ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 8 Febrnari 190$. (Z ierilizeesclie MIEUWSTUPIIIGEii. Uit Stad en Provincit. Courant). Vereohgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prije per 3 maanden ia f 1,30, franoo per post f 1,60. Noerd-AmerikaTransvaal, Indië enz. reraending eena per week, f 10,— per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8268. nireoteuri A, 7, ZO El LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buiten!, nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regela 10 Cta., kannen uiterlijk tot dea Maandags, Woensdag» en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. RECHTHEBBENDEN op 1 lange loopplank 20 voet), 1 bokkepoot, 1 fokkeboom, 1 scheerhout, 1 dentrap, 1 roeiriem en 9 scheeps luiken, aaugespoeld en gevischt aan den zeedijk va i den Zuidhoek, wordt n voor de' vlertle maal opgeroepen, zich aan te melden bij deu Burgemeester van Zierikzee bij wieu dit strandgoed is aa- gebracht. STRAATMEST. Zijdie alsnog (goed gesor teerde en met beer vermengde NT R .VAT Tl ENT van de ge meente Zierikzee wensclien te boopenkunnen zich daartoe schriftelijk of persoonlijk wen den tot den Burgemeester. Frankrijk. Zonder verder verzet hebben nu in een aantal Parijaohe kerken de wettelijk voor geschreven inventarisatie 2 plaats gehad. Miesohien werkte tot die rust wel mede, dat het juiste tijdstip ditmaal vau overheidswege was geheim gehouden. Van do 120 personen, die Vrijdag werden gearresteerd, zullen 37 gerechtelijk worden vervolgd. De pastoor der Sainte-Clotilde-kerk heeft ontslag gevraagd, omdat zijne gemeenteleden zijn verbod om verzet te bieden niet zijn nagekomen. Het Patijsohe blad Le Figarodat zeker door niemand van anti-kerkelijke gezindheid zal worden verdacht, zegt in een artikel over de ongeregeldheden: »Wij zouden met alle kracht, die iu ons is, de Katholieken willen smeeken, den zoo nutteloozen tegenstand in deze te staken. »H'.t opmaken van dien inventaris is een zeer eenvoudige formaliteit, waarop zelfs de leden der rechterzijde in de Kamer hebben aangedrongen, als een noodzakelijke waarborg, en waarin de Aartsbiaschop van Parijs, nog geen acht dagen geleden, blijkens een offioiëel mandement, berust. «Het betreft hier geen roof. van de kerkelijke eigendommenzij worden óók niet in beslag genomenmen wil alleen vaststellen wat er is, ter voorbereiding van de overdraobt aan de kerkelijke vereenigingen, welke gevormd worden. »Qet is niets meer dan een formaliteit. Waarom komt men er dan zoo heftig tegen op, nu de Paus nog niets omtrent deze zaak heeft gezegd, en de Aartsbisschop van Parijs met zijne geestelijken het voorbeeld van onderwerping geeft?" Aan do Fransche bisschoppen moet nu trouwens door Z. H. den Paus per telegraaf zijn gelast, den Katholieken aan te raden z!ch niet verder te verzttten tegen het inventariseeren der kerken. De Paus betreurt de rumoerige voorvallen, en beveelt den geloovigen aan, hun vertrouwen te stellen op God. Men verwacht nu een herderlijk schrijven van den Parijsohen Kardinaal-Aartsbisschop Rioard in dezen kalmeerenden geest. Ia de voorstad Passy, bij Parijs, woont een rijk, zeer origineel heer in een villa, die midden in een groot park gelegen is, en voorzien van alle mogelijke eleotrische uit vindingen van den laatsten tijd. In een van de laatste naohten kregen inbrekers het idee in bewnste villa, die zij onbewoond waanden, een naohtelijk bezoek to gaan afleggen. Bij 't binnenkomen dnwden zij tegen een denr, wat onmiddellgk een helsch kabaal van eleotrische ballen veroorzaakte. De villa-bewoner, die nog in zjjn laboratorium werkte, merkte dadeljjk, dat er iets niet pluis was, en greep naar een schakelbord. Door 't drukken op een knopjs werd de gansohe tuin eensklaps daghelder verlioht duizenden lichtbloemen straalden aan de hoornen en op de perken en de inbrekers waren door deze onverwaohte verlichting zoodanig versohrikt, dat zij haastig de vlucht namen, in hun angst voor een paar eleotrisoh verlichte standbeelden zoo hard jammerende, dat de geheele buurt op 't gesohreeuw los kwam. Toch gelukte het hun nog, vóór da politie kwam, te ontvluohten, met aohterlating van hun uitstekend onderhonden en zeer oompleet inbrekers-getij, dat de levendige bewondering moet gaande gemaakt hebben van heeren deskundigen der politie. België. Het offioieele Journal de Bnixelles geeft naar aanleiding van de geruchten, als zou Daitsohland in een komenden oorlog met Frankrijk over België's grondgebied willen trekken, de verzekeriog, dat Daitsohland ten eerste zulk eon plan niet heeft en dat boven dien België 66D flink leger heeft, bereid de verpliohtigen tegenover andere mogendheden na te komen. Voor de Brass* lsohe wereldtentoonstelling is de benoodigde som, twee miliioen, bijeen. Te Gent zijn in een buis aan de Zalmvtraat 200 geweren en 20 000 kardoezen gevonden. De wapens blijken verzonden te zija uit Zwitserland. Wat men er mee voor had, is niet bekend. Nederland. Hoek van Holland, 5 Febr. Zaterdag middag raakte bij het binnenzeilen van den Nieuwen Waterweg het Eogelsch fregat «Marshall" met salpeter geladen circa G uur aan den grond. Een zware storm uit het N. N. W. en de opkomende vloed maakten het onmogelijk, dat sleepbooten ter assistentie langszij kwamen. Wel bleven ze in de nabijheid, maar naderen konden ze niet. Do stoomreddingsboot, ijlings in gereedheid gebracht, vertrok spoedig uit de haven, maar ook haar gelukte het niet door do zware branding om het hevig werkende echip te naderen. De «Marshall", aanvankelijk tueeohen «rood 2 en 3" aan den grond geraakt, verschoof hoe langer en meer in Z Z. O. riohting naar de Zuiderpier, waardoor de kans op redding door de omringende oude wrakken er riet beter op werd. De stoomreddingsboot kwam dan ook om 11 uur binnen, maar vertrok een half uur later weer naar buiten, om in de nabjjbeid van het schip te big ven. De naoht passeerde zonder dat het mogelijk was langszij te komen. Den volgenden ochtend (Zondag) zat do «Marshall" in de richting Z. Z. O.N. N. W. Het weer was langzamerhand beter geworden en om half elf 's morgens gelakte het der stoomreddingsboot (bet was hoog water) langszij te komen en de bemanning over te nemen. Gelokkig bleek dat er geen dcoden of ge wonden te betreuren waren en behouden bracht de wakkere bemanning van de stoom reddingsboot de 29 schipbreukelingen aan wal, juister gezegd in de berghaveo. Het was een trotsch en big gezicht voor de inmiddels samengestroomde mensobenmasBa de kleine boot daar zegevierend aan te zien komen stoomen met de driekleur hoog iu top, hel afstekend tegen de looddonkere lucht, als een big teeken van geslaagde redding. De schipbreukelingen werden aan wal gezet en toen ze allen bij elkaar waren, hief één van hen, een oude, grijze zeerob, een spontaan «three cheers for the crew of the lifeboat" aan, (drie hoera'e voor de bemanning van de reddingsboot), waarmee al zijn mede-geredden van harte instemden. Een woord vao hulde voor kapitein en bemanning van de stoomreddingsboot is hier zeker wel op zijn plaats. Ia «Hotel Amerika" werden ze verzorgd, waarna ze te 1.26 per sleecpboot naar Rot terdam vertrokken. Om 315 arriveerden de schipbreukelingen in het Zeemanshuis aldaar, waar intnssohen een maaltijd voor hen in gereedheid was gebracht. Den geheelen dag was hier zeer veel be zoek van bniten. Trams en treinen braohten veel belangstellenden aan. 6 Febr. Het dek van bovengenoemd Bohip is vóór het groot-lnik gebarsten en op gezet. Van de lading, zoover men zien kan, is niets meer aanwezig. Men is bezig met het bergen van den inventaris. Amsterdam6 Febr. Uit goede bron wordt vernomen dat door de Holiandsehe Hypotheekbank een vordering is ingesteld tegen da bezitters der 1551 pandbrieven ad 1000 gulden, die hun door de ex-directeuren LefèvredeMontigry en De Geer wederrechtelijk verkooht of bij hen wederrechtelijk beleend zijo. De vordering strekt tot afgifte der pand brieven, subsidiair schadevergoeding. 's-Gravenhage, 6 Febr. {Eerste Kamer). Bij de heden voortgezette behandeling van de begrooting voor Binnenlandeohe Zaken zeide de Minister, dat hij aan den heer Dojes thans geen herziening van het plaatselijk belastingstelsel kon toezeggen. Aan den heer Hovy beloofde hij bij een volgende begrooting een bescheiden subsidie voor de vereociging ter bestrijding der vallende ziekte te Amsterdam. Het donkbeeld van den beer Van der Fellz, om den termijn vcor de vaststelling van bouw- en woniDgverordünie_$ea te verlengen, werd door den Minister bestreden. In het behng eener spoedige vastetelliLg zijn zoowel Gedep. Staten als de gemeente-bestoren aangezocht. De Minister verzekerde aan den heer Van der Does vooornomens te zijn, gewijzigd of ongewijzigd, terug te komen op den post voor opriohiing van een laboratorium en een administratiegebouw voor den oentralen ge zondheidsraad. O/erwogen wordt de mogelijkheid der instelling van een rgks-ontemettingsdienst. Do bogrootiog is daarop aangenomen. Bij de behandeling der begrooting van Marine oordeelde de heer Van Wassenaar de houding ven den Minister vooralsnog eeniga- zine onbeslist. Hij waarschuwde tegen ophef- fiig van de Amsterdamsohe werf en adviseorde deu Minister jegens den «Matrozenbond" het voetspoor te volgen van Minister Ellis. De heer Rahusen wenschte publioiteit van het rapport omtrent het ongeval met de «Erertseu". De heer Yan Löben Seis sloot zioh hierbij aan, opmerkende dat twijfel ie gerezen of niet op bedenkelijke wijze van hooger hand bevorderd ie de zaak weg te moffelen. De Minister verdedigde zijn opvatting omtrent de taak der Marine en van het maohinekamer-personeel. Door de N.W. stormen der Ratste tijden is Zaterdagochtend met een vervaarlijk geraas de kop van het Zuiderha ven hoofd te Scheve- ningen ingezakt. Da verzakking is uitgebreider dun die van den kop van üetNoórderbavenhoofd, dat nog niet lang geleden hersteld is. Ook thacs zal dezelfde herstellingswijze gevolgd worden, door de roimte onder den boganen grond niet meer op fe vollen met zand, maar met kleiaarde en hout, waardoor het zeewater van de stortzeeëo niet heenzgpelt. Wat het Zuiderbuitenhavenhoofd betreft, zija de kistdammen gereed eu zal spoedig de herstelling van het hoofd zelf worden aanbesteed. Door den ingetreden oostenwind was het water heden ten 12 unr bij hoogtij zoo lasg, dat eenige kotters, welke zouden uitgaan, binnenbleven, en een sleepboot, welke een bomsohuit had uitgesleept, ook door die branding, niet meer terugging, maar naar den Waterweg stoomde. Rotterdam, 5 Febr. Zaterdagnamiddag begaven de reohter van instructie, mr. Polak en diens griffier, vergezeld van den substituut - offioier van jaBtitie, mr. H. M. Cohen Tersaert en een aantal reoherebenrs zioh naar de woniog van den uitgever J. C. Versteeg aan den Beneden-Oostzeedijk no. 59, bij de Yooreohoterlaan. Met behulp van een smid werden een aantal kasten geopend en daarna werden in beslag genomen groote hoeveelheden literatuur voor het buitenland bestemd en van een bizondere strekking, een paar wasoh- manden en gonjezakken vol. Een en ander werd behoorlijk verzegeld en weggevoerd naar het Parket om te die oen als stokken van overtuiging. Door genoemden Versteeg wordt een uitgevers-zaak gedreven, onder den naam van wijlen Jean Bergé, destijds gevestigd aan den Gondsohen weg. Naar gemeld wordt, moet het reeds ge- ruimen tijd de aandacht geitrokken hebben, dat in het buitenland sohaamtelooze prent briefkaarten als anderszins werden geïmpor teerd, die bleken uit Rotterdam afkomstig te zgo. De justitie meent thans do bron gevonden te hebben, die al dit weerzinwekkende vuil rijkelijk over verschillende landen uitstortte, onzen Hollandschen naam te schande. 6 Febr. Hedenmorgen om halftwaalf was de 60 jarige bootwerker J. G., werkzaam op het s.s. «Graphic", liggende aan paal 9 in de Maashaven, toen een leng mot hont hem tegen den rug slingerde, waardoor de man met kracht met de borit tegen de kimmen van het ruim sloeg. De man had oogenscbij olijk geen letsel bekomen en hervatte, na het drinken van een glas water, zijn werk. Drie kwartier later viel hij evenwel plotseling dood neer aan dek. Dr. Wolfson, te hnlp geroepen was van oordeel, dat de man, ver moedelijk door inwendige verbloeding door den val veroorzaakt, was overleden. Dordrecht, 5 Febr. De pogingen om de goederenboot »Brassel" van de reederij J. H. van Swieten, te Amsterdam, dio bij den storm in den naoht van 18 op 19 Januari j.l. iu het Hollandsoh Diep voor den ingang van de Kil vermoedelijk met man en muis is vergaan, te lichten, zijn tot dusver vergeefsoh gebleven. Zooale wij vroeger mededeelden, ia de boot in da nabijheid van Willemsdorp gezonken in een diepte van circa 8 Meter. Door duikers werd vastgesteld dat het schip, vermoedelijk teDgevolge van te zwareo deklast, op zijde lag, halverwege op 08n zandrug, zoodat de voorsteven omhoog stak en de achtersteven met het sohroefraam in het zand, terwijl de luiken nog gesloten waren. Met het oog op het onstuimige weer, dat bij zuidelijke winden het water ter plsat6e zeer woelig msakt, kwam het aan de firma P. Hoebee, te dezer Btede die het lichten heeft aangenomen, ongeraden voor, dat werk. op de andere gebruikelijke manier met sohepen te verrichten, maar hoopte zij dat te kannen doea met behulp van bokken. Door daikers werden kabels onder de boot gebracht, maar twee der grootste bokken bleken niet in staat bet gezonken sohip boven te brengen. Wel kwam er aanvankelijk zoo veel beweging in, dat het meer vlak kwam te liggen, zoodat besloten werd te traohten met grooter kracht de poging te herhalen. Iamiddels is er echter door de echuring zooveel zand tegen de kiel gedrongen, dat het berghout de houten rand rond de boot bgna daaronder bedolven was. Maandagoohtend nu is eeu derde bok bij de plaats des onheils gebraoht en bij vrij gunstig weer de poging tot lichten herhaald. Ofschoon er een licht- kracht van te zamen 130 ton werd aangewead, terwijl boot en lading bijeen nog geen 100 ton wegen, was er echter niet de minste beweging in het sohip te krijgen, waaruit men afleidt dat het ruim vol zand is geloopen. De poging is dau ook opgegsveD, zoodat tbane zal worden beproefd de boot met behulp van liobtersohepen in veiligheid te brengen. Van de lijken der vijf opvarenden is nog nieiu hoegenaamd bekend. Dinteloord. In de gehonden openbare raadsvergadering van Zaterdag j 1. werd besloten het verzoekschrift van de onderwijzers tot verbooging van huone jaarwedden, om te kannen voorzien in do pensioenwet voor weduwen en weezen, waarvoor zij van hunne jaarwedden 5 pCt. moeten bijdragen, mot 7 tegen 3 stemmen van de hand gewezen. De muziekvereeoiging »Exoelsior" zal 12 en 13 Febr. as. een uitvoering geven in het «hotel Koopmans Welvaren" van den heer P. M. Vlamings alhier. Het belooft een zeer mooie uitvoering te zijn: 1 prachtig drama en 2 blijspelen. Den spelers een goed suooest Steenbergen. Dezer dagen ging de brievenbesteller Van Ertem naar de buitenwijk. Buiten komende hoorde hg hulpgeroep. Bij onderzoek bleek, dat er een oude man van ruim 80 jaar te water lag. Hij hielp hem op het droge. Thans is de man levensgevaarlijk ziek. Zierikzee, 6 Febr. Maandagavond ver gaderde ten huize van mej. de weduwe Kanaar het Departement Zierikzee der Maat schappij van Nijverheid. De Voorzitter, de heer Ch. W. Vermeys, deelde mede, nad&t de vergadering door h8m geopend was, en nadat de notulen door den secretaris, den heer H. J. van Nouhnys, waren voorgelezen, en door de leden goedgekeurd, 1°. dat mej Valeton, leerares in de Engelsoha taal aan de Hoogere Burgerschool alhier, als lid was toegetreden, die hij van harte welkom heette; 2°. dat den 26sten Febrnari als spreker in dit Departement zou optreden de heer Kool. die tot onderwerp gekozen had «de Luikscbe tentoonstelling", terwijl daarbij lichtboelden zullen vertoond worden. Daar het onderwerp voor dames bizonder gesohikt is, zoo stelt de Voorzitter voor het Beetonr te maohtigen dames op dien spreek- avond te introdneeeren. De gevraagde maohti- ging wordt verleend. Tot het nazien der rekening van den ponniogmeester worden benoemd de heeren Meylink en Polak. Alsnn werd het woord gegeven aan den j heer S. J. Ph. Regensburg, die een lezing I hield over «Micro-Organismen", (kleine lovendo j wezentjes). In zgo inleiding zeide spreker, dat over dit onderwerp reeds vroeger door j dr. Van der Hoeven in dezen kring gesproken 1 wfts: wat hem te laat ter oore was gekomen, j Daar eohter in de laatsta jaren het Departe ment tal van nieuwe leden gekregen heeft, en een opfriusohiog voor de oude leden ook haar nut he-eft, zoo zag hij er geen bezwaar in, dat hetzelfde onderwerp nogmaals in dit i Departement behandeld wordt. Na het ver schil tusfeben organische- en anorganische stoffen te hebben uiteengezet, en besproken te hebben den verrekijker, waarvan de uit vinding wordt toegeschreven san de Middel burgers Hans Lippersbei on Zaoherias Jansen, deelde hg mede, dat door het mioroscoop'tal van levende wezentjes werden waargenomen, waaraan men later namen gaf. Met voor beelden aan de historie ontleend etaafde spreker, dat men reeds in de oudheid van bet bestaan van micro-organismen afwist. Maar hoe ontstaan ze? Hierover was veel meeningsversebil. Een leermeester van Alexander de Groote beweerde, dat door het rotten van doode organische stoffen levende wezentjes ontstaan. Anderen hadden weer andere opvattingen. Van de Broek vroeg zioh af, hoe komt het, dat bepaalde stoffen rotten. Hg kwam eerst tot de conclusie, dat de lueht er de oorzaak van is, maar vond tooh in de bestanddeelen van de laoht geen oorzaak van rotting, zoodat bij op zijn ooDolneie terugkwam. Pasteur kwam tot het besliste resultaat, dat de lucht zelf niet de oorzaak van rotting ia, maar dat er mioro- organismen bijkomen, zoodat de organische stoflsn gaan rotten en bederven. Tengevolge van de leer van Pastenr ontstonden ver- sobillende takken van nijverheid om vleesob, groenten enz. te conserveeren. Men wist nu zgo voedingsmiddelen voor bederf te vrijwaren. Ook is door het stelsel van Pasteur de wijn- ziekte uit de wereld gebraoht. In sommige gevallen maken wij zelfs micro-organismen om ze te kannen bestadeeren, teneinde ze des te beter te kunnen verdelgen. Ook maakt men zo soms, om sommige mensoben voor bepaalde ziekten te behoeden. Hoe maakt .men ze? Men neemt daarvoor doode organieohe stoffen, en wel die het snelste rotten. Overal waar voedingetoffen zijn, komen micro-crganismen voor; wear gene ontbreken, zgn deze niet te vinden. Zoo komen zg op toppen van bergen niet of slechts bij uitzondering voor, gelijk een wetenschappelijk onderzoek geleerd heeft. Ook komen zij niet voor in het lichaam van gezonde mecschen en dieren. In West-Europa mist men de gevaarlijke soorten. De bacillen van cholera, pest en berri-berriezij komen hier niet, of sleohts bij uitzondering voor. Daarentegen zgn zg in Egypte en China overvloedig aanwezig. Zonlicht is de geduohtste vijand van het micro orgaDhmo. Sluit dus niet uw vertrekken voor het zonlicht. Ook de droogte is een vijand van het mioro-organisme. Men boude dus de vertrekken gosd droog. Hierop werd gepauseerd. Na de pauze werd eerst door de commissie, die belast was met het nazien der rekening, verslag uitgebracht, en daarin tot goedkeuring er van geadviseerd. De rekening sloot met een nadeelig saldo van f 64 155. Vervolgens zette de spreker zgo rede voort, soheteend den invloed van de mioro-organismen op mensch en dier. In 1840, maar vooral in 1860 was de toestand van de zijde-Industrie in Frankrijk slecht. Aan Pasteur werd door de regeering opgedrsgen een onderzoek naar de oorzaak daarvan in te stellen. Hij begaf zioh met dit doel naar Lyon, en bevond in de liohamen van vele zijderupsen kleine puntjes, die de oorzaak, waren dat de zjjde niet deugde. De rupsen, die dit envel hadden, werden onschade lijk gemaakt. Zoo werd ook in het bloed van aan miltvuur gestorven beesten, een ziekte, die vooral in Frankrijk veel voorkwam, kleine staafjes ontdekt. Het bloed was kleverig, en j stolde niet. Veel vee stierf aan die ziekte, on wel tot een waaide van roim zeven miliioen francs De staafjes waren de oorzaak van die ziekte. Dit bleek hieruit, dat als men die staafjes inspoot onder de hnid van een gezond stak vee, dit ook miltvuur kreeg en daaraan stierf. Men zooht nu naar een middel tot verdelging van die staafjes, en gelijk Jenner de pokstof vacoioe had ontdekt, zoo ontdekte Pasteur de vaccine tegen miltvnur, die nu ruim in Frankrijk wordt toegepast. In 1885 werd door denzelfden Fracschen geleerde de vacoioe tegen den beet van dolle honden ont dekt, tengevolge waarvan in Pa»ijs, Berlijn en andere plaatsen instituten tegen den beet van dolle honden gevestigd werden. In Frankrijk was indertijd in groote zieken huizen het sterftecijfer van geopereerden ver bazend hoog. Hoe grooter de ziek'wbuiVn, des te hooger 't sterftepercentage. Ir Engeland was dat anders. Daar werden de geopereerden met grootere reinheid behandeld. Een Enge l?ch doktor kwam tot de ontdekking, dat het j hooge sterft-cijfer in Frankrijk daaraan was I toe te schrijven, dat bepaalde smetstoffen werden overgebraoht door de handen en vingers

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 2