Dinsdag 20 Febrnari 100$. (Z ieribLZjeesclie De noteering der Botermarkt te Zierikzee. NIEUWSTIJDINGEN. Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Courant). Verachgnt DINSDAG, DONDEKDAG en ZATERDAG. De prija per 3 mauidcn ie f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTranaraal, IndJë eni. reriending eeaa per week, f 10,per jaar. 62<ie JAARGANG. No. 8273. Directeur i j3L, sr. DE loozb. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redactenren AdvertentiënTan 13 regel» 30 Cta. meerdere regela 10 Cta.kannen uiterlijk tot de> Maandag», Woensdag» en Vrijdag» middaga 2 are beaorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend, Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fsaiosi, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Gevonden voorwerpen. Op het bareaa van politie liggen ter be schikking van de rechthebbenden de volgende op den openbaren weg als gevonden gede poneerde voorwerpen: Een paraplnie, twee brillen, drie vrouwen- schorten, een obapeau van een wagenas, verschillende portemonnees, waaronder met geld, verschillende zak- of knipmessen, gouden oorknop en knopjes, «Ivoren broche, zilveren vingerhoed en dito viogerriog, sigarenpijpje met étui, een paar wollen kousen. Sedert lang reeds werd door de land bouwende bevolking van Schouwen-Duiveland over de ODjuiste en voor haar eohadelijke noteering van de botermarkt te dezer stede ernstig geklaagd. Ook in de Algemeene Vergadering der Afdeeling Zierikzee van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland werd die klaoht vernomen. Men beweerde namelijk algemeen, dat de noteering van de laagste markt niet deugde, dat wel ie waar een kleine hoeveelheid boter voor een lagen prijs, waarvan het verschil met den hoogaten marktprijs van de boter niet zolden van dertig tot veertig oent per kilo variëarde, op de markt verkooht werd, maar dat deze verkoop, uitgaande van een en denzelfden persoon, een kunstmatige was, gedaan met het blijkbaar doel de middel- markt te drukken. De lezers en lezeressen van dit blad moeten namelijk weten, dat de landbouwers van deze Btreek in tegenstelling met hun oollega'e van elders hun boter zelve niet markten nooh laten markten, maar gewoon zijn die aan winkeliers en grossiers tegen den prijs van de middelmarkt te leveren. Hoe lager nu de laagste markt is, des te meer wordt de middelmarkt daardoor gedrukt, zoodat winkelier en 'grossier aan den land bouwer voor de boter een prijs betalen, die ten nadesle van dezen in den regel aanzienlijk verschilt van den hoogaten marktprijs. En opmerkelijk ia het, dat sohier nergens in ons land dat versohil zoo groot is als juist in Zierikzee. In het algemeen sohijnt de winkelier daarvan geen profijt te hebben, want bij levert de door hem opgedane boter ten deele aan zijn vaste winkelklanten, en dan betalen deze aan hem slechte den prijs van de middel markt, waarvoor hij zelf de boter heeft ingekooht, ten deele ook aan hen, die geen afaemers van zijn winkelwaren zijn, en dan neemt hij van deze twee-en-een-halve cent winst per pond boven de middelmarkt. Deze winst zal voorzeker niemand te hoog aohten. De winkelier heeft dus bij een zeer lage marktnoteeriog van de boter geen of weinig belang. Maar wel is bij een zeer lage marktnoteering van de boter de grossier in hooge mate Deze tooh verkoopt de alhier voor de middelmarkt opgekoohte boter in Rotterdam, waar de Zseuwcche boter om haar goede kwaliteit zeer gezoobt is. Hoe lager nu de middelmarkt hier is, m. a. w. hoe minder hij aan den landbouwer behoeft te betalen, des te grooter is natuurlijk de winst, die bij te Rotterdam zal maken Nu gunnen wij den grossier gaarne zijn winst, maar wanneer die door slinksohe middelen ten nadeele van de boterproduoeerende landbouwers verkregen wordt, dan wordt het hoog tijd, dat tot besohermiog van dez9 afdoende maatregelen genomen worden. Want het middel, dat tot verkrijging van een lage middelmarkt door den grossier wekelijks hier wordt aangewend, is hoogst lakenswaardig, en zal voorzeker door eiken eerlijken handelsman streDg worden afgekeurd. Immers, wat doet hij? Hij zendt aan een bepaald persoon te Zierikzee, die door hem reeds sedert lang in de te volgen truo is ingewijd, iedere week een zekere hoeveelheid boter met de opdraoht die tot een prijs te verkoopen, die aanmerkelgk van den hoogaten marktprijs versohilt. Deze persoon, die door jarenlange routine een groote bedrevenheid in de vervulling van de opgedragene taak verkregen heeft, kwijt zich tegen vergoeding van het overeengekomen douceurtje van de opdracht zoodanig, dat een zeker quantum boter, waarvan de qualiteit niets te wensohen overlaat, tegen een prijs gemarkt wordt, dat de middelmarkt behoorlijk gedrukt wordt. Men begrijpt, dat door deze in den handel ongeoorloofde kunstgreep de landbouwers, die boter produceeren, wekelijks eohade lijdoD, een schade, die, over het geheele jaar genomen, een niet te verwerpen bedrag uitmaakt. De noteering van de boterprijzen te dezer stede deugde dus niet, en had reeds ten gevolge, dat sommige landbouwers, die gewoon waren boter te produoeeren, dit produot niet meer te Zierikzee aan de markt braohten, omdat zij met de bereiding er van waren opgehouden, daar zij in de levering van da melk aan de boterfabrieken grooter voordeel z«gen. Dus ook de botermarkt te dezer stede leed onder den kunstmatigen marktprijs. Daar de noteering van de boter alhier door de politie gesohiedt, hebben wij, lettend op de tot ons geriohte klaohten, en er prijs op stellend, dat ons blad ook voor het raad plegen der markt van de boter een betrouw bare gids is, ons tot haar gewend met het beleefd verzoek aan dien kunstmatigen lagen marktprjjs ia dien zin een einde te maken, dat deze in het vervolg niet meer door haar zonde genoteerd worden. De politie, blijkbaar nauwkeurig bekend met de door ons aan haar medegedeelde kunstgreep een lage middelmarkt te maken, deed ons die belofte, maar heeft, vermoedelijk tengevolge van een ons onverklaarbaren druk van boven, haar later weêr ingetrokken. Bij die intrekking deed men ons evenwel de toezeggiog, dat door haar streng zou worden gelet op de gebruikelijke kuostgreep een beduidend ondersoheid in prijs te eoheppen tuesohea de laagste en hoogste markt van de boter, terwijl de kwaliteit van dit prodact óf in het geheel niet óf niet noemenswaardig verschilde J), en dat, zoo iemand op wettige en overtaigende wijze daaraan zoude worden schuldig bevonden, deze door haar onmiddellijk zoude geverbaliseerd worden. Wij besluiten dit artikel met belanghebbenden te verwijzen naar artikel 334 van het Wet boek van Strafrecht, dat luidt: »Hij, die met het oogmerk om zich of een »ander wederrechtelijk te bevoordeelen, door »het verspreiden van een logenaohtig berioht »den prijs van koopwaren, fondsen of gelds waardig papier doet stijgen of dalen, wordt Dgestraft met gevangenisstraf van ten hoogste »twee jaren". Alleen in de maand Mei is tengevolge van een onkruid, dat op vele weilanden groeit, een aanmerkelijk verschil in de qualiteit van boter waar te nemen. Amerika. Washington, 17 Febr. Hedenmiddag zijn Alice Roosevelt en Nioholae Longworth met groote pleohtigheid getrouwd. Denemarken. Kopenhagen, 16 Febr. Hedenmorgen is het stoffelijk oversohot van Koning Christian plechtig van de slotkerk naar bet spoorweg station overgebracht. Na de godsdienstige pleohtigheid werd de kist door offioieren de kerk uitgedragen, onder rouwsaluut en klokkengelui. De straten waren vol menschen. Yereenigingen stonden geschaard langs den weg van den stoet. Overal heerschte groote kalmte. De mensohen ontblootten eerbiedig het hoofd bij het voorbij rijden van de lijkkoets. Om 1 uur kwam de stoet aan het spoor wegstation. Daar werd de kist in den waggon gebracht, en vervolgens vertrok de trein naar Röskilde. Röskilde, 16 Febr. De trein met het lijk van den Koning kwam te 3 uur aan. Het stoffelijk oversohot van don overleden Vorst werd met groote pleohtigheid naar de Domkerk gebracht. Te half vier kwam de lijkstoet aan de Domkerk aan. De kist werd door offioieren naar de kerk gedragen. Daarop had een rouwplechtigheid plaats, na sfloop waarvan de vorstelijke personen naar Kopenhagen terugkeerden. Kopenhagen17 Febr. Do kruiser »Preu88en" met den Dnitsohen keizer aan boord werd om half vier aan de kade van de vrijhaven gemeerd. Kort daarop gingen de konicgen van Denemarken, Griekenland en Noorwegen, da Doensche kroonprins en andere prinsen aan boord van de r-Preussen". Na hartelijke begroeting der vorsten, door den keizer, die koning Frederik van Denemarken omarmde en kaste, werden ververeohingen rondgediend, waarop de hooge gasten naar Amalicoborg terugkeerden. Rusland. Naar de Times uit Peter, burg verneemt, heeft Witte ontdekt dat de geheime politie tallooze proclamaties verspreidt, die geteekend zijn door do generaals Bogdanowits en Trepof, en het volk opwekken, de liberalen en joden te vermoorden. Het kwam daarop tot een heftig tooneel tusschen Witte en Doernowo. De eerstgenoemde heeft later vergeefs don steun van den Tsaar ingeroepen. Frankrijk. Parijs, 17 Febr. In een tot de geestelijk heid en het Franeohe volk gerichte encycliek geeft de Pans uiting aan zijn ziolesmart over de scheiding, die de kerk brengt in een ellendigen toestand, door do godsdienstige staatkunde van Frankrijk in de laatste jaren langzamerhand voorbereid. De Heilige Stoel heeft geen moeite gespaard om de ramp te vermjjden, maar die pogiDgen bleven vruchteloos. De stelling, dat de seheiding noodzakelijk zou zijo, is beleedigend voor God, die de menschelijke instellingen heeft gesohapen en ondersteund en recht heeft op een openbaren eeredienst. De staat moet behulpzaam zija bij de verwerving der bovenaardsohe goederen. De burgerlijke maatsohappij kan het niet welgaan zonder godsdienst. De Paus betreurt het vooral te zien, dat Frankrgk, welko roem steeds innig vereenigd is geweest met het betraobten van christelijke deugden, den weg der scheiding heeft ingeslagen. Het concordaat was, ala alle overeenkomsten, een wederzijdsoh contraot, verpliohtend voor beide partgen, de Paus eenerzijds, het hoofd van het Fransche volk anderzijds. De Heilige Stoel is steeds getrouwelijk zijne verpliohtingen nagekomen, van den staat dezelfde getrouwheid eischende. Waar de staat thans do plechtige overeenkomst te niet doet, overtreedt hij een gezworen gelofte, er niet vioor terogdeinzende, den Heiligen Stoel deze beleedigiog aan te doen. Het gewicht van deze belcediging wordt verzwaard door den vorm, waaronder de verbreking plaats heeft gehad. Geenerlei langs regelmatigen weg bekend gestelde opzeggiog van het verdrag is geschied. Da encycliek toont vervolgen» aan, dat de vorming der godsdienstige vereenigingen strijdig is met het wezen van de Kerk, want het gezag moet berusten bij de geestelijken niets strijdt meer met de vrijheid der Kerk dan deze wet, die de godsdienstige vereenigingen aan verordeningen onderwerpt, waardoor hunne opriohtiog bemoeielijkt, de uitoefening van den eeredienst beperkt, de kerk van de inweudige politie der tempels beroofd wordt. De wet op de soheiding van Kerk en Staat maakte in breuk op het eigendomsrecht der kerk, haar beroovende van haar heilig ei'fgoed, daar die wet de gebouwen voor den eeredienst bestemd, tot staatseigendom verklaart. De Paus voegt er aan toe, dat het eohrappen van de begrooting der posten voor den eeredienst de rechtvaardigheid ernstig kwetst, omdat de bezoldiging dor geestelijkheid een gedeeltelijke sohadeloossteiling vormt van de zijde van den staat, die onder de eerste revolutie zich de goederen der kerk toeëigende. De nieuwe wet zal de eendracht der mensohen verstoren, die de Heilige Stoel steeds heeft getraoht te bewaren. Om die redenen veroordeelt de Paus de soheidingewet. De Paus teekent verzet aan tegen de indiening, de aannemiDg en de afkondiging van deze wet, die voor altijd de rechten der kerk zal vernietigen. De Pans zal doelmatige bevelen zenden om de gedragslijn (der geestelijken) vast te stellen. Te Parijs werd een 10-jarige aotrioe, Mile. Bonpóre, 's avonds laat op weg naar huis door een paur mannen gevolgd, die haar op onbetamelijke wijze toespraken. Zij antwoordde niet, en Btapte sneller voort maar daar vatte één der mannen haar om het middel. Vereobrikt en angstig greep toen het meisje een hosdespeld, en verdedigde zich daarmee tegen den aanrander, die haar eensklaps losliet met een luiden sohreeuw. Zij had hem met de speld het rechteroog uitgestoken. De gewonde, een 22-jarig drukkersgezel, werd door de politie naar 't gasthuis gebraoht Duitsohland. De Joodeohe gemeente te Frankfort heeft 100,000 Mk. gegeven ter gelegenheid van 's Keizers zilveren bruiloft, voor het stiohten van een kapitaal voor een gynaeoologisohe inrichting daar ter stede. België. De kindermoord te Brussel. Er is tenminste een nadere ontdekking gedaan inzake den moord op het meisje te Brussel. Een paar voerlieden vonden te Laken, achter een haag in de Medoryatraat, een pak met een paar kinderbottines. Deze werden aan de moeder getoond, en door haar herkend als die van haar dochtertje. De politie heeft toen dadelijk een zorgvuldig onderzoek ingesteld in die omgeving. En te twee nur 's namiddags werd op het terrein van een hoeve te Stnivenberg, ongeveer twee K.M.^van de plaats, waar de schoenen lagen, de afgesneden beenen van het slaoht- efbr teruggevonden. De laarej ?s waren ingepakt in een nummer van 18 December, van de Soir. Het pak droeg geen spoor van vocht of vnil, en dit bewijst, dat het kort te voren moet neer geworpen zija. Hr.dde het er langer gelegen, dan zou het stellig de sporen dragen van don sneeuw en den regen, die sedert eenige dogeu gevallen zijn. Men besluit daaruit, dat de moordenaar Brussel nog Diet heeft verlaten, en nog in den omtrek dwaalt. Vrijdagavond heeft één der vele geruchten een uiterst pijnlijk tooneel veroorzaakt. Er werd n 1. verteld, dat een zekere dr. Ngesen de dader was, en een menigte, die tot duizenden aangroeide, verzamelde zioh in de Rue da Pont Neaf vóór zijn huis, onder luid gejoel en kreten van: mort!" De dokter zelf, die van niets wist, daoht eerst, dat er brand was, en kwam bniten kijken. En toeu hoorde hij tot zija verbazing, dat het hem gold. Een sterke politiemacht wiet ongeregeldheden te voorkomen. Maar den geheelen avond bleef er een groote menigte op de been zonder van de dwaasheid van het gerucht te kunnen worden overtuigd. Dr. Nijisen heeft part noch deel aan het geval. Hg is sedert drie weken wegens ziekte thuis gebleven. Woensdag verscheen voor de reohtbank van Gent een vronw, die beklaagd werd bij gebrek aan voorzorg den dood van haar kindje onvrgwillig veroorzaakt te hebben. De moeder, haar kind medicijnen willende geven, had zioh in 't flesohje vergist, en de kleine pheniach zuur ingegeven. De moeder is veroordeeld tot 't minimam der straf, 26 fr. boete, voorwaardelijk. Uit Brussel wordt aan de Kölnische Zeitung gemeld Na de ontdekking en inbeslagneming van 122 Mausergeweren, verscheiden kisten met revolvers eu 20,000 patronen, die voor de Rassieohe revolutionairen bestemd heetten te zijn, had de Belgische justitie twee Belgische sooialhten en den Rus Korvalefski te Gent in hechtenis laten nemen, op de beschuldiging vau aanslag tegen de veiligheid van een bevrienden staat. Het rechtsgeding tegen de drie mannen zal eohter geen voortgang hebben naar men zegt omdat de justitie vernomen heeft dat de verdedigers der beklaagden sohriftelijke bewijzen bezitten, dat verscheiden Belgische wapenfabrikanten aanzienlijke be stellingen voor de Ruesisohe revolutionairen hadden aangenomen. Nederland. Purmerend, 18 Febr. Vrijdagavond werden alhier de bewoners van de Willem Eggertatraat en omliggende straten opgeschrikt door een z waren slag. Bij onderzoek bleek, dat een gasontploffing had plaats gehad in de werk plaats en 't kantoor van een essayeur en goudsmid. Alle ruiten werden verbrijzeld. Een begin van brand werd door den eigenaar zalf geblnsoht. Den vorigen dag was 'n nieuwe meter geplaatst, dooh de werkelijke oorzaak is tot nog toe onbekend. Haarlem, 16 Febr. Donderdagochtend I 11.52 arriveerde alhier met den gewonen trein uit Den Haag de Prins der Nederlanden, vergezeld van zijn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Haere. De Prins werd ontvangen door de heeren mr. G. C. Everwijn en L. L. graaf Van Randwijck, onderscheidenlijk dijkgraaf en ingenieur van den Haarlemmermeerpolder. Na een kort oponthoud in de wachtkamer, waar een paar heemraden r.an den Prins werden voorgesteld, reden de heeren in twee open rijtuigen naar de Crnquius, welk stoom gemaal door den Prins met veel belangstelling werd beziohtigd. Te 1 nar kwamen de heeren terng, ten einde in het hotel »Fünckler" deel te nemen aan een dejeuner-dinatoire, den Prins door het polderbestuur aangeboden. Onder 't 30-tal gasten bevonden zioh ook de Commissaris der Koningin, mr. G. van Tienhoven, en de burgemeester van Haarlem, jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, De Prins reikte de volgende versierselen nitofficier Orde van Oranje Nassau aan den heer Dr. G. C. Everwijn Lange; het ridder kruis dier Orde aan de heeren J. H. M. Evelein en B. Biesheuvel, de gouden medaille aan den machinist van de Craquius Braf. Ongeveer halfvier verliet de Prins de stad, door Zijn gastheeren uitgeleide gedaan. Als bizon derheid omtrent het bezoek van Prins Hendrik te Haarlem, wordt nog gemeld, dat na efloop an het déjeuner, op verzoek van den P ms, de gemeente secretaris van Haarlemmermeer, de heer J. D. Eggink, die van de stichting der gemeer.te r a de droogmaking in die fanctie werkzaam geweest is, uitgenood'gd werd te komen in hotel Füockler, waar Prins hem eigenhandig het cffioierskruia der Oranje- Naesau-orde overreikte. De grijze ambtenaar was door deze onderscheiding zeer getroffen. Amsterdam, 17 Febr. Enkele dagen geleden werd hier nit het Ieraëlietiech zieken huis een krankzinnige ontslagen. Hg heette hersteld, en werd in een vigelante naar de ouderlijke woning gebraoht. Maar daar bleek, dat de ongelakkige volstrekt niet genezen was, want kort na zgn thuiskomst sloeg bij alles stuk, wat binnen zgn bereik kwam, en dreigde ieder met een mes. Hg vloog de straat op, en mishandelde een politieagent, wien het ten slotte gelukte den krankzinnige met de hulp van eenige bnrgera naar éói dar politie-bureaux te brengen. Den directeur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst werd nu gevraagd, hoe men met den ongelukkige aan moest dooh het antwoord van dien hoofd-ambtenaar luidde, dat er nergens plaats voor hem was. En zoo moest men dezen krankzinnige een paar dagen in een politie-bnrean opgesloten houden, vóór er plaats kwam in het Wilhelmina- gasthuis, waar hij zich thans bevindt. Znlke toestanden bestaan nog te Amsterdam in bet begin der 20e eenw, schrijft het Ilbl. De familie ontving heden uit Indië het bericht, dat Frits Bouwmeester te Soerabaja overleden is. Een uitstekend aoteur met bizonder talent en vernoft is met dezen kunstenaar van de oude garde heengegaan. Hij werd in 1846 te Middelburg geboren. Reeds.als kind van tien jaren speelde bij onder directie van Rosen veldt comedie, en in 1862 debuteerde hij als jonge rol te Antwerpen. Later kwam hij te Amsterdam en in die stad, Rotterdam eo te Antwerpen, afwisselend, was bij aan versohillende gezelschappen verbonden. Onze jongste herinnering aan hem is zgn optreden in den Ti vol i- Schouw burg, ale Lode wijk XI in Gringoire, als Krelis Louwen in Langen- dijk'fl blijspel, als Bancke ance in Don Qaiohot en, vooral zgn eminente Jan Duif in »8ohakele". Door Brondgeest naar Indië gelokt, heelt bij daar enkele malen met groot sneoes gespeeld. Vermoedelijk zgn de invloeden van het klimaat, van leefmanier in Insnlinde, den overigens krassen man te sterk geweest. 's-Gravenhage, 17 Febr. Naar men ver neemt is, naar aanleiding van de bezwaren van versohillende zijden in de Tweede Kamer gemaakt tegen wettelijke voorziening ter zake van de instelling van het Ministerie van Land bouw, Nijverheid en Handel, in verband waarmee de behandeling van dit wetsontwerp in de vergadering der Kamer van 23 Deo. werd geschorst en verdaagd tot na het Kerst ros dezer dagen een wijziging te wachten van het Koninklgk besluit van 7 Sept. 1905 (Staatsblad no. 264), waarbij het nieuwe Departement werd ingesteld. Het hoofdbezwaar tegen de door de Regeering genomen maatregelen betond hierin, dat in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1