ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Dinsdag 6 Februari 190$. (Z ierilizeesclie Cour an t). Hoofdslijke Omslag en Pacht. Vloedplanken. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad «n Proviacia. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franoo per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,— per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8267. Dlreoteuri ar. DEI LOOZE, A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buiten!, nieuws. Advertentiënvan 13 regel. 30 Cta. meerdere regel. 10 Cta., kunnen uiterlijk tot dea Maandag., Woensdag, en Vrijdag, middags 2 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. De aangeslagene» in d»n H00FDE- LIJKEN OMSLAG, de PACHTERS en anderen die bet aan de Gemeente verschuldigde over 1005 nog niet heb ben voldaan, worden aangemaand, ter voorkomiug van vervolg ng, het achter stallige ton spoedigste aan te zuiveren. Zierikzee, 5 Februari 1906. De Gemeente-Ontvanger, H. E. BEELAERT8 VAN EMMICHOVEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken beke d, dat zij, die voor eene aanstelling tot helper bij de bediening der gemeente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dage lijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zijn de navolgende beloo ningen verbonden: bij lioojye vlnedon f 0,50 per uur, en bij schouwing f 0,25 per uur. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente bouwmeester. Zierikzee, den 5 Februari 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Amerika. Mies Alice Roosevelt, de doobter van den president der Vereeoigde Staten, krijgt bij gelegenheid van haar huwelijk met Loagworth heel wat kostbare geschenken. Haar verlovingsring bestaat uit een aantal groote diamanten. De jawelier, die den ring verkocbt, wil den koopprgs niet noemen, doch verklaart, dat het een ring is van geweldig groote waarde. Ia het Witte Huis te Washiogton zijn reeds huwelijksgeschenken ontvangeD. waar onder verscheidene gouden presenteerbladen. Het heet, dat de mikado van Japan door den nieuwen Japansohen gezant bij de Ame- rikeansche Unie een kostbaar cadeau laat overbrengen. De Amerikaanache ambtenaren op de Filip pijnen hebben eveneens zeldzame en dure dingen gezonden. De gesohenken van de familie Rooaevelt en van de familie Longworth zullen uitslui- tend uit juweelen bestaan. De totale waarde der huwelijksgeschenken zal een groot vermogen nabijkomen. Voor de reoeptie bij het huwelijk zullen 5000 uitooodigiogen verzonden worden. De nitnoodigiogskaarten dragen een gouden adelaar, het partioaliere zegel van den president, dat bij sleohts gebruiken mag, zoolang hij zijn ambt bekleedt. Het heeft de aandacht getrokkendat de vorm der uitnoodiging eenigezina afwijkt van den gebruikelgken. Tot dusver laidde het op uitnoodigingen»De heer en mevrouw Roosevelt hebben de eer" thans heet bet op de kaartenhebben het genoegen". Bovendien staat io een hoek van de kaart niet als tot dusver »R. s. v. p." (Réponse s'il vous plait), doch in onverkort EogelschAntwoord verrooht". Men zegt, dat dit is gesohied met het oog op gasten, die de Fransche taal niet machtig zijn. Oostenrijk. Ia de Schottenfelderkerk te Weenen werd Vrijdag een predikatie voor kioderen gehouden. Tweeduizend kinderen waren bijeengekomen en eenige volwassenen. Piotseliog kreeg een vrouw een hevig zenuwtoeval. De kinderen, die dioht bij haar zaten, schrikten en begonnen wild te gillen. Ia den tijd van een oogenblik was er een paniek uitgebroken. Allen tegelijk stormden deze naar de deur.- De kleinsten raakten onder den voet en, niets ontziend, liepen de anderen over de lichaampjes heen. Toen de kalmte was weergekeerd, bleek het, dat er ééa kind gedood was, terwijl er vjjf anderen stervende waren. Dertig kinderen waren zwaar gewond. Engsland. Io Engeland ii alweder een tunnel-drama voorgekomen. In den tannel bij Redditch, op den Midland- spoorweg, is een inwoner van Redditch dood gevondeö, met verbrijzeld hoofd. Het is echter niet zeker, of men hier weder aan een moord moet denken, dan wel of het een geval van zelfmoord is. Rusland. St.-Petersburg, 3 Febr. Het Petereborg- sohe Telegraaf agentschap meldtdat de commandant van de stad Petersburg het vei bod heeft ingetrokken tegen politieke en Ui?o':hö veretnigiugen. Dtze zuilen thans veroorloofd zgo, onder de bepalingen van het reglement, dat op 25 Ootober werd afge kondigd. Frankrijk. Parijs, 2 Febr. De prefect van politie, vergezeld door Republikeinsohe gardes, pojitie- agenten en tamboers van de garde, liet drie- maal sommeeren vóór de kerk St.-Pierre du Gros Caillou en gaf daarop aan de brandweer last de deur met bijten in te slaan. Uit de kerk werd met revolvers geschoten. De gardes vernielden eenige nit stoelen opgeworpen barrioadon. De prefeot beval de brandspuiten te doen aanrukken, en door het dak in de kerk te spuiten. Er werd met allerlei dingen geworpen en tal van betoogers werden gekwetst. De Republikeicsche garde te paard maakte met de blanke sabel oen charge op den hoek van de Rue Maillart. Zonder zich te laten weerhouden door de revolversohoten en de versohillende projectielen, die hun naar het hoofd werden geworpen, riohtten de brandweermannen een aantal slang- pijpen op de belegerden. Een plank viel tegen een brandweerman aan, waarop deze van de ladder viel, en een been brak. Alle denren, die niet werden geopend, werden met bijlslagen stukgehonwen. Tienduizend perronen stonden om de kerk, toen de stedelijke garden deze binnendrongen een groot aantal gewonde en gearresteerde betoogers kwam droipnat voorbij, met ge schoorde kleederen ea bebioed gelaat. Eindelijk kwam de vertegenwoordiger van den fiicus binnen, de inventarisatie, begonnen na een protest van den pastoor, duurde sleohts eenige minuten. Een groot aantal personen is gearresteerd of gewond. De orde was om kwart voor zessen hersteld. België. Brussel, 2 Febr. De Kamer nam ia eerste lezing het wetsontwerp voor het patent'eoht aan, dat een htffiog van 2 pCt. toestaat op buitenlandsche maatschappijen, die in België opereeren. Nederland. Leeuwarden, 2 Febr. Mr. P. J. Troelstra is in de plaats van zgo vader benoemd tot directeur der Onderlinge Brandwaarborg- maatschappij vNcsrlandia" alhier. Volgens de Leeuwarder Crt. zal mr. P. J. Troelstra, wegens zgo benoeming tot diieoteur van uNeerlandia", vermoedelijk voor het lid- maatsohap der Tweede Kamer bedanken. Amsterdam, 3 Febr. Een 2 jarig kindje is ia een wonitg van de Oostenburger middenstraat nit het raam van de derde ver dieping gevallen en was onmiddellijk dood. Wormerveer, 2 Febr. De gemoederen alhier zgo zeer bewogen. De reden daarvan is. dat de ohef van de ga»fabriek, de heer Koevoets, (geb. te Zierikzee), is ontslagen. Deze heeft n.l. bij de raadscommissie voor do gatfabriek een sobrijven ingediend, waarin hij een vijftiental beschaldigingen heeft neergelegd ten nadeele van den directeur der gasfabriek, den heer Labrijo. De twee hoofdbeschul digingen zgo, dat de directeur zich eohuldig maakt aan misbruik van sterken drank, en dat bij somwijlen bevelen geeft, waardoor het belang der gemeente en de veiligheid der werklieden in gevaar worden gebraoht. Koevoets deelde b.v. mede, dat hem door den directeur was gelast een schuif dioht te maken, en dat bij geweigerd had dit bevel uit te voeren, omdat hij van oordeel was, dat dientengevolge de oven kans liep te springen. De gaeoommissie heeft toen Koevoets bij zioh ontboden en hem gewezen op het gewicht zijner beschuldigingen, die bij zon hebben te bewijzen. Ook de directeur, die tevens seoretaris der gascommissie is, werd door haar gehoord en het resultaat van het onderzoek was, dat de gasoommiseie meende, dat de door Koevoets gesohreven beschuldigingen niet voldoende zgo bewezen en dat de directeur geheel bevredigende inliohtingen heeft verstrekt, waarom Koevoets werd aangezegd, dat zgo verhouding tegenover den directeur van dien aard was geworden, dat hij onmogelijk gehandhaafd kon worden, en hem de raad werd gegeven binnen 3 dagen ontslag te vregeD, hetwelk hem dan eervol zou worden verleend. Koevoets heeft aan dien wenk geen gevolg gegeven, en is daarna zonder vorm van proces ontslagen. Kcvoets begeert, dat directenren der gasfabrieken te Zaandam en Krommenie hebben verklaard, dat het dichtmaken van de schuif wel degelijk gevaarlijk was geweest, terwijl de vertegenwoordiger van de firma K'öane en 'n paar werkliaden, die aan den oven werkzaamheden hadden te verrichten, mondeling en echrifceljjk hebben verklaard, dat h6t sluiten der schuif geen gevaar opleverde. Men heeft er zelfs de proef van genomen, waarmede eohter de omwonenden van de fabriek alles behalve gediend waren. Een ontploffing is niet gevolgd, doch van andere zijde wordt beweerd, das de schuif niet geheel gesloten kon worden, zoodat er altijd een openiog bleef. Een stout en moedig itnk heeft nadat Koevoets ontslagen was, het personeel der gasfabriek uitgehaald. Ia een openbaar sohrgven, onderteekend door den voorman A. Rezee, hobben zij n.l. verklaard, dat de ohef Koevoets niet in de gelegenheid is geweest, zgo beschuldigingen waar te maken, omdat alle werklieden door 'hem als getuigen zijn genoemd, en niet sis zoodanig zgo gehoord. »Waren wij gehoord", zoo sohrgven de gasbewerkers, »dan had de gaeoommisaie een »heel ander inzicht van de zsak gehad en »was de chef Koevoets niet onrechtvaardig »outslegen geworden. Gaarne zijn wij bereid, »om aan de bevoegde autoriteiten io dezen Dnadere inlichtingen te verschaffen". Een dergelijk sohrgven hebben sjj, naar beweerd wordt, ook tot den gemeenteraad gericht. Is het wonder, dat, waar de feiten zoo staan, de gemoederen fel bewogen zijn? Woensdagavond werd daa ook alhier een groote protestvergadering gehouden, welke bijgewoond werd door een zeven- k aoht- honderd personen. Twee zalen waren geheel gevuld. Allereerst zette de heer mr. M. Mendele, gemeenteraadslid te Zaandam, de boven genoemde feiten nader uiteen, terwijl daarna de heer M. van Hinte, van Rotterdam, algemeen secretaris van den Bond van Gemeentewerkliedenernstig opwekte tot organisatie en tot een staren in de riohticg tot verzekering van de rechtspersoonlijkheid van de gemeente-ambtenaren. Met donderend applaus werd een motie aangenomenwaarin geprotesteerd wordt tegen de verregaande luchthartigheid, waar mede de zaak is behandeld en tegen het ontsleg, aan Koevoets verleend. Verder wordt er in aangedrongen op een hernieuwd, degelijk en naawgezet onderzoek en de dringende noodzakelijkheid uitgesproken, dat zeer spoedig de rechtspersoonlijkheid der gemeente-werklieden worde geregeld. Deze motie zal aan den gemeenteraad toegezonden worden. De vergadering werd o.m. ook bijgewoond door een paar raadsleden. Slechts ééa der aanwezigen verklaardo zich tegen de motie, bewerende, dat hg indertijd onheusch door Koevoets bejegend was. Een ander resultaat der vergadering was, dat te Wormerveer een organisatie van gemeente-werklieden is tot stand gekomen, met aanvankelijk 17 leden. 's-Gravenhage, 3 Febr. {Eerste Kamer). Ia de heden gehouden zitting werden de algemeene beschouwingen over de staatsbe- grooting voortgezet. De heer 't Hooft, volhardende bij zgn betoog over het geval Krans, waardoor z. i. de geest van att. 53 der Grondwet wordt gesohonder, wees op uitlatingen in het voorloopig verslag ten bewijze, dat hij in zgn afkeuring niet alleen staat. Wil de regeering eobter met zekerheid het gevoelen der kamer hebben, zij lokke een motie nit, b.v. van den volgenden inhoud: De kamer, van oordeel, dat inzake het verlof van minister Kraus 's lands belang niet be hoorlijk is behartigd, gaat over tot de orde van den dag". Tijdens het ministerie-Heemskerk in 1875 is een soortgelijke motie aangenomen, zonder dat de regeering zioh genoopt gevoelde heen te gaan. Spreker oonstateerde, dat ook zgn motie I geen politieke strekking bad. De heer Van Houten aohtte grondwets herziening voor kiesrechther vorming onnoodig en handhaafde zgn bezwaren tegen het gaan in vreemden dienst door minister Kraus. Het beste ware, dat de heer Kraus ontslag nam en zgn plaats tot zijn terugkeer werd open gelaten. Waar de Tweede Kamer spoedig bijeenkomt, aobtte spreker voor een votum der Eerste Kamer geen reden. Minister De Meester betoogde, dat de be zwaren tegen het verlof aan den heer Krans alleeD van practisohen aard waren, en die bovendien zooveel mogelijk zullen worden ondervangen. De regeering zal geen motie uitlokkenwil de Kamer een motie, dat is haar zaak. Eerst na de indiening er van zou de regeering zioh kunnen uitspreken. Na een nader antwoord van Minister Rink zgn de algemeene beschouwingen geëindigd. Hoofdartikel 1 en 2 zgo goedgekeurd. Bij de behandeling der begrooting van Buitenlandsche Zaken bepleitte de heer Woltjer aansluiting bij de Berner-conventie. De heeren Yan Weideren Rengers en Michiels van KeBsenich droegen aan op aan stelling van een Rijkszuivelconsulent te Londen. De heeren Ho*y en Baltman achtten de behartiging van den landbouw meer in 't al gemeen coodig. De heer De Jong wilde de behartiging der belangen van den landbouw aan den consulairen dienst overlaten. De Minister verzekerde, dat hij met den heer Yeegens ten dezen aanzien overleg zal plegen. De begrootiog van Buitenlandeche Zaken is daarop aangenomen. Naar de Haagsche Courant verneemt, zou dr. Brants, het Tweede Kamerlid voor Ede, zgn zetel willen afstaan aan dr. Kuyper, wanneer deze van zgn buitenlandsohe reis zal zgo teruggekeerd. Rotterdam, 3 Febr. Gisteren werd in ééa der ao&tö-ranga bételu alhie? aaogehoudon een deftig gekleede Duitsoher, 24 j »ar, A. F. genaamd, die daar goede sier maakte, terwij! het tevens de aandacht trok, dat hij veel aaogeteekende brieven kreeg, blijkbaar met het doel, het vertrouwen van hotelhouder en bedienden op te wekken. Bg fouilleering bleek, dat bij geen cent op zak had, alleen nog een paar bewgzen voor aaogeteekende brieven. Geboeid werd hg door de politie naar 't postkantoor geleid, om de aaogeteekende brieven af te halen, welke sleohts een stnk waardeloos papier bleken te bevatten, terwijl hg ze zelf aan zgn eigen adres had gestuurd. Hij is voorloopig naar het huis van bewaring overgebracht, en zal waarschijnlijk over de grenzen worden gezet. Dordrecht, 3 Febr. Hedenochtend om streeks 7 uur ie onder Barendrecht een ernstig ongeluk gebeurd. De koopman in gebak, P. O aborg uit Rotterdam, die geregeld de weekmarkt alhier bezoekt, en ook thans met zgo geladen wegen op weg daarheen was, werd onder Barendreoht door de stoom tram aangereden, toen bij den overweg wilde oversteken, met het gevolg, dat zgn wegen geheel vernield werd, en O. en diens vrouw verwondingen opliepen. De man kon te voet haiswaarts keerende vrouw sohgnt ook inwendig gekneusd te zgo. Het paard werd een been afgereden. Het bezoek der week markt moest ratuurlijk aohterwege big ven, wat de sohade nog aanmerkelijk verhoogt. Zierikzee 5 Febr. In de Vrijdagavond ten huize van mej. de wed. Kanaar ge houden vergadering werd door het Comité voor de Haisvlijttentoonstelling besloten deze te honden op den 22, 23, 24 en 25 Mei. Het aantal deelnemers aan de tentoonstelling is tot 425 gestegen. Naar wij met innig genoegen vernemen, heeft de partiouliere audiëntie, verleend door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aan het Tramoomité Brouwers haven— Burgb, tot een vrij gunstig resultaat geleid. Zgn Excellentie heeft namelijk de toe- zeggivg gedaan, dat het gevraagde rentelooze voorschot op de Begrootiog van 1907 zal worden gebraoht, en dat, indien belanghebbenden medewerking verleenen, er alle kans bestaat, l dat binnen een paar jaar de tram in ex loitatie I zal worden gebraoht. Tot tijdelijk opziohter aan de sluiswerken te St.-Annaland ie benoemd de heer F. de Roo, van Ouwerkerk. Wij ontvingen de Jannari-aflevering van 't veelgelezen maandelgksoh tijdschrift Op de Hoogte, dat lu zgo derden jaargang is ioge- I gaan. De aflevering ziet er wat het uiterlijk gewaad betreft, mooie letter, fraai papier, en artistieke illustraties, weer keurig uit. En wat den inhoud aangaat, men vindt er in van alles, zoodat men geregeld op de hoogte blijft van hetgeen op elk gebied voorvalt. Aan de samenstelling van dit actueel, onderhoudend tijdeohrift wordt zeer groote zorg besteed, zoodat wij niet te veel zeggen, wanneer wij verklaren, dat dit maandschrift in Nederland het beste is, dat wij van dien aard kennen. Wij raden een ieder aan een abonnement op dit lijvig maandsohrift te nemen, dat aan het einde van het jaar een nuttigleerzaam praohtwerk vormt, waarin men vaak gaarne ter verpoozing leest. Het abonnement bedraagt jaarlijks sleohts f 5. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN, bij 's-Rijka KustverlichtiDg te Westenschouwen, gedurende de maand Januari 1906. Ia de maand Januari viel alhier in 15 regendagen bij 18 aftappingen 84,7 m.M. regen water, tegen 12,1 m.M. in dezelfde maand van 1905. Verder werd genoteerd 5 maal vorst; 8 maal nevel2 maal mist1 masl sneeuw 1 maal ijzel en 1 maal weerlioht. De luchtgesteldheid was6 maal helder 13 maal lichtbewolkt7 maal bewolkt; 11 maal zwaar bswolkt; 19 maal betrokken. Windrichting: 4 maal Noord, 1 maal N.O., 1 maal Oost, 4 maal Z.O.2 maal Zuid, 13 maal Z.W.22 maal West, 8 maal N.W. Hoewel het stormsein 9 maal werd ge- hesohen, hadden we toch maar 7 maal storm- aohtigen wind aan te teekenen. Rene880. Vrijdagavond gaf het fanfare- oorps »Luotor et Em9rgo", dat vóór ruim een half jaar alhier werd opgeriohteen welgeslaagde uitvoering. Wij schrijven wel geslaagd", want de beperkt#? kraohten en den zeer korten tgd van oefening en voorbereidiog in aanmerking genomen, werden de gespannen verwachtingen niet beschaamd; de uitvoering is boven allen lof verheven. De eerste kennismaking met ons fanfare corps is ons, wij kannen dit ook wel sohrgven nit naam der talrijke menigte, die de zeer mooi versierde zaal volde, zeer aangenaam geweest Het bleek ons terstond, dat de muzikanten tamelijk goed geschoold waren, en dat er vrij zuiver en met vasten toon gespeeld werd. Hoe kan het ook anders? Waar de ijverige directeur zij o beste krachten wijdt bg het instudeeren der versohillende stukken, en waar de heer R., die zelf een nitetekend speler iv, zijne krachtige, zeer ge waardeerde hulp verleend, de muzikanten onderricht, en ti nk leert {drilt zouden wij haast sohrgven) daar moeten de jongelui wel vooruit in kennis en liefde voor de muziek 1 Spreken wg over de uitvoering der stukken, dan mag men niet ontveinzen, dat de drie op het programma voorkomende nationale liederen niet meer dan dragelijk werden ge speeld. Het »Wij leven vrij!" was wel de beate, de meest gevulde van de drie. Wat de andere stukken betreft, daarover zgn wij uitbundig met onzen lof Nos. 6, 8, 9, 10, 13 en 14 werden voortreffelijk gespeeld. De stille aandaobt en het daverend applaus, dat den spelers voor die nummers ten deel viel, zgo de welsprekendste bewijsen. Gaarne willen wij ook nog erkennen, dat de opgewektheid en vroolijkheid op dezen avond io niet geringe mate werden verhoogd en onderhouden door het liefelijk gezang der leden van de gemengde zangvereeniging. Is het wonder, dat de geaobte burgemeester, eere voorzitter der beide verecnigingen, z:ch gedrongen gevoelde een woord van hartelijken dank te riohten tot de leden van »Luctor et Emergo" en de zangvereeniging, die zioh elk op hun wijze verdienstelijk hadden gemaakt door het schenken van een genot- vollen avond? Met den vurigen wensoh, dat »Luotor" door woreteleo, waardoor moed zeer bevorderd en kraoht sterk ontwikkeld wordt, eenmaal aan alle voorkomende moeielijkheden en dreigende gevaren zal ontkomenhopende dat de vereenigiog steeds in bloei zal kunnen toenemen, en met een opwekking aan de ingezetenen om Renesse's fanfare flink te steunen, en baar voortdurende belangstelling te toonen, besloot spreker zijne speech. Yan een geanimeerd bal kon door de volte der zaal weinig of niets komen. Tot laat in den nacht bleef men zeer gezellig bijeen. Een nabetrachting der genoten vreugde i Reneese. Zondag was het 15 jaar geleden, dat onze burgemeester, de heer F. D. A. baron Yan Boetzelaer zgo intrede deed in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1