Zaterdag 10 Februari 1906. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad sa Provisoir ZIERIKZEESCHE (SS i e r i It z c c s c h. e NIEUWSBODE. Courant). Vermont DINSDAG, DONDERDAG on ZATERDAG. De prgs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie ens. verzending mi per week, f 10,per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8269. Directeur jQl, 7. DEI LOOZB. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiesvan 13 regelt 30 Cta. meerdere regelt 10 Cta., kannen uiterlijk tot dea Maandags, Woensdags an Vrijdags middag» 3 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Algemeen Overzicht. De inventarisatie van de goederen der kerk is een wettelgke maatregel, voortspruitend oit het in Frankrijk aangenomen beginsel der eoheiding van kerk en staat. Het voorstel tot inventarisatie ia het wetgevend iiohaam ging uit van een lid der rechterzijde, en, men lette hier wel op, werd met algemeene stemmen aangenomen. De maatregel strekt zioh uit tot alle kerkgenootschappenen heeft ten doel, niet om de goederen der kerk in het bezit van den etaat te brengen, want dit zou een voudig wettelijke roof zijo, maar om den overgapg van het beheer dier goederen, die voor de kerk blijven, te doen plaats hebben. Dot beheer zal namelijk voortaan door ker kelijke vereenigingen gevoerd worden. Toen nu de inspiotenrs, balast met de boedelbeschrijving ia de katholieke kerken, zioh van hon taak wilden kwijten, vonden zij de deuren der meeste kerken gegrendeld, gebarrikadeerd en versperd door een talrijke gewapende menigte, die met stokken en pistolen gewapend, de uitvoering der wet gewelddadig wilden beletten. De massa bestond ten deele uit streoggeloovigen, die in de boedelbeschrijving zagen een ontwijding van hetgeen hun heilig was, ten deele uit nationa listen en royalisten, die elke gelegenheid gretig aangrijpen om de republiek te bestoken, en van alle relletjes gebruik maken om de repu- blikeinsohe regeering in diskrediet te brengen. Sommige inspecteurs nu werden bij de kraag gegrepen, en van de trappen geworpen, waar door zij met de straatoteenen op onaangename wijze kennis maakten, anderen, de gewapende massa ziende, keerden terug, rapporteerend, dat zij huu taak niet konden volbrengen. Nu toog de prefeot met de republikeineohe garde en de brandweer er op los. De kerkdeuren werden geforoeerd, eu de barrikaden, na een hevig gevecht, waarin velen gewond werden, verwijderd. Tot verdrijving van de menigte uit de kerken bediende men zich van de brandspuiten. Alecu deden de ambtenaren, met de inventarisatie belast, bun plicht, nadat de geestelijkheid tegen de tenuitvoerlegging vau den maatregel geprotesteerd had. Niet in alle kerken ging het eohter zoo too. In de Notre Dame, de beroemde hoofdkerk te Parijs, werd de inspecteur door de geestelijkheid, die reeds alles geïnventariseerd had, vriendelijk ontvan gen, en hem de lijst overhandigd. In de Kamer werd de regeerisg over de gebeurtenissen door den sooialietisohen afge vaardigde geïnterpelleerd. Hij verweet de rpgeering, dat zij niet onmiddellijk krachtig was opgetreden. Indien de eooialisten zioh tegen de uitvoering van een wettelijken maat regel verzetten, dan wordt met hen niet de minste oonsideratie gebruikt, maar terstond op beo gesohoten, en dan heeft de reohterzjjde den mond vol van onderwerping aan bet gezag. De minister Rouvier antwoordde, dat de regeering geen verzet verwaoht had. Ramel, een lid van do rechterzijde, besohuldigde de regeering van moord. De minister protesteerde tegen deze uitdrukking, dreigend de zaal te zullen verlaten, als zij niet werd teruggenomen. De geheele linkerzijde stond hierop als één man op, den president Doumer toeroepend Ramel tot de orde te roepen. Deze riep alsnu Ramel tot de orde. Met 348 tegen 166 stemmen werd ten slotte een motie aangenomen, waarin de Kamer verklaarde, dat zij er op rekent, dat de regeering de wet zal doen eerbiedigen. Soheiding van kerk en staat is een logisoh en onafwendbaar gevolg van het staatsleven, zooals zioh dit in de laatste eeuw ontwikkeld heeft. Niet de katholieke kerk, die een krachtige, bewonderiogswaardige organisatie bezit, maar de andere kerkgenootschappen, die zwak of sleoht georganiseerd zijn, zullen van de toepassing van dit beginsel het meeste nadeel ondervinden. In den Duitachen Rijksdag is door de sooiaal-demokraten het volgend voorstel in gediend. Aan artikel 3 van de grondwet van het Daitsohe rijk worde het volgende toegevoegd In eiken bondsstaat en in Elzas Lotharingen moet een op grond van het algemeene, gelijke, reohtstreeksohe en geheime stemrecht gekozen vertegenwoordiging bestaan. H>t recht om te kiezen en gekozen te worden, hebben alle rijkeonderdanen boven de 20 jaar van beide geslachten in den bondsstaat, in welken zij hun woonplaats hebben. De toestemming van deze vertegenwoordiging is voor elke landswet en tot vaststelling van de staatsbegrooting noodig. Door de socialistische kamerfraotie was aan Bernstein opgedragen dit voorstel te verdedigen. Hg W868 in zijn rode op de schromelijke beperkingen van het kiesrecht ia sommige bondsstaten, zooals Baksen, Lubeck, Hamburg, op de ellendige regeling van hot kiesrecht in Pruisen voor den Landdag, die zelfs door Bismarok gebrandmerkt is geworden, en op de demokratische ontwikkeling in andere landen der wereld. Het voorstel werd door geen der andere partijen ondersteund. De reactionairen zouden voor een beperking van het kiesrecht gretige ooren hebben, maar van een uitbreiding er van, in hoe geringe mate ook, willen zij niets weten, en voor algemeen kiesrecht zijn zij doodsbenauwd. En wat de vooruitstrevenden betreft, voor ben ging het voorstel, dat ook kiesrecht voor de vrouw inhield, te ver. Minister Pasodoweky wilde het Trojaansche paard niet binnenhalen, met andere woorden, hg wilde aan de sooiaal-demokratie niet den weg tffenen, zoodat zg in den Pruisisohen Landdag dezelfde positie zou innemen, die zij nn in den Daitschen Rijksdag bezit. «Alleon de aliergrootete kalveren gaan zelf naar den slaohter (Nur die allerg: isten Katber wahlen ihre Metzger selber) De Russische regeering doet het voor komen, alsof de orde in het rijk wedergekeerd is. De telegrammen, die op haar hevel de wereld worden iogezonden, hebben de strekking dien indruk te vestigen. Mod late zich eohter vooral niet op een dwaalspoor brengen. Het is, dit is een feit, aan de regeering gelokt de revolutie grootecdeels te onderdrukken, maar het lekt uit, dat in het leger de ontevredenheid een zeer bedenkelijk karakter verkregen heeft, zoodat een ernstige uitbarsting gevreesd wordt. Men zegt reeds, dat een kozakken regiment in opstand is gekomen en een manifest heeft nitgevaardigd, waarin het weigert langer politiedienst te doen, en waarin het eischt de bgeenroepiDg van een door het algemeen kiesrecht gekozen volksvertegenwoordiging. Zij die tijdens en na den opstand te Moskou gevangen zijn genomen, zullen eerstdaags gevonnist wordeD. Men heelt hen in drie groepen gesplitst. De eerste groep omvat de personen, die beschuldigd worden van deel neming aan de organisatie van den opstand de tweede groep wordt door hen gevormd, die de regeering liever veraf dan dichtbij heeft. Zij zullen vermoedelijk langs administratieven weg naar Siberië verbannen wordeD, terwijl tot de derde groep zij behooren, die achter de barrikaden gevoohten hebben en met de wapenen in de hand gevat zijn. Voor hen ie naar het algemeen gevoelen de kogel bestemd. ■edarland. Maastricht, 8 Febr. Volgens het Póliti&ch Tageblatt te Aken heeft gisteren een deta chement maréohaneeée, onder bevel van kapt. Soboenmakers en vergezeld van den burge meester van Vaals, andermaal een inval gedaan in de speelzaal der olub «High Life" en daar in beslag genomen de roulette en verdere speelbenoodigdheden. De president der olub, een Hoogaarsche graaf Szaray, werd per rijtuig naar Maastricht medegenomen. Naar de N. R Ct, meldt, is hij, krachtens de Vreemdelingenwet, door de politie over de grenzen gezet. Zwolle, 7 Febr. Thans zjjn door de bekentenis van den tweeden persoon, die bij den moord op den jaohtopziener Horsthuis tegenwoordig geweest is, de bizooderheden hieromtrent ook bekend. 8. Hasperhoven, kneoht bjj den herbergier v. W.waar Mekelenknmp in kost was, heeft volledig bekend in den bewnsten nacht met M. op jaoht te zija geweest. M. had 3 maal op een baas gesohoten, toon een oogenblik later Horsthuis nit een sloot te voorschijn sprong en M. aangreep, hem het geweer ontrukkende. M. slaagde er in dit laatste wear in handen te krijgen. Hasperhoven nam hierop de vluoht. Nadat bij 8 10 pas geloopen had, hoorde hij een schot, hij ging terug en zag Horsthuis in een pijnlijke houding staan, uitroepende: «O God! o GodI" M. was toen reeds ver dwenen en Hasperhoven vluchtte hierop ook, Horsthuis aan zijn lot overlatende. Thais gekomen, had M. tegen hem gezegd: «Zeg niets, hond je mond". Bovenstaande verklaring heeft H. afgelegd voor den reohter-oommissaris in tegenwoordig heid van M., die ze geheel voor waar erkend heeft. H. is voorloopig op vrije voeten gesteld. Zijn verklaring maakte een gnnstigeo indruk. Wageuingen, 8 Febr. Da instructie tegen D. F. K. den persoon die aldaar een schot loste op den leeraar B. aan de land bouwschool is gssioten. De rechtbank heeft K., die in het hnis van bewaring te Arnhem is ingesloten, buiten vervolging gesteldzijne invrgheidaetelling gelast en bevolen hem voor ten hoogste ééi jaar te plaateen ia een krankzinnigengesticht. 's-Gravenhage, 7 Febr. Heden *óór vijf jaren werd het huwelijk tusRchen de Koningin en Prins Hendrik van Mecklenburg te dezer stede voltrokken. De president der Tweede Kamer, jhr. mr. J. Rö dl, is gisterenavond van zijo verblijf in Italië alhier teruggekeerd. Eerste Kamer). Heden zijn de begrooting voor Oorlog en de VestiDg- begrootiog aangenomen. Bij de begrootiog voor Landbouw, Ngver heid en Handel sprak de h8er Stork zijn vertrouwen uit ia den .Minister Veegens en gaf bij wenken ter verbeteriog van de Ongevallenwet, en voor een doeltreffende ziekte- en ouderdomsverzekering, De beer Dojos hoopte, dat de Minister zou inzien, dat een wettelijke vertegenwoordiging van den landbouw een onafwijsbare plioht ie. De heer Rogont bepleitte eene herziening der arbeidswet in dien geest van het besluit der Berner arbeids-conferentie van 4905, en de heer Laan klaagde over een z. i. demoraliseerend geval van verkeerde werking der Ongevallenwet. Rotterdam 7 Febr. Gisterenavond tegen 7 nur brak alhier brand uit in de stroohoedeu- en petten fabriek van S. van Daalen aan den Proveniersingel en MoIodwaterwegwelke fabriek daar zes jaar geleden geheel nieuw werd opgericht. De fabriek, die twee ver diepingen hoog is en waarin 40 man werkc, was om 6 uur door het personeel verlaten. Reeds om kwart voor zevenen zagen jongens, die passeerden, de vlammen nit de eerste verdiepirg slaan en weinige minuten later sloegen uit alle 40 ramen de vlammen. De patroons, die nsast de fabriek woonden, slaagden er in, uit de brandkast, die in het benedengedeelte van het gebouw stond, de boeken te redden. De brandweer tastte de vuurzee aan met acht seotie- en drie stoomspuiten, alle met dubbele stralen van de straat af en door de aangrenzende perceelen, die door de bewoners moesten verlaten worden. Om aobt uur waren beide verdiepingen en een gedeelte van het onderstuk uitgebrand, terwijl de inventaris vertegenwoordigend een waarde van 30.000 gld. aan petten en stroo- hoeden, voor het aanstaande seizoen gereed reddeloos verloren was. Toen konden de handspuiten iorukken, dooh de stoomspuiten bleven werken. Omtrent de oorzaak valt nog weinig te melden. Volgens den patroon waren in de fabriek alle stookplaatsen gedoofd. Men meldt nog, dat de fabriek verzekerd was voor f 24 000, de inventaris en voorraad voor f 54.000. De antomobielspuit werkte voor de eerste maal drie uur aohtereen met goed suooes. Voor twee jaar geleden strandde nabij Noordwijk het van Narvik naar Rotterdam bestemde stoom?ohip Gotland". Hot werd door de firma Zar Mühlen vlot gebracht, kwam alhier binnen en repareerde na lossing. Over het bergloon ontstond een procedure. I waarvan heden de uitspraak alhier heeft i plaats gehad. I Aan de firma Zur Mühlen werd f 35,000 j bergloon toegekend. 8 Febr. Gisterenavond halftwaalf ont moette een sgent van politie in het Zwaans hals alhier drie personen, die groote stukken zink droegen, die later bleken gestolen te zga op het terrein van S. E. Cohen Co. I Bij het zien van een agent wierpen eg het zink weg en zetten het op een loopen. De agent haalde hulp en het Zwaanhals werd afgezet. Toen de ziokdiovea geen uitweg meer zagen, sprongen zij bij de houtzaagmolen «De Ooievaar" alle drie in de Rottetwee zwommen naar de overzijde en verdwenen in de riohting van de begraafplaats. De derde zwom terug naar een havenijs, klom op den wal, vluohtto een woning binnen, en werd toen door de bewoners overgeleverd aan de politie. Alhier werd gisterenavond te half aobt in een smederij in de Wieketraat 7, de smid A. Gilijamse, een man van zeven en veertig jaar, met twee hoofdwonden bewusteloos op den grond gevonden. Naast hem lagen een bonten hamer en een bijlde hamer was met bloed bevlekt. De gewonde werd dadeljjk per raderbaar naar bet ziekenhuis vervoerd. Hij is op het oogenblik nog niet tot bewustzijn gekomen. Door de geneesheeren is schedel breuk geconstateerd. Het onderzoek, dat door de justitie is ingesteld, heeft nog geen resul taat gehad. Wijl in het huis van den smid en in de smederij niets vermist wordt, gelooft men j algemeen, dat hier aan een wraakneming gedaobt moet worden. HeU8den, 7 Febr. Dinsdagoohtsnd ongeveer j 11 uur kwamen de sleepbooteu «Limburgia" met één en «Hcnri VI" met twee schepen j de Maas opvaren bij deze gemeente. Door de groote zandbank, die zich iu het begin van 1 het Hdusdeceohe kanaal heeft gezet, ia men verplicht daar om bet eilandje heen, dat zioh tussohen de vaste brag over de Maas en de j draaibrug van 't Heusdensche kanaal bevindt, den weg te kiezen. Aldus deden ook de beide sleepbooten. i In het rivierbed komende, waar een zeer sterke stroom gaat, brak de sleepstaaldraad van ééa der sobepen. Dit, de rivier afdrijvende, i kwam daarbij tegen één der pijlers van de vaste brug terecht, waarbij het zoo geduchte averij bekwam, dat het spoedig zonk. Met de hnlp van beide genoemde sleepbooten houden de opvarenden worden gered, en het eohip tegen den Zuidelijken wal der Maas worden gesleept, waar het nu even boven water zichtbaar is. Zóó als het in het begia van het Henadensche kanaal is, zóó is het bij de nitmondiog der Dieze bij Crerecoeur, en zoo is het ook vóór Woudriohem. Bovenbedoeld ongeluk zou, zoo goed als zeker, niet zijn voorgekomen, als men door de zandbank vóór het kanaal niet ge noodzaakt ware geweest den omweg om het eilandje te nemen. Zierikzee, 9 Febr. Gisterenavond, even na half vijf, werd in deze gemeente zeer duidelijk een aardschok gevoeld, die vergezeld ging van een onderaardeoh gerommel, dat geleek op een ver verwijderd onwcêr of op het instorten van een groot gebouw. Overal trilden en rommelden ramen en denren. Kort daarra werdeu wee licht en donder waar- genomer, vergezeld van hagel. Dit ia, voor zoover wij weten, de zevende maal dat te Zierikzee een aardbeving is gevoeld. Da oudste mededeeling dateert van 1449. In 1692 duurden de schokken 2 minuten, waardoor de groote toren eenige scheuren bekwam Bij de latere alhier gevoelde aard bevingen werd geen schade toegebraoht. Van een onderaardsoh gerommel, als nu gehoord is, wordt bij de vroeger albisr waar genomen aardbavingea geen meldiog gemaakt. Iu de Soldatenkrant lezen wij het vol- Eampen. 11 Febr. a.s. hoopt de korp. A. Leeuwe, van het le reg. infanterie, gedet. bij het iostr.-bat., alwaar bij sinds ruim 25 jaar belast is met ééa der buffetten in de oantine, zijn 60en verjaardag te vieren. Leeuwe is zeker wel één van de oudste, zoo niet de oudste der korporaals, die nog in aotieven dienst zga, doch wat zijn gezondheid, ijver en nauwgezette plichtsbetrachting betreft, gaat hij voor geen jonger kameraad nit den weg. Geboren 11 Februari 1846 trad hij op 18 Maart 1862 ais volontair bij het instr.-bat. in dienst en werd, na intosechen tot korp.-tit. bevorderd te zijo, wegens lichaamsgebreken ontstaan buiten den dienst, en in dooh niet door den dienst verergerd, op 13 Mei 1863 gepasp. en keerde weder naar zjjn geboorte plaats Zierikzee terug, dooh knapte langzamer hand zoodanig op, dat hij den 7en Mei 1877 weder voor den militairen dienst werd goed- gekonrd en sinds onafgebroken is big ven dienen, zoodat bij, indien bij zulks zoo ver langen, thans onder het genot van pensioen, zga ouden dag onbezorgd en rustig zou kunnen doorbrengen. Dooh hij denkt daar niet aan, en hoopt nog eenige jaren in de oantine van ket instr.-bat., omringd door zga jonge vrienden want allen noemen hom en behandelen hem als hun Paatje in gezondheid te mogen doorbrengen. Leeuwo is sinds 28 Aug. 1896 versierd met een eere medaille ia bro'ts der orde van Oranje-Nassau, en sedert 31 Aug. 1898 korporaal. Dat hij nog vele jaren in ons midden moge zijn, is de wensch van het geheole personeel van het instcuotie-bataljon. Woensdagavond werd door het Leger des Heils in de stampvolle Concertzaal alhier een uitvoering gegeven, waarvan het vertoonen van lichtbeelden, betrekking hebben e op het maatschappelijk werk van het Leger, afge wisseld door het zingen van toepasselijke Heilsliederen op de bekende melodieënde hoofdschotel was. Scheen het aanvankelijk, dat de samenkomst niet ordelijk zou verlcopen, daar een deel van het publiek woelig was, aan de kracht en tact, waarmede de heer J. G. Hoffmann, de leidende officier van de samenkomst, onmiddellijk optrad, is het toe te schrijven, dat gedurende de geheele voorstelling een voorbeeldige orde heerechte, waartoe ook de pakkende verhalen van den heer Hoffmann het hunne bijdroegen. Welk standpunt men ook ten aanzien van het Leger des Heils in neemt, zijn maatschappelijk werk onder de gevallenen zal zeker door ieder hoog gewaar deerd worden. Inzake het ontslag van den ohef der gasfabriek te Wormerveer, den heer Koevoets, is door da afdeeling Laurentius (seotie Gas) het volgende adres gezonden aan den gemeente raad van Wormerveer: Wormerveer, 8 Februari 1906. Edel Achtbare Heerenl Ondergeteekenden verklareD, dat het dicht- zetten der schoorsteenschuiven van een in werking zijnde Generator-oven zeer groot gevaar oplevert voor de bedienende werklieden, en voor de omgeviDg; dat een ontploffing beslist volgen moet, wanneer aldus gehandeld wordt, en wel om de volgende reden, dat de cokes, waarmede deze Generator-ovens gestookt wor den, steeds gassen ontwikkelen, dat daarbij zich voegen door de verbranding de koolzuar- stoffen en tevens de verdamping van het onder in den oven zich bevindende water, welke wordt omgezet in stoom, dat de stoom door de groote hitte opgelost wordt tot watergassen, dat de gevormde kanaalgas zich noodwendig moet verplaatsen wanneer de schoorsteen- schuiven worden dichtgezet zonder de opening van het stook- en schoonmaakvuur te hebben geopend, en dat dan een explosie onvermijdelijk is. Dat deze nu van een zóó groote uitwer king kan zijn, dat het menschenlevens kosten zal, en dat tevens heele groote materieele schade veroorzaakt wordt, dat wij ons niet kunnen verklaren, hoe het mogelijk is, dat een deskundig, normaal mensch er toe kan komen om een werkman, onder zijn bevelen staande, een dergelijk bevel te geven. Wij prijzen ten hoogste het gedrag van den chef Koevoets, dat deze het bevel van zijn directeur Labrijn niet opvolgde, overwegende het groote gevaar daaraan verbonden. Ondergeteekenden spreken de wensohelijk- heid uit, dat de chef Koevoets in alle eer worde hersteld, als een in de praktijk goed gevormd ambtenaar, die in tijden van gevaar goed denkend wist te handelen. Dit alles ver klarende na een door ons ingesteld persoonlijk onderzoek, vertrouwen wij, dat de gemeente raad van Wormerveer goed recht zal uitspreken. Hetwelk doende, Namens bovengen. Vereeniging (sectie Gas), J. H. HEEMSKERK, Voorzitter. P. v. DOGTER. P. A. v. d. VELDE, Secretaris, 3e Oosterparkstraat 26, Amsterdam. Eikerzee. Als technisoh adviseur voor den woningbouw werd in de heden gehouden raadsvergadering aangesteld de Direotie vau het technisch bnrean «Zeeland". Direotenren de civjel-iogenienrs De Mnralt en Haisman. Noordwelle Tijdens het korte maar hevige onweer, dat gisterennamiddag boven ons eiland woedde, werd de molenaar J. S., alhier, bij het verlaten van zijn molen, zooc inig door den bliksem getroffen, dat de reohtt zijde van zijn Iiohaam geheel verlamd werd. Haamstede. De gemeenteraad besloot ata teohnisoh adviseur inzake de uitvcarirg vau de Woningverordeniog aan te atollen het technisoh bureau «Zeeland" te Zierikzee. Bruinisse. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd mede deeling gedaan van versohillende ingekomen stukken. In een besloten vergadering werd het kohier vastgesteld van den hoofdelijken omslag over 1906. Eveneens werd vastgesteld het kohier der hondenbelasting met een aantal van 52 honden. Goedgekeurd werd het bestek der gemeentewerken voor 1906. Een wijziging werd gebracht in de verordening voor het herhalingsonderwijs. Aau den havenmeester werd opnieuw een jaarlijksehe g aiificatie van f50 verleend. Het oude telegraaf kantoor werd wederom verhuurd aan den heer M. Krijger voor het houden van een Zondagsschool ft f 25 per jaar, terwijl de oude directeurswoning op nieuw verhuurd werd aan den heer A. Onderdijk voor f52 per jaar. Nog werd besloten 100 M. straat aan te leggen langs den dijk van af de pastorie der gereformeerde kerk. Stavenisae. In de heden, Woensdag, alhier gehouden gemeenteraadszitting werd vastgesteld het kohier voor den hoofdelijken omslag op f 2600, (het gewone bedrag) en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1