ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 3 Februari 1906. (25 i e I* i li z e e s c li e 62ste JAARGANG. No. 8266. Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. Courant). Veroohgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden \»"f 1,30, franoo per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eem per week, f 10,per jaar. Dlreoteuri A, J, XXEl LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buiten!, nieuws. Advertentignvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandag..Woensdags en Vrijdags middags 2 ore bezorgd worden. Groote letter uiordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbekende brieven enz. over de tweede helft der maand Januari PI. v. afiending. Geadresseerde. PI. v. bestemming Zierikzee, P. Hoog6rwerf, Dreieohor. id. Mej. Bervoets, Rotterdam, id. W. W. Versluija, id. Renesse, L de Oude, Rochester (Amerika). De Kinderwet. x. In iedere voogdij zegt de wet is slechts één voogd en één toeziende voogd. Deze bepaling is wel van belang, omdat bij de zeer gecompliceerde toestanden, die de nieuwe wettelijke regeliDg in het leven roept, wellicht meerdere personen tegelijk als voogden kunnen optreden, onder meer of min verwarrende omstandigheden, ieder op zijne beurt benoemd, zoodat het ten slotte niet al te gemakkelijk valt te beslissen, ivie hunner nu eigenlijk als zoodanig recht van spreken heeft. Inderdaad, de praktijk zal het leerenwaar successievelijk A, B en C zijn benoemd (men denke aan de gevallen, dat één of dat zelfs twee voogden na elkaar ontzet zijn en die ontzettingen ver volgens opgeheven worden) hoe moeielijk zal daar somtijds de oplossing wezen der vraag, wie eigenlijk de bevoegde persoon is. Onder die omstandigheden zou men wellicht geneigd zijn, nu en dan aan meer dan één hunner t. w. ieder voor een bepaald geval die hoedanigheid toe te kennen. Thans is er ten minste een wettelijk voor schrift, hetwelk zegt, dat rechtens over minder jarigen nooit meer dan één voogd tegelijk kan bestaan. Bij zulk eene botsing heeft men vóór alles te ontwarren, wie in caeu de eenige voogd is. Somtijds zal dan iemand, die met het volste recht het geweest is, en gelooft, het nog te zijn, plotseling en zonder eigen toedoen de maoht, aan de voogdij verbonden, zioh zien ontvallen. Intusschen maakt de wet zelve op den aldus door haar gestelden regel weder twee uit zonderingen. Zij zijn de volgende. Wanneer een moeder-voogdes tot een volgend huwelijk overgaat, wordt haar man (tenzij hij van de voogdij is uitgesloten of ontzet) voor den geheelen duur van dit later huwelijk van rechtswege medevoogd en benevens de vrouw hoofdelijk voor het geheel aansprakelijk wegens alle handelingen, in dien tijd ter zake der voogdij verricht. Zijne medevoogdij vervalt het spreekt wel van zelf zoodr» de moeder ophoudt voogdesse te zijn. De reden, waarom de wetgever alsnu beide echtelieden tegelijk met de waardigheid bekleedt, is gelegen in het feit, dat de vrouw door hare voogdij en de wijze, waarop zij deze voert, beider vermogen verbindt, althans in de waag schaal kan stellen. Dit geldt onvoorwaardelijk, wanneer het tweede huwelijk in gemeenschap van goederen is gesloten, maar in meerdere of mindere mate ook dan, wanneer dit niet het geval is. Immers, de verhouding zal in elk geval wel een zoodanige zijn, dat de man als hoofd van het gezin bij den vermogens toestand zijner vrouw geïnteresseerd is. Daarom heeft de wetgever gemeend dat, nu de man de financieele gevolgen der voogdij, door zijne vrouw gevoerd, mede zou kunnen ondervinden, hij te dier zake ook het recht moet hebben om mede te spreken. De wet luidt alzoo, dat de hertrouwde vrouw wel voogdes kan zijn over vreemde kinderen, zonder haren man te hebben tot medevoogd, maar dat zij sleohts met hem dit zijn kan over kinderen van haar zelve. Aldus regelde de wetgever dit, omdat die minderjarige zoons en doehters uit het vroeger huwelijk der vrouw leden zijn van beider gezin. De man is daarvan het hoofd en in vermogens rechtelijke betrekkingen heeft hij de leiding. Feitelijk heeft hij meestal het overwicht maar dan moet hij rechtens ook de verant woordelijkheid mede dragen. Volgt tu8schen de echtelieden scheiding van tafel en bed, zoo vervalt zijne medevoogdij. Ja, zelfs scheiding van goederen tusschen hen is daartoe voldoende. Een tweede uitzondering op de eenheid der voogdij, als zoodanig door den wetgever aan gekondigd, is deze, dat, zoo de minderjarigen binnen het Koningrijk gevestigd zijn en alsnu bezitten goederen, in één of meer koloniën gelegen, op verzoek van den voogd het beheer over deze in iedere kolonie aan een bewind voerder kan worden toevertrouwd. Deze administrateur wordt verkozen op dezelfde wijze, als de voogd. Voor zijn bewind is de voogd niet verantwoordelijk. Naar het ons voorkomt, is het alhier bepaalde geene eigenlijke uitzondering op de eenheid der voogdij. Deze laatste tooh betreft in de eerste en voornaamste plaats het toezicht op den persoon van het kind, en dit blijft in elk geval bij éénen voogd berusten. Het geldt hier sleohts de administratie van een gedeelte der bezittingen en de geheele bepaling heeft geene andere strekking of zin, dan om ten dien aan zien de verantwoordelijkheid van den voogd te beperken. De voogdij is een last, waaraan men over het algemeen zich niet kan onttrekken. Wordt men door den rechter daartoe benoemd, zoo moet men zioh dit laten welgevallen, niet minder dan b.v. het pleizier, om als soldaat het land te mogen dienen. Slechts wanneer men is uit gesloten om ééo der later te noemen redenen (men denke b.v. aan krankzinnigheid) of wel indien men een grond van verschooniDg heeft, zoo kan men de taak van zich afschuiven. Toch moet men met hare aanvaarding beginnen, en alsnu zorgen, binnen den 'door de wet gestelden termijn en met inachtneming der door haar voorgeschreven formaliteiten de vrijstelling, waarop men aanspraak maakt, te doen gelden. Verwaarloost men het een of ander, zoo is men blijvend aan het ambt gebonden. Is de benoemde voogd weigerachtig, of blijft hij in gebreke de voogdij uit te oefenen, zoo zal daarin worden voorzien door den kanton rechter, die alsdan een bewindvoerder in de plaats en ten koste van den voogd benoemt. In dat geval is deze laatste verantwoordelijk voor de verrichtingen van dien bewindvoerder, behoudens zijn verhaal op laatstgemelde, voor zooverre de man zijne taak niet behoorlijk vervult. Indië. Batavia, 5 Jan. Van een nachtelijke aanranding geven de Deli-bladen de volgende tffioieele lezing: In den nacht van 25 op 26 December even na middernacht hoorde de waohthebbende oppasser aan het tolkantoor te Seroewai het gelnid van roeien in de nabijheid van het kantoor. Zich in de richting begevende, waar het geluid vandaan kwam, zag hij een man aan den wal neergehurkt zittende prauw was reeds weg. Zioh ontdekt ziende, sproDg de man op, en stek met zijn lacs raar den oppasser. Deze, die ongewepend was, liep weg om zija geweer to halen, dat tegen den wand van hot tolkantoor stond. De aanrander snelde hem aobterna, ea hieuw met zijn parang naar hem, met het gevolg, dat de oppasser aan den voet een verwonding bekwam. In- tussohen had deze, doorloopend, zijn geweer gegrepen, en aanleggend drukte hij af, het schot ketste, waarop de oppasser zijn wapen bij den loop beet greep, en met don kolf op zijn tegenstander insloeg. De aanrander werd neergeslagen, maar door den schok ging toen het geweer af, met het noodlottig gevolg, dat de kogel zijn inmiddels to°gesnelden kameraad in het scheenbeen trof. Dr. Van der Moer, die juist ter plaatse was, verleende den gewonde de eerste geneas- kandige hulp, en Het den zwaar verwonden oppasser naar het militair hospitaal te Kwala Simpang vervoeren. Do verwonding van den andertn oppasser bleek onbeduidend. De aanrander overleed in den loop van den nacht aan de hem toegebrachte kwetsuren, zonder het bewustzijn te hebben herkregen. De motieven van zija daad zijn onbekend. Vermoedelijk had bij het voorzien op het geweer van den oppasser. Het lijk werd herkend ala te zijn van een Tamiangar, een verarmd, san opium verslaafd individu. Het toeval wilde, dat juiat dien nacht de resident met de hem vergezellende ambtenaren zioh ter plaatse bevonden, en logeerden in de vroegere controleurswoning. Niets wijst er nochtans op, dat tuisohen beide feiten eenig verband is te zoeken. Amerika. Een kloek 16 jarig Amerikaanroh meisje heeft dezer dagen twee spoortreinen voor verongelukken bewaard. Dat meicje Mary Mao Call, de dochter van den baanwachter te Clark Ferry, aan dsn «Northern Central" spoorweg, werd 's morgens vroeg wakker door het donderend geraas van een bergstartingwaardoor de spoorweg geheel bedekt werd met aard- en rotsklompen. De spoorweg maakt daar een scherpe bocht, en als een trein ontspoordo, dan zou die van een steile rots in de beneden etroomende Sarquehanna vallen. De baanwachter was niet thuis, en het meisje snelde nu iu allerijl langs den spoor weg een trein tegemoet, welke zij wist, dat in eaniocht was. Het duurde #aiet larg, of de Erie-treia kwam aansnorren. Zij zaaide 't was nog donker uit alle macht mot haar lantaarn, en braoht zoo dien trein tot staan. Na een korte verklaring roede het meisje nu den anderen kant op, oni een sneltrein tegen te houden, welke van die zijde in aantooht was. En het gelukte haar ook dien trein tot staan te breugon, 50 voet vóór de gevaarlijke p'ek. Spanje. Over de Pyreneeën. De Spaaoscbe luchtvaarder Duro heeft een kranig stuk volbraoht. Na Maandag middag der verleden week mei zijn ballon te Pau te zijn opgestegen, daalde bij den volgenden morgen zes ure neer kg Guad'x, in de proviocio Granada. De tocht o?er do Pyrenocëa was dus schitterend vol bracht. Neemt men in aanmerking, dat Guadix gelegen is, dioht bij het beroemde Granada, d. w. z. heel vor in bet zaiden van Spanje, dan stempelt dit de luchtreis wel tot een der allermerkwaardigste, die nog ooit zijn volbraoht. Van Pau in het zuiden van Frankrijk tot Guadix bedraagt hst breedteversohil ongeveer 6 graden. Een troep officieren van het garnizoen van Alcoy in de provincie Alicante zijo Zaterdag het bureau van het dagblad IIumanitad binnen gedrongen. Ia de Humanitad bad eon Btuk gestaan, dat de officieren beleedigend vonden voor bet leger. Nu hebben zij de nog niet verkochte exemplaren van het legorlasterlijke nummer, die zij op het bureau aantroffen, verbrand en zij heoben den hoofdredacteur meegenomen en naar den roohter van instructie gebracht. Wat hier te Alooy gebeurd is, is op zicbzïlf niet *03 erg als wat two.-, marden geleden te Baroelona voorviel, toen de officieren de dagbladbureau's plunderden en den inboedel op straat in brand staken om de sangeracde eer van het leger te herstellen Te Baroelona huldigden de officieren de talio. Te Alcoy treden de offioieren op als ambtenaren van het openbaar ministerie. Hier erkennen zjj althans dat er een rechter is, die te beoordeelen heeft, of de vermeende lasteraars straf verdienen, maur aan de burgerlijke ambtenaren, met de vervolging belast, het werk overlaten, dat kunnen zij tooh ook niet. Dat het gebeurdo te Alcoy zoo de aandacht waard is, is vooral omdat het zoo goed kao bijl ra gen tot het vormen van een oordeel over de geschiktheid vaa offioieren om als reoht°ra op te treden in zake beleedigiog van het leger. Als de minister van oorlog zija zin krijgt, dan zullen de schrijvers van stukkou als die in do Humanitad voor het vervolg voor den krijgsraad komen. Zonden de offioieren, die nu huo wraakzucht zoo weinig kunnen betoomeu ais zij het leger beleedigd achten, straks de noodige bezadigdheid en onpartijdig heid hebben om reoht te spreken in eigen ziak Rusland. St-Petersburg, 31 Jan. Uit Homol wordt officieel bericht van 28 Januari: Do brandoa in deze stad, waarbij onge regeldheden voorkwamen, zijn goblusoht. Aanleiding tot die branden was het ver moorden van een politiebeambte en haat tegen de oproerlingen. Ia verscheidene brandende gebouwen zijn ontploffingen voorgekomen. Men wierp met bommen en loste vohoten uit de huizen. De troepen sohoten ook. Er werden 10 menschen gewond en 1 gedood. De troepen leden geen verlies. De sohade, welke in de stad is veroorzaakt, wordt gesohat op 3 millioen roebel. De wijze, waarop in St.-Patersburg met dronken lieden wordt gehandeld, gaat alle beeohrijring te boven. Wij vonden er 't volgende van vermeld. In de politie-bureaox bevinden zioh z.g. ontouchteringskamers. Daarin worden jaarlijks meer dan 50.000 personen, mannen en vrouwen, «ontnuchterd". Van dezen sterven in hun dronkenschap bijna 200, dat is ongeveer 38 pCt. van alle gevallen van plotselingen dood. Een aloohol-commissiedie dezer dagen een onderzoek naar dio kacaers instelde, gaf nu in een Petersburger courant het volgende afschuwelijke beeld: «Tot op bet hemd ont kleed worden de op straat opgeraapte besohonkenen in een vertrek gesleept, dat naar zijn grootte hoogstens 10 personen kan bevatten, maar dat in werkelijkheid dikwijls tot 60 bevat. «Door de uitwerpselen eo het braaks.ri is er een stikluoht, waaria dikwijls zelfs de lampen uitgaan. Wijl er noch bedden, noch britsen zijn, liggen de besohonkenen letterlijk op en o 'er elkaar en de een bevuilt den ander. Meermalen pleegden tot bewustzijn teruggekeerden uit wanhoop over bun ont zettende positie zelfmoord, anderen wederom stikten in bun braaksel". De commissie wil het «ontnnchteren" aan de politie onttrekken, aan de gemeente of aan de drankbestrijders brengen en de kosten laten dragen door 't hoofdbestuur van 't alcoholmonopolie. Warschau, 1 Febr. Een bizondere corres pondent meldt, dat gisteren 5 joden, wegens terroristische gewelddadigheden, krijgsrechtelijk zija gefusileerd. Denemarken. Frederik VIII, de nieuwe koning van Denemarken, is eeu man van ruim 62 jaren. Uit zija huwelijk met prinses Louise van Zweden, eene kleindochter van prins Frederik der Nederlanden, werden hem vier zoons en vier doohters geboren. Van de doohters is prinses Louise gehuwd met prins Friedrioh van Sohaumburg-Lippe, prinses Ingeborg met prins Karei van Zweden en de prinsessen Thyra en Dagmar zijn nog ongehuwd. Zijn oudste zoon, kroonprins Christiao, is getrouwd met hertogin Alexandrine van Mecklenburg. Zijn tweede zoon, prins Karei, getrouwd met prinses Maul van Engeland, heeft, gelijk men weet, onlangs als koning Haakoa VII den troon van Noorwegen bestegen. Koning Frederik heeft zich als kroonprins in de binuenlandeohe staatkunde van Dene- murkec dikwijls onderscheiden door naar verzoening te streven in den strijd tussohen de behoudende en de vooruitstrevende partij. Hij tooode z ch daarbij in zijn op?attiogeo vrijzinniger dan zjjn vader. De thans aan het bewind zijode linkerzijde mag dus van hem op meer tegemoetkoming hopen dan zij van zijn vader ondervond. De koning is bij het volk zeer bemind om zijn vriendelijkheid en eenvoud. Vooral in Jutland, waar bij vaak heeft vertoefd, is bij zeer populair, evenals ook de tegenwoordige kroonprins. Naar hot uiterlijk is koning Frederik een flink militair, met een zwaren knevel. Engeland. Het nieuwe Parlement telt, zooals reeds gezegd, meer werklieden dan ooit te voren. Daaronder zijn 13 mijowerkers, 7 fabrieks arbeiders, 5 drukkers en zetters, 3 kruideniers bedienden, 4 timmerlieden, 2 metselaars, 2 maohinisten, 2 polderjongens, 1 landarbeider, I spoorwegconducteur, 1 zeeman, 1 loods, 1 krantenjongen, 1 smid, 1 kuiper, 4 scheeps bouwer. O ader de overige leden zijn 139 rechtsge leerden, 117 kooplieden en fabrikanten, 17 scheepsbouwmeesters en reeders, 9 eigenaars van mijnen, 41 journalisten en sohrjjvers, 13 uitgevers, 46 offioieren, 14 ex ambtenaren, 8 professoren, 13 landbouwers, 10 dootoren, II kruideniers, 8 effecten- en assurantie makelaars, 10 bankiers, 7 onderwijzers, 4 winkeliers in manufaoturen, 7 brouwers, 4 architecten2 ingenieurs2 accountants, 1 drogist, 75 grondbezitters, 14 leiders van ambaebtsveroeoigingen, 2 geestelijken, 20 per sonen, die tot dusverre uitsluitend zich op politiek gebied bewogen, enz. Alle klassen zijn dus vrijwel vertegenwoordigd. De laatst gepublioeerde cijfers over de verkiezingen vermeldengekozen zija 385 liberalen, 42 leden van de arbeiderspartij, 84 nationalisten en 155 unionisten. Ambtelijk wordt het volgende bekend gemaaktIngevolge het onverwaohts sterven van Z. M. den Koning van Denemarken, vader van H. M. de Koningin, zal de openiog van het Parlement op 19 Februari door HH. MM. niet plaats hebben. Er zal na zeker wel geen sprake van wezen, dat de koning het tot hem gerichte verzoek inwilligt om het huwelijk te komen bij wonen van Alice Roosevelt. Op het kanaal zija twee sohepende Russische sohoener Jantris" en het Fransche zeilschip «Margot" in aanvaring gekomen en zoo zwaar besohadigd, dat zij beido zonken. Er werden slechts 7 mannen van het Ruesisohe schip geredde overigen en de geheele bemanniüg van het Fransche sobip worden vermist en zij zijn vermoedelijk allen verdronken. Frankrijk. Maandag heeft er voor het hof van assisen van de Seine een vrouw terechtgestaan, die beschuldigd wordt van vele moorden, op kinderen gepleegd. Zij heet Jeanne Veber en is gehuwd met zekeren Moulinet, een voerman. De geaohiedenis van die vermeende moorden is een wonderlijk verhaal Verleden jaar in Maart was Jeanne Veber bij haar schoonzuster Blanche Veber. BlaDohe ging even de deur uit, terwijl Jeanne bij het kind bleef, een meisje van 2 jaar, dat zoolang op tante's schoot kwam zitten. Toen moeder Blanche terugkwam, zat hot kind nog op sohoot, en tante had haar hand op de borst vau het kiod, dat een sterk opgezette kleur had en een vuurrooden hals. De moeder, terstond fel ongerust, riep de buren, en zei tegen Jeanne doe die hand daar tooh weg, je ziet toch wel, dat je het kind stikt. Jeanne neemt de hand weg, het kind gaat wat beter, het gevaar schijnt over, en de moeder gaat uit. 's Avonds als de moeder thuis komt is het kind overleden. De dokter van den burgerlijken stand schrijft in sis doodsoorzaak stnipen. Ruim een week later sterft een ander kind van Blanohe Veber, geheel onder dezelfde omstandigheden, ook nadat het een tydlaDg alleen in gezelsohap vaD tante Jeanne ia ge weest. Dat kind was 3 jaar. De dokter onderzoekt het kind, ia in twijfel, maar kan toch niet anders opgeven dan stuipen. Een week later is Jeanne Veber bij een andero schoonzuster, Marie Vebsr. Daar neemt zij haar nichtje van 10 maanden ia de armen, en denzelfden avond overlijdt het schaap aan «stuipen". Nog i dezelfde maand sterft een zoontje van Jeanne Veber zelf. Dit is een jongen van 11 jaar, en volgens den dokter is de doods oorzaak hersenvliesontsteking. Weer eenige dagen later, 5 April, zija de beide schoonzusters bij Jeanne Veber, Marie weer m8t een kind. Zij zitten aan het dejeuner, als Jeanno aan Marie vrasgt iets voor haar te haleD. Marie gaat heen, en geeft het kind zoolang aan Jeanne. Marie is nauwelijks de deur uit, of Jeanne krjjgt vreeselijke kiespijn en vraagt of Blanohe even voor haar naar de apotheek wil loopen. Blanche heeft er niet veel lust ia, maar ten slotte gn%t ze tooh. Als ze terugkomt, is het kind ten prooi aan hevige booauwdbeden. De dokter komt er bij en zegtstuipen. Maar de moeder is met dat antwoord niet tevreden. Zij holt met het kind in haar armen naar hot ziekenhuis in de buurt. Dadelijk zegt de dokter daarze hebben geprobeerd dat kind te wurgen. Een andere dokter van het ziekenhuia is van dezelfde meoniog en Marie Veber krijgt den raad een klacht in te dieneD. Marie Veber heeft dien raad opgevolgd, en zoo wordt er dan een instruotie tegen Jeanne Veber geopend. Weldra blijkt, dat in 1902 een buurman van Jeanne zijn kind een poosje aan Jeanno had toevertrouwd, en dat ook dit kind op dezelfde wijze gestorven is als die andere kinderen. Er is een onderzoek ingesteld naar de geestvermogens van Joanne Veber. De doctoren, belast met het onderzoek, hebben niet ge aarzeld te verklaren, dat Jeanne geen spoor van krankzinnigheid vertoont, en mooht men hier mat een misdrijf te doen hebben, dan kon het niet daaraan worden toegesohreven. De dokter, die zioh inmiddels met het onder zoek van de kinderlijkjes heeft beziggehouden, verklaart, dat hij g6en enkelen grond aanwezig vindt, die het vermoedea van een misdrijf wettigt. De soheikuodige van het gomeentelijk laboratorium heeft deu darminhoud der lijkjes onderzocht, eo verklaart, dat er niets op ver giftiging wijst. Desalniettemin is Jeanne Veber naar het hof van assisen verwezen. Wederom is er een onderzoek ingesteld naar de geestvermogens en wederom luidt de oonclasi? van den deskundige, evenals de conolnsie van zgn collega'svolkomen verantwoordelijkheid. Voor de jury lijkt het een moeilijk geval te worden. De zitting van Maandag, voor zoover nit de verslagen in de pers is op te maken, doet de tegenstrijdigheid tussohen de offioieole verklaringen der deskundigen en de verklaringen der getuigen nog sterker uitkomen. Jeanne ontkent, dat zij iets kwaads met de kinderen zou hebben voorgehad. Zelf heeft zjj dikwijls gezegd het kind is niet goed, ga toch gauw een dokter halen I Dokter Archer, de politie- uokter, die het jongste kind van Blanohe had

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1