Dinsdag 13 Februari 1900. Courant). Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN» Onderzoek Rijkslandbouw proefstation. NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG on ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,— per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8270. Directeur, A, O", DEI LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Ctê. meerdere rogela 10 Cts.kannen uiterlijk tot dea Maandags, Woensdaga en Vrijdags middaga 2 nre beiorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. China. Pekingt 8 Febr. De loop, dien de gebeur tenissen in China nomen, sedert de mogend heden het voorstel van den Daitaohen keizer goedkeurden, aangaande het terugtrekken der troepen, heeft haar aanleiding gegeven de kwestie opnieuw onder de oogen te zieD. De terugroeping der troepen is nu wederom een open vraag voor alle regeeringen, uit gezonderd de Duitsohe, en een besluit zal afhangen van hetgeen de paar volgende maanden zullen brengen. Japan. Het Japanscho ministerie van oorlog publi- I ceerde de balans der Jspaneohe verliezen in den Japansch-Russiechon oorlog. Gedood op het slagveld werden 43.219 man. j Gewond 153 673 Vermisten 5.081 Gewond door ongeval 16 456 Gedood en invalide geworden ten gevolge van ziekten 221.136 Totaal verlies 439 565 Indië. Volgens de jongste mail-berichten, d.d. 6 9 Januari, gaat het met de oorlogsbelasting in Boni niet vlot. De bevolking moppert en neigt tot lijdeljjk verzet, jaist zooals de vorst van Boni voorspelde. De bevolking beweert, dat de Kompenie zelf vó'r den oorlog ver klaard heeft niet te zullen vechten tegen de bevolking, die het gouvernement goed gezind zou zijn, maar alleen tegen hen, die 'den oorlog hadden uitgelokt. Nu begrijpt zij niet, waarom zij het gelag moet betalen. Bovendien zal, zegt de Javabode, die belasting geïnd moeten worden door de in hun gezag herstelde hoofden, die in het vrijgevochten land 6en schoone gelegenheid zullen vinden om te knevelen, ondanks controle van Europeseche gezaghebbers. De vorst zelf, die te Balowa is, heeft veel last van zijn gewonden voet; maar weet zich in zija toestand nog al te sobikken. Oostenrijk. Verschrikkelijk moet, naar men uit Savoye bericht, het lijden geweest ejjo van visr Skiloopers, twee dames en twee heeren uit Annecy in de bergen tussohan Annecy cn het Arvedal. Zij werden na een voorepoedigen tooht tegen 3 uur namiddags door een zwaren sneeuwstorm overvallen. Reede een uur te voren had ééa der heeren voor het opkomend onweer gewaarschuwd en men wilde spoedig naar beneden gaan. Men ver dwaalde evenwel en bevond zioh op een groot plateau toen de sneeuwjaoht losbrak. Weldra werd het donker en slechts met behulp van een compas ging het gezelBohsp langzaam vooruit. Zoo verliepen er ver scheidene uren, het werd nacht en men bevond zich nog altijd te midden van den woedenden storm. Eindelijk ondekte men een Sennhutde deuren werden opengebroken en men drong het gebouwtje binnen. Een der heeren legde een vuurtje aan op den haard; dooh nauwelijks had bij dit gedaan of er ontstond brand en weldra stond het dak der hut in liohtelaaie. De versohrikte toeristen traohtten te vergeefs den brand te blussohen. Het vuur greep verder om zioh heen en er bleef niets anders over dan in allerijl de hut te verlaten. De sneeuwstorm was gelukkig bedaard, maar de dames waren zóó vermoeid, dat ze nauwelijks verder konden gaan en door hare begeleiders meegesleept moesten worden. Iu het donker viel men voortdurend en allen daohten, dat zij verloren waren. Eindelijk ontdekte men een fliuw lioht en het gezelsohap bereikte geheel uitgeput een dorp. Van beide dames waren de beenen tot aan de knieën bevroren. Het was reeds 7 uur in den morgen, toen men in hot dorp aankwam. Rusland. Te Fellin in de Oostzee-proviooiëa werden 53 opstandelingen tegelijk onmiddellijk na hunne gevangenneming ter dood veroordeeld. Na het ontvangen vau het Saoram9nt der Stervenden werden de veroordeelden door een afdseliog soldaten, onder bevel van kapitein Sievers, naar oen oud kasteel aan den oever van een meer gebracht, waar reeds een groot gemeenschappelijk graf was gegraven. Zij smeekten om genade, oir. verandering van hun vonnis in dwangarbeid maar tevergeefs. De kapitein gaf bevel tot vureo er volgden luide knallen, een jammerlijk gesohreeuw, en, toen de rook was opgetrokken, bleek het, dat verscheidene niet dood, maar alleen zwaar gewond wanen. De kapitein zelf doodde een paar der ongelukkigen met een revolversohot De toeschouwers namen vol afgrijzen de vluobt. Onder de torechtgestelden waren twee knapen van 45 en 17 jaar, die alleen gevat waren in plaats van hunnen vader, door wien deel werd genomen aan den opstAnd. Engeland,, De Eaapsehe millionair G. Barnato heeft dezer dagen te Londen aan 14 collega- millionairs een vrede-diner gegeven zóó kost baar en luisterrijk, dat volgens de berichten zslfs Amerikaaneobe Croesussen overtroffen zijn. De betiteling »vrede-diner" heeft zijn oorzaak hierin, dat de heer Barnato het diner als kroon op het einde ven den Ruesiech- Japacsohen oorlog, welke hem veel schade deed, beloofd had. De maaltijd werd in hat New-Gaiety- restaurant gegeven. Toan Barnato met zijn gasten binnentrad, was de zaal bijna donker, maar op hetzelfde oogenblik giüg uit het midden der iafel een knallend vuurwerk omhoog. De vuurpijlen on vuurbollen ont hulden het bestaan van een vijver in het midden dertafeJ. In de vijver vosren Russische en Japanscho miniatuur-oorlogsschepen en op den kant wes de vesting Port-Arthur gebouwd. Russische en Japansohe vlaggen en een sohat van de zeldzaamste bloemen sierden tafel en zaal. Het voornaamste gerecht bestond ait een lam, dat in z'n heele grootte gebraden was en door een klein zwart kellner-paardje werd aar gebracht. En tooh moeten die Zuid-Afrikaaoeohe goudmijnen zoo erbarmelijk slecht gaan! Te Londen heeft zioh in het Canterbury- variéte-tbéater weer eens een drama in een leeuwenkooi afgespeeld. Daar werden voor stellingen gegeven met een veertiental ge dresseerde leeuwen. De olou van den avond wea de verschijning van een jonge danseres in de leeuwenkooi. Deze zou te midden van de wilde dieren dansen en daar het op zennwspannenden emoties beluste publiek steeds nieuwe en steeds sterkere prikkels vraagt, was besloten dat gedurende den dans de leeuwentemmer zich nit de kooi zou ver wijderen en het jonge meisje met de beesten alleen zou big ven. Toen de danseres haar voorstelling begon stortte zich ééa d6r leeuwen op haar, wierp haar met een enkelen slag van zijn klauw op den grond en maakte zich gereed haar te verscheuren. De leeuwentemmer stormde naar de kooi terog en het gelukte hem na veel moeite het dier van zijn prooi sf to trekken. Zwsar gewond en bewusteloos werd het jon go meisje weggedragen. Frankrijk. Bij de inventarisatie in de provincie blijven rustverstoringen voorkomen, dooh gelukkig zijn de meeste niet van erostigen aatd. Alleen in Versailles deden zich tooneelen voor, welke aan die bij Ste, Clothilde en St.-Pierre du Gros Caillou te Parijs deden denken. De men8chen, die zich in de kerk bevonden, weigerden op sommatie vau de aangerukte sappeurs de deuren te openen, waarop men overging tot het openhakken daarvan met houweelen. De prefect, die alleen naar binnen wilde gaan om de gemoederen te kalmeeren, kreeg van het orgel af eenige stoelen op het hoofd on werd ernstig verwond, Daarop werd de kerk door de gendarmes brzet. Een twintigtal personen ging voort met het slingeren van ^allerlei projectielen door de lacht. De pastoor traobtic hen te doen ophouden, maar tevergeefs. Eindelijk werden ze van hun standplaats verdreven. Drie agenten, een inspecteur en vier gendarmes zija verwond. Een van deze laatsten zoodanig, dat bij naar het hospitaal gebracht moest worden. Er hadden een tiental arrestatiëa plaats, waaronder van pastoor Brière, die geroepen had ïGij zijt allen lafaardstoen de gendarmerie de kerk binnenkwam. Duitsohlnnd. Te Dresden is een misdaad ontdekt, die reeds van twee jaren dagteekent. Men heeft daar namelijk, in een soort van schuur, een kist begraven gevonden met het stoffelijk overeohot ven don verzekerings-agent Hart maan, uit Leipzig, die sinds twee jaren spoorloos verdwenen was. De schuur werd twee jaren geleden ge huurd door twee manden, die zioh voor artisteo uitgaven, cc dar r, naar zij zaiden, kisten met allerlei benoodigdheden wilden bergen. Zij brachten er terstond een zware kist do thans gevondene en betaalden geregeld de huur, tot-nu toe. Het blijkt nu, dat die twee mannen Hart maan vermoord, en een bedrag van 1600 mark nit zgn brandkast gestolen hebbeD. Iemand, die mede van den moord wist, braoht nu de politie op de hoogte, en ééa der zoogenaamde »artisten" is reeds in hechtenis genomen. De andere »artist" is sinds geruimen tijd in een krankzinnigengesticht Opgenomen. België. Ia de Zwaluwenstraat te Brussel ia Woens dag te middernacht op het trottoir een pakje gevonden, waarin het verminkte lijk van een meisje van aoht jaar lag. Het kind, het dochteitje van een fAbrioksarbeidstar, was Woensdagavond om zeven uur de straat opgegaan, om te spelen. Da dader ia, naar men vermoedt, een kerel, die in do laatste avonden gezien was aohter de sohutting van 66n bouwterrein en toen reeds door de politie nagegaan was, omdat bij verdacht deed. Het pak van grof papier, waarin het lijk was geborgen, was zeer zorgvuldig met een touw dichtgemaakt, en had een lus als om het gemakkelijk te dragon. Toen msn het openmaakte vond men het lijkje nog gekleed, maar de beenen ontbraken. Bij de lijkschouwing bleek dat het kind eerst geworgd was. Da beenljsa heeft men nog niet terng gevonden. De moord wokt ontzaglijke sensatie in Brussel. De Rue des hirondellea wordt voort durend door een groote menigte bozooht. Een bakkeravrouw in de Laskenstraat heeft de politie meegedeeld, dat or Woensdagavond tegen half elf een man bij baar is geweest, ziohtbaar bevend, en mat moeite de woorden uitetootend. Hij vroeg om con broodje, maar was zoo zenuwaobtig dat hg vergat het hem terug gegeven geld mee te nemen. En toen de vrouw hem terug riep, zei hij, steeds harder bevend, dat hij vervolgd wordt door een meisje, dat vergezeld werd door haar vriendinnetjes. Er waren er wel een vijftig, maar hij zou het wel mee klaar spelen. En tegelijkertijd haalde hij een revolver nit zgn zik. Blijkbaar was bij dol van angst. De moöder weet nog riets van de wijze waarop haar kind den dood heeft gevonden. Men heeft haar verteld, dat het door oen tram is overreden. Een 40-jarige vrouw te Brussel had Woensdag haar kinderen te bed gslegd. Toen zij beneden kwam, ontplofte de petroleumlamp, welke zij in de hand droeg. In een oogwenk was de vronw door do vlammen omringd. Een buur heeft de kleedoren van het slaoht- offer afgerukt. Het huis raakte in brand en het duurde een uur eer het vuur uitgedoofd kon worden. Men had de grootste moeite om de kinderen te redden. De vronw is, na een vreeselgken doodstrijd, overleden. In het station Rabot is een nieuwe partij patronen in beslag genomen een kist van honderd kilo vo). Het schijnt, dat die naar Luik verzonden is door het sooialistisoh gemeenteraadelid Bontinck van Gent. De twee Russen, te Gent en Brusaol aangehouden, de Gentecbe socialisten Dhoedé en Bontinck en de handelaar Gaspard to Luik zgn in deze zaak de verdachten. De wapens waren voor een revolutionnair comité te Riga. In het bijvoegsel van dit blad van Maandag 11 December 1905 no. 292 werden in de gewone Zaterdagsohe landbouwrubriek eenige woorden g8wijd aan het Rgkslandbouwproef- station, naar aanleiding waarvan ik meen de volgende opmerkingen te moeten maken. Ik kan niet aannemen, dat de bewering van den landbouwmedewerker, »ala zou de Staat een voordeeltje trekken uit het doen van allerlei analysen", zoo bedoeld is. Integendeel, de Staat legt jaarljjks aanzien lijk toe op do proefstations. Zeker staat tegen over ongeveer f 30.000 aan inkomsten minstens f 130.000 aan uitgaven, zoo niet meer, Ook kan niet toegegeven worden, dat »sr nog zoo weinig gebruik gemaakt wordt van de proefstations". Met uitzondering van de gerechtelijke boter- monsters en van de bieten te Go6s steeg het aantal ingekomen monsters van 10.637 in 1900 tot 17.448 in 1905. Het is niet tegen te spreken, dat bij koste loos onderzoek bet aantal onderzoekingen verbazend zou stijgen, maar de vraag rijst, of dit billijk, weoschelgk en noodig is. Kosteloos onderzoek toe te stsan, ware zeker niet billijk. Het onderzoek gesohiedt in het belang van den landbouwer, en deze diont er derhalve iets voor te betalen. De Regeering begunstigt reeds den boeren stand boven andere klassen der bevolking. Hoe noodzakelijk ware het niet, dat ovoral in den lande gelegenheid bestond voor het laten onderzoeken van levensmiddelen enz. Edn poet op de begrooting om een begin te makeD wordt eohter geschrapt, niet omdat men niet overtuigd is van het nut, maar om redenen van zuinigheid. Welnu, dat voorreoht, dat de landbouwers bezitten, behoeft niet noodeloos grooter ge maakt te worden, door ook nog de acalyee- onkosten te verlagen, ja zelfs geheel te doen verdwijnen. Dit kan, dunkt mo, de landbouwer zelf niet wensohen. Kosteloos onderzoek is eohter niet alleen onbillijk, het is ook niet wensohelijk hiertoe over te gean, en wel om de volgende redenen Het gaat hier bepaalde!gk om de partijtjes meststoffen en voederartikelen, die door den kleinen landbouwer en den boerenarbeider gebruikt wordeuhet zgn partijtjes van 100 a 200 K.G. lijnkoek, zooals de sohrgver van de landbouwrubriek terecht opmerkt, of het zijn enkele baaltjes kunstmest, een en ander ter waarde van t' 6 a f 8, hoogstens misschien van f 10 A f 20. Waar zou het echter heen moeten, wanneer het proefstation elk baaltje kunstmest en elk baaltje kraohtvoer zou moeten onderzoeken. De werkzaamheden zouden dan, om een slag er ia te slaan, verviervoudigd worden, en de Staat zou geen f 100.000, maar miesohien ongeveer een half millioan aan de proefstations behooren ten koste te leggen. Het zou tooh te gek wezen om voor twee baaltjes superpbosphaat ter waarde van f 4 a f 5 een onderzoek te doen, dat den Staat ongeveer f 6 kost. De f 100.000, die deJ3taat toelegt op de Rijkslandbouwproefetations, zgn thans nuttig besteed, omdat de waarde vau de onderzochte moststoffen, voederartikelen enz. zeker meer dan het honderdvoudige bedraagtdat ia f 10.000.000. Bij kosteloos onderzoek eohter zou het meerdere geld, dat de Staat moet uitgeven, niet veel verschillen van de waarde der daarvoor gecontroleerde artikelen. Daarbij komt nog, dat het onnoodig is tot een dergelgken maatregel over te gaan. Er is e9Q ander middel om te komen tot het doel, dat zioh de landbouwmedewerker van dit blad voorstelteen doel, dat ook door mij steeds zal worden nagestreefd. En dat doel is dit, dat alle moststoffdn en voederartikelen, zoowel die gebruikt door den grooten &)e door den kleinen boer en den boerenarbeider, aangakooht worden op bepaalde voorwaarden en onder analyse van hot proef station. Ik mag hier wel even aan toevoegen, dat het vooral de door de Rijkslaudbouwproef- siatione ingestelde enquêtes zgn geweest, die duidelijk bewezen hebben, dat de toestand allertreurigst is; dat, om een voorbeeld te noemen, ongeveer de helft van de partgen voederartikelen, door kleine boeren en boeren arbeiders, buiten controle om aangekocht niet voldoen aan de gewone eieohen van zuiverheid, om niet te spreken van het eiwit- en vetge halte. Zoo&le eohter aangetoond werd, het is niet weneohelgk om kosteloos onderzoek toe te staan. Naar mijae meening staan ons in deze twee wegen open. In de eerste plaats de weg, in 1900 aan gegeven door myo ambtgenoot dr. Sjollema (zie het Nederlandsch Landbouwweekblad van 26 Mei 1900) en door mij, bij afwezigheid van dr. Swavicg besproken op de algemeene vergadering van de Maatschappij tot bevor dering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland", Zie ook een artikel van myn ambtgenoot uit Gro ningen, dr. B. Sjollema, vei schenen in het Nederlandsch Landbouwweekblad van 26 Mei 1900, no. 21. gehouden te Goes op 24 Jnci 1903, en die hierop neerkomt »de coöperatieve vereecigicgen stellen zioh beschikbaar voor hot leveren van kunstmest stoffen, bracht voeder middelen en zaaizaden aan den kleinen boer en den boerenarbeider". Terwijl ik het genoemde artikel van mijn ambtgenoot ter lezing aanbeveel, laat ik bier nog volgen deze woorden: >>In vele gevallen zal dit op eenvoudige wij se geregeld kunnen worden; somtijds zal het eohter coodig zgn, dat op crediet geleverd moet worden, waardoor nataurlgk de adminis tratie der vereenigiog een eenigszins grooteren omvang zal krijgen. In enkele streken zal het misschien noodig zgn aan de vereeniging een voorechotbankje, ingericht op eenvoudigen voet, te verbinden". Het kan dus zoo zgn, dat óf de kleine boeren en de boerenarbeider lid worden van de coöpera tieve dorpsvereenigiog, afdeeliog boerenbond, enz., óf, waar dit niet mogelijk is, de genoemde vereenigiogen, boerenbonden, enz. zich belas ten mot den aankoop van meststoffen en voederartikelen voor den kleinen man. Zooala reeds gezegd werd te Goes in 1903, is hier een eohoone taak weggelegd voor de dorps- en coöperatieve landbouwvereenigingen. En het is me een groot genoegen te kannen meedeelon, dat dit systeem reeds op enkelo plaateen ingang heeft gevonden. Een tweede weg, die misschien nog beter is, is dez*, dat de betrokken personen zei ven de handen ineenelaan om, evenals de groote vereenigiogen, voor gemeenschappelgke reke ning het noodige voer en de noodige meststof aan te koopen, volgens bepaalde voorwaarden en onder analyse van het proefstation. Wat voor een eükel persoon te duur is, kan de vereenigiog best betalen. Het hier meegedeelde ia, naar mgne over tuiging, de richting, waarin we esn oplossing moeten zoeken, en niet moet worden getraoht om kosteloos onderzoek te krijgen, heizij voor alle moneters, hetzij voor dia afkomstig v&n kleine partgen, geleverd aan kleine boeren en boerenarbeiders. Dat ware - niet billijk, dat is niet noodig, en bovendien zou het controleeren van alle kleine partgijes, nit een economisch oogpunt, onverdedigbaar, zoo niet onbereikbaar zgn. De Directeur v. h. Rgkslandbouwproefstation Goes. Dr. D. J. HISSINK. G o e b, 20 December 1905. Na het schrgren van dit Btukjs nam ik kennis van de ingezonden opmerking van den heer Hooke Hoogenboom, met naschrift van den landbouwmedewerker. Deze bepleit goedkooper onderzoek. N&ar mgne meening is het praktisch niet uitvoerbaar tweeërlei tarief in te stellen: één voor grooto booren, coöperatieve dorpsvereeni- gicgen, boerenbonden, enz en één voor kleine boeren en boerenarbeiders. Maar het is boven dien niet coodig en ook niet wensohelijk, zooals in mijn artikel is niteengezet; want wat in hooge mate geldt voor kosteloos onder zoek, geldt ook, zij het in minder hooge mate, voor goedkooper onderzoek. D. J. H. Overgedrukt uit de Middelburgsche Courant. Voorschriften voor in nood ver hoerende vaartuigen. Do Mioiater van Landbouw, overwegende, dat het bg schippers van kleinere vaartuigen nog steeds gebruikelijk scbgnt te zgn, om zioh in geval van nood, in stede van de bg Kon. besluit van 24 April 1897 vastgestelde seinen, te bedienen v&n de vlag in sjouw, brengt ter kennis, dat vaartuigen, welke in nood verkeeren en hulp verlangen, er sleohts op kunnen rekenen, dat hulp door anderen of van don wal zal worden verleend, wanneer de volgende, bij bovenbedoeld Kon. besluit vastgestelde internationaal geldende nood signalen gedaan of getoond worden Bij dag: lo. kanonschoten, of eenig ander ontploffiogssein, met tusschenpoozen van ongeveer één minuut 2o. het noodsein N. C. van het internatio naal seinboek; 3o. het afstandsseio, bestaande nit een vierkante vlag, boven of onder welke een bal of een voorwerp, dat op een bal gelijkt, is gehesohen; 4o. het aiatandssein, bestaande uit een kegel, met den top naar boven, boven of onder welke een bal of een voorwerp, dat op een bal gelgkt, is gehesohen;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 5