Donderdag 25 Januari 1906. (Z ierils-zeesche NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE 1\IEU IVSBODE. Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prjja per 3 maagden ia f 1,30, franeo per poet f 1,60. Noord-AmerikaTranaraal, IndiS ena. .emending eens per week, f 10,— per jaar. 62ste JAARGANG. No. 8262. Dlreoteuri A. J. JDJbJ LOOZK A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: Advertentignvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cta., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Nieuwe Boogerdstraat 213, Zierikzee. Amerika. Bismarck en de Roodhuiden. Een mieeionaris deelt mede, dat hg op deo weg casr Oruro- tutofagosta een stam Roodhuiden ontdekte, die Biamarok aanbidden als een godheid. Verleden jaar waa hun oogst eterk bedreigd door droogte. Zij begonnen hun gewone goden te aanbidden, doch nieta hielp. Hdt opperhoofd der Roodhuiden zag toen bij een uitgeweken paehter een portret van den ijzeren kanselier, uitgeknipt uit een Duitech geïllustreerd blad. Hjj vroeg den pachter hem dit te schenken. Deze voldeed aan het verzoek. De Indianen droegen den plaat proeessie-gewijs naar hunnen tempel. Enkele uren daarna kwam een weldoonde regen hunne landerijen besproeien. Sinds dien tijd wordt Bismarck door de Roodhuiden aangebeden. Zij noemen hem Bimbarko, en offeren hem alle soorten kruipdieren. Te Chicago is op 70-jarigen leeftijd overleden de heer Marshall Field, eigenaar van wellicht het grootste modemagazijn van de wereld. De heer Field, een boerenzoon, begon zijn loopbaan als bediende in een winkel te Pitaburg op een salaris van 25 dollar per maand, en laat thans een vermogen na van ODgeveer 400 millioen gulden, niettegenstaande hij reeds belangrijke common heeft geschonken voor inriohtingen van algemeen out, b.v. 5 millioen voor het museum van Columbia. Aan den Staat stond hij kosteloos het terrein af. waarop de Universiteit van Chicago is gebouwd. Italië. Maandag 1.1. is in het Vatioaan de vier honderdste verjaardag gevierd van het feit, dat paus Julius II soldaten uit Zürioh komen liet om het Vaticaan te bewaken en hem tot lijfgarde te dienen. De «Zwitsers" vormen nog altijd de lijfwacht des pausen. Allen werd in tegenwoordigheid van den paus een her inneringsmedaille uitgereikt. Paus Pias X herinnerde aan de glorierijke verdediging van Clemens VII door de getrouwe Zwitsers en sprak de verwaobting uit, dat eenzelfde geest als toen zijn soldaten bezielde. Zwitserland. Door reukwerk verraden. Een jonge dame te Qenève, die oo 't punt stond te trouwen, had haar intiemste vriendinnen nitgenoodigd de huwelijksgeschenken te komen bezichtigen. Toen zij heengegaan waren, bemerkte zij, dat een kostbaren gouden armband, een geschenk van haar toekomatigen echtgenoot, verdwenen was! Daar niemand anders dan de vriendinnen iu de kamer geweest waren, moest één van haar den diefstal hebben gepleegd. Terwijl de bruid onder tranen het ledige kistje opnam, waar de armband had ingelegen, trof haar opeens een sterke vioolijeegeur, waario zij het lievelingsreukwerk van óóa barer vriendinnen herkende. Nu wist zij ook, wie den armband genomen had De sterk ge parfumeerde hand had te duidelijke sporen nagelaten, toen zg den diefstal uitroerdel De schald van het meisje was zóó duidelijk door dit merkwaardige zelfrerraad, dat zg niet kon loochenen. De bruid zal nu een bruidsjuffer minder in den hnwelijksatoet hebben. Rusland. St.-Petersburg, 22 Jan. Een door de Regeeringsbode openbaar gemaakte mededeeling over de sedert begin December 1905 ontdekte geheime laboratoria, bom men werk plaatsen en daarbij gevonden materiaal voor bommen en wapens van alle mogelijke soorten, geeft een beeld over de revolutionnaire voorbereidingen. In het geheel zijn ontdekt in St.-Petersburg, Moskou, Nieohny Novgorod, Toela, Peusa, Rostof aan de Don, Jekaterineslaf, Odessa, Nioolajef, Kieff Dwinsk, Wilna en Riga: 8 laboratoria en bommenwerkplaatsen, 258 volledige doch nog ongevulde bommen, onge veer 2000 pond kruit, meer dan 400 pond dynamiet en een groot aantal patronen. Een groot gedeelte daarvan is gevonden aan het station Moskou en de lija MoskouRjaesan: niet mioder dan 100.000 stake; in Jekate- rinneslaf twee wagons met patronen en dynamiet, verder geweren, revolvers, blanke wapenen en een kanon om signalen te geven. In de Proohorof-fabriek te Moiakou zjjn drie verbeterde Eogelsohe maohine-geweren gevonden. Warschau, 22 Jan. De socialisten her- daohten heden den jaardag vao de bloedige gebeurtenissen te St.-Petersburg daardoor, dat zij niet werkten en anderen dwoDgen het werk neer te leggen. De kooplieden verkeeren in haobelijkon tosstand de terroristen dwingen hen hun winkels te sluiten en de politie dwingt heu ze open te houden. In hst paleis van graaf Zamoyaki in de Senatorska-straat bad een vreeselijke gas ontploffing plaats, die het pavrjoeo volkomen vernielde. Ia het a an de overzijde der straat gelegen gebouw der staatsbank en andere huizen zijn alle vensterruiten vernield. Op het Witskowskoplein vuurden de mili- tbiren op de volksmenigte, die trachtte de markt in de luoht te laten vliegen. Daarbij vielen twee dooden. Denemarken. Dertien maanden lang op het strand. In de eerste Deoemberdagen van 1904 strandde het Deensohe stoomschip «Nordjyl- land", ongeveer vijf kilometer ton noorden van de stad Windau in Koerland, en nog altijd zit het schip goed en wel op de strandingsplaate, diobt bij een klein bosch. Da bemanning is reeds lang Afgemonsterd, en op bet scbip bevinden zich als bewakers nog slechts de kapitein Krogh, een machinist en de seheepskok, en deze leidden daar een heel idyllisch leventj); het strand levert brand-en kookmateriaal genoeg op Levensmiddeion hebben zij, en met do revolutie io de Oostzee- provinciëa schijnen zij nog niet in aanraking te zijn geweest. Zg wachtten er op, dat een buitengewone westelijke storm, geljjk aan die, welke hen voor dertien maanden op het strand zette, de golven der Oostzee weer zoover landwaarts zal drijven, om het stoom- sohip vlot te maken. Dat is niet mogelijk bij het klimaat dat daar heersoht. Tot nu toe heeft de verwaohte westelijke storm op zioh laten waohten. Engeland. Weer een tunnel geheim. Lily Roohaid, een 18-jarig meicj«, is op tragische wijze om het leven gekomeD, en men weet nog niet, of men haar dood aan misdaad of ongelak moet toe schrijven. Zij was een Fransche, haar oudera wonen te Dinard, doch zg ontviog haar op voeding op een kostsohool in Warwickshire (Engeland). Met de Kerstvaoantio was zg naar huis gegaan en Donderdag keerde zij van daar naar de kostschool terug. Zij was wel gemoed en haar vriendinnen op de kostsohool hadden brieven ontvangen, waarin zij schreef, dat zg hoe aangenaam het thuis ook was, tooh verheugd was naar de school terug te keeren. Zij maakte de reis over St.-M&lo Southampton en verder p9r spoor over Londen. Van Euston zond zij Zaterdagmiddag een telegram naar Warwickshire, om het uur vau haar aankomst te melden en vertrok met den trein van 2 45 van daar. De trein moest stoppen te Northampton, en reed dan zonder oponthoud door naar Rugby. Vijf mijlen voor men dit station bereikt, is do 600 meter lange Criok- tunnel. Bij aankomst aan hot station vond men een portier van een tweede klasse-coup openen in die conpé was niemand, maar in het net lag een reisehtaecbje. Terstond toog m8n op onderzoek nit langs de spoorlija en in den tunnel vond men het ljjk van m?j Roohaid. Het hoofd was verpletterd en een arm en een been waren van het lijk afgereden. Het lijk werd naar het station vervoerd, en daar herkend aan papieren, die er op bevonden werden. Het geneeekundig onderzoek nam geen sporen waar van eenig geweld, behalve dia welke aan den val uit den trein moeten worden toegeschreven. Haar beurs met 2 pond sterling, baar horloge en haar juweelen oorknoppen waren nog aanwezig. De politie doet thans onderzoek om eeoig licht over het gebeurde te verspreiden. Duitaohland. Hamburg, 22 Jan. De arbeiders op de werven namen heden gezamenlijk den arbeid weder op. Het weder aannemen van uitge sloten arbeiders werd in alle kalmte voltrokken. Handel en wandel in de stad en haven, en de werkzaamheden op de werven leveren weder den van ouds bekenden aanblik op. België. Het spoorwegongeluk te Geut is veroorzaakt doordat de mailtrein uit Oafteode, die wegens het te Lat aankomen der boot toch al een bizondere snelle vaart had, letterlijk langs de wagens, van een raogeerenden goederentrein streek, die jaist dwars over zijn spoorweg was gestoken, met het gevolg, dat eeo aantal wagens van den goaderentreio werden omver geworpen, en dat bijna alle wagens van den mailtrein ontspoorden. Niettegenstaande den snellen gang van den trein en de hevigheid van de botsing, bleven de rijtuigen, alhoewel ontspoord, overeind staan, en was geen enkel mensohenleven te betreurende reizigers kwamen er evenals de maohinist, de stoker en het overige dienst personeel met den sohrik, doch ongedeerd van af. Dooh de postwagen k-.niJdo om, door de sobok is de vergaarbak met gasoline ont ploft. waardoor de wagen in brand geraakte. Er waren vier postbedienden in den wagen, en alia vier werden door de vlammen getroffen, doch sleohts ééa van hen ernstig. De geheele wagen werd echter door de vlammen vernield en daarmee ook de gehoele Eogelsohe post. Eerst liepsner geruchten, dat daaronder zich de Iodiscbo mail met 5 millioen aan verzekerde waarden bevond, maar dat is tegengesproken. De sobade is echter toch zeer groot. ■ederlend. Groningen, 23 Jan. Omtrent het snappen van inbrekers alhier valt het volgende mede te dealenOm drie uur in den naoht wekte men den heer Hammiogh, die eenige huizen vao zijn pakhuis aan de Hooge der A ver wijderd woont, met de boodschap, dat er licht in zijn pakhuis was gezien. Men begaf zioh samen op weg, naderde voorziohtig het pakhuis en traohtte naar binnen te kijken. Dat gelakte ook door de jtlouzuëa voor het kuntoorraam. Men bespeurde een paar individuen, die zioh te goed deden aan de heerljjkhedon, rondom hen verspreid. Met waa? genot smulden ze van advocaat, morellen en andere lekkernijen, die zooal ia een iikeuren-bandel zgo te vinden, proefden meer dan misschien voor hun doel guostig was. Voldoende gesterkt naar lichaam en «geest" naar hun meening moesten ze nu maar eens het heilige der heiligen binnen, in caau het kantoor, dat afgeschoten is van 't pakhuis. Deur vastGeen nood, er was een raam Fiuks een rnitje geknapt en 't raam was open. Van buiten zag mes ze binnenglippen, voorziohtig, eindje kaars in de hand. Lange rij vao sohrgftafels. Vakje voor vakje, laadje voor laadje nageechommeldde oogst was nihil, de heer Hammiogh had voorziohtig, tegen brandgevaar, alles in zijn brandkast. Dat voorwerp keken ze aan met begeerige oogen. Nu was 't mooi genoeg, dacht men buiten. Deur geopend, binnengesneld, twee agenten naar 't raampje, twee raar de deur en daar postgevat. Een der agenten meerde reeds in z'o opwinding een dikken inbreker te pakken te hebben eu greep een kachel bij den arm of liever pijp. Alles was doodstil toegegaan tot zooverre. Nu werd de deur geopend en de hoeren keken leelijk op hun neus, dat er agenten met kettinkjes klaar stooden. Een oppervlakkig onderzoek deed reeds bemerken, boe de heoren waren binnengekomen. Ze waren met een ladder een luikje aan den straatkant binnengeslopen, hadden de ladder meegenomen over den zolder, daalden daar neer op een bionenplaate tnseohen pakhuis en fabriek, forceerden de aohterdeur van het pakhuis en meenden zoo in een Eldorado te zijn, wat misschien niet zoo mis was, maar de eigenaar en Hermandad schenen toch minder op het bezoek gesteld en namen de heeren mee, om ze een aDder onderkomen te ver sohaffen. 't Schijnen een paar beruohte individuen te zija, die ni9t vreemd zijn aaa andere inbraken, en ook reeda logies genoten og den Kroisberg. Hengeloo Zaterdagavond gingen do twee onbezoldigde rijksveldwsohters G. J. J Horst huis ou J. A. Franken alhier op surveillance uit op de grenzen dezer gemeente en Weerselo Niets bijzaaders vernemend, gingen zg oirca halftwaalf van elkaar om naar huis te gaan. Een poosje later hoorde Fmnken in de verte tweemaal sohietenbij floot eens, om nog gemeeisohap met H. to krijgen, doch vernam niets en vervolgde zija weg huiswaarts. Ongeveer 1 uur werd bij den heer Rotgink aau de deur geklopt en de wnkkersobrikkende bewoners hoorden roepen: «Laat mo binnen, anders sterf ik buiten". De deur openend, lag Horsthuis op den drempel met een zware schot- of steekwonde in den buik, zóódanig, dat de ingewanden er uit puilden. Onmiddellijk werd dr. Maas gehaald. Dooh hulp kon niet meer baten: eenige uren later was Horsthuis reeds een lijk, zonder in staat geweest te zijn eenige aanwijzingen omtrent den moord te geven. Ongeveer 200 Meter moet bet slaohtoffar zioh verder gesleept hebben. De politie hoeft reeds ontdekt, dat er 2 personen moeten geweest zijn en er bestaat grond aan te Demon, dat zij de(o) dader(a) spoedig ontdekken zal. Horsthuis was ongehuwd en zou met Maart als jaohtopzieuer in dienst treden van deu heer Gelderman te Oldenzaal. De wachtmeester der maiéohaussse te Hengeloo vond Zondag op de plaats, waar Hoestbuis werd doodgeschoten, een spekzak met wapennummer. Bij onderzoek bleek die 1 te hebben behoord aan G. T. W. te Wijhe. 1 Deze is daarop gearresteerd, dooh zegt, dat de zak den laatsten tijd niet aan hem behoorde. Haarlem» 22 Jan. Bij de inspectie van de landweer alhier op 5 Nov ontbrak de landweerpl'-'htige C. Kriller. Het gemeente bestuur had hij vooraf geschreven, dat hij daarbij niet zou verschijnen. Door den districts-commandant werd een na icspeotie bevolen op 21 Deo. d.a.v. Van particuliere zijde werd K. intusschen op de ernstige gevolgen zijner weigering gewezen. Eenige dagen daarna richtte bij weder een schrijven aan het gemeentebestuur, waarin bij verklaarde te big ven weigeren om te voldoen aan zijn militaire verplichtingen. Dit schrijven giog vergezeld van zijn militaire kleeding. Daar bij ontbrak bij do na-inspeotie, strafte de diatriots-commandant hem met 4 dagen provoost, en toen bij zioh ook daarvoor niet aanmsldde, ia hij op grond van art. 23 der landweerwet aangehouden en in arrest gesteld. Vooraf is hem nogmaals op het onhoudbare van zijn doen gewezen, dooh zonder suooes. Hg was niet in uniform gekleed, waarom hem werd bevolen de militaire kleeding aan te trekken. -Dit werd door hem geweigerd, van welke handeling een klacht is opgemaakt, tengevolge waarvan hij, na het ondergaan van de provooatstraf, ter beeohikking is gesteld van den auditeur-militair te Haarlem. Amsterdam 22 Jan. Esn afgrijselijk drama heeft zioh Vrijdagavond tnsichen 11 en 12 uur afgespeeld in perceel Wagenaarstraat 115, alhier. Op de derde verdieping vóór zat de familie Kok rustig bijeen, toen G. Kok, de vader, beschonken thuiskwam. Het duurde niet lang of bij kreeg twist met zgo achttien jarige dochter, welke twist zoo hoog liep, dat bij een mes greep, waarmode bij het meisje to lijf wilde. De stiefzoon, Jacob Zoet genaamd, kwam eobter tusschenbeiden, waarop de beschonken man het meisje liet loopen, maar zich nu tegen haar verdediger keerde. Deze, op zelfbehoud bedacht, greep ©en toe vallig voor de hand liggende bgl, waarmede bij Kok 68a diepe wond in den schedel toe bracht. Razend van pijn en woede holde Kok de deur uit en een wagenloods binnen, naast perceel 115. De daar nog aanwezige mannen legden hem op een handkar en vervoerden hom zoo vlag mogelijk naar het Os ze Lieve Vrouwen Gasthuis,, waar men Kok ter ver pleging opnam. De inmiddels gewaarsohuwde politie waa ondertasachen verschenen en arresteerde den stiefzoon. Bij de pogingen, die het gezin aanwendde om den beeckonken vader het mes te ontrukken, liep de moeder ook een kleine snede aan den pols op. Naar men ten slotte van de buren vernam, staAt G. Kok in den omtrek zijner woning allesbehalve gunstig bekend. M*j. Vermey, de moeder van het ver wisselde kind alhier, is Zondagavond over leden, 15 maanden na den dood van haar mac. Ia de buurt vau de Tolleoetraat alhier duiken sinds gisteren zonderlinge geruchten op in verband mot het verwisselde kind. Zooals men zioh zal herinneren, werd door het nu overleden echtpaar Vermey beweerd, dat vrouw Vermey aan een jongetje het leveo had geschonken, ter wij! het in het gaethuis voor eeo meisje werd verwisseld. Nog ahijd duurt hat proces met de ge meente 0. dit kind voort, omdat d' 'eraeante volhoudt, dat het meisje, het ;d is, waaraan vrouw Vermey het leven had geschonken. Maar nu wordt verteld, dat eindelijk de moeder ie ontdekt van 't meisje, dat in de plaats van het jongetje is gegeven. E'ju jonge moeder toch had van haar min naar de bolofte gekregen, dat hij haar zoude trouwon als de verwaohte spruit een jongetje was. Zij kreeg evenwel een meisje. In het gact- huie moeten nu, op aanstoken van de wan hopige moeder, de kinderen verwisseld zijn, om zoodoende den minnaar te bewegen de vrouw te trouwen. Maar de minnaar brak zijn woord. Hij trouwde haar niet. Hij is van plan spoedig met een ander in het huwelijk te treden. De j rage moeder, die nu geen belang moer h9eft bij de'verwisseling, zou bekend gemaakt hebben de moeder uan het meisje te zijn. Zooala men weet is hot jongetje dood. Men zal zich herinneren, dat ia Sep tember 11. verschillende verhalen, het eene al fantastischer dan het andere, de ronde deden over de bestemming van een Bohip. de «Sirioa", dat met een groote hoeveelheid wapenen en ammunitie de Amsterdamrche haven ging verlaten. Thans blijkt, uit een schreven vao den «eigenaar", den heer C. f -iroelLsen te Parjjs, (oud-Hollander, bekend c .ist) dat. na ont zettende bezwaren, de «Sinus" met zijn lading oorlogsmateriaal (tien waggons groot) behouden op de plaats van bestemming een der havenplaatsen in den Kaukasus ia aan gekomen. Het oorlogsmateriaal was voor de Georgiërs bestemd en 15 Jan. jl. ia het schip weer te Amsterdam teruggekeerd. 's-Gravenhage, 23 Jan. Hei stoffelijk overaobot van den Raadsheer Mr. H. van Manen zal morgenochtend te 3 nren per as van Den Haag naar Rotterdam worden over gebracht, om vandaar des voor middags 10 uren per boot naar Zierikzee te worden vervoerd. Des namiddags 4 uren ongeveer wordt de aankomst te Zierikzee verwaoht, waarna het lijk in het gereohtsgebouw te dier stede zal worden geplaatst, om Donderdag vandaar uit te worden ter aarde besteld. De Tweede Kamer zal vermoedelijk reeds Dinsdag 13 Februari haar werkzaam heden in openbare zitting hervatten. Het ligt voor de hand, dat dan allereerst de onderwerpen, die het departement van waterstaat raken, in behandeling zullen worden genomen. Botterdam, 22 Jan. Een nog jeugdige vrouw, juffrouw H. v. B., 21 jtar, die ten nadeele van den bootwerker H. B., wonende in de Weenastraat, een pak kleeren verduisterd had, werd Zaterdagmiddag door een recher cheur in haar woning aan £e Linker Rottekade ondervraagd. Uit wanhoep sprong zij daarop in de Rotte, en zie de benadeelde H. B. sprong de berouwvolle zondares na en op gevaar van zgo leven, redde bij zgo schul- denarea. Den Br iel. Bij Kod. beel. is benoemd tot burgemeester dezer gemeente de beer N. J. 8 C. H. Lette. Goedereede. Voor de berging der lading van het vóór ruim twee jaren in den Nieuwen Water w«g gebrande Duiteohe stoomschip «Mneme", is aan de schippers nit Goedereede, Oaddorp en Stellendam een vergoeding van ongeveer f 280 por vaartuig uitgekeerd. Dinteloord. Het getal der voor deze gemeente ter volledige eu korte oefening in te lijven manschappen bedraagt respsotieveljjk 6 en 3. Vrijdagmorgen kregen twee buur vrouwtjes, tussohen wie reeds lang de vrede verbroken was, twist. Het gevolg er van waa een paar bebloede hoofden, en wel zóó erg, dat geneeskundige hulp er aan te paa moest komen, en aangifte bjj de politie gedaan werd. Lief Breda, 22 Jan. Alhier zag Zaterdagnacht halftwee sergeant Bekkers, terwijl hij de ronde deed door de kazerne, nog licht branden in da slagerij. Hij ging met geladen geweer op onderzoek uit, maar werd onverhoeds aangegrepen. Bij de worateliog kreeg Bekkers een eohot door den linkervoet, de inbreker schoot vervolgens met het opgeraapte geweer, 1 en aoboot door de jas van Lekkers heen. Hierop vluohtte de inbri .n wierp het geweer weg waarmode Ub sergeant toen opnieuw schoot. Bekkers moest naar het hospitaal worden vervoerd. Van den dader is geen spoor, terwijl niets werd ontvreemd. I Bergen-op-Zoom, 22 Jan. Reeds geruimen tijd werd er in de stallen der veld artillerie alhier haver vermist. Dezer dagen werden maneohappen op heeter- da&d betrapt en bleek, dat zij de gestolen haver in de atad verkoohten. Bij verschillende personen, die verdaoht werden haver, afkomstig van die diefstallen, te hebben gekocht, werd hoic-onderzoek gedaan, alwaar werkelijk haver van gelijke kleur en kwaliteit werd gevonden, dooh men ontkende dezen te hebben gekocht van militairen, zoodat men de dieven niet I verder kon aohterhalen. De artilleristen zullen na voor den rechter versohijoen en zullen tevens geboord worden omtrent den verkoop van paardendekens, waaraan zij zioh, nftar men beweert, eveneens hebben schuldig gemaakt. Mr. Van Manen herdacht. In de Maandag gehouden burgerlijke terecht zitting van het Haagsohe Gereohtshof wijdde de president, mr. J. J. van Geuns, bjj de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1