. Door spoedig en kraohtig optreden ven de brandweer de stoomspuit deed daarbij goede diensten werden de belendende ge bouwen gespaard. Een groote spiegelruit bjj den banketbakker aan de overzijde van de straat is gebarsten. De oorzaak is onbekend. Alhier is per spoor aangekomen do eerste personen- of paesagierswagen voor de stoomtram Walcheren". Het is een eerete en tweede klas-wagon, het rijtaig is licht bruin vau kleur, en heeft plaats voor 60 per sonen. Het gedeelte lijn KoudekerbeDomburg is geheel klaar; men is nu bezig met het gedeelte KoudekerkeMiddelburg. Men ver moedt, dat met 1 April do lijn in exploitatie zal komen; dan zal ook de Post tuseohen Middelburg en Domburg 3 maal per dag met genoemde tram worden vervoerd v.v. Naar Zeelandia verneemt, ia door den Raad van Bestuur van de stoomtram Hulst Walzoorden aan het comité tot stichting van een stoomtram van Hontsniese naar Selzoete dezer dagen bericht, dat door de trammaat- sohappij voorloopig geene verdere stappen tot verkrijging der concessie voor het aanleggen en exploiteeren van een tramljjo vau Terhole naar Sas-van-Gent, zullen worden gedaan. De vorige week kroeg een werkman op de werf der Kon. Msatsoh. »De Schelde", doordien hij zjjn hoofd stootte, daaraan een kleine wond. Hierdoor is bloedvergiftiging ontstaan, en is de man reeds aan de gevolgen overleden. Terneuzen. Blgkens het jaarverslog der gezondheids-commissie, wier zetel alhier is gevestigd, is de algemeene gezondheidstoestand in de gemeenten tot het ressort der oommissie behoorende, gunstig te noemen. Alleen hebben zich sporadische gevallen vertoond van rood vonk, febris typhoïdea ea diptheritis. Met genoegen wordt melding gemaakt van de welwillende medewerking, die de commiseie van de verschillende co leges en van Burgem. en Weth. heeft ondervonden. De nieuwe stoomboot »Weetersohelde van den prov. stoombootdienst op de Wester- Bohelde, welke den 20 Januari iu de haven van Terneuzen «ard aangevaren door het stoomsohip «Federation", waardoor de »Wester- eohelde" belangrijke averij opliep, en eerst deze week weer in dienst kon worden gesteld, is bij het verlaten der haven van Terneuzen Donderdag in aanraking geweest met een tjalkschip, waardoor de »Wc8tersohelde" schade aan het achterschip opliep. Ook de tjalk liep eenige liohte averij op. {Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 15 regels f 1,elke regel meer f 0,20. Een onlangs voorgekomen geval te Stand- daarbuiten ia vrij belangrijk. Daar het zoo dioht in de buurt gebeurd is, achten wij hef van belang het te pnbliceeren. Hier is het De Heer A. NAGTZAAM, wonende Noord- hoek te Standdaarbuiten, schrijft onsAls een gevolg van een ruggemergtering hob ik sedert vijftien jaren geleden aan snijdende pijn, daa* waar de blaas is. Mijn slaap was zeer onrustig en ik had voortdurend laat van onuitstaanbare hoofdpijn. Menigmaal had ik duizelingen en veol rillingen. De urine was beslagen en liet bezinksel na. Ik was zeer zenuwachtig ge worden en ofsohoon ik al meermalen hiervoor onder behandeling was geweest, bed ik oog geen gunstig resultaat mogen bekomen. Men raadde mij Foster's Rugpijn Nieren Pillen als een afdoend middel aan en werkelijk nadat ik deze pillen gedurende drie dagen had ingenomen, kon ik een groote verlichting waarnemen. De 'pijn in do blaas verdween evenals de hoofdpijn, en met den dag gevoel ik me beter en opgewekter. Ik wil thans ccg eenigen tijd voortgaan met uw pillen, om een volkomen genezing tot stand te brengen. Ic- tueschea dank ik u zeer voor uw onwaar deerbare pillen, die ik m9t vertrouwen aan alle lijders zou willen aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en maohtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Rugpijn duidt aan dat tr een overmatige hoeveelheid urinezuur in het lichaam is. Dit vergif veroorzaakt de urine-ongesteldheden, want het verstopt niet alleen de nieren, doch belemmert tevens de kanalen welke van do nieren naar de blaas gaan en tegelykertijd brengt bet de prikkeliog en ontsteking der blaas met zioh mede. Het urine zuur is de hoofdoorzaak der blaasontsteking, vau stoornis der urine, van h*t verlies van eiwitstoffen enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen lossen het nrine-zuur op en belpen de nieren om het op natuurlijke wijze af te voeren. Verzeker u dat men u de echte Fos ter'* Raff pijn Mieren Pillen geeft, dezelfde die do Heer NAGTZAAM gehad heeft. WIJ WAARSCHUWEN TEGEN NA MAAK en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekenirg van James Foster voorkomt. Zjj zijn ta Zierikzee ver krijgbaar bij den He8? Ifl. POLAK, GeJipl. Drogist. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1,75 voor één of f 10,voor zes doozea. AanbeatedlBifei, Yerkooylngcn e*f. Tholen. Zaterdag 1.1. werden door aotaris Van Seters bij inzet geveild: 1°. 3,51,40 H.A. weiland in den polder Rooiland en Sluiskil, in paoht bij M. Barer.dse te Oud-Vo8flem8er. Iogezet per 39,24 A. voor f 500 door J. Fermi te St.-Maartensdijk. 2°. 2,34.60 H.A. idem sldaar, in paoht bij A. P. Sohranwer te Oad-Vossemeer. Ingezet per 39,24 A. voor f 560 door A. P. Schrauwer te Oud-Vosmeer. Te Zaandam is in publieke veiliug het bekende «Café-Suisse", can den Dam aldaar, opgehouden op f 29,500. St.-Maartensdijk. Teo overstaan van notaric Van Beters werd Zaterdagavond in tweede veiling alhier publiek verkocht namens mej. de wed. Abr. de Wilde c.s. Gemeente St.-Maaiteosdijk. Koop I. Een woonhuis met erf aan de haven, groot 1 are 26 cent., voor f 1610. Koop II. Een p8roeel bouwgrond aan de Vest, groot 8 are 23 cent., de massa voor f 700. Koop III. 81 are 30 cent. bouwland eu zijkantweg in Bt.-Maartecfcappelboek, voor f 1295 per Blooisoh geniet. Koop IV. 79 aro 80 cent. bouwland en zijkantweg aldaar, voor f 1295 per Biooiech gemet. Koop V. 1 heet. 26 are bouwland in den Woudhoek. voor f 1256 per Blooisch gemet. Koop VI. 42 are 15 cent. bouwland en watergang in den Zuidhoek, voor f 1200 per Blooisoh gemet. Koop VII. 1 heet. 45 are 30 cent. wei land ia den Mugepolder, voor f 295 per Blooisch gemet. Koop VIII a. Een aandeel in de weeg brug x>Landbouwbelang", voor f 31 Idem b. Een idem voor f 34. Gemeente Soherpeniese. Koop IX 75 are 13 cent. bouwland in Geertruipolder, voor f 845 per Biooiech gemet. Landbouw en Veeteelt. Nieuwerkerk. Donderdagavond 22 Febr. hield de heer Waale in de zaal »de Meebaal" zijn laatsto voordrecht over de bemestingsleer, en Bloot daarmee den cursus voor volwassenen en oud-leerlingen, dien bij dozen winter in aoht lezingen heeft gegeven. Gemiddeld werden deze bezocht door dertig personen, waarvan 4 uit Oosterland, 1 uit Bruiniese, 3 uit Ouwerkerk, 3 uit Zonnomaire en de overigen uit deze gemeente zelf. Van groote waardeering getuigde de trouwe opkomst. Io den laateten tijd is er vau Belgieohe zij do veel vraag naar Nederlandsohe schapen en lammeren. Dit komt, wijl Argentinië, dat het vorige jaar 25.950 schapen, bestemd voor de slachtbank, naar België zond, io de laatste maanden zijn verzending gestaakt heoft. Daardoor werden ia de eerste helft der vorige maand uit ons land naar Belg'ë ge zonden 2334 schapen m 1235 lammeren; terwijl ia de laatste helft van December de uitvoer bedroeg 1999 sohapen en 1108 lammerente zamen dus in den tijd van één maand 6676 staks. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen, Oostelijk deel: Met het contraoteeren gaat het dit jaar niet bizonder vlug. Ia andere jaren om dezen tgd waren de meeste beetwortelen voor de volgende oaropagoo al lang verkocht, thans zip slechts enkele gemeten gecontracteerd. De veraenigde Belgische cn Nederlar.dsche suikerfabrikanten, die hier bgna al de beet wortelen opkoopenhebban eerst besloten niet te onderhandelen vóór 20 Februari, omdat de suikerprijzen nog aan te veel schommelingen onderhevig ziju. Thans hebben zij den prijs gesteld op f 10 per 1000 K.G. De meeste landbouwers zijn echter nog niet genogen cm tot dien prijs te verkoopen. Veleu vcreenigen zich tot bonden, om aldus hunne beetwortelen gezamenlijk aan den meestbiedende over te doen. Zoo verkoopt de »R.-Kath. Boerenbond van Zeeuwsch- Vlaanderen, O.-D." over de 300 gemeten, de •Bond van Boschkapelle" ongeveer 100, dia van Clinge 150 gemeten. Icdien de prijs zoo blijft, zullen dit jaar hier niet zoo?eel beetwortelen uitgfziaid worden als in 1905, en zal er meer vlas en haver verbouwd worden, wgl deze steeds door Belgische handelaars gaarne opgekocht worden. Uit hst oosten van Zuid-Baveland schrijft men, dat de vruobtboomen naar den tijd van het jaar reeds bizondor goed ontwikkeld zijn. Vooral de pereboomen belozen een rijken bloei. Zonder bizocdere omstandigheden verwacht men, dat het een goed vruohterjaar zal worden. Men schrijft ons: Io België waar voor enkele j iren nog geen enkele boterfabriek werd gevonden, zijn thans een kleine 500 van deze inrichtingen. Het middeneijfer der koeien van elk aangesloten lid ie 2\, betgeen bewijst, dat hoofdzakelijk kleine boeren ïioh bij deze coöperatieve zuivel fabrieken aansluiten. Pogiögen om over te gaan tot kaasbereiding wilden tot nog toe niet gelukken. SBOMTSSiSSX, Zierikzee, 26 Febr. Door den heer reohter-commissaris van strafzaken werd heden namiddeg een bevel van voorloopige aanhouding verleend tegen P. de V., 58 jasr, wagenmaker te Oosterland, verdacht vau het plegen van onzedelijke handelingen met kioderen. Genoemde De V. werd naar het huia van bewarirg overgebraoht. Tegen de gabr. B. en den Engelachmau F. H. ia door de rechtbank te Middelburg wegens diefstal vaa touw rechtsingang on bevel tot gevangenhouding en instructie der zaak uitgesproken. Ia verband met dtze zaak nam de ge- mees te-politie te Terneuzen ook ten huize van den vador der gebr. B. don nieuwen tros in beslag. Het O. M. bg de Haarlemsohe recht bank eisohte tegen een bijna 80-ja*igon landbouwer uit de Haarlemmermeer, oen gevangenisstraf van een maand wegens melk- vervalsohing. Zgn verdediger drong op vrij spraak aan. Een koopman in gerookte haring en palieg had op het kermisterrein te Veendem ia 1903 tegen de goede orde gezondigd, ten gevolge waarvan hem de verdere- toegang voor de volgende jaren was geweigerd. De man eisohte vau de gemeente Yeendam een schadevergoeding van f 135. Dezo zaak heeft gediend voor hst kantongereoht, hotwelk de gemeente veroordeelde tot betaling van schadevergoeding. Do dader D. F. K. van de poging tot moord op een leeraar der Rijks Landbouwschool te Wageningen, die da vorige week door de Reohtbank te Arnhem buiten vervolging ge steld werd, is thans voor den proeftijd van één jaar naar het Rgks-Krankzinnigengestioht te Medemblik overgebracht. De rechtbank te Zutphen veroordeelde den ontslagen kerkeknecht der St.-Walburgs- kerk aldaar, tot 5, en diens vrouw tot 3 maanden gevangenisstraf, wegens diefstal uit een armenbus. KERKNIEUWS. Te Zuidzande werd dezer dagen de voorzanger der Ned. Herv. Kerk, de heer P. de Y., ontslagen. Het gerucht liep. dat er voor Zondag j.l. iemand door den predikant uitgenoodigd was om den dienst tijdelijk te vervullen. De heer De Y., meenesde, dat zgo ontslag niet wettig is, was op zijn gewone plaats in de kerk gaan zittea met het doel vóór te zingen. Van een tijdelijk voorzanger was niets te bespeuren, en hij zou ook niet noodig geweest zijn, want de predikant had voor deze godsdienstoefening geen psalmen of gezangen noodig: er werd namelijk in 't geheel niet gezongen. Velen, die anders g6ea voet in de kerk zetten, waren ditmaal gekomen om te zien, wat er zou gobeurenmaar er gebeurde niets. 0 a P 8 B w u s. Het hoofdbestuur van het Ned. Onderw. Genootschap heeft aan H. M. de Koningin een adreB gericht, waarin het een wijzigirg van art. 21 der wet op het 1. o verzoekt eu de volgende regeling wenschelgk aoht: le. de Gohoolzaken worden goregold door het hoofd der sohool in overleg met het per soneel ia de sohoolvergod-jirirg, bestaande uit hot hoofd en het overige personeel 2e. de wetgevende macht berust bij de school vergadering, en besluiten worden bij meerderheid van stemmen genomen; 3 a. de uitvoerend maoht is opgedragen aan het boofd der school, die toeziet, dat do besluiten der school vergadering worden uitge voerd. Meent hst hoofd der school, dat de uitvoering van eön door de schoolvergaderiog genomen besluit, is ie het nadeel der echoot, dan dient ie hooger beroep ééa der autoriteiten te be slissen. Op de schoolvergadering worden de zaken besproken, genoemd ia art. 21, benevens de te volgen methode en de algemeens maatregelen van orde eu tucht. De Amsterdamsche onderwijzers brachten in ééi week na het ontslag hunner collega's Edelman en Traanberg, f 1600 voor de Weerstaadskas bijeen. Met# de waarneming der batrekkiog van schoolopziener ia hot arrondissement Oad- Beierland ia belast do schoolopziener in het arrondissement Sommelsdgk, wonende te Brielle. De heer P. J. vau der Plaat, hoofd der katholieke jongensschool te Aardenburg, die meer dan een halve eeuw bij het onder wijs werkzaam i*, heeft tegen 1 Mei eervol ontslag uit deze betrekking aangevraagd. Io liet Schoolblad, courant voor lager, middelbaar en gymnaeiael onderwijs, van 20 Februari komt van de hand van den beer J. H. Soholten te Groningen, een uitvoerig hoofdartikel voor, dat gewijd is aau de nage dachtenis van den heer C. F. van Doyl, in leven leeraar aan de Rijke-kweekschool van onderwijzers en aan de openbare Handfhgobool te Groningen. Charles Francois van Doyl, die den lOsn Februari overleed, was een geboren Zierikzee ëoaar. Hij genoot, zooals in dit artikel wordt medegedeeld, zgn leger onderwijs aan de Fransobe sohool van zgn geboorteplaats, een tijd, waarvan bij o zoo graag vertelde. Nergens werd zoo echt, zoo mooi gespeeld, als io dien tijd in Zierikzee, aan de baveu en op den dijk ©n op andere plaatsen, dien bij zoo levendig schilderde, dat men meende ze te hebben gezien. Het artikel is te uitvoerig om het over te nemeo. "Wie er belang iu stelt het artikel te lezen, kan dit nummer amvrsgen. EEN SNELBREIMACHINE. Oaze grootouders zouden waarlijk verbaasd staan kijken, wanneer zij weder ter wereld kwamen, en men bun zeggen zou, gij hebt vroeger msor dan oen hal ven dag noodig gehad om een paar kousan te breien, waarvoor thans, alles bijeengenomen, eenige minuten noodig zgo. Deze omwentelirg hebben wg te danken aan de snel breimachine »Miramir", die do* Breimachice-Maatachappg Thos. H. Whittick Co, Amsterdam, K&izeregraoht 410, levert. De resultaten, welke roet deze ideale, een voudige en orer bet geheel enelloopende macbiro verkregen zgo, zyo buitengewoon groot. Gesteund door gonoemde Masteohsppij, kan iedereen ten zijnen buize den arbsid verrichten, en een vrij voldoend daggeld verdienen. De voortbrengselen dor »Miramar" vinden riet alleen een debiet in geheel Nederland, doch ook overal eldors, m er bestaat in Neder land geen dergelijke machine, die maar eenige- zinskan wedgveren met hare snelheid, soliditeit en volmaaktheid van arbeid. De vraag naer kousen, vervaardigd met de breimachine Miramar", is oobeperkt. Voor iedereen, heeron en dames, ouden en jongen, die, onverschillig om welke redenen, het gezin niet kunnen verlaten, hetzij om ge zondheidsredenen, hetzij dat men niet over groote geldmiddelen beschikt om zich bg een industrie te interesseeren, of om andere oor-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 2