Laatste Berichten. NoordWelle. De gemeenteraad besloot in tij tl vergadering als technisch adviseur inzake de Wonicgverordening aan 'te stellen, het Teohniech Bureau «Zeeland" te Zieriksee, direoteuren de hoeren De Muralt en Huisman, oiviel-ingenieurs. Bruinisse, 18 Jan. Voor deze gemeente brak door den hevigen wind de mast van een aak, zoodat assistentie van een stoomboot noodig was om het vaartuig in de haven te brergen Van een ander vaartuig onder Oude Tonge verschoof de last, zoodat een deil der lading, uit stroo bestaande, verloren g'" g- Stavenisse. In een Woensdag alhier gehonden gemeenteraadszittingwerd op verzoek eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan mej. A. H. Fluijt, en in de daardoor ontstane vaoature als zoodanig be noemd mej. W. F. H. Odiak, tijdelijk te Oosterland, beide in te gaan 1 Febr. a s. Op het bekende request van de afdeeliog Tholen van het N.-O.-G. werd afwijzend besohikt. Het voorstel—De Graaf, tot bestrating van den Aohterweg, werd aangehouden tot een volgende vergadering, opdat Bargem. en Weth. er de wensohelijkheid van kunnen overwegen, -,en„^vaor. een bogrooting van kosten kunnen zorgen. De heer L. G. Tnijnman werd benoemd als lid der commissie tot wering van school verzuim. Scherpenisee, 18 Jan. De vereeniging «Draagt elkanders Lasten", hield heden haar jaarlijksohe algemeene vergaderiog ten gomeentehuize. Deze vereeniging telt 45 leden, waarvan er 25 tegenwoordig waren. J. Rgetenbil, die de vereeniging tot heden als seoretaris hoeft vertegenwoordigd, en thans de gemeente heeft verlaten, is vervangen door den heer J. v. d. Velde, die dan ook rekening en verantwoording deed van de ontvangsten en uitgaven gedurende 1905. Uit het verslag van den seoretaris, evenals uit de rekening van den penningmeester bleek, dat door de leden was bijgedragen f 166 90, terwijl aan rente van uitgezet kapitaal f 33,85 was te goed gemaakt. De uitgaven bedroegen f 208.91, welke tot een brdrag van f 179,40, bestonden in het vergoeden van 15 gestorven en onteigende varkens. Deze vereeniging, opgerioht in 1897, bezit thans een kapitaal van ruim f 1300, dat vertrouwen geeft voor de toekomst, terwijl tegenover dat flinke bedrag, de toetreding van nieuwe leden allergemakkelijkst is gemaakt waarom men niet begrijpt, dat nog niet meer zioh aan «luiten. De oaam, die de vereeniging draagt, ie toch ook een plioht. Dat het bestnur het vertrouwen bezit van de leden, bewees het zeer gezellig samenzijn, dat naar velen hun zin, nog te vroeg was afgeloopen, en ook daaruit, dat met algemeene stemmen het bestuur werd aangeboden op hnnne bestuursvergaderingen eenige verversohingen te gebruiken. Dit werd dankbaar aanvaard, en in verband daarmede zal, zoolang de fiaanciëi dit toelaten, ook op de algemeene vergadering aan de deelhebbore eenige ver- versching worden aangeboden. Poortvliet. Als een bizonderheid mag worden vermeld, dat bij |de gebr. E. alhier op 11 dezer door een kip 11 knikens, allen gezond en wel, sgn uitgebroeid. Dit jaar hebben zich 16 personen voor de nationale militie alhier laten insohrgven. Goes. Over het voorstel tot wijziging van het Reglement van Orde voor den Raad, waardoor het voorlezen der notnlen zou kunnen vervallen, staakten de stemmen, waar door dit voorstel dus nogmaals in behandeling zal komen. Uit de voordracht ter benoeming van een onder wijzer met verpliohte hoofdacte aan school B, bestaande nit de heeren D. A. Poldermans, onderwijzer aan eohool B, en D. J. Remiju, onderwijzer aan sobool A, is met algemeene stemmen benoemd de beer Poldermans. In de onlangs vastgestelde verordening op de tractementen werden eenige wijzigingen aangebracht en deze opnieuw vastgesteld. De onde verordening is daarmee vervallen. Vlissingen, 17 Jan. Dinsdagmiddag had in de Vlamingstraat alhier, tuaechen de broe ders S., waarvan de één onder den invloed was van sterken drank, een vechtpartij plaats, met het gevolg dat de besohonkene, in woede ontstoken, omdat zijn broeder bem mede naar hnia wilde nemen, zijn mes trok, en hem dearmede een steek toe bracht in het hoofd, zoodat hij viel en zich daarbij nog bezeerde. De politie maakte aan het kabaal oen einde, en arresteerde den woesteling, terwijl de verwonde naar de ouderlijke woning, vlak bij het tooneel van den strijd, kon worden gebracht. Bij de Mij. tot Exploitatie van Staats spoorwegen, is benoemd tot leerling-machinist te VlisBiogen, C. F. Hueon, aldaar. Naar uit Vlissingen wordt gemeld, ia ook oonoe8sie aangevraagd voer den aanleg van een electrisobe tram van Middelburg naar Vlissingen, langs den Ouden Middelburg Vlisaingschen straatweg. Zooals bekend is ook oonoessie gevraagd voor een dergelijke tram langs het jvagpad van het kanaal. De loodskweekeling J. Ketting van het Ned. loodswezen te Vlissingen, is geslaagd voor het (ximen van zeeioodsen in de zee gaten van do Ooster- en Westerschelde. PRE3DIH.BBURTB1V hi omierHtaatide Gen^eutien van Schouwen en D ii i v e I a n rl. Zondag £f Do Geref. Kerk te Zierikxee: 's Voonn. tün ure en 's avonds zes ure: ds. Laman. Cat. Zond..35. SPREEKBEURT in de CONCERTZAAL, op Zondag 21 Januari, aanvang des avonds ten half zeven ure: spreker de heer J. J. van Beuge, evangelist te Zierikzee. Herv. Kerk te Kerkwer*e: 's Voorin, half tien ore: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke- 's Nam. twee ure: ds. De Jagher van Burgh. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. De Jagher. (Collecte voor het orgel). Herv. Kerk te RenesBe: 's Voorm. halt tien ure: ds. Onnes. (Na afioop der godsdienstoefening verkiezing van twee leden van het kiescollege ter beroeping van predikanten. Herv. Kerk te Noordwelle: 'sNam. twee ure: ds. Onnes. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien uredr. Brouwer. Qeref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Koolstra. Oud-Qeref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Nam. twee ure: ds. Blankert van Kerkwerve. (Doopsbediening). Qeref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Baman. Herv. Kerk te Brouwershaven: '8 Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. Qeref. Kerk te Brouwershaven 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Horjus. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Qeref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. De Jong. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. tien ure: ds. Meyer. Januari I O O O. Ghr. Gare!. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Drelschor- -s Voorm. half tien ure: ds. Van der Griend. (Be diening H. Avondmaal); 's nam. twee ure: Idem. Her/. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm half tien ure: d». Kars. Herv. Kerk te Nieuwerkerk Geen opgaaf ontvargen. Qeref. Kark te Nieuwerkerk: Geen opgaaf ontvangen. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: Geen opgaaf ontvangen. Herv. Kerk te Oosterlaud: 's Voorm. half tien ure: ds. Ruysch van Dugteren (Bediening H. Avondmaal); 's nam. twee ure: Idem (Nabetrachting) Qeref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. C. Staal; 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure en 'snam twee ure: ds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Waardenburg (Doopsbediening). Qeref. Kerk te Bruinisse 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. De Jager. Oud-Qeret. Kerk te. Bruinisse: '8 Voorm. negen ure, 'snam. twee ure en 's avonds half zes ure de heer Kieviet van Aagtekerke. Evangelisatie Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël 11: 's Voorm. tien ure, 's nam. drie ure en 's avonds half acht ure: volkssamenkomst, het Bestuur, bijgestaan door den heer Koole van Kloetinge. Donderdag 25 Jan. 's Nam. drie ure en 's avonds half acht ure. Vrijdag 26 Jan. 'sVoorm. tien ure, 'snam drie ure en 's avonds half acht ure: Co iferentie en vrij» volks samenkomsten, bijgestaan door ds. v. Leusseevangelist v. Dam en meer anderen. K8II1I1IIWI. Bij kon. beal. ie de heer L. B. Onnee, predikant bij de Herv. Gemeente te Renesee, c. a., benoemd tot predikant bij de Protes- tantsche gemeente in Ned.-Indië. Landbouw en Veeteelt. Dreiachor. De landbonwvereeniging alhier telde bij den aan yang van 1906 75 leden. Omtrent vorige jaren valt het volgende op te ge?en leden: bedrag van aankoop 1898 47 f 20623 30. 1899 63 - 25185 01. 1900 58 23332.84». 1901 58 - 28011 27. 1902 58 - 26771.705. 1903 65 - 32593.70. 1904 69 - 36902.33®. 1905 70 - 39157 605. St-Annaland. J.l. Dinsdagavond werd door de vereeniging «Landbouwbelang" alhier de gewone jaar vergadering gebonden. Uit het verelag van den eeoretaris-penningmeeeter bleek dat in 1905 wae aangekocht: 162700 KG. superphopbaat169600 K.G. ammoo.- superposphaat, 40000 K.G, chili-sal peter; 3500 K.G. peru-gnano; 2400 KG. zwavelz- ammonniak 1300 K.G. patent-kali; 600 K.G. ksïaiet, te zamen 380100 K.G. tot een bedrag van f 21714.485 De huishoudelijke ontvangsten bedroegen met inbegrip van het goed slot over 1904 f 224 06; de uitgaven f 139 99, zoodat dit jaar sloot met een batig saldo van f 84,07. Het ledental klom in den loop van het jaar van 103 tot 108, waarvan 107 leden aan bovengemelde aankoopen deelnamen. Het aftredend bestuurslidde heer A. Heijboer Wz werd herkozen. Men schrijft ons uit Oostelijk-Zeeuwsch- Vlaauderen Men hoort veel klagen over het slechte beschot der granen. Het dorschen per zak is dezen winter dan ook verre van loonend. De arbeiders kannen onmogelgk hun karig dag geld met den dorschvlegel er uit kloppen, doch de meeste landbouwers betalen toch het gewone dagloon, dat van 75 tot 80 cent varieert. RECHTSZAKEN. I Dinsdag 1.1. stond voor de Reohtbank te Arnhem terecht C. Brunbeek, wegens moord. In den avond van 7 November had bij z'ch naar de woning begeven, waar zijn meisje H. M. diende. Dien dag had bij van haar een brief ontvangen, waarin zij een einde maakte aan hunne verkeering. Daarom kwam bij haar vertellen, dat hij van plan was naar Amerika te gaan, en kwam bij afsoheid nemen. Toen het meisje later op den avond met haar zuster uitging, ontmoette zg B. weer, die haar vroeg hem naar het station te brengen. Onderweg vroeg B. zijn me»je even alleen te spreken en loste hjj twee revolverschoten op haar. Zwaar gewond werd het meisje later naar het Diaconensenhuis, gebraoht, dat zij thans, nauwelijks hersteld, heeft verlaten. B. beweert, dat hg met zija meisje bad afgesproken samen te sterven, wat door hoar eohter ontkend wordt. Het Openb. Min. eisohte een gevangenisstraf van 5 jsar. Uitspraak Dinsdag 30 Januari as. Het O. M. bg de Haagsohe reohtbank vorderde io appèl, ontslag van rechtsvervolging tegen v. D., ondernemer der 3 pCt. Neder- landecbe tffeotonpremieleeiung, beklaagd van overtrediftg det Lotergwet van 1905. De rechtbank te Middelburg heeft heden C. W. H. H., 49 jaar, bankwerker te Vlis singen thans te Middelburg in hcohtenis, wegens het vervaardigen en uitgeven van valsche munt, veroordeeld tot 3 jaren gevange nisstraf. met inminderingbrenging der preven tieve hechtenis. Vanwege het O. M. was 5 jaren gevangetii- straf geëisoht. Verder werden veroordeeld wegens mis handeling van hun wettigen vader. W. A. W., 24 jaar en J. W23 jaar, beiden zonder beroep, te Krabbendgke, beiden tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. De instructie, ingesteld tegen mr. J. D., vroeger advooaat te 's-Gravenhsge, die ver dacht wordt van heling van een gedeelte der geldswaardenwelke de bekende W. zioh op onreohtmatige wgze had toegeëigend uit een voor een naamgenoot vsn hem bestemden brief, moet geleid hebben tot ver- wgziog van mr. J. D. naar de openbare tereohtzitting «wegens het ten geschenke aannemen van gelden, wetende, dat die door misdrgf verkregen waren". De Haagsohe Justitie het ft een schouwing bevolen van het lgk van het kicd, dat in het begin der vorige week, op den Loosduinsohen weg door een automobiel werd overreden. De begrafenis, welke Zaterdag zou geeohieden, is, in verband daarmede, op last van de Justitie uitgesteld. Twee zwervers hadden elkaar te Utrecht op het Vreeburg ontmoet. De één, een Lim burger, kwam uit Antwerpen, waar hg den kost verdiend had met het venten van muizen vallen, bloemenhangers en dergelgke voor werpen, welke hg van koperdraad knutselde. Hg was met een partgtje van dat goed de grenzen overgetrokken, had Zeeland doorge- sworven, was toen noordelgker getrokken en ten slotte in Utrecht beland. De atder, nit Breukelen geboortig, kwam uit Duitsohland, waar bg 't laatst in Wezel gewerkt had, maar bniten verdienste geraakt was en daarom weer naar Holland terugging. Beiden hadden ze den verren weg te voet afgelegd. Ia Utrecht hadden ze elkaar ontmoet; ze hadden geen cent meer op zak; het gemeen- schappelgk lot braoht hen tot elkaar en samen gingen ze op weg. naar Amsterdam, om te trachten, daar hnn kost op te halen. In den laten avond van 14 Deoember gingen ze op wegze liepen den heelen nacht door, langs Breukelen, Nieuwersluis, Abooude en kwamen zoo ten slotte in Dnivendreoht. Daar ztg ééa van de twee een paar sokken, welke op een hek te drogen hingen. Hg keek eens naar sga eigen sokken; de vergelijking viel niet ten gunste van deze uit; kort en goed, hg nam de blauwe sokken van het boerenerf mee, om ze aan te (rekken. Op bun verderen tooht hadden zg nog van allerlei weggenomen, een luier, een lianen sak, een dweil die bier en daar langs den weg over de heg hingen, en eindelijk een paar kongnen, die zij dicht bg de Daivendrechtsche brag, op een erf uit het hok hedden gehaald. Ze hadden de dieren doodgeslagen en onder hun kleeren verborgen, maar dienselfden oobtend nog werden ze door de politie aan gehouden. Dinsdag 1.1. hadden zg zioh wegens de ge pleegde dievergen voor de Rechtbank te Amsterdam te verantwoorden. De sokken, de dweil, de luier en de linnen sak waren ale stokken van overtuiging aanwezig; van de kongnen alleen de vellen. Beide beklaagden legden een volledige be kentenis af. Ze haddeo de ontvreemde voor werpen willoa verscheren, om er eten voor te knopen. riet Openbaar Min. eischte tegen beide beklaagden acht maanden gevangenisstraf. De vermoeide forens. Een ra'ohéér, deftig en netjes aangedaan. Paard en snor onberispelijk. Jas en broek naar de Dieuwste coupe. Horlogeketting, waarschijnlijk ook het horloge, goud. Stem aristocratisch. J uiging bij de „eotrée de chatnbre" van iemand, die wéét, hoe het hoort. ,/Een man van positie, stand en ontwikkeling", zooals de officier van justitie, mr. Van Dam, hem noemde. Hij is een forens, wat voor zijn deftigheid pleit. Den 10en November was hij in de stad geweest, had daar „gewerkt" en was moe. Met den laatstee trein keerde hij naar zijn Hilver- sumsch landhuisje terug. Kaartje tweede klas. De trein is lang, en telt vele ooupé's. M d- héér, die deftig en moe was, stapte in het achterste onverlichte rijtuig. Dit zag toevallig een conducteur, die géén landhuisje bezit, gééa gouden horlogeketting, géén jas van nieuwe coupe, maar toch beleefd man is. „M'nheer, wilt u zoo vriendelijk zijn vóór te gaan? Hier is geen licht op". M'nhéér stapte uit en begaf zich zoo moe als hij was, Daar één der vóórste coupe's. De hoofdconducteur, dienstvaardig, opende hem de deur. Doch met een vorstelijk gebaar wees de forens naar de plek, waar de vorige conducteur met 'n ander stond te praten. „Laat hij me de deur openmakenl" zei hij. De hoofdconducteur, die ook een belééfd man is, riep den conducteur. Maar, bij ver gissing, kwam de Ander, die den m'nheer een dienst wilde bewijzen. „Ik moet dien kerel hebben, riep de moede forens. De „kerel", die van de geschiedenis weinig begreep, en niet wist, dat besohasfde heeren wel eens uit hun humeur kunnen zijn, naderde niet direot. Zijn collega, met wien hij zooeven had gesproken, onvermoeid in beleefdheid, trachtte nogmaals de deur te openen. Maar m'nheer, die „den kerel" wilde hebben, sloeg hem met z'n vuist op den arm. Toen besloten de beide conducteurs dat „m'nheer" betaald te zetteD. En de officier van justitie bij de Amster- dam8che rechtbank wilde 't 'm óók betaald zetten. Het O. M. waarschuwde m'nhóér voor herhaling, en requireerde wegens „mishande ling" een geldboete van f 40, subsidiair 20 dagen gevangenisstraf. De OngevaUenwet en de dienstboden. Ann Z Ex den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel is het volgend adres verzonden Excellentie De Vereeniging ter behartiging van de belangen der Vrouw, gevestigd te Rotterdam, Koninklgk goedgekeurd 3 Februari 1896, neemt de vrgheid u te wgzen op de vele ongevallen waaraan de dienstboden bg baar arbeid zgn blootgesteld, als: verminking door van de trap vallen, door ongelukken met een trapleer, met het sohoonmaken van ramen en lantaarns; brandwonden bg het veelvuldig ge bruik van vuur, gas en petroleum; verstikking door gas of kolendamp. Reden waarom zij u eerbiedig verzoskt, bg de eerstvolgende uitbreiding der Ongevallen wet de dienstboden in genoemde wet te doen opnemen. 't Welk doende, enz. J. M. WOLFSON, Presidente. D. SANSON, wn. Secretaresse. 17 Januari 1906. Atjeh. Aan het regeeringsverslsg over Atj«h is het volgende ontleend «In den nacht van den 28sten op den 29sten Ootober werd door een patrouille van Meu- reudoe op berioht uitgerukt. Nadat maat regelen getroffen waren om een huis iu kampong Koata Baro te omsingelen, begon, nog voordat de oommandant gelegenheid had de bewoners te sommeeren om zioh naar beneden te begeven, eeD Europ. fuselier te vuren, welk vuur door zgo groep en door nog een andere Inlandsohe groep zonder commando werd overgenomen, met het on gelukkig gevolg, dst van de aanwezigen in dij woning waaria en waaronder zioh slechts bevriende A'jehere, vrouwen en kinderen be vonden, er 12 gedood en 21 gewond we*den, van welke er 15 in bet hospitaal te Sigli zgn opgenomen. Naar het gebeurde wordt een onde?ziek i*gesteld. Gemengd Nieuws. De geneesheer en de justitie. Naar aan leiding van een onlangs voorgekomen geval komt dr. Pinkhof in het Tijdschrift voor Genees kunde er tegen op, dat de geneesheer verplicht zou zijn zich ambtshalve als helper voor de justitie te besohouwen. Hij heeft alleen de oorzaak van den dood op te geven, voor zoover hij die als genees kundige heeft te kennen. De gerechtelijke onderzoeker kan een moord vermoeden, de rechter kan een moord als een feit vaststellen, maar de geneesheer als zoodanig kent niet moord of zelfmoord als doodsoorzaak; hij kent bloeding, stikking, beleediging van belangrijke organen. Met aanhaling van het daarop betrekking hebbend artikel 5 van de Wet op net begraven van lijken en van een ministerieels beschikking van 1869, waarin verklaard wordt, dat zelfs van den gemeentelijken doodsohouwer „niet (kan) worden gevorderd, dat hij de oorzaak van den dood, die hem veelal onbekend zal zijn, opgeve", wijst dr. Pinkhof er op, dat „de verklaring van den geneesheer in hoofdzaak moet dienen tot voorkoming van levend begraven, in de tweede plaats zal ten goede komen aan de aterfte-statistiek, en dat eerst io de derde plaats, maar geheel toevallig, ook de justitie nut er uit kan trekken, n.l. indien onze eed van geheimhouding het niet belet en de ons bij de behandeling of de lijkschouwing ter kennis gekomen feiten aanleiding geven I tot het vermelden van de doodsoorzaak, die de autoriteit kan doen vermoeden, dat er „geweld dadige dood" heeft plaats gehad. Het in het vonnis vermelde art. 5 zegt volstrekt niet, dat de geneesheer de aanwezigheid der omineuze teekenen moet vaststellen of het vermoeden doen opperen. Daar wordt bij niet genoemd en elders wordt hem niets van dien aard op gedragen. De justitie kan ook buiten hem om aan nuttige aanwijzingen komen en zonder sijn medewerking wordt het artikel volstrekt niet „geheel kraohteloos". Als getuigen geroepen, behooren wij, met inachtneming van het beroepsgeheim, evenals ieder burger, te zeggen, wat wij hebben waar genomen. Maar onze waarnemingen te riohten op wat in foro wetenswaardig kan zijn, en I uit eigen beweging de justitie aan vermoedens te helpen, kan niet van ons worden gevorderd, en zou, werd het regel, schade doen aan het vertrouwen, waarmede ieder onze hulp inroept". Algeciras, 18 Jan. Officinale mededeeling. De conferentie is bijeengekomen. De vergade ring heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van het tegengaan van den sluik handel in wapens, waarbij onderzocht werd de kwestie van de verbodsbepalingen en de straf bepalingen tegen overtreders. Het waken tegen sluikhandel in de havens zal eveneens onder zocht worden door 5 rapporteurs, die in opdraoht hebben het ontwerpen van een bepaling voor te bereiJen, waarop de conferentie in de eerst volgende vergadering een besluit zal nemen. Nadrid, 18 Jan. In den Senaat, Abarzuza beantwoordende, die vraagt welke instructies de regeering aan de afgevaardigden van Algeciras heeft gegeven, verklaart de minister president: Wij gaan allen naar Algeciras met vredelievende bedoelingenhij doet uitkomen, welke belangen SpaDje ter conferentie heeft te verdedigen, wenscht zich geluk met het voorzitterschap van Almodovar, en stelt voor een groet te zenden aan de leden der conferentie. De Senaat neemt dit voorstel aan. Londen, 18 Jan. Drie ministers hebben heden een nederlaag geleden. Half elf 's avonds. Gekozen tot nu toe: 196 liberalen, 30 arbeidersafgevaardigden, 84 unionisten en 60 Iersche nationalisten. De liberalen hebben 100, de arbeiders 23 en de unionisten 3 zetels gewonnen. Hamburg, 18 Jan. Bij gelegenheid van de gisteren als betooging tegen de verandering van het kiesrecht door de socialisten uitge schreven vergaderingendie door ODgeveer 17000 personen bezocht werden, hebben des nachts wanordelijkheden plaats gehad, waarbij vele politiedienaren zwaar gewond werden. Een groot aantal ruiten is vernield en verscheidene winkels werden geplunderd. Er zijn vele per sonen in hechtenis genomen. Berüjp, 18 Jan. In de Lokalanteiger die door zijn uitgesproken regeeringsgezindheid niet verdacht kan worden van neiging tot het verspreiden van sociaal-democratische berich ten, vindt men het volgende verslag uit Ham burg betreffende de gisteren voorgevallen gebeurtenissen: Terwijl de eigenlijke kiesrecht bewegingen van de arbeiderp, niettegenstaande het zeer groote aantal deelnemers aan alle protestvergaderingen, zeer ordelijk verliepen, werd des nachts door jonge lieden, die met de betoogers zelf niets te maken hadden, op verschillende plaatsen der stad ernstige bal dadigheden gepleegd. Met een vandalisme zonder weerga heeft de menigte in de straat Schoppenstehl huis gehoudenbijna geen win kelruit is in deze straat heel gebleven, zelfs van de eerste verdiepingen werden de ruiten door steenworpen verbrijzeld. Toen de volks menigte, die bijna uitsluitend uit opgeschoten jongens bestond, zioh voor de aanrukkende politiemaoht in de nauwe straat Schoppenstehl teruggetrokken had, verbrijzelden jongens eerst de ruiten der lantaarns en bluschten de lich ten. Toen het de menigte niet gelukte de politiedienaren tot krachtig optreden te prik kelen richtte de overmoed zich tegen de huizen. Met steenen, metalen voorwerpen en dergelijke, werden ruiten ingeworpen, kijk raampjes afgerukt. De benadeelden hopen op schadeloosstelling van den staat. Een deel der zich op straat bewegende volksmenigte trok naar de woning van dr. Burckhardt, den burgemeester. Een door de Kolonnaden komende ongeveer 1000 man sterke betoogingsoptooht schreed voort onder voortdurend gejuich en het zingen van partijliederen over de nieuwe Juogfern- stieg naar de Klopstocketrasze en hield halt vóór het huis van den burgemeester. Het was ongeveer half tien 's avonds, uit duizend kelen weerklonk het eene „hoch"-geroep op dr. Burckhardt na het andere. Dat had ongeveer vijf minuten geduurd, toen de burgemeester plotseling op het balkon verscheen en de hoed een weinig oplichtend, vroeg hij met krachtige bewegingen van de hand om stilte. Een der arbeiders werd op de schouders van eenige anderen getild en gelaste stil te zijn. Toen het stil was. sprak de burgemeester ongeveer als volgt„Ik heb uwe wenschen gehoord; ik verzoek u nu op de stad, waartoe gij allen behoort, 'op ons dierbaar Hamburg, een drie voudig, krachtig „hoch" uit te brengen. Onze vaderstad, ons dierbaar Hamburg, dat het level" Nadat het gejubel was bedaard, verzocht de burgemeester aan de menigte om rustig naar huis te gaan: „Gij hebt nu een drievoudig „hoch" op Hamburg uitgebraoht, ik verzoek u dus nu, gaat rustig naar buis, goeden naoht!" Met deze woorden nam hij, met de hand wui vend, afscheid van de menigte, die daarna zich langzaam verstrooide. Omtrent de by de ongeregeldheden plaats

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 2