Zaterdag 24 Februari 190$. Cour an t). Eerste Blad. ZIEUIKZEESCHElH NIEUWSBODE. i g i* i li. z e e s c h. e Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franoo per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,— per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8275. Directeur, AL, J". DEI LOOZE, A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buiten!, nieuws. AdvertentiSnvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ore besorgd worden. Groote letter wordt naar plaattruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Dit nummer drie bladen. bestaat uit K A PASTE K. Opneming Terreinsveranderingen. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Landmeter van het Kada'ter, belast met den velddienst, bij gunstig weder, in het begin der volgende maand, zyne eerste rondreis in deze gemeente zal aanvangen, tot het opnemen van alle terreinsveranderingen, welke eene wijziging in de kadastrale stukken teDgevolge hebben. Zierikzee, den 23 Februa i 1906. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Algsisssw Overzicht. De me88t belangwekkende politieke ge beurtenis van deze week is voorzeker de hoogst eigenaardige wijze waarop, en de bizondere omstandigheden waaronder de Hon- gaarsche Rijksdag door den Koning van Hongarije ontbonden i«. Men weet, dat er reeda sedert lang tnesohen Koning en Parlement een ernstig conflict bestondvoornamelijk loopend over de vraag, of de commando's in het Hongaarsobe leger in het Hongaarsoh of in het Duitsoh zullen gegeven worden. Da groote meerderheid in de Hongaarsohe Volks vertegenwoordiging voerde wegens dit conflict een stelselmatige oppositie tegen de Regeeriog, zoodat van de totstandkoming van wetgevende arbeid geen sprake was. De Kroon, teneinde in haar strijd met het Parlement het volk op haar hand te krygen, nam toen, zooals blijken zal, tot een welgeslaagde liet haar toevlucht. Gebruik makend van de in omvang toenemende arbeidersbeweging voor algemeen kiesrecht, verklaarde zij zioh bij monde van haar Minister- President Fejevary voor invoering van algemeen kiesrecht, een beginsel, waartegen de conserva tieve maerdorbeid van den Hongaarschen Rijksdag zioh steeds met hand en tand verzet heeft. Door deze slimme zet had het Gouverne ment zioh van den stenn der groote volks massa verzekerd, en kon het tegen het Parlement, dat onwillig was met de Regeeriag samen te werken, alles ondernemen. Op advies nu van haar raadslieden besloot de Kroon den Rijksdag te ontbinden, en generaal Nylri tot Koninklgken commissaris te benoemen met volmacht het ontbindingsbesluit ten uitvoer te leggen. Toen de afgevaardigden vernamen, dat tot de ontbinding besloten was, werd in een vergadering, die Zondagnacht door de hoofden der versohillende partgen gebonden is geworden, besloten tegen de wijze, waarop het ontbindiogsbeslnit ten nitvoer zou gelegd worden, te protesteeren. De heeren kwamen Maandagmorgen op het afgesproken tijdstip om tien uur in het Parlementsgebouw, dat door een cordon van troepen en politie-agecten omsingeld was. Aohter dat oordon stond een diohte menigte, afwachferd de gebeurtenissen, die zouden komen. Ook het Parlementsgebouw zelf was door da gewapende macht bezet. De vioe-voorzitter opende, wegens ziekte van den voorzitter, de onstuimige vergadering, eieoheud van het hoofd der politie, dat de agenten en soldaten de zaal zouden ontruimen. Deze weigerde aan dien eisoh gevolg te geven, waarop door den vioe-voorzitter onder harte- toohtclgken bijval van de vergadering tegen de gewelddadige bezetting van het Parlement gebouw geprotesteerd werd. Vervolgens werd op voorstel van den vice-voorzitter éénparig besloten de zitting tot Woensdag te verdagen, en het Koninklgk schrijven, bevattend de ontbinding van den Rijksdag, ongeopnd terug te zenden. De heeren verlieten toen de ver gaderzaal, die kort daarop door den Koninklijken commissaris, generaal Nyiri, betreden werd. Deze begaf zioh naar den Presidentezetel, en las van deze plaats voor eenige rijen politie-agenten, die op de ledige stoelen en banken hadden plaats genomen, het Koninklgk Besluit voor, waarbij de Rijksdag ontbonden was. Nu is de Regeeriog met de ontbinding wel wat op zijn Russisch te werk gegaan, daar zij zich met bajonetten omgaf, teneinde haar besluit ten uitvoer ti brengen. Zoolang tooh geen daad van verzet gepleegd was, had zjj daartoe niet het recht. Dit was dan ook hoogst onstaatkundig. Tooh heeft het volk om den reeds aangegeven grond voor de ontbondene Volksvertegenwoordiging geen of weinig sympathie. De door de Regesring tegen de oppositie uitgespeelde troefkaart van het algemeen kiesrecht hoeft haar uitwerking niet gemist, want het volk verhief zich niet voor de heeren afgevaardigden, die nu naar huis kunnen gaan met de wetenschap, dat zij het nationaliteitsprinoipe Diet zullen kunnen doorvoeren, wanneer zij niet het volk achter zioh hebben. De schitterende overwinning der liberalen bij den jongsten stembusstrijd in Engeland zal ten goede komen &an de Boeren, aan de Ieren en ook aan de Cbioeezen, die onder valsohe voorspiegelingen door de Engelsche goudmagnaten naar Zuid-Afrika zijn gelokt, en daar in een soort slavernijtoestand worden gehouden. De Boeren krijgen, Chamberlain ten spijt, autonomie, de laren zullen, blijkens de Troonrede, ook zelfbestuur (Home Rule) ontvangen, en de Chineezen zullen op staats kosten repatriëeten. Wel werd van conserva tieve zijde een amendement op het adrea van antwoord voorgesteld, waarin de in uitzicht gestelde veranderingen in het bestuur van Ierland werden afgekeurd, maar het Legerbuis heeft met overweldigende meerderheid dit amendement verworpen. Biyoe, de Minister voor Ierland, verklaarde bij die gelegenheid, dat do Regoring kraohtige pogingen in het werk zal stellen om tot een stelsel van Iersoh bcatuur te geraken, en daaraan het geheele Iereohe volk te doen deelnemen. Het groene eiland zal dus mettertijd een eigen wetgevend lichaam bekomen, Faillières, de nieuwgekozen Staatspresident, heeft bij de aanvaarding van zijn hooge waardigheid een sohrijven gerioht tot de Kamer van Afgevaardigden, waarin bij voor de behoorlijke vervulling van zijn taak den steun van alle republikeinen vraagt, en waarin hij verklaart zorg te zullen dragen voor een onvoorwaardelijke gehooiz tamheid aan de wet. De Paus heeft een encycliek uitgevaardigd, waarin tegen de wot, die de soheidiog van Kerk en Staat beveelt, geprotesteerd wordt. De eoheiding strijdt met de goddelijke wetten. Bovendien had de Fransche Regeeriog niet het recht het conoordaat eenzijdig te verbreken. De Regcerirg heeft de Kamerverkiezingen op den 29en April bepaald. De oorlogewolken ten opzichte van Duitach- land en Frankrijk zijn nog niet geheel van de luoht. Ten aanzien van de regeling der politie en het instellen van een Marok- kaansche staatsbank zijn deze beide Mogend heden nog niet tot de zoo gewenochto overeenstemming gekomen. Duiterhland stelt zioh schrap tegenover de oonciliante voorstellen vaa Frankrijk. Maar het zou tooh al te dwaas zijn, ir.dien om een bevoorrechte positie in Marokko twee beschaafde volken met elk? ar in een bloedigen oorlog zouden geraken. NIEUWSTUDIMGEJI. Nederland. Haarlem, 21 Febr. In Noord Holland en vooral in de omstreken van Haarlem, ziju vroegere woonplaats, wordt door de politie ijverig gezocht naar Frans Rosier, die gelijk wij meldden uit bet Rijks-Krank zinnigengesticht te Medemblik ontvlucht is. Ofsohoon Rosier voor enkele jarea in den Aerdenhout gevat werd wegens geldafpersing onder moordbedreigiDg bij de weduwo Van Dregt in de Nieuwetraat te dezer stede, korten tijd na zijne invrijheidstelling toenmaals, heeft men alle reden om aan te nemen, dat hg opnieuw naar de omstreken van Haarlem de wijk zal nemen. In de bosschages van Aerden hout zou hij het een en ander van vroegere diefstallen begraven hebben. Naar men weet was hem voor boven genoemd misdrijf door de Haarlemeche recht bank 12 jaar, en daarna door de Amsterdamsche rechtbank, wegens poging tot moord op eoo herbergier in de Czaar Peterstraat 6 jaar gevangenisstraf opgelegd. Voorts wordt bij verdacht vaa den nog niet opgehelderden moord op mejuffrouw Van Weemeu aan de Raamvest alhier, welke geplesgd werd jaist tijdens den korten duur zgoer vrijheid. Bij een vroegere plaatsing in het gesticht te Medemblik was het hem reeds gelukt te ontvluchten, en thans is bg ontsnapt met de kloderen van zijn bewaker, een grijze jas en deukhoed. Rosier is nu 31 jaar oud, en is gekleed in een bruin pak met bruinen hoed. Het vermoeden ligt eohter voor de hand, dat bij zich door diefstal van andere kleeren voorzien zal. Hij is tamelijk lang, schraal van gestalte, bleek van gezicht met een klein snorretje, heeft kort geknipt lichtkleurig haar en ceu bizonder sluwen oogopslag. I Over Frans Roeiers ontsnapping uit Medemblik heeft het Ilaarl. Dagbl. te Medem blik ofschoon de directeur van het krank zinnigengesticht, dr. Frylinok, zioh over het gebeurde volstrekt niet wildo uitlaten toch nog de volgorde bizonderSeden vernomen »8edert drie weken weid de gevaarlijke misdadiger op de ziekenzaal verpleegd. Hg had namelijk weer eens geweigerd om te eten, wat bij vroeger wel meer deed, en werd daarom op de ziekenzaal kunstmatig met bouillon en eieren gevoed. Msaudagnaoht te vier uur is bij opgestaan, heeft het slot van de aangrenzende badkamer verbroken en daar het bewaarderspak gevonden, dat bij aantrok. Daarbij brak bij een kastje op diezelfde kamsr open, nam daar c 3D scheermes en een bedrag vaa f 13,50 uit en hseft toen door een luchtkoker op den zolder weten te komen, vanwaar bg door een venster naar buiten geklauterd is. Hoe hg op den beganen grond beland is, weet men niet. Evenmin of bij door de graoht gezwommen is, die het gebouw aan twee kanten omringt, dan wel over een versperring van prikkeldraad geklauterd. Zooveel is zeker, dat eerst des morgens te 6 uur, toen de ronde gedaan werd, de vluoht van Roeier ontdekt is geworden. De wachter op de ziekenzaal sliep. Ia den tijd van aoht m randen is dit de vierde ontvluchting. Vroeger kwam dit veel vaker voor, maar sedert eenigen tijd waren er verscherpte maatregelen genomen". De Ilaarl. Ct. meldt nog het volgende: x>De wagenvoerder H v. Niel, rijdende op de Ceintuurbaan, deelt mede, dat bij gisteren middag om een nur of drie ter hoogte van den Wagenweg Frans Rosier zag loop in. Onder het voorbijrijden riep hij: »Hei, Frans ken je mg niet raeerl .v wop de man in de richting van het Florapark er van door ging, zoo hard bij kon. »Van Niel riep tegen den oonduoteur P. Zwart: Daar gaat Frans Rosier, en deze zag ook, dat c 3D persoon er hard loopende van door ging. »'t Verhaal klonk al werd 't voor zeker medegedeeld ons niet zeer geloofwaardig, want wie zon denken, dat Rosier den moed zon hebben maar direot na zijn ontvlechting koers naar Haarlem te zetten. Daarom hebben wij den wsgenvoerder Van Niel opgezocht, die vandaag reed op het traject Haarlem Bloemendaal. »Zija verklaringen zijn van disn aard, dat de zaak waarschijnlijker wordt. Bij kent Frans van vroeger heel goed, want bij hoft langen tijd in de buurt van Rosier gewoond en is met hem van dezelfde jaren. Hg zegt beslist, dat hg zioh in den persoon niet kon vergist an. Hij was gekleed in een bruin colbert-oostuum en had oen sportpat op. Ziju kraag bad hij in de hoogte gezet. Zgu haren waren kort geknipt, 't Was net of de man van voren iets onder de jas verborgen hield. De oonduoteur bevestigt, wat de klesdiog betreft, de verklaringen van den wagen voerder. Ze hebben bij 't rondrijden op 't Klokhuis plein voor 't eerst een agcDt van politie gezien, die met 't voorgevallene in kennis werd gesteld en zijn superieuren daarvan ging verwittigen". Volgens het Alg. Hbl. heeft Rosier Maandeg- naoht aan verscheidene huisen te Oaderdijk aangeklopt, en vermoedde men, dat hg van Enkhuizen naar Friesland was overgestoken. O iet het vroeger leven van Rosier herinnert het Ilaarl Dbl. nog het volgende: »A!s kind op sohool bestal hij zijn makkers al. Op ziju veertiende jaar kreeg hg zee maanden gevangenisstraf voor diefstal van vee uit de weide. Zonder baat, want op zgu zestiende beging hij een diefstal, waarvoor hem anderhalf jaar werd opgelegd, op zijn aohttiende (dus toen hij nauwelijks weer ont slagen was) brak hij in, en kreeg daarvoor vier jaar, en één jaar nadat bg die straf had uitgezeten, op zijn drie-en-twintigste, liep bij opnieuw voor diefstal met braak een ver- oordeeling voor vjjf jaar gevangenisstraf op. »Hij was dus toen 28 jaar oud. Welnu, enkele maanden later stond hg voor de Haarlemsohe rechtbank wegens afdreiging bij de weduwe Van Dregt gepleegd, kr< ?g daar voor 12 jaar gevangenisstraf en bovendien nog 6 jaar van de Amsterdamsohe reohtbank voor een ander feit. Het is das deze straf van te zamen 18 jaar, die hij met deze vlucht heeft onderbroken". 'b Gravenhage, 22 Febr. (Tweede Kamer). Bij de voortzetting der besprekingen over 't spoorpersoneel bestreed de hesr Bos de groepsvertegenwoordigingals zijnde niet bevorderlijk aan het rustig functionseeren van den spoorwegdienst in de toekomst; door het werken «ener vrije organisatie en niet door cooveriniddelen moet er geleidelijk verbetering komen. Spreker handhaafde zijn meening, dat zonder staatsexploitatie de geheele toestand van het spoorwegpersoneel nooit voldoende is te regelen. De heer Borgesius kwam met nadruk op tegen de beschuldiging van den heer Talma, als zou hij alleen hebben gesproken om de vorige regeeriog verdaoht te maken en tegen de beschuldiging van den heer De Savornin Lohman, dat bg op unfaire wgze strijd voert. Spreker betoogde, dat de heeren Talma en Jansen in veel krasser bewoordiogen dan bg kritiek hebben uitgeoefend op het vorige Kabinet en desniettemin durfde eerstgenoemde 's heeren Lobman's philippica tegen spreker aandikken. Dit, meende spreker, was al te kras en moest aan de ksak gesteld worden. (Gelach). Voorts betoogde bij, dat de toezeggingen in 1903 gedaan door de regeeriog zoo spoedig mogelijk in daden moeten worden omgezet. De heer De Savornin Lohman verdedigde nader de stelling dat staatsbelang moet gaan boven partioulier belang. Bg de staking van 1903 hebben de vak vereen igin gen dit niet begrepen; laten we dus eerst, zeide spreker, de werking eener groepvertegenwoordiging nagaan, alvorens haar af te keuren. De minister Krans zeide geen voorstander te zijn van het stelselveel beloven en weinig geven, en verzekerde, indien noodig, wijziging betreffende de bepalingen van Zondagsrust te zullen bevorderen, waarmede niet anderhalf jaar behoeft te worden gewaoht. Hij handhaafde zijn bezwaren tegen het omzettan van de regeling van den diensttijd in een regeling van arbeidstijd. Nadat de minister de verklaringen zijcer eerste rede herhaald bad, werden de besprekingen gesloten. Hot gewjjzigd wetsontwerp betrekkelijk de instelling van het nieuwe departement werd aaogenomen. Besloten werd, na aangekondigd sectie - onderzoek te behandelen de aanvulling der land weer wet, het arbeidscontract en de rpge- ling van deo rechtstoestand der Inlandeche Christenen. Dordrecht, 21 Febr. De gooderanboot »8tad BrUKsel", die in den storm van 18 Ja nuari in het Hollandsoh Diep voor de monding vsn de Dordteche Kil met man en muis vergaan, is Dinsdagmiddag door de fi'ma P. Hoebee nabij haar scheepstimmerwerf op den Biesboeoh alhier aangebraoht. Zooals wij reeds mededeelden, werd de boot de vorige week gelioht. Sedert is zeker wel 80 ton zand uit het schip verwijderd moeten worden om het drijvende te maken, maar die moeite ie beloond, want het sobip kon thans worden weggesleept. Uitwendig heeft de boot geen letsel bekomenhet zand, dat alle ruimte tot zelfs de koelkast vulde, is blijkbaar door de normale openingen binnengevloeid. Vermoedelijk is de ramp te wijten aan een gebrek aan de maobinewant de stoom was afgesloten en de stuurboordketting gebroken, terwijl het roer naar bakboord overlag. Alle drie de klokken aan boord stonden stil op 10 minuten over half 7, zoodat dit zeker het oogenblik der ramp is geweest. Aan boord is geen enkel lijk gevonden. Vermoedelijk zijn de opvarenden overboord gesprongen, in de hoop zioh zwemmende te kunnen redden, maar zijn zg daarbij verdronkeo en hun lijken door de eb naar zee weggevcird. De lading dor boot wordt thans in een ander sobip overgeladen om naar Amsterdam te worden gebraoht. Oude Tonge. Door H. M. de Koningia is niet-ODt.'aakelgk verklaard, het beroep van Th. van Vugt en J. van Iapelen alhier tegen het besluit van de Gedep. Staten van Zuid-Holland, houdende goedkeuring vau de op 12 Aug. 1.1. door het Bestuur vau den polder Batteooord vastgestelde wijziging in de kour van dien polder. Uit Stad sa Prsviacis. Zierikzee, 23 Febr. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat de heer D. de Klerk, lid der Tweede Kamer, op nitnoodiging van de Afdeeling Zierikzee van het Algem. Nederlandsch Werklieden-Verbond, op Zater dag 17 Maart a.s. in de Concertzaal hoopt op te treden met het onderwerpArbeids wetgeving". De gunstige indruk, dien de heer De Klerk hier het vorig jaar op zgu hoorders heeft gemaakt, doet ons verwachten, dat hg ook"thans op een volle zaal mag rekenen. Naar wg vernomen, zal op den 7en April in de Concertzaal alhier een openbaar debat over het rocialisme gehouden worden tusfahen mr. P. J. Troelstra, lid der Tweede Kamer, en den heer J. A. de Brnyne, directeur der Hoogere Burgerschool te dezer stede. Heden werd hier ter stede opgerioht de Zierikzeeeohe Voetbal-Vereeniging «Luctor et Emergo". I Het bestuur is als volgt samengesteld: De heer J. Pot, eere-voorzitterde heer Fortgens, voorzitter; de heer Post Uiterweer, scoretaris; de heer Regensburg, penniogm. I en captain. De Vereeniging telt reeds verscheidene leden en donateurs. Woensdagavond vergaderde in de beneden zaal van het Cafó-Adriaanse de Propaganda- olub nDe Jonge Vrijzinnigen". Talrijk was de opkomst. De heer J. J. Vrolijk, voorzitter van deze Vereeniging, opende de vergadering met een korte toespraak, waarin hij zeide, dat dit de eerste, maar ook de laatste maal zal wezen, dat hg de vergadering leidde, daar bij naar Indië vertrekken zal. Ingekomen was een brief van den heer Smit, waarin hij meldde, dat hij verhinderd was deze vergadering bij te wonen. Nadat de notulen gelezen waren, werd door den penningmeester, den heer Van der Krekerekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. Die rekening was reeds door ecu commissie nagezien, die tot aanneming er van adviseerde. Overeenkomstig dit advies werd besloten. De voorzitter deelde voorts nog mede, dat een brief van den heer Vroljjk was ingekomen, waarin deze berichtte, dat bij wegens zij a ver trek nsar Iodiö zijn ontslag nam als voorzitter. Hierop werd door den heer Van Arenthals een belangwekkende lezing over het sooialisme gehouden. Drie vragen worden achtereen volgens door hem bahandeld, te weten Wat is het socialisme? Hoe is het ontstaan? Wat is er vóór, en wat is er tegen aan te voeren? Na eerst in het lioht gesteld te hebben, dat tegenover bet socialisme staat het individua lisme, giog hg na zijn wording en gesohiedenis, en de versohillende vormen, waarin het zioh openbaart. Het pro en contra werden door hem aangevoerd en beoordeeld. Spreker kwem tot de conclusie, dat het sooialisme strijdt met de natuur on niet leiden kan tot een hoogere zedelijke orde. Aan het debat werd deelgenomen door de heeren Verton, Boogaards en Willemsen. Den jeugdigen spreker werd door den voorzitter hartelijk dank gebraoht voor zgu leerzame, boeiende rede. Na de lezing van den heer Arenthals verkregen verschillende leden het woord om caadidaten te noemen voor de verkiezing va' een voorzitter. Volgens de meerderheid de leden moest de heer J. v. d. Kloot de op' gevallen voorzitterefanctie aanvullende j- noemde zal eohter de al of niet-aanvaarding in beraad nemen. Thans stelt de heer Van Wijk voor, den heer Vrolijk als eere-lid te benoemendoor luid applaus geeft de vergadering hare instemming met dit voorstel te kennen, zoodat daartoe wordt besloten. Eindelijk komt de voorzitter zelf aan het woord; hij drukt in eenige bewoordingen zgu leed uit, dat bij spoedig ve** zal moeten heen gaan van deze Vereeniging, waarin bij steeds als bestuurslid op een aangename wgze met de leden heeft omgegaan, drukt daarvoor zijo dank uit, en hoopt, dat de vrijzinnige begin selen zuilen mogen big ven zegevieren en dat het ook deze jonge Vereeniging steeds naar weneoh zal mogen gaan. Na ook nog allen het beste te hebben toegewensoht in hun partioulier leven, roept hij allen een hartelijk vaarwel en een tot weerziens toe. De heer Van Wijk dankt nu den vertrek- kenden voorzitter voor al wat hij voor de Club heeft gedaan, terwgl de heer J. van Arenthals daaraan nog een waardeerend woord voor den heer Vrolijk toevoegt. Thans sluit de voorzitter, na een laatste woord van vaarwel, deze goed geslaagde vergadering. Wg verwijzen onze lezers en lezeressen naar de advertentie, betrekking hebbende op de uitvoering der Onder wijzers-Zangvereeni-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1