Donderdag 22 Februari 1906. (Z ierilizeesclie Cour an t). 62ste JAARGANG. No. 8274. «r. ox3 Loozaa. KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad sh Praviwcit. ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG an ZATERDAG. De prjja per 3 maanden ie f 1,30, franco per poat f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndie eni. renend ing •au per weskf 10,per Jaar. Directeur Redacteuren WAAI.E, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. A. FRANKEL. Adrertentiënran 13 rebels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kruinen uiterlijk tot du Uaandege, Woenadagi en Vrijdags middage 3 are beiorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fit onkel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. De RURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Vrijtiatj den S3 Februari o.k., des namiddags te l'/4 nur« op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden gebracht, t. w. 1. Resumtie notulen; 2. Brief van Gedep. Staten, houdende terugzending van het door hen goedgekeurde 2e supp. kohier van den hoofdelijken omslag voor 1905; 3. Brief van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van opgaande boomen; 4. Briel van den heer H. C. van den Ende, houdende bericht, dat bij zijne herbenoeming tot lid der Com missie van Fabricage en der Commissie voor de Gasfabriek en Straatverlichting aanneemt; 5. Brief van de Commissie van Toezicht rp het Middel baar Onderwij5, houdende kennisgeving van de her benoeming van den heer F. A. Kloppert tot voorzitter dier Commissie; 6. Verslag der Commissie tot wering van Schoolverzuim over 1905; 7. Rekening van den straatweg van Zierikzee naar Brouwershaven over 1905; 8. Voorstel van Burgem. en Weth. om '/j gedeelte bij te dragen in de kosten van het uitvoeren van een bestortingswerk aan het Oostha ven hoofd door het Waterschap Schouwen; 9. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het verleenen van afschrijving van hoofdelyken omslag; 10. Adres van J. J. Vroljjk, houdende verzoek om eervol ontslag als onderwijzer aan school B, met voorstel van Burgem. en Weth.; 11. Voorstel van Burgem. en Weth. om een crediet te verleenen, teneinde tot tijdelijke aanstelling van een amanuensis aan de Hoogere Burgerschool alhier te kunnen overgaan; Adres vaD den heer dr. H. A. Naber te Hoorn, daarbij terugkomende op zgn afgewezen verzoek, om hem alsnog een bedrag uit te keeren voor het aan de avondschool voor vakonderwijs alhier gegeven onderwijs, met voorstel van Burgem. en Weth. 13. Behandeling van het primitief kohier der honden belasting voor 1906; 14. Brief van Regenten van het Burgerweeshuis, houdende aanbeveling van eeu dubbeltal, ter benoeming van eene Regentes in hun College; 15. Voorstel van Burgem. en Weth. om mej. J. W. M. Valeton definitief te benoemen tot leerares in de Engelsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool, en om dr. J. A. Volgraff in zijne betrekking van 'eeraar aan die school tijdelijk te continneeren. Enz. Zierikzee, den 20 Februari 1906. De Burgemeester, CH. W. VERMEUS. 12. Indië. Bij het departement van koloniën ie het volgende offioiëale berioht ontvangen onder dagteekening van Zondag In Loewoe werd vermeeeterd de zwaar versterkte kampong Boeboenta, na een heftigen tegenstand. De vgacd had negentig dooden, en wij gewond elf militairen beneden den rang van offioier, waarvan vier Europeanen. Bij de doorkrnising van het gebied van Djiladja en Rongkong werd geen verzet ondervonden. De bevolking was gedeeltelijk teroggekeerd. De zwaar versterkte kampong Masamba onderwierp zioh. Amerika. Men echrijft nit New-York, d.d. 4 Febr. 1.1. Indien het waar is, dat zonnevlekken invloed op de temperatuur en het weder oefenen, dan is de vreemdsoortige winter, dien wij hier in Amerika hebben, w&areohijnlijk alleen toe te schrijven aan het groote aantal en de uit gestrektheid dier vlekken, welke in het afge- loopen najaar zjjn waargenomen. Het is meer een Europeesehe zomer dan een Amerikaansohe winter, waarmede een deel der Verienigde Staten, ditmaal gezegend wordt, en om de tegenstelling te volmaken, genieten de Zuidelijke Staten, de Riviera van Amerika, waar bórst- lijders gewoonlijk het koude jaargetijde gaan doorbrengen, voor de verandering eens een strengen winter. En hoe verder Noordelijk men komt, hoe warmer het wordt. Terwijl St.-Louis, New-Orleans en geheel Kansas onder sneeuw en ijs bedolven zijn, zóó zelfs, dat daar de gemeenschap per spoor geheel gestremd is, zijn er te Cleveland en Pittsburg gevallen vao zonnesteek voorgekomen, gonzen te Philadelphia, New-York en hooger op de vlinders en weepen door de zoele zomerlucht, en wijst do thermometer aan den Niagara het Noordelijkste punt van den Staat New-York, op de grenzon van Canada op 100 gr. F. Te New-York en over bet al gemeen in de Oostelijke Staten zjjn winterjassen en bont van de straten verdwenen, de open tramwagens weer in gebruik gesteld, en de badplaatsen vol bezoekers, evenals in het midden van den zomer. Ofschoon het bad seizoen natuurlijk niet geopend is, storen de liefhebbers van een frisoh zeebad zioh daar niet aan, en het levert een vreemd gezicht op, het strand en de zee vol badenden en mensohen in badkostuum te zien, in de maand Januari. De steenkolenhandelaars zitten in zak en aech. Toen in den herfst een nieuwe strike io de kolenmijnen tegen het voorjaar beraamd werd, hebben zij zioh gehaast hunne voorraden te versterken, en contraoten voor den geheclen winter te slaiten, en nu zitten zij er mee, want niemand, ten minste niet huu particuliere klanten, denkt er aan steenkolen in te slaan moa zit liever aan het open venster in het zonnetje, dan dat men de kachel aanlegt. Eeu onverwacht buitenkansje treft daarentegen den ijsman, wiens wagens, welke andere tot Juni in de remise overwinteren, thans de stad doorrijden om aan de hnismoeders het nn onontbeerlijk geworden ijs te verkoopeu. En verdere on grootero winsten waohten hen, als werkelijk de zomer aanbreekt, want er is dezen winter geen oogst van ijs; de in de ijshoizen opgestapelde voorraden worden thans reeds aangesproken, en voor hetgeen er van overblijft zal de ijstrnst dezen zomer faccy- prijzen kunnen ei langen. Onder de andere iudustrieelen, die er goed bij varen, bevinden zioh helaas ook de be grafenis-ondernemers. Zachte winters maken volle kerkhoven, zegt het spreekwoord, on dat wordt hier bswaarheid. Duizenden be zwijken aan longontsteking en andere ziekten der ademhaliog8werktuigen, welke als het ware epidemisch heerechen. Washington, 19 Febr. Hier is bericht ontvangen, dat den 10an dezer een aanslag gedaan is op den president van Columbia. Acht echoten werden afgevuurd, waarvan vijf het rijtuig troffen. De president werd niet gewond. Frankrijk. De civiele lijst van president Falliores, it. 1 200.000, roept andere «lijsten" in her innering. Gelijk de Figaro opromt, hebben de koningen van Roemenië en Griekenland on geveer zooveel als Fallières, resp. frs. 1.250.000 en frs. 1.331.000. Maar het meest heeft de Tsaar, met 43.750.000 frsdan de keizer van Oostenrgk, 24.687.500 frs. vervolgens keizer Wilhelm, die niets als keizer van Duitschland ontvangt, maar als koning van Pruisen een civiele lijst van 19 649.120 frs. heeft. De koning van Italië ontvangt als zoodanig 15 millioen frs., vaa Spanje 9.210 000 frs van Beieren 6 millioen, van België 4-\ millioen en van Portugal 3 millioen fre. Wat den koning van Engeland betreft, die toucheert 11 millioen frs. waarbij kroon domeinen nog 3 millioen frs. opbrengst voegen. België. De misdaad te Brussel. De justitie heeft een belooning van 20.000 francs uitgeloofd aan hem, die inliohtingen geeft, welke tot de ontdekking van den moordenaar der kleine Jeanne Van Calck zullen leiden. Nog slechts tweemaal is in België een zoo hooge prijs voor het aanwijzen van een misdadiger uit geloofd. Hot vinden der laarzen en beenen van het slachtoffer nabij Laeken heeft, zooals reeds gemeld is, aanleiding gegeven tot ijverige nasporingen daar, welke tot het resultaat geleid hebben, dat de politie nu waarschijnlijk een zeer nauwkeurig signalement heeft van den man, die het gevondene daar heeft neer geworpen. Vooraf had de justitie reeds ontdekt, dat dit Donderdag der vorige week moest zijn gesohied, want de pakken waren volkomen droog, eo na Donderdag heeft het daar niet meer geregend. Een schilder nu, die Donder dagmiddag omstreeks vier uur aan den gevel van een huis in de rue Fransman, te Laeken werkte, had door die straat een man zien gaan, wiens ongeruste bewegingen zijn aan dacht trokken. De man droeg twee langwer pige pakken, en de zakken van zijn overjas puilden uit. Hg ging den weg op naar do hoeve Stoyvenberg, en een kwartier later zag de schilder den man terugkomen Hg had nu da pakken niet meer bij zioh, en ook de zakken van ziju overjas waren plat. De schilder heeft den man, hoewel deze zioh verwgderde, goed opgenomen, en toen hij den volgenden dag vernam, wat men gevonden had op den weg, waar die man opgegaan was, ging hij dadelijk naar de politie, en gaf haar een zeer breed voerig signalement van den man op. Hij was 26 28 jaar, lang en mager, met zwart haar ea knevel, gekleed in zwarte demi saison, slap vilten hoed en blauwe foulard. Iotusschen had de politie te Brussel een vrouw aangehouden, van wie vermoed werd, dat zij deu avond van de misdaad met het vermoorde kind was gozien. De getuige, die het kind met die vrouw gezien had, herkende haar eohter niet in de aangehoudene, die tevecs kon bewijzen, dat zij dienzelfden avond tot elf uur bg een buurvrouw was geweest. De vrouw word dus weer losgelaten, maar later bleek, dat zg kennis had aao een slagers knecht, die op een zolderk veertje ia de rue Jolly woonde, ea dat de mau, dien men met een pak de Zwaluwenstraat had zion ingaan, juist van den kant der rue Jolly was gekomen. De vrouw, die in de rue de Mtgon woonde, werd weder gearresteerd en ook de slagers knecht. Hei bleek, dat laatstgenoemde den avond van de misdaad in haar woning wüb geweest, en daar werd een huiszoeking gedaan. Men vond stukken papier van dezelfde soort, als waarin het lijk gepakt was. Voorts merkte men verdachte vlekken op aan een withouten tafel en een matras, welke voorwerpen in beslag genomen zgo, en aan een wotenschap pelijk onderzoek onderworpen zullen worden. Het is echter niet aannemelijk, dat de slagers- kneobt en de man, die te Laeken is gezien, dezelfde zijn, want eerstgei oemde heeft een roodewgosvlek in het gelaat, hetgeen de schilder, die zulk een omstandig signalement opgaf, zeker wel zou hebben waargenomen, maar bij deelt er niets van mee in zijn signalement. Toob zijn de schilder en de slagersknecht met elkaar geconfronteerd, m?ar eerstgenoemde heeft hem niet herkend. De man en de vrouw zga in voorloopigo bewaring gehouden. Een geweldige gatoatplcffiog heeft Maan dagmiddag plaats gehad in de kathedraal van de «Saint Sauveuc" te Brugge. Er was een gaeluoht, en eeu workman deed een onder zoek door middel van een lamp, toen plotseling een ontzettende ontploffing Monk. De werk man en de hem vergezellende suisse werden omvergeworpen, doch niet gewond. Maar de vloer werd over oeu groote oppervlakte open geslagen, waardoor oude grai selders zichtbaar werd ju. En ook aan de maLneren versiering der pilaren, die 't koor ondersteunen, is veel sohade toegebracht. Nederland. Hearenveen20 Febr. Een 58 jarige gehuwdo vrouw msldde zioh gisteren aan het palais van justitie alhier, tot het ondergaan van 2 dagen hechtenis, wegens dronkenschap. Zg was nu weer zóó beschonken, dat men haar weigerde op te nemen, en haar over bracht naar het oaohot om eerst den roes nit te slapen. Haarlem, 20 Febr. Frans Roeier, bijge naamd Haarlemsche Frans, door de Haarlem- tohe rechtbank veroordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf, wegens afpersing bij de weduwe Van Dregt, en door de Amaterdumsohe rechtbanktot 6 jaren, wegens poging tot moord, is hedennacht ontsnapt uit het Rijks- krankzinnigengesticht te Medemblik, waarheen hg terjjobservatie was overgebraoht. Voorschoten, 19 Febr. In den vroegen morgen van Zaterdag ongeveer 5 uur braohten vier Leidsche jongelui een bezoek aan het instituut «Noorthey", onder deze gemeente. Langs het goed gesloten hek binnengeklommenbombardeerden zg een glazen deur aan de aohterzgde van het gebouw, die eindelgk voor hun pogingen bezweek, nadat de ruiten geheel, en het frontwerk gedeeltelgk vernield waren. De ontvangst^ was eohter minder hartelijk, daar twee hunner door den directeur, dr. Lely, en eenige anderen gegrepen werden, en weldra ter beschikking werden gesteld van den inmiddels gewaarsobuwden burgemeester, die met rgks- en gemeentepolitie spoedig op het terrein aanwszig was, en de heeren in bewaring deed stellen. Later op den dag volgde hun verhoor, waarna zg op vrije voeten werden gesteld Zoo kort na den inval op «Bgdorp", het R.-K instituut, waardoor de daders weldra voor de reohtbank te 's Gravenhage tereoht zullen staan, getuigt, zegt het L. D., dezo daad van groote onverschilligheid. 's-Graveuhago 20 Febr. (Tweede Kamer). Ia de heden gehouden zitting werd de bespreking van den toestand van het spoorweg personeel voortgezet. De heer Borgosius ondersteunde het verzoek tot het iostellen eener erquête naar den toe stand van het tramwogpersoneel en betoogde dat, waar niet voldaan is aan de toazeggin »en door de regeering in 1903 aan het spoorweg personeel gedaan hoewel velen hun stem over de stakingswetten van die toezeggingen afhankelijk maakten het hoogst noodig is op afdoende wijze verbetering te brengen in de nog steeds op onvoldoende wgze geregelde arbeidsvoorwaarden en de reohtspositie van dat personeel. Tegen kosten opzien is ongeoorloofd. De heer Bos aohtte een betere regeling van den diensttijd bij de spoorwegen dringend noodig. Hg ondersteunde met aandrang het verzoek om een enquête naar den toestand van het tramwegpersoneel. Spreker betoogde de noodzekelgkheid van verbetering dor positie van het spoorwegpersoneel, ook door verhoo ging der loouen van de lagere beambten en ambtenaren. Doordien niet voldaan is aan de in 1903 gedane toezeggingen is ontevredenheid l gewekt, 't Gaat niet aan, dat de regeering, die in 1903 de aansprakelgkheid voor de arbeidersvoorwaarden op zioh nam, in het begin van 1905 zich verschool aobter de spoorwegmaatsohappgen, waarbg een regenten- geest hcerscht. Spreker veroordeelde voorts het stelsel van groepsvertegenwoordiging. De heer Troelstra constateerde, dat de nog in 1903 geloochende grieven thans worden erkend. Hg herinnerde aan de staatsonthouding van vroeger, die in 1903 heeft plaats gemaakt voor nog slechtere overdreven staatsbemoeiing, die tot oen onboudbaren toestand zal voeren door verlamming der vakorganisatie. De Kamer heeft toe te zien, dat de rogeeriog niet in haar plicht tegenover het spoorweg personeel te kort schiet. Voorts drong hg aan op een erqcête naar den toestand van het tramwegpersoneel. Io Den Haag is Zondag een «nationale betooging" tegen de 3e herhalingsoefening gehouden, vanwege den «Landelgken Bond van Miliciens. Ia zgn openingswoord deelde de voorzitter made, dat deze openbare betoo- ging was belegd, nadat een request aan den mioister van oorlog onbeantwoord was gebleven, en dat sprekers vau alle politieke partgen waren uitgeooodigd, doch verhinderd waren, evenals mr. Troelstra, in wiens plaats dr. van Leeuwen, uit Schiedam, het standpunt der S. D. A. P. in deze uiteen zou zetten. 142 organisaties met 15 261 leden waren vertegenwoordigd. Achtereenvolgens spraken de heeren Rood- hnijzen, dr. Van Leeuwen en Ter Laan. Ten slotte werd met aigemeene stemmen een motie aavgonomen, waarin den minister van oorlog en de leden der Tweede Kamer met Randrang wordt verzocht hunne aandaoht te willen wgden aaa deze zaakteneinde zod spoedig mogelgk tot wetswgzigisg te geraken, waardoor aan den zwaren laat een einde zal worden gemaakt, en de 3a herha lingsoefening zal wordon afgeschaft. Blgkena in Den Haag uit Ned.-Icdië ortvangen bericht is het opnemingsvaartuig «Zwaluw" vau de gouvernementsmarine, tijde lijk in gebruik voor de waarnemingen der Iudisohe militaire marine, in de wateren van Socrabaya gezonken. PersoooJgke ongelukken zgn hierbg niet voorgevallen. De Minister van Jastitie brengt ter kenDis, dat eerlang aan de tuohteohool voor jongens te Ginneken (bg Breda) moet worden vervuld de betrekking van direoteur. De benoeming geschiedt aanvankelijk tgdelijk op proef, terwgl sa verloop van één jaar de vasto aanstelling kan volgen. Aan deze betrekking is verbonden een salaris van ten minste f 2400, en ten hoogste f 2800, benevens het genot van vrije ambts woning, en vrge geneeskundige behandeling, ook van het gezin. Vereischton zga, bebalvo onberispelijk zedelijk eo maatschappelgk gedrag, algomaene ont wikkeling, beeohaving en gisohiktheid om gezag uit te oefenen over beambten r.n verpleegden, en paedagogieohe bekwaamheid. De echtgencote (huiabestuarster) van den direoteur heeft zich met algemeen toezioht op de geBtiohtehuishouding te beitsten. Sollicitanten raar voormelde betrekking hebben zioh vóór 1 Maart e.k. bg gezegeld adres te wenden tot H. M. de Koningin, onder over- legging van geboorte-akte, getnigrohrift van zedelgk gedrag, geneeskundig attest van goede gezondheid en van diploma's en verdere stukken, die tot aanbeveling kunnen strekken. Botterdam, 20 Febr. Zondag werden op «Woudestayn" alhier, zooala gewoonlgk daar geschiedt, harddravergen gehouden. Het laatste J nummer wordt gehouden te vier uur, en nu was een weddenschap aangegaan, dat iemand per auto nog eai het station Delfteche Poort zou wezen, vóór dat de internationale trein I van 3 uur 47 minuten de zoogenaamde Hngenholtz-trein vertrokken zou zgn. I Gewed was tegen een cote van vgf tegen één, en om nu de kans op het winnen dier wedde»schap te vergrooten, was er v'ór Rotterdam een persoon io den trein gestegen, die even vóór Rotterdam als de trein nog in volle vaart was aan de noodrem zou trekken. Hierdoor zou natuurlgk oponthoud oatstaan, en daardoor zou dan de wedden- sobap gewonnen kunnen worden. Aan het groote gevaar, dat men had kunnen veroorzaken door een trein met zulk een groote snelheid plotseÜDg tot stilstand te brengeo, ia blgkbaar niet gedacht. Evenmin aan den schrik van de reizigers bij zoo plotseling stoppen. Gelukkig is den noodremtrekker op het laatste oogenblik de moed ontzonken. Het verfoeilgk wedden op alles en nog wat neemt groote afmetingen aan. Goedereede, 19 Febr. Onderteekend door eenige ingezetenen dezer gemeente, is aan Zgne Excellentie, den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid het volgend adres ingezonden Geven met versoholdigden eerbied te kennen oadergeteekenden, inwoners van Goedereede; dat zg van betrokken polderbesturen ver nomen hebben, dat er van Rgkswege opne mingen zgn gedaan betreffende hot verbeteren van de haven van Gosdereede, en wel het verleggen van voor afwatering zoowel als scheepvaart hinderlijke bochten nabg het dorp; dat door een zoodanige verlegging van genoemde boohten een aanzienlgk terrein be schikbaar zou komen voor een laadplaats voor suikerbieten, welke bier een ïoofdproduct van den landbouw uitmaken; dat als gevolg daarvan bet inschepen van suikerbieten in het dorp zou kunnen vervallen, waardoor een groot ongerief, a.l. de in het najaar zoo hinderlgke bevuiling der straten, welke dan gedurende twee maanden voor gewone voetgangers totaal onbegaanbaar zgn wegens slik en modder, zou zgn weggenomen redenen, waarom zg Uwe Exoellentie beleefd verzoeken, Uwe goedkeuring aan de voorge nomen plannen te verleenen. 't Welk doende, enz. Breda, 19 Febr. Zondagnaoht werd alhier telegrefiioh aanhouding verzocht van een persoon uit Tilburg, die gisteren ten nadeele van zgo familie een bedrag van 300 gulden had gestolen, en daarmee er van door was gegaan. Hedenmorgen omstreeks 6 uur werd bg in een berucht huis aan de Keizerstraat alhier aangehouden, en bleek, dat bg nog twee kwartjes van de 300 gulden over had. De man en vrouw io het beruohte huis woon achtig, verklaarden, dat de persoon al dit geld verteerd had, dooh de man zelf beweerde, dat beide personen hem dit geld ontstolen hadden. Na afloop der instructie ia deze kwestie zal de Tilburgenaar naar zgn woon plaats worden overgebraoht. Steenbergen, 19 Febr. Hedenmiddag bad alhier een vreeselijk ongeluk plaats. Een negenjarig meisje, v. d. K., uit de school komende, wilde de rails nog overloopen, ter wgl de trein uit Roosendaal binnenkwam. Het kind struikelde, en viel, de locomotief reed over haar heen, en sneed het liohaam als 't ware doormidden. Het meisje was ter stond dood; de overblgfselen werden pe< branoard naar het gasthuis vervoerd. Zierikzee, 21 Febr. Naar wg vernemen, is de heer W. J. van Bortel, van hier, benoemd tot 4e officier, aan boord van het stoomschip «Tjibodss", van de JavaChina Japan-Lgn, dat in Juli a.s. naar Oost-Az'ë vertrekt. Maandagavond vergaderde onder presi dium van den heer J. A. de Brnyae, ia het lokaal van mej. de wed. Kanaar, de »Ver- eenigirg tot opriohting en instandhouding van de Ambaobtssohool". De voorzitter deelde bg de opening van de vergadering mede, 1°. dat jhr. R. R L. de Muralt wegens beroeps- j bezigheden zgo betrekking als secretaris had j nsdergelegd, en dat het Bestnur in zga plaats tot secretaris had gekozen den heer P. van der Have; 2°. dat de penningmeester, de heer W. C. de Crane, kennis heeft gegeten, dat hg verhinderd is deze vergadering bg te wonen. Nadat door den heer P. van der Have de notulen gelezen waren, werd namens den pen ningmeester rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. Met het onderzoek der rekeniDg werden door den voorzitter belast de heeren Ch. W. Vermeys en A. G. Kgo, die na oontroleering der besoheiden adviseerden tot goedkeuring der rekening in ontvang tot een bedrag van f 11016,65 en in uitgaaf tot een som van f 10382 555, zoodat er een goed saldo overeohit van f 634 095. Conform het advies wordt besloten. Door diezelfde heeren wer len nagezien de stukken, betrekking hebbende op de waarde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1