Zaterdag 3 Februari 1906, "reclamesT (Z ierib.zeesch.e Cour an t). Eerste Blad. Kadaster en Grondbelasting. Algemeen JJvsrzicht. Uit Stad sw Provisoir ZIEÜIKZEESCHE NIEUWSBODE. Versohgnt DINSDAG, DONDERDAG at ZATERDAG. De prgs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poat 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, India enz. verzendng ■eaa por «ook, f 10,per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8266. Dlreoteuri A, DE LOOa&B. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertontiënvan 13 regela 30 Cta. meerdere regela 10 Cta., kannen aitorlpk tot dea Uaandage, Woensdags en Vrijdags middags 0 are bezorgd «orden. GrooU letter wordt naar plaateruimte berekend, Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresse'ïren aan A. Fbünkel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels 75 ets Elke regel meer lö ets, öe Drukkerij van R. W. J. 0C11T- MAN, Papiermagazijn, Appelmarkt, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Drukwerk, als: VisitekaartjesIluwe- lijkskaarten, Nota's, Iiwitantiën, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigaren zakjes, Banketzakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. Zijdie alsnog goed gesor teerde en met beer vermengde STRAAT EST van de ge meente Zierikzee wenschen te iKoopen. kannen zich daartoe schriftelijk of persoonlijk wen den tot den Bargemeester. Oproeping tot den werkelijken dienst. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op een schrijven van den Commissaris der Koningin van 30 Januari j.l., A no! 392, 3e afd N M.; Roept bij dezen op den als soldaat opgetreden verlof ganger van de gemeente Zierikzee der lichting 1901, beboorende tot het 3e regiment infanterie, Johannes van «lor Wielen, woonachtig te Rotterdam, om op grond van artikel 431 der militiewrt 4901, voor den tijd van zes weken in weikelijken dienst te komen. Mitsdien zal bij op SO Februari 190G, vóór 4 uur namiddag, bij zijn korpi te Middelburg aanwezig moeten zijn, voorzien van de hem bij zijn ver trek met verlof medegegeven kleeding- en uitrusting stukken, van lija zakboekje en van zijn voor vertrek afgeteekenden verlofpas. Aan b'doelden verlofganger wordt onder het oog ge bracht, dat, zoo hij in gebreke blijft op den bepaalden tij I onder de wapenen te komen, hij bij latere opkomst zooveel langer in dienst zal gehouden worden. Eindelijk wordt hij geweze r op art. 433 der Militie- wet, volgens hetwelk de veilofganger, die niet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst voldoet, als deser teur zal worden behandeld. Zierikzee, den 4 Februa-i 4906. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op a't. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82), betrekke'ijk de Grondbelasting; Maakt belfond: dat de staten no. 75, houdende opgaven der uitkomsten van de kadastrale meting en schatting dezer gemeente, over het dienstjaar 4906, van heden af, op de uren dat de Secretarie geopend is, gedurende dertig dagen voor belanghebbenden op de Secretarie dezer gemeente ter inzage zijn nedergelegd, en dat irgevolge art 46 der bovenaangehaalde wet, binnen dertig dagen na den dag dezer afkondigiüg, door belanghebb°nden, ten koste van ongelijk, io een aan de Gedeputeerde Staten gericht verzoekschrift (op ongezegeld papier), hermetiDg of ber- schattiDg kan worden gevorderd. Zierikzee, den 2 Februari 4906. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De revolutie ie voor het oogenblik tegen den grond geslagen, en de contra-revolutie troont in volle glorie, haar victorie vierend met executies, verbanning naar Siberië, en gevangennemingen. De krijgeraden hebben volop werk. Zij maken korte matten. Het parool bij hen is fueileeren. Zoo een revolu tionair, die doodgeschoten ie, etaat niet meer op; bij kan geen kwaad meer doen, denken de officieren. En wie niet doodgeschoten wordt, verbant men naar Siberië Daar gaan zij, aan elkaar gebonden, en voottgeduwd door de bajonetten van rnwe soldaten, de gedeporteerden zij die streden voor de vrijheid. Waar moet men ook heen met al die gevangenen I Daar moet tooh ruimte gemaakt worden voor anderen. De gevangenissen zijn reeds overvol. Heeft men zelfs niet in een krankzinnigengesticht te Petersburg een aohthonderd politieke gevan genen moeten opsluiten, omdat de overheid niet wist, waar deze moesten opgeborgen worden. Nu worden zij daar met rotting- en zweepslagen liefderijk verpleegd, totdat ook aan hen de beurt is getransporteerd te worden. Aan pogiDgen de gevangenen te bevrijden ontbreekt het niet. Zoo beproefden te Riga partijgenooten van gevangenen deze te ver lossen. Zij begaven zich met dit doel in het vroege oohtenduur naar het gebouw der veiligheidspolitie, namen den schijn aan, alsof zij iets kwamen verzoeken, en toen zij zich sterk genoeg achtten, overrompelden zij de wachtpostenmaakten deze onschadelijk drongen hierop de cellen binnen, en verlosten op die wijz3 de geksrkerder. Dit alles was het werk van een oogetblik. Een detachement infanterie, die in het gebouw ter bewaking aanwez'g was, kwam te laat om hulp te bioden. Zóó snol ging alles in zijn werk. Wat den opstand in den Kaukasue betreft, deze ie nog niet door de Russische troepen gedempt. De strijd heeft daar meer het karakter van guerilla aangenomen. Als de opstandelingen verslagen zija, trekken zij zioh in de bossohen terug, cm op een ander punt opnieuw de troepen aan te vallen. En daar deze met groote wreedheid te werk gaan, zoo geven de o staudelingeu zich ook niet over, daar zij weten, welk lot hnn wacht, maar veohten wanhopig door. Ook in Manlsjourije ziet bet nog altijd voor de Regeering niet rooskleurig uit. De soldaten, die slecht gevosd en gekleed worden, en die, nu de oorlog met Japan ten einde ie, naar huis terug willen, zjjn wederom aan het muiten geslagen, en plunderen, dat het een aard heeft. In bet Pruisische Heerenhuis heeft Graaf Ealenbnrg tot de RegeeriDg de vraag gorioht, of ze het niet Doodig achtte tegen het drijven der eociaal-demokratie bizondere wettelijke maatregelen te nemon. Voo Bülow antwoordde, dat het de plicht van de Regeering is om de gevaren, waarmede bet vaderland van de zijde der sociaal-demokraten bedreigd wordt, af te weren. De Regeering laat zioh door betoogingen niet van haar stuk brengeD, acht echter uitbreiding van haar bevoegdheden niet nood'g. Hij spoorde allen aan eensgezind te zijn tegenover den gemeensohappelijken vijand. Of dergelijke taal de sociaal demokratie verzwakken zal, betwijfelen wij. Men moge zeggen, dat de sooiaal-demokrstie een droom beeld nsjiagt, maar een partij, die in Duitech- land drie millioen kiezers achter zich heeft, goed georganiseerd is, en langs parlementairen weg haar doel invoering van algemeen kies recht voor den Pruisischen Landdag tracht te bereikendaarom te noemen een gemeen sohappelijken vijand, dien men moet bestrijden, is uit een staatsmansoogpunt niet te verdedigen Wie de sociaal-demokraten en hun beginselen met vrooht bekampen wil ontneme hun de wapenen, waarmede zij te velde trekken. Als de Pruieischo Regeering er toe overging het algemeen kiesreoht voor den Landdag beter te regelen, dan zouden voor dit Staatscollege wel socialisten gekozen worden, mear aan de sociaal-demokr&tie zou dan ook een geducht wapen ontwrongen worden, dat zij nu tegen de RegeeriEg met veel beleid has teert Het verluidt, dat de Duitscbe Bondsraad ?ija oppositie de leden van den Rijksdag te bezoldigen zal laten varen. Gelijk mon weet, weigerde Bismarick indertijd aan de Rljkedag- leden een bezoldiging toe te kennen, daarmede pogend te beletten, dat te veel socialisten in den Rijksdag zitting zonden remen. De Hamburger Bürgersohoft heeft bij geheime stemming tot inkrimpirg van bet kiesreoht besloten. De nederlaag, die de conservatieve partij in Engeland bij de stembus geleden heeft, is verpletterend. Als al de andere partgen met elkaar een coalitie sloten, dan zou de liberale partij nog een meerderheid van 115 etemmen in het Lagerhuis hebban. De liberalen hebben hun groote overwinning hoofdzakelijk te danken aan den verstandigeo afkeer, dien het Eogelsche volk heeft van proteotie. Evenals in Nederland heeft ook in Engeland de natie tereoht begrepen, dat beschermende reokten slechts tot voordeel strekken van enkelen, maar tot nadeel zijn van de groote menigte, die de artikelen, welke belast worden, duurder en vaak dan nog sleokter moet koopen. De overleden Koning Christiaan van Denemarken was onder de Vorsten van Enropa een ware patriarch, zoowel om zijn hoogen leeftijd als om zija nanwe bloed verwantschap met de meeste Vorsten. Hg verzette zich lang tegen het parlementaire stelsel, en zag er geen been io, toen in de Folkethiog (2e Kamer) de Begrootiog jaar in jaar nit wegens de opdrijving der militaire uitgaven werd afgestemd, om met behnlp van den Landsthing (de le Kamer), die louter uit reactionairen bestond, toch al de Staatsuitgaven te doen. Ia 1894 trad echter het conservatieve Ministerie Estrnp af, om plaats te maken voor een liberaal Kabinet, dat sedert in overeen stemming met den geest der bevolking en de parlementaire zeden nu het land bestuurt. Zierikzee, 2 Fubr. Gisteren herdacht do heer J. CaJjouw, opzierer dor le klasse bij de Yiescherij-Polilie alhier, den dag, waarop bij vóór 25 jaren tot opziener werd benoemd. De jubilaris ontviqg van verschillende zijden blijken van belangstelling, en ontving reeds in den voormiddag een bezoek van den voor zitter van het Visscherijbestuur, die hem zijn gelukwenschen kwam aanbieden en verrassen m.-t de mededecling, dat het H. M. had behaagd hem de eere-medaille in zilver van de Ojauje Naseau-Orde tos te kennen. Naar wij vernemen, ie opgericht een afdeeling Sohouwen—Duivela&d van den »Bond van Nederlandeohe Sohilderspatroons", die gevestigd zal zijn te Zierikzee. Het doal van dien Bond is. door onderlinge samenwerking, niet alleen den toestand der patroonB, maar ook dien der gezellen te ver beteren. Benoemd tot inept ofaur bij de belastingen te Zwolle, de heer H. VersohoofF, inspecteur te Zierikzee. Tosu Dinsdagmiddag1 de heer Mathijssen, machinist te Gosb, den stoomketel in het waterreservoir aau het station Biezelioge had schoongemaakt, keek hij eenige minnten daarna, met behnlp van een lampj9 in den ketel, waarop een hevig? ontploffiog volgde, en bij zulke zware brandwonden opliep, dat hij onmiddelljjk moest vervoerd worden naar Goes, teneinde zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Uit enkele deelen van Zeeland zullen binnenkort weer veel personen naar Noord- Amerika verhuizen. Brouwershaven. Biedt ons plaatsje tegen woordig weinig afwisseling, hoe aangenaam is het dan niet, wanneer wij uit onzen gewonen dommel gewekt, ons doen en laten eenige afwisseling ondergaat. Wie de eer van deze opwekking toekomt het is het fanfarekorps Apollo". Wat hadden wij reeds gevlast en gespitst op den 34 Januari den dag der uitvoering. Wat was onze verwachting gespannen en dat die niet be schaamd zou worden, bleek spoedig uit het keurig programma. Het lust mij om meer in bizonderheden te treden na wat gepraesteerd werd, 't welk voor die beperkte krachten boven alle lof verheven is. Met den pas-redoublé van Artin maakten we kennis met het fanfarekorps. Het bleek ons dadelijk dat de muzikanten tamelijk goed geschoold en zoowel dit als de verdere stukken, altijd de beschikbare krachten in aanmerking nemende, vrij zuiver werden uitgevoerd. De veldzang, duo voor 2 zangstemmen, of schoon minder tot zijn recht komend, door de moeilijkheid bij den overgaDg in de hoogere toneD, toonde veel goeden wil. «Feest in 't durp I" het inhalen van den nieuwen burgemeester, zeker een voorbereiding op hetgeen ons binnenkort te wachten staat, werd zeer verdienstelijk door den heer R. voorgedragen. De clou vau den avond wachtte ons na de pauze en wel het blijspel //Grootelui". Wat tal van verwarringen tusschen den Olifantprins en den werkelijken prins; wat hebben wij gelachen Boven alle lof was het spel van de heeren de L. en R. Wat wist ons Dorus leuk bezig te houden over het verbaal van zijn vriend, die aan zijn zuster wou vrieën. Als bizondere type kon ons de burgemeester zeer wel bevallen, zijn spel en voordracht was in hooge mate verdienstelijk. Alles in bizonderheden nog te vermelden, zou ons te ver voeren, lntusschen zij gemeld dat aller spel overheerlijk en in bepaalde scènes wij niet dachten met dilettanten te doen te hebben. Zij nog in het bizonder vermeld de voor dracht i/Voor 't Vaderland", een stukje, geknipt voor den heer de L. wat mimiek en voordracht betreft. Wat moesten wij lachen met Dorus, die telkens politiekamer opdeed voor zijn ongemanierdheid en onbekendheid met zijn militaire plichten. In één woord wij hebben in dit stukje bizonder genoten. Met de pas-redoublé En plaine van D. Snoeek werd dit schoone concert besloten, doch niet de avond, want een zeer geanimeerd bal, dat tot laat in den nacht duurde, hield het jonge volkje nog lang bij mekaar. Vermelden wij nog als slot dat de heer de L. dien avond zich als dirigent van het corps en als speler op buitengewone wijze van zijne zware taak gekweten heeft. Wij hopen, dat het fanfarekorps ons nog dikwijls in de gelegenheid moge stellen om van zijn uitvoeringen te genieten en roepen hen derhalve een //tot weerziens" toe. Stavenisse. Volgens den alhisr vanwege het K. N. M. Instituut te De Bilt. bij Utrecht, geplaatsten regenmeter, viel er in Januari 11. alhier 107.4 m M. neerslag (in 14 aftappiogen) tegen 33.3 m.M. ia 1905 en 02 2 io 1904 De hoogste barometerstand in die maand was 780, de laagste 745 m.M. Scherpenisse, 1 Febr. Een paard, van Ooms te Oad-Vosemeer, dat voor een rijtuig gespannen was, en waarin twee personen ge zeten waren, kwam even buiten de gemeeDte alhier, en sohrok van een hek, dat in den dam omver lag. Paard en rijtuig geraakten in don sloot. Een der inzittenden wiet nog bijtijds uit het rijtuig te springen, doch de andere maakte den val mede. Ongelukken badden niet plaats. Het paard werd weer voor het gebroken rgtuig gespannen, eu de personen waren genoodzaakt naast het rgtuig te gaan, daar het te veel gewaagd was, om in het zwakke rgtuig plaats te nemen. Poortvliet, 1 Febr. Gisterenavond had alhier de algemeene jaarlijksohe vergadering plaats van het Ondersteuningsfonds. Uit het jaarverslag bleek, dat de inkomsten van het jaar 1905 bedroegen f 235.07, terwijl voor gestorvene varkens en onvermijdelijke onkosten was uitbetaald f 108 30. Het jaar 1905 sloot al zoo met eeu batig saldo van f 126.79, zoodat thans de kas f 1171.29 bevat. Ia den loop van het jaar traden 8 nieuwe leden toe, terwijl het door overigden met 1 verminderde. Met 1 Januari 1.1. bedroeg het aantal leden 61. Naast bet bovenstaande fonds werd door de vergadering op voorstel van het bestuur besloten tot de oprichting van een reserve fonds; met het doel om bij het sterven van kleinere varkens, z. g. biggen, een grootere som te kunnen uitbetalen. Na een opwekkend woord van den voor zitter, de leden aansporend steeds in bet belang der Yereeniging werkzaam ts zijn, werd de vergadering gesloten. Oud-VosBemeer. Ia de Diasdagavond gehouden vergadering van den kolenbond alhier werd medegedeeld, dat in 1905 werden uit gelost 5200 H.L. Een voorstel werd gedaan om het pleit», waarop de kolen worden gerorgeD, gedeeltelijk te overdekken, om de kolen, die gedurende c*n gedeelte van bet jaar opgestapeld worden, beter te kunnen coneerveereu, we'k voorstel werd aangenomen, evenals een ander voorstel om de kolen voortaan op de weeg brug te doen wegen. De vier aftredende leden van het Bestuur; P. Ph. Engelvaart, J. J. W. Tack, Ph. Ver hees en C. de Wilde worden herbenoemd, en in de plaats van den heer Johs. Lindhout die bedankt had, Herms. de Klerk. De prijs der kolen is 72 oent per H L. geweest. Het getal leden bedraagt 264. De batige sloten over 1904 en 1905 bedroegen te zsmen f 67 39. Politieke actie op Tholen. Op Vrij dog 16 Februari hoopt de heer H. de Wilde van 's-Gravenhage te Tholeu op te treden met het onderwerp: »De stembusleuzea en het MinisterieDe Meester". De vergadering wordt gehouden io de gemeentesohool. Jhr. De Muralt van Zierikzee hoopt voor de vrijzinnige kiesvereeniging te Oud-Vosmeer aldaar op te treden op 5 Februari a.s. St -Annaland. Door den gemeenteraad is besloten afwijzend te beschikken op het verzoek van de afdeeling Tholen van het Ned. Onderwijzersgenootschap, om de minima tractementen van het onderwijzend personeel te verhoogen met het bedrag der bijdrage voor pensioen van hunne weduwen eu weezen Besloten werd verder op verzoek van den Nelerlandichen Bond vangemeente-ambtenaren, een adres van adhaesie te zenden aan de Tweede Kamer1 inzake toekenning van rijks- pensioen san de gemeente-ambtenaren, hunne weduwen en weezenen om eeu bijdrege van f 5 te vorleenen ter tegemoetkoming in de kosten van een door dien Bond te houden tentoonstelling op bet gebied der gemeente administratie, doch niet ingegaan werd op het verzoek van dien Bond om aan één of meer gemeente-ambtenaren een geldelijke toelage te geven voor het bezoeken dier tentoonstelling. Een besluit tot gedeeltelijke vernieuwing van dsn kaaimuur werd aangehouden. Verder werd nog goedgevonden een subsidie van f 25 te geven tot iostandhouding der Volksbibliotheek. J.l. Dinsdagavond werd de gewone jaarvergadering gehouden van de Vereeniging Onderlinge Hulp" bij het verliezen van varkens. Uit het door den seoretaris uitgebracht verslag bleek, dat het getal leden met één verminderd was en nu bedroeg 46, en dat de vereeniging een verlies bad geleden van f 188 60 volgens de geschatte waarde der gestorven varkens, waarvan 80 pCt. of f 150.946 werd uitgekeerd, terwijl de rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 834 595 De 3 aftredende bestuursleden, de heeren D. Qaakkelaar J. van Luijk Nz. en P. Stole, werden met algemeene stemmen herkozen, evenzoo de bode J. van der Male. Bij reglementswijziging werd bepaald, dat de leden voortaan verplioht worden hunne varkens tegen vlekziekte te doen inenten. Reeds in 1905 ondergingen 72 varkens deze operatie, en geen dezer dieren is door de vlekziekte aangetast. Een varken, dat reeds veel ziek was, genas totaal na 2 inspuitingen. Middelburg. Het Rembrandt-comité alhier wil de belangstelling van het publiek aldaar opwekken voor een Rembrandt-tentooostelling ia Maart as., waartoe door verschillende eigenaars een aantal teekeningen en etsen naar sohildergen van Rembrandt worden ter besohihking gesteld. Bovendien zal de heer mr. Polman Kruseman een lezing over Rembrandt houden. Voor de betrekking van bode bij het gewestelijk bestuur van Zeeland, aarwedde f 600, hebben zich 149 personen e ugemeld. Vlisaingen, 2 Febr. De gemeenteraad hield hedenmiddag zija eerste zitting io dit jaav, die door den voorzitter, den heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, met de gebruikelijke toespraak werd geopend. Daarin herinnerde bij o. a. aan het Koninklijk bezoek io hot afgeioopeu j*ar aan deze gemeente gebraoht bij gelegenheid van de onthulling van de oude kanonnen bg het standbeeld van Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Tot tijdelijk Wethouder werd benoemd de heer Jos. van Raait*. De Gemeenteraad vao Weetkapelle heeft met algemeene stemmen besloten afwijzend te advisoeren op een verzoek van den burge meester, om te Vliseiogen te mogen wonen. RECHTSZAKEN. .De-rechtbank te 's-Hage onteloeg de firma Van Duyaen van rechtsvervolging in de bekende zaak der Nederlandsche Effaoten- premieleening. isKiimwi. Ds. W. Bbx, predikant bij de Herv. gem. te Zaandam (O. Z hoopt op 24 Maart a.s. den dög te herdenken, waarop bij vóór 45 jaar het predikembt aanvaardde te Herkiogen. Voorts was ds. Bax nog te Delden (1863 '74) en te Zierikzee (1874—'84). Sedert 5 Oct. 1884 is ds. Bex te Zaandam. Bedankt voo? het beriep bg de Herv. gem. te Wolfertsdijk door ds. G. E. Meloen te Kloetinge. Ds. A. Prins zal te St.-Maartensdijk 4 Maart a.s. worden bevestigd door ds. C. Bontbaar van Dordrecht. ScherpenisBe. Woensdagavond hield ds. Steinz van Stavenisse in de Ned. Herv. Kerk alhier een prediking over de zending onder Heidenen. Bij die gelegenheid werd voor dat doel f 15.25 geoollecteerd. O N 1> E K W IJ S. Zierikzee. Tot onderwijzer aau de Ghr. sohool alhier is benoemd do heer J. C. van Luijk, onderwijzer met hoofdakte aan de Ned. Herv. Diaconieschool te 's Gravenhage. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer H. de Raaf, dir. der Rijks- Kweoksehool voor onder wijzers te Middelburg. Het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft aan het bondsreferendam onderworpen het voorstel om aan de ontslagen Am8terdamscbe onderwijzers uit te keeron: aan K. F. Traanberg jaarlijks zijn laatste salaris groot f 1350 en aan T. Edelman jaarlijks f 1100, zijade zijn laatste salaris, vermeerderd met de f 100 verhooging, waarop hij 1 Januari j.l. aanspraak ziu gehad hebben. Te Oud-Vossemeer heeft zich voor onderwijzer met hoofdrang ééa sollicitant aan-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 5